LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRO 2004 M. LAPKRIČIO 15 D. ĮSAKYMO Nr. 1V-361 „DĖL UŽSIENIEČIŲ PRAŠYMŲ SUTEIKTI PRIEGLOBSTĮ NAGRINĖJIMO, SPRENDIMŲ PRIĖMIMO IR JŲ VYKDYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2015 m. spalio 13 d. Nr. 1V-807
Vilnius
P a k e i č i u Užsieniečių prašymų suteikti prieglobstį nagrinėjimo, sprendimų priėmimo ir jų vykdymo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2004 m. lapkričio 15 d. įsakymu Nr. 1V-361 „Dėl Užsieniečių prašymų suteikti prieglobstį nagrinėjimo, sprendimų priėmimo ir jų vykdymo tvarkos aprašo patvirtinimo“:
1. Papildau 31 punktu:
„31. Aprašo nustatyta tvarka priimti Migracijos departamento sprendimai laikomi įsigaliojusiais, jeigu jie neapskundžiami per Įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties nustatytus terminus, o juos apskundus Įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties X skyriuje nustatyta tvarka – išnagrinėjus skundą ir įsigaliojus administracinio teismo sprendimui palikti galioti Migracijos departamento sprendimą.“
2. Pakeičiu 63.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
„63.1. apklausti prieglobsčio prašytoją ir surašyti šios apklausos protokolą, vadovaudamasis Prieglobsčio prašytojo apklausos dėl prieglobsčio suteikimo protokolo forma (aprašo 6 priedas). Apklausos metu gali būti daromas garso arba vaizdo ir garso įrašas, kuris perkeliamas į atitinkamą duomenų laikmeną ir saugomas prieglobsčio prašytojo asmens byloje. Apklausos tikslas – surinkti esminius duomenis apie faktus, patvirtinančius prieglobsčio prašytojo persekiojimą ar kitą jam kilusią grėsmę kilmės valstybėje, bei kitus prieglobsčio prašytojo teisinei padėčiai nustatyti reikalingus duomenis, įskaitant informaciją, nurodytą Įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties 26 straipsnio 1 dalies 6 punkte. Prieglobsčio prašytojo apklausa atliekama ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo sprendimo, nurodyto aprašo 17.4 papunktyje ar 55 punkte, priėmimo dienos. Prieš apklausą prieglobsčio prašytojas turi būti informuotas apie daromą garso arba vaizdo ir garso įrašą (kai toks įrašas daromas), supažindintas su jo teisėmis, apklausos tikslu, konfidencialumo principu ir su prieglobsčio prašytojo pareigomis bei jų nevykdymo padariniais. Apklausos metu prieglobsčio prašytojui suteikiama galimybė pateikti kuo išsamesnę informaciją, susijusią su prieglobsčio prašymo pateikimo motyvais, įskaitant galimybę pateikti paaiškinimus dėl trūkstamos informacijos arba dėl nenuoseklių ar prieštaringų prieglobsčio prašytojo pareiškimų. Prieglobsčio prašytojui pageidaujant, apklausoje turi dalyvauti vertėjas ar įgaliotas atstovas. Apklausos protokolą pasirašo prieglobsčio prašytojas, ją atlikęs valstybės tarnautojas bei vertėjas ir įgaliotas atstovas, jeigu jie dalyvavo apklausoje. Jeigu prieglobsčio prašytojas, susipažinęs su apklausos protokolu, atsisako pasirašyti, šį faktą savo parašu turi patvirtinti apklausą atlikęs valstybės tarnautojas. Tais atvejais, kai daromas apklausos garso arba vaizdo ir garso įrašas, vietoj apklausos protokolo gali būti surašoma apklausos stenograma, kurią pasirašo apklausą atlikęs valstybės tarnautojas ir kuri pridedama prie prieglobsčio prašytojo asmens bylos;“.
