PanevezioHerbas

 

PANEVĖŽIO MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL PANEVĖŽIO MIESTO SAVIVALDYBĖS VIETINĖS ĮMOKOS UŽ KOMUNALINIŲ ATLIEKŲ IR KOMUNALINĖMS ATLIEKOMS NEPRISKIRIAMŲ BUITYJE SUSIDARANČIŲ ATLIEKŲ TVARKYMĄ TAIKYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2024 m. lapkričio 28 d. Nr. 1-495

Panevėžys

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 31 punktu, Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymo 25 straipsniu, 30² straipsnio 3 dalimi (įstatymo redakcija nuo 2025-01-01), Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. liepos 24 d. nutarimu Nr. 711 „Dėl Vietinės rinkliavos ar kitos įmokos už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą dydžio nustatymo taisyklių patvirtinimo“ (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2024 m. rugsėjo 25 d. nutarimo Nr. 805 redakcija), Panevėžio miesto savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1.     Patvirtinti Panevėžio miesto savivaldybės vietinės įmokos už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą taikymo tvarkos aprašą (pridedama).

2.     Nustatyti, kad šis sprendimas įsigalioja 2025 m. sausio 1 d.

3.     Nurodyti, kad šis sprendimas skelbiamas Teisės aktų registre ir Panevėžio miesto savivaldybės interneto svetainėje.

 

 

 

Mero pareigas laikinai einantis 

Savivaldybės tarybos narys                                                                                  Petras Luomanas

 

PATVIRTINTA

Panevėžio miesto savivaldybės tarybos

2024 m. lapkričio 28 d. sprendimu Nr. 1-495

 

PANEVĖŽIO MIESTO SAVIVALDYBĖS VIETINĖS ĮMOKOS UŽ KOMUNALINIŲ ATLIEKŲ IR KOMUNALINĖMS ATLIEKOMS NEPRISKIRIAMŲ BUITYJE SUSIDARANČIŲ ATLIEKŲ TVARKYMĄ TAIKYMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.     Panevėžio miesto savivaldybės vietinė įmoka už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą yra dvinarė, sudaryta iš pastoviosios ir kintamosios dalių. Panevėžio miesto savivaldybės vietinės įmokos už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą taikymo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja Panevėžio miesto savivaldybės vietinės įmokos už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą (toliau – Vietinė įmoka) praktinį taikymą.

2.     Už Aprašo taikymą atsakingas komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administratorius (toliau – Administratorius) – juridinis asmuo, Panevėžio miesto savivaldybės (toliau – Savivaldybė) pavedimu atliekantis komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administravimo funkcijas.

3.     Vietinė įmoka galioja visoje Panevėžio miesto savivaldybės teritorijoje ir privaloma visiems atliekų turėtojams.

4.     Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos teisės aktuose.

 

II SKYRIUS

VIETINĖS ĮMOKOS MOKĖTOJAI, JŲ REGISTRAVIMAS IR INFORMACIJOS, BŪTINOS REGISTRUI SUDARYTI IR VALDYTI, TEIKIMAS

 

5.     Nekilnojamojo turto objektai, kurių savininkai arba įgalioti asmenys privalo sudaryti komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos teikimo sutartį ir mokėti nustatytą Vietinę įmoką, suskirstyti į kategorijas Nekilnojamojo turto objektų, kurių savininkas arba įgalioti asmenys privalo mokėti nustatytą rinkliavą arba sudaryti komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos teikimo sutartį, rūšių sąraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2013 m. vasario 20 d. įsakymu Nr. D1-150 „Dėl Nekilnojamojo turto objektų, kurių savininkas arba įgalioti asmenys privalo mokėti nustatytą rinkliavą arba sudaryti komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos teikimo sutartį, rūšių sąrašo patvirtinimo“.

6.     Vietinės įmokos mokėtojų registravimą organizuoja ir tvarko Administratorius, vadovaudamasis Aprašu ir kitais teisės aktais. Administratorius privalo sukurti ir administruoti Panevėžio miesto savivaldybės vietinės įmokos mokėtojų duomenų bazę (toliau – Atliekų turėtojų registras), joje registruoti ir tvarkyti šiuos duomenis apie mokėtojus:

6.1. Fizinio asmens, kuriam savivaldybės teritorijoje nuosavybės teise priklauso nekilnojamojo turto objektai, ar kuris kitu pagrindu teisėtai valdo ar naudoja šiuos objektus, vardas, pavardė, telefono Nr. arba elektroninio pašto adresas, gimimo data ir / ar asmens kodas arba juridinio asmens pavadinimas, gyvenamoji vieta, juridinio asmens kodas.

6.2. Gyventojų registro ir Nekilnojamo turto registro duomenų sąsajos tikslais Atliekų turėtojų registre naudojamas asmens kodas.

7.     Atliekų turėtojų registrui būtini duomenys renkami, tvarkomi, saugomi ir naudojami laikantis Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo, Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2012 m. lapkričio 20 d. įsakymo Nr. D1-950 „Dėl Komunalinių atliekų turėtojų registravimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ reikalavimų.

