HERB21

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

 

 

ĮSAKYMAS

 

DĖL UŽURAISČIŲ KAIMO APYLINKIŲ GAMTOTVARKOS PLANO PATVIRTINIMO

 

2023 m. spalio 18 d. Nr. D1-350

Vilnius

 

 

Įgyvendindamas Saugomų teritorijų strateginio planavimo dokumentų rengimo ir tvirtinimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. birželio 9 d. nutarimu Nr. 709 „Dėl Saugomų teritorijų strateginio planavimo dokumentų rengimo ir tvirtinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 27 punktą, vykdydamas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2023 m. gegužės 25 d. įsakymo Nr. D1-164/ĮV-463 „Dėl Saugomų teritorijų strateginio planavimo dokumentų rengimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ 2 punktą:

1. Tvirtinu Užuraisčių kaimo apylinkių gamtotvarkos planą (toliau – gamtotvarkos planas) (pridedama).

2. Pavedu:

2.1. Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai prie Aplinkos ministerijos ir VĮ Valstybinių miškų urėdijai užtikrinti tinkamą priemonių, numatytų šio įsakymo 1 punktu patvirtintame gamtotvarkos plane, įgyvendinimą;

2.2. Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai prie Aplinkos ministerijos užtikrinti lėšų planavimą priemonėms, numatytoms šio įsakymo 1 punktu patvirtintame gamtotvarkos plane, už kurių įgyvendinimą atsakinga Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija;

2.3. Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijai per 3 mėnesius nuo šio įsakymo įsigaliojimo dienos įregistruoti saugomų rūšių radaviečių, nurodytų šio įsakymo 1 punktu patvirtintame gamtotvarkos plane, duomenis Saugomų rūšių informacinėje sistemoje.

 

 

 

Aplinkos ministras                                                                                          Simonas Gentvilas

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2023 m. spalio 18 d. įsakymu Nr. D1-350

 

UŽURAISČIŲ KAIMO APYLINKIŲ GAMTOTVARKOS PLANAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Užuraisčių kaimo apylinkių gamtotvarkos planas (toliau – gamtotvarkos planas) parengtas buveinių apsaugai svarbiai teritorijai (toliau – BAST) Užuraisčių kaimo apylinkės (LTANY0016) vadovaujantis Reikalavimų gamtotvarkos plano turiniui aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. D1-645 „Dėl Reikalavimų gamtotvarkos plano turiniui aprašo patvirtinimo“.

2. Šiam gamtotvarkos planui parengta pagrindžiamoji informacija su brėžiniais ir priedais, išsamiai paaiškinanti ir pagrindžianti gamtotvarkos plano sprendinius (toliau – pagrindžiamoji informacija), skelbiama Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Tarnyba) interneto svetainėje (rubrika „Gamtotvarkos planai“).

 

II SKYRIUS
TERITORIJOS BŪKLĖS APRAŠYMAS IR ĮVERTINIMAS

 

3. Teritorija, kuriai parengtas gamtotvarkos planas (toliau – teritorija), yra Utenos apskrityje, Anykščių rajono savivaldybėje, Traupio seniūnijoje, Levaniškių kadastro vietovėje. Teritorijos plotas – 118,18 ha.

4. Teritorijos centrinėje, šiaurinėje ir rytinėje dalyse vyrauja agrarinis ir miškingas agrarinis kraštovaizdis (apleistos ganyklos, dirvonai), o vakarinėje, pietinėje ir pietrytinėje dalyse – natūralus (gamtinis) kraštovaizdis (miškai, pamiškių pievos, pelkės plynė). Teritorijos pietinėje pusėje yra prieš keletą dešimtmečių įrengta jau beužankanti melioracijos kanalų sistema. Teritorijoje prasideda Prūdupio upė, kuri yra 4 eilės Nevėžio intakas. Teritorija negyvenama, kraštovaizdį darkančių objektų nėra.

