LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2002 M. GRUODŽIO 24 D. ĮSAKYMO NR. 673 „DĖL PRIVALOMOJO EPIDEMIOLOGINIO REGISTRAVIMO OBJEKTŲ REGISTRAVIMO IR INFORMACIJOS APIE JUOS TEIKIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2019 m. vasario 12 d. Nr. V-195
Vilnius
P a k e i č i u Privalomojo epidemiologinio registravimo objektų registravimo ir informacijos apie juos teikimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. gruodžio 24 d. įsakymu Nr. 673 „Dėl Privalomojo epidemiologinio registravimo objektų registravimo ir informacijos apie juos teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:
1. Pakeičiu 4 punktą ir jį išdėstau taip:
„4. Gydytojas, įtaręs ar nustatęs susirgimą užkrečiamąja liga, įrašyta į Užkrečiamųjų ligų, registruojamų asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigose, sąrašą (toliau – Ligų sąrašas) (Aprašo 1 priedas), arba mirties nuo tokios užkrečiamosios ligos atvejį, užpildo Pranešimą apie nustatytą (įtariamą) susirgimą (forma Nr. 058-089-151/a), patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. lapkričio 29 d. įsakymu Nr. 515 „Dėl sveikatos priežiūros įstaigų veiklos apskaitos ir atskaitomybės tvarkos“ (toliau – Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. lapkričio 29 d. įsakymas Nr. 515) (toliau – Pranešimas apie nustatytą (įtariamą) susirgimą), nurodydamas pirminę ligos diagnozę pagal Tarptautinę statistinę ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikaciją (Australijos modifikacija, TLK-10-AM). Pranešimas apie nustatytą (įtariamą) susirgimą užregistruojamas Infekcinių susirgimų registravimo žurnale (forma Nr. 060/a, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. lapkričio 29 d. įsakymu Nr. 515) ir pateikiamas Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NVSC) Aprašo 1 priede nurodytu laiku. Apie mirties nuo užkrečiamosios ligos atvejį informacija NVSC perduodama ne vėliau kaip per 2 val. žodžiu (telefonu) ir ne vėliau kaip per 12 val. raštu (faksu ar elektroniniu paštu) nuo mirties atvejo patvirtinimo.“
2. Pakeičiu 5 punktą ir jį išdėstau taip:
„5. Gydytojui gavus informaciją apie laboratorinio tyrimo rezultatus, pakeitus diagnozę, informuojamas NVSC išsiunčiant jam Pranešimą apie nustatytą (įtariamą) susirgimą Aprašo 1 priede nurodytu laiku, nurodant galutinę diagnozę pagal Tarptautinę statistinę ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikaciją (Australijos modifikaciją, TLK-10-AM), diagnozės pakeitimo datą ir laboratorinio tyrimo rezultatus.“
3. Pakeičiu 7 punktą ir jį išdėstau taip:
„7. Gydytojas, dirbantis teisingumo ar vidaus reikalų sistemos uždarosiose biudžetinėse įstaigose, įtaręs ar nustatęs asmeniui, esančiam laisvės atėmimo vietoje ar policijos areštinėje, susirgimą užkrečiamąja liga, įrašyta į Ligų sąrašą, arba mirties nuo tokios užkrečiamosios ligos atvejį, užpildo Pranešimą apie nustatytą (įtariamą) susirgimą, užregistruoja jį Infekcinių susirgimų registravimo žurnale. Pranešimas apie nustatytą (įtariamą) susirgimą pateikiamas Aprašo 1 priede nurodytu laiku NVSC.“
4. Pakeičiu 8 punktą ir jį išdėstau taip:
„8. Gydytojas, dirbantis krašto apsaugos sistemos uždarosiose biudžetinėse įstaigose, įtaręs ar nustatęs susirgimą užkrečiamąja liga, įrašyta į Ligų sąrašą, arba mirties nuo tokios užkrečiamosios ligos atvejį, užpildo Skubų medicinos tarnybos pranešimą apie infekcinį susirgimą, maisto toksikoinfekciją (forma Nr. KAM 40-058-1/a), patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. lapkričio 29 d. įsakymu Nr. 515, užregistruoja Infekcinių susirgimų apskaitos žurnale (forma Nr. KAM 40-060/a), patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. lapkričio 29 d. įsakymu Nr. 515. Dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnyba pateikia Skubų medicinos tarnybos pranešimą apie infekcinį susirgimą, maisto toksikoinfekciją (forma Nr. KAM 40-058-1/a), patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. lapkričio 29 d. įsakymu Nr. 515, Aprašo 1 priede nurodytu laiku NVSC.“
