LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL VIEŠOJO TRANSPORTO PRIEMONIŲ PRITAIKYMO NEĮGALIESIEMS IR RIBOTO JUDUMO ASMENIMS REIKALAVIMŲ APRAŠO PATVIRTINIMO
2022 m. rugsėjo 19 d. Nr. 3-439
Vilnius
1. T v i r t i n u Viešojo transporto priemonių pritaikymo neįgaliesiems ir riboto judumo asmenims reikalavimų aprašą (pridedama).
2. N u s t a t a u, kad:
2.2. Viešojo transporto priemonių pritaikymo neįgaliesiems ir riboto judumo asmenims reikalavimų aprašas taikomas pirmą kartą Lietuvos Respublikoje registruojamoms transporto priemonėms, išskyrus atvejus, kai Lietuvos Respublikos teisės aktais reglamentuojamos transporto priemonių pirkimo procedūros buvo pradėtos iki šio įsakymo įsigaliojimo.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro
2022 m. rugsėjo 19 d. įsakymu Nr. 3-439
VIEŠOJO TRANSPORTO PRIEMONIŲ PRITAIKYMO NEĮGALIESIEMS
IR RIBOTO JUDUMO ASMENIMS REIKALAVIMŲ APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Viešojo transporto priemonių pritaikymo neįgaliesiems ir riboto judumo asmenims reikalavimų aprašas (toliau – Aprašas) nustato viešojo transporto priemonių, vežančių keleivius automobilių ir vidaus vandenų keliais, pritaikymo neįgaliesiems ir riboto judumo asmenims (toliau – asmenys) reikalavimus.
2. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos transporto veiklos pagrindų įstatyme, Lietuvos Respublikos kelių transporto kodekse, Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatyme, Jungtinių Tautų Europos ekonomikos komisijos taisyklėje (JT EEK) Nr. 107 „Vienodos nuostatos dėl M2 arba M3 kategorijos transporto priemonių patvirtinimo, atsižvelgiant į jų bendrąją konstrukciją“ ir Jungtinių Tautų Europos ekonomikos komisijos (JT EEK) taisyklėje Nr. 16 „Vienodos nuostatos dėl: I. variklinių transporto priemonių keleiviams skirtų saugos diržų, apsaugos sistemų, vaiko apsaugos sistemų, ISOFIX vaiko apsaugos sistemų patvirtinimo; II. transporto priemonių su įrengtais saugos diržais, priminimo prisisegti saugos diržus įtaisais, apsaugos sistemomis, vaiko apsaugos sistemomis ir ISOFIX vaiko apsaugos sistemomis patvirtinimo“.
II SKYRIUS
REIKALAVIMAI VIEŠOJO TRANSPORTO PRIEMONĖMS,
VEŽANČIOMS KELEIVIUS AUTOMOBILIŲ KELIAIS
3. Viešojo transporto priemonėse, vežančiose keleivius automobilių keliais (toliau – transporto priemonės), turi būti įrengtos asmenims pritaikytos vietos pagal šiuos reikalavimus:
3.1. I, II, III, A ir B klasės transporto priemonėse turi būti įrengtas tam tikras vietų skaičius neįgaliojo vežimėlių naudotojams:
3.1.1. I klasės transporto priemonėse, kurių ilgis iki 12,5 m, privalo būti įrengta bent viena vieta, o transporto priemonėse, kurių ilgis daugiau kaip 12,5 m, turi būti įrengtos bent dvi vietos neįgaliojo vežimėlių naudotojams;
3.1.2. II klasės transporto priemonėse, kurių ilgis iki 13,5 m, privalo būti įrengta bent viena vieta, o transporto priemonėse, kurių ilgis daugiau kaip 13,5 m, turi būti įrengtos bent dvi vietos neįgaliojo vežimėlių naudotojams;
3.2. I, II ir A klasės transporto priemonėse neįgaliojo vežimėliui pastatyti skirtas plotas gali būti sujungtas su nesulankstytiems vaikiškiems vežimėliams arba lopšiniams vežimėliams pastatyti skirtu plotu.