5. Teritorija įtraukta į Buveinių apsaugai svarbių teritorijų sąrašą, patvirtintą aplinkos ministro 2018 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. D1-317 „Dėl Buveinių apsaugai svarbių teritorijų nustatymo“, nustatyti šie susiformavusių Europos Bendrijos svarbos natūralių buveinių apsaugos tikslai ir kryptys:

5.1. atkurti palankią apsaugos būklę buveinei 6410 Melvenynai ne mažesniame kaip 0,63 ha plote. Nustatyta, kad centrinėje ir pietrytinėje teritorijos dalyje išsidėsčiusios buveinės būklė bloga, ji sparčiai nyksta dėl natūralios sukcesijos ir ūkinės veiklos (šienavimo) nebuvimo;

5.2. atkurti palankią apsaugos būklę buveinei 7140 Tarpinės pelkės ir liūnai ne mažesniame kaip 6,9 ha plote. Nustatyta, kad teritorijos centrinėje dalyje esančios buveinės būklė bloga, nepakankama dėl krūmų ir nendrių ekspansijos;

5.3. buveinę 9080 *Pelkėti lapuočių miškai išsaugoti palankios apsaugos būklės ne mažesniame kaip 11,6 ha plote. Buveinė nustatyta centrinėje ir pietrytinėje teritorijos dalyse, apsaugos būklė įvertinta kaip gera.

6. Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos (iki 2022 m. liepos 1 d. Anykščių regioninio parko direkcija; toliau – direkcija) 2020 m. duomenimis, 7,4 ha bendrame plote teritorijos šiaurinėje ir pietvakarinėje dalyse formuojasi 91E0 *Aliuvinių miškų buveinė (besiformuojanti buveinė pirmą kartą identifikuota 2014 m.). 2020 m. ji neatitiko amžiaus kriterijaus, nustatytas per mažas lajų susivėrimas, todėl reikia sudaryti tinkamas sąlygas jai visiškai susiformuoti.

7. Teritorijoje aptikta viena žinduolių rūšis, įrašyta į 1992 m. gegužės 21 d. Tarybos direktyvos 92/43/EEB dėl natūralių buveinių ir laukinės faunos bei floros apsaugos su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2013 m. gegužės 13 d. Tarybos direktyva 2013/17/ES (toliau – Direktyva 92/43/EEB), II ir V priedus. Teritorijoje taip pat aptikta viena paukščių rūšis, įtraukta į 2009 m. lapkričio 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2009/147/EB dėl laukinių paukščių apsaugos su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2019 m. birželio 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2019/1010 (toliau – Direktyva 2009/147/EB), I priedą. Dvi vabzdžių rūšys įrašytos į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. spalio 13 d. įsakymu Nr. 504 „Dėl Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašo patvirtinimo“ (toliau – Saugomų rūšių sąrašas; SRS), viena jų įtraukta ir į Direktyvos 92/43/EEB II priedą, o dar viena teritorijoje aptikta vabzdžių rūšis įrašyta į Direktyvos 92/43/EEB IV priedą:

7.1. bebras (Castor fiber) (Direktyva 92/43/EEB, V). Rūšies apsaugos būklė gera;

7.2. pilkoji gervė (Grus grus) (Direktyva 2009/147/EB, I). Rūšies apsaugos būklė gera;

7.3. didysis auksinukas (Lycaena dispar) (SRS, Direktyva 92/43/EEB, II). Rūšies apsaugos būklė nežinoma;

7.4. baltakaktė skėtė (Leucorrhina albiforons) (Direktyva 92/43/EEB, IV). Rūšies apsaugos būklė nežinoma;

7.5. mažoji nehalenija (Nehalennia speciosa) (SRS). Rūšies apsaugos būklė nežinoma;

7.6. pataisinė drepanė (Pseudocalliergon lycopodioides) (SRS). Rūšies apsaugos būklė nežinoma.

8. Teritorijoje išskiriamos šios pagrindinės apsaugos problemos:

8.1. Dėl nešienaujamų pelkių ir pievų 7140 Tarpinių pelkių ir liūnų, 6410 Melvenynų buveinės užauga sumedėjusiais augalais, nendrynais ir aukštosiomis viksvomis, kaupiasi apmirusi biomasė. Dėl natūralios sukcesijos labiausiai pakitusios pievų – 6410 Melvenynų – buveinės.

