LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖl kompensavimo už nenustatytų teisių turėtojų kūrinių ir kūrinių, kuriais nebeprekiaujama, naudojimą ekspertų komisijos sudarymo ir jos nuostatų patvirtinimo
2022 m. liepos 26 d. Nr. ĮV-633
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo 96 straipsnio 1 dalimi ir 104 straipsniu bei įgyvendindamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. liepos 25 d. nutarimo Nr. 734 „Dėl Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo įgyvendinimo“ 2.14 papunktį:
1. S u d a r a u dvejiems metams Kompensavimo už nenustatytų teisių turėtojų kūrinių ir kūrinių, kuriais nebeprekiaujama, naudojimą ekspertų komisiją (toliau – Komisija):
2. S k i r i u Kultūros ministerijos Visuomenės informavimo ir autorių teisių politikos grupės vyriausiąją specialistę Simoną Martinavičiūtę Komisijos sekretore.
3. T v i r t i n u Kompensavimo už nenustatytų teisių turėtojų kūrinių ir kūrinių, kuriais nebeprekiaujama, naudojimą ekspertų komisijos nuostatus (pridedama).
4. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2015 m. birželio 26 d. įsakymą Nr. ĮV-467 „Dėl kompensavimo už buvusių nenustatytų teisių turėtojų kūrinių naudojimą ekspertų komisijos sudarymo ir jos nuostatų patvirtinimo“.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos kultūros ministro
2022 m. liepos 26 d. įsakymu Nr. ĮV-633
kompensavimo už nenustatytų teisių turėtojų kūrinių ir kūrinių, kuriais nebeprekiaujama, naudojimą ekspertų komisijos nuostatai
I skyrius
bendrosios nuostatos
1. Kompensavimo už nenustatytų teisių turėtojų kūrinių ir kūrinių, kuriais nebeprekiaujama, naudojimą ekspertų komisijos (toliau – Komisija) nuostatai (toliau – Nuostatai) reglamentuoja Komisijos uždavinį, funkcijas, teises, Komisijos sudarymo tvarką, jos narių teises ir pareigas bei darbo organizavimo tvarką.
2. Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymu, kitais teisės aktais ir šiais Nuostatais.
3. Komisijos darbas grindžiamas skaidrumo, teisingumo, sąžiningumo, protingumo, konfidencialumo teisėtumo, viešumo, lygiateisiškumo ir nešališkumo principais.
II SKYRIUS
KOMISIJOS UŽDAVINYS, FUNKCIJOS IR TEISĖS
5. Komisijos uždavinys – rekomendacinių išvadų dėl kompensacijos už buvusių nenustatytų teisių turėtojų kūrinių naudojimą ir buvusių kūrinių, ar kitų objektų, kuriais nebeprekiaujama, naudojimą (toliau – išvados) teikimas Lietuvos Respublikos kultūros ministrui.
6. Vykdydama Nuostatų 5 punkte nustatytą uždavinį, Komisija atlieka šias funkcijas:
6.1. nagrinėja Kultūros ministerijai pateiktus teisių turėtojų ar jų įgaliotų asmenų prašymus, panaikinus buvusių nenustatytų teisių turėtojų kūrinio ar buvusio kūrinio, kuriuo nebeprekiaujama statusą, išmokėti vienkartinę kompensaciją už buvusių nenustatytų teisių turėtojų kūrinių ar buvusių kūrinių, gretutinių teisių ar sui generis teisių objektų, kuriais nebeprekiaujama, naudojimą (toliau – kompensacija);
7. Komisija, vykdydama jai pavestas funkcijas, turi teisę:
7.1. kviesti Komisijos posėdžiuose dalyvauti valstybės ir savivaldybių bei kitų institucijų ir įstaigų atstovus, kitus suinteresuotus asmenis;
7.3. gauti iš Kultūros ministerijos, valstybės ir savivaldybių institucijų, kitų suinteresuotų institucijų ir asmenų informaciją, nurodant prašomos informacijos gavimo pagrindą, jos naudojimo tikslą, teikimo būdą ir informacijos apimtį;
III SKYRIUS
KOMISIJOS SUDARYMO TVARKA, TEISĖS IR PAREIGOS
8. Komisijos sudėtį 2 metams tvirtina kultūros ministras. Komisiją sudaro 7 nariai, deleguoti atstovauti Lietuvos meno kūrėjų asociacijos, kolektyvinio administravimo organizacijų ir Kultūros ministerijos.
