Valstybės herbas 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS PREZIDENTAS

 

DEKRETAS

Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS PREZIDENTO 2011 M. RUGSĖJO 6 D. DEKRETO NR. 1K-812 „DĖL PILIETYBĖS REIKALŲ KOMISIJOS SUDARYMO IR PILIETYBĖS REIKALŲ KOMISIJOS REGLAMENTO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2023 m. gegužės 31 d. Nr. 1K-1337

 

Vilnius

 

 

 

1 straipsnis.

P a k e i č i u Lietuvos Respublikos Prezidento 2011 m. rugsėjo 6 d. dekretą Nr. 1K-812 „Dėl Pilietybės reikalų komisijos sudarymo ir Pilietybės reikalų komisijos reglamento patvirtinimo“ ir jį išdėstau nauja redakcija:

 

„LIETUVOS RESPUBLIKOS PREZIDENTAS

 

DEKRETAS

DĖL PILIETYBĖS REIKALŲ KOMISIJOS SUDARYMO IR PILIETYBĖS REIKALŲ KOMISIJOS REGLAMENTO PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 77 straipsnio antrąja dalimi ir Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymo 31 straipsnio 1 dalimi:

 

 

1 straipsnis.

1. S u d a r a u tokios sudėties Pilietybės reikalų komisiją (toliau – Komisija):

Lietuvos Respublikos Prezidento patarėjas Teisės grupėje (Komisijos pirmininkas);

Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos Teisės grupės vyriausiasis specialistas pilietybės klausimais (Komisijos pirmininko pavaduotojas);

Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos atstovas;

Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro pavaduotojas;

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos Konsulinio departamento direktorius;

Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos atstovas;

Migracijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos direktorius;

Migracijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos atstovas;

Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos atstovas;

Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento atstovas;

Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos Teisės grupės vyriausiasis specialistas pilietybės klausimais (Komisijos sekretorius).

2. Jeigu dėl ligos, atostogų, išvykos į užsienį ar kitų objektyvių priežasčių Komisijos narys negali dalyvauti Komisijos posėdyje, institucijos, kurios atstovas negali dalyvauti Komisijos posėdyje, vadovas turi teisę raštu įgalioti Komisijos posėdyje dalyvauti kitą jo vadovaujamos institucijos valstybės tarnautoją (pareigūną), kuris turi visas Komisijos nario teises ir pareigas.

3. Komisijos nariu gali būti tik toks asmuo, kuris turi leidimą dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „SLAPTAI“.

 

 

2 straipsnis.

T v i r t i n u Pilietybės reikalų komisijos reglamentą (pridedama).“

 

Respublikos Prezidentas                                                                      Gitanas Nausėda

 

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Prezidento

2011 m. rugsėjo 6 d. dekretu Nr. 1K-812

(Lietuvos Respublikos Prezidento

2023 m. gegužės 31 d. dekreto

Nr. 1K-1337 redakcija)

 

 

PILIETYBĖS REIKALŲ KOMISIJOS REGLAMENTAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Pilietybės reikalų komisijos reglamentas (toliau – Reglamentas) nustato Respublikos Prezidento sudarytos Pilietybės reikalų komisijos (toliau – Komisija) funkcijas, teises ir darbo organizavimo tvarką.

2. Komisija yra Respublikos Prezidento sudaryta kolegiali, patariamoji institucija, padedanti jam spręsti pilietybės klausimus. Pagrindinis Komisijos uždavinys yra Lietuvos Respublikos pilietybės įstatyme nurodytais atvejais preliminariai nagrinėti prašymus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo, grąžinimo, išsaugojimo, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro kreipimusis dėl sprendimo dėl išimties tvarka suteiktos Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo Pilietybės įstatymo 24 straipsnio 10 punkte nustatytu pagrindu priėmimo ir teikti Respublikos Prezidentui siūlymus šiais klausimais.

3. Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, tarptautinėmis sutartimis, Pilietybės įstatymu, kitais įstatymais ir teisės aktais, taip pat Reglamentu. Komisija pilietybės klausimus sprendžia atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos interesus.

4. Komisijos siūlymai Respublikos Prezidento nesaisto.

5. Komisijos veiklą užtikrina Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija. Komisijos nariams už darbą Komisijoje nemokama.

