LIETUVOS RESPUBLIKOS ENERGETIKOS MINISTRAS
įsakymas
DĖL lietuvos respublikos ENERGETIKOS MINISTRO 2013 m. RUGSĖJO 20 D. ĮSAKYMO Nr. 1-185 „DĖL KIETOJO BIOKURO APSKAITOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2020 m. rugpjūčio 3 d. Nr. 1-233
Vilnius
1. Pakeičiu Kietojo biokuro apskaitos taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2013 m. rugsėjo 20 d. įsakymu Nr. 1-185 „Dėl Kietojo biokuro apskaitos taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Taisyklės):
1.1. Pakeičiu 1 punktą ir jį išdėstau taip:
„1. Kietojo biokuro apskaitos taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato miško kirtimo liekanų bei medienos apdirbimo šalutinių produktų, šiaudų, linų-spalių ir kitų rūšių biologinės kilmės (žemės ūkio šalutinių produktų ir augalų, suvartojamų energijai gaminti) kietojo biokuro apskaitos reikalavimus energetikos įmonėms (toliau – Įmonės), kietojo biokuro pardavėjams (toliau – Pardavėjas) ir kitiems juridiniams asmenims.“
1.2. Pakeičiu 3 punkto 16 pastraipą ir ją išdėstau taip:
1.3. Pakeičiu 4.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.4. Pakeičiu 5.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„5.2. techninę apskaitą, kuri apibūdina biokuro suvartojimą energijai gaminti natūriniais ir energijos vienetais (MWh), nustatant pagrindinį rodiklį, apibūdinantį biokuro suvartojimo efektyvumą: naudingo veikimo koeficientą arba sutartinio kuro lyginamąsias sąnaudas šilumai ir elektros energijai gaminti. Techninę biokuro apskaitą tvarko Įmonės vadovo įsakymu paskirti atsakingi asmenys, padalinys ar specializuota įmonė;
1.5. Pakeičiu 5.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
5.3. buhalterinę apskaitą, kurią vykdant biokuras yra registruojamas dokumentuose pinigine išraiška, natūriniais vienetais (tonomis naudojamosios masės) ir energijos vienetais (MWh) bei vykdoma visų ūkinių operacijų, susijusių su biokuro judėjimu ir atsiskaitymu su Pardavėjais, kontrolė. Buhalterinę apskaitą vykdo Įmonės buhalterija ar specializuota įmonė.“
1.6. Pakeičiu 9 punktą ir jį išdėstau taip:
„9. Kietojo biokuro apskaitai (Įmonės, Pardavėjo arba akredituotose laboratorijose) naudojamoms matavimo priemonėms (svarstyklėms, ruletėms, liniuotėms, kalorimetrams, drėgmėmačiams ir kt.), skirtoms operatyvinei ir techninei biokuro apskaitai atlikti ir kurioms, vadovaujantis Lietuvos Respublikos metrologijos įstatymo 16 straipsnio 1 dalimi yra taikomas teisinis metrologinis reglamentavimas, turi būti atliktas teisinis metrologinis patvirtinimas ir atlikti kiti metrologijos srities teisės aktuose nustatyti veiksmai. Tokios matavimo priemonės turi turėti galiojantį patikros žymenį ir (arba) plombą, ir (arba) patikros sertifikatą. Šių matavimo priemonių metrologinė patikra atliekama teisės akte (Taisyklių 1 priedo 44 punktas) nustatytais terminais.“
1.7. Pakeičiu 10 punktą ir jį išdėstau taip:
1.8. Pakeičiu 13 punktą ir jį išdėstau taip:
„13. Biokuro paros apskaitos dokumentai turi būti pildomi popierine ar (ir) elektronine forma. Neturint galimybių užtikrinti ilgalaikį elektroninių dokumentų saugojimą, apskaitos dokumentų duomenys spausdinami ir, pasirašius Įmonės vadovo įgaliotam asmeniui, susegami į bylas (elektroniniai dokumentai turi būti pasirašyti elektroniniu parašu). Šios bylos saugomos Įmonėje Taisyklių 14 punkte numatytą terminą.“
