LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO IR LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO 2005 M. BIRŽELIO 30 D. ĮSAKYMO NR. V-533/A1-189 „DĖL TEISĖS AKTŲ, SUSIJUSIŲ SU ELEKTRONINIAIS NEDARBINGUMO PAŽYMĖJIMAIS BEI ELEKTRONINIAIS NĖŠTUMO IR GIMDYMO ATOSTOGŲ PAŽYMĖJIMAIS, PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2023 m. gruodžio 28 d. Nr. V-1380/A1-910

Vilnius

 

1. P a k e i č i a m e  Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 30 d. įsakymą Nr. V-533/A1-189 „Dėl Teisės aktų, susijusių su elektroniniais nedarbingumo pažymėjimais bei elektroniniais nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimais, patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiame preambulę ir ją išdėstome taip:

„Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymu, Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymu, Lietuvos Respublikos nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatymu, Lietuvos Respublikos asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatymu, Lietuvos Respublikos nedarbo socialinio draudimo įstatymu ir Ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokų nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. sausio 25 d. nutarimu Nr. 86 „Dėl Ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokų nuostatų patvirtinimo“, Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo išmokų nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. kovo 22 d. nutarimu Nr. 309 „Dėl Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo išmokų nuostatų patvirtinimo“, Nedarbo socialinio draudimo išmokų nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gruodžio 24 d. nutarimu Nr. 1656 „Dėl Nedarbo socialinio draudimo išmokų nuostatų ir Dalinio darbo išmokų nuostatų patvirtinimo“, bei siekdami užtikrinti tinkamą laikinojo nedarbingumo ekspertizę:“.

1.2. Pakeičiame nurodytu įsakymu patvirtintas Elektroninių nedarbingumo pažymėjimų bei elektroninių nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų išdavimo taisykles:

1.2.1. Pakeičiame 9 punktą ir jį išdėstome taip:

9. Elektroniniai pažymėjimai dėl ligos ar nelaimingo atsitikimo išduodami nuo pirmos darbingumo netekimo dienos iki darbingumo atgavimo dienos arba iki Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra) nustato dalyvumo lygį ar profesinės reabilitacijos poreikį. Jeigu Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra nustato asmeniui profesinės reabilitacijos poreikį, elektroninis pažymėjimas išduodamas iki pirmos profesinės reabilitacijos programoje dalyvavimo dienos vadovaujantis šių Taisyklių 94 punkte nurodyta tvarka ir terminais.“

1.2.2. Pakeičiame 16 punktą ir jį išdėstome taip:

16. Asmenims, kuriems Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra nustatė 55 procentų ar mažesnį dalyvumo lygį, elektroniniai pažymėjimai išduodami šiose Taisyklėse nustatyta tvarka.

1.2.3. Pakeičiame 17 punktą ir jį išdėstome taip:

17. Tais atvejais, kai asmens dalyvumo vertinimo ne pirmą kartą Asmens su negalia teisių apsaugos agentūroje laikas sutampa su asmens laikinuoju nedarbingumu, jo siuntimas į šią agentūrą turi būti atidėtas iki asmens laikinojo nedarbingumo pabaigos (išskyrus tuos atvejus, kai nustatomas ryškus asmens sveikatos būklės blogėjimas ir nustatoma nepalanki laikinojo darbingumo sutrikimo grąžinimo prognozė).“

1.2.4. Pakeičiame 19 punktą ir jį išdėstome taip:

19. Siunčiant asmenį į Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrą dalyvumo lygiui nustatyti, GKK pirmininkas išduoda elektroninį pažymėjimą vienai darbo dienai.“

1.2.5. Pakeičiame 25 punktą ir jį išdėstome taip:

25. Asmenims, gydomiems ambulatorinės reabilitacijos paslaugas teikiančiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose, elektroninius pažymėjimus išduoda ar tęsia šių įstaigų asmenį gydantys gydytojai, gavę galiojantį ambulatorinėms reabilitacijos paslaugoms siųsti teisę turinčio gydytojo siuntimą, šių Taisyklių 21 punkte nustatyta tvarka.“

