PANEVĖŽIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO NUSTATYMO IR SENYVO AMŽIAUS ASMENS BEI SUAUGUSIO ASMENS SU NEGALIA SOCIALINĖS GLOBOS POREIKIO NUSTATYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2021 m. balandžio 8 d. Nr. T-92
Panevėžys
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 12 punktu,
18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 13 straipsnio 4 dalies
1 punktu, Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“, Savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:
1. Patvirtinti Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo tvarkos aprašą (pridedama).
2. Pripažinti netekusiu galios Panevėžio rajono savivaldybės tarybos 2016 m. lapkričio 17 d. sprendimą Nr. T-193 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.
PATVIRTINTA
Panevėžio rajono savivaldybės tarybos
2021 m. balandžio 8 d. sprendimu Nr. T-92
ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO NUSTATYMO IR SENYVO AMŽIAUS ASMENS BEI SUAUGUSIO ASMENS SU NEGALIA SOCIALINĖS GLOBOS POREIKIO NUSTATYMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį ir senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikį nustatančius subjektus, asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio ir senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo kriterijus ir procedūrą, asmens (šeimos) teises ir pareigas, informacijos teikimą ir saugojimą, skundų nagrinėjimo tvarką.
2. Šis Aprašas taikomas nustatant individualų asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikį, priimant sprendimą dėl socialinių paslaugų skyrimo asmeniui (šeimai), pageidaujančiam (-iai) gauti socialines paslaugas, kurias finansuoja Panevėžio rajono savivaldybė (toliau – Savivaldybė) iš savo biudžeto ar iš valstybės biudžeto specialių tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams.
3. Nustatant asmens, gyvenančio kartu su šeima, socialinių paslaugų poreikį, kartu nustatomas ir šeimos socialinių paslaugų poreikis.
4. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme, Socialinių paslaugų kataloge, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-93 „Dėl Socialinių paslaugų katalogo patvirtinimo“, Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos apraše ir Senyvo amžiaus asmens bei asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikoje, patvirtintuose Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu
Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“, ir kituose susijusiuose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.
II SKYRIUS
ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKĮ IR SENYVO AMŽIAUS ASMENS BEI SUAUGUSIO ASMENS SU NEGALIA SOCIALINĖS GLOBOS POREIKĮ NUSTATANTYS SUBJEKTAI
5. Asmens (šeimos), pageidaujančio gauti socialines paslaugas, socialinių paslaugų poreikį nustato savivaldybės seniūnijų specialistai socialiniam darbui (toliau – specialistai socialiniam darbui).
6. Jei asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikiui nustatyti reikalingos kitų sričių specialistų išvados, specialistai socialiniam darbui gali kreiptis į atitinkamos srities specialistus reikalingoms išvadoms gauti.
III SKYRIUS
KREIPIMOSI DĖL SOCIALINIŲ PASLAUGŲ SKYRIMO ASMENIUI (ŠEIMAI) TVARKA
8. Dėl socialinių paslaugų gavimo asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas kreipiasi į savivaldybės seniūniją pagal gyvenamąją vietą ir pateikia:
8.1. užpildytą prašymą-paraišką socialinėms paslaugoms gauti SP-8, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-183 „Dėl kai kurių socialinei paramai gauti reikalingų formų patvirtinimo“ (toliau – Prašymas);
8.2. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą arba teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintą jo kopiją;
9. Specialistas socialiniam darbui Prašymą registruoja Procesų ir dokumentų valdymo sistemoje (toliau – DVS), ir duomenis suveda į Socialinės paramos informacijos sistemos (toliau – SPIS) duomenų bazę.
10. Tuo atveju, jei asmuo (šeima) patiria fizinį ar psichologinį smurtą arba kyla grėsmė jo fiziniam ar emociniam saugumui, dėl laikino apnakvindinimo paslaugos skyrimo asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas gali kreiptis į savivaldybę ir ne pagal gyvenamąją vietą.
11. Dėl bendrųjų socialinių paslaugų asmens (vieno iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjo, rūpintojo raštiškas prašymas nebūtinas, išskyrus dėl bendrųjų socialinių paslaugų, kurių skyrimo duomenys turi būti įvesti į SPIS duomenų bazę.
