LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS ministras
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2006 M. GEGUŽĖS 12 D. ĮSAKYMO NR. V-381 „DĖL INKSTO TRANSPLANTACIJOS PASLAUGŲ TEIKIMO IR APMOKĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2018 m. lapkričio 27 d. Nr. V-1356
Vilnius
1. P a k e i č i u Inksto transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2006 m. gegužės 12 d. įsakymu Nr. V-381 „Dėl Inksto transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:
1.1. Pakeičiu 6 punktą ir jį išdėstau taip:
„6. Inksto transplantacijos indikacijos:
6.1. pacientui nustatyta diagnozė žymima kodu N18.4 pagal Tarptautinės statistinės ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikacijos dešimtąjį pataisytą ir papildytą leidimą „Sisteminis ligų sąrašas“ (Australijos modifikacija, TLK-10-AM) (toliau – TLK-10-AM) ir yra bent viena iš nurodytų sąlygų:
6.2. pacientui nustatyta diagnozė žymima kodu N18.5 pagal TLK-10-AM ir yra bent viena iš nurodytų sąlygų:
1.2. Pakeičiu 7.1.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.4. Pakeičiu 8 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
1.5. Pakeičiu 9 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
1.6. Pakeičiu 9.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.7. Pakeičiu 10 punktą ir jį išdėstau taip:
„10. Tvarkos aprašo 8 ir 9 punktuose nurodytų tyrimų ir konsultacijų rezultatus dializės paslaugų įstaigos arba transplantacijos paslaugų įstaigos gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas įrašo į Paciento ištyrimo inksto transplantacijos indikacijoms (kontraindikacijoms) nustatyti anketą (1 priedas).Jei Paciento ištyrimo inksto transplantacijos indikacijoms (kontraindikacijoms) nustatyti anketą užpildė dializės paslaugų įstaigos gydytojas, jis siunčia pacientą į transplantacijos paslaugų įstaigą pas gydytoją nefrologą / vaikų nefrologą konsultuotis dėl tinkamumo inksto transplantacijai (siuntimo forma Nr. 027/a, diagnozės kodas N18.4 ar N18.5 pagal TLK-AM-10).“
1.8. Pakeičiu 12 punktą ir jį išdėstau taip:
„12. Pacientui susipažinus su inksto transplantacijos rizika, paslaugų teikimo tvarka ir pasirašius formą Dėl duomenų teikimo Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registrui ir paciento sutikimo tapti inksto recipientu (toliau – Paciento sutikimas atlikti transplantaciją) (2 priedas), konsiliume dalyvaujantys gydytojai nusprendžia jį įregistruoti Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registre (toliau – Registras) kaip inksto transplantacijos laukiantį recipientą.“
1.9. Pakeičiu 14 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
„14. Transplantacijos paslaugų įstaigos gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas Tvarkos aprašo 13 punkte nurodytų tyrimų duomenis įrašo į Paciento ištyrimo inksto transplantacijos indikacijoms (kontraindikacijoms) nustatyti anketą (1 priedas), kurios originalą saugo asmens sveikatos istorijoje (forma Nr. 025/a), o kopiją kartu su Paciento sutikimo atlikti transplantaciją kopija teikia Nacionaliniam transplantacijos biurui prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Biuras) elektroniniu paštu arba per Registro informacinę sistemą (toliau – Internetas) Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registro nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. rugpjūčio 23 d. nutarimu Nr. 961 „Dėl Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registro įsteigimo ir jo nuostatų patvirtinimo“ (toliau – Registro nuostatai), nustatytais terminais:“.
1.10. Pakeičiu 14.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„14.2. jei inksto transplantatas prarandamas per 6 mėnesius po transplantacijos, Tvarkos aprašo 12 punkte nustatyta tvarka nusprendžiant recipientą įregistruoti į Registrą pakartotinei inksto transplantacijai, tęsiamas transplantacijos laukimo laiko skaičiavimas nuo recipiento ankstesnio įregistravimo į Registrą datos.“
1.11. Pakeičiu 15.5 papunktį ir jį išdėstau taip:
„15.5. recipientas, pasikeitus sveikatos būklei, privalo apie tai informuoti dializės paslaugų įstaigos gydytoją, kuris turi Registro nuostatuose nustatytais terminais užpildyti Pranešimą apie inksto recipiento statusą Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registre (3 priedas) ir informaciją apie pasikeitusią recipiento sveikatos būklę turi pateikti Biurui elektroniniu paštu arba Internetu Registro nuostatuose nustatytais terminais.“
1.12. Pakeičiu 16 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
„16. Dializės paslaugų įstaigos gydytojas turi nuolat stebėti recipiento sveikatos būklę, tirti jį, vadovaudamasis Tvarkos aprašo 4.3 papunktyje nurodyto teisės akto reikalavimais, bei Registro nuostatuose nustatytais terminais teikti informaciją Biurui apie recipiento duomenų, turinčių įtakos transplantacijai, pasikeitimus užpildant Pranešimą apie inksto recipiento statusą Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registre (3 priedas) elektroniniu paštu arba Internetu šiais atvejais:“.