9. Komisijos nariai privalo būti nepriekaištingos reputacijos. Asmuo nelaikomas nepriekaištingos reputacijos, jeigu atitinka bent vieną Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo 4 straipsnio 2 dalyje nustatytą požymį.
10. Komisijos nario įgaliojimai pasibaigia šiais atvejais:
11. Jeigu Komisijos narys keičiamas nepasibaigus Komisijos kadencijai, Nuostatuose nurodyta tvarka likusiam kadencijos laikotarpiui į laisvą vietą deleguojančios institucijos ar organizacijos skiria naują Komisijos narį.
12. Komisijos nariai turi šias teises:
12.1. teikti Komisijos pirmininkui pasiūlymus dėl Komisijos posėdžio sušaukimo ir posėdžio darbotvarkės sudarymo;
12.3. siūlyti Komisijai į Komisijos posėdį kviesti asmenis ar ekspertus, galinčius pateikti kompetentingą nuomonę ar paaiškinimus posėdžio metu svarstomais klausimais;
12.5. reikšti pastabas ir teikti pasiūlymus ir (ar) paklausimus Komisijos pirmininkui Komisijos nagrinėjamais klausimais;
13. Komisijos narių pareigos:
13.4. ne vėliau kaip iki pirmojo Komisijos posėdžio pradžios pasirašyti Nuostatų priede nustatytos formos nešališkumo ir konfidencialumo deklaraciją ir pateikti ją Komisijos pirmininkui;
13.5. Komisijos narys, priimdamas sprendimus dėl Nuostatų 6.1 papunktyje pateiktų prašymų turi deklaruoti privačius interesus Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nustatyta tvarka;
IV SKYRIUS
kOMISIJOS DARBO ORGANIZAVIMO TVARKA
14. Pagrindinė Komisijos veiklos forma yra vieši posėdžiai, kurie vyksta pagal poreikį. Komisijos posėdžiai gali būti rengiami ir nuotoliniu būdu pasinaudojant elektroninėmis ryšio priemonėmis. Dėl klausimų Komisijos nariai gali balsuoti elektroniniu būdu. Prireikus svarstyti klausimą skubos tvarka, nesant galimybės surengti Komisijos posėdžio, sprendimai gali būti priimami remiantis Komisijos narių rašytinės apklausos arba apklausos elektroniniu paštu rezultatais.
15. Komisijos pirmininkas ir jo pavaduotojas paprasta balsų dauguma išrenkami pirmojo posėdžio metu.
16. Komisijos pirmininko nesant arba jam laikinai negalint atlikti dalies ar visų funkcijų, Komisijos pirmininko funkcijas atlieka Komisijos pirmininko pavaduotojas.
17. Komisijos pirmininkas:
18. Kultūros ministerija techniškai aptarnauja Komisijos veiklą. Komisijos posėdžiams rengti, dokumentams tvarkyti kultūros ministras skiria Komisijos sekretorių, kuris nėra Komisijos narys. Komisijos sekretorius:
18.1. ne vėliau kaip prieš 10 darbo dienų iki posėdžio informuoja Komisijos narius apie planuojamą posėdžio datą;
18.2. ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki posėdžio Komisijos nariams pateikia posėdžio darbotvarkę ir kitą Komisijos sprendimams priimti reikalingą medžiagą;
18.3. rengia Komisijos posėdžių medžiagą (darbotvarkės projektus, protokolų projektus, kitą medžiagą);
19. Komisijos posėdis teisėtas, jeigu jame dalyvauja ne mažiau kaip pusė Komisijos narių. Negalintis dalyvauti posėdyje Komisijos narys iki posėdžio pradžios Komisijos sekretoriui gali pateikti savo nuomonę raštu arba elektroniniu paštu posėdžio darbotvarkėje numatytais klausimais. Šiuo atveju laikoma, kad Komisijos narys posėdyje dalyvavo.
