VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO FONDO VALDYBOS
PRIE SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus 2010 m. birželio 22 d. įsakymo Nr. V-273 „dėl valstybinio socialinio draudimo pašalpų apmokestinimo gyventojų pajamų mokesčiu taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo
2014 m. spalio 27 d. Nr. V-669
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 9, 131, 17 ir 20 straipsnių pakeitimo įstatymo 4 straipsniu:
1. P a k e i č i u Valstybinio socialinio draudimo pašalpų apmokestinimo gyventojų pajamų mokesčiu taisykles, patvirtintas Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Fondo valdyba) direktoriaus 2010 m. birželio 22 d. įsakymu Nr. V-273 „Dėl Valstybinio socialinio draudimo pašalpų apmokestinimo gyventojų pajamų mokesčiu taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Įsakymas):
1.1. 9 punktą išdėstau taip:
„9. Apmokestinant ligos pašalpas, mokamas pagal Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą, ligos dėl nelaimingo atsitikimo darbe, pakeliui į darbą ar iš darbo arba profesinės ligos pašalpas, mokamas pagal Lietuvos Respublikos nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatymą (toliau – ligos pašalpos), bei tėvystės pašalpas, NPD ir/ar PNPD taikomas, kai apdraustasis Fondo valdybos teritoriniam skyriui pateikia darbdaviui pateikto prašymo dėl NPD taikymo kopiją ir tik tais atvejais, kai ligos ar tėvystės pašalpa išmokama už visą kalendorinį mėnesį arba kai apdraustasis sirgo, ir jam apskaičiuota ligos pašalpa išmokama tada, kai šis apdraustasis jau yra atleistas iš darbo ir jis pateikia darbdavio pažymą apie tą mėnesį priskaičiuotą darbo užmokestį iki dienos, nuo kurios jis susirgo arba apdraustojo mėnesinis darbo užmokestis yra mažesnis arba lygus 166 eurai. Kitais atvejais Fondo valdybos teritorinis skyrius apskaičiuoja mokesčius nuo apskaičiuotos ligos ir tėvystės pašalpos, netaikydamas NPD ir/ar PNPD. Apmokestinant ligos ir tėvystės pašalpas Fondo valdybos teritorinių skyrių pritaikytas NPD ir/ar PNPD negali viršyti priskaičiuotos pašalpos sumos.“;
3. Į p a r e i g o j u:
3.2. Fondo valdybos Fondo finansų ir apskaitos skyrių per dvi darbo dienas po šio įsakymo paskelbimo Teisės aktų registre parengti ir pateikti Teisės aktų registro tvarkytojui suvestinę Įsakymo redakciją;
3.3. Fondo valdybos klientų aptarnavimo metodikos ir informavimo skyrių šį įsakymą paskelbti Fondo valdybos interneto svetainėje ir Valstybinio socialinio draudimo fondo administravimo įstaigų intraneto svetainėje;
3.4. Fondo valdybos Informacinės sistemos eksploatavimo ir informacijos valdymo skyrių šį įsakymą išsiųsti Fondo valdybos direktoriaus pavaduotojams, Fondo valdybos skyriams, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniams skyriams ir kitoms Valstybinio socialinio draudimo fondo administravimo įstaigoms.
Valstybinio socialinio draudimo pašalpų apmokestinimo
gyventojų pajamų mokesčiu taisyklių
priedas
(Prašymo dėl neapmokestinamojo pajamų dydžio taikymo pavyzdinė forma)
_______________________________________________________
(Vardas, pavardė, asmens kodas)
Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos
________________________________ skyriui
PRAŠYMAS
DĖL NEAPMOKESTINAMOJO PAJAMŲ DYDŽIO TAIKYMO
(Data)
(Sudarymo vieta)
Apmokestinant pajamų mokesčiu man paskirtą pašalpą prašau:
1. netaikyti man priklausančio neapmokestinamojo pajamų dydžio* (toliau – NPD) ⬜ ;
2. taikyti nuo 20__- __- __ iki 20__- __- __:
2.1. man priklausantį neapmokestinamąjį pajamų dydį ⬜ ;
informuoju, kad man nustatytas:
0-25% darbingumo lygis ⬜ ; 30-55% darbingumo lygis ⬜ ;
2.2. papildomą neapmokestinamąjį pajamų dydį (toliau – PNPD) nuolatiniams Lietuvos gyventojams (tėvams arba įtėviams), auginantiems vaikus iki 18 metų, taip pat vyresnius, jeigu jie mokosi mokyklose pagal bendrojo ugdymo programas grupinio mokymosi forma kasdieniu, nuotoliniu mokymo proceso organizavimo būdais, pavienio mokymosi forma savarankišku, nuotoliniu mokymo proceso organizavimo būdais ⬜ . .
Nurodau duomenis PNPD taikymui:
⬜ - vaikų (įvaikių), skaičius;
⬜ - iš jų, vaikų (įvaikių), kuriuos auginu vienas(-a), skaičius.
________________________________________________________________________________________________
Motinystės pašalpą, man paskirtą už laikotarpį, pereinantį iš vienų kalendorinių metų į kitus, prašau išmokėti:
⬜ - visą iš karto (žinau, kad pasirinkus šį išmokėjimo būdą, pašalpos dalis, kuri paskirta už būsimo mokestinio laikotarpio mėnesius, bus apmokestinta gyventojų pajamų mokesčiu, netaikant NPD ir PNPD)
⬜ - 2 dalimis (pirma dalis už laikotarpį iki gruodžio 31 d. išmokama iki gruodžio 31 d., antra dalis už laikotarpį nuo sausio 1 d. išmokama po sausio 1d.)
________________________________________________________________________________________________
Pareiškiu, kad man yra žinoma Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 20 straipsnio 4 dalies nuostata:
„NPD mokestiniu laikotarpiu taikomas tik nuolatiniam Lietuvos gyventojui, kai jis pagal šio straipsnio 2 dalies nuostatas turėdamas teisę į NPD pateikia laisvos formos prašymą vienoje pajamų, susijusių su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais, gavimo vietoje.“
Taip pat man yra žinomas Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 20 straipsnio 9 dalies turinys:
„Mokestiniu laikotarpiu PNPD taikomas gyventojo pasirinktoje pajamų, susijusių su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais, gavimo vietoje (jeigu taikomas NPD – ten kur taikomas NPD), dalijant PNPD sumą kiekvienam iš tėvų (įtėvių) per pusę. Jeigu gyventojas vaikus (įvaikius) augina vienas, jam taikomas visas PNPD.“
Taip pat man yra žinomas Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 36 straipsnio turinys:
„1. Jei gyventojas nesilaiko šio Įstatymo 20 straipsnio 4 dalyje nustatytų reikalavimų dėl prašymo taikyti NPD pateikimo ir dėl to buvo sumokėtas per mažas pajamų mokestis, tai Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka už šį pažeidimą atsako pats gyventojas.
2. Už šio Įstatymo pažeidimus skiriamos baudos ir (arba) skaičiuojami delspinigiai Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.“
_______________ _____________________________
(parašas) (vardas, pavardė)
___________________________________________________________________________________________
* Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 20 straipsnis.