 

II. KOMISIJOS FUNKCIJOS IR TEISĖS

 

6. Komisija:

6.1. preliminariai nagrinėja prašymus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo natūralizacijos tvarka pagal Pilietybės įstatymo 18, 19 straipsnius ir teikia Respublikos Prezidentui siūlymus šiais klausimais;

6.2. preliminariai nagrinėja prašymus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo išimties tvarka pagal Pilietybės įstatymo 20 straipsnį ir teikia Respublikos Prezidentui siūlymus šiais klausimais;

6.3. preliminariai nagrinėja prašymus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo supaprastinta tvarka pagal Pilietybės įstatymo 10 straipsnį ir teikia Respublikos Prezidentui siūlymus šiais klausimais;

6.4. preliminariai nagrinėja prašymus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės grąžinimo pagal Pilietybės įstatymo 21 straipsnį ir teikia Respublikos Prezidentui siūlymus šiais klausimais;

6.5. preliminariai nagrinėja prašymus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo pagal Pilietybės įstatymo 91 straipsnį ir teikia Respublikos Prezidentui siūlymus šiais klausimais;

6.6. preliminariai nagrinėja vidaus reikalų ministro kreipimusis dėl sprendimo dėl išimties tvarka suteiktos Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo Pilietybės įstatymo 24 straipsnio 10 punkte nustatytu pagrindu priėmimo ir teikia Respublikos Prezidentui siūlymus šiais klausimais, į posėdį kviečia asmenį, dėl kurio yra gautas vidaus reikalų ministro kreipimasis dėl sprendimo dėl išimties tvarka suteiktos Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo Pilietybės įstatymo 24 straipsnio 10 punkte nustatytu pagrindu priėmimo, ir (ar) jam atstovaujantį advokatą.

7. Komisija turi teisę:

7.1. gauti iš asmens, kurio Lietuvos Respublikos pilietybės klausimas yra nagrinėjamas, visą informaciją, reikalingą klausimui nagrinėti, pateikiamą valstybine kalba;

7.2. į Komisijos posėdį kviesti asmenį, pateikusį prašymą suteikti, grąžinti ar išsaugoti Lietuvos Respublikos pilietybę, taip pat valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų atstovus, specialistus, ekspertus, kurie gali suteikti reikalingos informacijos Komisijos posėdyje svarstomu klausimu;

7.3. gauti iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų visą informaciją (įskaitant jų nuomonę, išvadas), reikalingą Lietuvos Respublikos pilietybės klausimams nagrinėti ir spręsti, kurią institucijos ir įstaigos turi pateikti per Komisijos nurodytą terminą;

7.4. svarstyti kitus, su Lietuvos Respublikos pilietybe susijusius klausimus.

 

III. KOMISIJOS DARBO ORGANIZAVIMAS

 

8. Pagrindinė Komisijos veiklos forma yra posėdžiai.

9. Komisijos veiklą organizuoja Komisijos pirmininkas: šaukia Komisijos posėdžius, nustato jų vietą ir laiką, jiems pirmininkauja, gali raštu ar žodžiu pavesti kitiems Komisijos nariams atlikti išsamesnį svarstomų klausimų tyrimą, parengti jų vertinimą, pranešimą Komisijos posėdžiui, veikia Komisijos vardu bendraudamas su juridiniais bei fiziniais asmenimis, pasirašo su Komisijos veikla susijusius dokumentus. Nesant Komisijos pirmininko, jo funkcijas atlieka Komisijos pirmininko pavaduotojas.

10. Suderinęs su Komisijos pirmininku, Komisijos pirmininko pavaduotojas turi teisę pasirašyti raštus, siunčiamus valstybės ir savivaldybių institucijoms bei įstaigoms, kuriais prašoma pareikšti nuomonę, pateikti kitą reikalingą informaciją dėl Komisijos nagrinėjamo prašymo, taip pat raštus, kuriais prašymą dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo, grąžinimo ar išsaugojimo pateikęs asmuo informuojamas apie priimtą sprendimą.

11. Medžiagą Komisijos posėdžiui rengia ir Komisijos nariams teikia įgalioti Respublikos Prezidento kanceliarijos valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartį.

12. Komisijos posėdžio darbotvarkė ir siūlomų nagrinėti klausimų medžiaga visiems Komisijos nariams elektroniniu paštu (išskyrus medžiagą, kuri pagal įstatymus negali būti siunčiama tokiu būdu) pateikiama ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki Komisijos posėdžio.

13. Komisijos posėdis laikomas teisėtu, jeigu jame dalyvauja ne mažiau kaip pusė jos narių. Bent vieno Migracijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos atstovo dalyvavimas Komisijos posėdyje yra būtinas. Į Komisijos posėdį gali būti pakviesti kiti asmenys, nurodyti Reglamento 6.6 ir 7.2 papunkčiuose.

