ŠIAULIŲ MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL MAITINIMO ORGANIZAVIMO ŠVIETIMO ĮSTAIGOSE

TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2021 m. gruodžio 23 d. Nr. T-504

Šiauliai

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 10 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 36 straipsnio 9 dalimi, Šiaulių miesto savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Maitinimo organizavimo švietimo įstaigose tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Šiaulių miesto savivaldybės tarybos 2008 m. gruodžio 18 d. sprendimą Nr. T-400 „Dėl Vaikų ir mokinių maitinimo organizavimo švietimo įstaigose aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                           Artūras Visockas

 

 

 

PATVIRTINTA

Šiaulių miesto savivaldybės tarybos

2021 m. gruodžio 23 d. sprendimu Nr. T-504

 

 

MAITINIMO ORGANIZAVIMO ŠVIETIMO ĮSTAIGOSE

TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

 

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

 

1. Maitinimo organizavimo švietimo įstaigose tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato vaikų ir mokinių maitinimo organizavimo Šiaulių miesto savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose tvarką, finansavimo sąlygas ir atlyginimo už maitinimo paslaugas apskaičiavimo tvarką.

2. Švietimo įstaigose organizuojama:

2.1. vaikų ir mokinių maitinimo paslaugos, už kurias Šiaulių miesto savivaldybės (toliau – Savivaldybė) tarybos nustatytą atlyginimą sumoka tėvai (kiti teisėti vaiko atstovai) ar kiti įstaigos bendruomenės nariai;

2.2. nemokamas vaikų ir mokinių maitinimas, kuris yra skiriamas Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatymo nustatyta tvarka, finansuojamas iš valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams ir Šiaulių miesto savivaldybės biudžeto (toliau – savivaldybės biudžetas). Nemokamas maitinimas Šiaulių miesto švietimo įstaigose organizuojamas vadovaujantis Savivaldybės tarybos nustatyta Mokinių nemokamo maitinimo organizavimo savivaldybės ir nevalstybinėse mokyklose tvarka.

3. Švietimo įstaigoje organizuojant maitinimą visiems pageidaujantiems vaikams,
mokiniams ir darbuotojams turi būti sudarytos sąlygos pavalgyti šilto maisto:

4. švietimo įstaigų darbuotojams atskirai maistas neruošiamas ir įstaigoje ruošiamų porcijų dydis nekeičiamas;   

5. švietimo įstaigų darbuotojai moka už maistą pagal Savivaldybės tarybos nustatytą atlyginimo dydį už maitinimo paslaugas.

6. Vaikams ir mokiniams, turintiems sveikatos sutrikimų, organizuojamas pritaikytas maitinimas pagal atskirą valgiaraštį, kuris sudaromas atsižvelgiant į pateiktas gydytojo rekomendacijas raštu (forma Nr. E027-1).

7. Švietimo įstaiga, atsižvelgdama į fiziologinius vaikų ir mokinių poreikius, amžiaus ypatumus, sveikos mitybos principus ir taisykles, sudaro maitinimo valgiaraščius ir tvarkaraščius, maitinimui teikiamų maisto produktų asortimentą, nustato maitinimo užsisakymo ir atsiskaitymo už maitinimo paslaugas švietimo įstaigoje tvarką.

8. Mokinių atostogų, nustatytų Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos patvirtintuose bendruosiuose ugdymo planuose, metu maitinimas organizuojamas:

8.1. veikiančiose ikimokyklinio ugdymo įstaigose;

8.2. bendrojo ugdymo mokyklose, kuriose organizuojamos dieninės vaikų stovyklos ir kitos ilgalaikės programos (šventės, konkursai, varžybos ir kiti renginiai).

 

II SKYRIUS

 

MOKINIŲ MAITINIMO ORGANIZAVIMAS BENDROJO UGDYMO MOKYKLOJE

 

 

9.   Mokinių maitinimą bendrojo ugdymo mokykloje organizuoti gali:

9.1. mokykla;

9.2. maitinimo organizatorius, parenkamas Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka. Sudarant sutartis su maitinimo organizatoriumi dėl maitinimo paslaugų teikimo švietimo įstaigose, vadovaujamasi Šiaulių miesto savivaldybės švietimo įstaigų maitinimo paslaugų pirkimo tvarkos aprašu.

