NARKOTIKŲ, TABAKO IR ALKOHOLIO KONTROLĖS DEPARTAMENTO
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL Ankstyvojo perspėjimo sistemos nacionalinio tinklo ir KEITIMOSI INFORMACIJA APIE NAUJAS PSICHOAKTYVIĄSIAS MEDŽIAGAS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2024 m. spalio 21 d. Nr. T1-54
Vilnius
Siekdama įgyvendinti funkcijas, numatytas Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo 701 straipsnio 2 dalies 5 ir 8 punktuose bei Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. vasario 23 d. nutarimu Nr. 244 „Dėl Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento nuostatų patvirtinimo“ (toliau – Nuostatai), 9.11, 9.13, 9.24 papunkčiuose, bei atsižvelgdama į Nuostatų10.2 papunktį:
1. T v i r t i n u Ankstyvojo perspėjimo sistemos nacionalinio tinklo ir keitimosi informacija apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas tvarkos aprašą (pridedama).
2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus 2011 m. balandžio 20 d. įsakymą Nr. T1-53 „Dėl keitimosi informacija apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas tvarkos aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.
PATVIRTINTA
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės
departamento direktoriaus
2024 m. spalio 21 d. įsakymu Nr. T1-54
ANKSTYVOJO PERSPĖJIMO SISTEMOS NACIONALINIO TINKLO IR KEITIMOSI INFORMACIJA APIE NAUJAS PSICHOAKTYViĄsIAS MEDŽIAGAS
tvarkos aprašas
I skyrius
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Ankstyvojo perspėjimo sistemos nacionalinio tinklo ir keitimosi informacija apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja informacijos apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas teikimą Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui (toliau – Departamentas), nustato institucijas ir įstaigas, dalyvaujančias keičiantis šia informacija, reglamentuoja informacijos apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas rinkimą ir naudojimą bei šios informacijos tolesnį perdavimą kompetentingoms nacionalinėms ir Europos Sąjungos (toliau – ES) institucijoms bei įstaigoms.
2. Ankstyvojo perspėjimo sistemos nacionalinio tinklo ir keitimosi informacija apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas tikslas – greitas informacijos apie naujų psichoaktyviųjų medžiagų nustatymą tyrimų laboratorijose, tokių medžiagų sulaikymą, gamybą, prekybą jomis ir jų vartojimą, įskaitant papildomą informaciją apie galimą jų naudojimą medicinos tikslais, gavimas ir perdavimas, siekiant įvertinti naujų psichoaktyviųjų medžiagų sukeliamą riziką visuomenės sveikatai ir nustatyti kontrolės priemones.
3. Departamentas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo 701 straipsnio 2 dalies 5 ir 8 punktais, teikia, priima ir perduoda informaciją apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas per Europos Sąjungos Ankstyvojo perspėjimo sistemą (angl. Early warning system, toliau – EWS), kuri yra Europos Sąjungos narkotikų agentūros koordinuojama išankstinio perspėjimo apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas sistema, skirta greitai nustatyti, įvertinti ir reaguoti į naujų psichoaktyviųjų medžiagų keliamas grėsmes sveikatai ir socialinei padėčiai Europos Sąjungoje.
4. Ankstyvojo perspėjimo sistemos nacionalinis tinklas (toliau – EWS nacionalinis tinklas) – tai įvairių Lietuvos institucijų, įstaigų ir nevyriausybinių organizacijų tinklas, skirtas greitai nustatyti, įvertinti, informuoti ir reaguoti į naujų psichoaktyviųjų medžiagų keliamas grėsmes sveikatai bei socialines grėsmes. EWS nacionalinio tinklo darbu siekiama kurti, palaikyti ir stiprinti informuotumą, pasirengimą ir reagavimą į naujas psichoaktyviąsias medžiagas tiek nacionaliniu, tiek ir ES lygmeniu.