14. Komisijos sprendimai priimami atviru balsavimu paprasta posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių balsų dauguma ir įforminami posėdžio protokole. Kiekvienas Komisijos narys turi po vieną balsą. Komisijos narių balsams pasiskirsčius po lygiai, lemia Komisijos pirmininko, o jo nesant – Komisijos pirmininko pavaduotojo balsas.

15. Komisijos siūlymai Respublikos Prezidentui (priimti Komisijos posėdyje ir įforminti posėdžio protokole) dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo, grąžinimo, išsaugojimo ar dėl sprendimo dėl išimties tvarka suteiktos Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo Pilietybės įstatymo 24 straipsnio 10 punkte nustatytu pagrindu priėmimo Respublikos Prezidentui pateikiami kaip atskiras dokumentas, kurį pasirašo Komisijos pirmininkas ir sekretorius.

16. Komisijos posėdžio protokolą surašo Komisijos sekretorius. Komisijos sekretoriui Komisijos posėdyje nedalyvaujant, posėdžio protokolą surašo kitas, Komisijos posėdžio pirmininko paskirtas, Komisijos narys arba į posėdį rašyti posėdžio protokolą gali būti pakviestas Respublikos Prezidento kanceliarijos darbuotojas.

17. Komisijos posėdžio protokolo projektas parengiamas ir visiems posėdyje dalyvavusiems Komisijos nariams elektroniniu paštu (išskyrus atvejus, jeigu protokole yra informacijos, kuri pagal įstatymus negali būti siunčiama tokiu būdu) išsiunčiamas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po posėdžio.

18. Su Komisijos nariais suderintą Komisijos posėdžio protokolą pasirašo Komisijos pirmininkas ir Komisijos sekretorius. Prie protokolo kaip priedai, kurie yra neatskiriama protokolo dalis, pridedami su svarstytais klausimais susiję dokumentai.

19. Reglamento 15 punkte nurodytas dokumentas nedelsiant pateikiamas Respublikos Prezidentui kartu su Komisijos posėdžio protokolu, pasirašytu Reglamento 18 punkte nustatyta tvarka.

20. Asmenų prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo, grąžinimo ar išsaugojimo, vidaus reikalų ministro kreipimaisi dėl sprendimo dėl išimties tvarka suteiktos Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo Pilietybės įstatymo 24 straipsnio 10 punkte nustatytu pagrindu priėmimo turi būti išnagrinėti Komisijoje ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo visų reikalingų dokumentų gavimo dienos. Jeigu yra aplinkybių, trukdančių patenkinti asmens prašymą ar vidaus reikalų ministro kreipimąsi, reikia papildomų dokumentų bei paaiškinimų pilietybės klausimui spręsti, apie tai gali būti raštu informuojama pilietybės dokumentus rengusi institucija, įstaiga ar asmuo, kad pašalintų trūkumus (kol bus pašalinti trūkumai, prašymų ir keipimųsi nagrinėjimo terminas sustabdomas).

21. Pilietybės įstatymo 37 straipsnio 4 dalyje nustatytais atvejais asmenų prašymų nagrinėjimas yra nutraukiamas.

22. Sprendimus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo, grąžinimo ar išsaugojimo, dėl išimties tvarka suteiktos Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo Pilietybės įstatymo 24 straipsnio 10 punkte nustatytu pagrindu priima Respublikos Prezidentas. Spręsdamas šiuos klausimus, Respublikos Prezidentas leidžia dekretus. Respublikos Prezidento dekrete dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo, grąžinimo ar išsaugojimo, dėl išimties tvarka suteiktos Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo Pilietybės įstatymo 24 straipsnio 10 punkte nustatytu pagrindu nurodomas asmens vardas, pavardė, gimimo data ir vieta (valstybė) bei gyvenamoji vieta. Šiuos dekretus pasirašo vidaus reikalų ministras. Respublikos Prezidento dekretai skelbiami įstatymų nustatyta tvarka.