8.2. Miškų buveinėms (9080 *Pelkėtiems lapuočių miškams ir potencialiai 91E0 *Aliuvinių miškų buveinei) ir daliai pelkių buveinių (7140 Tarpinių pelkių ir liūnų) grėstų joms nepalankaus hidrologinio režimo pokytis, jei būtų atkurta prieš keletą dešimtmečių iškastų ir jau beužankančių sausinamųjų kanalų sistema, teritorijoje pagausėtų bebrų (būtų daugiau nei viena šeima) ar jie išnyktų, – 7140 Tarpinių pelkių ir liūnų buveinės virstų žemapelkėmis, kitos buveinės apsausėtų, paspartėtų jų sukcesija ir degradacija.

8.3. Dėl VĮ Valstybinių miškų urėdijos Anykščių regioninio padalinio 2019–2029 m. vidinės miškotvarkos projekte numatytų einamųjų kirtimų 9080 *Pelkėtų lapuočių miškų ir 91E0 *Aliuvinių miškų buveinėse ir miško atkūrimo želdinimu darbų potencialioje 91E0 *Aliuvinių miškų buveinėje būtų sunku jas išsaugoti, todėl būtina užtikrinti, kad jie nebūtų vykdomi.

8.4. Rengiant gamtotvarkos planą, teritorija neatitiko Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymo 241 straipsnio 5 dalies 1 ir 2 punktuose nurodytų sąlygų, užtikrinančių reikiamą vietovėje nustatytų Europos Bendrijos svarbos natūralių buveinių apsaugą, tačiau 2022 m. Tarnyba parengė natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltinynų žemėlapius (skelbiama Tarnybos interneto svetainėje (rubrika „Specialiosios žemės naudojimo sąlygos“), į juos įtrauktos visos teritorijoje esančios Europos Bendrijos svarbos natūralių pievų ir pelkių buveinės. Patvirtinus ir perdavus šiuos žemėlapius VĮ Registrų centrui, teritorijoje esančiose 7140, Tarpinių pelkių ir liūnų ir 6410, Melvenynų buveinėse įsigalios Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 96, 101 ir 102 straipsnių nuostatos, kurios užtikrins būtinąją šių buveinių apsaugą. Daliai Europos Bendrijos svarbos miškų buveinių, patenkančių į privačios nuosavybės sklypus, grėsmė išliktų (teritorijos miškai priskirti IV (ūkinių) miškų grupei), todėl reikiamai Užuraisčių kaimo apylinkių BAST saugomų vertybių apsaugai garantuoti siūloma sudaryti apsaugos sutartis su privataus miško savininkais. Prireikus apsaugos sutartis siektina sudaryti ir su privačios žemės sklypų, į kuriuos patenka Europos Bendrijos svarbos pievų, pelkių buveinės, savininkais. Reikiamą apsaugą vietovei suteiktų ir valstybinio draustinio įsteigimas, privačia nuosavybės teise valdomos miško žemės, į kurią patenka Europos Bendrijos svarbos miško buveinių dalys, išpirkimas.

8.5. Privačios žemės sklypų savininkai (valdytojai) nepakankamai informuoti apie teritorijos apsaugos statusą, tikslus ir vertybes, jų apsaugos poreikius, galimybę dalyvauti įgyvendinant Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros strateginio plano priemones biologinei įvairovei išsaugoti (kartu ir gamtotvarkos srityje), todėl dalyje teritorijos gali išnykti saugomos tikslinės gamtos vertybės. Siekiant sumažinti šią grėsmę, būtina konsultuoti žemės savininkus (naudotojus), suteikti jiems informacijos apie saugomų vertybių apsaugai palankų ūkininkavimą, galimybes įsitraukti į buveinių tvarkymą.

9. Bendras Užuraisčių kaimo apylinkių BAST plotas – 118,18 ha. Teritorijoje esančios privačios nuosavybės žemės – 50,67 ha (42,8 %), laisvos valstybinės žemės – 34 ha (28,8 %), valstybinės ar valstybės valdomos žemės 33,51 ha (28,3 %).

