herbas-L_spalvotas

LIETUVOS BANKO VALDYBA

 

NUTARIMAS

DĖL LIETUVOS BANKO VALDYBOS 2014 M. SPALIO 21 D. NUTARIMO NR. 03-199 „DĖL Monetų kūrimo tvarkos LIETUVOS BANKE aprašo patvirtinimo“ PAKEITIMO

 

2017 m. liepos 21 d. Nr. 03-118

Vilnius

 

 

Lietuvos banko valdyba n u t a r i a:

Pakeisti Monetų kūrimo tvarkos Lietuvos banke aprašą, patvirtintą Lietuvos banko valdybos 2014 m. spalio 21 d. nutarimu Nr. 03-199 „Dėl Monetų kūrimo tvarkos Lietuvos banke aprašo patvirtinimo“, ir išdėstyti jį nauja redakcija (pridedama).

 

 

 

Valdybos pirmininkas                                                                            Vitas Vasiliauskas


 

PATVIRTINTA

Lietuvos banko valdybos

2014 m. spalio 24 d. nutarimu Nr. 03-199

(Lietuvos banko valdybos

2017 m. liepos 21 d.

nutarimo Nr. 03-118 redakcija)

 

 

MONETŲ KŪRIMO TVARKOS LIETUVOS BANKE APRAŠAS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šiame apraše nustatyta kolekcinių eurų monetų averso ir reverso, proginių eurų monetų nacionalinės pusės (averso) (toliau – monetos) kūrimo tvarka Lietuvos banke.

2. Monetų kūrimą inicijuoja Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamentas (toliau – GPD). Siekiant, kad monetų išleidimo planai būtų sudaryti laiku, temos – aktualios, įdomios ir populiarios, o pačios monetos būtų meniškos ir išleistos į apyvartą laiku, Lietuvos banko valdybos pirmininko įsakymu sudaroma Lietuvos banko monetų kūrimo komisija (toliau – Komisija), kuri pataria Lietuvos banko valdybai pinigų kūrimo klausimais ir siūlo Komisijos narius į projekto konkurso ir (arba) viešųjų pirkimų komisijas, susijusias su monetų kūrimu, ir (arba) ekspertus, jeigu pirkimus atlieka pirkimo organizatorius.

3. Monetos kūrimo etapai gali būti eskizas, grafinis projektas, gipsinis modelis, skaitmeninis reljefas, maketas ir etalonas:

3.1eskizas – grafinio vaizdavimo priemonėmis, perteikiančiomis kompozicijos schemą ir pagrindinius elementus, sukurtas monetos vaizdas, pagal kurį gali būti kuriamas grafinis projektas;

3.2grafinis projektas – monetos vaizdas, tiksliai parodantis monetos formą, meninį sprendimą, kompoziciją ir reljefą, monetos medžiagiškumą: veidrodinį ir matinį paviršius, medžiagų įvairovę, faktūrą ir kt.;

3.3gipsinis modelis – monetos grafinio projekto reljefinis atvaizdas gipse, atitinkantis techninius monetų kaldinimo reikalavimus;

3.4skaitmeninis reljefas – monetos grafinio projekto virtualus reljefas skaitmeniniu formatu, atitinkantis techninius monetų kaldinimo reikalavimus;

3.5maketas – inovatyvaus dizaino ir (arba) technologinio sprendimo įgyvendinimas metale, atliktas pagal eskizą, grafinį projektą, gipsinį modelį arba skaitmeninį reljefą;

3.6etalonas – nukaldintas monetos pavyzdys, atitinkantis nustatytas technines specifikacijas ir, atitinkamai, gipsinį modelį, skaitmeninį reljefą arba maketą;

3.7. Šio aprašo 3.3–3.5 papunkčiuose nurodyti etapai Komisijos sprendimu atliekami pasirinktinai.

 

II SKYRIUS

KOMISIJOS SUDĖTIS IR VEIKLA

 

4. Komisijos sudėtį ir jos veiklos nuostatus įsakymu tvirtina Lietuvos banko valdybos pirmininkas. Komisijos darbui vadovauja Komisijos pirmininkas. Komisijai darbo medžiagą teikia ir Komisijos priimtus sprendimus įgyvendina GPD.

5. Komisijos nariais gali būti Lietuvos banko tarnautojai ir UAB „Lietuvos monetų kalykla“ darbuotojai.

6. Komisijos pirmininkas turi teisę į posėdžius kviesti autoritetingus mokslininkus, dailininkus, skulptorius, istorikus, numizmatus ir kitus savo srities žinovus (toliau – konsultantai), su kuriais sudarytos sutartys arba kiti paslaugų pirkimo dokumentai.

