LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL VEIKLOS, SUSIJUSIOS SU NUODINGOSIOMIS MEDŽIAGOMIS, PATALPŲ IR VIETŲ REIKALAVIMŲ patvirtinimo
2017 m. birželio 2 d. Nr. V-645
Vilnius
1. T v i r t i n u Veiklos, susijusios su nuodingosiomis medžiagomis, patalpų ir vietų reikalavimus (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2017 m. birželio 2 d. įsakymu Nr. V-645
VEIKLOS, SUSIJUSIOS SU NUODINGOSIOMIS MEDŽIAGOMIS, PATALPŲ IR VIETŲ REIKALAVIMAI
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Veiklos, susijusios su nuodingosiomis medžiagomis, patalpų ir vietų reikalavimai (toliau – Reikalavimai) nustato Lietuvos Respublikos nuodingųjų medžiagų priežiūros įstatymo (toliau – Nuodingųjų medžiagų priežiūros įstatymas) 4 straipsnio 1 punkte nurodytų veiklos, susijusios su nuodingosiomis medžiagomis, patalpų (toliau – Patalpos) ir vietų (toliau – Vietos) reikalavimus.
2. Reikalavimuose vartojamos sąvokos ir jų apibrėžimai:
2.1. pašaliniai asmenys – fiziniai asmenys, tiesiogiai nevykdantys veiklos, susijusios su nuodingosiomis medžiagomis;
2.2. kitos Reikalavimuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Nuodingųjų medžiagų priežiūros įstatyme ir jo 2 straipsnio 8 dalyje nurodytuose teisės aktuose, Saugos ir sveikatos apsaugos ženklų naudojimo darbovietėse nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 1999 m. lapkričio 24 d. įsakymu Nr. 95 „Dėl Saugos ir sveikatos apsaugos ženklų naudojimo darbovietėse nuostatų“ (toliau – Saugos ir sveikatos apsaugos ženklų naudojimo darbovietėse nuostatai).
II SKYRIUS
BENDRIEJI PATALPŲ IR VIETŲ REIKALAVIMAI
4. Patalpose turi būti neviršijami Lietuvos higienos normoje HN 23:2011 „Cheminių medžiagų profesinio poveikio ribiniai dydžiai. Matavimo ir poveikio vertinimo bendrieji reikalavimai“, patvirtintoje Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2011 m. rugsėjo 1 d. įsakymu Nr. V-824 / A1-389 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 23:2011 „Cheminių medžiagų profesinio poveikio ribiniai dydžiai. Matavimo ir poveikio vertinimo bendrieji reikalavimai“ patvirtinimo“, nustatyti cheminių medžiagų profesinio poveikio ribiniai dydžiai.
5. Patalpos turi atitikti Darboviečių įrengimo bendruosiuose nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos 1998 m. gegužės 5 d. įsakymu Nr. 85 / 233 „Dėl Darboviečių įrengimo bendrųjų nuostatų patvirtinimo“ (toliau – Darboviečių įrengimo bendrieji nuostatai), nustatytus vėdinimo reikalavimus.
6. Patalpose turi būti įrengti evakuacijos keliai išėjimų link. Evakuacijos keliai turi būti laisvi, kaip nustatyta Darboviečių įrengimo bendruosiuose nuostatuose. Evakuacijos kelių apšvietimas turi atitikti Apšvietimo elektros įrenginių įrengimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2011 m. vasario 3 d. įsakymu Nr. 1-28 „Dėl Apšvietimo elektros įrenginių įrengimo taisyklių patvirtinimo“, nustatytus evakuacinio apšvietimo reikalavimus. Evakavimo išėjimo durys turi būti nerakinamos, o užsklendžiamos taip, kad įvykus avarijai jas lengvai ir nedelsdamas galėtų atidaryti bet kuris asmuo, jei to prireiktų.
7. Patalpose turi būti įrengti ir veikiantys Darboviečių įrengimo bendruosiuose nuostatuose nurodyti saugos įrengimai ir įrenginiai, skirti įspėti ir šalinti pavojus, šie įrengimai ir įrenginiai turi būti lengvai pasiekiami.
8. Patalpos ir Vietos turi būti atskirtos nuo kitų patalpų ir vietų bei apsaugotos nuo pašalinių asmenų patekimo, jose įrengtos durys ar vartai turi atitikti Darboviečių įrengimo bendrųjų nuostatų reikalavimus.
9. Patalpos ir Vietos turi būti apsaugotos nuo atmosferos (išskyrus lauke naudojamas nuodingąsias medžiagas) ir įvairių pašalinių objektų poveikio ir nuo gyvūnų patekimo į jas.
10. Patalpos ir Vietos turi būti pažymėtos draudžiamaisiais ženklais „Pašaliniams įeiti draudžiama“, įspėjamaisiais ženklais „Toksiška medžiaga“, ir, kai taikytina atsižvelgiant į konkretų nuodingosios medžiagos keliamo pavojaus ir poveikio pobūdį, kitais saugos ir (arba) sveikatos apsaugos ženklais, nurodytais Saugos ir sveikatos apsaugos ženklų naudojimo darbovietėse nuostatuose.
11. Patalpose esantys grindų, sienų, lentynų, perdangų ir kiti paviršiai turi būti atsparūs laikomų ir (ar) naudojamų nuodingųjų medžiagų poveikiui.
12. Patalpose turi būti įrengtos buities, sanitarinės ir higienos patalpos, atitinkančios Buities, sanitarinių ir higienos patalpų įrengimo reikalavimų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. balandžio 24 d. nutarimu Nr. 501 „Dėl buities, sanitarinių ir higienos patalpų įrengimo reikalavimų” (toliau – Buities, sanitarinių ir higienos patalpų įrengimo reikalavimai), nuostatas.
13. Patalpose turi būti įrengtos Buities, sanitarinių ir higienos patalpų įrengimo reikalavimus atitinkančios atskiros vietos darbo ir (ar) asmeninėms apsaugos priemonėms bei asmeninei aprangai laikyti. Vietos, skirtos tinkamam (pagal gamintojo rekomendacijas) asmeninių apsaugos priemonių laikymui, turi būti paženklintos.
III SKYRIUS
SPECIALIEJI PATALPŲ IR VIETŲ REIKALAVIMAI
14. Patalpos ir Vietos, kuriose vykdoma veikla su fumigantais, priskiriamais nuodingosioms medžiagoms, turi būti sandarios.
15. Patalpos ir Vietos turi būti įrengtos taip, kad užtikrintų sąlygas, nurodytas pagal 2006 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH), įsteigiančio Europos cheminių medžiagų agentūrą, iš dalies keičiančio Direktyvą 1999/45/EB bei panaikinančio Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 793/93, Komisijos reglamentą (EB) Nr. 1488/94, Tarybos direktyvą 76/769/EEB ir Komisijos direktyvas 91/155/EEB, 93/67/EEB, 93/105/EB bei 2000/21/EB (OL 2006 L 396, p.1) 31 straipsnio ir II priedo reikalavimus sudarytame kiekvienos nuodingosios medžiagos saugos duomenų lape. Patalpos ir Vietos, kuriose vykdoma veikla su fumigantais, priskiriamais nuodingosioms medžiagoms, turi atitikti fumiganto etiketėje nurodytus reikalavimus.