12. Dėl socialinių paslaugų skyrimo, veikdami asmens (šeimos) ar visuomenės socialinio saugumo interesais, gali kreiptis bendruomenės nariai ar kiti suinteresuoti asmenys. Tokiu atveju pateikiamas tik Prašymas (Prašymo priedų pildyti nereikia) ir paaiškinimas, kodėl asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas (nurodomas vardas ir pavardė) negali pats kreiptis dėl socialinių paslaugų skyrimo.
IV SKYRIUS
ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO IR SENYVO AMŽIAUS ASMENS BEI SUAUGUSIO ASMENS SU NEGALIA SOCIALINĖS GLOBOS POREIKIO NUSTATYMAS
13. Asmens socialinių paslaugų poreikis nustatomas individualiai pagal asmens nesavarankiškumą ir galimybes savarankiškumą ugdyti ar kompensuoti asmens interesus ir poreikius atitinkančiomis socialinėmis paslaugomis.
14. Šeimos socialinių paslaugų poreikis nustatomas kompleksiškai vertinant šeimos narių gebėjimus, galimybes ir motyvaciją spręsti savo šeimos socialines problemas, palaikyti ryšius su visuomene bei galimybes tai ugdyti ar kompensuoti šeimos interesus ir poreikius atitinkančiomis bendrosiomis socialinėmis paslaugomis ar socialine priežiūra.
15. Asmeniui (šeimai) gali būti nustatytas kelių rūšių bendrųjų socialinių ar (ir) socialinės priežiūros paslaugų poreikis.
16. Nustatant asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, identifikuojama asmens poreikių rūšis bei socialinė grupė.
17. Išskiriamos šios asmens socialinių paslaugų poreikių rūšys:
17.1. asmens poreikiai, kurie gali būti tenkinami bendrosiomis socialinėmis paslaugomis ar socialine priežiūra;
18. Išskiriamos šios asmenų socialinės grupės:
19. Specialistas socialiniam darbui ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų nuo Prašymo gavimo dienos privalo nustatyti asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, ir užpildyti Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“ (toliau – socialinių paslaugų poreikio vertinimo forma).
20. Terminas nustatyti asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį gali būti pratęsiamas iki
15 kalendorinių dienų nuo Prašymo gavimo dienos, specialistui socialiniam darbui raštu nurodžius priežastis, dėl kurių šį terminą reikia pratęsti.
21. Specialistas socialiniam darbui nustatytą asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimą registruoja registracijos žurnale.
22. Jei asmuo (šeima) pageidauja gauti tik bendrąsias socialines paslaugas (informavimo, konsultavimo, tarpininkavimo ir atstovavimo, maitinimo organizavimo, aprūpinimo būtinaisiais drabužiais ir avalyne, transporto paslaugų organizavimo, sociokultūrines, asmeninės higienos ir priežiūros paslaugų organizavimo ir kt.), asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimas neatliekamas.
23. Jei įvertinus asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį nustatoma, kad bendrųjų socialinių paslaugų ar socialinės priežiūros paslaugų asmeniui nepakanka, vertinamas socialinės globos poreikis.
24. Asmens socialinės globos poreikis nustatomas vadovaujantis Senyvo amžiaus asmens bei asmens su negalia socialinės globos poreikio vertinimo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“ ir Socialinės globos poreikio vaikui su negalia nustatymo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. rugsėjo 9 d. įsakymu Nr. A1-255 „Dėl Socialinės globos poreikio vaikui su negalia nustatymo metodikos patvirtinimo“.
25. Asmens socialinės globos poreikis nustatomas pagal įvertintą asmens nesavarankiškumo lygį užpildant Senyvo amžiaus asmens bei asmens su negalia socialinės globos poreikio vertinimo formą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“ (toliau – socialinės globos poreikio vertinimo forma), Vaiko su negalia socialinės globos poreikio vertinimą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. rugsėjo 9 d. įsakymu Nr. A1-255 „Dėl Socialinės globos poreikio vaikui su negalia nustatymo metodikos patvirtinimo“.
26. Specialistas socialiniam darbui socialinės globos poreikio vertinimą ir vaiko su negalia socialinės globos poreikio vertinimą registruoja registracijos žurnale.
27. Asmens nesavarankiškumo lygis vertinamas pagal asmens veiklos ir gebėjimo dalyvauti įvertinimą šiose veiklose:
28. Asmens veikla ir gebėjimai dalyvauti minėtose veiklose vertinami pildant Specialiojo nuolatinės slaugos, specialiojo nuolatinės priežiūros (pagalbos), specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikių nustatymo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. A1-765/V-1530 „Dėl Specialiojo nuolatinės slaugos, specialiojo nuolatinės priežiūros (pagalbos), specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikių nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 2 priedą – Asmens veiklos ir gebėjimo dalyvauti įvertinimo klausimyną (toliau – klausimynas).