5. Apraše naudojamos sąvokos atitinka 1961 metų Bendrojoje narkotinių medžiagų konvencijoje, 1971 metų Psichotropinių medžiagų konvencijoje, Europos Parlamento ir Tarybos 2023 birželio 27 d. reglamente (ES) 2023/1322 dėl Europos Sąjungos narkotikų agentūros (EUDA), kuriuo panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 1920/2006 (toliau – Reglamentas (ES) 2023/1322) ir Lietuvos Respublikos narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatyme apibrėžtas sąvokas.
II skyrius
INFORMACIJOS GAVIMAS IR TEIKIMAS
6. Departamentas organizuoja keitimąsi informacija apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas Lietuvos Respublikos mastu, vadovaudamasis Reglamentu (ES) 2023/1322.
7. Departamentas EWS nacionalinio tinklo veikloje dalyvaujančioms institucijoms ir įstaigoms teikia metodinę pagalbą, susijusią su naujomis psichoaktyviosiomis medžiagomis.
8. Departamentas EWS nacionalinio tinklo veikloje dalyvaujančioms institucijoms ir įstaigoms teikia per Europos Sąjungos EWS tinklą ir iš kitų kompetentingų institucijų, įstaigų gautą informaciją apie:
8.2. apsinuodijimo ir (ar) mirties nuo naujų psichoaktyviųjų medžiagų ir (ar) kitų narkotinių ir psichotropinių medžiagų atvejus valstybėse;
8.3. apsinuodijimo ar mirties atvejų nuo naujų psichoaktyviųjų medžiagų ir (ar) kitų narkotinių ir psichotropinių medžiagų protrūkius valstybėse;
8.4. naujas vartojimo, platinimo, gaminimo ar kitas tendencijas, susijusias su naujomis psichoaktyviosiomis medžiagomis;
8.5. grėsmes, susijusias su naujomis psichoaktyviosiomis medžiagomis, kylančias asmens ir visuomenės sveikatai bei socialinei padėčiai;
9. EWS nacionalinio tinklo veikloje dalyvauja ir informaciją apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas iš Departamento gauna, pagal savo kompetenciją informaciją renka ir Departamentui teikia šios institucijos ir įstaigos:
9.10. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos;
10. Aprašo 9 punkte nurodytų institucijų ir įstaigų vadovai paskiria kontaktinį (-ius) asmenį (-is) ar padalinį, atsakingą (-us) už informacijos apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas iš Departamento priėmimą ir teikimą Departamentui, ir raštu apie tai informuoja Departamentą. Pasikeitus kontaktiniam(s) asmeniui (-ims) ar padaliniui, institucija ar įstaiga nedelsiant informuoja Departamentą raštu.
11. EWS nacionalinio tinklo veikloje dalyvaujančios institucijos ir įstaigos pagal atliekamas funkcijas ir veiklos sritis Departamentui teikia šią informaciją:
11.1. Muitinės kriminalinė tarnyba, Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas, Muitinės laboratorija, Lietuvos kriminalinės policijos biuras, Policijos departamento Kriminalistinių tyrimų valdyba, Lietuvos teismo ekspertizės centras, Valstybinė teismo medicinos tarnyba, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, Lietuvos kalėjimų tarnyba – apie pirmą kartą Lietuvoje nustatytas naujas psichoaktyviąsias medžiagas;
11.2. Muitinės laboratorija, Lietuvos kriminalinės policijos biuras, Policijos departamento Kriminalistinių tyrimų valdyba, Lietuvos teismo ekspertizės centras, Valstybinė teismo medicinos tarnyba, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija – apie visas per ataskaitinius metus nustatytas naujas psichoaktyviąsias medžiagas ir jų kiekius;
11.3. Valstybinė teismo medicinos tarnyba, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba, Lietuvos antidopingo agentūra, Respublikinis priklausomybės ligų centras, Vilniaus miesto klinikinė ligoninė, Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė – apie apsinuodijimo arba mirties atvejus (pirmą kartą arba nustačius daugiau kaip tris atvejus) nuo naujos psichoaktyviosios medžiagos;
11.4. Pagal savo kompetenciją kiekviena institucija ir įstaiga – apie padažnėjusį naujų psichoaktyviųjų medžiagų nustatymą ir identifikavimą, naujas ir neįprastas jų vartojimo formas ar vartojimo būdus, naujas stebimas tendencijas, gamybą, naujus ar neįprastus platinimo būdus, neteisėtą prekybą, neįprastai didelius sulaikymo kiekius ir atvejus, padažnėjusius apsinuodijimo ar mirties atvejus, nustatytą naudojimą komerciniais, medicininiais ar moksliniais tikslais ir galimą bei nustatytą tų medžiagų keliamą riziką.