1.13. Pakeičiu 18 punktą ir jį išdėstau taip:
1.14. Papildau 201 punktu:
„201. Jei inksto recipientas transplantacijos paslaugų įstaigoje nesilanko ilgiau kaip 3 metus, dializės paslaugų įstaigos gydytojas užpildo Pranešimą apie inksto recipiento statusą Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registre (3 priedas) ir jame pažymi „nustatyta laikinų inksto transplantacijos kontraindikacijų“, nurodant nesilankymą transplantacijos paslaugų įstaigoje kaip priežastį, ir pateikia Biurui elektroniniu paštu arba Internetu Registro nuostatuose nustatytais terminais.“
1.15. Pakeičiu IV skyrių ir jį išdėstau taip:
„IV SKYRIUS
RECIPIENTO ATRANKA GYVO / MIRUSIO DONORO INKSTO TRANSPLANTACIJAI IR IŠTYRIMAS (III ETAPAS)
21. Recipiento atranka gyvo donoro inksto transplantacijai ir ištyrimas:
21.1. esant potencialiam gyvam donorui, transplantacijos paslaugų įstaigos gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas ambulatoriškai tiria recipientą, ar jis tinka gyvo donoro inksto transplantacijai;
21.2. recipientui atliekami Tvarkos aprašo 22.2 papunktyje nurodyti tyrimai ir šie tyrimai:
21.2.5. imunologiniai recipiento sensitizacijos nustatymo tyrimai:
21.3. esant nesuderinamoms donoro ir recipiento kraujo grupėms, recipientas siunčiamas papildomai atlikti šių tyrimų:
21.4. recipientai, kurių kraujo grupė nesuderinama su donorų kraujo grupe, ir / ar sensitizuoti recipientai pagal Imunologinės inksto recipientų rizikos nustatymo kriterijus (7 priedas) priskiriami prie didelės imunologinės rizikos grupės. Transplantacijos paslaugų įstaigos gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas Tvarkos aprašo 21.2, 21.3 ir 22.3 papunkčiuose nurodytų tyrimų rezultatus dėl šių recipientų tinkamumo inksto transplantacijai teikia gydytojų konsiliumui. Gydytojų konsiliumą sudaro gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas, gydytojas alergologas-klinikinis imunologas / laboratorinės medicinos gydytojas / medicinos biologas, atliekantis imunologinius tyrimus, inksto transplantacijos operacijas atliekantis gydytojas ir gydytojas, atliekantis aferezių procedūras, prireikus – kiti specialistai. Gydytojų konsiliumo išvados galioja 1 mėnesį nuo pasirašymo dienos.
