LIETUVOS RESPUBLIKOS
GENERALINIS PROKURORAS
ĮSAKYMAS
DĖL REKOMENDACIJŲ DĖL PROCESINIO SPRENDIMO PERDUOTI IKITEISMINIO TYRIMO METU PAIMTUS DAIKTUS, NURODYTUS LIETUVOS RESPUBLIKOS BAUDŽIAMOJO PROCESO KODEKSO 93 STRAIPSNIO 4 DALYJE, PRIĖMIMO
PATVIRTINIMO
2020 m. gruodžio 17 d. Nr. I-384
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos prokuratūros įstatymo 14 straipsnio 1 dalimi, 16 straipsnio 2 dalimi:
1. Tvirtinu pridedamas Rekomendacijas dėl procesinio sprendimo perduoti ikiteisminio tyrimo metu paimtus daiktus, nurodytus Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 93 straipsnio 4 dalyje, priėmimo.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos generalinio
prokuroro 2020 m. gruodžio 17 d.
įsakymu Nr. I-384
REKOMENDACIJOS
DĖL PROCESINIO SPRENDIMO PERDUOTI IKITEISMINIO TYRIMO METU PAIMTUS DAIKTUS, NURODYTUS LIETUVOS RESPUBLIKOS BAUDŽIAMOJO PROCESO KODEKSO 93 STRAIPSNIO 4 DALYJE, PRIĖMIMO
I Skyrius
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Rekomendacijos dėl procesinio sprendimo perduoti ikiteisminio tyrimo metu paimtus daiktus, nurodytus Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 93 straipsnio 4 dalyje, priėmimo (toliau – Rekomendacijos) nustato reikalavimus, kuriais vadovaujamasi prokuratūroje ir ikiteisminio tyrimo įstaigose sprendžiant dėl daiktų, kurie gali greitai sugesti ar prarasti vertę arba kurių saugojimo, priežiūros ir laikymo išlaidos būtų aiškiai per didelės ir kurie negali būti grąžinami savininkui (toliau – daiktai (turtas)), pardavimo (perdavimo) ir sunaikinimo atliekant ikiteisminį tyrimą ir (ar) jį sustabdant.
2. Daiktų (turto) sąvoka, procesinis įforminimas, laikymo tvarka ir terminai, grąžinimo tvarka ikiteisminio tyrimo metu ir nutraukiant procesą nustatyti Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (toliau – BPK) 91–94 straipsniuose, 108 straipsnio 2 dalyje ir 216 straipsnio 2 dalyje.
3. Pagrindinės Rekomendacijų sąvokos:
3.1. Aiškiai per didelės saugojimo išlaidos – išlaidos, viršijančios saugomo turto vertę ir (ar) neatitinkančios ekonomiškumo, protingumo, sąžiningumo kriterijų bei proceso interesų.
3.2. Sąjungos prekės:
3.2.1. tik Sąjungos muitų teritorijoje gautos prekės, kurių sudėtyje nėra iš Sąjungos muitų teritorijai nepriklausančių šalių ar teritorijų importuotų prekių;
3.2.2. iš Sąjungos muitų teritorijai nepriklausančių šalių ar teritorijų į šią teritoriją įvežtos ir į laisvą apyvartą išleistos prekės;
3.3. Daiktai – objektai, turintys bent vieną iš BPK 91 straipsnyje nurodytų požymių: buvo nusikalstamos veikos padarymo įrankiai arba priemonės, nusikalstamos veikos rezultatas, arba ant jų išliko nusikalstamos veikos pėdsakai, jie buvo kaltininko nusikalstamų veikų objektai, taip pat visi kiti daiktai, kurie gali padėti atskleisti nusikalstamą veiką ir nustatyti kaltininkus arba paneigti kaltinimą, palengvinti atsakomybę.
3.4. Daiktų grąžinimas – ikiteisminio tyrimo metu paimtų daiktų atidavimas savininkui ar sąžiningam įgijėjui.
3.5. Daiktai (turtas), į kuriuos nuosavybės teisė laikinai apribota, – BPK 151 straipsnyje apibrėžtas turtas.
3.6. Daiktai, kurie gali greitai sugesti ar prarasti vertę, – žemės ūkio ir maisto produktai, gėlės, gyvūnai ir kitas turtas, kuriam laikyti ir gabenti reikia tam tikrų specialių sąlygų, kad jis išliktų tos pačios vertės ir kokybės, atitinkančios teisės norminių aktų reikalavimus, taip pat mediena ir jos produktai, kurie, neprarasdami vertės, įprastomis sąlygomis gali būti laikomi ne ilgiau kaip 30 dienų nuo jų pagaminimo, kuras, kuris, kad neprarastų vertės, turi būti laikomas ir gabenamas tam tikromis specialiomis sąlygomis (daugiau žr. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2005 m. sausio 27 d. įsakyme Nr. B1-62 „Dėl Greitai gendančio turto sąrašo patvirtinimo“), taip pat turtas, kurio nerealizavus, vertė labai sumažėtų arba taptų nulinė ir dėl to turtą reiktų utilizuoti. Spendžiant dėl turto nuvertėjimo, atsižvelgiama į prognozuojamą ikiteisminio tyrimo trukmę, laikantis teisingumo, protingumo ir sąžiningumo kriterijų.