5. Pakeičiu 9 punktą ir jį išdėstau taip:
„9. NVSC, gavęs iš gydytojo Pranešimą apie nustatytą (įtariamą) susirgimą, registruoja jį Infekcinių susirgimų registravimo žurnale pagal pranešime pateiktus duomenis ir informaciją, užpildo Užkrečiamųjų ligų ir jų sukėlėjų valstybės informacinėje sistemoje (toliau – ULSVIS) atitinkamas pranešimų formas ir užregistruoja nustatytą užkrečiamąją ligą ULSVIS Aprašo 1 priede nurodytu laiku. Vėliau NVSC pranešimus papildo pagal užkrečiamosios ligos atvejo epidemiologinės diagnostikos rezultatus.“
6. Pakeičiu 10 punktą ir jį išdėstau taip:
„10. NVSC kiekvieną mėnesį statistinę ataskaitą apie praėjusį mėnesį administracinėse teritorijose (apskrityse) užregistruotą susirgimų skaičių „Sergamumas užkrečiamosiomis ligomis“ (forma Nr. 4 – sveikata, mėnesinė, metinė), patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. vasario 10 d. įsakymu Nr. V-109 „Dėl užkrečiamųjų ligų statistinių ataskaitos ir apskaitos formų patvirtinimo“ (toliau – Įsakymas Nr. V-109), skelbia NVSC interneto svetainėje.“
7. Pakeičiu 11 punktą ir jį išdėstau taip:
8. Pakeičiu 12 punktą ir jį išdėstau taip:
9. Pakeičiu 14 punktą ir jį išdėstau taip:
„14. Asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos ir kiti fiziniai ir juridiniai asmenys, turintys licenciją, kuri suteikia teisę teikti laboratorinės diagnostikos paslaugas, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. gegužės 21 d. įsakymo Nr. V-385 „Dėl Patogeninių bakterijų, nustatytų asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų laboratorijose, identifikavimo ir tipavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ nustatyta tvarka išauginusios iš tiriamosios medžiagos Aprašo 2 priede nurodytus užkrečiamųjų ligų sukėlėjus ar užkrečiamosios ligos diagnozę patvirtinusios kitais laboratoriniais tyrimais, Aprašo 2 priede nurodyta tvarka ir laiku informuoja NVSC ir ULAC. Aprašo 2 priede nurodyta tvarka ir laiku ULSVIS užregistruojamas Pranešimas apie užkrečiamųjų ligų sukėlėją, kurio forma Nr. 151-1/a patvirtinta Įsakymu Nr. V-109.“
11. Pakeičiu 16 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
„16. Pagal kompetenciją atsakingos krašto apsaugos, teisingumo ir vidaus reikalų sistemos institucijos apie užkrečiamųjų ligų protrūkius, nustatytus jų sistemos uždarosiose biudžetinėse įstaigose, ne vėliau kaip per 2 val. žodžiu (telefonu) ir ne vėliau kaip per 12 val. raštu (faksu ar elektroniniu paštu) pateikia informaciją NVSC. Teikdamos pirminę ir papildomą informaciją apie ligos protrūkį (priklausomai nuo ligos protrūkio epidemiologinės diagnostikos etapo) ir pasibaigus ligos protrūkiui ne vėliau kaip per 10 darbo dienų šios institucijos NVSC pateikia ligos protrūkio aprašymą. NVSC, teikdamas pirminę, papildomą informaciją (priklausomai nuo išplitusio ligos protrūkio epidemiologinės diagnostikos etapo), pateikia ligos protrūkio diagnostikos aprašymą, nurodytą Aprašo 15.4.1 papunktyje. Aprašymuose pateikiami šie duomenys:“.
12. Pakeičiu 17.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
„17.1. gavęs iš NVSC informacinį pranešimą apie užkrečiamosios ligos, Ligų sąraše pažymėtos raide A, mirties nuo užkrečiamosios ligos atvejį, per dvi darbo dienas pateikia Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai (toliau – SAM) informaciją raštu (faksu ar elektroniniu paštu); įvertinęs gautą pranešimą, per 2 valandas praneša SAM telefonu (išskyrus asmens duomenis) apie epidemiologiškai svarbius atvejus;“.