Teritorijoje esantys miškai priklauso IV grupės (ūkiniams) miškams. VĮ Valstybinių miškų urėdijos Anykščių regioninis padalinys (toliau – VĮ VMU) valdo 26,28 ha teritorijoje esančių miškų plotą. Privačios nuosavybės teise valdomi miškai užima 4 ha plotą, likę 28,82 ha – laisvos valstybinės žemės plotuose.

 

III SKYRIUS

GAMTOTVARKOS PLANO TIKSLAS IR UŽDAVINIAI, PRIEMONIŲ ĮGYVENDINIMO PLANAS

 

 

10. Gamtotvarkos plano tikslas yra atkurti ir (ar) palaikyti šioms Europos Bendrijos svarbos natūralių pievų, pelkių ir miškų buveinėms palankią apsaugos būklę, sudaryti sąlygas joms susiformuoti: atkurti 6410 Melvenynų buveinę (ne mažesniame kaip 0,64 ha plote) ir siekti šios buveinės pakartotinio susiformavimo (ne mažesniame kaip 1,13 ha plote), atkurti 7140 Tarpinių pelkių ir liūnų buveinę (ne mažesniame kaip 6,9 ha plote), išsaugoti 9080 *Pelkėtų lapuočių miškų buveines (ne mažesniame kaip 11,6 ha plote) ir sudaryti sąlygas susiformuoti 91E0 *Aliuvinių miškų buveinei (ne mažesniame kaip 7,4 ha plote), tinkamas sąlygas pilkajai gervei, didžiajam auksinukui, baltakaktei skėtei, mažajai nehalenijai veistis ir pataisinei drepanei augti.

11. Gamtotvarkos plano tikslui pasiekti numatomi šie uždaviniai:

11.1. užtikrinti gamtosauginiu požiūriu tinkamą ūkininkavimą ir informavimą apie teritorijoje saugomų gamtos vertybių apsaugą;

11.2. atkurti ir išsaugoti atvirą 7140 Tarpinių pelkių ir liūnų buveinę, pagerinti jos struktūrą;

11.3. atkurti ir išsaugoti 6410 Melvenynų buveinėms būdingą struktūrą;

11.4. sudaryti palankias sąlygas 9080 *Pelkėtų lapuočių miškų buveinėms išsaugoti, pasiekti 91E0 *Aliuvinių miškų buveinės susiformavimą;

11.5. užtikrinti esamo hidrologinio režimo palaikymą 7140 Tarpinių pelkių ir liūnų, 9080 *Pelkėtų lapuočių miškų, 91E0 *Aliuvinių miškų buveinėse.

12. Gamtotvarkos plano uždaviniams įgyvendinti numatytų priemonių įgyvendinimo planas pateiktas priede.

 

IV SKYRIUS

GAMTOTVARKOS PLANO PRIEMONES ĮGYVENDINANTYS ASMENYS IR JŲ FUNKCIJOSgh

 

13. Gamtotvarkos plano priemonių įgyvendinimą koordinuoja direkcija. Ji atsakinga už teritorijos priežiūrą ir joje esančių saugomų gamtos vertybių išsaugojimą.

14. Didžiąją dalį gamtotvarkos plano priemonių organizuoja direkcija. VĮ VMU atsakinga už gamtotvarkos plano 2.1–2.3 priemonių, suplanuotų jos valdomuose valstybinės miško žemės plotuose, organizavimą.

15. Direkcija, organizuodama gamtotvarkos plano 2, 4 ir 5 uždaviniuose nurodytų priemonių įgyvendinimą, bendradarbiauja su VĮ VMU. Abi nurodytos institucijos kartu siekia užtikrinti, kad šios priemonės būtų taikomos VĮ VMU valdomuose plotuose.

16. Direkcijai nepasiekus susitarimo su privačios miško žemės savininkais dėl apsaugos sutarčių sudarymo reikiamai Europos Bendrijos svarbos miškų buveinių apsaugai garantuoti, Tarnyba inicijuoja valstybinio botaninio-zoologinio draustinio steigimo ir (ar) privačios žemės, į kurią patenka Europos Bendrijos svarbos miško buveinių dalys, išpirkimo procedūras.