3.7. Daiktai, kurie negali būti grąžinti savininkui, – daiktai, atitinkantys konfiskuotino turto požymius, nurodytus Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – BK) 72 straipsnio 2 dalyje, 72³ straipsnyje, kitas turtas, į kurį gali būti nukreiptas civilinis ieškinys ar išieškoma konfiskuotino turto vertė, uždrausti ir ribotai esantys apyvartoje daiktai, taip pat daiktai, kurie neturi savininko arba kurių savininkas nežinomas.
3.8. Daiktų savininkas – asmuo, kuriam paimti daiktai priklausė nuosavybės teise, arba kitas dokumentus, patvirtinančius nuosavybės teisę į daiktus, pateikęs asmuo (pvz., draudimo bendrovė ir pan.).
3.9. Ikiteisminio tyrimo institucija – ikiteisminį tyrimą atliekanti prokuratūra arba BPK 165 straipsnyje nurodytos ikiteisminio tyrimo įstaigos.
3.10. Mažavertis turtas – ši sąvoka suprantama taip, kaip apibrėžta Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, į valstybės pajamas perduoto turto, daiktinių įrodymų ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 26 d. nutarimu Nr. 634 „Dėl Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, į valstybės pajamas perduoto turto, daiktinių įrodymų ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Taisyklės).
3.11. Naikintini daiktai (turtas) – uždrausti ir ribotai esantys apyvartoje daiktai (turtas), taip pat neatitinkantys kokybės reikalavimų ir negalintys būti naudojami bei realizuojami daiktai (turtas).
3.12. Paimti daiktai (turtas) – BPK 145 straipsnio (krata), 146 straipsnio (asmens krata), 147 straipsnio (poėmis), 148 straipsnio (pašto siuntų poėmis), 196 straipsnio (parodymų patikrinimas vietoje), 205 straipsnio (objektų tyrimas), 207 straipsnio (apžiūra), 97 straipsnio ir 98 straipsnio (išsireikalavimas ar proceso dalyvių arba kitų asmenų pateikimas savo iniciatyva) ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka rasti ir paimti daiktai.
3.13. Ribotai esantys apyvartoje daiktai – tam tikras savybes turintys daiktai, kurių apyvarta ribojama saugumo, sveikatos apsaugos ar kitais visuomenės poreikiais (pavyzdžiui, ginklai, šaudmenys, sprogstamosios medžiagos, sprogmenys, narkotinės ir psichotropinės medžiagos bei jų pirmtakai (prekursoriai), radioaktyviosios, nuodingosios medžiagos ir pan.).
3.15. Valstybei perduotinas turtas – bešeimininkis, konfiskuotas, valstybės paveldėtas, į valstybės pajamas perduotas turtas, radinys, lobio dalis, priklausanti valstybei, daiktiniai įrodymai, kurie realizuojami ar pripažįstami atliekomis pagal Taisyklių nuostatas.
II SKYRIUS
DAIKTŲ (TURTO) PARDAVIMO (PERDAVIMO) IR SUNAIKINIMO SUBJEKTAI
4. Daiktus (turtą) įstatymų nustatyta tvarka realizuoja daiktų (turto) pardavimo (perdavimo) ir sunaikinimo subjektai (toliau – daiktų realizavimo subjektai). Daiktų realizavimo subjektai yra šie:
4.1. Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI), apskričių valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – AVMI), kurių prižiūrimoje teritorijoje yra valstybei perduotini daiktai (turtas), tokius daiktus (turtą) priima, apskaito, saugo, realizuoja ir pripažįsta atliekomis, išskyrus teisės aktuose nustatytas išimtis.
4.2. Muitinės departamentas prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Muitinės departamentas) organizuoja ir vykdo daiktų, neturinčių Sąjungos prekių muitinio statuso (ne Sąjungos prekės) realizavimą, išskyrus teisės aktuose nustatytas išimtis.
4.3. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – Tarnyba), teritorinės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau – teritorinė VMVT), Tarnybos teritoriniai padaliniai vykdo jų kompetencijai priskirtas funkcijas, susijusias su gyvų gyvūnų ir negyvų nelaukinių gyvūnų priėmimu, realizavimu ir kt.
4.4. Aplinkos apsaugos agentūra ir jos teritoriniai padaliniai vykdo jų kompetencijai priskirtas funkcijas, susijusias su negyvų laukinių gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų bei laukinių augalų priėmimu, realizavimu ir kt.