12. Institucijos ir įstaigos, nurodytos Aprašo 9.1–9.6 ir 9.8, 9.9 papunkčiuose, turinčios informacijos apie pirmą kartą Lietuvoje nustatytą naują psichoaktyviąją medžiagą, ją Departamentui teikia nedelsdamos, bet ne vėliau kaip per 14 dienų nuo tokios informacijos gavimo (nustatymo, identifikavimo), pateikdamos užpildytą Pranešimą apie naują psichoaktyviąją medžiagą (1 priedas).
13. Institucijos ir įstaigos, nurodytos Aprašo 9.7, 9.8, 9.10–9.14 papunkčiuose, turinčios informacijos apie apsinuodijimo arba mirties atvejus (pirmą kartą arba nustačius tris ar daugiau kaip tris atvejus) nuo naujos psichoaktyviosios medžiagos, ją Departamentui teikia nedelsdamos, bet ne vėliau kaip per 14 dienų nuo tokios informacijos gavimo, pateikdamos užpildytą Pranešimą apie mirties ar apsinuodijimo atvejį nuo naujos psichoaktyviosios medžiagos (2 priedas).
14. Institucijos ir įstaigos, nurodytos Aprašo 9.3–9.8 papunkčiuose, informaciją apie visas per ataskaitinius metus nustatytas naujas psichoaktyviąsias medžiagas ir jų kiekius pagal kompetenciją Departamentui teikia ataskaitiniam laikotarpiui pasibaigus, bet ne vėliau kaip iki sausio 31 d. Informacija Departamentui teikiama, užpildant Departamento pateiktą (elektroniniu paštu ar per įstaigos elektroninę dokumentų valdymo sistemą atsiųstą) lentelę MS Excel formatu (per ataskaitinius metus renkami duomenys pateikti 3 priede), vadovaujantis Reglamentu (ES) 2023/1322 ir Europos Sąjungos narkotikų agentūros reikalavimais.
15. Institucijos ir įstaigos, nurodytos Aprašo 9 punkte, turinčios bet kokios svarbios informacijos apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas, kuri yra susijusi su padažnėjusiu naujų psichoaktyviųjų medžiagų nustatymu ir identifikavimu, naujomis jų vartojimo formomis ir neįprastais vartojimo būdais, naujomis stebimomis tendencijomis, gamyba, naujais ar neįprastais platinimo būdais, neteisėta prekyba, neįprastai dideliais sulaikymo kiekiais ir atvejais, nustatytu naudojimu komerciniais, medicininiais ir moksliniais tikslais ir galima bei nustatyta tų medžiagų keliama rizika, teikia ją Departamentui nedelsdamos, pateikdamos užpildytą Pranešimą apie naują psichoaktyviąją medžiagą (1 priedas) arba joms patogia laisva forma.
III skyrius
informacijos teikimas, priėmimas ir perdavimas europos sąjungos institucijoms
16. Departamentas informaciją apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas renka, registruoja, lygina, analizuoja, apibendrina ir perduoda Europos Sąjungos narkotikų agentūrai, laikydamasis Reglamente (ES) 2023/1322 nustatytų reikalavimų.
IV skyrius
GAUTOS INFORMACIJOS tolesnis naudojimas
18. Departamentas informaciją, gautą per EWS, registruoja, analizuoja ir apibendrina. Apibendrintą informaciją, pagal poreikį, Departamentas teikia Aprašo 9 punkte nurodytoms bei kitoms suinteresuotoms valstybės ir savivaldybės institucijoms bei viešosioms įstaigoms.