20. Komisijos išvados priimamos atviru balsavimu posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių, taip pat Komisijos nario, kurio nuomonė pateikta raštu, paprasta balsų dauguma. Išvados laikomos priimtomis, jeigu nuomonę dėl kompensacijos pateikė ne mažiau kaip 2/3 posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių. Balsams pasiskirsčius po lygiai, sprendimą lemia Komisijos pirmininko balsas, o jo nesant – Komisijos pirmininko pavaduotojo balsas. Jei Komisijos narys nesutinka su Komisijos priimtu sprendimu, Komisijos narys gali raštu ir (arba) elektroniniu paštu ne vėliau kaip per 1 darbo dieną nuo Komisijos posėdžio dienos pareikšti atskirąją nuomonę, kuri pridedama prie Komisijos posėdžio protokolo.
21. Jeigu yra pagrindo manyti, kad Komisijos nario dalyvavimas rengiant, svarstant ar balsuojant dėl tam tikrų klausimų sukels ar gali sukelti interesų konfliktą, Komisijos narys privalo nusišalinti nuo dalyvavimo sprendimo priėmimo procedūroje:
21.1. iš anksto, bet ne vėliau kaip likus 1 darbo dienai iki Komisijos posėdžio, elektroniniu paštu informuoti Komisijos pirmininką arba Komisijos pirmininko pavaduotoją, jei jis eina Komisijos pirmininko pareigas, apie nusišalinimą nuo interesų konfliktą sukeliančio ar galinčio sukelti klausimo rengimo, svarstymo ar sprendimo rengimo, svarstymo ar priėmimo procedūros ir jokia forma (pvz., raštu, žodžiu konsultuojant, patariant ir pan.) nedalyvauti toliau rengiant, svarstant klausimą ar rengiant, svarstant ar priimant interesų konfliktą keliantį ar galintį kelti sprendimą;
21.2. jeigu interesų konfliktą keliančios ar galinčios kelti aplinkybės paaiškėja jau paties klausimo rengimo, svarstymo ar sprendimo priėmimo procedūros metu, apie interesų konfliktą žodžiu informuoti kitus procedūroje dalyvaujančius Komisijos narius ir jokia forma nedalyvauti toliau svarstant, rengiant klausimą ar rengiant, svarstant ar priimant interesų konfliktą keliantį ar galintį kelti sprendimą;
21.3. fiziškai nedalyvauti interesų konfliktą sukeliančio ar galinčio sukelti klausimo rengimo, svarstymo ar sprendimo rengimo, svarstymo ar priėmimo procedūrose (palikti Komisijos posėdžių patalpas, kai sprendžiamas interesų konfliktą keliantis ar galintis sukelti klausimas, arba atsijungti nuo kompiuterinės programos, jeigu klausimas svarstomas Komisijos posėdyje, vykstančiame elektroninėmis priemonėmis), taip pat nedalyvauti interesų konfliktą sukeliančio ar galinčio sukelti klausimo rengimo, svarstymo ar sprendimo priėmimo procedūrose, kurios vykdomos rašytinės apklausos arba apklausos elektroniniu paštu būdu.
22. Jeigu Komisijos narys nenusišalina arba atsisako nusišalinti rengiant, svarstant ar priimant sprendimus, kurie gali sukelti interesų konfliktą, dėl jo nušalinimo balsuojama Nuostatų 20 punkte nustatyta tvarka. Komisijos narys balsavime dėl jo nušalinimo nedalyvauja. Apie Komisijos nario nusišalinimą ar nušalinimą pažymima posėdžio protokole.
24. Komisijos posėdžiai protokoluojami. Komisijos posėdžio protokole nurodoma:
24.4. posėdžiui pirmininkavęs asmuo, sekretorius, posėdyje dalyvavę Komisijos nariai ir kiti asmenys;
24.6. kiekvieno posėdžio darbotvarkės klausimo svarstymo aprašymas, kompensacijos prašančių asmenų prašymai;
24.7. balsavimui pateikti klausimai, balsavimo rezultatai, atsižvelgiant į balsavimo rezultatus priimti sprendimai;
25. Komisijos sekretorius ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po posėdžio parengia Komisijos protokolo projektą ir išsiunčia jį elektroniniu paštu derinti visiems Komisijos nariams.