III SKYRIUS
DAIKTŲ (TURTO) PARDAVIMAS (PERDAVIMAS) IR SUNAIKINIMAS
6. Ikiteisminio tyrimo pareigūnas, atliekantis ikiteisminį tyrimą, kuriame reikia spręsti dėl savininkui ar valstybei perduotinų (pavyzdžiui, kai savininkas nenustatytas) ar naikintinų daiktų (turto), per kuo trumpiausią terminą rašytiniu pranešimu informuoja ikiteisminį tyrimą organizuojantį ir jam vadovaujantį prokurorą apie ikiteisminio tyrimo metu paimtų daiktų (turto) rūšį, kiekį (svorį), identifikavimo požymius, laikymo vietą, pateikia kitus konkrečiam sprendimui priimti reikalingus duomenis (pavyzdžiui, daiktų (turto) galiojimo terminas, preliminari vertė, galimas jos praradimas, saugojimo, priežiūros ir laikymo išlaidos, kitos aplinkybės, dėl kurių daiktus (turtą) tikslinga parduoti (perduoti) arba sunaikinti). Toks pranešimas gali būti nerašomas gavus prokuroro žodinį sutikimą.
7. Daiktų pardavimą (perdavimą) arba sunaikinimą gali inicijuoti ir ikiteisminiam tyrimui vadovaujantis prokuroras.
8. Sprendimas dėl daiktų (turto) pardavimo (perdavimo) įforminamas prokuroro nutarimu (toliau – nutarimas parduoti (perduoti) daiktus). Prokuroro nutarimas priimamas ir priėmus sprendimą sunaikinti daiktus (turtą) (toliau – nutarimas sunaikinti daiktus).
9. Siekiant nepakenkti ikiteisminio tyrimo sėkmei, prokuroras, priimdamas nutarimą parduoti (perduoti) arba sunaikinti daiktus, privalo užtikrinti, kad jie būtų reikiamai ištirti (aprašyti) ir atlikti visi būtini tyrimo veiksmai (pavyzdžiui, apžiūra, parodymas atpažinti, specialisto tyrimas ir kt.). Jeigu įmanoma, turi būti paimti pavyzdžiai ir laikomi iki BPK 94 straipsnio 1 dalyje nustatytų terminų pabaigos.
10. Nutarime parduoti (perduoti) arba sunaikinti daiktus nurodoma:
11. Nutarime parduoti (perduoti) arba sunaikinti daiktus paprastai nustatomas 45 kalendorinių dienų terminas, kuriam suėjus pradedamas vykdyti nutarimas, jei prokuroras nenusprendžia kitaip (pavyzdžiui, parduodant (perduodant) greitai gendantį turtą, gyvūnus, augalus ir kt.), nurodoma, ar savininkui bus atlyginta parduoto (perduoto) daikto (turto) vertė.
12. Prokurorui priėmus sprendimą parduoti (perduoti) turtą, laikinasis nuosavybės teisės apribojimas (jeigu taikomas) paliekamas galioti iki daiktų (turto) perdavimo VMI ar kitai kompetentingai institucijai. Tokiu atveju prokuroras privalo įsitikinti, kad laikinojo nuosavybės teisės apribojimo terminas nepasibaigs, iki turtas bus perduotas.
13. Jeigu parduodamam (perduodamam) turtui taikomas dalinis nuosavybės teisės apribojimas, prokuroras, siekdamas užtikrinti, kad iki nutarimo vykdymo momento turtas neprarastų vertės, turi spręsti dėl laikino nuosavybės teisės apribojimo sąlygų pakeitimo, t. y. nuosavybės teisės apribojimo būdo (pavyzdžiui, visiško nuosavybės teisės apribojimo), turto saugotojo ir saugojimo vietos. Nutarimas dėl laikino nuosavybės teisės apribojimo pakeitimo pavedamas vykdyti ikiteisminio tyrimo institucijai.
14. Suinteresuotiems asmenims (daikto savininkui, jo įgaliotam atstovui arba sąžiningam įgijėjui ir (ar) kitiems asmenims, su kurių teisėmis ir pareigomis susijęs procesinis sprendimas) apie nutarimą parduoti (perduoti) daiktus arba juos sunaikinti pranešama išsiunčiant nutarimo, kuriame išaiškinama jo apskundimo tvarka, nuorašą. Pranešimai su nutarimo nuorašu siunčiami registruotu laišku su įteikimo adresatui patvirtinimu. Įteikimo patvirtinimas saugomas ikiteisminio tyrimo medžiagoje. Pranešimas ir nutarimo nuorašas gali būti įteikiami pasirašytinai. Jei proceso dalyviai sutinka procesinius dokumentus gauti elektroninių ryšių priemonėmis ir yra nurodę reikalingus kontaktinius duomenis, procesiniai dokumentai įteikiami elektroninių ryšių priemonėmis.