29. Specialistas socialiniam darbui SPIS duomenų bazėje patikrina ar asmeniui buvo nustatyti specialieji poreikiai per praėjusius 6 mėnesius, jeigu specialieji poreikiai buvo nustatyti, dėl klausimyno gavimo kreipiasi į tą įstaigą, kuri klausimyną užpildė (į kitą savivaldybę, socialinių paslaugų centrą ar Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos).
30. Jeigu senyvo amžiaus asmeniui specialieji poreikiai nebuvo nustatyti arba senyvo amžiaus asmeniui ar suaugusiam asmeniui su negalia jie buvo nustatyti ankščiau nei prieš 6 mėnesius, klausimyną turi užpildyti specialistas socialiniam darbui.
31. Nustatęs asmens nesavarankiškumo lygį ir įvertinęs kitą socialinės globos poreikio vertinime esančią informaciją, turinčią įtakos asmens socialinių paslaugų poreikiui, specialistas socialiniam darbui parašo išvadą dėl asmeniui siūlomų socialinių paslaugų, atsižvelgdamas į socialinės globos poreikio vertinimo 5 punkte pateiktas rekomendacijas.
32. Specialistas socialiniam darbui asmeniškai atsako už tinkamą asmens socialinių paslaugų poreikio vertinimą ir išvadų pateikimą.
33. Specialisto socialiniam darbui išvadoje (socialinės globos poreikio vertinimo formos
6.1 papunktyje) turi būti pateikta informacija apie asmeniui teiktas socialines paslaugas (paslaugų pavadinimai ir teikimo laikotarpiai), jeigu tokia informacija prieinama, galimas alternatyvias ir siūlomas teikti socialines paslaugas, nurodomi motyvuoti paaiškinimai dėl alternatyvių ir siūlomų teikti (nesiūlomų alternatyvių) socialinių paslaugų.
34. Nustačius, kad socialinė globa asmeniui nebūtina (socialinės globos poreikio vertinimo formos 5.1 papunktis), teikiama išvada (socialinės globos poreikio vertinimo formos 6.1 papunktis) dėl bendrųjų socialinių paslaugų ar socialinės priežiūros teikimo ir asmens socialinių paslaugų poreikio vertinimas pakartotinai neatliekamas.
35. Jei nėra galimybės asmeniui savivaldybėje suteikti siūlomų ar asmens pageidaujamų socialinių paslaugų arba siūloma socialinė paslauga, kuriai gauti sudaryta eilė, specialistas socialiniam darbui siūlo alternatyvią socialinę paslaugą, kuri geriausiai atitinka nustatytą asmens socialinių paslaugų poreikį.
36. Jei socialinės globos poreikio asmeniui nustatymo metu paaiškėja, kad kartu su asmeniu gyvenančiai šeimai, neveiksnaus ar ribotai veiksnaus tam tikroje srityje asmens globėjui (rūpintojui), asmeniui, padedančiam priimti sprendimus pagal pagalbos priimant sprendimus sutartį, reikalingos socialinės paslaugos, specialistas socialiniam darbui, pildydamas socialinės globos poreikio vertinimo formą, 8 punkte nurodo, kokios socialinės paslaugos jiems yra siūlomos.
37. Vertindamas asmens socialinės globos poreikį, specialistas socialiniam darbui visą asmens socialinės globos poreikiui nustatyti reikiamą informaciją bei duomenis apie asmenį turi rinkti pokalbio su asmeniu, kartu gyvenančiais artimaisiais metu bei pagal gautas kitų specialistų išvadas ir (ar) dokumentus. Jei asmuo dėl ligos ir (ar) negalios negali informacijos pateikti žodžiais, informacija gali būti renkama raštu, stebint asmenį ir bendraujant su jo artimaisiais.
38. Asmens dienos ar ilgalaikės socialinės globos poreikis turi būti nustatytas per
20 kalendorinių dienų, o trumpalaikės socialinės globos – per 15 kalendorinių dienų nuo Prašymo gavimo dienos.
39. Terminas nustatyti dienos ar ilgalaikės socialinės globos poreikį gali būti pratęsiamas iki
30 kalendorinių dienų, o trumpalaikės socialinės globos – iki 25 kalendorinių dienų nuo Prašymo gavimo dienos, specialistui socialiniam darbui raštu nurodžius priežastis, dėl kurių šį terminą reikia pratęsti.
