VILNIAUS RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL VILNIAUS RAJONO SAVIVALDYBĖS ATVIROS BIATLONO ŠAUDYKLOS, ESANČIOS KALNO G. 16B, NEMENČINĖJĖ, VILNIAUS R. naudojimosi taisyklių patvirtinimo
2016 m. gruodžio 21 d. Nr. A27(1)-3308
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 29 str. 8 d., 3 p., Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo 27 str. 4, 5 d., Lietuvos policijos generalinio komisaro 2003-06-30 įsakymu Nr. V – 383 „Dėl šaudymo tirų ar šaudyklų, jų teritorijų reikalavimų bei ginklo panaudojimo ir nuomojimo tire ar šaudykloje taisyklių patvirtinimo”, siekdami užtikrinti tinkamą ir saugią naudojimosi atvira biatlono šaudykla, esančia Kalno g.16B, Nemenčinėje:
1. T v i r t i n u:
1.1. Juridinių ir fizinių asmenų naudojimosi atvira biatlono šaudykla Kalno g.16B Nemenčinėje taisykles (1 priedas).
2. P a v e d u Vilniaus rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriui ir Vilniaus rajono savivaldybės administracijos Nemenčinės miesto seniūnui kontroliuoti įsakymo vykdymą.
PATVIRTINTA
Vilniaus rajono savivaldybės
administracijos direktoriaus
2016 m. gruodžio 21 d.
įsakymu Nr. A27(1)-3308
1 priedas
JURIDINIŲ IR FIZINIŲ ASMENŲ NAUDOJIMOSI ATVIRA BIATLONO ŠAUDYKLA KALNO G. 16B NEMENČINĖJE TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Vilniaus rajono savivaldybės administracija (toliau – Savivaldybės administracija) Atviros biatlono šaudyklos Kalno g. 16B taisyklės (toliau – taisyklės) nustato šaudyklos eksploatavimo bei naudojimosi ja reikalavimus, taip pat ginklų naudojimo bei buvimo juose nuostatas. Nuostatai taikomi visiems asmenims, esantiems šaudykloje Kalno g. 16B.
2. Šiuose nuostatuose vartojamos sąvokos:
· Šaudykla – saugiai šaudyti iš šaunamųjų ginklų pritaikyta teritorija.
· Ugnies linija – šaudyklos vieta, iš kurios šaudoma.
· Ugnies zona – šaudyklos dalis tarp ugnies linijos ir taikinio.
· Pasirengimo šaudyti zona – atskira, pažymėta šaudyklos dalis skirta asmenims, kurie rengiasi šaudyti, instruktoriams, treneriams, teisėjams bei kitiems asmenims, kuriems leista joje būti.
· Saugos zona – šaudyklos dalis tarp ugnies zonos ir tiro, šaudyklos ribų, už kurių nepavojinga būti šaudymo metu.
· Šaudymo vadovas – Vilniaus rajono savivaldybės mero 2016-11-16 potvarkiu Nr. M 23 - 89 paskirtas už saugų šaudymą atsakingas asmuo. Šaudymo vadovas gali būti paskirtas kartu ir šaudymo instruktoriumi.
· Šaudymo instruktorius – asmuo, padedantis šaudymo vadovui vesti šaudymo pratybas (varžybas).
· Šaulys – atvykęs į šaudymo pratybas asmuo.
3. Kitos šiose nuostatose vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, vartojamas Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatyme (toliau – Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymas).
II. ŠAUDYKLOS EKSPLOATAVIMO REIKALAVIMAI
5. Šaudykloje matomoje vietoje turi būti iškabintas leidimas eksploatuoti šaudyklą, saugos naudojantis ginklu reikalavimai, turi būti šaudyklos instruktavimo žurnalas.
7. Asmenys, norintys šaudyti šaudykloje, privalo išklausyti šaudymo vadovo instruktažą apie šaudyklos bei ginklo naudojimo saugos reikalavimus ir pasirašyti instruktažo žurnale, kuriame turi būti šios skiltys: asmens apsilankymo tire ar šaudykloje data ir laikas, vardas, pavardė, ginklų, su kuriais numatoma šaudyti, numeriai, šaudymo vadovo parašas bei asmens, norinčio šaudyti tire ar šaudykloje, parašas.