15. Nutarimas parduoti (perduoti) arba sunaikinti daiktus BPK 63 straipsnyje nustatyta tvarka gali būti skundžiamas aukštesniajam prokurorui. Skundo padavimas iki jo išsprendimo nesustabdo nutarimo vykdymo, jei prokuroras nenusprendžia kitaip.
16. Skundą dėl nutarimo parduoti (perduoti) daiktus arba juos sunaikinti aukštesnysis prokuroras nagrinėja BPK 64 straipsnyje nustatyta tvarka. Aukštesniojo prokuroro nutarimas gali būti skundžiamas ikiteisminio tyrimo teisėjui. Ikiteisminio tyrimo teisėjo priimta nutartis yra galutinė ir neskundžiama.
17. Nutarimo parduoti (perduoti) daiktus arba juos sunaikinti vykdymą organizuoja ikiteisminio tyrimo institucija.
18. Nutarimas parduoti (perduoti) daiktus (turtą) išsiunčiamas vykdyti VMI, Muitinės departamentui ar kitai kompetentingai institucijai per 10 darbo dienų nuo termino, kuriam suėjus jis pradėtinas vykdyti. Iki daiktų (turto) perdavimo ikiteisminio tyrimo institucija privalo užtikrinti, kad turtas nebūtų prarastas arba jo būklė nepablogėtų. Atsižvelgiant į turto specifiką, kompetentinga institucija gali būti informuojama ir tuojau arba nelaukiant 10 darbo dienų termino.
19. Nutarimas parduoti (perduoti) daiktus (turtą) siunčiamas tai kompetentingai institucijai, kurios veiklos teritorijoje yra realizuotini daiktai (turtas). Siunčiant nutarimą būtina įpareigoti kompetentingą instituciją pranešti apie realizavimo rezultatus ikiteisminio tyrimo institucijai. Kartu su nutarimu pateikiami su daiktais (turtu) susiję dokumentai.
21. Duomenys apie daiktų (turto) realizavimo rezultatus pridedami prie ikiteisminio tyrimo medžiagos arba sprendžiama dėl jų pridėjimo prie baudžiamosios bylos, jeigu ji perduota teismui.
22. Visais atvejais apie daiktų (turto) statuso pasikeitimą ikiteisminio tyrimo metu turi būti pranešama daiktus (turtą) realizavusiai institucijai išsiunčiant procesinio sprendimo nuorašą. Procesinio sprendimo nuorašas daiktus (turtą) realizavusiai institucijai turi būti siunčiamas ir baudžiamąją bylą perdavus teismui.
23. Prokuroro nutarimas parduoti (perduoti) arba sunaikinti daiktus vadovaujantis BPK 93 straipsnio 4 dalimi priimamas ir tuo atveju, kai ikiteisminis tyrimas sustabdomas, išskyrus atvejus, kai prokuroras nusprendžia kitaip. Tokiu atveju prokuroras sprendimą palikti saugoti daiktus (turtą) turi motyvuoti nutarime dėl ikiteisminio tyrimo sustabdymo.
24. Paimti daiktai pripažįstami atliekomis ir sunaikinami vadovaujantis Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymu, Taisyklėmis, Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkymo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. gruodžio
24 d. įsakymu Nr. 710 „Dėl Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkymo taisyklių patvirtinimo“, ir kitais teisės aktais.
25. Dokumentai, patvirtinantys daiktų (turto) laikymo, persiuntimo, sunaikinimo ar kitas išlaidas, pridedami prie ikiteisminio tyrimo medžiagos arba sprendžiama dėl jų pridėjimo prie baudžiamosios bylos, jeigu ji perduota teismui. Tokios išlaidos kaltinamajame akte, prokuroro pareiškime dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu ar pareiškime dėl bylos nagrinėjimo pagreitinto proceso tvarka nurodomos kaip proceso išlaidos. Baudžiamąją bylą nagrinėjant teisme ar ikiteisminio tyrimo teisėjui sprendžiant dėl ikiteisminio tyrimo nutraukimo, prokuroras dėl proceso išlaidų išieškojimo turi vadovautis BPK 105 straipsnio nuostatomis.
IV SKYRIUS
SKIRTINGŲ KATEGORIJŲ DAIKTŲ (TURTO) PARDAVIMO (PERDAVIMO) IR SUNAIKINIMO YPATUMAI
27. Skirtingų kategorijų daiktų (turto) pardavimo (perdavimo) ir sunaikinimo tvarka, išskyrus šiame skyriuje nurodytas išimtis, nustatyta Rekomendacijų II–III skyriuose.