1.2.6. Pakeičiame 26 punktą ir jį išdėstome taip:

26. Asmenims, kurie gydomi dienos stacionaruose, elektroniniai pažymėjimai išduodami šių Taisyklių 20 punkte nustatyta tvarka, išskyrus atvejus, kai asmenims teikiamos dienos stacionaro paslaugos asmens sveikatos priežiūros įstaigose, turinčiose licenciją teikti psichiatrijos dienos stacionaro paslaugas, Taisyklių 48 punkte nustatyta tvarka. Tokiu atveju nedarbingumo pažymėjimai išduodami Taisyklių 30 punkte nustatyta tvarka.“

1.2.7. Pakeičiame 31 punktą ir jį išdėstome taip:

31. Asmenims, gydomiems stacionarines reabilitacijos paslaugas teikiančiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose, elektroninius pažymėjimus išduoda ar tęsia šių įstaigų asmenį gydantys gydytojai, gavę galiojantį stacionarinėms reabilitacijos paslaugoms siųsti teisę turinčio gydytojo siuntimą, šių Taisyklių 30 punkte nustatyta tvarka.“

1.2.8. Pakeičiame 35.1 papunktį ir jį išdėstome taip:

35.1. 3 kalendorinėms dienoms po medicininės reabilitacijos. Tuo atveju, kai trečia kalendorinė diena sutampa su poilsio ar švenčių dienomis, elektroninis pažymėjimas gali būti išduotas iki po tos dienos einančios darbo dienos;“.

1.2.9. Pakeičiame 36 punktą ir jį išdėstome taip:

36. Asmenys, kurių darbingumas yra sutrikęs ir panaudotos visos galimos medicininės priemonės bei jų sveikatos būklė atitinka bent vieną iš Bazinio dalyvumo kriterijų, nustatytų Dalyvumo lygio nustatymo kriterijų ir tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos  ministro 2005 m. kovo 21 d. įsakymu Nr. A1-78/V-179 „Dėl Dalyvumo lygio nustatymo kriterijų ir tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Dalyvumo lygio nustatymo kriterijų ir tvarkos aprašas), 1 priede, GKK siunčiami dalyvumo lygiui nustatyti į Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrą (išskyrus šių Taisyklių 37 punkte numatytą atvejį) ne vėliau kaip po:

36.1. 122 kalendorinių dienų, jeigu darbingumas buvo sutrikęs nepertraukiamai;

36.2. 153 kalendorinių dienų, jeigu darbingumas buvo sutrikęs su pertraukomis per paskutinius 12 mėnesių (neįskaitant nėštumo komplikacijų);

36.3. 182 kalendorinių dienų, jeigu darbingumas buvo sutrikęs nepertraukiamai sergant tuberkulioze;

36.4. 244 kalendorinių dienų, jeigu darbingumas buvo sutrikęs su pertraukomis per paskutinius 12 mėnesių sergant tuberkulioze.

Asmenį gydantis gydytojas, nustatęs diagnozę ir atsižvelgęs į tai, kad po asmeniui taikyto gydymo ir (ar) medicinos priemonių panaudojimo yra išlikę dalyvumui įtaką darančios ligos, traumos ir patologinės būklės ir su tuo susiję organizmo funkcijų sutrikimai, iki asmens laikinojo nedarbingumo terminų, nurodytų šių Taisyklių 36.1–36.4 papunkčiuose, parengia Dalyvumo lygio nustatymo kriterijų ir tvarkos aprašo 8 ir (ar) 9 punktuose nurodytus dokumentus.

Siunčiant į Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrą elektroninį pažymėjimą išduoda GKK pirmininkas šiose Taisyklėse nustatyta tvarka ir terminais.“

1.2.10. Pakeičiame 37 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstome taip:

37. Kai asmenų darbingumo sutrikimas yra laikinas ir jų sveikatos būklė neatitinka Bazinio dalyvumo kriterijų, nustatytų Dalyvumo lygio nustatymo kriterijų ir tvarkos aprašo 1 priede, šių Taisyklių 36 punkte numatyti terminai netaikomi ir šie asmenys į Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrą nesiunčiami.“

1.2.11. Pripažįstame netekusiu galios 38 punktą.

1.2.12. Pakeičiame 39 punktą ir jį išdėstome taip:

39. Jei asmens darbingumas buvo atstatytas, jam susirgus, elektroninis pažymėjimas išduodamas šiose Taisyklėse nustatyta tvarka.“