1.9. Pakeičiu 14 punktą ir jį išdėstau taip:
„14. Įmonėse užpildyti biokuro apskaitos dokumentai, patvirtinantys biokuro gavimą (įsigijimą), kiekį ir kokybę, turi būti saugomi Įmonėje ir prieinami įgaliotų institucijų atstovams kontrolinio patikrinimo metu. Dokumentai gali būti pildomi elektronine forma ir pasirašomi elektroniniu parašu. Baigtus pildyti minėtus apskaitos dokumentus juos būtina saugoti Įmonėje 5 metus.“
1.10. Pakeičiu 16 punktą ir jį išdėstau taip:
„16. Pardavėjas (vežėjas), gabenantis biokurą į Įmonę ar jos padalinį, kartu su kroviniu privalo turėti biokuro pardavimą, jo kiekį patvirtinančius gabenimo dokumentus: Pardavėjo patvirtintą krovinio važtaraštį, kuriame turi būti nurodytas biokuro Pardavėjas, Įmonė, vežėjas, jo išrašymo data, biokuro rūšis ir sudėtis procentais, biokuro kilmės valstybė ir, jei Įmonėje nėra įrengtų svarstyklių, biokuro transportavimo atstumas bei biokuro kiekis tonomis naudojamosios masės ar erdviniais kubiniais metrais.“
1.11. Pakeičiu 17 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
„17. Įmonė ir Pardavėjas, šiame punkte nustatytais atvejais veždami biokurą autotransportu valstybinės reikšmės ir savivaldybių keliais, geležinkeliais ir vandens keliais, kartu su kroviniu privalo turėti biokuro teisėtą pardavimą bei pirkimo–pardavimo sutartyje nustatytas biokuro charakteristikas patvirtinančius dokumentus:“.
1.12. Pakeičiu 22 punktą ir jį išdėstau taip:
1.13. Pakeičiu 23 punktą ir jį išdėstau taip:
„23. Jeigu Įmonėje ar jos padalinyje nėra veikiančių svarstyklių:
23.1. biokurą galima pasverti kitoje Įmonės nurodytoje įmonėje ar kitame Įmonės padalinyje, turinčiame teisinės metrologijos reikalavimus atitinkančias svarstykles. Apie tai Įmonė privalo iš anksto, bet ne vėliau kaip 2 (dvi) kalendorinės dienos iki biokuro pristatymo dienos, informuoti Pardavėją. Šiuo atveju, pasvėrus biokuro krovinį, jeigu yra iš anksto nustatytas tuščios transporto priemonės svoris, jis, Įmonei pareikalavus, turi būti plombuojamas ir išduodamas krovinio svorį patvirtinantis dokumentas. Jeigu transporto priemonės svoris iš anksto nenustatytas, pasvėrus transporto priemonę su biokuru, jis, Įmonei pareikalavus, yra plombuojamas ir išduodamas dokumentas, patvirtinantis transporto priemonės su kroviniu svorį. Pakartotinai transporto priemonė sveriama iškrovus biokurą ir išduodamas tai patvirtinantis dokumentas, kuris pateikiamas Įmonei. Visos Pardavėjo papildomai (lyginant su galimybe patiekti biokurą tiesiai Įmonei ar Įmonės padaliniui) patirtos ir pagrįstos sąnaudos (transportavimo, svėrimo, plombavimo) padengiamos Įmonės kaštais;
23.2. malkinės medienos biokuro masę galima nustatyti vadovaujantis Taisyklių 9 priede nustatyta metodika. Tarp šalių kilus ginčui, kuri iš Taisyklių 9 priedo 10.5 papunktyje nurodytų medienos tankio lentelių turėtų būti naudojama nustatant biokuro masę, naudojami Taisyklių 9 priedo 10.5 papunkčio 2.2 lentelėje nurodyti medienos tankio dydžiai.“
1.15. Papildau nauju 241 punktu:
„241. Jeigu Įmonėje ar jos padalinyje sugedo įrengtos svarstyklės, biraus biokuro masę Įmonės vadovo įsakymu paskirti darbuotojai ar specializuota įmonė gali nustatyti pristatyto biokuro piltinį tūrį dauginant iš piltinio tankio:
241.1. piltinis tūris nustatomas taikant Taisyklių 9 priedo 10.3 papunktyje numatytas tūrio skaičiavimo formules;
241.2. biokuro piltinis tankis nustatomas Įmonės laboratorijoje vadovaujantis galiojančio standarto (Taisyklių 1 priedo 23 punktas) reikalavimais;
1.16. Pakeičiu 25 punktą ir jį išdėstau taip:
1.17. Pakeičiu 26 punktą ir jį išdėstau taip:
„26. Priimant biokurą, nustatoma tiekiamo biokuro kokybės rodiklių atitiktis pirkimo pardavimo sutartyje nustatytiems kokybės rodikliams. Medienos briketų ir granulių kokybės rodikliai (drėgnis, peleningumas, šilumingumas), Įmonės sprendimu gali būti nustatomi pagal Pardavėjo pateiktą biokuro kokybės pažymėjimą (sertifikatą) arba ne anksčiau kaip prieš 60 (šešiasdešimt) kalendorinių dienų iki medienos briketų ar granulių pristatymo dienos akredituotoje laboratorijoje atlikto pristatomo biokuro partijos tyrimo ataskaitą arba jų kopijas.“
1.18. Pakeičiu 27 punktą ir jį išdėstau taip:
„27. Ėminiai biokuro kokybės rodikliams nustatyti imami vadovaujantis Lietuvoje galiojančių standartų (Taisyklių 1 priedo 13, 14 punktai) reikalavimais. Biokuro ėminius, skirtus šilumingumui, drėgniui, peleningumui ir kitiems rodikliams nustatyti, ima ir formuoja Įmonės vadovo įsakymu paskirti darbuotojai ar specializuota įmonė. Šalys biokuro pirkimo–pardavimo sutartyse (dvišalėse ar prekybą biokuro biržoje reglamentuojančiuose dokumentuose) gali susitarti samdyti arba savo sąskaita reikalauti pasamdyti, jeigu samdoma specializuota įmonė, kuri yra akredituota pagal galiojančius standartus (Taisyklių 1 priedo 13, 14 punktai), specializuotas įmones ėminių ir (ar) atsarginių ėminių ėmimui sutarčių vykdymo laikotarpiu. Specializuotos įmonės samdymo išlaidas padengia tokią įmonę samdanti šalis. Visi ėminiai turi būti paženklinti užrašant datą, Pardavėją, važtaraščio numerį, ėminio paskirtį, paėmimo vietą ir atsakingo asmens, paėmusio ėminį, pavardę. Ėminių biokuro kokybės rodikliams nustatyti paėmimo faktą patvirtina abiejų šalių atstovai savo parašais (pvz. abi šalys pasirašo ant lipnaus lapelio užklijuoto ant mėginio, ant mėginio klijuojama plomba su numeriu, o abi šalys pasirašo specialiame žurnale). Parašais neprivaloma patvirtinti paėmimo fakto, kai jis užfiksuojamas elektroninėmis priemonėmis (pvz. vaizdo įrašu, elektroniniais laiškais ar identifikavimo integracija į naudojamas sistemas, sistemų automatizavimu). Jeigu gauto biokuro kokybės rodiklius Įmonė nustato nepriklausomoje akredituotoje laboratorijoje, ėminiai biokuro kokybės rodikliams nustatyti privalo būti užplombuojami ir biokuro gavimą (įsigijimą) ar jo kiekį patvirtinančiuose dokumentuose užfiksuojamas plombos numeris.“
1.19. Pakeičiu 28 punktą ir jį išdėstau taip:
„28. Atsarginių ėminių ėmimas:
28.1. Įmonės pasirinkimu ir (ar) Pardavėjui reikalaujant, Įmonė suformuoja pagal konkrečią sutartį pristatyto biokuro atsarginius ėminius, kurie imami iš kiekvienos transporto priemonės Taisyklių 27 punkte nustatyta tvarka bei papildomai užplombuojami užfiksuojant plombos numerį. Hermetiškas talpas (įskaitant hermetiškas plastikines talpyklas ir maišus), atsarginiams ėminiams sudėti, ir plombas pateikia Pardavėjas, arba, Įmonės pasirinkimu, naudojamos Įmonės pateiktos hermetiškos talpos ir plombos. Atsarginiai ėminiai, Įmonės pasirinkimu, saugomi Įmonėje arba atiduodami saugoti Pardavėjui. Jeigu atsarginiai ėminiai saugomi Įmonėje, Pardavėjo prašymu Įmonė privalo pateikti atsarginius ėminius Pardavėjui, o Pardavėjas privalo šiuos atsarginius ėminius ne vėliau nei per 24 valandas pristatyti į savo pasirinktą akredituotą laboratoriją tyrimams atlikti. Jeigu atsarginiai ėminiai saugomi pas Pardavėją, kilus ginčui, Pardavėjas savo sąskaita bei laikydamasis standartų reikalavimų (Taisyklių 1 priedo 13 punktas) pristato juos į paties pasirinktą akredituotą laboratoriją tyrimams atlikti vadovaujantis Lietuvoje galiojančių standartų (Taisyklių 1 priedo 15, 18 punktai) reikalavimais. Atsarginių ėminių tyrimų akredituotoje laboratorijoje išlaidas padengia tokį tyrimą inicijuojanti šalis;
28.2. kilus ginčui dėl pateikto biokuro peleningumo ir (ar) šilumingumo tyrimų rezultatų, būtina lyginti rezultatus atsižvelgiant į standartais reglamentuotus leidžiamus maksimalius priimtinus rezultatų skirtumus: sausos masės peleningumo rodiklio leidžiamas maksimalus priimtinas rezultatų skirtumas – 0,2 procentinio punkto (absoliutus skirtumas) jei sausos masės peleningumas yra mažesnis nei 1 proc., o jei peleningumas viršija arba lygus 1 proc., leidžiamas maksimalus priimtinas rezultatų skirtumas sudaro 20 procentų nuo išmatuotos atsarginio ėminio peleningumo reikšmės (santykinis skirtumas); sausos masės žemutinio šilumingumo maksimalus priimtinas rezultatų skirtumas – 0,4 MJ/kg (absoliutus skirtumas);
28.3. kilus ginčui dėl pateikto biokuro drėgnio tyrimo rezultatų, būtina lyginti rezultatus atsižvelgiant į atsarginio ėminio tyrimą atlikusios akredituotos laboratorijos nurodytą tyrimo matavimo neapibrėžtį (paklaidą);
28.4. jeigu Įmonės ir Pardavėjo atliktų ėminių tyrimų kokybės rodiklių skirtumas viršija 28.2 papunktyje nustatytus maksimalius priimtinus rezultatų skirtumus ir (arba) 28.3 papunktyje nustatytą tyrimo matavimo neapibrėžtį (paklaidą), tuomet taikoma sprendimo taisyklė, įtvirtinta Taisyklių 1 priedo 43 punkte, pagal kurią vadovaujamasi akredituotoje laboratorijoje nustatytais biokuro ėminio šilumingumo, peleningumo ir (ar) drėgnio rodikliais. Jeigu tiek Įmonė, tiek Pardavėjas biokuro ėminių kokybinius rodiklius nustatė akredituotose laboratorijose ir tiek Įmonės, tiek Pardavėjo mėginiai buvo užplombuoti užfiksuojant plombos numerį, taikoma sprendimo taisyklė, įtvirtinta Taisyklių 1 priedo 43 punkte, pagal kurią biokuro ėminio šilumingumo, peleningumo ir (ar) drėgnio rodikliai apskaičiuojami kaip Įmonės ir Pardavėjo laboratorijose nustatytų šilumingumo, peleningumo ir (ar) drėgnio reikšmių aritmetinis vidurkis.“
1.20. Pakeičiu 30.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„30.2. įmonės sprendimu, nustatant gauto biokuro kokybę, gali būti taikomas 18,7 MJ/kg sausosios masės žemutinis šilumingumas, apie tai iš anksto nurodant pirkimo dokumentuose, remiantis teisės akto (Taisyklių 1 priedo 36 punktas) reikalavimais, jeigu perkami medienos biomasės produktai, kurių sudėtyje nėra miško kirtimo liekanų ir kelmų (Taisyklių 1 priedo 7 punktas). Pristatymo metu, Įmonei ar Pardavėjui reikalaujant, gauto biokuro šilumingumas gali būti nustatomas tiriant gauto biokuro ėminius Taisyklių antrajame skirsnyje nustatyta tvarka. Tokių ėminių tyrimų išlaidas padengia tyrimo reikalaujanti šalis.“