28. Alkoholio produktai naikinami (negali būti realizuojami) vadovaujantis Areštuoto (paimto), konfiskuoto ar kitaip valstybei perduoto etilo alkoholio ir alkoholinių gėrimų sunaikinimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. vasario 12 d. nutarimu
Nr. 178 „Dėl Areštuoto (paimto), konfiskuoto ar kitaip valstybei perduoto etilo alkoholio ir alkoholinių gėrimų sunaikinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, išskyrus atvejus, kai alkoholio produktai teisės aktų nustatyta tvarka naudojami biodegalų gamybai. Dėl alkoholio produktų sunaikinimo priimamas prokuroro nutarimas. Alkoholio produktų vežimą iki naikinimo vietos ir naikinimą organizuoja ikiteisminį tyrimą atliekanti institucija.
29. Dėl daiktų (turto), kurie neturi savininko ar kurių savininkas nežinomas, pradedamas daikto (turto) pripažinimo bešeimininkiu procesas. Šis procesas vyksta tokia tvarka:
29.1. Ikiteisminio tyrimo pareigūnas, atliekantis ikiteisminį tyrimą, kuriame reikia spręsti dėl daiktų (turto), neturinčių savininko arba kurių savininkas nežinomas, perdavimo valstybei, Rekomendacijų 6 punkte nustatyta tvarka kreipiasi į ikiteisminį tyrimą organizuojantį ir jam vadovaujantį prokurorą.
29.2. Esant pagrindui prokuroras priima nutarimą informuoti VMI ar kitas Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 4.58 straipsnio 1 dalyje nurodytas institucijas apie bešeimininkį daiktą (turtą). Tokiu atveju daiktui (turtui) taikomas laikinas nuosavybės teisės apribojimas paliekamas galioti iki daikto (turto) perdavimo kompetentingai institucijai momento, o prokuroras privalo įsitikinti, kad laikino nuosavybės teisės apribojimo terminas nepasibaigs, iki daiktas (turtas) bus perduotas.
29.3. Rekomendacijų 29.2 papunktyje nurodyto nutarimo vykdymą organizuoja ikiteisminio tyrimo institucija.
29.4. Rekomendacijų 29.2 papunktyje nurodytas nutarimas išsiunčiamas VMI ar kitai kompetentingai institucijai per 10 darbo dienų nuo jo priėmimo dienos.
29.5. Jeigu daikto (turto) pripažinimo bešeimininkiu procesas inicijuojamas dėl finansų įstaigos sąskaitose esančių piniginių lėšų, prokuroras priima nutarimą dėl šių piniginių lėšų pervedimo į VMI depozitinę sąskaitą, panaikina laikiną nuosavybės teisės apribojimą ir tuojau paveda nutarimą vykdyti nurodytų įstaigų darbuotojams.
29.6. Teismas gali priimti sprendimą perduoti bešeimininkį daiktą (turtą) valstybei ar savivaldybei pagal VMI ar kitos CK 4.58 straipsnio 1 dalyje nurodytos finansų, kontrolės ar savivaldybės institucijos pareiškimą, kuris teismui civilinio proceso tvarka paduodamas suėjus vieniems metams nuo tos dienos, kurią bešeimininkis daiktas įtrauktas į jos apskaitą.
30. Gyvi ar negyvi augalai ar gyvūnai, jų dalys ar gaminiai neperduodami VMI. Jie parduodami (perduodami) ar sunaikinami tokia tvarka:
30.1. Ikiteisminio tyrimo pareigūnas, atliekantis ikiteisminį tyrimą, kuriame reikia spręsti dėl gyvų ar negyvų augalų ar gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų pardavimo (perdavimo) ar sunaikinimo, Rekomendacijų 6 punkte nustatyta tvarka tuojau nuo šio turto paėmimo (sužinojimo apie jį) momento kreipiasi į ikiteisminį tyrimą organizuojantį ir jam vadovaujantį prokurorą.
30.2. Prokuroras tuojau nuo pranešimo gavimo dienos priima nutarimą dėl gyvų ar negyvų augalų ar gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų pardavimo (perdavimo) ar sunaikinimo ir paveda šio nutarimo vykdymą ikiteisminį tyrimą atliekančiam pareigūnui.
30.3. Negyvi laukiniai gyvūnai, jų dalys ar gaminiai iš jų ir laukiniai augalai perduodami Aplinkos apsaugos agentūrai.
30.4. Laukiniai augalai, įvežami į Lietuvos Respubliką ar išvežami iš jos pažeidžiant Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvenciją (angl. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora – CITES), 1996 m. gruodžio
9 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 338/97 dėl laukinės faunos ir floros rūšių apsaugos kontroliuojant jų prekybą, 2006 m. gegužės 4 d. Komisijos reglamentą (EB) Nr. 865/2006, nustatantį išsamias Tarybos reglamento (EB) Nr. 338/97 dėl laukinės faunos ir floros rūšių apsaugos kontroliuojant jų prekybą įgyvendinimo taisykles, ar Prekybos saugomų rūšių laukiniais augalais ir grybais taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. gegužės 25 d. įsakymu
Nr. D1-260 „Dėl Prekybos saugomų rūšių laukiniais augalais ir grybais taisyklių patvirtinimo“, perduodami kilmės šalies kompetentingai institucijai Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.