 

V SKYRIUS

IŠTEKLIŲ ANALIZĖ, LĖŠŲ POREIKIS GAMTOTVARKOS PLANO PRIEMONĖMS ĮGYVENDINTI IR FINANSAVIMO ŠALTINIAI

 

17. Išteklių analizė, preliminarus lėšų poreikis gamtotvarkos plane numatytoms priemonėms įgyvendinti pateikiami šio plano pagrindžiamosios informacijos 5 skyriuje.

18. Pagrindiniai gamtotvarkos plane numatytų priemonių finansavimo šaltiniai yra Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama, Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšos, taip pat gali būti panaudojamos valstybinių miškų valdytojo, Bendrųjų miškų ūkio reikmių finansavimo programos, kitos Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir teisės aktų nustatyta tvarka gautos lėšos. Siekiant tvarkyti ir (ar) palaikyti sutvarkytus gamtotvarkos plane numatytus plotus, skatintina naudoti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros strateginio plano lėšas.

 

VI SKYRIUS

GAMTOTVARKOS PLANO TIKSLINIMO IR STEBĖSENOS TVARKA

 

19. Gamtotvarkos planas turi būti peržiūrimas įvertinant, kiek ir kokių suplanuotų priemonių įgyvendinta, šio plano priemonių poveikį, atsiradusius naujus veiksnius, įvertinus plano įgyvendinimo rezultatus ir efektyvumą. Todėl būtina reguliari Europos Bendrijos svarbos natūralių buveinių ir (ar) saugomų rūšių buveinių kokybės, dydžio ar rūšių gausos, gamtotvarkos priemonių įgyvendinimo stebėsena. Jei stebėsenos duomenys parodo, kad uždaviniai neįgyvendinami, šį planą reikia tikslinti.

20. Turi būti stebimos visos gamtotvarkos plane išvardytos Europos Bendrijos svarbos natūralios buveinės ir teritorijoje registruotos saugomos rūšys (pilkoji gervė, didysis auksinukas, baltakaktė skėtė, mažoji nehalenija, pataisinė drepanė) jų radavietėse ir potencialiai tinkamose buveinėse. Taip pat ne rečiau kaip prieš kiekvieną plano peržiūrą turi būti įvertinta bebrų gausa, bebraviečių vietos ir jų poveikis tikslinėms gamtotvarkos plano vertybėms. Už gamtotvarkos plano tikslinių gamtos vertybių stebėsenos vykdymą, rezultatų kaupimą ir apibendrinimą atsakinga direkcija.

21. Gamtotvarkos plano tikslinių gamtos vertybių – Europos Bendrijos svarbos natūralių buveinių 6410 Melvenynai ir 7140 Tarpinės pelkės ir liūnai – stebėsena vykdoma ne rečiau kaip kas trejus metus, 91E0 *Aliuvinių miškų ir 9080 *Pelkėtų lapuočių miškų – ne rečiau kaip kas penkerius metus jų nustatytose vietose pagal metodikas, nurodytas pagrindžiamosios informacijos 6 skyriuje. Pirmą kartą Europos Bendrijos svarbos natūralių buveinių ir teritorijoje registruotų saugomų rūšių stebėsena vykdoma tais metais, kuriais numatoma taikyti gamtotvarkos priemones (prieš jas įgyvendinant).

22. Siekiant peržiūrėti ir patikslinti gamtotvarkos planą, svarbu įvertinti ir atliktos gamtotvarkos bei kitos ūkinės veiklos stebėseną, todėl ne rečiau kaip prieš kiekvieną šio plano peržiūrą turi būti įvertinama, ar gamtotvarkos ir kitos vykdomos ūkinės veiklos pobūdis, apimtys ir intensyvumas yra tinkami saugomų gamtos vertybių atžvilgiu.

23. Gamtotvarkos planas turi būti peržiūrimas ketvirtais ir septintais jo galiojimo metais. Pirmosios šio plano peržiūros metu būtina įvertinti, ar reikia numatyti naujas gamtotvarkos priemones teritorijoje registruotų saugomų rūšių būklei pagerinti ir grėsmėms (jei nustatyta) pašalinti. Galutinė gamtotvarkos plano peržiūra šio plano įgyvendinimo rezultatams apibendrinti  atliekama dešimtais jo galiojimo metais (t. y. baigiantis plano galiojimui).