1.2.13. Pakeičiame 40 punktą ir jį išdėstome taip:

40. Jeigu asmuo, turintis funkcinių sutrikimų požymių, atsisako dalyvumo lygio nustatymo Asmens su negalia teisių apsaugos agentūroje arba neatvyksta į GKK posėdį, naujas elektroninis pažymėjimas dėl ligos ar traumos pasekmių, dėl kurių jis buvo pripažintas laikinai nedarbingu, neišduodamas.“

1.2.14. Pakeičiame 41 punktą ir jį išdėstome taip:

41. Jeigu Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra priima motyvuotą sprendimą nevertinti asmens dalyvumo lygio, naujas elektroninis pažymėjimas dėl ligos ar traumos pasekmių, dėl kurių asmuo buvo siunčiamas į Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrą dalyvumo lygiui nustatyti, neišduodamas.“

1.2.15. Pakeičiame 45 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstome taip:

45. Asmenys, įtariami esantys neblaivūs (girti) ar apsvaigę nuo psichiką veikiančių medžiagų, patikrinami pagal Bendros asmens būklės įvertinimo metodiką, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2006 m. birželio 20 d. įsakymu Nr. V-505 „Dėl medicininės apžiūros neblaivumui ar apsvaigimui nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatyti atlikimo ir bendros asmens būklės įvertinimo metodikų patvirtinimo“. Esant pagrįstiems įtarimams, kad asmuo yra neblaivus (girtas) ar apsvaigęs, tai pažymima medicinos dokumentuose, o asmuo supažindinamas su išvada pasirašytinai. Jeigu asmuo nesutinka su bendros asmens būklės įvertinimo rezultatais arba atsisako tikrintis, jis turi teisę pagal Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. gegužės 12 d. nutarimu Nr. 452 „Dėl Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisyklių patvirtinimo ir leidžiamos etilo alkoholio koncentracijos darbo metu ar savarankiškos veiklos vykdymo metu nustatymo“, 29 punktą kreiptis dėl medicininės apžiūros atlikimo.“

1.2.16. Pakeičiame 48 punktą ir jį išdėstome taip:

48. Asmenims, savanoriškai besigydantiems patologinį potraukį į azartinius lošimus, abstinencijos būklę dėl psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo ir (ar) priklausomybės nuo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo sindromą specializuotuose priklausomybės ligų, psichiatrijos stacionaruose ar kitose stacionarinėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose, teikiančiose dienos stacionaro ar stacionarinio priklausomybės ligų gydymo paslaugas, šių įstaigų gydytojai elektroninį pažymėjimą išduoda už gydymosi dienos stacionare ar stacionare laikotarpį ne daugiau kaip 2 kartus per kalendorinius metus, o bendras elektroninio pažymėjimo išdavimo laikotarpis negali būti ilgesnis kaip 40 kalendorinių dienų per kalendorinius metus.“

1.2.17. Pakeičiame 54 punktą ir jį išdėstome taip:

54. Elgesio taisyklių pažeidimus apdraustiems asmenims ir bedarbiams turi teisę nustatyti asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojai, Fondo valdybos ar jos teritorinių skyrių vyriausieji specialistai (nedarbingumo kontrolei), remdamiesi dokumentais, patvirtinančiais elgesio taisyklių pažeidimus. Elgesio taisyklių pažeidimus vadovaujantis Ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokų nuostatais apdraustiems asmenims gali nustatyti ir jų darbdaviai, sudarę komisiją, o tais atvejais, kai elektroniniai pažymėjimai išduoti pareigūnams ar kariams, kurie vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymu privalomai draudžiami ligos socialiniu draudimu ir (ar) motinystės bei nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniu draudimu, – ir institucijos, kuriose tarnauja pareigūnas ar karys.“

1.2.18. Pakeičiame 55 punktą ir jį išdėstome taip:

55. Elektroniniai pažymėjimai sergančiam šeimos nariui slaugyti išduodami, jeigu gydytojo nurodymu būtina slauga. Ar būtina slauga, asmenį gydantis gydytojas nustato įvertinęs sergančio asmens ligos diagnozę bei biosocialinių funkcijų sutrikimų, tokių kaip elgesio kontrolės, orientacijos, judėjimo ir (ar) kitų sutrikimų, laipsnį ir (ar) iššūkius priimant ir perduodant informaciją. Slaugos būtinybė nevertinama Taisyklių 57 punkte nustatytais atvejais.

