Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2012 M. BIRŽELIO 6 D. NUTARIMO NR. 665 „DĖL VALSTYBĖS TURTINIŲ IR NETURTINIŲ TEISIŲ ĮGYVENDINIMO VALSTYBĖS VALDOMOSE ĮMONĖSE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2018 m. birželio 20 d. Nr. 602

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. birželio 6 d. nutarimą Nr. 665 „Dėl Valstybės turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimo valstybės valdomose įmonėse tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1.1. Pakeisti 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

4. Nustatyti, kad valstybei tenkančios piniginės lėšos:

4.1. valstybės valdomų bendrovių, kurių valstybei priklausančias akcijas patikėjimo teise valdo Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, likvidavimo atveju pervedamos į Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetą;

4.2. valstybės valdomų įmonių, nenurodytų šio nutarimo 4.1 papunktyje, pervedamos į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą.“

1.2. Papildyti 5 punktu:

5. Šio nutarimo 4.1 ir 4.2 papunkčiuose nenurodytas turtas perduodamas centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojui, jeigu Lietuvos Respublikos įstatymai ar Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimai nenustato kitaip.“

1.3. Buvusį 5 punktą laikyti 6 punktu.

1.4. Pakeisti 6 punktą ir jį išdėstyti taip:

6. Įgalioti centralizuotai valdomo valstybės turto valdytoją perimti valstybei tenkantį likviduotos valstybės valdomos įmonės turtą, nurodytą šio nutarimo 5 punkte.“

1.5. Papildyti 7 punktu:

7. Įgalioti Ūkio ministeriją patvirtinti valstybei atstovaujančios institucijos rašto dėl valstybės siekiamų tikslų valstybės valdomoje įmonėje ir keliamų lūkesčių valstybės valdomai įmonei nustatymo rengimo rekomendacijas.“

2. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintą Valstybės turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimo valstybės valdomose įmonėse tvarkos aprašą:

2.1. Papildyti 3.11 papunkčiu:

3.11. Individualus įmonės vertinimas – valstybės valdomos įmonės siektinos vidutinės metinės nuosavo kapitalo kainos ar valstybės įmonės Valstybinių miškų urėdijos siektino vidutinio metinio konsoliduoto grynojo pelno rodiklio padidinimas arba sumažinimas atsižvelgiant į valstybės valdomai įmonei iškeltus tikslus, jos veiklos specifiką, rinkos sąlygas, kuriomis veikia valstybės valdoma įmonė, kitus aktualius veiksnius, kurie gali turėti įtakos valstybės valdomos įmonės pelningumui ir į kuriuos neatsižvelgiama naudojant standartinį CAPM modelį.“

2.2. Pakeisti 12 punktą ir jį išdėstyti taip:

12. Valstybė, dalyvaudama valstybės valdomos įmonės valdyme, siekia verslo vertės augimo, dividendų ar pelno įmokos pajamingumo, nacionalinio saugumo interesų užtikrinimo, strateginių projektų įgyvendinimo ar kitų tikslų, kurie nustatomi teisės aktais.“

2.3. Papildyti 121 punktu:

121. Valstybei atstovaujanti institucija ne rečiau kaip kas 4 metus parengia ir pateikia valstybės valdomai įmonei raštą dėl valstybės siekiamų tikslų valstybės valdomoje įmonėje ir keliamų lūkesčių valstybės valdomai įmonei (toliau – Raštas). Rašto tikslas – nurodyti ir identifikuoti šiuos tikslus (iš išvardytų Aprašo 12 punkte) ir lūkesčius.“

2.4. Papildyti 122 punktu:

122. Nurodant valstybės keliamus lūkesčius valstybės valdomai įmonei įvardijama valstybės valdomos įmonės pagrindinė ir kitos veiklos, veiklos prioritetai, esminiai veiklos vertinimo rodikliai, atskaitomybės poreikiai, įgyvendinami valstybei svarbūs ekonominiai projektai. Rašte gali būti nurodyta ir kita informacija, reikalinga valstybės keliamiems lūkesčiams valstybės valdomai įmonei įvardyti.“

2.5. Papildyti 123 punktu:

123. Jeigu valstybės valdoma bendrovė, kuriai teikiamas Raštas, turi dukterinių bendrovių, Rašte turi būti pateikiama informacija ir dėl jos dukterinių bendrovių ir paskesnių eilių dukterinių bendrovių.“