24. Atliekant gamtotvarkos plano peržiūrą, įvertinama:

24.1. plano uždavinių ir priemonių įgyvendinimas (realiai atlikti darbai, taikytos gamtotvarkos alternatyvos). Jei uždaviniai neįgyvendinti, nurodomos priežastys;

24.2. esamos situacijos atitiktis iškeltiems uždaviniams ir teritorijos apsaugos tikslams;

24.3. plano priemonių finansavimas ir lėšų panaudojimas;

24.4. suinteresuotų asmenų indėlis, veiksmų derinimo rezultatai, susitarimai;

24.5. Europos Bendrijos svarbos natūralių buveinių ir saugomų rūšių populiacijų būklė, vadovaujantis jų stebėsenos rezultatais;

24.6. plano įgyvendinimo poveikis tikslinėms plano vertybėms;

24.7. būtinybė pakeisti vykdomas plano priemones ar numatyti naujas.

25. Gamtotvarkos planas gali būti peržiūrimas ar tikslinimas ir dažniau, nei nurodyta gamtotvarkos plano 23 punkte, jeigu atsiranda naujų aplinkybių, kurios nevertintos rengiant šį planą, pradeda blogėti Europos Bendrijos svarbos natūralių buveinių būklė, mažėja saugomų rūšių populiacija arba randama veiksmingesnių būdų palankiai jų apsaugos būklei užtikrinti. Direkcija, gavusi Tarnybos sutikimą raštu, inicijuoja ir atlieka patvirtinto dokumento keitimą. Gamtotvarkos plano keitimą gali inicijuoti ir Tarnyba. Pakeistas gamtotvarkos planas turi būti suderintas su suinteresuotomis institucijomis, susijusiomis su pakeitimais, suinteresuotos institucijos, nesusijusios su atliktais pakeitimais, turi būti tik informuojamos apie pakeistą gamtotvarkos planą.

 

_____________________________________

 

Užuraisčių kaimo apylinkių

gamtotvarkos plano

priedas

 

Uždavinys

Priemonės pavadinimas

Atsakinga institucija

Priemonės įvykdymo terminas arba periodiškumas

Priemonės finansavimo ir įgyvendinimo prioritetai

Galimos alternatyvos

1. Užtikrinti gamtosauginiu požiūriu tinkamą ūkininkavimą ir informavimą apie teritorijoje saugomų gamtos vertybių apsaugą

 

1.1. organizuoti

privačios

žemės

savininkams seminarą apie

gamtosauginiu

požiūriu tinkamą

ūkininkavimą ir

galimybes dalyvauti

įgyvendinant Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros strateginio plano priemones biologinei įvairovei išsaugoti

Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija (toliau – direkcija)

I metais

Labai svarbu

 

1.2. sudaryti apsaugos sutartis su privataus miško savininkais dėl gamtos vertybių apsaugos priemonių nustatymo ir (ar) tvarkymo priemonių įgyvendinimo jų valdomoje žemėje

direkcija

I metais

Labai svarbu

Inicijuoti valstybinio

botaninio-zoologinio draustinio steigimo ar privačios nuosavybės teise valdomų miško žemės sklypų išpirkimo procedūras, prireikus sudaryti apsaugos sutartis su privačios žemės sklypų, į kuriuos patenka ir Europos Bendrijos svarbos pievų, pelkių buveinės, savininkais

1.3. parengti ir paskelbti vietos spaudoje, socialiniuose tinkluose ne mažiau kaip 2 informacinius straipsnius apie teritorijos vertybes, jų apsaugos poreikius ir vykdomą gamtotvarką

direkcija

 

I, V metais

Svarbu

 

2. Atkurti ir išsaugoti atvirą 7140 Tarpinių pelkių ir liūnų buveinę, pagerinti jos struktūrą

2.1. organizuoti sumedėjusios augalijos kirtimą ir biomasės šalinimą iš tvarkomos teritorijos (pagrindžiamosios informacijos brėžiniuose pažymėtuose plotuose)

Pastaba. Priemonė privačios nuosavybės teise valdomuose žemės sklypuose įgyvendinama tik gavus raštišką žemės savininko pritarimą