Sergančio asmens medicinos dokumentuose nurodomas šeimos narys ar kitas asmuo, kuris slaugys sergantį asmenį, ir šių Taisyklių 57 punkte numatytos slaugos būtinybės priežastys. Jei sergančio asmens slaugos atveju keičiasi jį slaugantieji, tai nurodoma sergančio asmens medicinos dokumentuose. Jei būtina asmens slauga jį gydant stacionarines paslaugas teikiančioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, tai nurodoma slaugomo asmens medicinos dokumentuose.

Šeimos nariais laikomi: sutuoktinis, vaikas (įvaikis), motina (įmotė), tėvas (įtėvis). Sergančiam vaikui slaugyti pažymėjimas gali būti išduodamas ir senelei (seneliui), budinčiam globotojui, globėjui bei vaiką laikinai prižiūrinčiam asmeniui, kai vaikui nustatyta laikinoji priežiūra pas fizinius asmenis ar jis laikinai apgyvendintas pas fizinius asmenis (toliau – laikinai prižiūrintis asmuo), o šių Taisyklių 57.2 ir 57.5 papunkčiuose numatytais atvejais – ir rūpintojui, jeigu šie asmenys pripažinti globėju, budinčiu globotoju, vaiką laikinai prižiūrinčiu asmeniu ar rūpintoju ir pateikė dokumentus, patvirtinančius globos (rūpybos), laikinosios priežiūros ar laikino apgyvendinimo nustatymą ar budinčio globotojo statuso suteikimą.“

1.2.19. Papildome 551 punktu:

551. Siunčiant vaiką į ambulatorinės ar stacionarinės reabilitacijos paslaugas teikiančią asmens sveikatos priežiūros įstaigą, elektroninį pažymėjimą (pirminį) vaiko slaugai išduoda siunčiantis gydytojas. Jei iki atvykimo į ambulatorinės ar stacionarinės reabilitacijos paslaugas teikiančią asmens sveikatos priežiūros įstaigą elektroninis pažymėjimas vaiko slaugai išduotas nebuvo ar vaiką slaugantis asmuo jo atsisakė, atsiradus poreikiui, pažymėjimą išduoda šios asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojas.

Elektroninius pažymėjimus asmenims, slaugantiems vaikus, gydomus ambulatorines ar stacionarines reabilitacijos paslaugas teikiančiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose, išduoda ar tęsia šių įstaigų gydantys gydytojai, gavę galiojantį ambulatorinėms arba stacionarinėms reabilitacijos paslaugoms siųsti teisę turinčio gydytojo siuntimą.“

1.2.20. Pakeičiame 56 punktą ir jį išdėstome taip:

56. Elektroniniai pažymėjimai sergančiam suaugusiam šeimos nariui slaugyti išduodami ne ilgiau kaip 14 kalendorinių dienų nepriklausomai nuo to, kur asmuo slaugomas – stacionare, ambulatoriškai ar (ir) medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo įstaigoje. Šiuos pažymėjimus išduoda asmenis gydantys gydytojai, suderinę su asmens sveikatos priežiūros įstaigos vadovu ar kitu jo įgaliotu asmeniu ir apie tai pažymėję medicinos dokumentuose.“

1.2.21. Pakeičiame 57 punktą ir jį išdėstome taip:

57. Elektroniniai pažymėjimai sergančiam vaikui slaugyti išduodami reikalingam slaugos laikotarpiui, bet ne ilgiau kaip:

57.1. 120 kalendorinių dienų per kalendorinius metus – slaugant stacionare ar (ir) medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo įstaigoje bet kokia liga sergantį vaiką iki 7 metų;

57.2. 180 kalendorinių dienų, skaičiuojant nuo pirmosios slaugymo dienos – slaugant stacionare, ambulatoriškai ar (ir) medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo įstaigoje vaiką iki 18 metų, sergantį sunkiomis ligomis, įrašytomis į sveikatos apsaugos ministro ir socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintą sąrašą (toliau – Sunkių ligų sąrašas). Pasibaigus šiam terminui, toliau elektroninis pažymėjimas dėl to paties vaiko, sergančio liga, įrašyta į Sunkių ligų sąrašą, slaugymo, išduodamas ne daugiau kaip 120 kalendorinių dienų per kalendorinius metus;

57.3. 21 kalendorinę dieną slaugant ambulatoriškai gydomus vaikus iki 14 metų (išskyrus šių Taisyklių 57.2, 57.5 ir 57.6 papunkčiuose nurodytus atvejus);