2.6. Papildyti 124 punktu:

124. Rašte nurodoma informacija detalizuojama vadovaujantis Rašto rengimo rekomendacijomis.“

2.7. Papildyti 125 punktu:

125. Prieš pateikdama Raštą valstybės valdomai įmonei, valstybei atstovaujanti institucija Rašto projektą pateikia valdymo koordinavimo centrui. Valdymo koordinavimo centras ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo Rašto projekto gavimo dienos valstybei atstovaujančiai institucijai pateikia su Rašto projekto turiniu susijusių pastabų ir pasiūlymų. Jeigu valdymo koordinavimo centras nepateikia pastabų ir pasiūlymų per šioje dalyje nurodytą terminą, laikoma, kad valdymo koordinavimo centras pastabų ir pasiūlymų dėl Rašto projekto neturi.

2.8. Papildyti 126 punktu:

126. Raštui pasirašytinai pritaria valstybei atstovaujančios institucijos vadovas. Po valstybei atstovaujančios institucijos vadovo pritarimo Raštas ne vėliau kaip kitą darbo dieną pateikiamas valstybės valdomai įmonei ir paskelbiamas valstybei atstovaujančios institucijos, valstybės valdomos įmonės ir valdymo koordinavimo centro interneto svetainėje, išskyrus jame esančią konfidencialią informaciją ar komercinę (gamybinę) paslaptį.“

2.9. Papildyti 127 punktu:

127. Įsteigus naują valstybės valdomą įmonę, ją pertvarkius ar reorganizavus, Raštas turi būti parengtas ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo valstybės valdomos įmonės įstatų įregistravimo juridinių asmenų registre dienos.“

2.10. Papildyti 128 punktu:

128. Raštu vadovaujamasi formuojant valstybės valdomos įmonės finansinius ir nefinansinius ilgalaikius (strateginius) ir trumpalaikius (taktinius) tikslus. Anksčiau nei kas 4 metus Raštas gali būti koreguojamas ir teikiamas valstybės valdomai įmonei, kai atnaujinama Rašte pateikta informacija. Atnaujintas Raštas valstybės valdomai įmonei teikiamas vadovaujantis Aprašo 125127 punktuose nustatyta tvarka.

2.11. Pakeisti 13 punktą ir jį išdėstyti taip:

13. Ne rečiau kaip kas 4 metus atitinkama valstybei atstovaujanti institucija persvarsto valstybės valdomos įmonės teisinės formos tinkamumą, be kita ko, atsižvelgdama ir į bendrąją ūkio ir atitinkamo ūkio sektoriaus padėtį. Apie persvarstymo rezultatus valstybei atstovaujanti institucija raštu praneša Ūkio ministerijai per 10 darbo dienų nuo persvarstymo. Ūkio ministerija apibendrintą informaciją kartu su savo rekomendacijomis teikia Vyriausybei.“

2.12. Papildyti 131 punktu:

131.Valstybės valdomų įmonių, valstybės valdomų bendrovių dukterinių bendrovių ir paskesnių eilių dukterinių bendrovių ir valstybei atstovaujančių institucijų sąrašas skelbiamas valdymo koordinavimo centro interneto svetainėje. Valstybei atstovaujanti institucija nedelsdama praneša valdymo koordinavimo centrui apie valstybės valdomos įmonės įsteigimą, likvidavimą, privatizavimą, teisinės formos ar valstybei atstovaujančios institucijos pasikeitimą arba kitas sąrašo atnaujinimui reikšmingas aplinkybes. Valdymo koordinavimo centras sąrašą atnaujina per 3 darbo dienas nuo šiame punkte nurodytos informacijos gavimo.“ 

2.13. Pakeisti 14 punktą ir jį išdėstyti taip:

14. Valstybei atstovaujanti institucija ne rečiau kaip kas 3 metus persvarsto tikslingumą priskirti valstybės valdomas įmones prie nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių ir prireikus teikia pasiūlymus Vyriausybei.“

2.14. Pakeisti 15 punktą ir jį išdėstyti taip:

15. Įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija užtikrina, o akcijų valdytojas siekia ir tais atvejais, kai leidžia turimas balsų skaičius, – užtikrina, kad valstybės valdoma įmonė siektų įgyvendinti valstybės siekiamus tikslus valstybės valdomoje įmonėje ir keliamus lūkesčius valstybės valdomai įmonei bei užtikrintų tinkamą valstybės investuoto kapitalo grąžą.“