8. Šaudymo vadovais, instruktoriais gali būti tik tie asmenys, kurie Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka turi įgiję teisę laikyti (nešiotis) tos rūšies ginklus, iš kurių šaudoma, ir turi pakankamą kvalifikaciją. Šaudymo vadovas, instruktorius privalo mokėti suteikti pirmąją medicinos pagalbą ir turėti galiojantį sveikatos žinių atestavimo pažymėjimą.
III. GINKLŲ NAUDOJIMO ŠAUDYKLOJE TVARKA
10. Šaudymai šaudykloje vykdomi prižiūrint šaudymo vadovui. Asmenys, norintys šaudyti šaudykloje, privalo žinoti šaudyklos bei ginklo naudojimo saugos reikalavimus.
11. Ugnies linijoje šaudymo metu leidžiama būti tik šaudymo vadovui, instruktoriui ir šaudantiems asmenims.
13. Šaunamieji ginklai, įnešami į ugnies liniją, išnešami iš jos, turi būti neužtaisyti, be šovinių dėtuvės, įdėti į dėklą, rankinę ar kitus jiems gabenti pritaikytus daiktus. Išsiimti ginklus iš dėklo, rankinės ar kito jam pritaikyto daikto, užtaisyti ir pasiruošti šaudyti galima tik ugnies linijoje. Tarpuose tarp šūvių asmuo gali padėti ginklą (paleisti jį iš rankų) tik nukreipęs vamzdį į taikinių pusę (ilgieji šaunamieji ginklai gali būti sustatyti į piramidę) ir tik tada, kai iš jų išimti šoviniai ar dėtuvė. Ginklas iš ugnies linijos gali būti išneštas tik leidus šaudymo vadovui arba instruktoriui.
15. Asmenys, turintys leidimą laikyti ir nešioti ginklą, turintys pakankamą ginklo naudojimo patirtį iš jiems priklausančių ginklų ir (arba) naudodami jiems priklausančius šaudmenis šaudykloje gali šaudyti be šaudymo vadovo (instruktoriaus), gavus juridinio asmens eksploatuojančio šaudyklą vadovo leidimą.
16. Jeigu įvyksta nelaimingas atsitikimas, susidarius pavojingai situacijai, ugnies zonoje atsiradus žmogui, gyvūnui, šaudymo vadovas arba instruktorius privalo nedelsdamas duoti komandą nutraukti šaudymą.
17. Asmuo, išgirdęs duotą komandą nutraukti šaudymą, turi nedelsdamas išimti dėtuvę iš ginklo, šovinius iš vamzdžio, ir nepalikęs savo pozicijos, parodyti šaudymo vadovui arba instruktoriui ginklą su atitraukta spyna, kad šaudymo vadovas arba instruktorius galėtų įsitikinti, jog ginklas neužtaisytas. Ginklų, paliktų ugnies linijoje, vamzdžiai nukreipiami į taikinių pusę.
18. Šaudykloje draudžiama:
Ø Išduoti netvarkingus ginklus, šaudyti iš netvarkingų ginklų;
Ø Šaudyti iš medžioklinio šautuvo;
Ø Taikytis į taikinius ar kitus daiktus nesant ugnies linijoje;
Ø Šaudyti arba užtaisyti ginklą ugnies linijoje be šaudymo vadovo arba instruktoriaus leidimo (komandos).
Ø Ugnies linijoje nukreipti ginklą nesaugia kryptimi;
Ø Liesti padėtą ginklą, kada ugnies zonoje yra žmonių ar gyvūnų;
Ø Be priežiūros palikti užtaisytą ginklą;
Ø Liesti svetimą ginklą be savininko sutikimo;
Ø Išnešti užtaisytą ginklą už ugnies linijos ribų;
Ø Šaudyti į kitus daiktus;
Ø Naudoti ginklą ne pagal paskirtį;
Ø Šaudyti šaudykloje šaudmenimis, kuriais šaudyti šaudykla yra nepritaikyta;
Ø Leisti šaudyti asmenims, apsvaigusiems nuo alkoholio, narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų.
