BIRŽŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL LĖŠŲ PASKIRSTYMO BIRŽŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS MOKYKLOMS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2022 m. birželio 29 d. Nr. T-155
Biržai
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos 2022 metų valstybės biudžeto lėšų, skirtų išlaidoms, susijusioms su valstybinių ir savivaldybių mokyklų mokytojų, dirbančių pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo ugdymo ir profesinio mokymo programas, personalo optimizavimu ir atnaujinimu, apmokėti, paskirstymo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2022 m. kovo 2 d. įsakymu Nr. V-341 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų, skirtų išlaidoms, susijusioms su valstybinių ir savivaldybių mokyklų mokytojų, dirbančių pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo ugdymo ir profesinio mokymo programas, personalo optimizavimu ir atnaujinimu, apmokėti, paskirstymo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 3 punktu, Biržų rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:
PATVIRTINTA
Biržų rajono savivaldybės tarybos
2022 m. birželio 29 d.
sprendimu Nr. T-155
LĖŠŲ PASKIRSTYMO BIRŽŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS MOKYKLOMS TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Lėšų paskirstymo Biržų rajono savivaldybės mokykloms tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato valstybės biudžeto lėšų ir Biržų rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) biudžeto lėšų, skirtų išlaidoms, susijusioms su Savivaldybės mokyklų mokytojų, dirbančių pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio ir bendrojo ugdymo programas, personalo optimizavimu ir atnaujinimu, apmokėti, paskirstymo, panaudojimo ir atsiskaitymo tvarką.
2. Valstybės biudžeto lėšų Savivaldybei skiria Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministras įsakymu iš Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijai patvirtintų asignavimų. Lėšos skiriamos mokytojų pasitraukimui ir pritraukimui.
3. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos švietimo įstatyme, Lietuvos Respublikos biudžeto sandaros įstatyme ir kituose teisės aktuose.
4. Lėšos skiriamos Savivaldybės mokykloms išeitinių išmokų išlaidoms iš dalies padengti, kai išeitinės išmokos mokamos Savivaldybės mokyklų mokytojams, dirbantiems pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio ir bendrojo ugdymo programas (toliau – mokytojai), su kuriais darbo sutartys nutraukiamos šalių susitarimu.
5. Siekiant gauti valstybės biudžeto lėšų, skirtų mokytojų pasitraukimui ir pritraukimui, mokyklos nurodytais terminais turi pateikti Savivaldybės administracijos Biudžeto skyriui paraišką valstybės biudžeto lėšoms gauti (toliau – paraiška), parengtą pagal Aprašo priede pateiktą formą. Paraiška pateikiama gavus rašytinį mokytojo sutikimą nutraukti darbo sutartį šalių susitarimu.
6. Lėšos, skirtos mokytojų pasitraukimui ir pritraukimui, paskirstomos pagal mokyklų pateiktą poreikį. Tais atvejais, kai Savivaldybei skirta valstybės biudžeto lėšų suma mažesnė už mokyklų paraiškose pateiktą valstybės biudžeto lėšų poreikio sumą, mokykloms skiriama valstybės biudžeto lėšų suma yra proporcingai mažinama, atsižvelgiant į lėšas, skirtas iš valstybės biudžeto.
II SKYRIUS
VALSTYBĖS BIUDŽETO LĖŠŲ SKYRIMAS MOKYTOJŲ PASITRAUKIMUI
7. Valstybės biudžeto lėšos mokytojų pasitraukimui skiriamos išeitinių išmokų išlaidoms iš dalies padengti, kai išeitinės išmokos mokamos mokytojams su jais šalių susitarimu nutraukiant darbo sutartis šiais atvejais:
7.1. dėl mokyklų tinklo pertvarkos – valstybės biudžeto lėšos šiam tikslui skiriamos prioriteto tvarka;
8. Išeitinės išmokos, kuriai mokėti skiriama valstybės biudžeto lėšų, dydis vienam asmeniui negali viršyti:
8.1. dviejų mokytojo vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių dydžio, kai darbo santykiai su mokykla atleidimo iš darbo dieną tęsėsi iki penkerių metų;
8.2. trijų mokytojo vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių dydžio, kai darbo santykiai su mokykla atleidimo iš darbo dieną tęsėsi nuo penkerių iki dešimt metų;
8.3. keturių mokytojo vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių dydžio, kai darbo santykiai su mokykla atleidimo iš darbo dieną tęsėsi nuo dešimt iki dvidešimt metų;
8.4. penkių mokytojo vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių dydžio, kai darbo santykiai su mokykla atleidimo iš darbo dieną tęsėsi nuo dvidešimt iki dvidešimt penkerių metų;
9. Savivaldybės mokyklose mokytojų išeitinių išmokų, mokamų vadovaujantis Aprašu, išlaidos iš valstybės biudžeto lėšų dengiamos iš dalies: valstybės biudžeto lėšų dalis negali būti didesnė kaip 2/3 nuo faktiškai išmokėtos išeitinių išmokų sumos, o Savivaldybės biudžeto lėšų dalis negali būti mažesnė kaip 1/3 nuo faktiškai išmokėtos išeitinių išmokų sumos.