4. Transporto priemonėse turi būti bent vienas įlipimo įtaisas (pandusas, keltuvas, liftas ar kt.) neįgaliojo vežimėlių naudotojams patekti į saloną.
5. Transporto priemonėse prie asmenims pritaikytų vietų, durų ir specialiųjų sėdynių skirtų asmenims turi būti įrengti ryšio su vairuotoju įtaisai (pvz., mygtukai) (toliau – ryšio įtaisai). Ryšio įtaisai turi vairuotojui pranešti, kad ryšio įtaisas aktyvuotas (vairuotojas turi gauti audiovizualinį signalą ir asmenims įlipti / išlipti turi skirti daugiau laiko nei įprastai arba suteikti specialiąją pagalbą, pvz., pastatyti pandusą ar kt.). Visus ryšio įtaisus turi būti įmanoma valdyti plaštaka. Vienu arba keliais įsižiebiančiais ženklais ir garsais asmuo turi būti informuotas apie tai, kad ryšio įtaisas aktyvuotas.
6. Transporto priemonės durys, ryšio įtaisai, turėklai, laiptai (pakylos), įlipimo įtaisas turi išsiskirti iš aplinkos savo spalva. Kontrastas aplinkinių paviršių atžvilgiu turi būti bent 0,4 pagal natūralių spalvų sistemą.
7. Transporto priemonės salone turi būti įrengtas garsiakalbis, per kurį keleiviams skelbiami iš anksto įrašyti pranešimai apie artimiausią stotelę ir kitą stotelę.
8. Transporto priemonės išorėje turi būti įrengtas garsiakalbis, per kurį kiekvienoje stotelėje laukiantiems keleiviams skelbiami iš anksto įrašyti pranešimai apie atvykstančios transporto priemonės maršruto numerį (jeigu yra) ir maršruto pavadinimą; taip pat turi būti galimybė reguliuoti garsiakalbio garsą (rekomenduojama transporto priemonėse įrengti prisitaikantį prie aplinkos garso garsiakalbį, kuris automatiškai reguliuoja pranešimo garsumą).
9. Transporto priemonės salone turi būti įrengtas ekranas, informacinė švieslentė, bėgančioji eilutė ar kita priemonė vizualinei informacijai perduoti, kurioje iš visų keleivių vietų būtų aiškiai matyti:
III SKYRIUS
REIKALAVIMAI VIEŠOJO TRANSPORTO PRIEMONĖMS,
VEŽANČIOMS KELEIVIUS VIDAUS VANDENŲ KELIAIS
11. Viešojo transporto priemonės, vežančios keleivius vidaus vandenų keliais, turi atitikti 2016 m. rugsėjo 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos (ES) 2016/1629, kuria nustatomi vidaus vandenų laivams taikomi techniniai reikalavimai, iš dalies keičiama Direktyva 2009/100/EB ir panaikinama Direktyva 2006/87/EB, nuostatas dėl asmenų.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
12. Rekomenduojama keleivinio kelių transporto viešųjų paslaugų organizatoriui konsultuotis su asmenimis, kurie yra ar galėtų būti keleiviais, ar jų atstovais ir įvertinti jų poreikius kiekviename maršrute, prireikus įsigyjant transporto priemonę ar užsakant vežimo paslaugą nustatyti didesnius reikalavimus (transporto priemonėje įrengta daugiau vietų neįgaliojo vežimėlių naudotojams, asmenims pritaikytų sėdynių ir pan.), nei nustato Aprašas.
13. Rekomenduojama transporto priemonių parke turėti bent vieną transporto priemonę, kuria vienu metu būtų galima vežti kelis neįgaliojo vežimėlių naudotojus. Rekomenduojamos transporto priemonės su išimamomis ar sustumiamomis sėdynėmis, kurios greitai ir patogiai pritaikomos neįgaliojo vežimėlių naudotojams.
14. Rekomenduojama transporto priemonėse vizualią informaciją (tekstą, piktogramas ir kt., pvz., sėdynių numerius, mygtukus, tualeto ir jo vidaus įrangos žymėjimą) pateikti Brailio raštu ir reljefiškai. Brailio raštu ir reljefiškai pateikta informacija turėtų būti intuityviai randama ir nesunkiai pasiekiama ranka.