10. Bendrojo ugdymo mokykloje mokiniams ruošiami pusryčiai, pietūs ir vakarienė, kuriuos galima užsisakyti iš anksto. Mokykloje gali būti organizuojamas maitinimas sudarant sąlygas mokiniams laisvai pasirinkti užkandžius, kurie turi būti tiekiami pagal mokinių maitinimui
rekomenduojamų produktų sąrašą.

11. Mokamam ir nemokamam maitinimui pagal perspektyvinį valgiaraštį sudaromas dienos valgiaraštis, kuriame turi būti nurodyti patiekiami patiekalai, jų kiekiai gramais ir kaina eurais.

12. Mokyklos valgykloje gali veikti bufetas, kuriame mokiniai turėtų galimybę nusipirkti įvairių užkandžių, gėrimų, vaisių ir kitos produkcijos pagal mokinių maitinimui rekomenduojamų
produktų sąrašą.

13. Už maitinimo paslaugą atsiskaitoma pavedimu, elektroninėmis banko kortelėmis, elektroniniu mokinio pažymėjimu arba grynaisiais pinigais. Grynieji pinigai priimami ir įtraukiami į apskaitą pagal Kasos darbo organizavimo ir kasos operacijų atlikimo taisykles.

14. Atlyginimas už maitinimo paslaugas susideda iš dviejų dalių:

14.1.  už produktus (įskaitant prekių pirkimo pridėtinės vertės mokestį);

14.2.  už patiekalų gamybą (darbuotojų, tiesiogiai susijusių su maitinimo organizavimu,
darbo užmokestis, valstybinio socialinio draudimo įmokos, virtuvės įrangos priežiūra ir
atnaujinimas, elektros, vandens ir kitos su maisto gaminimu, patiekimu ir pardavimu susijusios sąnaudos).

15. Atlyginimo dydis už patiekalo gamybą sudaro 50 proc. atlyginimo už maisto produktus (įskaitant prekių pirkimo pridėtinės vertės mokestį). Jeigu mokyklos valgykla ar bufetas prekiauja gatava produkcija, kuriai patiekti ir apdoroti sąnaudų reikia mažiau, nei nurodyta Aprašo 14.2 papunktyje, atlyginimo dydis už patiekalo gamybą sudaro 30 proc. atlyginimo už maisto produktus (įskaitant prekių pirkimo pridėtinės vertės mokestį). Vaikų, ugdomų bendrojo ugdymo mokyklose pagal Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu patvirtintą priešmokyklinio ugdymo programos III modelį (grupės veiklos trukmė per dieną 10 val. 30 min.), atlyginimas už vaikų maitinimą mokamas vadovaujantis Savivaldybės tarybos patvirtintu Atlyginimo už vaikų, ugdomų pagal ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, išlaikymą savivaldybės švietimo įstaigose nustatymo tvarkos aprašu.

16. Už maitinimo paslaugą gaunamos pajamos įtraukiamos į apskaitą kaip įstaigos pajamų lėšos. Įstaigos vadovas privalo užtikrinti, kad įstaigos pajamų programos sąmatoje būtų numatytos lėšos valgyklos darbuotojų darbo užmokesčiui, socialinio draudimo įmokoms, elektros energijai, karšto ir šalto vandens sąnaudoms, laboratoriniams vandens kokybės tyrimams, svarstyklių ir termometrų patikrai, įrenginių remontui ir kitoms išlaidoms, tiesiogiai susijusioms su valgyklos veikla, padengti.

17. Mokyklų valgyklų darbuotojų pareigybes ir etatų skaičių nustato švietimo įstaigos vadovas atsižvelgdamas į maitinamų asmenų skaičių.

18. Maitinimui organizuoti mokyklos valgyklos darbuotojų pareigybės finansuojamos iš savivaldybės biudžeto.

19. Mokyklos, kurios turi pakankamai lėšų Aprašo 16 punkte nurodytoms reikmėms apmokėti, gali planuoti ir panaudoti lėšas prekėms, paslaugoms, maitinimo bloko patalpų remontui ir ilgalaikiam turtui įsigyti.