Nutraukus šaudymą (dėl bet kokių priežasčių) visų asmenų turimi ginklai turi būti neužtaisyti. Juos užtaisyti galima tik gavus šaudymo vadovo (instruktoriaus) leidimą (komandą).
Šaudykloje gali būti leidžiama šaudyti ir iš asmenims priklausančių lygiavamzdžių ginklų ir (arba) naudojant jiems priklausančius šaudmenis. Tokiu atveju šaudymo vadovas privalo sutikrinti asmens leidime, patvirtinančiame teisę laikyti ar nešioti ginklą, nurodytus ginklo duomenis su jo pateiktu ginklu (pateiktais šaudmenimis) ir tik tada, jei duomenys atitinka, leisti šaudyti iš šio ginklo arba naudoti pateiktus šaudmenis leidimą pateikusiems ar kitam asmeniui, taip pat ir neturinčiam leidimo, patvirtinančio teisę laikyti ar nešiotis ginklą, jeigu ginklą perduodamas asmuo yra šalia asmens, kuriam laikinai perduodamas naudoti ginklas.
IV. ŠAUDYMO VADOVO PAREIGOS
19. Šaudymo vadovas šaudykloje kontroliuoja ir atsako už tai, kad būtų tiksliai laikomasi nustatytų ginklų naudojimo šaudykloje taisyklių reikalavimų. Jo nurodymus privalo vykdyti visi šaudantys asmenys ir instruktoriai.
20. Šaudymo vadovais gali būti tik tie asmenys, kurie Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka turi įgiję teisę laikyti (nešiotis) tos rūšies ginklus, iš kurių šaudoma, ir turi pakankamą kvalifikaciją. Šaudymo vadovas privalo mokėti suteikti pirmąją medicinos pagalbą ir turėti galiojantį sveikatos žinių atestavimo pažymėjimą.
21. Šaudymo vadovas prieš pradedant šaudymo pratybas privalo:
Patikrinti taikinių bei kitų su šaudymu susijusių įrenginių tinkamumą naudoti ir jų patikimumą šaudant;
Pravesti saugaus elgesio su ginklais instruktažą;
Paskirti užduotis šaudymo instruktoriams.
Šaudymo metu privalo:
Vadovauti šaudymo pratyboms ir organizuoti šaudymo rezultatų apskaitos tvarkymą;
Duoti pavedimus instruktoriams ir komandas šauliams („užtaisyti“, „ugnis“, „ginklus apžiūrai“), užtikrinančias saugų šaudymą;
Organizuoti tvarkos palaikymą šaudykloje, prireikus taikyti papildomas priemones šaudymo saugumui užtikrinti;
Kontroliuoti šaudmenų išdavimą bei šaudmenų apskaitos tvarkymą;
Stebėti, kad ugnies linijoje be šaudančių asmenų nebūtų pašalinių;
Esant būtinumui tikrinti kiekvienos baigusios šaudyti pamainos asmenų ginklus, kad jie nebūtų užtaisyti;
Kam nors pažeidus šaudymo ar saugos taisykles arba ugnies zonoje atsiradus žmonėms ar gyvūnams, duoti komandą nutraukti šaudymą.
Kilus įtarimui, kad asmuo, kuris atvyko su ginklu yra neblaivus ar apsvaigęs, neleisti dalyvauti pratybose, informuoti policijos įstaigą apie neblaivų asmenį su ginklu.
V. ŠAUDYMO INSTRUKTORIAUS PAREIGOS
22. Šaudymo instruktoriais gali būti tik tie asmenys, kurie Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka turi įgiję teisę laikyti (nešiotis) tos rūšies ginklus, iš kurių šaudoma, ir turi pakankamą kvalifikaciją. Šaudymo instruktorius privalo mokėti suteikti pirmąją medicinos pagalbą ir turėti galiojantį sveikatos žinių atestavimo pažymėjimą.
23. Šaudymo instruktorius prieš šaudymo pratybas privalo:
Supažindinti asmenis su atliekamų pratybų sąlygomis, eiga, saugos reikalavimais;
Suskirstyti pamainomis, norinčius šaudyti asmenis ir nurodyti jiems laukimo vietą;
Nustatyti:
Pradinę liniją – pasirengimo šaudyti vietą;
Šaudymo vietą – („ugnies linija“) šaudymo pratimo (-ų) atlikimo vietą;
.