26. Komisijos nariai ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo protokolo projekto gavimo dienos Komisijos sekretoriui ir Komisijos pirmininkui gali pateikti pastabų dėl protokolo projekto.
27. Sprendimus dėl protokolo projekto koregavimo pagal gautas Komisijos narių pastabas priima Komisijos pirmininkas.
28. Komisijos pirmininkas ir Komisijos sekretorius pasirašo protokolą ne vėliau kaip per 5 darbo dienas gavus Komisijos narių pastabas dėl protokolo projekto.
30. Kasmet iki gruodžio 31 d. Komisijos pirmininkas Kultūros ministerijai pateikia ataskaitą už Komisijos narių veiklą.
31. Komisijos narių paslaugos apmokamos vadovaujantis Įstatymų pagrindais sudarytų komisijų pirmininkų, jų pavaduotojų ir narių atlygio mokėjimo tvarkos aprašu, patvirtintu kultūros ministro 2019 m. liepos 1 d. įsakymu Nr. ĮV-459 „Dėl Įstatymų pagrindais sudarytų komisijų pirmininkų, jų pavaduotojų ir narių atlygio mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
32. Asmens duomenys, gauti Komisijai vykdant savo funkcijas, tvarkomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu, 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais asmens duomenų apsaugą ir tvarkymą.
33. Kultūros ministerija turi teisę tvarkyti pateiktus su kompensacijos prašančiais asmenimis susijusius asmens duomenis, užtikrindama kompensacijos skyrimą ir mokėjimą. Kompensacijos prašančių asmenų prašymai ir pateikti dokumentai, Komisijos narių nešališkumo ir konfidencialumo deklaracijos saugomos Kultūros ministerijoje.
Kompensavimo už buvusių nenustatytų teisių turėtojų kūrinių naudojimą ir buvusių kūrinių ar kitų objektų, kuriais nebeprekiaujama, naudojimą ekspertų komisijos nuostatų priedas
NEŠALIŠKUMO IR KONFIDENCIALUMO DEKLARACIJA
(Vardas ir pavardė)
20 m. d.
(data)
Vilnius
Aš,____________________________(vardas, pavardė), būdama(s) Kompensavimo už buvusių nenustatytų teisių turėtojų kūrinių naudojimą ir buvusių kūrinių ar kitų objektų, kuriais nebeprekiaujama, naudojimą ekspertų komisijos (toliau – Komisija) nariu / nare, p a s i ž a d u:
1. Vadovautis įstatymų viršenybės, lygiateisiškumo, lojalumo, politinio neutralumo, skaidrumo, teisingumo, sąžiningumo, protingumo, atsakomybės už priimtus sprendimus principais ir svarbiausiais etikos principais, nustatytais Lietuvos Respublikos teisės aktų.
2. Raštu informuoti Komisijos pirmininką ir (ar) asmenis, kurie kartu dalyvauja sprendimo rengimo, svarstymo ar priėmimo procedūroje, apie esamą interesų konfliktą ir nusišalinti nuo dalyvavimo tolesnėje procedūroje.
3. Savo, asmenų, susijusių su manimi artimos giminystės ar svainystės ryšiais, privačių interesų naudai nesinaudoti ir neleisti naudotis informacija, kurią įgijau dalyvaudamas sprendimo rengimo, svarstymo ar priėmimo procedūroje, kitokia tvarka ir mastu, nei nustato įstatymas.
4. Užtikrinti asmenų pateiktų duomenų konfidencialumą ir naudoti juos tik sprendimo rengimo, svarstymo ar priėmimo procedūroje bei šių duomenų neatskleisti tretiesiems asmenims be šių asmenų sutikimo, išskyrus Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatytus atvejus.
Žinau, kad kilus šališkumo ar interesų konflikto grėsmei galiu būti nušalintas nuo dalyvavimo tolesnėje procedūroje.
Man išaiškinta, kad asmenys, susiję su manimi artimos giminystės ar svainystės ryšiais, yra: tėvai, įtėviai, broliai, seserys ir jų vaikai, seneliai, sutuoktiniai, vaikai, įvaikiai, jų sutuoktiniai ir jų vaikai, taip pat sutuoktinių tėvai, broliai, seserys ir jų vaikai.
______________________ ______________
(Vardas ir pavardė) (Parašas)