LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2010 M. BALANDŽIO 22 D. ĮSAKYMO NR. V-313 „DĖL LIETUVOS HIGIENOS NORMOS HN 75:2016 „IKIMOKYKLINIO IR PRIEŠMOKYKLINIO UGDYMO PROGRAMŲ VYKDYMO BENDRIEJI SVEIKATOS SAUGOS REIKALAVIMAI“ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2024 m. lapkričio 8 d. Nr. V-1090
Vilnius
1. P a k e i č i u Lietuvos higienos normą HN 75:2016 „Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų vykdymo bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. V-313 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 75:2016 „Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų vykdymo bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ patvirtinimo“:
1.1. Pakeičiu 5.9 papunktį ir jį išdėstau taip:
„5.9. vienas sutrikusio intelekto, kurčias, neprigirdintis, aklas, silpnaregis, turintis judesio ir padėties, elgesio, žymių kalbos ar kitų komunikacijos, įvairiapusių raidos sutrikimų ar kompleksinę negalią vaikas, ugdomas bendrosios paskirties grupėje (kartu su vaikais, neturinčiais specialiųjų ugdymosi poreikių), prilyginamas dviem tos grupės, kurioje ugdomas, vaikams, todėl atitinkamai mažinamas šios higienos normos 5.1–5.8 papunkčiuose nustatytas grupės vaikų skaičius. Jei vaikui sutrikimas ar negalia nustatyti jau po grupės suformavimo, grupės vaikų skaičius turi būti sumažintas, laikantis šiame papunktyje nustatytų reikalavimų, ne vėliau negu iki kitų metų rugpjūčio 31 d.;“.
1.2. Pakeičiu 5.9 papunktį ir jį išdėstau taip:
„5.9. vienas didelių ar labai didelių specialiųjų ugdymosi poreikių turintis vaikas, ugdomas bendrosios paskirties grupėje (kartu su vaikais, neturinčiais specialiųjų ugdymosi poreikių), prilyginamas dviem tos grupės, kurioje ugdomas, vaikams, todėl atitinkamai mažinamas šios higienos normos 5.1–5.8 papunkčiuose nustatytas grupės vaikų skaičius. Bendrosios paskirties grupėje gali būti ugdomi ne daugiau kaip trys didelių ar labai didelių specialiųjų ugdymosi poreikių turintys vaikai. Jei vaikui dideli ar labai dideli specialieji ugdymosi poreikiai nustatyti jau po grupės suformavimo, grupės vaikų skaičius turi būti sumažintas, laikantis šiame papunktyje nustatytų reikalavimų, ne vėliau negu iki kitų metų rugpjūčio 31 d.;“.
1.3. Pakeičiu 6 punktą ir jį išdėstau taip:
„6. Specialiosios grupės formuojamos taip:
6.1. turinčių vidutinį, žymų ir labai žymų intelekto sutrikimą – ne daugiau kaip 6 vaikai; turinčių žymią silpnaregystę, aklumą su regėjimo likučiu, praktišką aklumą ar visišką aklumą – ne daugiau kaip 6 vaikai; turinčių vidutinę silpnaregystę – ne daugiau kaip 10 vaikų; turinčių vidutinį, žymų, labai žymų, gilų klausos sutrikimą ar kochlearinius implantus – ne daugiau kaip 6 vaikai; turinčių kalbėjimo ir kalbos sutrikimų – ne daugiau kaip 10 vaikų; turinčių judesio ir padėties bei neurologinių sutrikimų – ne daugiau kaip 8 vaikai; turinčių įvairiapusių raidos sutrikimų, kompleksinę negalią ar kompleksinių sutrikimų – ne daugiau kaip 6 vaikai; turinčių kurčneregystę, kompleksinę negalią, kurios dalis yra judesio ir padėties sutrikimas, – ne daugiau kaip 3 vaikai;
6.2. mišrioje specialiojoje grupėje – ne daugiau kaip 10 vaikų. Vienas vaikas, turintis įvairiapusių raidos sutrikimų ar kompleksinę negalią, turintis aklumą su regėjimo likučiu, praktišką aklumą ar visišką aklumą, ugdomas mišrioje specialiojoje grupėje, prilyginamas dviem šios grupės vaikams, o turintis kurčneregystę, kompleksinę negalią, kurios dalis yra judesio ir padėties sutrikimas, – trims grupės vaikams, todėl atitinkamai mažinamas grupės vaikų skaičius.“