2.15. Pakeisti 16 punktą ir jį išdėstyti taip:

16. Valstybės valdomų įmonių siektinas vidutines metines nuosavo kapitalo kainas ir valstybės įmonės Valstybinių miškų urėdijos siektiną vidutinį metinį konsoliduoto grynojo pelno rodiklį 3 metų laikotarpiui tvirtina Vyriausybė ūkio ministro teikimu. Valstybės valdomų įmonių siektinos vidutinės metinės nuosavo kapitalo kainos skaičiuojamos nuo valstybės valdomų įmonių ūkinės komercinės veiklos, išskyrus atvejus, kai valstybės valdomos įmonės nevykdo ūkinės komercinės veiklos arba jų vykdoma ūkinė komercinė veikla nėra laikoma reikšminga vadovaujantis Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2013 m. gruodžio 20 d. įsakymu Nr. 4-1100 „Dėl Valstybės valdomų įmonių specialiųjų įpareigojimų nustatymo ir informacijos pateikimo rekomendacijų patvirtinimo“. Tuo atveju, kai valstybės valdoma įmonė nevykdo ūkinės komercinės veiklos arba jos vykdoma ūkinė komercinė veikla nėra laikoma reikšminga, šios įmonės siektina vidutinė metinė nuosavo kapitalo kaina neskaičiuojama ir Vyriausybei tvirtinti neteikiama. Valstybės valdomų įmonių siektinos vidutinės metinės nuosavo kapitalo kainos ir valstybės įmonės Valstybinių miškų urėdijos siektinas vidutinis metinis konsoliduoto grynojo pelno rodiklis naujam 3 metų laikotarpiui Vyriausybei tvirtinti pateikiamas likus ne mažiau kaip 5 mėnesiams iki šio laikotarpio pradžios ir tvirtinamas likus ne mažiau kaip 4 mėnesiams iki šio laikotarpio pradžios.“

2.16. Pakeisti 161 punktą ir jį išdėstyti taip:

161. Valdymo koordinavimo centras:

161.1. kasmet, gavęs valstybės valdomų įmonių audituotus metinių finansinių ataskaitų rinkinius, apskaičiuoja ir įvertina, ar šios įmonės pasiekė joms Vyriausybės nustatytus siektinų vidutinių metinių nuosavo kapitalo kainų ar siektino vidutinio metinio konsoliduoto grynojo pelno rodiklius;

161.2. kasmet vertinimo rezultatus ne vėliau kaip einamųjų metų gegužės 20 dieną pateikia valstybei atstovaujančioms institucijoms;

161.3. likus ne mažiau kaip 6 mėnesiams iki laikotarpio, kuriam nustatoma nauja valstybės valdomų įmonių siektina vidutinė metinė nuosavo kapitalo kaina ir valstybės įmonės Valstybinių miškų urėdijos siektinas vidutinis metinis konsoliduoto grynojo pelno rodiklis, pateikia Ūkio ministerijai pagal Aprašo 3 priedą ir atsižvelgdamas į įmonės individualų vertinimą, kurį atlieka valdymo koordinavimo centras, apskaičiuotas valstybės valdomų įmonių siektinas vidutines metines nuosavo kapitalo kainas ir valstybės įmonės Valstybinių miškų urėdijos siektiną vidutinį metinį konsoliduoto grynojo pelno rodiklį naujam 3 metų laikotarpiui, prieš tai juos suderinęs su atitinkamomis valstybei atstovaujančiomis institucijomis;

161.4. vertina Raštus ir teikia valstybei atstovaujančioms institucijoms išvadas dėl jų tobulinimo.“

2.17. Pakeisti 162 punktą ir jį išdėstyti taip:

162. Valdymo koordinavimo centrui kasmet įvertinus Aprašo 161.1 papunktyje nurodytų siektinų vidutinių metinių nuosavo kapitalo kainų ir siektino vidutinio metinio konsoliduoto grynojo pelno rodiklius, pasiektus per 3 metų laikotarpį, atitinkamos Valstybei atstovaujančios institucijos, jeigu valstybės valdomos įmonės nepasiekia Vyriausybės patvirtinto siektinos vidutinės metinės nuosavo kapitalo kainos rodiklio ar valstybės įmonė Valstybinių miškų urėdija nepasiekia siektino vidutinio metinio konsoliduoto grynojo pelno rodiklio, užtikrina, kad per vieną mėnesį nuo valdymo koordinavimo centro vertinimo rezultatų gavimo dienos iš valstybės valdomos įmonės kolegialaus valdymo organo, jeigu tokio nėra, – iš vienasmenio valdymo organo būtų gautas rašytinis paaiškinimas apie priežastis, kodėl nepasiektas atitinkamas rodiklis, ir veiksmus, kurių bus imtasi siekiant geresnių įmonės veiklos rezultatų.“