40. Nustatant vaiko su negalia socialinių paslaugų poreikį, atsižvelgiama į vaiko ugdymo ir vystymosi poreikius pagal įvairių sričių specialistų (vaiko teisių apsaugos institucijos ir jos teritorinių skyrių, švietimo įstaigų, pedagoginės psichologinės pagalbos tarnybų, sveikatos priežiūros įstaigų ir kitų įstaigų specialistų) išvadas ir rekomendacijas, kurios turi įtakos nustatant vaiko socialinių paslaugų poreikį.
41. Nustatant vaikų su negalia ir suaugusių asmenų su negalia bei senyvo amžiaus asmenų socialinių paslaugų poreikį, atsižvelgiama į asmens neįgalumo lygį, darbingumo lygį ar specialiųjų poreikių lygį, specialiuosius poreikius, nustatytus vadovaujantis Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymu.
42. Laikino atokvėpio paslaugų poreikis asmeniui nustatomas vertinant su asmeniu kartu gyvenančių ir jį prižiūrinčių artimųjų (toliau – artimieji) galimybes ir motyvaciją derinti asmeninį ir visuomeninį gyvenimą su artimųjų priežiūra, galimybes kompensuoti artimųjų interesus ir poreikius atitinkančiomis prižiūrimam asmeniui teikiamomis socialinėmis paslaugomis. Laikino atokvėpio paslaugų poreikis nustatomas vieną kartą per 24 mėnesių laikotarpį, jeigu asmens sveikatos būklė per šį laikotarpį nesikeičia. Kreipiantis dėl laikino atokvėpio paslaugų kitą kartą ir gavus iš asmens artimųjų informaciją, kad asmens sveikatos būklė pasikeitė, asmens socialinių paslaugų poreikis nustatomas iš naujo šiame Apraše nustatyta tvarka.
43. Specialistas socialiniam darbui, nustatęs asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, vaiko su negalia, senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikį, Prašymą, poreikių vertinimus bei visus dokumentus pateikia Socialinės paramos skyriaus specialistui.
44. Socialinės paramos skyrius specialistas gautus dokumentus teikia Socialinių paslaugų skyrimo komisijai, kuri analizuoja gautą medžiagą ir siūlo priimti sprendimą dėl socialinių paslaugų skyrimo.
V SKYRIUS
SOCIALINIŲ PASLAUGŲ ASMENIUI (ŠEIMAI) SKYRIMAS,
SUSTABDYMAS IR NUTRAUKIMAS
VI SKYRIUS
ASMENS (ŠEIMOS) TEISĖS IR PAREIGOS
48. Asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių), jo globėjas, rūpintojas turi teisę gauti informaciją apie Lietuvos Respublikos teritorijoje veikiančias paslaugų įstaigas, laisvas vietas jose, socialinių paslaugų kainas.
VII SKYRIUS
INFORMACIJOS TEIKIMAS IR SAUGOJIMAS
50. Savivaldybė savo interneto svetainėje skelbia informaciją apie savivaldybės teikiamas socialines paslaugas: viešina informaciją apie visas jos teritorijoje veikiančias socialinių paslaugų įstaigas, neatsižvelgdama į jų pavaldumą, apie šiose įstaigose teikiamas socialines paslaugas, kitą informaciją, nurodytą teisės aktuose.
51. Duomenys apie asmeniui skirtas, teikiamas, nutrauktas, sustabdytas ir neskirtas (nurodžius jų neskyrimo priežastis) socialines paslaugas pateikiami SPIS duomenų bazėje:
51.1. apie socialinių paslaugų asmeniui skyrimą, nutraukimą (neskyrimo duomenis) į SPIS suveda Socialinės paramos skyriaus specialistas;
VIII SKYRIUS
SKUNDŲ NAGRINĖJIMAS
53. Išvadas dėl asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo skirti socialines paslaugas nustatymo asmuo (šeima) gali apskųsti Savivaldybės administracijos direktoriui.
54. Apskundus išvadas dėl asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo, Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudaroma komisija, kuri pakartotinai nustato asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį ir savo išvadas pateikia Savivaldybės administracijos direktoriui.
55. Specialistas socialiniam darbui, kaltas dėl netinkamo asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo, gali būti traukiamas drausminėn atsakomybėn teisės aktų nustatyta tvarka.