VALSTYBINĖS GYVULIŲ VEISLININKYSTĖS PRIEŽIŪROS TARNYBOS
PRIE ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJOS VIRŠININKAS
ĮSAKYMAS
DĖL ŪKIO SUBJEKTŲ, LAIKANČIŲ LIETUVOS ŪKINIŲ GENOFONDINIŲ GYVŪNŲ SELEKCINIUS BRANDUOLIUS, VEIKLOS PATIKRINIMŲ TVARKOS PATVIRTINIMO
2014 m. spalio 14 d. 1A-53
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos gyvulių veislininkystės įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 1 punktu, Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo 364 straipsniu, Lietuvos ūkinių gyvūnų genetinių išteklių išsaugojimo programos administravimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2008 m. rugpjūčio 21 d. įsakymu Nr. 3D-465 „Dėl Lietuvos ūkinių gyvūnų genetinių išteklių išsaugojimo programos administravimo taisyklių patvirtinimo“, 28 punktu bei siekdamas, kad asmenys, atliekantys ūkio subjektų, laikančių Lietuvos ūkinių genofondinių gyvūnų selekcinius branduolius, veiklos patikrinimus vykdytų teisingai,
t v i r t i n u Ūkio subjektų, laikančių Lietuvos ūkinių genofondinių gyvūnų selekcinius branduolius, veiklos patikrinimų tvarką (pridedama).
PATVIRTINTA
Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros
tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos viršininko
2014 m. spalio 14 d. įsakymu Nr.1A- 53
ūkio subjektų, laikančių Lietuvos ūkinių genofondinių gyvūnų selekcinius branduolius, VEIKLOS PATIKRINIMŲ TVARKA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Ūkio subjektų, laikančių Lietuvos ūkinių genofondinių gyvūnų selekcinius branduolius, veiklos patikrinimų tvarka (toliau – Tvarka) nustato Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Tarnyba) atliekamų Lietuvos sveikatos mokslų universiteto padalinio Gyvulininkystės instituto Lietuvos ūkinių gyvūnų genetinių išteklių apsaugos koordinavimo centro ir specializuotą veislininkystės veiklą vykdančių valstybės kontroliuojamų akcinių bendrovių ir uždarųjų akcinių bendrovių, kuriose valstybei priklauso daugiau kaip ½ akcijų, laikančių Lietuvos ūkinių genofondinių gyvūnų selekcinius branduolius (toliau – selekcinius branduolius laikantys subjektai) vykdomos veiklos, apimančios ūkinių gyvūnų genetinių išteklių išsaugojimą, patikrinimų rūšis ir pagrindus, atlikimo procedūrą.
2. Patikrinimai atliekami siekiant patikrinti genetinių išteklių išsaugojimo priemonių, kurioms vykdyti skirta parama pagal veiklos kryptis, įvykdytus darbus:
2.1. išsaugotus Lietuvos ūkinius genetinius išteklius in situ (ūkinių genofondinių gyvūnų selekcinių branduolių sudarymą ir privalomą genealoginės struktūros išlaikymą);
2.2. išsaugotus Lietuvos ūkinius genetinius išteklius ex situ (ūkinių gyvūnų genetinės medžiagos naudojimą ir saugojimą ūkinių gyvūnų genų bankams išlaikyti, spermos ir embrionų kolekcijoms sudaryti ir saugoti);
2.3. stebėtus, atrinktus ir įvertintus Lietuvos ūkinių gyvūnų genetinius išteklius, rengtas ekspedicijas;
3. Patikrinimo metu vadovaujamasi Lietuvos Respublikos gyvulių veislininkystės įstatymu, Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymu, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2008 m. vasario 6 d. įsakymu Nr. 3D-58 „Dėl Lietuvos ūkinių gyvūnų genetinių išteklių išsaugojimo programos patvirtinimo“, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2008 m. rugpjūčio 21 d. įsakymu Nr. 3D-465 „Dėl Lietuvos ūkinių gyvūnų genetinių išteklių išsaugojimo programos administravimo taisyklių patvirtinimo“.
II. PATIKRINIMŲ RŪŠYS IR PAGRINDAI
4. Tarnyba pagal kompetenciją atlieka planinius ir neplaninius selekcinius branduolius laikančių subjektų veiklos patikrinimus.
5. Planinių patikrinimų pirminis tikslas – informacijos, apie selekcinius branduolius laikančių subjektų pagal Tvarkos 2 punkte įvykdytus darbus, vertinimas ir metodinės pagalbos jiems teikimas.
6. Planiniai patikrinimai atliekami vadovaujantis Tarnybos viršininko patvirtintu ūkio subjektų metiniu patikrinimų planu, kuris kartu su pakeitimais yra skelbiamas Tarnybos interneto svetainėje (www.veislininkyste.lt).
8. Neplaniniai patikrinimai gali būti atliekami:
8.1. gavus kito kompetentingo viešojo administravimo subjekto rašytinį motyvuotą prašymą ar pavedimą atlikti selekcinius branduolius laikančių subjektų veiklos patikrinimą ar kitos valstybės kompetentingos institucijos prašymą;
8.2. turint informacijos, gavus skundą ar kilus pagrįstų įtarimų dėl selekcinius branduolius laikančių ūkio subjektų veikos, kuri gali prieštarauti teisės aktams ar neatitikti teisės aktų reikalavimų;
8.3. siekiant patikrinti, ar buvo pašalinti selekcinius branduolius laikančių ūkio subjektų veiklos ankstesnio patikrinimo metu nustatyti teisės aktų pažeidimai ir įgyvendinti priimti sprendimai;
9. Neplaninis patikrinimas pagal gautą anoniminį skundą dėl konkrečių selekcinius branduolius laikančių subjektų veiksmų ar neveikimo atliekamas tik tuo atveju, kai yra motyvuotas Tarnybos viršininko sprendimas dėl konkretaus anoniminio skundo tyrimo.
III. PASIRUOŠIMAS PATIKRINIMAMS
11. Prieš atliekant patikrinimą turi būti:
11.1. nustatoma konkreti, atsižvelgiant į Tarnybos metiniame patikrinimų plane numatytą patikrinimui atlikti mėnesį, patikrinimo data;
12. Prieš pradedant selekcinius branduolius laikančių subjektų veiklos planinį patikrinimą, likus ne mažiau kaip 10 darbo dienų, privaloma selekcinius branduolius laikančius subjektus raštu arba elektroniniu būdu informuoti apie numatomo vykdyti patikrinimo datą, nurodant numatomo atlikti planinio patikrinimo pagrindą, terminą, patikrinimo objektą, pateikiant preliminarų dokumentų, kuriose selekcinius branduolius laikantys ūki subjektai turės pateikti patikrinimo metu, sąrašą.
13. Esant rizikos, kad planiniam patikrinimui reikalingi dokumentai gali būti paslėpti ar sunaikinti, planinis patikrinimas gali būti pradėtas nepranešus numatomam tikrinti selekcinius branduolius laikančiam subjektui apie priimtą sprendimą planinį patikrinimą atlikti konkrečia data.
IV. PATIKRINIMŲ ATLIKIMAS
15. Patikrinimus turi teisę atlikti šie Tarnybos darbuotojai: viršininkas, viršininko pavaduotojas, skyrių vedėjai, vyriausieji specialistai – valstybiniai veislininkystės inspektoriai ar iš jų Tarnybos viršininko įsakymu sudaryta komisija.
16. Tarnybos planiniai patikrinimai gali būti atliekami kartu su kitomis valstybės įstaigomis ir institucijomis, kurių priežiūros dalykas ir forma yra tarpusavyje susiję, jeigu taip sumažėja priežiūros našta selekcinius branduolius laikantiems subjektams. Vienu metu gali būti atliekami ne daugiau kaip du selekcinius branduolius laikančių subjektų patikrinimai.
17. Informacija apie atliekamą patikrinimą visuomenės informavimo priemonėms, kitiems su patikrinimu nesusijusiems asmenims negali būti teikiama tol, kol patikrinimas nėra baigtas, išskyrus atvejus, kai Tarnyba gali teikti informaciją įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka apie atliekamo patikrinimo faktą, kai tai daroma ne Tarnybos iniciatyva.
18. Patikrinimas atliekamas pateikus selekcinius branduolius laikančiam ūkio subjekto vadovui ar jo įgaliotam asmeniui valstybės tarnautojo pažymėjimą, Tarnybos viršininko įsakymą ar jo patvirtinta kopiją, kai vykdomas patikrinimas yra neplaninis.
19. Tarnybos darbuotojas, esant reikalui, pradėdamas patikrinimą, paprašo selekcinius branduolius laikančio ūkio subjekto vadovo ar jo įgalioto asmens pateikti dokumentus, reikalingus patikrinimui atlikti, ir paskirti atsakingą asmenį dalyvauti patikrinime.
20. Selekcinius branduolius laikantys subjektai teikia tik tuos dokumentus, kuriuos selekcinius branduolius laikantys subjektai privalo rengti vadovaudamasis teisės aktų reikalavimais, taip pat kitą informaciją selekcinius branduolius laikančių subjektų turima forma.
21. Negalima iš selekcinius branduolius laikančių subjektų reikalauti pateikti konkrečios prašomos formos duomenų ar dokumentų, jeigu jų rengimas nenumatytas teisės aktuose, tam reikėtų sukurti dokumentus ar informacijos rinkmenas ir tai būtų susiję su neproporcingai didelėmis darbo ir laiko sąnaudomis.
22. Selekcinius branduolius laikantys subjektai turi teisę neteikti dokumentų, jeigu tuos pačius dokumentus jis yra pateikęs nors vienam priežiūrą atliekančiam subjektui. Atsisakydamas teikti dokumentus, selekcinius branduolius laikantys subjektai turi raštu nurodyti, kokiam priežiūrą atliekančiam subjektui šie dokumentai yra pateikti.
23. Patikrinimas atliekamas pildant Tvarkos priede nurodytos formos Selekcinius branduolius laikančių subjektų veiklos patikrinimo aktą (toliau – Patikrinimo aktas).
24. Patikrinimo aktas turi būti:
24.2. pildomas aiškiai, įskaitomai, be trynimų ir braukymų, raides ir skaičius įrašant tiksliai į jiems skirtas vietas, nepažeidžiant nurodytų linijų, taisymus patvirtinant Patikrinimo aktą surašiusio asmens parašu;
25. Patikrinimo akte nurodyti reikalavimai žymimi atitinkamais žodžiais: taip/ne/netikrinta ir įrašais skaitmenine išraiška (vnt. ir Lt).
26. Patikrinimo akte gali būti nurodomi selekcinius branduolius laikančio ūkio subjekto vadovo ar jo įgalioto asmens pateikti paaiškinimai. Žodinius paaiškinimus surašo Tarnybos darbuotojas, o pasirašo ūkio subjekto vadovas ar jo įgaliotas asmuo. Rašytiniai paaiškinimai ir kiti iš selekcinius branduolius laikančio ūkio subjekto gauti dokumentai pridedami prie Patikrinimo akto.
27. Su Patikrinimo aktu pasirašytinai supažindinamas selekcinius branduolius laikantis ūkio subjekto vadovas ar jo įgaliotas asmuo. Selekcinius branduolius laikančio ūkio subjekto vadovui ar jo įgaliotam asmeniui atsisakius pasirašyti Patikrinimo aktą, Tarnybos darbuotojas atliekantis patikrinimą, apie tai pažymi Patikrinimo akte.
V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
30. Patikrinimo aktų kopijos per 10 darbo dienų nuo patikrinimo atlikimo teikiamos Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijai.
31. Tarnybos darbuotojų veiksmai ir sprendimai gali būti skundžiami Tarnybos viršininkui ir Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
Ūkio subjektų, laikančių Lietuvos ūkinių
genofondinių gyvūnų selekcinius
branduolius, veiklos patikrinimų tvarkos
priedas
VALSTYBINĖ GYVULIŲ VEISLININKYSTĖS PRIEŽIŪROS TARNYBA
PRIE ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJOS
Selekcinius branduolius laikančių subjektų VEIKLOS PATIKRINIMO AKTAS
20____ m.________________ d. Nr. _________
___________________________
(surašymo vieta)
Pavedimas Tikrinimas
Planinis Neplaninis
Tikrinamo subjekto pavadinimas, adresas, telefono Nr.
|
Patikrinimo tikslas
|
Paskutinis patikrinimas atliktas akto Nr.
(data)
Patikrinime dalyvavę kiti asmenys (vardas pavardė, pareigos)
|
Nustatyta:
Eil. Nr. |
Pavadinimas |
Rodikliai |
BENDROJI DALIS |
||
1. |
Ūkinių gyvūnų išsaugojimas in situ |
saugomų ūkinių gyvūnų skaičius ( vnt.) |
1.1. |
Lietuvos baltnugarių galvijų |
|
1.2. |
Lietuvos šėmųjų galvijų |
|
1.3. |
Senojo genotipo Lietuvos juodmargių galvijų |
|
1.4. |
Senojo genotipo Lietuvos žalųjų galvijų |
|
1.5. |
Žemaitukų |
|
1.6. |
Stambiųjų žemaitukų |
|
1.7. |
Lietuvos sunkiųjų arklių |
|
1.8. |
Senojo lietuviško genotipo trakėnų |
|
1.9. |
Senojo genotipo Lietuvos baltųjų kiaulių |
|
1.10. |
Lietuvos vietinių kiaulių |
|
1.11. |
Lietuvos juodgalvių avių |
|
1.12. |
Lietuvos šiurkščiavilnių avių |
|
1.13. |
Lietuvos vietinių pieninių ožkų |
|
1.14. |
Vištinių žąsų |
|
1.15. |
Lietuvos vietinių bičių šeimų |
|
1.16. |
Lietuvos skalikų |
|
2. |
Ar saugomi ūkiniai gyvūnai veisiami grynuoju veisimu |
Taip Ne Netikrinta |
3. |
Ar išlaikoma veislių genealoginės struktūros |
Taip Ne Netikrinta |
4. |
Ar tvarkoma ūkinių gyvūnų veislininkystės apskaita |
Taip Ne Netikrinta |
5. |
Ar tiriamos ūkinių gyvūnų biologinės-ūkinės savybės |
Taip Ne Netikrinta |
6. |
Ar kaupiama genetinė medžiaga |
Taip Ne Netikrinta |
7. |
Ar kuriamos naujos genealoginės ūkinių gyvūnų šeimos ar linijos (jei kuriamos, išvardyti kokios): |
Taip Ne Netikrinta |
7.1. |
|
|
7.2. |
|
|
8. |
Ar vykdoma informacinė sklaida (dalyvauja parodose, propaguoja ūkinių gyvūnų genetinius išteklius leidiniuose, straipsniai, interneto svetainės), nurodyti (parodos, straipsniai, interneto svetainės): |
Taip Ne Netikrinta |
8.1. |
|
|
8.2. |
|
|
8.3. |
|
|
9. |
Ekspedicijų metu einamaisiais metais stebėjo, atrinko ir įvertino Lietuvos ūkinių gyvūnų išteklius genetinius išteklius (išvardyti pagal veisles): |
Taip Ne Netikrinta |
9.1. |
|
|
9.2 |
|
|
9.3 |
|
|
10. |
Parengta selekcinių programų ( nurodyti kokioms gyvūnų rūšims): |
Taip Ne Netikrinta |
10.1 |
|
|
10.2 |
|
|
10.3 |
|
I. SPECIALIOJI DALIS (su Lietuvos ūkinių gyvūnų genetinių išteklių išsaugojimu in situ susijusi veikla) |
||||||||||||||
Eil. Nr. |
Gyvūnų veislė/ selekcinių branduolių skaičius subjektuose |
Patinų |
Patelių |
Iš viso gyvūnų (planinis sk.) |
Iš viso gyvūnų (faktinis skaičius) |
Gyvūno išlaikymo įkainis, metams Lt. |
Skirta lėšų, Lt |
Pastabos |
||||||
Patinų planinis skaičius |
Faktinis skaičius |