57.4. 21 kalendorinę dieną nepertraukiamai slaugant ambulatoriškai ir stacionare gydomus vaikus nuo 7 iki 14 metų (išskyrus šių Taisyklių 57.2, 57.5 ir 57.6 papunkčiuose nurodytus atvejus);

57.5. 120 kalendorinių dienų per kalendorinius metus – slaugant stacionare, ambulatoriškai ar (ir) medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo įstaigoje vaiką iki 18 metų, sergantį ligomis, dėl kurių nustatytas sunkus neįgalumo lygis;

57.6. 364 kalendorines dienas, skaičiuojant nuo pirmosios slaugymo dienos – slaugant stacionare, ambulatoriškai ar (ir) medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo įstaigoje vaiką iki 18 metų, sergantį ypač sunkiomis ligomis, įrašytomis į sveikatos apsaugos ministro ir socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintą sąrašą. Pasibaigus šiam terminui, toliau elektroninis pažymėjimas dėl to paties vaiko, sergančio ypač sunkia liga, slaugymo, išduodamas ne daugiau kaip 120 kalendorinių dienų per kalendorinius metus.“

1.2.22. Pakeičiame 61 punktą ir jį išdėstome taip:

61. Elektroninis pažymėjimas motinai (tėvui), įmotei (įtėviui), globėjui ar seneliui (senelei) gali būti išduodamas sveiko vaiko priežiūrai, jei šio vaiko priežiūrai suteiktos nėštumo ir gimdymo ar atostogos vaikui prižiūrėti (toliau – vaiko priežiūros atostogos) kitam asmeniui, bet asmuo, kuriam suteiktos nėštumo ir gimdymo atostogos ar vaiko priežiūros atostogos, dėl savo ar kito vaiko, kurio priežiūrai jam suteiktos nėštumo ir gimdymo atostogos ar vaiko priežiūros atostogos, ligos ar traumos (toliau – sergantis asmuo) negali šio vaiko prižiūrėti.“

1.2.23. Pakeičiame 63 punktą ir jį išdėstome taip:

63. Elektroniniai pažymėjimai sveiko vaiko priežiūrai dėl sergančiojo asmens ligos ar traumos išduodami ne ilgiau kaip 14 kalendorinių dienų nepriklausomai nuo to, ar sergantis asmuo gydomas stacionare, ar ambulatoriškai. Bendra elektroninio pažymėjimo trukmė negali būti ilgesnė kaip 90 kalendorinių dienų per kalendorinius metus. Jei asmens sveikatos būklė negerėja, gali būti išduodama medicininė pažyma (forma Nr. 094/a).“

1.2.24. Pakeičiame 71 punktą ir jį išdėstome taip:

71. Moterims, kurios nėra apdraustos motinystės socialiniu draudimu, elektroniniai nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimai išduodami šiose Taisyklėse nustatyta tvarka.“

1.2.25. Pakeičiame 721 punktą ir jį išdėstome taip:

721. Padidėjusiu sergamumu laikomi atvejai, kai NVSC skelbiamais duomenimis, Lietuvoje praėjusią savaitę gripo, ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų ir COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atvejų skaičius 100 tūkst. gyventojų (suminis rodiklis) viršijo 800. Jei praėjusios savaitės sergamumo gripu, ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) duomenys (suminis rodiklis) dar nepaskelbti, išduodant elektroninius pažymėjimus vadovaujamasi paskutiniais paskelbtais duomenimis. Sergamumo gripu, ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) duomenys (suminis rodiklis) skelbiami NVSC interneto svetainėje https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/uzkreciamosios-ligos/gripas-1/sergamumo-duomenys.“

1.2.26. Pakeičiame 741 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstome taip:

741. Asmenims, kurie paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino metu vykdė savo profesinės veiklos sveikatos, visuomenės saugumo, viešosios tvarkos palaikymo ir (ar) švietimo srityje (-yse) funkcijas, kurias vykdant neišvengiamas (būtinas) kontaktas su COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) sergančiu asmeniu, ir susirgo COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), elektroniniai nedarbingumo pažymėjimai gali būti išduodami nuotoliniu būdu, jiems informavus gydytoją, kad jie paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino metu vykdė savo profesinės veiklos sveikatos, visuomenės saugumo, viešosios tvarkos palaikymo ir (ar) švietimo srityje (-yse) funkcijas, kurias vykdant neišvengiamas (būtinas) kontaktas su COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) sergančiu asmeniu, ir susirgo COVID-19 liga (koronaviruso infekcija). Elektroninis nedarbingumo pažymėjimas šiame punkte nurodytu atveju išduodamas ne anksčiau kaip nuo ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino paskelbimo dienos iki asmens darbingumo atgavimo dienos, pirmosios dalyvavimo profesinės reabilitacijos programoje dienos ar dalyvumo lygio nustatymo dienos.“