8.     Vietinės įmokos mokėtojų registravimo tikslais Administratorius nustatyta tvarka naudojasi VĮ „Registrų centras“ ir kitų institucijų suteiktais duomenimis, duomenų bazėmis.

9.     Vietinės įmokos mokėtojai Administratoriaus prašymu privalo teikti visus duomenis, reikalingus Vietinei įmokai apskaičiuoti ir Atliekų turėtojų registrui valdyti.

10.   Vietinės įmokos mokėtojai turi teisę susipažinti su duomenimis apie juos, įregistruotais Atliekų turėtojų registre, ir su visa informacija, susijusia su Vietinės įmokos dydžiais.

11.   Vietinės įmokos mokėtojai turi teisę prašyti Administratoriaus pakeisti ar patikslinti apie juos įregistruotus duomenis, jei tokie duomenys yra neteisingi, netikslūs ar neišsamūs.

 

iii SKYRIUS

vietinės ĮMOKos DYDis

 

12.   Administratorius atsako už Vietinės įmokos dydžio apskaičiavimą ir pateikimą Savivaldybės tarybai tvirtinti laiku. Vietinės įmokos dydis gali būti skaičiuojamas paties Administratoriaus arba pasitelkiant ekspertus iš išorės ir vadovaujantis Panevėžio miesto savivaldybės vietinės įmokos už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą dydžio nustatymo metodikos (toliau – Metodika) nuostatomis.

13.   Administratorius, Vietinės įmokos dydžio apskaičiavimo tikslais, naudojasi Atliekų turėtojų registro duomenų baze, Panevėžio miesto savivaldybės atliekų tvarkymo plano ir jį įgyvendinant parengtų dokumentų (galimybių studijų, techninių projektų, sąmatų ir kt.) duomenimis ir kita informacija, reikalinga Vietinės įmokos dydžiui apskaičiuoti.

14.   Vietinės įmokos dydį tvirtina Savivaldybės taryba, vadovaudamasi Administracijos parengtu Savivaldybės tarybos sprendimu, kuriam pagrindą sudaro Administratoriaus pateikti skaičiavimai, atitinkantys Metodikos nuostatas. Vietinė įmoka turi padengti visas su komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymu susijusias sąnaudas. Į šias sąnaudas neįtraukiamos mokėjimo pranešimų įteikimo sąnaudos.

15.   Vietinės įmokos dydis, dėl besikeičiančių komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymo sąnaudų, pakoreguotos regioninės kainos, vartotojų kainų pokyčio, kartą per metus gali būti perskaičiuojamas ir taikomas vadovaujantis Metodikos 62–66 punktais.

 

iv SKYRIUS

vietinės ĮMOKos MOKĖJIMO TVARKA

 

16.   Atliekų turėtojai – savivaldybės teritorijoje esantys fiziniai ir juridiniai asmenys, turintys atliekų (individualių namų savininkai, butų savininkai, daugiabučių namų savininkų bendrijos, sodų ar garažų valdų savininkai ar jų (anksčiau nurodytų) įgalioti atstovai, įmonės ir organizacijos, ūkininkai ir kt.) – už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą privalo mokėti pagal Savivaldybės tarybos nustatytą (patvirtintą) Vietinės įmokos dydį. Vietinės įmokos mokėtojai privalo sumokėti Vietinę įmoką pagal gautas PVM sąskaitas faktūras ar kitus mokėjimo dokumentus iki ateinančio mėnesio paskutinės dienos. Laiku nesumokėjus, skaičiuojami delspinigiai, sutartyje su Administratoriumi nustatytomis sąlygomis.

17.   Administratorius privalo sudaryti komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymo paslaugos teikimo sutartis (pagal komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos teikimo sutarties standartines sąlygas, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2013 m. balandžio 12 d. įsakymu Nr. D1-254 „Dėl komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos teikimo sutarties standartinių sąlygų patvirtinimo“) su atliekų turėtojais dėl komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymo paslaugos teikimo pagal individualiai aptartas sąlygas. Atliekų turėtojai, nesudarę komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymo paslaugos teikimo sutarties per 45 kalendorines dienas nuo pasiūlymo išsiuntimo dienos, laikomi sudarę sutartį pagal komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymo paslaugos teikimo sutarties standartines sąlygas. Jei atliekų turėtojas yra kelių nekilnojamojo turto (toliau – NT) objektų savininkas, jis turi sudaryti komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymo paslaugos teikimo sutartį kiekvienam NT. Šią sutartį gali sudaryti ir NT objekto savininko įgaliotas asmuo teisės aktų nustatyta tvarka. Jeigu NT objektas priklauso keliems savininkams, komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymo paslaugos teikimo sutartis sudaroma su NT objekto savininku ar jo įgaliotu asmeniu, kuriam priklauso didesnė NT objekto dalis, arba su visais NT objekto savininkais ar jų įgaliotais asmenimis, jeigu NT objektas savininkams priklauso vienodomis dalimis.