22. Recipiento atranka mirusio donoro inksto transplantacijai ir ištyrimas:
22.1. budintis Biuro vyriausiasis specialistas (koordinatorius), sužinojęs mirusio donoro ŽLA tipą ir kryžminės donoro ir recipientų serumų rinkinių dermės mėginių rezultatus, vadovaudamasis Inksto donoro ir recipiento poros parinkimo kriterijais ir jų vertinimu (8 priedas), tiems recipientams, kurių kryžminės dermės mėginys su donoro ląstelėmis yra neigiamas, sudaro galimų donoro ir recipiento porų sąrašą (į šį sąrašą nepatenka recipientai, kurie ruošiami gyvo donoro inksto transplantacijai pagal Tvarkos aprašo 24 punktą), įrašo rezultatus į Inksto donoro ir recipiento poros parinkimo protokolo (9 priedas) I dalį ir kartu su donoro virusologinių tyrimų rezultatais pateikia transplantacijos paslaugų įstaigų gydytojams nefrologams / vaikų nefrologams;
22.2. transplantacijos paslaugų įstaigos gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas Inksto donoro ir recipiento poros parinkimo procedūros protokolo I dalyje nurodyta pirmumo tvarka dėl vieno donoro inksto atrankos kviečia ne daugiau kaip tris recipientus, kuriuos siunčia atlikti šių tyrimų:
22.2.17. koaguliogramos (protrombino laiko (SPA), fibrinogeno koncentracijos, aktyvuoto dalinio tromboplastininio laiko (ADTL);
22.3. transplantacijos paslaugų įstaigos gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas įstaigoje nustatyta tvarka organizuoja gydytojų konsiliumą, kuriame dalyvauja transplantacijas atliekantis gydytojas chirurgas / urologas, gydytojas alergologas ir klinikinis imunologas / laboratorinės medicinos gydytojas / medicinos biologas, atliekantis imunologinius tyrimus, gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas, prireikus – kiti specialistai. Gydytojų konsiliumas, įvertinęs atrinktų recipientų tyrimų rezultatus, vienam donoriniam inkstui parenka vieną recipientą;
22.4. jei yra numatyta inksto transplantacija kartu su kepenų, plaučių ar širdies transplantacija, donoro ir recipiento poros parinkimas vyksta pagal širdies / plaučių / kepenų transplantacijos kriterijus ir inkstas persodinamas kartu su to paties donoro širdimi / plaučiais / kepenimis. Jei recipientui numatyta inksto ir kasos transplantacija, tokiam recipientui teikiamas prioritetas recipiento, laukiančio tik inksto transplantacijos, atžvilgiu, tik esant optimaliam imunologiniam, amžiaus ir antropometriniam suderinamumui, kurio rodikliai nustatyti Kasos ir inksto komplekso transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. spalio 13 d. įsakymu Nr. V-1064 „Dėl Kasos ir inksto komplekso transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“;
22.5. gydytojų konsiliumas, vadovaudamasis recipiento ištyrimo, Biuro budinčio vyriausiojo specialisto (koordinatoriaus) pateiktais Inksto donoro ir recipiento poros parinkimo procedūros protokolo duomenimis, pagal Imunologinės inksto recipientų rizikos nustatymo kriterijus nustato imunologinę inksto recipiento riziką (maža, vidutinė, didelė);
22.6. transplantacijos paslaugų įstaigos gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas užpildo Inksto donoro ir recipiento poros parinkimo procedūros protokolo II dalį, nurodydamas recipientą, kuriam numatoma atlikti transplantaciją, ir priežastis, dėl kurių pirmiesiems eilėje nurodytiems recipientams nebus atliekama transplantacija. Protokolo išvadas teikia Biuro budinčiam vyriausiajam specialistui (koordinatoriui);
22.7. jei iškviestam recipientui nustatoma laikinų kontraindikacijų, gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas užpildo Pranešimą apie inksto recipiento statusą Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registre (3 priedas) ir teikia jį Biurui elektroniniu paštu arba Internetu Registro nuostatuose nustatytais terminais, o kopiją įdeda į ligos istoriją ir recipiento epikrizėje, kurią recipientas pristato savo dializės centrui, įrašo laikinos kontraindikacijos priežastį. Papildoma epikrizės kopija siunčiama į recipiento dializės paslaugų įstaigą.“
1.16. Pakeičiu 24 punktą ir jį išdėstau taip:
„24. Hospitalizavus recipientą gyvo donoro inksto transplantacijai, gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas užpildo Pranešimą apie inksto recipiento statusą Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registre (3 priedas), jame nurodydamas, kad recipientas ruošiamas gyvo donoro inksto transplantacijai, ir pateikia informaciją Biurui elektroniniu paštu arba Internetu Registro nuostatuose nustatytais terminais.“
1.17. Pakeičiu 37.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.18. Pakeičiu 46.4 papunktį ir jį išdėstau taip:
„46.4. gydytojas, atlikęs mirusio donoro inksto paėmimo operaciją, pildo Inksto paėmimo protokolą (10 priedas), kurio originalas saugomas donoro ligos istorijoje, viena kopija teikiama Biurui elektroniniu paštu arba Internetu Registro nuostatuose nustatytais terminais, kita kopija siunčiama kartu su organu į transplantacijos paslaugų įstaigą (kopija po atliktos transplantacijos saugoma recipiento ligos istorijoje).“