1.2.27. Pakeičiame 742 punkto ketvirtąją pastraipą ir ją išdėstome taip:

„Kiekvieną kartą šiame punkte nustatytu atveju elektroninis nedarbingumo pažymėjimas gali būti išduotas ne ilgesniam kaip 28 kalendorinių dienų laikotarpiui, bet ne ilgiau kaip iki dienos, kurią Vyriausybė atšaukia ekstremaliąją situaciją ar karantiną arba sueina bent vieno iš jų paskelbimo terminas.“

1.2.28. Pakeičiame 743 punktą ir jį išdėstome taip:

743. Ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino laikotarpiu asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojai prie šios įstaigos prirašytam asmeniui, jeigu jis turėjo sąlytį su COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) sergančiu asmeniu ir jam dėl darbo organizavimo ypatumų nėra galimybės sulygto darbo dirbti nuotoliniu būdu ar darbdavys jam nepaskelbė prastovos Darbo kodekso 47 straipsnio 1 dalies 2 punkte nustatytu atveju, arba vaiko iki 8 metų, kol jis nepradėtas ugdyti pagal pradinio ugdymo programą, ar pagal pradinio ugdymo programą ugdomo vaiko, ar pagal formaliojo švietimo programą besimokančio asmens su negalia iki 24 metų (toliau kartu – vaikas ar asmuo su negalia iki 24 metų), motinai (įmotei), tėvui (įtėviui), senelei (seneliui), budinčiam globotojui, globėjui arba vaiką ar asmenį su negalia iki 24 metų laikinai prižiūrinčiam asmeniui, jeigu vaikas ar asmuo su negalia iki 24 metų turėjo sąlytį su COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) sergančiu asmeniu, nuotoliniu būdu nuotolinės konsultacijos metu išduoda elektroninį nedarbingumo pažymėjimą iki planuojamos tyrimo esamai COVID-19 ligai (koronaviruso infekcijai) nustatyti SARS-CoV-2 (2019-nCoV) RNR nustatymo tikralaikės polimerazės grandininės reakcijos metodu (toliau – PGR tyrimas) rezultatų gavimo dienos, bet ne ilgiau kaip 4 kalendorinėms dienoms, nurodant TLK-10-AM kodą Z03.8 „Stebėjimas dėl kitų įtariamų ligų ir būklių“ ir iš nedarbingumo priežasčių klasifikatoriaus pasirenkama priežastis „Epideminė situacija“, šiais atvejais: 

743.1. asmeniui, vaikui ar asmeniui su negalia iki 24 metų asmens sveikatos priežiūros įstaigoje atlikus greitąjį SARS-CoV-2 antigeno testą ar nosiaryklės ir ryklės ar nosies landų tepinėlių ėminių kaupinių tyrimą SARS-CoV-2 (2019-nCoV) RNR nustatyti tikralaikės polimerazės grandininės reakcijos metodu, gautas teigiamas rezultatas, tačiau asmuo, vaikas ar asmuo su negalia iki 24 metų neturi COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) simptomų;

743.2. asmeniui, vaikui ar asmeniui su negalia iki 24 metų atlikus PGR tyrimą, gautas įtariamo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atvejo tyrimo rezultatas, kaip jis apibrėžtas COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) tyrimų atlikimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. gruodžio 4 d. įsakymu Nr. V-2797 „Dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) tyrimų atlikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.“

1.2.29. Pakeičiame 93 punktą ir jį išdėstome taip:

93. Kiekvieną kartą gydytojui ar GKK pirmininkui išduodant elektroninį pažymėjimą asmens laikinojo nedarbingumo trukmė be pertraukos bei su pertraukomis per paskutinius 12 mėnesių GKK išvada ir (ar) Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros sprendimas EPTS pateikiami automatiškai.“