7. Komisija:

7.1. svarsto iš įvairių institucijų gautus pasiūlymus, susijusius su monetų išleidimu, GPD pateiktą monetų išleidimo plano projektą, plano papildymo arba tikslinimo projektus ir kt. Komisijai pritarus, monetų išleidimo planas teikiamas tvirtinti Lietuvos banko valdybai;

7.2. nustato kiekvienos monetos kūrimo etapus, t. y. pasirenka, nuo kurio etapo pradedamas monetos kūrimas (eskizo ar grafinio projekto), taip pat kitų etapų reikalingumą;

7.3. siūlo Komisijos narius į projekto konkurso ir (arba) viešųjų pirkimų komisijas, susijusias su monetų kūrimu, ir (arba) ekspertus, jeigu pirkimus atlieka pirkimo organizatorius;

7.4. svarsto etalonus (jeigu reikia, – maketus, skaitmeninius modelius arba gipsinius modelius) ir teikia išvadas GPD;

7.5. svarsto monetų ir (arba) monetų rinkinių sudarymo ir išleidimo klausimus (su atminimo ženklu ir (arba) su žetonu arba be jų).

 

III SKYRIUS

ESKIZŲ IR GRAFINIŲ PROJEKTŲ KŪRIMAS, VERTINIMAS, SPRENDIMŲ PRIĖMIMAS, APMOKĖJIMAS

 

8. Eskizų projekto konkurse (toliau – konkursas) ne daugiau kaip trijų geriausių konkursui pateiktų eskizų autoriams mokami piniginiai prizai po 235 Eur (už vieną pateiktą kūrinį, neskirstant, ar tai aversas ir reversas, ar tik aversas, ar tik reversas).

9Trijų geriausių konkursui pateiktų grafinių projektų autoriams mokami tokio dydžio piniginiai prizai už kiekvienos monetos aversą ir reversą atskirai:

9.1. pirmoji vieta – po 1 160 Eur;

9.2. antroji vieta – po 580 Eur;

9.3. trečioji vieta – po 290 Eur.

10. Piniginiai prizai išmokami per 10 darbo dienų po sprendimo dėl konkurso laimėtojų priėmimo dienos.

 

IV SKYRIUS

PROGINIŲ EURŲ MONETŲ NACIONALINĖS PUSĖS GRAFINIŲ PROJEKTŲ TVIRTINIMAS

 

11. Proginės eurų monetos būna skirtos tik didelės nacionalinės arba europinės svarbos dalykams paminėti. Priėmus galutinį sprendimą dėl proginių monetų nacionalinės pusės grafinio projekto, šis projektas teikiamas Europos Tarybai, Europos Komisijai ir kitoms Europos Sąjungos valstybėms narėms, kurių valiuta yra euras (euro), likus bent trims mėnesiams iki planuojamos išleidimo datos. Grafinio projekto dizainą tvirtina Europos Taryba, Tarybos Reglamento (EB) Nr. 729/2014 dėl apyvartai skirtų euro monetų nominalų ir techninių duomenų (nauja redakcija) nustatyta tvarka.

12. Grafinio projekto dizainas neturi pažeisti valstybių narių galimų konstitucinių reikalavimų. Grafinio projekto dizainas koreguojamas, jeigu bet kuri valstybė narė, kurios valiuta yra euras (euro), Tarybos Reglamente nustatyta tvarka pateikia Europos Tarybai arba Europos Komisijai pagrįstą nuomonę, kodėl ji prieštarauja siūlomam grafinio projekto dizainui ir kodėl tas projektas galėtų sukelti neigiamą jos piliečių reakciją, arba tuomet, jeigu Europos Komisija mano, kad grafinio projekto dizaino projekte nesilaikoma nustatytų techninių reikalavimų.

13. Proginės monetos, išleidžiamos kartu visų valstybių narių, kurių valiuta yra euras (euro), skirtos tik didžiausios europinės svarbos dalykams paminėti. Sprendimą, ar išleisti progines bendro dizaino monetas, išleidžiamas kartu visų valstybių narių, kurių valiuta yra euras (euro), priima Europos Taryba. Šių monetų nacionalinės pusės dizainas yra vienodas, jame nurodytas išleidžiančios valstybės pavadinimas, o proginis įvykis užrašomas atitinkama nacionaline kalba. Šių monetų dizaino kūrimo konkursą organizuoja Europos Komisija, tvirtina Europos Taryba.

V SKYRIUS

MONETŲ ETALONŲ TVIRTINIMAS

 

14. Proginių ir kolekcinių monetų etalonai tvirtinami Lietuvos banko valdybos nutarimu.

15. Apyvartinių monetų etalonai, pasikeitus laidos metams, tvirtinami Lietuvos banko GPD direktoriaus potvarkiu, o autorinis atlyginimas nemokamas.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

16. Eskizuose ir (arba) grafiniuose projektuose autoriai, panaudoję kitų autorių sukurtus kūrinius arba jų fragmentus, privalo nepažeisti kitų autorių teisių ir gauti visus reikalingus autoriaus arba jo teisių perėmėjo, arba jo tinkamai įgalioto asmens leidimus. Už neteisėtą kitų autorių kūrinių panaudojimą autoriai asmeniškai atsako įstatymų nustatyta tvarka.

17Visi kūriniai – eskizai ir grafiniai projektai, – kurių autoriams išmokėti piniginiai prizai arba autorių atlyginimai, tampa Lietuvos banko nuosavybe ir ja Lietuvos bankas disponuoja savo nuožiūra. Kūriniai, kurių autoriams piniginiai prizai nepaskirti, autorių pageidavimu jiems grąžinami.

 

____________________