3. Pakeičiu 63.2.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
4. Pakeičiu 63.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
5. Pakeičiu 63.31 papunktį ir jį išdėstau taip:
6. Pakeičiu 63.32 papunktį ir jį išdėstau taip:
„63.32. išsiųsti paklausimus Policijos departamentui prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Policijos departamentas) ir Valstybės sienos apsaugos tarnybai, ar prieglobsčio prašytojo (vyresnio nei 14 metų) buvimas Lietuvos Respublikoje nekelia grėsmės viešajai tvarkai ar visuomenei.“
8. Pakeičiu 631 punktą ir jį išdėstau taip:
„631. Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentas išvadą dėl prieglobsčio prašytojo grėsmės valstybės saugumui pateikia Migracijos departamentui per Įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties 4 straipsnio 3 dalyje nustatytą terminą. Jeigu Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento pateiktoje išvadoje konstatuojama, kad nėra duomenų, kad prieglobsčio prašytojo buvimas Lietuvos Respublikoje kelia grėsmę valstybės saugumui, prieglobsčio prašytojo buvimas Lietuvos Respublikoje laikomas nekeliančiu grėsmės valstybės saugumui.“
9. Pakeičiu 632 punktą ir jį išdėstau taip:
„632. Policijos departamentas ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba išvadas dėl prieglobsčio prašytojo grėsmės viešajai tvarkai ar visuomenei pateikia Migracijos departamentui per Įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties 4 straipsnio 3 dalyje nustatytą terminą. Jeigu Policijos departamento ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos pateiktose išvadose konstatuojama, kad nėra duomenų, kad prieglobsčio prašytojo buvimas Lietuvos Respublikoje kelia grėsmę viešajai tvarkai ar visuomenei, prieglobsčio prašytojo buvimas Lietuvos Respublikoje laikomas nekeliančiu grėsmės viešajai tvarkai ar visuomenei.“
10. Pakeičiu 633 punktą ir jį išdėstau taip:
„633. Jeigu Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentas, Policijos departamentas arba Valstybės sienos apsaugos tarnyba Įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties 4 straipsnio 3 dalyje nustatyta tvarka informuoja Migracijos departamentą, kad negali pateikti išvados per Įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties 4 straipsnio 3 dalyje nustatytą terminą, Migracijos departamentas gali pratęsti prieglobsčio prašymo nagrinėjimo iš esmės terminą, bet ne ilgiau, nei nustatyta Įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties 81 straipsnio 2 dalyje.“
11. Pakeičiu 76.4 papunktį ir jį išdėstau taip:
„76.4. nesuteikti prieglobsčio prašytojui prieglobsčio Lietuvos Respublikoje ir, esant Įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties 125 arba 126 straipsnyje nustatytiems pagrindams sprendimui dėl užsieniečio įpareigojimo išvykti, grąžinimo arba išsiuntimo priimti, vidaus reikalų ministro nustatyta tvarka pavesti įpareigoti prieglobsčio prašytoją išvykti iš Lietuvos Respublikos, išsiųsti jį iš Lietuvos Respublikos ar grąžinti į jo kilmės valstybę arba į valstybę, iš kurios jis atvyko. Šis sprendimas priimamas, kai apraše išdėstyta tvarka nustatoma, kad prieglobsčio prašytojas neatitinka Įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties 86 straipsnio 1 dalyje ir (ar) 87 straipsnio 1 dalyje nustatytų prieglobsčio suteikimo kriterijų, arba nustatomos priežastys, nurodytos šio įstatymo 88 straipsnio 2 ar 3 dalyje. Sprendime turi būti nurodyti prieglobsčio nesuteikimo motyvai.“
12. Pakeičiu 78 punktą ir jį išdėstau taip:
„78. Prieglobsčio prašytojas su sprendimu, nurodytu Aprašo 76.1–76.4 papunkčiuose, supažindinamas jo gimtąja kalba arba kalba, kurią jis geriausiai supranta, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos. Su sprendimu prieglobsčio prašytoją supažindina Užsieniečių registracijos centras, jeigu prieglobsčio prašytojas jame apgyvendintas, teritorinė policijos įstaiga arba Migracijos departamentas. Sprendime turi pasirašyti prieglobsčio prašytojas, valstybės tarnautojas, kuris prieglobsčio prašytoją supažindino su šiuo sprendimu, vertėjas, jeigu jis dalyvavo. Prieglobsčio prašytojui įteikiama tinkamai patvirtinta sprendimo kopija. Jeigu prieglobsčio prašytojas, susipažinęs su sprendimu, atsisako pasirašyti, šį faktą savo parašais turi patvirtinti ne mažiau kaip 2 supažindinime dalyvavę valstybės tarnautojai.“
13. Pakeičiu 79 punktą ir jį išdėstau taip:
„79. Migracijos departamento sprendimą, nurodytą Aprašo 76.2–76.4 papunkčiuose, prieglobsčio prašytojas per Įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties 138 straipsnyje nustatytą terminą gali apskųsti Vilniaus apygardos administraciniam teismui. Už nelydimą nepilnametį prieglobsčio prašytoją skundą pateikia įgaliotas atstovas.