Vykdant pratybas be šovinio:
Patikrinti kiekvieną ginklą, kad jis būtų neužtaisytas ir būtų be šovinių dėtuvės;
Pratybų metu garsiai pasakyti ir parodyti visiems , kad ginklas tuščias;
Atliekant praktinius šaudymo pratimus būti paskirtoje šaudymo vietoje;
Užtikrinti saugaus elgesio taisyklių laikymąsi pratybų metu;
Nuolat kontroliuoti šaulių elgesį su ginklais;
Kam nors pažeidus šaudymo ar saugos taisykles arba ugnies zonoje atsiradus žmonėms ar gyvūnams, nesant šalia šaudymo vadovui, nedelsiant duoti komandą nutraukti šaudymą;
Baigus šaudymą:
Patikrinti kiekvieną ginklą, kad jis būtų neužtaisytas ir vamzdyje nebūtų likusių šaudmenų;
Supažindinti asmenis su rezultatais ir padarytomis klaidomis;
Pažeidus šauliui saugaus elgesio taisykles su ginklu, šaudymo instruktorius nedelsiant privalo sustabdyti šaudymo pratybas, paimti iš šaulio šaunamąjį ginklą, apie tai pranešti šaudymo vadovui ir jam perduoti šaulio ginklą.
VI. ŠAUDYMO VADOVO (INSTRUKTORIAUS) VEIKSMAI INCIDENTO METU
VII. ŠAULIO ( BIATLONININKO) PAREIGOS
31. Šaudymo metu už ugnies linijos pastebėjęs asmenis ar gyvūnus nedelsdamas nutraukti šaudymą ir duoti komandą „STOP! NUTRAUKTI UGNĮ!“;
VIII. ŠAULIUI ( BIATLONINIKUI) DRAUDŽIAMA
36. Nesant ugnies linijoje, ruoštis šaudymui į taikinius ar kitus daiktus, o taip pat kryptimi, kur yra žmonės ar gyvuliai, nežiūrint į tai, užtaisytas ginklas ar ne.
IX. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
42. Besinaudojantys šaudykla asmenys nustatyta tvarka yra registruojami šaudyklos instruktavimo žurnale.
43. Už šių taisyklių pažeidimus administracijos vadovas, šaudymo vadovas, instruktoriai ir kiti šaudykloje esantys asmenys atsako Lietuvos Respublikos įstatymų bei kitų teisės aktų nustatyta tvarka. Tas, kas neturėdamas leidimo įgijo, laikė, nešiojo šaunamąjį ginklą, šaudmenis atsako pagal Baudžiamojo kodekso 253, 254 str. Tas, kas pažeidė teisėtai turimo šaunamojo ginklo, šaudmenų laikymo taisyklės ir dėl to sudarė sąlygas kitam asmeniui neteisėtai jais pasinaudoti atsako pagal Baudžiamojo kodekso 255 str.
44. Policijos įstaigos ir kitos institucijos pagal savo kompetenciją turi teisę kontroliuoti, ar šaudyklos eksploatavimo tvarka atitinka šiuos reikalavimus.
45. Kontroliuoti įgalioti pareigūnai turi teisę reikalauti, kad asmenys dokumentus ir informaciją, reikalingą nustatyti, šaudyklos eksploatavimo tvarka atitinka šiuos reikalavimus, pateiktų raštu arba žodžiu jų nustatytu laiku. Nustatę pažeidimus, pareigūnai turi teisę duoti privalomus nurodymus atsakingiems asmenims pašalinti trūkumus, taip pat turi teisę imtis kitų įstatymuose bei kituose teisės aktuose numatytų priemonių.
PATVIRTINTA
Vilniaus rajono savivaldybės
administracijos direktoriaus
2016 m. gruodžio 21 d.
įsakymu Nr. A27(1)-3308
2 priedas
GINKLŲ NAUDOJIMO TIRUOSE IR ŠAUDYKLOSE TVARKA
· Renginys vykdomas tik prižiūrint atsakingam asmeniui.