18. Pasikeitus NT objekto savininkui iki kalendorinio mėnesio 15 dienos, Vietinė įmoka už tą kalendorinį mėnesį pradedama skaičiuoti naujam NT savininkui, o pasikeitus po kalendorinio mėnesio 15 dienos, Vietinė įmoka už tą kalendorinį mėnesį skaičiuojama buvusiam NT savininkui.

19.   Jeigu privatus namas arba daugiabučio namo butas naudojamas kaip gyvenamosios paskirties pastatas ir jame vykdoma ūkinė veikla (namas arba butas yra juridinio asmens buveinė), šis turto vienetas apmokestinamas tik kaip gyvenamosios paskirties pastatas.

20.   Jeigu garažas priklauso garažų bendrijai, šiame garaže susidarančių komunalinių atliekų tvarkymo paslaugų teikimo sutartis sudaroma su garažų bendrija, kuriai priklauso minėtas garažas. Garažų bendrija už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą apmokestinama kaip juridinis asmuo, o Vietinės įmokos dydis priklauso nuo bendrijai priklausančių garažų skaičiaus.

21.   Jeigu juridinis asmuo ūkinę veiklą vykdo daugiabučio namo bute (ūkinė veikla vykdoma visose buto patalpose ir butas nėra naudojamas kaip gyvenamosios paskirties objektas) ir naudojasi kolektyviniais konteineriais, šiam turto vienetui Vietinės įmokos pastovioji dedamoji nustatoma tokia pati kaip daugiabučio namo butams.

22.   Gyvenamosios paskirties individualūs namai, kurie naudojasi individualiais konteineriais, skirstomi į 2 grupes, priklausomai kaip rūšiuojamos susidarančios komunalinės atliekos:

22.1. Rūšiuojančio namų ūkio (toliau – RNŪ) statusą turintys individualūs namai.

22.2. RNŪ statuso neturintys individualūs namai.

23.   RNŪ statusą įgauna tie individualūs namai, kurie turi visus komunalinėms atliekoms rūšiuoti ir atskirai surinkti (popierius / plastikas, stiklas, maisto atliekos) skirtus individualius konteinerius ir tinkamai rūšiuoja, t. y. nustatytu laiku ir periodiškumu išstumia turimus konteinerius su teisingai išrūšiuotomis atliekomis ištuštinti. Administratorius savo interneto svetainėje privalo skelbti visą informaciją apie RNŪ sistemą ir individualaus namo savininkui arba jo įgaliotam asmeniui suteikti individualią informaciją apie RNŪ statuso suteikimą (nesuteikimą) jam priklausančiam (naudojamam) individualiam namui. Baziniai sistemos aspektai pateikti Aprašo 1 priede.

24. Individualių namų gyventojų, kurie naudojasi individualiais konteineriais, atliekų rūšiavimo kokybė periodiškai tikrinama Administratoriaus kontrolierių ir vairuotojų atliekų konteinerių tuštinimo metu.

24.1. Patikrinimo metu radus netinkamai išrūšiuotų atliekų, gyventojui ant konteinerio paliekamas pranešimas, informuojantis atliekų vežėją netuštinti konteinerio. Gyventojui radus neišvežtas atliekas ir pranešimą, atliekas reikia teisingai išrūšiuoti ir artimiausią atliekų vežimo dieną, kaip papildomą kiekį, sudėtą į plastikinį maišą, pastatyti šalia konteinerio.

24.2. Atliekų turėtojai, kurie naudojasi individualiais konteineriais, atliekas privalo krauti iki viršutinės briaunos, konteinerio dangtis turi laisvai užsidaryti. Jei šalia individualaus mišrių komunalinių atliekų konteinerio atliekų turėtojas padeda papildomą atliekų kiekį maišuose ir (arba) konteineriai yra akivaizdžiai perkrauti ir neužsidaro dangčiai, perkrautas kiekis arba papildomi maišai apskaitomi kaip papildomas konteinerio ištuštinimas.

25.   Gyvenamosios paskirties individualiems namams, kurie naudojasi individualiais konteineriais, nustatomas minimalus mišrių komunalinių atliekų konteinerių ištuštinimo dažnis (minimali komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos apimtis). Vadovaujantis Metodikos 51 punktu visiems individualiems namams minimalus mišrių komunalinių atliekų ištuštinimo dažnis nustatomas vienodai, tačiau RNŪ statusą turintiems individualiems namams nustatoma mažesnė mišrių komunalinių atliekų konteinerių ištuštinimo kaina, kadangi rūšiuojant komunalines atliekas sumažėja ištuštinant konteinerius juose esantis mišrių komunalinių atliekų kiekis. Metinę mišrių komunalinių atliekų susikaupimo normą ir minimalų mišrių komunalinių atliekų konteinerių ištuštinimo dažnį tvirtina Administratorius.