 

III SKYRIUS

 

VAIKŲ MAITINIMO ORGANIZAVIMAS IKIMOKYKLINĖJE ĮSTAIGOJE

 

 

20. Ikimokyklinio ugdymo įstaigose vaikų maitinimų skaičius priklauso nuo jų buvimo įstaigoje trukmės. Vaikai turi būti maitinami ne rečiau nei kas 3 val. 30 min. Tėvams (kitiems teisėtiems vaiko atstovams) pasirinkus ne ilgesnį kaip 4 val. trukmės ugdymą per dieną, vaikui organizuojamas mažiausiai vienas maitinimas. Apie planuojamus kito mėnesio pakeitimus tėvai privalo informuoti įstaigą iki einamojo mėnesio priešpaskutinės darbo dienos.

21. Pagal perspektyvinį valgiaraštį sudaromas valgiaraštis-reikalavimas (maisto produktams išduoti). 

22. Pagal valgiaraštį-reikalavimą (maisto produktams išduoti) sudaromas dienos valgiaraštis, kuriame turi būti nurodyti patiekiami patiekalai ir jų kiekiai gramais.

23. Dienos valgiaraštis skelbiamas kiekvienoje vaikų atvykimo į lopšelį-darželį patalpoje.

24. Išlaidas už maitinimo paslaugas sumoka tėvai (kiti teisėti vaiko atstovai) pagal Savivaldybės tarybos patvirtintą Atlyginimo už vaikų, ugdomų pagal ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, išlaikymo savivaldybės švietimo įstaigose nustatymo tvarkos aprašą.

25. Už maitinimo paslaugą gaunamos pajamos įtraukiamos į apskaitą kaip įstaigos pajamų lėšos. Įstaigos vadovas privalo užtikrinti, kad gautos pajamos už maisto produktus (įskaitant pridėtinės vertės mokestį) būtų naudojamos tik maisto produktams įsigyti, o pajamos, gautos už patiekalų gamybą, būtų naudojamos valgyklos darbuotojų darbo užmokesčiui, socialinio draudimo įmokoms, elektros energijai, karšto ir šalto vandens sąnaudoms, laboratoriniams vandens kokybės tyrimams, svarstyklių ir termometrų patikrai, įrenginių, virtuvės patalpų remontui ir kitoms išlaidoms, tiesiogiai susijusioms su valgyklos veikla, padengti.

26. Ikimokyklinių įstaigų valgyklų darbuotojų pareigybes ir etatų skaičių nustato švietimo įstaigos vadovas atsižvelgdamas į maitinamų asmenų ir maitinimų skaičių.

27. Maitinimui organizuoti įstaigos valgyklos darbuotojų pareigybės finansuojamos iš savivaldybės biudžeto.

28. Įstaigos, kurios turi pakankamai lėšų Aprašo 25 punkte nurodytoms reikmėms apmokėti, už patiekalų gamybą gautas lėšas gali panaudoti maitinimo patalpų remontui, jose reikalingam ilgalaikiam turtui, prekėms, paslaugoms pirkti.

 

IV SKYRIUS

 

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

 

29. Vaikų ir mokinių maitinimo organizavimas Šiaulių miesto švietimo įstaigose turi atitikti Vaikų maitinimo organizavimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio 11 d. įsakymu Nr. V-964 „Dėl Vaikų maitinimo organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (su visais papildymais ir pakeitimais), nuostatas.

30. Švietimo įstaigoje už maitinimo organizavimą atsako įstaigos direktorius arba jo įgaliotas asmuo. Švietimo įstaiga, vadovaudamasi Aprašo nuostatomis, nustato vaikų, mokinių ir darbuotojų maitinimo organizavimo švietimo įstaigoje tvarką.

31. Vaikų ir mokinių maitinimo organizavimą švietimo įstaigose koordinuoja Savivaldybės administracijos Švietimo skyrius.

32. Šiaulių miesto savivaldybės švietimo centro specialistas analizuoja švietimo įstaigų valgyklose gaminamo maisto produkcijos kokybę, technologinių procesų ypatumus, teikia informaciją ir siūlymus dėl maitinimo trūkumų šalinimo švietimo įstaigų vadovams, konsultuoja švietimo įstaigas dėl vaikų ir mokinių maitinimo organizavimo.

33. Aprašas skelbiamas Savivaldybės interneto svetainėje.

34. Švietimo įstaigų vadovai inicijuoja mokinių, jų tėvų (kitų teisėtų vaiko atstovų), darbuotojų supažindinimą su Aprašu.

35. Aprašą keičia ar pripažįsta netekusiu galios Savivaldybės taryba.

 

_____________________