30.6. Gyvūnai, jų dalys ir gaminiai iš jų įvežami į Lietuvos Respubliką ar išvežami iš jos pažeidžiant Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvenciją, Tarybos Reglamentą (EB) Nr. 338/97, Komisijos Reglamentą (EB) Nr. 865/2006,
2009 m. rugsėjo 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentą (EB) Nr. 1007/2009 dėl prekybos produktais iš ruonių, 2010 m. rugpjūčio 10 d. Komisijos Reglamentą (EB) Nr. 737/2010, kuriuo nustatomos išsamios Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1007/2009 dėl prekybos produktais iš ruonių įgyvendinimo taisyklės, ar Prekybos laukiniais gyvūnais taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro, Muitinės departamento prie Finansų ministerijos generalinio direktoriaus ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2004 m. gegužės 18 d. įsakymu Nr. D1-274/1B-532/B1-507 „Dėl Prekybos laukiniais gyvūnais taisyklių patvirtinimo“, sulaikomi Lietuvos Respublikos įstatymų bei kitų teisės aktų nustatyta tvarka.
30.7. Nereikalingų arba netinkamų (negalimų) naudoti gyvūnų perdavimo tvarka nustatyta Pripažintų nereikalingais arba netinkamais (negalimais) naudoti gyvūnų perdavimo (įskaitant perdavimą kitų asmenų nuosavybėn) ir nugaišinimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2015 m. vasario 4 d. įsakymu Nr. 3D-62 „Dėl Pripažintų nereikalingais arba netinkamais (negalimais) naudoti gyvūnų perdavimo (įskaitant perdavimą kitų asmenų nuosavybėn) ir nugaišinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.
31. Kilus neaiškumų dėl įvežamų (išvežamų) laukinių augalų ar gyvūnų, jų dalių ir gaminių iš jų, turi būti kreipiamasi į Aplinkos apsaugos agentūrą arba Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2002 m. vasario 20 d. nutarime Nr. 261 „Dėl Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencijos įgyvendinimo“ nustatyta tvarka į Gamtos tyrimų centrą.
32. Daiktai, kurie gali greitai sugesti ar prarasti vertę (toliau – greitai gendantis daiktas (turtas)) parduodami (perduodami) ar sunaikinami tokia tvarka:
32.1. Jeigu valstybei perduodamas daiktas (turtas) yra greitai gendantis daiktas (turtas), kurį dar galima realizuoti, ikiteisminio tyrimo pareigūnas Rekomendacijų 6 punkte nustatyta tvarka tuojau nuo šio turto paėmimo (sužinojimo apie jį) momento kreipiasi į ikiteisminį tyrimą organizuojantį ir jam vadovaujantį prokurorą.
32.2. Prokuroras tuojau nuo pranešimo gavimo dienos priima sprendimą greitai gendantį turtą realizuoti ir perduoti VMI ar kitos kompetentingos institucijos žinion.
32.3. Ikiteisminio tyrimo institucija organizuoja greitai gendančio daikto (turto) perdavimą VMI ar kitai kompetentingai institucijai ir kartu pateikia visus turimus su tokiu daiktu (turtu) susijusius dokumentus.
32.4. Jeigu greitai gendantis daiktas (turtas) netinkamas naudoti arba yra mažavertis, jis prokuroro nutarimu pripažįstamas atliekomis ir sunaikinamas. Mažavertis daiktas (turtas) ir turtas, kurio apyvarta uždrausta, perduodami saugoti ir pripažįstami atliekomis Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.
33. Virtualioji valiuta parduodama (perduodama) tokia tvarka:
33.1. Atliekant kratą, poėmį ar kitą proceso veiksmą rasta virtualioji valiuta turi būti skubiai pervedama į ikiteisminio tyrimo įstaigos ar prokuratūros disponuojamą virtualiosios valiutos piniginę.
33.2. Jeigu virtualioji valiuta yra nusikalstamos veikos rezultatas ir nustatytas nukentėjęs asmuo, šio asmens prašymu BPK 93 straipsnio 2 dalies, 108 straipsnio 2 dalies nustatyta tvarka virtualioji valiuta gali būti grąžinama ją pervedant iš ikiteisminio tyrimo įstaigos ar prokuratūros virtualiosios valiutos piniginės į nukentėjusio asmens nurodytą virtualiosios valiutos adresą. Dėl nuolat kintančios virtualiosios valiutos vertės šį sprendimą būtina priimti ir vykdyti kuo greičiau. Jeigu virtualiosios valiutos grąžinimo metu jos vertė yra mažesnė negu tada, kai nukentėjęs asmuo jos neteko dėl nusikalstamos veikos, dėl susidariusio skirtumo nukentėjęs asmuo gali pateikti civilinį ieškinį.