26.   NT objektams, kurie nuosavybės ar kita teise (panaudos, patikėjimo ir t. t.) priklauso juridiniams asmenims ir atliekoms surinkti naudoja:

26.1. individualius konteinerius, Vietinės įmokos kintamoji dedamoji skaičiuojama pagal deklaruojamą atliekų kiekį kubiniais metrais;

26.2. kolektyvinius konteinerius, Vietinės įmokos kintamoji dedamoji skaičiuojama pagal NT paskirtį ir plotą.

27. Atliekų turėtojai, kurie nuosavybės ar kita teise (panaudos, patikėjimo ir t. t.) turi aptvertą ar kitaip pažymėtą teritoriją, kurioje yra NT objektas, privalo naudotis individualiais komunalinių atliekų surinkimo konteineriais, o neturintys tokios teritorijos – artimiausia kolektyvinių konteinerių aikštele.

28. Administratorius nustato Vietinės įmokos nesumokėjusius komunalinių atliekų turėtojus ir sutartyje nustatytu būdu (el. paštu, registruotu laišku ar kt.) išsiunčia jiems raginimus ar pakartotinius raginimus sumokėti Vietinę įmoką arba atitinkamas jos dalis.

29. Gavęs raginimą ar pakartotinį raginimą sumokėti Vietinę įmoką arba jos dalį, atliekų turėtojas privalo nurodyto dydžio sumą sumokėti per 30 kalendorinių dienų nuo raginimo gavimo datos.

30. Nesumokėta Vietinė įmoka išieškoma Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

31. Vietinės įmokos mokėtojui sumokėjus didesnio dydžio, nei nurodyta PVM sąskaitoje faktūroje ar kitame mokėjimo dokumente, arba neteisingai apskaičiuotą Vietinę įmoką, arba nustatyta tvarka nustačius mažesnę Vietinę įmoką:

31.1. Sumokėta Vietinė įmoka įskaitoma kaip įmoka už būsimą atsiskaitymo laikotarpį.

31.2. Vietinės įmokos mokėtojo raštišku prašymu Administratoriui sumokėta Vietinė įmoka grąžinama, jeigu prašymas dėl jo grąžinimo pateiktas per vienus metus nuo grąžinti prašomos sumokėjimo datos ir mokėtojas neturi įsiskolinimo už ankstesnį laikotarpį.

32. Sprendimą dėl Vietinės įmokos ar jos permokos grąžinimo priima Administratorius.

 

V SKYRIUS

ATLEIDIMO NUO VIETINĖS ĮMOKOS AR JOS DALIES REGLAMENTAVIMAS

 

33. Pastoviąją Vietinės įmoka dalį moka visi NT objektų savininkai arba jų įgalioti asmenys. Išimtis – Pastoviosios Vietinės įmokos dedamosios nemoka negyvenamų statinių, registruotų Nekilnojamojo turto registre, savininkai ar jų įgalioti asmenys, kurių statinyje yra įvykusi ir (ar) nepašalinta statinio avarija arba statinių naudojimą sustabdė statinio naudojimo priežiūrą atliekantis viešojo administravimo subjektas vadovaudamasis Lietuvos Respublikos statybos įstatymo nuostatomis arba NT objektų, registruotų Nekilnojamojo turto registre, savininkai ar jų įgalioti asmenys, kurie negali naudotis NT objektu dėl įstatymų arba teismo sprendimu apribotos nuosavybės teisės į šį NT objektą. Tokių statinių savininkai pildo nustatytos formos prašymą (2 priedas) ir pateikia administratoriui.

34. Kintamąją Vietinės įmokos dedamąją moka savivaldybės NT objektų savininkai, NT objektų savininkų įgalioti asmenys, kuriems teikiama komunalinių atliekų surinkimo ir vežimo iš atliekų turėtojų paslauga. Kintamosios Vietinės įmokos dalies nemoka NT objektų savininkai arba jų įgalioti asmenys, deklaravę Administratoriui, kad tam tikrą laikotarpį per einamuosius metus (ne trumpesnį kaip metų ketvirtis ir ne ilgesnį kaip metai) nebus naudojamasi NT objektu ir iš šio objekto komunalinės atliekos nebus surenkamos. Praėjus deklaruotam laikotarpiui, visi NT objekto savininkai ar jo įgalioti asmenys, deklaravę, kad nesinaudos NT objektu, privalo iš naujo pateikti prašymą ir kitą prašomą informaciją Administratoriui dėl atleidimo nuo kintamosios Vietinės įmokos dedamosios mokėjimo naujam laikotarpiui. NT objektų savininkai, deklaruodami, kad nesinaudos NT objektu, taip pat deklaruoja, kad naudojimosi šiuo NT objektu teisės neperleidžiamos tretiesiems asmenims.