13. Pakeičiu 17.4 papunkčio pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
„17.4. gavęs iš NVSC informacinį pranešimą apie užkrečiamosios ligos, Ligų sąraše pažymėtos raide A, mirties nuo užkrečiamosios ligos atvejį, ligos protrūkį ar išplitusį ligos protrūkį, įvertina gautą informaciją ir ne vėliau kaip per 24 val. nuo informacijos gavimo momento, suderinęs su SAM, ją teikia per Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro Išankstinio įspėjimo ir reagavimo sistemą (toliau – IĮRS), kai:“.
14. Pakeičiu 19 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
15. Pakeičiu 20.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
16. Pakeičiu 21 punktą ir jį išdėstau taip:
18. Pakeičiu 23 punktą ir jį išdėstau taip:
„23. NVSC, gavęs informaciją iš gydytojo apie apkandžiojimo, apseilėjimo ar apdraskymo atvejį ir užregistravęs jį Infekcinių susirgimų registravimo žurnale:
23.1. ne vėliau kaip per 24 val. raštu (faksu ar elektroniniu paštu) nuo informacijos, nurodytos šiame punkte, gavimo praneša teritorinei valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai apie privalomą gyvūno stebėjimą, pateikdamas Informacinį pranešimą apie įtariamą / patvirtintą gyvūno pasiutligės atvejį (A dalį), patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2005 m. vasario 28 d. įsakymu Nr. V-146/B1-140 „Dėl Informacinio pranešimo apie įtariamą / patvirtintą gyvūno pasiutligės atvejį formos patvirtinimo“ (toliau – Informacinis pranešimas apie įtariamą / patvirtintą gyvūno pasiutligės atvejį);
19. Pakeičiu 24 punktą ir jį išdėstau taip:
„24. Teritorinė valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, gavusi iš NVSC informaciją apie gyvūną, įtariamą sergantį pasiutlige:
24.1. po 14 dienų privalomo gyvūno stebėjimo raštu (faksu ar elektroniniu paštu) informuoja NVSC apie gyvūno būklę, pateikdama Informacinį pranešimą apie įtariamą / patvirtintą gyvūno pasiutligės atvejį (B dalį);
20. Pakeičiu 27 punktą ir jį išdėstau taip:
„27. Gydytojas, diagnozavęs komplikacijas po skiepų ir suteikęs pacientui medicinos pagalbą:
27.1. ne vėliau kaip per 24 val. nuo komplikacijų po skiepų diagnozavimo telefonu informuoja NVSC nurodydamas skiepo, imunoglobulino arba serumo bendrinį ir prekinį pavadinimą, gamintoją bei seriją, paciento amžių, kur ir kada pacientas skiepytas bei komplikacijos po skiepo pobūdį;
27.2. užpildo Nepageidaujamų reakcijų į skiepus tyrimo protokolo formą Nr. 392-1/a, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. lapkričio 29 d. įsakymu Nr. 515 (toliau – Nepageidaujamų reakcijų į skiepus tyrimo protokolo forma), ir per 15 kalendorinių dienų nuo komplikacijos po skiepo nustatymo (jei komplikacija po skiepo sukėlė pavojų gyvybei ar mirtį – per 1 kalendorinę dieną) jis išsiunčiamas NVSC.“
21. Pakeičiu 28 punktą ir jį išdėstau taip:
„28. Esant Nepageidaujamų reakcijų į skiepus tyrimo protokolo formos pildymo netikslumų, kilus įtarimui dėl galimai susijusių komplikacijų po skiepų atvejų, NVSC surenka papildomą informaciją ir patikslina Nepageidaujamų reakcijų į skiepus tyrimo protokolo formą. NVSC pateikia Nepageidaujamų reakcijų į skiepus tyrimo protokolo formą ULSVIS per 5 darbo dienas (jei komplikacija po skiepo sukėlė pavojų gyvybei ar mirtį – per 1 darbo dieną) nuo Nepageidaujamų reakcijų į skiepus tyrimo protokolo formos gavimo ar patikslinimo.“
22. Pakeičiu 1 priedą:
22.2. Pakeičiu pastabų 1 punktą ir jį išdėstau taip:
„1. Informacijos teikimo apie atvejus laiko žymėjimo reikšmės paaiškinimai:
A – Ligos, apie kurias, gydytojui užregistravus, ne vėliau kaip per 2 val. pranešama telefonu ir ne vėliau kaip per 12 val. raštu (faksu ar elektroniniu paštu) pateikiamas Pranešimas apie nustatytą (įtariamą) susirgimą (forma Nr. 058-089-151/a) Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NVSC). NVSC ne vėliau kaip per 2 val. telefonu praneša Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrui apie visus ir atitinkamai teisingumo, vidaus reikalų sistemos ar krašto apsaugos sistemos uždarajai biudžetinei įstaigai apie šiose įstaigose įtariamus ar nustatytus susirgimus užkrečiamosiomis ligomis ir ne vėliau kaip per 24 val. duomenis įveda į Užkrečiamųjų ligų ir jų sukėlėjų valstybės informacinę sistemą (toliau – ULSVIS).