1.21. Pakeičiu 37 punktą ir jį išdėstau taip:
1.22. Pakeičiu 48 punktą ir jį išdėstau taip:
1.23. Pakeičiu 52 punktą ir jį išdėstau taip:
1.24. Pakeičiu 54 punktą ir jį išdėstau taip:
1.25. Pakeičiu 55 punktą ir jį išdėstau taip:
„55. Naudingo veikimo koeficientas arba sutartinio kuro lyginamosios sąnaudos „iš viso“ Įmonėje, taip pat atskirose įrenginių grupėse (energetiniuose blokuose) nustatomos pagal tiesioginį balansą. Jei Įmonėje tiesiogiai nematuojamas kiekvieno katilo ar katilų grupės kuro suvartojimas, tai kuras skirstomas tarp jų proporcingai kuro suvartojimo reikšmėms, nustatytoms atvirkštinio šilumos balanso metodu.“
1.26. Pakeičiu 60 punktą ir jį išdėstau taip:
1.27. Pakeičiu 61 punktą ir jį išdėstau taip:
„61. Sąnaudos už biokurą, suvartotą energijai gaminti, gali būti apskaičiuojamos nustatant biokuro vidutinę kainą K pagal jo likučio mėnesio pradžiai, per ataskaitinį mėnesį gauto biokuro ir likučio mėnesio pabaigai vertę ir taikant formulę:
; (6)
čia:
Slikpr – biokuro likučio vertė mėnesio pradžiai, EUR;
Sgaut – per mėnesį gauto biokuro vertė, EUR;
Slikp – biokuro likučio vertė mėnesio pabaigai, EUR;
Blikpr – biokuro likutis mėnesio pradžiai, MWh;
Blik – per mėnesį gauto biokuro kiekis, MWh;
Blikp – biokuro likutis mėnesio pabaigai, MWh.“
1.28. Pakeičiu 68 punktą ir jį išdėstau taip:
1.33. Pakeičiu Taisyklių 9 priedo 3 punktą ir jį išdėstau taip:
1.34. Pakeičiu Taisyklių 9 priedo 4 punktą ir jį išdėstau taip:
„4. Inventorizacijos metu naudojamoms matavimo priemonėms, kurioms, vadovaujantis Lietuvos Respublikos metrologijos įstatymo 16 straipsnio 1 dalimi, yra taikomas teisinis metrologinis reglamentavimas, turi būti atliktas teisinis metrologinis patvirtinimas ir atlikti kiti metrologijos srities teisės aktuose nustatyti veiksmai.“
1.35. Pakeičiu Taisyklių 9 priedo 5 punktą ir jį išdėstau taip:
1.36. Pakeičiu Taisyklių 9 priedo 10.4 papunkčio pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
„10.4. inventorizuotas kietojo biokuro kiekis iš piltinio tūrio (erdviniai metrai) į biokuro naudojamąją masę Bn (tonos) perskaičiuojamas pagal formules:
(1)
čia:
Vp – inventorizuotas biokuro piltinis tūris, erdm;
– biokuro piltinis tankis, t/erdm yra nustatytas laboratorijoje vadovaujantis galiojančio standarto (Taisyklių 1 priedo 23 punktas) reikalavimais;
Arba
(2)
čia:
Vp – inventorizuotas biokuro piltinis tūris, erdm;
C – biokuro glaudumo koeficientas – 0,36, ktm/erdm;
– biokuro tankis, t/ktm yra parinktas remiantis 2 lentelėje pateiktais duomenimis (kg/ktm).“
1.37. Pakeičiu Taisyklių 9 priedo 10.7 papunktį ir jį išdėstau taip:
„10.7. inventorizuoto biokuro kiekis tonomis gali būti nustatomas remiantis jo piltiniu tankiu , kuris apskaičiuojamas nustatant svertinį vidurkį, naudojant likučio mėnesio pradžiai, visų per einamąjį mėnesį vykdytų tiekimų ir per mėnesį suvartotų tiekimų rodiklius, pagal formulę:
=sum(Bni)/sum(Vi) (6)
čia: Bni – biokuro partijos suminė masė, t;
Vi – biokuro partijos piltinis tūris, erdm.“.
Kietojo biokuro apskaitos taisyklių
1 priedas
NUORODOS
6. Apvaliosios medienos bei nenukirsto miško matavimo ir tūrio nustatymo taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. gruodžio 10 d. įsakymu Nr. 631 „Dėl Apvaliosios medienos bei nenukirsto miško matavimo ir tūrio nustatymo taisyklių patvirtinimo“.
7. Lietuvos standartas LST EN ISO 17225-1 „Kietasis biokuras. Kuro specifikacijos ir klasės. 1 dalis. Bendrieji reikalavimai“.
8. Lietuvos standartas LST EN ISO 17225-2 „Kietasis biokuras. Kuro specifikacijos ir klasės. 2 dalis. Rūšiuotos medienos granulės“.
9. Lietuvos standartas LST EN ISO 17225-3 „Kietasis biokuras. Kuro specifikacijos ir klasės. 3 dalis. Rūšiuoti medienos briketai“.
10. Lietuvos standartas LST EN ISO 17225-4 „Kietasis biokuras. Kuro specifikacijos ir klasės. 4 dalis. Rūšiuotos medienos skiedros“.
11. Lietuvos standartas LST EN ISO 17225-5 „Kietasis biokuras. Kuro specifikacijos ir klasės. 5 dalis. Rūšiuotos malkos“.
16. Lietuvos standartas LST EN ISO 18847 „Kietasis biokuras. Granulių ir briketų dalelių tankio nustatymas“.
17. Lietuvos standartas LST EN 15234-1 „Kietasis biokuras. Kuro kokybės užtikrinimas. 1 dalis. Bendrieji reikalavimai“.
20. Lietuvos standartas LST EN ISO 18134-1 „Kietasis biokuras. Drėgmės kiekio nustatymas. Metodas naudojant džiovinimo spintą. 1 dalis. Visuminė drėgmė. Pamatinis metodas“.
21. Lietuvos standartas LST EN ISO 18134-2 „Kietasis biokuras. Drėgmės kiekio nustatymas. Metodas naudojant džiovinimo spintą. 2 dalis. Visuminė drėgmė. Supaprastintas metodas“.
22. Lietuvos standartas LST EN ISO 18134-3 „Kietasis biokuras. Drėgmės kiekio nustatymas. Metodas naudojant džiovinimo spintą. 3 dalis. Bendrajai analizei skirto ėminio drėgmė“.
24. Lietuvos standartas LST EN ISO 16948 „Kietasis biokuras. Visuminio anglies, vandenilio ir azoto kiekio nustatymas“.
25. Lietuvos standartas LST EN ISO 16995 „Kietasis biokuras. Vandenyje tirpaus chloro, natrio ir kalio kiekio nustatymas“.
27. Techninė ataskaita CEN/TR 15149-3 „Kietasis biokuras. Dalelių matmenų pasiskirstymo nustatymas. 3 dalis. Sukiojo sieto metodas“.
28. Lietuvos standartas LST EN ISO 17827-1 „Kietasis biokuras. Nesupresuoto kuro dalelių matmenų pasiskirstymo nustatymas. 1 dalis. Vibracinio sieto su 3,15 mm ir didesnėmis akutėmis metodas“.
29. Lietuvos standartas LST EN ISO 17827-2 „Kietasis biokuras. Nesupresuoto kuro dalelių matmenų pasiskirstymo nustatymas. 2 dalis. Vibracinio sieto su 3,15 mm ir mažesnėmis akutėmis metodas“.
30. Lietuvos standartas LST EN ISO 17831-1 „Kietasis biokuras. Granulių ir briketų mechaninio patvarumo nustatymas. 1 dalis. Granulės“.
31. Lietuvos standartas LST EN ISO 17831-2 „Kietasis biokuras. Granulių ir briketų mechaninio patvarumo nustatymas. 2 dalis. Briketai“.
32. Lietuvos standartas LST EN ISO 16994 „Kietasis biokuras. Visuminio sieros ir chloro kiekio nustatymas“.
33. Lietuvos standartas LST EN ISO 16967 „Kietasis biokuras. Pagrindinių elementų nustatymas. Al, Ca, Fe, Mg, P, K, Si, Na ir Ti“.
34. Lietuvos standartas LST EN ISO 16993 „Kietasis biokuras. Analizės rezultatų keitimas iš vienos bazės į kitą bazę“.
36. Įmonių, veikiančių energetikos srityje, energijos ar kuro, kurių reikia elektros ir šilumos energijai gaminti, pirkimų taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2003 m. kovo 3 d. nutarimu Nr. 277 „Dėl Įmonių, veikiančių energetikos srityje, energijos ar kuro, kurių reikia elektros ir šilumos energijai gaminti, pirkimų tvarkos patvirtinimo“.
37. Kietojo ir skystojo kuro apskaitos energijos gamybos šaltiniuose taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2019 m. rugpjūčio 27 d. įsakymu Nr. 1-239 „Dėl Kietojo ir skystojo kuro apskaitos energijos gamybos šaltiniuose taisyklių patvirtinimo“.
38. Elektrinių ir elektros tinklų eksploatavimo taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2012 m. spalio 29 d. įsakymu Nr. 1-211 „Dėl Elektrinių ir elektros tinklų eksploatavimo taisyklių patvirtinimo“.
39. Verslo apskaitos standartai: taikomi nuo 2016 m. sausio 1 d. Biudžetinė įstaiga Audito ir apskaitos tarnyba. Vilnius, 2015. 480 p. ISBN 978-9955-9614-5-1.
40. Energetikos, geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo, paviršinių nuotekų tvarkymo įmonių informacijos teikimo taisyklės, patvirtintos Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos 2008 m. birželio 28 d. nutarimu Nr. O3-80 „Dėl Energetikos įmonių informacijos teikimo taisyklių“.
41. Elektros energijos, pagamintos iš atsinaujinančių energijos išteklių, kilmės garantijų išdavimo, perdavimo ir jų galiojimo panaikinimo ir kitose valstybėse narėse išduotų kilmės garantijų pripažinimo Lietuvos Respublikoje taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2016 m. lapkričio 14 d. įsakymu Nr. 1-298 „Dėl Elektros energijos, pagamintos iš atsinaujinančių energijos išteklių, kilmės garantijų išdavimo, perdavimo ir jų galiojimo panaikinimo ir kitose valstybėse narėse išduotų kilmės garantijų pripažinimo Lietuvos Respublikoje taisyklių patvirtinimo“.
42. Medienos ir durpių, įvežamų iš trečiųjų valstybių ir (ar) tiekiamų į Lietuvos Respublikos rinką, užterštumo 137Cs radionuklidu bei medienos ir durpių kuro pelenų, užterštų 137Cs radionuklidu, naudojimo ir tvarkymo tvarkos aprašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2013 m. kovo 12 d. įsakymu Nr. V-250 „Dėl Medienos kuro pelenų, užterštų (137) Cs radionuklidu, naudojimo ir tvarkymo tvarkos aprašo patvirtinimo“.
43. Lietuvos standartas LST EN ISO/IEC 17025 „Tyrimų, bandymų ir kalibravimo laboratorijų kompetencijai keliami bendrieji reikalavimai“.
44. Teisinei metrologijai priskirtų matavimo priemonių grupių ir laiko intervalų tarp periodinių patikrų sąrašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2014 m. rugpjūčio 1 d. įsakymu Nr. 4-523 „Dėl Teisinei metrologijai priskirtų matavimo priemonių grupių ir laiko intervalų tarp periodinių patikrų sąrašo patvirtinimo“.
Kietojo biokuro apskaitos taisyklių
4 priedas
ĮMONĖS PAVADINIMAS
|
TVIRTINU: Pareigos |
|
.......................... (Parašas) Vardas, Pavardė _________ m. _____________ d. |
BIOKURO, TIEKIAMO „PARDAVĖJO PAVADINIMAS“, MĖNESIO GAVIMO APSKAITOS AKTAS
_________ m. _____________ mėn. ___ d. Nr. _______
20__m. ___________ mėn.
Data |
Naudojamoji masė |
Drėgnis (W) |
Pelenin-gumas (As) |
Sausosios masės žemutinis šilumingumas (Qsž) |
Naudojamosios masės žemutinis šilumingumas (Qnž) |
Sausoji masė |
Gauto biokuro energetinė vertė |
Biokuro kaina |
Išlaidos biokurui |
|||
t |
% |
% |
MJ/kg |
MJ/kg |
MWh/t |
t |
MWh |
tne |
EUR/MWh |
EUR |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Iš viso: |
|
* |
** |
** |
* |
* |
|
|
|
|
|
* Mėnesio svertinis vidurkis (apskaičiuojamas pagal naudojamosios masės kiekį).
** Mėnesio svertinis vidurkis (apskaičiuojamas pagal sausosios masės kiekį).
(pareigos) |
(vardas ir pavardė) |
(parašas) |
Šis aktas taikomas atsiskaitymui su biokuro Pardavėju. Atskiras aktas pildomas kiekvienam biokuro Pardavėjui, kiekvienai biokuro rūšiai.
Šiaudų, medienos briketų ir granulių apskaitą leidžiama vykdyti pagal masę (tonomis) ar atitinkamai pagal ryšulių ir pakuočių skaičių.
Kietojo biokuro apskaitos taisyklių
5 priedas
ĮMONĖS PAVADINIMAS
|
TVIRTINU: Pareigos |
|
.......................... (Parašas) Vardas, Pavardė _________ m. _____________ d. |
ĮMONĖS PAVADINIMAS
BIOKURO, PATIEKTO Į ĮMONĖS PAVADINIMAS SANDĖLĮ NR. 1, APSKAITOS AKTAS
_________ m. ________________ d. Nr. _______
20__m. ___________ mėn.
Pardavėjas |
Naudojamoji masė |
Drėgnis (W) |
Pelenin-gumas (As) |
Sausosios masės žemutinis šilumingumas (Qsž) |
Naudojamosios masės žemutinis šilumingumas (Qnž) |
Sausoji masė |
Gauto biokuro energetinė vertė |
Biokuro kaina |
Išlaidos biokurui |
|||
t |
% |
% |
MJ/kg |
MJ/kg |
MWh/t |
t |
MWh |
tne |
EUR/MWh |
EUR |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Iš viso: |
|
* |
** |
** |
* |
* |
|
|
|
|
|
* Mėnesio svertinis vidurkis (apskaičiuojamas pagal naudojamosios masės kiekį).
** Mėnesio svertinis vidurkis (apskaičiuojamas pagal sausosios masės kiekį).
____________________ (pareigos) |
____________________ (vardas ir pavardė) |
______________ (parašas) |
Šis aktas taikomas biokuro, tiekiamo į įmonės biokuro sandėlius, apskaitai. Atskiras aktas pildomas kiekvienam sandėliui, kiekvienai biokuro rūšiai. Čia taip pat taikoma prielaida, kad tas biokuras, kuris atvežamas ir tiesiogiai patiekiamas į katilą, yra tiekiamas į „tariamą“ sandėlį (pvz., sandėlį Nr. C), kuriam apskaita vedama atskirai kaip ir bet kuriam kitam sandėliui.
Kietojo biokuro apskaitos taisyklių
7 priedas
ĮMONĖS PAVADINIMAS
|
TVIRTINU: Pareigos |
|
………………………………………… |
|
(Parašas) Vardas, Pavardė _________ m. _____________ mėn. ___ d. |
ĮMONĖS PAVADINIMAS PADALINIO (SANDĖLIO) NR 1, BIOKURO JUDĖJIMO IR LIKUČIŲ SANDĖLYJE APSKAITOS AKTAS
_________ m. _____________ mėn. ___ d. Nr. ________
20__m. ___________ mėn.
Eil. Nr. |
Straipsnio pavadinimas |
Naudoja-moji masė |
Drėgnis (W) |
Pelenin-gumas (As) |
Naudojamosios masės žemutinis šilumingumas (Qnž) |
Biokuro energetinė vertė |
Biokuro kaina |
Išlaidos biokurui |
||
t |
% |
% |
MJ/kg |
MWh/t |
MWh |
tne |
EUR/ MWh |
EUR |
||
1. |
Likutis praeito mėnesio pabaigoje |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
Gauta |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
Sunaudota (pagal dokumentus) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
Perduota kitoms įmonėms, padaliniams |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. |
Likutis einamojo mėnesio pabaigoje pagal dokumentus |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6. |
Likutis mėnesio pabaigoje pagal inventorizacijos duomenis |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7. |
Kuro trūkumas (–), perteklius (+) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8. |
Papildomai užpajamuota |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9. |
Faktinis sunaudojimas |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10. |
Faktinis likutis |
|
|
|
|
|
|
|
|
|