35. Asmenys, siekiantys, kad jiems Panevėžio miesto savivaldybės teritorijoje nuosavybės teise priklausantys NT objektai būtų tam tikram laikui atleisti nuo kintamosios Vietinės įmokos dedamosios mokėjimo, Administratoriui turi pateikti:

35.1. Prašymą atleisti nuo kintamosios vietinės įmokos dedamosios, kurio forma pateikiama Aprašo 3 priede.

35.2. Prašymo formoje prašomą papildomą informaciją apie NT objekto nenaudojimą (skaitiklių rodmenys ir pan.). Per deklaruotą NT objekto nesinaudojimo laikotarpį leidžiami elektros ir vandens sunaudojimo rodikliai:

35.2.1. sunaudotas vandens kiekis per visą nesinaudojimo NT objektu laikotarpį neturi viršyti 1 kub. m, jeigu vykdomas viešasis geriamojo vandens tiekimas;

35.2.2. leidžiamas maksimalus elektros energijos sunaudojimo dydis per 1 mėn. neturi viršyti 10 kWh.

36. NT objektas Administratoriaus sprendimu preliminariai įtraukiamas į atleidžiamų nuo kintamosios Vietinės įmokos dedamosios mokėjimo NT objektų sąrašą, Vietinės įmokos mokėtojui pateikus Aprašo 35 punkte reikalaujamą informaciją ir ją patikrinus, nustatomas reikiamas sumokėti Vietinės įmokos dydis (apskaičiuojamas pagal deklaruojamą nesinaudojimo terminą). NT objekto savininkui ar jo įgaliotam asmeniui sumokėjus nustatytą Vietinės įmokos dydį, jam priklausantis NT objektas galutinai atleidžiamas nuo kintamosios Vietinės įmokos dedamosios mokėjimo. NT objektų savininkui ar jo įgaliotam asmeniui nesumokėjus nustatyto Vietinės įmokos dydžio per 30 kalendorinių dienų, jam priklausantis NT objektas išbraukiamas iš preliminaraus atleidžiamų nuo kintamosios Vietinės įmokos dedamosios mokėjimo NT objektų sąrašo. Jeigu NT objekto savininkas ar jo įgaliotas asmuo Administratoriui neįrodo, kad deklaruotu laikotarpiu nesinaudojo NT objektu, Administratorius už deklaruotą laikotarpį apskaičiuoja kintamosios Vietinės įmokos dedamosios dydį.

37. Tuo atveju, kai sukuriamos komunalinės atliekos ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamos buityje susidarančios atliekos nėra siejamos su konkrečiu NT objektu, t. y. kai statinys yra laikinas (kioskai, paviljonai, lauko terasos ir pan.) arba atliekos yra laikino pobūdžio (renginiai, sporto varžybos, statybos ar rekonstrukcijos projektų įgyvendinimas ir pan.), laikino statinio naudotojas arba renginio ar projekto įgyvendintojas apmokestinamas pagal naudojamų komunalinių atliekų konteinerių skaičių, tūrį ir ištuštinimo dažnį arba pagal mišrių komunalinių atliekų susikaupimo normas (Metodikos priedo 19.1 eilutė). Vietinės įmokos dydis nustatomas vadovaujantis Metodikos 59–61 punktais. Kiekvienu konkrečiu atveju renginio ar projekto įgyvendintojas pasirašo su Administratoriumi komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos teikimo sutartį, kurioje nustatomas atliekų turėtojui suteikiamas konteinerių skaičius, tūris ir jų ištuštinimo dažnis. Išskirtiniais atvejais, kai kioskai, paviljonai, lauko terasos ar pan. neturi galimybės naudotis individualiu konteineriu, laikino statinio naudotojui taikoma Vietinė įmoka naudojantiems kolektyvinius konteinerius.

38. Tuo atveju, jeigu gyvenamajame būste faktinis gyventojų skaičius yra mažesnis nuo apmokestintų kintamąja Vietinės įmokos dedamąja gyventojų skaičiaus, NT objekto savininkas ar jo įgaliotas asmuo turi teisę pateikti asmenų skaičiaus gyvenamajame būste ar individualiame gyvenamajame name deklaraciją, kuri suteikia teisę nemokėti kintamosios Vietinės įmokos dedamosios už negyvenančius NT objekte fizinius asmenis.

39. NT objekto savininkas ar jo įgaliotas asmuo Administratoriui turi pateikti:

39.1. Deklaraciją, kurios forma pateikiama Aprašo 4 priede.

39.2. Deklaracijos formoje prašomą papildomą informaciją (pažymas apie NT objekte gyvenančius asmenis ir kt.):

39.2.1. Pažymų ir kitų Administratoriui pateikiamų dokumentų išrašymo data negali būti senesnė nei 3 mėn.

39.2.2. Išvykimą įrodančių dokumentų nereikia pateikti dėl vaikų iki 2 metų amžiaus, išvykstančių kartu su tėvais.

40. Vietinė įmoka pagal patikslintus duomenis skaičiuojama nuo kito mėnesio po dokumentų pateikimo.

41. Tuo atveju, jeigu NT objekto arba jo dalies faktiškai naudojama paskirtis skiriasi nuo NT registro išraše nurodytos paskirties, NT objekto savininkas ar jo įgaliotas asmuo turi teisę kreiptis į Administratorių ir pateikti NT objekto ploto arba jo dalies paskirties tikslinimo deklaraciją, kurios forma pateikiama Aprašo 5 priede. Administratoriaus sprendimu pakeitus NT objekto arba jo dalies naudojimo paskirtį, naujai nustatyta Vietinė įmoka mokama nuo kito mėnesio po sprendimo priėmimo.