· Renginio organizatoriai supažindina visus sportininkus / dalyvius su saugos taisyklėmis. Prieš kiekvieną renginį dalyviai / šauliai turi pasirašyti, kad yra susipažinę su saugos taisyklėmis ir pasižada jų laikytis.
· Ugnies linijoje šaudymo metu leidžiama būti tik šaudymo treneriui / teisėjams ir šauliams.
· Visų rūšių šaunamieji ginklai, įnešami į ugnies liniją ir išnešami iš jos turi būti neužtaisyti ir dėkle, rankinėje ar kituose jiems pritaikytuose daiktuose. Šaunamieji ginklai, kurių konstrukcija leidžia juos perlenkti ir iš taip perlenkto ginklo iššauti neįmanoma, gali būti įnešami (išnešami) neįdėti į dėklą, rankinę ar kitą jam pritaikytą daiktą, tačiau jie turi būti perlenkti. Išsiimti ginklus iš dėklo, rankinės ar kito jam pritaikyto daikto, užtaisyti ir pasirengti šaudyti galima tik ugnies linijoje, o trumpuosius šaunamuosius ginklus – tik po komandos „pasiruošti“. Stendiniam šaudymui skirti ginklai užtaisomi, pertaisomi tik šaudymui skirtose vietose (ugnies linijoje), tuo metu ginklų vamzdžiai nukreipiami į ugnies zoną.
· Šoviniai išduodami, ginklai užtaisomi tik ugnies linijoje.
· Ginklą leidžiama užtaisyti tik ugnies linijoje ir tik po trenerio / teisėjo komandos „užtaisyti“.
· Tarpuose tarp šūvių asmuo gali padėti ginklą (paleisti jį iš rankų) tik nukreipęs vamzdį į taikinių pusę (ilgieji šaunamieji ginklai gali būti sustatyti į piramidę) ir tik po to, kai išimti šoviniai ar dėtuvė. Revolveris padedamas tik atlenkus į šoną būgnelį arba perlaužtas.
· Ginklas iš ugnies linijos gali būti išneštas tik leidus šaudymo treneriui / teisėjui.
· Jeigu įvyksta nelaimingas atsitikimas, susidaro pavojinga situacija, ugnies zonoje atsiranda žmogus, gyvūnas ar transporto priemonė
o šaudymo treneris / teisėjas privalo nedelsdamas duoti komandą nutraukti šaudymą,
o šaulys nedelsdamas nutraukia šaudymą, ištaiso ginklą.
· Po to, kai buvo duota komanda nutraukti šaudymą arba iššovęs paskutinį šūvį sportininkas turi nedelsdamas išimti dėtuvę iš ginklo, šovinius iš vamzdžio (iš revolverio būgnelio) ir, nepalikęs savo pozicijos, parodyti šaudymo treneriui / teisėjui ginklą su atitraukta spyna, kad šaudymo treneris / teisėjas galėtų įsitikinti, jog ginklas neužtaisytas. Prie taikinių einama ginklą palikus ugnies linijoje arba jį įsidėjus į dėklą. Ginklus palikus ugnie linijoje jų vamzdžiai nukreipiami į taikinių pusę.
· Ginklai valomi tik tam skirtose vietose.
Tiruose ir šaudyklose draudžiama:
o išduoti netvarkingus ginklus, šaudyti iš netvarkingų ginklų;
o taikytis į taikinius ar kitus daiktus nesant ugnies linijoje;
o šaudyti arba užtaisyti ginklą ugnies linijoje be šaudymo trenerio / teisėjo leidimo (komandos);
o ugnies linijoje atsukti ginklą į žiūrovus;
o liesti ginklą, kada ugnies zonoje yra žmonės ar gyvūnai;
o laikyti pirštą ant ginklo gaiduko / svirtelės, jeigu nėra tiesioginio ginklo panaudojimo poreikio;
o be priežiūros palikti užtaisytą ginklą;
o liesti svetimą ginklą be savininko sutikimo;
o šaudyti į kitiems šauliams skirtus taikinius;
o išnešti užtaisytą ginklą už ugnies linijos ribų;
o šaudyti į kitus daiktus, išskyrus taikinius;
o naudoti ginklą ne pagal paskirtį.
_________________________________________