VĮ Valstybinių miškų urėdija (toliau – VĮ VMU), direkcija

 

II, III metais

Labai svarbu

 

2.2. organizuoti sumedėjusios augalijos atžalų kirtimą ir biomasės šalinimą iš tvarkomos teritorijos (pagrindžiamosios informacijos brėžiniuose pažymėtuose plotuose)

Pastaba. Priemonė privačios nuosavybės teise valdomuose žemės sklypuose įgyvendinama tik gavus raštišką žemės savininko pritarimą

VĮ VMU, direkcija

 

III, IV (vėliau pagal poreikį)

Labai svarbu

 

2.3. organizuoti šienavimą ir biomasės šalinimą iš tvarkomos teritorijos (pagrindžiamosios informacijos brėžiniuose pažymėtuose plotuose)

Pastaba. Priemonė privačios nuosavybės teise valdomuose žemės sklypuose įgyvendinama tik gavus raštišką žemės savininko pritarimą

VĮ VMU, direkcija

 

II, III, IV, V, VI, VIII, X metais

Labai svarbu

 

3. Atkurti ir išsaugoti 6410 Melvenynų buveinėms būdingą struktūrą

3.1. organizuoti sumedėjusios augalijos kirtimą ir biomasės šalinimą iš tvarkomos teritorijos (pagrindžiamosios informacijos brėžiniuose pažymėtuose plotuose)

Pastaba. Priemonė privačios nuosavybės teise valdomuose žemės sklypuose įgyvendinama tik gavus raštišką žemės savininko pritarimą

direkcija

II metais

Labai svarbu

 

3.2. organizuoti sumedėjusios augalijos atžalų kirtimą ir biomasės šalinimą iš tvarkomos teritorijos (pagrindžiamosios informacijos brėžiniuose pažymėtuose plotuose)

Pastaba. Priemonė privačios nuosavybės teise valdomuose žemės sklypuose įgyvendinama tik gavus raštišką žemės savininko pritarimą

direkcija

III, IV

metais

Labai svarbu

 

3.3. organizuoti šienavimą ir biomasės šalinimą iš tvarkomos teritorijos (pagrindžiamosios informacijos brėžiniuose pažymėtuose plotuose)

Pastaba. Priemonė privačios nuosavybės teise valdomuose žemės sklypuose įgyvendinama tik gavus raštišką žemės savininko pritarimą

direkcija

II, III, IV, V, VI, VIII, X metais

Labai svarbu

 

4. Sudaryti palankias sąlygas 9080 *Pelkėtų lapuočių miškų buveinėms išsaugoti, pasiekti 91E0 *Aliuvinių miškų buveinės susiformavimą

4.1. 9080 *Pelkėtų

lapuočių miškų ir

91E0 *Aliuvinių

miškų buveinėse nevykdyti miško kirtimų,

išskyrus atrankinius ir specialiuosius kirtimus, siekiant suformuoti ir palaikyti būdingos rūšinės sudėties ir vertikaliosios struktūros medyną bei sanitarinius kirtimus,

kurie leidžiami tik masinio ligų ir kenkėjų išplitimo atveju; 91E0 *Aliuvinių miškų buveinei susiformuoti pirmenybę teikti natūraliam miško žėlimui

direkcija,

VĮ VMU

I–X metais

Labai svarbu

 

5. Užtikrinti esamo hidrologinio režimo palaikymą 7140 Tarpinių pelkių ir liūnų, 9080 *Pelkėtų lapuočių miškų, 91E0 *Aliuvinių miškų buveinėse

5.1. sudaryti bendradarbiavimo sutartį su vietos medžiotojų būreliu dėl bebrų gausos reguliavimo, numatant, kad pelkių buveinėse būtų nuolat palaikoma viena bebrų šeima

direkcija,

VĮ VMU

I–X metais

Labai svarbu

 

5.2. 7140 Tarpinių pelkių ir liūnų, 9080 *Pelkėtų lapuočių miškų buveinėse ir šalia esančiose teritorijose nekeisti esamos melioracijos sistemos

direkcija,

VĮ VMU

I–X metais (pagal poreikį)

Labai svarbu

 

_________________________________