42. Gyvenamąją vietą deklaravus sodų paskirties NT objekte, Vietinė įmoka nustatoma kaip gyvenamosios paskirties NT objektui.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

43. Asmenys, nepateikę duomenų ar pateikę neteisingus duomenis Vietinės įmokos dydžiui apskaičiuoti, laiku nemokantys Vietinės įmokos, pažeidžia Aprašą ir kitus atliekų tvarkymą reglamentuojančius teisės aktus ir už tai atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

44. Savivaldybės taryba atskiru sprendimu gali nustatyti Vietinės įmokos lengvatas. Vietinės įmokos lengvatos padengiamos iš Savivaldybės biudžeto lėšų.

45. Vietinės įmokos administravimo veiksmai, nereglamentuoti Apraše, atliekami vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais ir kitais teisės aktais.

46. Administratorius yra atsakingas už Aprašo įgyvendinimą, Vietinės įmokos dydžių mokėtojams apskaičiavimo teisingumą ir PVM sąskaitų faktūrų ar kitų mokėjimo dokumentų Vietinės įmokos mokėtojams pateikimą, Vietinės įmokos išieškojimą laiku.

47. Asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais asmens duomenų tvarkymą ir apsaugą, laikymąsi ir įgyvendinimą.

48. Renkami tik tie asmens duomenys, kurie būtini Apraše nurodytiems tikslams pasiekti.

49. Asmens duomenys saugomi ne ilgiau, nei to reikalauja duomenų tvarkymo tikslai, vadovaujantis teisės aktais, reglamentuojančiais asmens duomenų tvarkymą ir saugojimą.

50. Aprašo vykdymą kontroliuoja Savivaldybės administracijos atsakingi asmenys.

___________________________________

 

Panevėžio miesto savivaldybės vietinės įmokos už

komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms

nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą

taikymo tvarkos aprašo

1 priedas

 

INDIVIDUALIŲ VALDŲ ATLIEKŲ TURĖTOJŲ APMOKESTINIMO SISTEMOS TAIKYMAS

 

Gyvenamosios paskirties individualūs namai, kurie naudojasi individualiais konteineriais, skirstomi į 2 grupes, priklausomai nuo to, kaip rūšiuojamos susidarančios komunalinės atliekos:

·      rūšiuojantis namų ūkis;

·      nerūšiuojantis namų ūkis.

Rūšiuojantis namų ūkis – tai toks namų ūkis, kuris turi visus individualius rūšiavimo konteinerius (plastikas / popierius, stiklas, maistas) ir išstumiantis konteinerius nustatytą minimalų kartų skaičių (žr. 1 lentelę). Rūšiuojančio namų ūkio statusui išsaugoti privaloma tinkamai ir kokybiškai rūšiuoti mišrių komunalinių, visų pakuočių, stiklo pakuočių ir maisto atliekas. Jeigu per ketvirtį, kada vertinami namų ūkio rūšiavimo rezultatai, konteinerių tuštinimo metu, bet kurios rūšies konteineriuose bus randama netinkamai išrūšiuotų atliekų, namų ūkis netenka rūšiuojančio namų ūkio statuso nuo kito ketvirčio.

Nerūšiuojantis namų ūkis – tai toks namų ūkis, kuris neturi visų arba vieno iš rūšiavimo konteinerių (plastikas / popierius, stiklas, maistas). Taip pat nerūšiuojantis namų ūkis yra tas, kuris turi visus rūšiavimo konteinerius, tačiau atliekų nerūšiuoja ar netinkamai rūšiuoja arba neišstumia konteinerių nustatytą minimalų kartų skaičių juos ištuštinti (žr. 1 lentelę).

Ataskaitinis laikotarpis – tai kalendorinių metų ketvirtis, per kurį yra stebimas namų ūkio kokybinis ir kiekybinis rūšiavimo rezultatas.

Individualių namų ūkių statusai yra peržiūrimi po kiekvieno ataskaitinio laikotarpio. Praėjus šiam laikotarpiui ir įvertinus rūšiavimo rezultatus, namų ūkio statusas, atsižvelgus į reikalavimus, gali būti keičiamas iš vienos būsenos į kitą ateinančiam ataskaitiniam laikotarpiui, atitinkamai taikant nustatytą atliekų sutvarkymo kainą.