Skundo dėl Migracijos departamento sprendimo, nurodyto Aprašo 76.2–76.4 papunkčiuose, nagrinėjimo teisme metu prieglobsčio prašytojas naudojasi laikinu teritoriniu prieglobsčiu Lietuvos Respublikoje.
Apie Aprašo 76.4 papunktyje nurodyto sprendimo įsigaliojimą Migracijos departamentas nedelsdamas informuoja instituciją, kuriai pavesta vykdyti šį sprendimą.“
14. Pakeičiu 90 punktą ir jį išdėstau taip:
„90. Pabėgėlio statusas arba papildoma apsauga panaikinami Įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties 90 straipsnio 1 ir 2 dalyse nustatytais pagrindais. Sprendimą panaikinti pabėgėlio statusą arba papildomą apsaugą priima Migracijos departamentas, remdamasis įgalioto Migracijos departamento valstybės tarnautojo parengta motyvuota išvada dėl pabėgėlio statuso arba papildomos apsaugos panaikinimo.“
15. Pakeičiu 911 punktą ir jį išdėstau taip:
„911. Pradėjus pabėgėlio statuso ar papildomos apsaugos panaikinimo procedūrą, užsienietis nedelsiant rašytiniu pranešimu informuojamas apie priežastis, dėl kurių ši procedūra pradėta, ir apie galimybę per 14 darbo dienų, o kai pabėgėlio statuso ar papildomos apsaugos panaikinimo procedūra pradedama Įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties 4 straipsnio 6 dalyje nurodytais atvejais – per 5 darbo dienas nuo Migracijos departamento pranešimo išsiuntimo jam dienos raštu arba žodžiu nurodyti Migracijos departamentui priežastis, dėl kurių neturėtų būti priimamas sprendimas panaikinti jam pabėgėlio statusą ar papildomą apsaugą. Jei užsienietis nurodo priežastis žodžiu, Migracijos departamento valstybės tarnautojas, kuriam buvo pateikti paaiškinimai, surašo aktą dėl užsieniečio pateiktos informacijos, nurodo datą, savo pareigas, vardą bei pavardę ir pasirašo. Aktą taip pat pasirašo vertėjas ir užsieniečio įgaliotas atstovas, jeigu jie dalyvavo surašant šį aktą, ir užsienietis.
Pabėgėlio statuso ar papildomos apsaugos panaikinimo procedūra užbaigiama ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo užsieniečio paaiškinimų, pateiktų raštu, gavimo dienos arba nuo akto dėl užsieniečio pateiktos informacijos surašymo dienos, išskyrus Įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties 4 straipsnio 6 dalyje nurodytus atvejus.“
16. Pakeičiu 93 punktą ir jį išdėstau taip:
„93. Jeigu, pradėjus pabėgėlio statuso ar papildomos apsaugos panaikinimo procedūrą ir įvertinus šio aprašo 911 punkto nustatyta tvarka užsieniečio pateiktą informaciją, nenustatoma priežasčių, išvardytų Įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties 90 straipsnio 1 ir 2 dalyse, arba nustatomos aplinkybės, nurodytos šio įstatymo 90 straipsnio 7 dalyje, Migracijos departamentas raštu informuoja užsienietį, kad pabėgėlio statuso ar papildomos apsaugos panaikinimo procedūra dėl jo yra nutraukiama. Jeigu pabėgėlio statuso ar papildomos apsaugos panaikinimo procedūra buvo pradėta remiantis kitos Lietuvos Respublikos valstybės institucijos ar įstaigos pateikta informacija, kurią įvertinus nenustatoma priežasčių, išvardytų Įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties 90 straipsnio 1 ir 2 dalyse, arba nustatomos aplinkybės, nurodytos šio įstatymo 90 straipsnio 7 dalyje, įgaliotas Migracijos departamento valstybės tarnautojas parengia ir pasirašo motyvuotą pažymą dėl pabėgėlio statuso ar papildomos apsaugos nepanaikinimo, kuri tvirtinama Migracijos departamento direktoriaus ar jo įgalioto valstybės tarnautojo parašu ir pridedama prie užsieniečio asmens bylos.“