33.3. Jeigu nėra galimybės priimti Rekomendacijų 33.2 papunktyje nurodyto sprendimo arba tyrimo metu paimta virtualioji valiuta laikytina konfiskuotinu turtu, išplėstinio turto konfiskavimo objektu ar turtu, kuriuo gali būti užtikrinamas civilinis ieškinys baudžiamojoje byloje, atsižvelgiant į tai, kad virtualiosios valiutos vertė nuolat kinta ir siekiant užtikrinti, kad ji būtų kuo artimesnė buvusiai paėmimo metu, rekomenduojama vadovaujantis BPK 93 straipsnio 4 dalies nuostatomis skubiai priimti sprendimą dėl virtualiosios valiutos pardavimo (konvertavimo), laikantis šių taisyklių:
33.3.1. Prokuroras ar jo pavedimu ikiteisminio tyrimo pareigūnas pasiūlo asmeniui, iš kurio paimta virtualioji valiuta, raštu išdėstyti savo valią (sutikimą ar nesutikimą) dėl virtualiosios valiutos pardavimo.
33.3.2. Jei asmuo, iš kurio paimta virtualioji valiuta, raštu išreiškia pageidavimą (sutikimą) ją parduoti (konvertuoti į eurus), prokurorui rekomenduojama skubiai priimti BPK 93 straipsnio 4 dalyje nurodytą nutarimą dėl šio turto pardavimo.
33.3.3. Jei asmuo, iš kurio paimta virtualioji valiuta, raštu išreiškia pageidavimą jos neparduoti (nekonvertuoti), arba atsisako išreikšti savo valią, arba nėra galimybės jos sužinoti (pavyzdžiui, asmuo slapstosi, nenustatytas virtualiosios valiutos savininkas ir kt.), virtualioji valiuta laikoma ikiteisminio tyrimo įstaigos ar prokuratūros virtualiosios valiutos piniginėje, iki bus priimtas atskiras proceso sprendimas.
33.4. BPK 93 straipsnio 4 dalies nustatyta tvarka priimtas nutarimas dėl virtualiosios valiutos pardavimo pateikiamas vykdyti ikiteisminio tyrimo įstaigai ir VMI. Ikiteisminio tyrimo įstaiga perveda virtualiąją valiutą į VMI nurodytą virtualiosios valiutos adresą. VMI organizuoja virtualiosios valiutos pardavimą ir gautų lėšų saugojimą teisės aktų nustatyta tvarka.
34. Naftos produktai neperduodami VMI. Ikiteisminio tyrimo institucijų žinioje esantys valstybei perduotini naftos produktai per 10 darbo dienų nuo prokuroro nutarimo priėmimo perduodami Policijos departamentui naudoti pagal tiesioginę paskirtį. Naftos produktų perdavimas ir perėmimas įforminami turto perdavimo ir priėmimo aktu.
35. Policijos departamentas perduotus ar savo žinioje turimus naftos produktus įtraukia į apskaitą, saugo, naudoja ar pripažįsta atliekomis teisės aktų nustatyta tvarka. Jeigu Policijos departamentas atsisako priimti naftos produktus, ikiteisminio tyrimo institucija, kurios žinioje yra naftos produktai, per 3 darbo dienas nuo Policijos departamento raštu pateikto atsisakymo gavimo apie naftos produktus raštu praneša VMI, o ši naftos produktus įtraukia į apskaitą, realizuoja arba pripažįsta atliekomis.
36. Narkotinės, psichotropinės medžiagos ir jų pirmtakai naikinami vadovaujantis Neteisėtos apyvartos narkotinių ir psichotropinių medžiagų ir jų pirmtakų (prekursorių) sunaikinimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. rugpjūčio 25 d. nutarimu
Nr. 1219 „Dėl Neteisėtos apyvartos narkotinių ir psichotropinių medžiagų ir jų pirmtakų (prekursorių) sunaikinimo tvarkos aprašo patvirtinimo ir įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymą“. Naikinant medžiagas BPK 93 straipsnio 4 dalyje nurodytais atvejais, turi būti paimti jų pavyzdžiai, kurie saugojami cheminį tyrimą atliekančioje įstaigoje. Medžiagų pavyzdžių paėmimo taisyklės nustatytos Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro ir Lietuvos teismo ekspertizės centro vadovų įsakymais patvirtintuose teisės aktuose. Medžiagų pavyzdžiai naikinami tik pasibaigus BPK 93 straipsnio 1 dalyje nustatytiems terminams. Naikinimą, įskaitant medžiagų nuvežimą iki naikinimo vietos, organizuoja įstaiga, kurioje saugomos medžiagos.