 

1 lentelė

Minimalios rūšiavimo konteinerių išstūmimo normos per ataskaitinį laikotarpį

 

Žmonių sk. valdoje

Maisto konteineris 120 l (šiltuoju periodu)

Maisto konteineris 120 l (šaltuoju periodu)

Visų rūšių pakuotė 240 l

Stiklas 120 l

Kartai

Galimybė išstumti

Kartai

Galimybė išstumti

Kartai

Galimybė išstumti

Kartai

Galimybė išstumti

1

3

6

1

3

1

3

0

1

2

3

6

1

3

1

3

0

1

3

3

6

1

3

1

3

0

1

4

3

6

1

3

1

3

0

1

5

3

6

1

3

1

3

0

1

6

3

6

1

3

1

3

0

1

 

Individualių namų valdoms, pagal Panevėžio miesto savivaldybės vietinės įmokos už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą dydžio nustatymo metodikos 51 punktą, yra nustatoma minimali mišrių komunalinių atliekų susikaupimo norma ir apskaičiuojamas minimalus konteinerių išstūmimo skaičius. Minimali susikaupimo norma vertinama kaip privaloma kintamosios dalies sudedamoji dalis (kita dalis – papildomi konteineriai) ir taikoma tiek rūšiuojančio, tiek nerūšiuojančio namų ūkio statusą turintiems namų ūkiams. Nerūšiuojantiems namų ūkiams atskirai norma nėra nustatoma, tačiau nustatoma didesnė atliekų sutvarkymo kaina.

2 lentelė

 

Minimali mišrių komunalinių atliekų konteinerių tuštinimo norma rūšiuojantiems namų ūkiams

 

Žmonių skaičius valdoje

Bazinis konteinerių išstūmimo dažnis

Minimalus konteinerių išstūmimo dažnis

 

120 l

240 l

120 l

240 l

1

8

 

6

 

2

10

 

8

 

3

12

 

10

 

4

 

8

 

6

5

 

10

 

8

6+

 

12

 

10

 

Panevėžio miesto savivaldybės vietinės įmokos už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą taikymo tvarkos aprašo

2 priedas

 

__________________________________________________________________________

(patalpų adresas, patalpų savininko (valdytojo) vardas, pavardė)

___________________________________________________________________

(adresas korespondencijai, telefono Nr., el. pašto adresas)

 

Panevėžio miesto savivaldybės vietinės įmokos administratoriui

 

PRAŠYMAS

Dėl NekilnojamoJO turto objekto įtraukimo į netinkamų naudoti ir (ar) nenaudojamų nekilnojamoJO turto objektų kategoriją

 

20    m.                                d.

Panevėžys

 

Vadovaudamasis Panevėžio miesto savivaldybės vietinės įmokos už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą taikymo tvarkos aprašu tvirtinu, kad man nuosavybės teise priklausantis nekilnojamojo turto objektas, esantis adresu <įrašyti adresą>, bendras plotas<įrašyti skaičių> m2, Nekilnojamojo turto registro išraše pateiktas pastato unikalus Nr. <įrašyti>, yra netinkamas naudoti pagal paskirtį.

Deklaruoju, kad minėtame nekilnojamojo turto objekte jokia veikla nevykdoma, negali būti vykdoma ir nebus vykdoma, pateikiu tai įrodančius dokumentus.

 

PRIDEDAMA:

1.       Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Panevėžio apskrities priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pažyma (jeigu nekilnojamojo turto objektas yra sudegęs).

2.       Statinio (-ių) techninės priežiūros patikrinimo aktas (jeigu nekilnojamojo turto objektas yra netinkamas naudoti / gyventi ar fiziškai sunaikintas).

3.       <kita>.

 

Leidžiu naudotis savo asmens duomenimis ir juos įtraukti į Administratoriaus tvarkomą DVĮ mokėtojų registrą.

Esu informuotas, kad Administratorius turi teisę patikrinti prašyme pateiktų duomenų teisingumą.

 

Patvirtinu, kad prašyme nurodytoms aplinkybėms pasikeitus nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų, raštu pranešiu apie pasikeitimus.

 

_____________________________________________

(atlie turėtojo vardas pavardė, parašas)

 

 

 

 

Panevėžio miesto savivaldybės vietinės įmokos už komunalinių

atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje

susidarančių atliekų tvarkymą taikymo tvarkos aprašo

3 priedas

 

                                                                                                                                                                                                               

(patalpų adresas, patalpų savininko (valdytojo) vardas ir pavardė)

 

 


(adresas korespondencijai, telefono Nr., el. pašto adresas)

 

Panevėžio miesto savivaldybės vietinės įmokos administratoriui

 

PRAŠYMAS

Atleisti nuo kintamosIOS VIETInėS ĮMOKOS DEDAMOSIOS mokĖjimo

 

20     m.                                 d.      

Panevėžys

 

Vadovaudamasis Panevėžio miesto savivaldybės vietinės įmokos už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą taikymo tvarkos aprašu informuoju, kad man nuosavybės teise priklausančiu nekilnojamojo turto objektu, esančiu adresu <įrašyti adresą>, bendras plotas – <įrašyti skaičių> m2, Nekilnojamojo turto registro išraše pateiktas pastato unikalus Nr. <įrašyti>, laikotarpiu nuo 20.... m. .........................d. iki 20.... m. .........................d. nebus naudojamasi ir iš šio objekto tuo laikotarpiu komunalinių atliekų išvežimas neturi būti vykdomas. Prašau nurodytą laikotarpį atleisti mane nuo kintamosios Vietinės įmokos dedamosios mokėjimo už įvardytą nekilnojamojo turto objektą.