Linijų planinis skaičius |
Linijų faktinis skaičius |
Patelių planinis skaičius |
Faktinis skaičius |
Šeimų planinis skaičius |
Šeimų faktinis skaičius |
|||||||
1. |
Žemaitukai |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
Stambieji žemaitukai |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
Lietuvos sunkieji |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
Senojo genotipo trakėnai |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. |
Šėmieji galvijai |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6. |
Baltnugariai galvijai |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7. |
Senojo genotipo Lietuvos žalieji |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8. |
Vietinės kiaulės |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9. |
Lietuvos baltosios kiaulės |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10. |
Vietinės šiurkščiavilnės avys |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11. |
Lietuvos juodgalvės avys |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12. |
Vištinės žąsys
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
II. Specialioji dalis (su Lietuvos ūkinių gyvūnų genetinių išteklių išsaugojimu ex situ susijusi veikla) |
||||||||||
Genetinės medžiagos kolekcijų sudarymas |
Sukauptos užšaldytos genetinės medžiagos palaikymas |
|||||||||
Saugojimas ex situ |
Numatomas sukaupti kiekis, vnt. |
Faktiškai sukauptas kiekis, vnt. |
Įkainis, Lt |
Skirta lėšų |
Pastabos |
Šaldytos spermos šiaudeliai, vnt. |
Faktiškai sukaupta šaldytos spermos šiaudeliai, vnt. |
Įkainis metams, Lt |
Skirta lėšų, Lt |
Pastabos |
Kuilių spermos šaldymas
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Eržilų spermos šaldymas
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Avinų spermos šaldymas
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bulių spermos šaldymas
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Embrionų šaldymas
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ovocitų šaldymas
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Galvijų kilmės patikrinimas
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Arklių kilmės patikrinimas |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
DNR išskyrimas ir šaldymas
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Selekcinius branduolius laikančio ūkio subjekto vadovo ar jo įgalioto asmens pastabos ir paaiškinimai:
Selekcinius branduolius laikančio ūkio subjekto vadovo ar jo įgalioto asmens: ___________________________________________
(vardas, pavardė, parašas, data)
Patikrinimo metu pateikti dokumentai:
Papildoma informacija:
|
Išvados:
|
Prie Patikrinimo akto pridedami dokumentai:
|
Surašyti akto egzemplioriai ir perduoti selekcinius branduolius laikančio ūkio subjekto vadovui/ įgaliotam asmeniui:
|
(pareigos, vardas, pavardė)
Tikrinimas pradėtas |
|
Tikrinimas baigtas |
|
(diena, valanda) (diena, valanda)
Tikrino:
|
|
|
(pareigos) (parašas) (vardas ir pavardė)
|
|
|
(pareigos) (parašas) (vardas ir pavardė)
|
|
|
(pareigos) (parašas) (vardas ir pavardė)
Tikrinime dalyvavo:
|
|
|
(pareigos) (parašas) (vardas ir pavardė)
|
|
|
(pareigos) (parašas) (vardas ir pavardė)
|
|
|
Su aktu susipažinau ir vieną egzempliorių gavau:
|
|
|
(pareigos) (parašas) (vardas ir pavardė)