LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS KULTŪROS PAVELDO KOMISIJOS

SPRENDIMAS

 

DĖL LIETUVOS KULTŪROS PAVELDO IŠSAUGOJIMO POLITIKOS

 

2014 m. sausio 31 d. Nr. S-2(6.2.-184)

 

2013 m. lapkričio 13–14 d.,  Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai metu, Vilniuje įvyko konferencija „Kultūros paveldas ir ES strategija „Europa 2020“ – siekiant integruoto požiūrio“. Konferencijos Rezoliucijoje dalyviai pripažino, jog kultūros paveldas kultūriniais, socialiniais ir ekonominiais aspektais yra labai vertingas visuomenei, tačiau jo potencialas dar nėra išnaudotas. Kultūros paveldas yra artimai susijęs su įvairiais kitais sektoriais ir politikos sritimis, tad dauguma ES politikos sričių ir ES direktyvų yra neatsiejamos nuo kultūros paveldo arba turi jam poveikį. Kultūros paveldas, kaip išteklius, pasižymi didžiulėmis galimybėmis siekiant žemės ūkio, aplinkos, turizmo, švietimo, mokslinių tyrimų ir inovacijų politikos bei kitų sričių sanglaudos. Todėl jo išsaugojimas, puoselėjimas ir tvarus naudojimas kelia nemažai sunkumų, kuriuos reikia spręsti priimant įvairių politikos sričių sprendimus, pradedant nacionaliniu ir baigiant europiniu lygmeniu.

Konferencijos dalyviai rekomendavo valstybėms narėms pripažinti kultūros paveldo tarpsektorinės politikos aktualumą ir skatinti kultūros paveldo įtraukimą į platesnį nacionalinių ir Europos politikos sričių kontekstą. Valstybės narės kviestos siekti visaapimančio požiūrio bei realaus kultūros paveldo integralumo su kitais sektoriais bei pabrėžti kultūros paveldo pridėtinę vertę inovacijoms, darbo vietų kūrimui bei socialinei ir ekonominei plėtrai.

Valstybinė kultūros paveldo komisija jau nuo 1997 metų akcentavo kultūros paveldo integravimo į kitas valdymo politikos sritis svarbą, tačiau tik iškėlus šiuos klausimus europiniu lygiu realiai pradėjo formuotis integruotas požiūris.

Valstybinė kultūros paveldo komisija, išnagrinėjusi jau priimtas Europoje sutartis bei deklaracijas, pritaria konferencijos Rezoliucijai ir būtinybei sieti kultūros paveldo apsaugą su kitomis valdymo politikos sritimis bei s i ū l o  Lietuvos Respublikos Vyriausybei:

1. pavesti atsakingoms ministerijoms išnagrinėti ir įgyvendinti konferencijos Rezoliucijoje pateikiamas rekomendacijas, siekiant kultūros paveldo ir kitų valdymo politikos sričių dermės; 

2.   kreiptis į Europos Sąjungos Tarybai pirmininkausiančias šalis skatinant plėtoti Europos kultūros paveldo integravimo į kitas valdymo politikos sritis klausimą. 

Komisija įsipareigoja organizuoti dalykinius susitikimus-diskusijas su valstybės (visų pirma Aplinkos, Kultūros, Švietimo ir mokslo, Ūkio, Žemės ūkio ir kt. ministerijomis) ir savivaldos institucijomis bei visuomeninėmis organizacijomis dėl konkrečių veiksmų, siekiant integruoti Lietuvos kultūros paveldą į kitas valdymo politikos sritis jo išsaugojimo tikslais.

 

 

Komisijos pirmininkė                                                                           Gražina Drėmaitė