 

Pateikiu turto nenaudojimą įrodančius dokumentus ir duomenis.

 

PRIDEDAMA:

1.       Vandens ir elektros skaitiklių rodmenys (paskutinės mokėjimo sąskaitos ar jų kopijos).

2.       <kita informacija>.

 

Įsipareigoju pasibaigus atleidimo nuo kintamosios DVĮ dalies laikotarpiui pateikti atnaujintus skaitiklių rodmenis.

 

Leidžiu naudotis savo asmens duomenimis ir juos įtraukti į Administratoriaus tvarkomą DVĮ mokėtojų registrą.

 

Esu informuotas, kad Administratorius turi teisę patikrinti prašyme pateiktų duomenų teisingumą.

 

Patvirtinu, kad prašyme nurodytoms aplinkybėms pasikeitus nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų, raštu pranešiu apie pasikeitimus.

 

___________________________________________________

(atlie turėtojo vardas ir pavardė, parašas)

 

 

Panevėžio miesto savivaldybės vietinės įmokos už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą taikymo tvarkos aprašo

4 priedas

 

 

 


(patalpų adresas, patalpų savininko (valdytojo) vardas ir pavardė)

 

 


(adresas korespondencijai, telefono Nr., el. pašto adresas)

 

Panevėžio miesto savivaldybės vietinės įmokos administratoriui

 

ASMENŲ SKAIČIAUS GYVENAMAJAME BŪSTE AR INDIVIDUALIAME GYVENAMAJAME NAME

DEKLARACIJA

 

20    m.                                 d.      

Panevėžys

 

Vadovaudamasis Panevėžio miesto savivaldybės vietinės įmokos už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą taikymo tvarkos aprašu tvirtinu, kad man nuosavybės teise priklauso gyvenamosios patalpos (butas), esančios adresu <įrašyti adresą>, bendras plotas – <įrašyti skaičių> m2.

Deklaruoju, kad anksčiau nurodytose patalpose faktiškai gyvena šie asmenys (patal savininkas įrašomas 1 eilutėje) ir pateikiu tai įrodančius dokumentus:

 

Eil. Nr.

Vardas ir pavar

Asmens duomenys (gimimo data arba asmens kodas)

 

Papildomi duomenys

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

 

PRIDEDAMA:

1.       Mokymo įstaigos pažyma apie studijuojantį (besimokantį) asmenį.

2.       Darbovietės pažyma apie dirbantį asmenį.

3.       Pažyma apie mokamus komunalinius mokesčius kitoje savivaldybėje ar šalyje.

4.       Kita pažyma apie nurodytose patalpose deklaruotus, tačiau negyvenančius asmenis.

Leidžiu naudotis savo asmens duomenimis ir juos įtraukti į Administratoriaus tvarkomą Atliekų turėtojų registrą.

Esu informuotas, kad Administratorius turi teisę patikrinti deklaracijoje pateiktų duomenų teisingumą.

Patvirtinu, kad deklaracijoje nurodytoms aplinkybėms pasikeitus nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų, raštu pranešiu apie pasikeitimus.

 

___________________________________________________________

(atlie turėtojo vardas ir pavardė, parašas)

 

 

Panevėžio miesto savivaldybės vietinės įmokos už

komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms

nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą

taikymo tvarkos aprašo

5 priedas

 

 


(patalpų adresas, patalpų savininko (valdytojo) vardas ir pavardė)

 


(adresas korespondencijai, telefono Nr., el. pašto adresas)

 

Panevėžio miesto savivaldybės vietinės įmokos administratoriui

 

NEKILNOJAMOJO TURTO PLOTO ARBA JO DALIES PASKIRTIES TIKSLINIMO

DEKLARACIJA

 

20    m.                                 d.      

Panevėžys

 

Vadovaudamasis Panevėžio miesto savivaldybės vietinės įmokos už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą taikymo tvarkos aprašu, tikslinu nekilnojamojo turto objekto plotą arba faktiškai naudojamą paskirtį:

 

Eil. Nr.

Pastato adresas

Pastato unikalus Nr. Nekilnojamojo turto registro išraše

Pastato (patalpų) paskirtis Nekilnojamojo turto registro išraše

Pastato (patalpų) faktiškai naudojama paskirtis

Paskirtis

Plotas m2

Paskirtis

Plotas m2

1.

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

 

 

Sutinku, kad Administratorius vykdytų patikras nekilnojamojo turto objekte (-uose), kurio (-ių) paskirtis tikslinama pagal faktiškai naudojamą.

 

PRIDEDAMA:

1.       Patalpų eksplikacija.

2.       Nekilnojamojo turto registro išrašas.

 

 

(atlie turėtojo vardas ir pavardė, parašas)