B – Ligos, apie kurias, gydytojui užregistravus, ne vėliau kaip per 24 val. raštu (faksu ar elektroniniu paštu) pateikiamas Pranešimas apie nustatytą (įtariamą) susirgimą (forma Nr. 058-089-151/a) NVSC. NVSC ne vėliau kaip per 24 val. nuo pranešimo gavimo duomenis apie kiekvieną atvejį įveda į ULSVIS ir raštu praneša atitinkamai teisingumo, vidaus reikalų sistemos ar krašto apsaugos sistemos uždarajai biudžetinei įstaigai apie šiose įstaigose įtariamus ar nustatytus susirgimus užkrečiamosiomis ligomis.
C – Ligos, apie kurias, gydytojui užregistravus, ne vėliau kaip per 72 val. raštu (faksu ar elektroniniu paštu) pateikiamas Pranešimas apie nustatytą (įtariamą) susirgimą (forma Nr. 058-089-151/a) NVSC. NVSC informaciją apie per mėnesį užregistruotus atvejus pagal galutines diagnozes įveda į ULSVIS iki mėnesio paskutinės darbo dienos ir raštu pateikia šią informaciją teisingumo, vidaus reikalų sistemos ar krašto apsaugos sistemos uždarajai biudžetinei įstaigai apie šiose įstaigose įtariamus ar nustatytus susirgimus užkrečiamosiomis ligomis.“
23. Pakeičiu 2 priedo pastabų 1 punktą ir jį išdėstau taip:
„1. Informacijos teikimo apie atvejus laiko žymėjimo reikšmės:
A – nustatyti užkrečiamųjų ligų sukėlėjai, apie kuriuos asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų laboratorijos ne vėliau kaip per 2 val. nuo užkrečiamųjų ligų sukėlėjų išauginimo ar patvirtinimo kitais laboratoriniais tyrimais momento telefonu informuoja Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (toliau – NVSC) ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrą.
Asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų laboratorijos, turinčios prieigą prie Užkrečiamųjų ligų ir jų sukėlėjų valstybės informacinės sistemos (toliau – ULSVIS), ne vėliau kaip per 24 valandas nuo užkrečiamųjų ligų sukėlėjų išauginimo ar patvirtinimo kitais laboratoriniais tyrimais momento užpildo ir užregistruoja ULSVIS Pranešimą apie užkrečiamųjų ligų sukėlėją (forma Nr. 151-1/a), patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. vasario 10 d. įsakymu Nr. V-109 „Dėl užkrečiamųjų ligų statistinių ataskaitos formų patvirtinimo“ (toliau – Pranešimas apie užkrečiamųjų ligų sukėlėją).
Asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų laboratorijos, neturinčios prieigos prie ULSVIS, ne vėliau kaip per 24 val. nuo užkrečiamųjų ligų sukėlėjų išauginimo ar patvirtinimo kitais laboratoriniais tyrimais momento informuoja NVSC pateikdamos raštu (faksu ar elektroniniu paštu) užpildytą Pranešimą apie užkrečiamųjų ligų sukėlėją. NVSC užregistruoja šį pranešimą ULSVIS ne vėliau kaip per 24 val. nuo jo gavimo.
B – nustatyti užkrečiamųjų ligų sukėlėjai, apie kuriuos asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų laboratorijos ne vėliau kaip per 24 val. nuo nustatymo momento duomenis įveda į ULSVIS, o laboratorijos, neturinčios prieigos prie ULSVIS, praneša NVSC pateikdamos raštu (faksu ar elektroniniu paštu) užpildytą Pranešimą apie užkrečiamųjų ligų sukėlėją. NVSC užregistruoja šį pranešimą ULSVIS ne vėliau kaip per 24 val. nuo jo gavimo.“