2.18. Pripažinti netekusiu galios 17 punktą.

2.19. Papildyti 19.21  papunkčiu:

19.21. valstybės valdomos įmonės strategija būtų rengiama ir tvirtinama atsižvelgiant į Raštą.“

2.20. Pripažinti netekusiu galios 29.3 papunktį.

2.21. Pripažinti netekusiu galios 30 punktą.

2.22. Pakeisti 31 punktą ir jį išdėstyti taip:

31. Įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija užtikrina, o akcijų valdytojas siekia, o tais atvejais, kai tai leidžia turimas balsų skaičius, – užtikrina, kad valstybės valdomų įmonių, kurios pagal Lietuvos Respublikos finansinių ataskaitų audito įstatymą (toliau – Finansinių ataskaitų audito įstatymas) priskiriamos viešojo intereso įmonėms arba kurios pagal Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos įstatymą priskiriamos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbioms įmonėms, įstatuose būtų nustatytas kolegialių organų sudarymas ir būtų sudaromi šie kolegialūs organai:

31.1. valstybės įmonėse – valdyba;

31.2. valstybės valdomose bendrovėse – stebėtojų taryba arba valdyba, kuriai, vadovaujantis Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymu, įstatuose priskirtos priežiūros funkcijos.“

2.23. Pakeisti 33.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

33.1. valstybės valdomoje įmonėje, kuri pagal Finansinių ataskaitų audito įstatymą priskiriama viešojo intereso įmonėms ir kuri pagal šį įstatymą privalo sudaryti audito komitetą, taip pat valstybės valdomoje įmonėje, kuri pagal Finansinių ataskaitų audito įstatymą nepriskiriama viešojo intereso įmonėms ir pagal šį įstatymą neprivalo sudaryti audito komiteto, tačiau jos kompetentingi organai, atsižvelgdami į valstybės valdomos įmonės poreikius, priima sprendimą sudaryti audito komitetą, būtų vadovaujamasi Finansinių ataskaitų audito įstatymo ir šio įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų reikalavimais, keliamais audito komitetams ir jų sudėčiai;“.

2.24. Pakeisti 32 punktą ir jį išdėstyti taip:

32. Valstybei atstovaujanti institucija sprendžia, ar tikslinga sudaryti kolegialius organus valstybės valdomose įmonėse, nepriskirtose Aprašo 31 punkte nurodytoms įmonėms, ir prireikus inicijuoja kolegialių organų sudarymą.“

2.25. Pakeisti 50.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:

50.2. asmuo, kuriam nuosavybės teise priklauso tos valstybės valdomos bendrovės ar jos patronuojančios bendrovės ir (ar) dukterinės bendrovės bei paskesnių eilių dukterinių bendrovių akcijos, suteikiančios daugiau kaip 5 procentus visų balsų, ir asmuo, kuris yra tokio akcininko atstovas;“.

2.26. Pakeisti 72 punktą ir jį išdėstyti taip:

72. Rekomenduojama, kad valstybės valdomos bendrovės stebėtojų tarybos ar valdybos nario atlygis neturėtų kintamosios dalies ir neviršytų 1/4 dalies valstybės valdomos bendrovės vadovui nustatyto viso atlygio, o stebėtojų tarybos ar valdybos pirmininkui – 1/3 tokio atlygio dydžio.“

2.27. Pakeisti 73 punktą ir jį išdėstyti taip:

73. Jeigu būtų nuspręsta valstybės valdomos bendrovės stebėtojų tarybos ar valdybos nariams mokėti tantjemas, rekomenduojama iš anksto – kiekvieno nario kadencijos pradžioje – nustatyti aiškius tikslus ir kriterijus, pagal kuriuos būtų nustatoma, ar tantjemos turės būti išmokėtos, taip pat kad jų dydis neviršytų Aprašo 72 punkte nurodytos atlygio dalies dydžio.“

2.28. Pripažinti netekusiais galios 1 ir 2 priedus.

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Saulius Skvernelis

 

 

 

Ūkio ministras                                                                                Virginijus Sinkevičius