1.2.30. Pakeičiame 94 punktą ir jį išdėstome taip:

94. Jei asmeniui, apdraustam ligos socialiniu draudimu ir (ar) motinystės socialiniu draudimu bei nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniu draudimu, Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra nustato profesinės reabilitacijos paslaugų poreikį (apie tai informacija pateikiama EPTS), asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojas išduoda elektroninį pažymėjimą 8 darbo dienoms nuo šio Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros sprendimo priėmimo dienos.“

1.2.31. Pakeičiame 104 punktą ir jį išdėstome taip:

104. Duomenys apie Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros priimtus sprendimus Fondo valdybai teikiami pagal Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros ir Fondo valdybos sutartį.“

1.2.32. Pakeičiame 108 punktą ir jį išdėstome taip:

108. Medicininė pažyma (forma Nr. 094/a) asmenims išduodama, kai jie slaugo šeimos narius ar prižiūri vaiką ilgiau nei numatyta šiose Taisyklėse ir šių Taisyklių 44.1 ir 44.4 papunkčiuose nustatytais atvejais, taip pat šių Taisyklių 102 punkte nustatytais atvejais.“

1.2.33. Papildome 1091 punktu:

1091. Medicininė pažyma (forma Nr. 094/a) dėl ligos, nelaimingo atsitikimo darbe, traumos ar profesinės ligos arba nėštumo ir gimdymo atostogų taip pat išduodama asmenims, apdraustiesiems socialiniu draudimu kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje, Europos ekonominės erdvės valstybėje ar Šveicarijos Konfederacijoje.“

1.2.34. Papildome 1092 punktu:

1092. Įrašai medicininėje pažymoje (forma Nr. 094/a), jei jie pildomi ranka, turi būti aiškūs ir įskaitomi arba pildomi techninėmis priemonėmis.“

1.3. Pakeičiame nurodytu įsakymu patvirtintą Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinių skyrių išduodamų elektroninių nedarbingumo pažymėjimų išdavimo dėl epideminės situacijos tvarkos aprašą:

1.3.1. Pakeičiame 6.2 papunktį ir jį išdėstome taip:

6.2. ekstremaliosios situacijos ir karantino laikotarpiu atsiradus būtinybei prižiūrėti vaiką iki 8 metų, kol jis nepradėtas ugdyti pagal pradinio ugdymo programą, ar pagal pradinio ugdymo programą ugdomą vaiką, ar pagal formaliojo švietimo programą besimokantį asmenį su negalia iki 24 metų (toliau kartu – vaikas ar asmuo su negalia iki 24 metų), kitais, nei tvarkos aprašo 6.1 papunktyje ir 21 punkte nurodytais, atvejais;“.

1.3.2. Pakeičiame 12 punktą ir jį išdėstome taip:

12. Tvarkos aprašo 6.1.1 papunktyje nurodytu pagrindu nedarbingumo pažymėjimas išduodamas asmens Prašyme nurodytu laikotarpiu, bet ne ilgiau kaip 14 kalendorinių dienų ir ne ilgiau nei iki IPRR pabaigos bei ne ilgiau kaip iki dienos, kurią Vyriausybė atšaukia ekstremaliąją situaciją ir karantiną.“

1.3.3. Pakeičiame 13 punktą ir jį išdėstome taip:

13. Tvarkos aprašo 6.1.2 papunktyje nurodytu pagrindu nedarbingumo pažymėjimas išduodamas vaiko ar asmens su negalia iki 24 metų lankomoje švietimo įstaigoje nustatyto infekcijų plitimą ribojančio režimo laikotarpiu, bet ne ilgiau kaip 14 kalendorinių dienų.

1.3.4. Pakeičiame 14 punktą ir jį išdėstome taip:

14. Tvarkos aprašo 6.2 papunktyje nurodytu pagrindu nedarbingumo pažymėjimas išduodamas asmens Prašyme nurodytu laikotarpiu, bet ne ilgiau kaip 14 kalendorinių dienų ir ne ilgiau kaip iki dienos, kurią Vyriausybė atšaukia ekstremaliąją situaciją ar karantiną arba sueina bent vieno iš jų paskelbimo terminas.“