23. Iki Respublikos Prezidento sprendimo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo, grąžinimo ar išsaugojimo priėmimo apie prašymą pateikusį asmenį paaiškėjus naujoms aplinkybėms, galėjusioms turėti reikšmę pilietybės klausimo sprendimui Komisijoje, preliminarus prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo, grąžinimo ar išsaugojimo nagrinėjimas Komisijoje gali būti atnaujinamas įtraukiant jo nagrinėjimą į artimiausio posėdžio darbotvarkę. Ši nuostata mutatis mutandis taikoma ir priimant sprendimą dėl išimties tvarka suteiktos Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo Pilietybės įstatymo 24 straipsnio 10 punkte nustatytu pagrindu.

24. Jeigu asmens prašymas dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo, grąžinimo ar išsaugojimo netenkinamas, Komisija raštu apie tai praneša prašymą pateikusiam asmeniui ir nurodo atsisakymo tenkinti prašymą motyvus. Apie tai informuojama ir institucija ar įstaiga, per kurią pagal Pilietybės įstatymą buvo paduotas asmens prašymas suteikti ar grąžinti Lietuvos Respublikos pilietybę ir kuri rengė pilietybės dokumentus. Jeigu asmens prašymas dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo, grąžinimo ar išsaugojimo tenkinamas, jam išsiunčiamas Respublikos Prezidento dekreto, kuriuo asmeniui suteikta, grąžinta ar išsaugota Lietuvos Respublikos pilietybė, išrašas. Jeigu vidaus reikalų ministro kreipimasis dėl sprendimo dėl išimties tvarka suteiktos Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo Pilietybės įstatymo 24 straipsnio 10 punkte nustatytu pagrindu priėmimo netenkinamas, Komisija raštu apie tai praneša vidaus reikalų ministrui ir nurodo atsisakymo tenkinti kreipimąsi motyvus.

 

IV. ASMENŲ PRAŠYMŲ PATEIKIMAS

 

25. Prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo supaprastinta tvarka pagal Pilietybės įstatymo 10 straipsnį, dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo natūralizacijos tvarka pagal Pilietybės įstatymo 18 ir 19 straipsnius, dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo išimties tvarka pagal Pilietybės įstatymo 20 straipsnį, dėl Lietuvos Respublikos pilietybės grąžinimo pagal Pilietybės įstatymo 21 straipsnį, dėl Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo pagal Pilietybės įstatymo 91 straipsnį Respublikos Prezidentui pateikiami per Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotą instituciją, Vyriausybės nustatyta tvarka.

26. Sąlygos, kurias turi atitikti asmuo, prašantis suteikti, grąžinti ar išsaugoti Lietuvos Respublikos pilietybę, taip pat dokumentai, kuriuos turi pridėti asmuo prie prašymo suteikti, grąžinti arba išsaugoti jam Lietuvos Respublikos pilietybę, nurodyti Pilietybės įstatyme.

27. Vyriausybės įgaliota institucija, per kurią asmenys paduoda Respublikos Prezidentui prašymus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo, grąžinimo ar išsaugojimo, prieš pateikdama Respublikos Prezidentui tokius asmenų prašymus, preliminariai įvertina, ar prašymą teikiantis asmuo atitinka Pilietybės įstatyme keliamus reikalavimus, ar pateikti visi reikalingi dokumentai.

28. Už prašymų dėl Lietuvos Respublikos pilietybės nagrinėjimą imama Vyriausybės nustatyto dydžio valstybės rinkliava arba konsulinis mokestis už dokumentų dėl Lietuvos Respublikos pilietybės priėmimą ir perdavimą.

 

V. BENDRADARBIAVIMAS SU KITOMIS INSTITUCIJOMIS

 

29. Komisija, vykdydama savo funkcijas, bendradarbiauja su Vidaus reikalų ministerija, Užsienio reikalų ministerija ir joms pavaldžiomis įstaigomis bei kitomis valstybės institucijomis ir įstaigomis.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

30. Netenkinus asmens prašymo suteikti, grąžinti arba išsaugoti Lietuvos Respublikos pilietybę, asmenų prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo, grąžinimo ar išsaugojimo pakartotinai priimami ir svarstomi ne anksčiau kaip po vienerių metų nuo atsisakymo patenkinti ankstesnį prašymą, išskyrus atvejus, kai prašymas paduodamas kitu Pilietybės įstatyme nustatytu Lietuvos Respublikos pilietybės įgijimo pagrindu arba teikiami nauji dokumentai, patvirtinantys ankstesnio prašymo pagrįstumą.

31. Informacija apie Komisijos veiklą viešosios informacijos rengėjams teikiama per Respublikos Prezidento kanceliarijos padalinį, atsakingą už komunikaciją.

______________________

 

part_80fa985b18da49f580daae926eda03ad_end