10. Valstybės biudžeto lėšos mokytojų pasitraukimui negali būti skiriamos išeitinių išmokų išlaidoms padengti, jeigu mokytojas yra gavęs išeitinę išmoką, vadovaujantis Aprašu arba anksčiau galiojusiais valstybės biudžeto lėšų, skirtų išlaidoms, susijusioms su valstybinių ir savivaldybių mokyklų pedagoginio darbuotojų skaičiaus optimizavimu, apmokėti, paskirstymo tvarkos aprašais. Išeitinė išmoka pagal Aprašą skiriama mokytojui raštu patvirtinus, kad jis nėra gavęs išeitinės išmokos, skirtos vadovaujantis Aprašu arba anksčiau galiojusiais valstybės biudžeto lėšų, skirtų išlaidoms, susijusioms su valstybinių ir savivaldybių mokyklų pedagoginio darbuotojų skaičiaus optimizavimu, apmokėti, paskirstymo tvarkos aprašais.
11. Jei darbdaviui šalių sutarimu nutraukus su darbuotoju darbo sutartį ir pagal Aprašą išmokėjus jam išeitinę išmoką, darbdavys su tuo pačiu darbuotoju einamaisiais metais sudaro naują darbo sutartį, darbuotojo išeitinių išmokų išlaidoms visiškai ar iš dalies padengti panaudotos valstybės biudžeto lėšos laikomos panaudotomis ne pagal paskirtį ir turi būti grąžintos, laikantis Aprašo 17 punkto nuostatų.
III SKYRIUS
VALSTYBĖS BIUDŽETO LĖŠŲ SKYRIMAS MOKYTOJŲ PRITRAUKIMUI
13. Valstybės biudžeto lėšos mokytojų pritraukimui skiriamos Savivaldybės mokyklose taikomoms priemonėms, kurios paskatintų asmenį užimti laisvą mokytojo darbo vietą ir dirbti joje (toliau – mokytojų pritraukimo priemonės), finansuoti valstybės biudžeto lėšos šiam tikslui skiriamos tik visiškai patenkinus Aprašo 7 punkte nurodytų išeitinių išmokų poreikį.
14. Mokytojų pritraukimo priemonės, finansuojamos iš valstybės biudžeto lėšų, pradedamos taikyti asmeniui, einamaisiais kalendoriniais metais priimtam į laisvą mokytojo pareigybę mokykloje (visai mokytojo pareigybės darbo laiko normai arba jos daliai):
14.1. jei asmuo nėra dirbęs mokytoju valstybinėje arba savivaldybės mokykloje pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo ugdymo ar profesinio mokymo programas;
14.2. jei asmuo yra dirbęs mokytoju valstybinėje arba savivaldybės mokykloje pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo ugdymo ar profesinio mokymo programas, išskyrus šiuos atvejus:
14.2.1. kai mokytojas, priimtas į mokyklą, joje yra dirbęs neterminuotai per pastaruosius 12 mėnesių;
15. Asmeniui taikomos mokytojų pritraukimo priemonės yra individualiai su juo derinamos ir nustatomos mokyklos vadovo sprendimu apibrėžtam laikotarpiui, bet ne ilgiau kaip iki einamųjų kalendorinių metų pabaigos.
16. Mokytojų pritraukimo priemonės, finansuojamos iš valstybės biudžeto lėšų, gali būti šios:
16.2. važiavimo į darbą ir atgal visuomeniniu transportu, taip pat nuosava, išsinuomota ar pagal panaudos sutartį perduota transporto priemone išlaidoms kompensuoti, jei atstumas yra daugiau nei 10 kilometrų į vieną pusę;
16.3. kvalifikacijos įgijimo ir tobulinimo išlaidoms kompensuoti (pedagogo kvalifikacijos, kito mokomojo dalyko ar pedagoginės specializacijos kompetencijų įgijimo, kvalifikacijos tobulinimo ir su juo susijusioms išlaidoms kompensuoti);
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
17. Skirtas, bet nepanaudotas, numatomas tais metais nepanaudoti ar ne pagal paskirtį panaudotas ir mokytojų grąžintas (išieškotas) valstybės ir savivaldybės biudžeto lėšas mokyklos iki einamųjų metų lapkričio 25 d. grąžina į Savivaldybės biudžetą.
18. Mokyklos, kurioms skirta valstybės biudžeto lėšų, iki kitų metų vasario 1 d. pateikia Savivaldybės administracijos Biudžeto skyriui Optimizavimo lėšų panaudojimo ataskaitą, kurios forma patvirtinta Lietuvos Respublikos 2022 metų valstybės biudžeto lėšų, skirtų išlaidoms, susijusioms su valstybinių ir savivaldybių mokyklų mokytojų, dirbančių pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo ugdymo ir profesinio mokymo programas, personalo optimizavimu ir atnaujinimu, apmokėti, paskirstymo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2022 m. kovo 2 d. įsakymu Nr. V-341, priede.