1.3.5. Pakeičiame 15 punktą ir jį išdėstome taip:

15. Tvarkos aprašo 6.3 papunktyje nurodytu pagrindu nedarbingumo pažymėjimas asmeniui su negalia ir Lietuvos Respublikos socialinio draudimo pensijų įstatymo nustatytą socialinio draudimo senatvės pensijos amžių (toliau – pensinis amžius) sukakusiam asmeniui, kuriems nestacionarių socialinių paslaugų įstaigoje (dienos centre) buvo teikiama dienos ar trumpalaikė socialinė globa, prižiūrėti išduodamas asmens Prašyme nurodytu laikotarpiu, bet ne ilgiau kaip 14 kalendorinių dienų ir ne ilgiau kaip iki dienos, kurią Vyriausybė atšaukia ekstremaliąją situaciją ir karantiną.“

1.3.6. Pakeičiame 16.1 papunktį ir jį išdėstome taip:

16.1. tvarkos aprašo 6.1.1, 6.1.2 ir 6.2 papunkčiuose nustatytais atvejais – vaiko ar asmens su negalia iki 24 metų motinai (tėvui), įmotei (įtėviui), senelei (seneliui), budinčiam globotojui, globėjui arba vaiką ar asmenį su negalia iki 24 metų laikinai prižiūrinčiam asmeniui, kai vaikui ar asmeniui su negalia iki 24 metų nustatyta laikinoji priežiūra pas fizinius asmenis ar jis laikinai apgyvendintas pas fizinius asmenis (toliau – vaiką ar asmenį su negalia iki 24 metų laikinai prižiūrintis asmuo);“.

1.3.7. Pakeičiame 21 punktą ir jį išdėstome taip:

21. Ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino laikotarpiu NVSC, išskyrus Taisyklių 743 punkte nurodytais atvejais, vaiko ar asmens su negalia iki 24 metų motinai (įmotei), tėvui (įtėviui), budinčiam globotojui, globėjui arba vaiką ar asmenį su negalia iki 24 metų laikinai prižiūrinčiam asmeniui arba senelei (seneliui) išduoda nedarbingumo pažymėjimą vaikui ar asmeniui su negalia iki 24 metų prižiūrėti vaiko ar asmens su negalia iki 24 metų privalomos izoliacijos laikotarpiui, bet ne ilgiau kaip 14 kalendorinių dienų, skaičiuojant nuo vaiko ar asmens su negalia iki 24 metų atvykimo iš užsienio šalies į Lietuvos Respubliką dienos arba nuo paskutinės jo turėto sąlyčio su COVID‑19 liga (koronaviruso infekcija) sergančiu asmeniu dienos, jeigu vaikas ar asmuo su negalia iki 24 metų lankėsi užsienio šalyje (-se) be motinos (įmotės), tėvo (įtėvio), budinčio globotojo, globėjo arba vaiką ar asmenį su negalia iki 24 metų laikinai prižiūrinčio asmens ir dėl jo lankymosi atitinkamoje (-se) užsienio šalyje (-se) jam taikoma privaloma izoliacija arba jis turėjo sąlytį su COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) sergančiu asmeniu. Išduodant nedarbingumo pažymėjimą šiame punkte nustatytais atvejais, nurodomas TLK-10-AM kodas Z29.0 „Izoliacija“ ir iš nedarbingumo priežasčių klasifikatoriaus pasirenkama priežastis „Epideminė situacija“.“

1.3.8. Pakeičiame 22 punktą ir jį išdėstome taip:

22. Tvarkos aprašo 21 punkto nuostatos netaikomos vaikams ir asmenims su negalia iki 24 metų, kurie išvyko ir lankėsi užsienio šalyje (-yse), jų išvykimo iš Lietuvos Respublikos dieną įtrauktoje (-ose) į sveikatos apsaugos ministro patvirtintą COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) paveiktų šalių sąrašą.“

1.3.9. Pakeičiame 23 punktą ir jį išdėstome taip:

23. Tvarkos aprašo 21 punkte nurodytus vaikus ar asmenis su negalia iki 24 metų prižiūrintiems asmenims, kuriems, vadovaujantis tvarkos aprašo 21 punktu, nedarbingumo pažymėjimas neišduodamas, jų prižiūrimų vaikų ar asmenų su negalia iki 24 metų privalomos izoliacijos laikotarpiu jų prašymu NVSC išduoda medicininę pažymą (forma Nr. 094/a).“

2. N u s t a t o m e, kad įsakymas įsigalioja 2024 m. sausio 1 d.

 

 

 

Kultūros ministras,

pavaduojantis sveikatos apsaugos ministrą                                                                          Simonas Kairys

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                                                             Monika Navickienė