37. Tabakas ir tabako gaminiai naikinami pagal Konfiskuotų ir valstybės naudai perduotų tabako gaminių sunaikinimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. spalio 5 d. nutarimu Nr. 1116 „Dėl Konfiskuotų ir valstybės naudai perduotų tabako gaminių sunaikinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“. Dėl tabako ar tabako gaminių sunaikinimo priimamas prokuroro nutarimas. Tabako gaminių gabenimą iki naikinimo vietos ir naikinimą organizuoja ikiteisminį tyrimą atliekanti institucija.
38. Jeigu transporto priemonės tolesnio saugojimo, priežiūros ir laikymo išlaidos būtų aiškiai per didelės arba transporto priemonė gali prarasti vertę, ikiteisminio tyrimo įstaiga, kurios žinioje yra tokia transporto priemonė, inicijuoja jos realizavimą ir apie tai praneša ikiteisminį tyrimą organizuojančiam ir jam vadovaujančiam prokurorui. Kartu pateikiami duomenys apie tikėtiną transporto priemonės vertės praradimą ir (ar) jos saugojimo, priežiūros ir laikymo išlaidas[1]1.
39. Transporto priemonės vertė ikiteisminio tyrimo institucijoje nustatoma pagal VšĮ „Emprekis“ interneto puslapyje http://emprekis.lt/ nurodytas naudotų transporto priemonių vidutines kainas arba kitu būdu.
40. Transporto priemonės realizavimo klausimą privaloma svarstyti, jeigu prognozuojama ikiteisminio tyrimo trukmė ilgesnė kaip šeši mėnesiai. Priimant sprendimą turi būti atsižvelgiama į nustatytus kaltinančius ir teisinančius duomenis, bylos teisminę perspektyvą, vadovaujamasi proporcingumo ir ekonomiškumo principais. Šis klausimas persvarstomas kas šešis mėnesius.
41. Transporto priemonės savininkas, nesutikdamas su ikiteisminio tyrimo institucijos nustatyta transporto priemonės verte, turi teisę atlikti turto vertinimą savo lėšomis (BPK 104 straipsnio 2 dalis). Transporto priemonės savininkas turi teisę prašyti, kad šios išlaidos būtų pripažintos proceso išlaidomis. Proceso išlaidų išieškojimo klausimas sprendžiamas BPK 105 straipsnio tvarka.
42. Transporto priemonės savininko pateiktas turto vertės nustatymas nėra privalomas ir vertinamas pagal bendrąsias įrodymų vertinimo taisykles.
43. Transporto priemonės perdavimą Muitinės departamentui organizuoja ikiteisminio tyrimo institucija. Kartu su transporto priemone ir prokuroro nutarimu Muitinės departamentui turi būti pateikti turto arešto aktai, turimi transporto priemonių registravimo dokumentai ir kiti su perduodamomis transporto priemonėmis susiję dokumentai, su kuriais transporto priemonės galės būti naudojamos pagal tiesioginę paskirtį.
44. Jeigu transporto priemonės neturi registravimo, identifikavimo ir kitų tinkamumą eksploatuoti patvirtinančių dokumentų, be kurių negalės būti naudojamos pagal tiesioginę paskirtį, tokių transporto priemonių identifikavimą ir (ar) pripažinimą tinkamomis organizuoja ikiteisminio tyrimo institucija.
45. Jeigu ikiteisminio tyrimo institucija negali transporto priemonių identifikuoti ir (ar) pateikti pripažinimo tinkamomis eksploatuoti dokumentų arba jeigu transporto priemonės yra mažavertės, prokuroro nutarimu jos sunaikinamos kaip atliekos. Transporto priemonės naikinimą organizuoja ikiteisminį tyrimą atliekanti institucija.
46. Šaunamieji ginklai ir šaudmenys perduodami patikėjimo teise Lietuvos Respublikos ginklų fondui prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Ginklų fondas). Dėl šaunamųjų ginklų ir šaudmenų perdavimo priimamas prokuroro nutarimas. Šaunamųjų ginklų ir šaudmenų pristatymą į Ginklų fondą organizuoja ikiteisminį tyrimą atliekanti institucija.
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
[1] Dėl transporto priemonių, įtarus, kad jos pagrobtos, paėmimo, saugojimo, tikrinimo ir grąžinimo sprendžiama vadovaujantis Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2009 m. gegužės 19 d. įsakymu Nr. I-82 patvirtintomis Rekomendacijomis dėl transporto priemonių, kurios įtariama yra pagrobtos, paėmimo, saugojimo, tikrinimo ir grąžinimo atliekant ikiteisminį tyrimą.