1.4. Pakeičiu 8 punktą ir jį išdėstau taip:
„8. Jei vaikų ugdymas vykdomas ilgiau nei 4 val., turi būti organizuojamas vaikų maitinimas ir poilsis (miegas ir (ar) ramios veiklos) tam skirtose patalpose ir (ar) pritaikytose erdvėse. Visiems vaikams turi būti užtikrinta jų fiziologinius poreikius atitinkanti poilsio forma (miegas arba rami veikla) ir trukmė.“
1.5. Pakeičiu 13.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„13.2. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 7 d. nutarimas Nr. 544 „Dėl Darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, tik iš anksto pasitikrinusiems ir vėliau periodiškai besitikrinantiems, ar neserga užkrečiamosiomis ligomis, sąrašo, Darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, pasitikrinusiems ir (ar) periodiškai besitikrinantiems, ar neserga užkrečiamąja liga, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ir (ar) karantinas, sąrašo ir šių darbuotojų sveikatos tikrinimosi tvarkos patvirtinimo“;“.
1.6. Pakeičiu 13.8 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.7. Pakeičiu 13.12 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.8. Pakeičiu 13.14 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.9. Pakeičiu 13.18 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.10. Papildau 13.19 papunkčiu:
1.11. Papildau 391 punktu:
„391. Poilsio metu nemiegantiems vaikams ramios veiklos organizuojamos:
391.1. grupės žaidimų-miegamojo / poilsio patalpoje / erdvėje ar kitoje patalpoje ar erdvėje, atitinkančioje šioje higienos normoje nustatytus įrengimo, apšvietimo, mikroklimato, vėdinimo reikalavimus žaidimų-miegamojo / poilsio patalpai / erdvei;
391.2. jei miegas ir ramios veiklos vaikams organizuojamos toje pačioje žaidimų-miegamojo / poilsio patalpoje / erdvėje:
391.2.1. numatyta erdvė ramioms veikloms organizuoti turi būti pakankama, kad vaikai veiklas prie stalo, jei vaikams organizuojamos ramios veiklos prie stalo, galėtų pakeisti kita ramia veikla;
391.3. kai nemiegančių vaikų poilsis organizuojamas ne grupės žaidimų-miegamojo / poilsio patalpoje / erdvėje, kiekvienam vaikui šioje patalpoje / erdvėje turi būti skirta ne mažiau kaip 1,7 kv. m. ploto;
1.12. Pakeičiu 60 punktą ir jį išdėstau taip:
1.13. Pakeičiu 61 punktą ir jį išdėstau taip:
„61. Geriamasis ir karštas vanduo turi būti tiekiamas nuolat grupių indų plovyklose, tualetuose-prausyklose, tualetuose ir, jei yra įrengta, maisto gamybos patalpose, skalbykloje, sveikatos, logopedo kabinetuose, gyvūnų laikymo patalpoje, grupės, kurioje yra ugdomų vaikų iki 1 metų amžiaus, žaidimų patalpoje / erdvėje.“
1.14. Pakeičiu 64 punktą ir jį išdėstau taip:
„64. Smėlis vaikų žaidimų aikštelėse įrengtose smėlio dėžėse turi būti pakeičiamas jį užteršus šiukšlėmis ar kitomis priemaišomis, taip pat kiekvieną pavasarį (išskyrus atvejus, jei žaidimų aikštelėse įrengtose smėlio dėžėse pavasarį atlikus smėlio parazitologinį tyrimą nenustatyta helmintų kiaušinių). Smėlyje neturi būti askaridžių, plaukagalvių, toksokarų, echinokokų ir kitų helmintų kiaušinių. Pakeitus smėlį smėlio dėžėse ar papildžius smėliu smėlio dėžes turi būti atliekamas smėlio parazitologinis tyrimas, jei smėlio tyrimo rezultatų nepateikė smėlio tiekėjas.“
2. N u s t a t a u, kad: