A black and white logo of a knight riding a horse  Description automatically generated

LIETUVOS RESPUBLIKOS ENERGETIKOS MINISTRAS

 

įsakymas

DĖL ENERGETIKOS MINISTRO 2012 M. SPALIO 29 D. ĮSAKYMO NR. 1-211 „DĖL ELEKTRINIŲ IR ELEKTROS TINKLŲ EKSPLOATAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2024 m. lapkričio 29 d. Nr. 1-208

Vilnius

 

P a k e i č i u Elektrinių ir elektros tinklų eksploatavimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2012 m. spalio 29 d. įsakymu Nr. 1-211 „Dėl Elektrinių ir elektros tinklų eksploatavimo taisyklių patvirtinimo“:

1.    Pakeičiu 51 punktą ir jį išdėstau taip:

51. Taisyklių priede nurodyti dokumentai gali būti rengiami, tvarkomi ir pildomi kompiuterinėse laikmenose. Operatyvinis žurnalas (išskyrus pildomą kompiuteriu) turi būti įrišamas, antspauduojamas, o puslapiai numeruojami. Operatyvinio žurnalo formą tvirtina įmonės vadovas.“

2.    Pakeičiu 53 punktą ir jį išdėstau taip:

53. Operatyviniai darbuotojai, budintys energetikos objektų valdymo patalpose, operatyvinio valdymo punktuose, pildo įmonės vadovo nustatytos formos pamainos ar paros žiniaraščius, arba informacija apie pokyčius tinkle fiksuojama įmonės naudojamose informacinėse sistemose.“

3.    Pakeičiu 65 punktą ir jį išdėstau taip:

65. Eksploatavimo metu energetikos įrenginiuose padaryti pakeitimai turi būti nedelsiant pažymėti schemose ir brėžiniuose arba geografinėje informacinėje sistemoje. Atsakingasis darbuotojas, padaręs schemose ir brėžiniuose pakeitimą, turi pasirašyti, nurodyti savo pareigas ir pakeitimo datą. Turi būti identifikuojamas atsakingasis darbuotojas, kuris padarė pakeitimus schemose ir brėžiniuose, saugojamuose elektroninėje formoje arba geografinėje informacinėje sistemoje. Jei pakeitimai atliekami BE, taip pat turi būti vadovaujamasi VATESI viršininko patvirtintais branduolinės saugos reikalavimais ir branduolinės saugos taisyklėmis, reglamentuojančiais branduolinės energetikos objektų modifikacijų kategorijas ir modifikacijų atlikimo tvarką.“

4.    Pakeičiu 67 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

67. Energetikos įrenginių savininkai yra atsakingi už energetikos įrenginių ir statinių techninę būklę, savalaikį ir reikalingos apimties – techninės priežiūros ir remonto darbų vykdymą bei kokybę. Įrenginių ir statinių techninė būklė ir remonto poreikis bei apimtis nustatoma apžiūrų arba techninės priežiūros metu sulyginus faktinius įrenginių rodiklius su vardiniais. Tam tikslui:“.

5.    Pakeičiu 67.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

67.1. turi būti sudaryti daugiamečiai, metiniai elektrinių, katilinių ir tinklų pagrindinių statinių ir įrenginių apžiūrų arba techninės priežiūros ir remonto darbų grafikai;“.  

6.    Pakeičiu 86 punktą ir jį išdėstau taip:

86. Statinio techninę priežiūrą organizuoja statinio naudotojas ūkio būdu (kai techninės priežiūros darbai atliekami naudotojo pajėgomis) arba sutarties pagrindu paskirdamas statinio techninį prižiūrėtoją. Statinio techninis prižiūrėtojas gali būti paskirtas ir kitais teisės aktų nustatytais pagrindais. Nesudėtingųjų statinių techninę priežiūrą gali atlikti statinio naudotojai, neskirdami techninio prižiūrėtojo. Nesudėtingųjų statinių ar atskirų jų konstrukcijų ir inžinerinės įrangos nuolatiniai stebėjimai ir kasmetinės apžiūros neprivalomos, nesudėtingųjų statinių techninė priežiūra atliekama naudotojo nustatyta tvarka ir terminais.

7.    Pakeičiu 140 punktą ir jį išdėstau taip:

140. Reikalingi duomenys apie statinį ir jo konstrukcijas yra kaupiami statinio pase, o apie jų techninę būklę eksploatavimo metu – statinio techninio eksploatavimo žurnale. Jeigu nesudėtingųjų statinių priežiūrą atlieka pats naudotojas, duomenys apie statinį, jo konstrukcijas bei techninę būklę eksploatavimo metu pildomi naudotojo nustatyta tvarka.“

8.    Pakeičiu 146 punktą ir jį išdėstau taip:

146. Elektros objektams, kurie pagal Elektros energetikos įstatymo 75 straipsnio 2 dalį, yra laikomi kilnojamaisiais daiktais, techninę priežiūrą gali atlikti patys naudotojai (nepaskirdami pastato techninio prižiūrėtojo) jų nustatyta tvarka. Įmonės vadovo tvarkomuoju dokumentu yra nustatomas kilnojamųjų daiktų stebėjimų ir apžiūros periodiškumas.“

9.    Pakeičiu 626 punktą ir jį išdėstau taip:

626. Kabelių ir impulsinių linijų perėjimų per sienas, skiriančias patalpas, vietų sandarinimas bei kabelių ir impulsinių linijų įvedimo į skydus ir panelėse sandarinimo būklė turi užtikrinti sandarumą ir hermetiškumą ir atitikti priešgaisrinės saugos taisyklių reikalavimus.“

10.  Pakeičiu 1019 punktą ir jį išdėstau taip:

1019. Transformatoriaus, kurio įtampos reguliatorius automatinis, apvijų atšakas perjungti rankena galima tik išjungus visų transformatoriaus apvijų įtampą (jeigu toks reikalavimas nurodytas gamintojo eksploatavimo instrukcijoje).“

11.  Pakeičiu 1129 punktą ir jį išdėstau taip:

1129. Elektros tinklus eksploatuojančios įmonės iš oro ir oro kabelių linijų proskynų periodiškai turi iškirsti krūmus ir apgenėti šalia jų augančių medžių šakas nustatytame proskynų plotyje. Proskynas reikia išvalyti vadovaujantis galiojančių Elektros tinklų apsaugos taisyklių reikalavimais.“

12.  Pakeičiu 1133 punktą ir jį išdėstau taip:

1133. Turi būti atliekamos periodinės ir neeilinės eksploatuojamų oro ir oro kabelių linijų apžiūros. Aukštesnės kaip 35 kV įtampos linijos pagal energetikos įrenginio savininko patvirtintą grafiką turi būti apžiūrimos ne rečiau kaip kartą per metus. 6-35 kV įtampos oro linijos – energetikos įrenginio savininko patvirtintu periodiškumu, bet ne rečiau kaip kartą per 4 metus. 0,4 kV įtampos oro ir oro kabelių linijos, priklausomai nuo miškingumo, klientų skaičiaus ir linijos atsijungimų dažnio – įmonės vadovo ar jo įgalioto asmens patvirtintu periodiškumu, bet ne rečiau kaip kas 6 metai.“

13.  Pakeičiu 1138 punktą ir jį išdėstau taip:

1138. Visi defektai ir pakitimai, pastebėti linijų apžiūrų metu ir išaiškinti matuojant, įrašomi į turto valdymo informacinę sistemą arba eksploatavimo techniniuose dokumentuose. Linijų trasos būklės ir atstumų nuo laidų iki želdinių defektai bei defektai, keliantys grėsmę žmonėms ar galintys pažeisti įrenginius, turi būti šalinami nedelsiant. Kitų defektų šalinimo terminai nustatomi atsižvelgiant į jų pobūdį.“

14Pakeičiu 1157 punktą ir jį išdėstau taip:

1157. Atvirai pakloti kabeliai kas 50 m tiesiuose ruožuose ir posūkiuose, taip pat movos kabelių pradžioje ir gale privalo turėti žymenis, nurodančius kabelio markę, įtampą, skerspjūvį, linijos operatyvinį numerį arba pavadinimą. Kabeliai iš abiejų perėjos per pertvarą pusių turi turėti žymenis, nurodančius linijos operatyvinį numerį arba pavadinimą, o ant jungiamųjų movų – movos numerį, montavimo datą ir montuotojo pavardę. Energetikos įmonės turi gauti montuotojo sutikimą jo pavardei nurodyti. Montuotojo pavardė gali būti nenurodoma, jeigu informacija saugoma kompiuterinėse sistemose.“

15.  Pakeičiu 1168.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

1168.1. movų (galinių, žemėje paklotų alyvinių kabelių ir kolektoriuose bei galerijose įrengtų kabelių su plastiko izoliacija, jungiamųjų ir užtveriamųjų) būklė;“.

16Pakeičiu 1168.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

1168.2. kabelių linijos trasos būklė (žemės kasimo darbai, nesuderinti su kabelių linijos eksploatuojančia organizacija, žemės išgriovimai ir išplovimai, kurie galėtų mechaniškai pažeisti kabelį);“.

17Pakeičiu 1168.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

1168.4. kabelio linijos elementų statybinės dalies būklė;“.

18.  Pakeičiu 1168.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

1168.5. kabelių linijų trasos priežiūros tvarką nustato energetikos įrenginio savininkas. 110 kV ir aukštesnės įtampos jūrinių ir povandeninių kabelių linijų trasos apžiūrimos energetikos įrenginio savininko nustatytais terminais, bet ne rečiau kaip kas 12 metų.“

19.  Pakeičiu 1169 punktą ir jį išdėstau taip:

1169. Specialistai pasirinktinai turi atlikti kabelių linijų apžiūras. Kabelių linijos turi būti papildomai apžiūrimos energetikos įrenginio savininko nustatyta tvarka po polaidžio, didelių liūčių, potvynių, po kurių gali būti pažeidimų. Relinei apsaugai išjungus kabelių liniją turi būti atliekamos neeilinės apžiūros. Per apžiūras pastebėti defektai turi būti įrašomi į žurnalą ar defektų registravimo sistemą ir šalinami.

13 lentelė. Kabelių linijų trasų apžiūrų periodiškumas, mėnesiais

 

Trasos

charakteristika

Kabelių įtampa

6-10 kV

35 kV

110 kV ir aukštesnė

Žemėje paklotų sausų kabelių linijų trasos ir šuliniai 

kabelių linijų trasų priežiūros metu

kabelių linijų trasų priežiūros metu

12

Kolektoriuose, tuneliuose, šachtose ir po geležinkelių tiltais pakloti kabeliai

72

36

3

 

Papildymo punktai, kai įrengta alyvos slėgio

signalizacija

3

 

Žemėje paklotų alyvinių kabelių linijų trasos ir šuliniai

72

36

3

Jūrinių ir povandeninių kabelių trasos

 

 

144.“

 

20.  Pakeičiu 1171 punktą ir jį išdėstau taip:

 

„1171. Kasinėti žemę ne savo kabelių linijų trasose arba arti jų galima tik gavus juos eksploatuojančios įmonės raštišką ar įmonės vadovo nustatyta tvarka informacinėse sistemose suderintą sutikimą.“

21.  Pakeičiu 1191 punktą ir jį išdėstau taip:

1191. Reles, aparatus ir pagalbinius relinės apsaugos ir automatikos įtaisus, išskyrus tuos, kurių nustatymus keičia operatyviniai (budintieji) darbuotojai, leidžiama atidaryti tik šiuos įrenginius prižiūrinčių padalinių darbuotojams arba jų nurodymu operatyviniams, operatyviniams remonto darbuotojams.“

22Pakeičiu 1216 punktą ir jį išdėstau taip:

1216. Patikrinti jungčių tarp įžemintuvo ir įrenginio įžeminamų elementų varžas. Patikrinimas atliekamas pirminės kontrolės metu, rekonstravus arba atlikus įrenginio remontą, taip pat eksploatacijos metu ne rečiau kaip 1 kartą per 12 metų. 0,4kV oro ir oro kabelių linijose su pakartotinu nulinio laido įžemintinu, įvadinėse apskaitos spintose ir 0,4kV kabelių spintose, atlikus įrenginio remontą, pirminės kontrolės metu, atlikus įžemintuvo rekonstrukciją taip pat eksploatacijos metu ne rečiau kaip 1 kartą per 12 metų, turi būti matuojama apsauginio nulinio laido pakartotinių įžeminimo įrenginių varža.“

23Pakeičiu 1318 punktą ir jį išdėstau taip:

1318. Pripildžius arba papildžius alyva elektros įrenginį (išskyrus 6-35kV įtampos įrenginius ir galios transformatorius iki 4 MVA imtinai) prieš jo įjungimą izoliacinės alyvos kokybės rodikliai turi būti pakartotinai patikrinami pagal LST EN 60422 standarto reikalavimus.“

24.  Pakeičiu 1337 punktą ir jį išdėstau taip:

1337. Hidroelektrinėse ir sinchroninių kompensatorių stotyse, kuriose yra budintieji darbuotojai, hidroturbinose ir sinchroniniuose kompensatoriuose naudojama alyva vizualiai tikrinama kartą per savaitę, o automatizuotose hidroelektrinėse ir sinchroninių kompensatorių stotyse – per kiekvieną eilinę įrenginių apžiūrą, bet ne rečiau kaip kartą per mėnesį.“

25.  Pakeičiu 1351 punktą ir jį išdėstau taip:

1351. Operatyvinio valdymo struktūra sudaryta taip, kad būtų užtikrintas operatyvinės kontrolės ir valdymo funkcijų tarp įvairių pakopų pasiskirstymas, taip pat žemosios valdymo pakopos operatyvinis pavaldumas aukštajai.  Operatyvinio valdymo pakopos:

1351.1. perdavimo sistemos operatoriaus operatyvinis darbuotojas – aukštoji pakopa;

1351.2. skirstomųjų elektros tinklų operatoriaus operatyvinis ir operatyvinis remonto  darbuotojas – žemoji pakopa;

1351.3 elektros energijos gamintojų (toliau – gamintojai) ir vartotojų operatyviniai darbuotojai pavaldūs tos pakopos dispečeriui, prie kurio operatyviai valdomų tinklų yra prijungti jų elektros įrenginiai.“

26.  Papildau 13511 punktu:

13511Skirstomųjų elektros tinklų operatoriaus operatyvinis remonto darbuotojas vykdo operatyvinio darbuotojo funkcijas iki 0,4kV įtampos elektros tinkle.“

27Pakeičiu 1352 punktą ir jį išdėstau taip:

1352. Kiekvienai operatyvinio valdymo pakopai yra nustatytos dvi įrenginių valdymo kategorijos – operatyvinio valdymo ir operatyvinio tvarkymo:

1352.1. įrenginių operatyvinis valdymas – operatyvinio arba operatyvinio remonto darbuotojo tiesioginis vadovavimas arba veiksmų koordinavimas tarp kelių operatyvinio valdymo padalinių, vykdant operatyvinius perjungimus energetikos objektuose;

1352.2. įrenginių operatyvinis tvarkymas – operatyvinio arba operatyvinio remonto darbuotojo leidimo davimas vykdyti operatyvinius perjungimus kitos įmonės ir (ar) padalinio operatyviniam darbuotojui, tiesiogiai valdančiam energetikos objektus.“

28.  Pakeičiu 1354 punktą ir jį išdėstau taip:

1354. Elektros linijų ir įrenginių, kuriuos operatyviai valdo ir tvarko energetikos objektų ar sistemos operatyviniai darbuotojai, sąrašai turi būti sudaryti aukštesniosios operatyvinio valdymo pakopos darbuotojų sprendimu. Kiekviename operatyvinio valdymo padalinyje ir energetikos objekte sudarytus sąrašus tvirtina įmonės vadovas arba jo įgaliotas asmuo. Operatyviniams remonto darbuotojams, operatyviai valdyti ir tvarkyti elektros linijas ir įrenginius leidžiama tai įforminus operatyviniame žurnale.“

29.  Pakeičiu 1357 punktą ir jį išdėstau taip:

1357. STOD operatyviai valdo 0,4–110 kV įrenginius, jam operatyviai pavaldūs pastočių ir (ar) elektrinių budintieji, operatyviniai remonto darbuotojai, ir operatyvinė brigada (toliau – OB), už vartotojų elektros tinklą atsakingi darbuotojai. Operatyviniai remonto darbuotojai, kurių tiesioginis pavaldumas priskirtas darbuotojams, kurie operatyviai valdo įrenginius, perjungimus ir darbus elektros įrenginiuose vykdo kaip operatyviniai darbuotojai.“

30.  Pakeičiu 1358 punktą ir jį išdėstau taip:

1358. Perdavimo sistemos ir skirstomųjų elektros tinklų operatoriai, gamintojų bei vartotojų operatyviniai padaliniai, , vadovaudamiesi Saugos eksploatuojant elektros įrenginius taisyklių nuostatomis, tvirtina Elektrotechnikos darbuotojų tarpusavio santykių nuostatus (toliau - Nuostatus), kuriuose nustato apsikeičiamos informacijos apimtis (aktyviosios ir reaktyviosios galios srautų bei įtampų dydžius, 110 kV transformatorių atšakų padėtis, komutacinių aparatų padėtis realiu laiku, atskyrimo riboje esančių elektros įrenginių charakteristikas, elektros įrenginių sujungimų schemas, elektros įrenginių remonto grafikus ir kt.), savo funkcijas, teises ir pareigas, vykdant susijusių elektros įrenginių operatyvinį valdymą. Perdavimo sistemos operatorius su skirstomųjų tinklų ir kitų valstybių operatoriais, gamintojais ir vartotojais, su kuriais yra pasirašyti elektrotechnikos darbuotojų tarpusavio santykių nuostatai, ne rečiau kaip vieną kartą per metus apsikeičia operatyvinių darbuotojų sąrašais.“

31.  Pakeičiu 1360 punktą ir jį išdėstau taip:

1360. Operatyvinis valdymas turi būti vykdomas iš operatyvinio valdymo punktų, aprūpintų operatyvinio ir technologinio valdymo priemonėmis, kontrolės ir matavimo sistemomis bei operatyvinėmis schemomis. Operatyvinio valdymo punktai turi būti aprūpinti rezerviniu įtampos šaltiniu. Jei operatyvinis elektros linijų ir įrenginių valdymas perduodamas operatyviniam remonto personalui, operatyvinis tinklo valdymas gali būti atliekamas ir ne iš operatyvinių valdymo punktų. Operatyviniam remonto personalui vykdant operatyvinį tinklo valdymą ne iš operatyvinio valdymo punkto, būtinos priemonės – operatyvinės valdomo tinklo schemos, operatyvinis žurnalas ir telefoninis ryšys prijungtas prie kalbos dokumentavimo (įrašymo) įrangos.“

32.  Pakeičiu 1375 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

1375. Perdavimo sistemos operatorius:“.

33.  Pakeičiu 1376 punktą ir jį išdėstau taip:

1376. Perdavimo sistemos operatorius nustato vartotojus, kuriems elektrą atjungia nukrovimo automatika (toliau – NA), bei lemia šios automatikos naudojimą avariniuose sistemos režimuose. NA naudojimas įteisinamas perdavimo sistemos operatoriaus įmonės vadovo ar jo įgalioto asmens sprendimu ir pateikiamas vykdymui energetikos įmonėms.“

34.  Pakeičiu 1380 punktą ir jį išdėstau taip:

1380. Normalaus darbo metu elektrinės privalo vykdyti nustatytus galios ir įjungto rezervo grafikus, išskyrus atsinaujinančius energetikos išteklius naudojančios elektrinės. Šių įmonių operatyviniai darbuotojai turi nedelsdami pranešti elektros sistemos aukštesnės pakopos operatyviniam darbuotojui apie priverstinius nurodytų grafikų nuokrypius ir privalo įforminti operatyvinę paraišką.“

35Pakeičiu 1401 punktą ir jį išdėstau taip:

1401. Įtampos reguliavimo grafikus ir charakteristikas prie PSO tinklo prijungtose elektrinėse bei perdavimo tinklo taškuose nustato perdavimo sistemos operatorius.“

36Papildau 1413.4 papunkčiu:

1413.4. rezervo (atjungtais komutaciniais įrenginiais be nuotolinio valdymo).“

37.  Pakeičiu 1420.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

1420.6. matavimo prietaisams įmonės nustatyta tvarka;“.

38Pakeičiu 1420.7 papunktį ir jį išdėstau taip:

1420.7. operatyviesiems informaciniams kompleksams įmonės nustatyta tvarka;“.

39Pakeičiu 1423 punktą ir jį išdėstau taip:

1423. Paraiškos skirstomos į planines (pagal patvirtintą mėnesinį remonto grafiką), neplanines ir avarines. Neplanines ir avarines paraiškas leidžiama pateikti bet kuriuo paros metu tiesiogiai operatyviniam darbuotojui, kuris operatyviai valdo ar tvarko įrenginius. Paraiškų, skirtų dirbti energetikos įmonėje, kurios nederinamos tarp operatorių, įforminimo ir tvirtinimo tvarką nustato energetikos įmonės vadovas ar jo įgalioti asmenys.

40Pakeičiu 1426 punktą ir jį išdėstau taip:

1426. Įrenginį, kuriame pastebėtas defektas, išjungia operatyvinis arba operatyvinis remonto darbuotojas. Išjungus 30-400 kV įrenginį pateikiama avarinė paraiška remontui, kurioje nurodomos priežastys bei remonto laikas.“

41Pakeičiu 1443 punktą ir jį išdėstau taip:

1443. Energetikos įmonių avarijų ir technologinių sutrikimų, neturinčių įtakos elektros sistemos darbo režimui, šalinimui vadovauja atitinkamos pakopos operatyvinis, operatyvinis remonto darbuotojas priklausomai nuo sutrikimų išplitimo zonos ir valdymo struktūros.“

42Pakeičiu 1448 punktą ir jį išdėstau taip:

1448. Už sprendimus ir veiksmus atstatant normalų tinklo režimą atsako operatyviniai ir operatyviniai remonto darbuotojai.“

43Pakeičiu 1449 punktą ir jį išdėstau taip:

1449. Visų valdymo pakopų operatyvinių, operatyvinių remonto darbuotojų operatyviniai pokalbiai turi būti įrašyti į duomenų laikmenas automatinio įrašymo įrenginiais. Informacija turi būti saugoma ne trumpiau kaip mėnesį.“

44Pakeičiu 1463 punktą ir jį išdėstau taip:

1463. Elektrotechnikos darbuotojas, kuris budėdamas (dirbdamas) turi teisę vykdyti elektros įrenginių operatyvinę priežiūrą ir (ar) operatyvinius perjungimus (toliau – operatyvinis (budintysis darbuotojas)  arba operatyvinis remonto darbuotojas turi užtikrinti saugų, patikimą ir ekonomišką energetikos objektų, įrenginių bei visos elektros sistemos darbo režimą. Darbe jie privalo vadovautis įrenginių eksploatavimo bei pareiginėmis instrukcijomis, aukštesniųjų pakopų operatyvinių darbuotojų komandomis bei saugos darbe instrukcijomis.“

45Pakeičiu 1464 punktą ir jį išdėstau taip:

1464. Operatyvinis, operatyvinio remonto darbuotojas atsako už operatyviai valdomų ir tvarkomų įrenginių normalų darbo režimą, tikslų aukštesniojo operatyvinio darbuotojo komandų vykdymą, instrukcijų bei saugos eksploatuojant elektros įrenginius taisyklių reikalavimų vykdymą.“

46Pakeičiu 1465 punktą ir jį išdėstau taip:

1465. Sugedus įrenginiams, kilus gaisrui operatyvinis, operatyvinis remonto darbuotojas nedelsdamas turi organizuoti gaisro gesinimą, atstatyti normalų darbo režimą, šalinti avarinę situaciją, numatyti priemones avarijos ir technologinio sutrikimo plitimo galimybei išvengti. Apie šiuos įvykius operatyvinis darbuotojas informuoja įmonės vadovybę bei kitus suinteresuotus įmonės darbuotojus, įmonėje nustatyta tvarka.“

47Pakeičiu 1466 punktą ir jį išdėstau taip:

1466. Operatyvinis, operatyvinis remonto  darbuotojas privalo vykdyti visas jo kompetenciją atitinkančias aukštesniosios pakopos operatyvinio darbuotojo komandas, gaunamas telefonu, prijungtu prie kalbos dokumentavimo (įrašymo) įrangos ar mobiliaisiais įrenginiais, prijungtais prie dispečerinio valdymo sistemos.“

48.  Pakeičiu 1468 punktą ir jį išdėstau taip:

1468. Aukštesniosios pakopos operatyvinio, operatyvinio remonto darbuotojo komandos turi būti trumpos ir aiškios. Jas privaloma vykdyti nedelsiant ir tiksliai. Nesuprastą komandą vykdyti draudžiama. Vykdant perjungimus mobiliaisiais įrenginiais, prijungtais prie dispečerinio valdymo sistemos, pradėti perjungimus galima kai darbuotojas mobiliajame įrenginyje patvirtina, kad perjungimų vykdymo komandos gautos.“

49.  Pakeičiu 1469 punktą ir jį išdėstau taip:

1469. Išklausęs komandą pavaldus operatyvinis, operatyvinis remonto darbuotojas turi pažodžiui pakartoti ją ir gauti patvirtinimą, kad komanda suprasta teisingai. Vykdant perjungimus ir komandas perduodant mobiliaisiais įrenginiais, prijungtais prie dispečerinio valdymo sistemos, darbuotojas gavęs komandą apie tai, kad komandą gavo ir ją suprato patvirtina mobiliajame įrenginyje.“

50Pakeičiu 1470 punktą ir jį išdėstau taip:

1470. Operatyvinis, operatyvinis remonto darbuotojas, davęs ar gavęs komandą arba leidimą, privalo ją užrašyti į operatyvinį žurnalą. Jei pokalbiai įrašomi į pokalbių įrašymo sistemą, tai į operatyvinį žurnalą rašomas tik pagrindinės operacijos su komutavimo aparatais ar relinės apsaugos ir automatikos (toliau – RAA) įrenginiais, jeigu įmonės tvarka nenustato kitaip. Operatyvinė brigada operatyvinio žurnalo nepildo.

51.  Pakeičiu 1471 punktą ir jį išdėstau taip:

„1471. Į operatyvinį žurnalą nereikia rašyti operacijų ar veiksmų, vykdomų dispečerinio valdymo sistemos pagalba, kurioje yra registruojami visi operatyvinio darbuotojo veiksmai.“

52Pakeičiu 1473 punktą ir jį išdėstau taip:

1473. Operatyviniai pokalbiai ir (ar) komandos perduodamos į mobiliuosius įrenginius, prijungtus prie dispečerinio valdymo sistemos, turi būti visapusiškai   suprantami. Visi įrenginiai, prijunginiai, relinės, technologinės apsaugos ir automatikos įrenginiai turi būti įvardyti pilnai, nurodant jų operatyvinius pavadinimus. Neleistina nukrypti nuo techninės terminologijos ir operatyvinių pavadinimų.“

53Pakeičiu 1477 punktą ir jį išdėstau taip:

1477. Jei pavaldžiajam operatyviniam, operatyviniam remonto darbuotojui duodama komanda atrodo klaidinga ar nesuprantama, jis nedelsdamas apie tai turi pranešti davusiajam komandą. Išsiaiškinus ir patvirtinus komandą, ją būtina vykdyti.“

54.  Pakeičiu 1478 punktą ir jį išdėstau taip:

1478. Jei aukštesniosios pakopos operatyvinio darbuotojo komandos įvykdymas pažeidžia saugaus darbo taisykles, gali sugadinti įrenginius, nutraukti elektrą vartotojams, tokią komandą vykdyti draudžiama. Apie atsisakymą vykdyti operatyvinis, operatyvinis remonto darbuotojas privalo pranešti davusiajam komandą bei OVP vadovui ir visa tai užrašyti operatyviniame žurnale.“

55Pakeičiu 1492 punktą ir jį išdėstau taip:

1492. Sudėtingieji perjungimai, taip pat perjungimai elektros įrenginiuose be blokuotės ir su netvarkinga blokuote turi būti atliekami pagal perjungimų lapelius ar programas.  Perjungimų lapeliai ir programos perjungimų vykdymui gali būti naudojamos ir skaitmeniniu formatu.“

56Pakeičiu 1493 punktą ir jį išdėstau taip:

1493. Perjungimo lapelis – rašytinis (įskaitant ir elektroninius) techninis dokumentas, kuriame parašyta perjungimo užduotis, perjungimų pradžios ir pabaigos laikas, operacijų atlikimo eiliškumas, nurodomi perjungimus vykdantys asmenys. Perjungimo lapeliai yra dviejų tipų: paprastieji ir tipiniai.“

57Pakeičiu 1494 punktą ir jį išdėstau taip:

1494. Sudėtingieji perjungimai turi būti vykdomi pagal tipines programas, tipinius ar paprastuosius perjungimų lapelius. Įrenginiuose, kuriuose įrengta ir veikia blokuotė nuo klaidingų veiksmų su skyrikliais, paprastuosius perjungimus ir sudėtingus perjungimus, vykdomus kompiuteriu per automatizuotojo valdymo sistemą arba mobiliaisiais įrenginiais, prijungtais prie dispečerinio valdymo sistemos, leidžiama atlikti be perjungimo lapelio, neribojant operacijų skaičiaus. Visi kiti perjungimai, išskyrus 6-10/0,4 kV transformatoriaus įjungimas bei išjungimas, atliekami naudojant perjungimo lapelius.“

58.  Pakeičiu 1502 punktą ir jį išdėstau taip:

1502. Perjungimų programose operatyvinio darbuotojo valdomiems įrenginiams nurodomos visos operacijos su pirminiais komutavimo aparatais, taip pat veiksmai antrinio komutavimo įrenginiuose (pavyzdžiui, Vilniuje išjungti LN 332 DFA), nenurodant skydų, tarpių, raktų ar blokų, kuriais tai bus atliekama. Žemesnės pakopos OVP vadovaujasi aukštesnės OVP paruoštomis perjungimų programomis, sudaro savo tipinius perjungimo lapelius (toliau – TPL).“

59Pakeičiu 1512 punktą ir jį išdėstau taip:

1512. Vykdant perjungimus duodantysis komandą nusako operacijų tikslą ir atlikimo eiliškumą – perjungimus RAA grandinėse, apsaugos ir automatikos rūšį, atliekamas operacijas. komanda laikoma įvykdyta tik gavus vykdytojo pranešimą. Matavimo prietaisų ar telesignalizacijos rodmenys yra tik pagalbinė priemonė. Vykdant perjungimus su mobiliaisiais įrenginiais, prijungtais prie dispečerio valdymo sistemos, įrašas apie perjungimų tikslą reikalingas, kai perjungimai vykdomi su TPL.“

60Pakeičiu 1520 punktą ir jį išdėstau taip:

1520. Leidimą deblokuoti gali duoti: elektrinėse – pamainos vadovas, elektros tinkluose – operatyvinis darbuotojas, kuris tiesiogiai nedalyvauja perjungimuose, OVP vadovas ar jį pavaduojantis asmuo ir aukštesniosios OVP operatyvinis darbuotojas.“

61.  Pakeičiu 1528 punktą ir jį išdėstau taip:

1528. Paprastų perjungimo lapelių blankai operatyviniams darbuotojams išduodami numeruoti ir antspauduoti. Paprasti perjungimo lapeliai gali būti rengiami Dispečerinio valdymo sistemos pagalba, suteikiant perjungimo lapeliui (užduočiai) unikalų numerį, šių lapelių papildomai antspauduoti ir numeruoti nebūtina.“

62.  Pakeičiu 1533 punktą ir jį išdėstau taip:

1533. TPL gali būti rengiami, saugomi popierinėje ar skaitmeninėje formose ar naudojant dispečerinio valdymo sistemą. TPL rengimas, naudojimas bei saugojimas vykdomas įmonėje nustatyta tvarka.“

63Pakeičiu 1542 punktą ir jį išdėstau taip:

1542. Jeigu vykdant perjungimus pagal tipinį ar paprastąjį perjungimo lapelį reikalingas įrenginius valdančio operatyvinio darbuotojo leidimas (pavyzdžiui, įjungiant tranzitinės linijos įžemiklį), prieš šią operaciją užrašoma: „gavus atitinkamo OVP leidimą“.

64Pakeičiu 1549 punktą ir jį išdėstau taip:

„1549. Vykdant perjungimus be perjungimo lapelio darbuotojas, gavęs komandą žodžiu, ją pakartoja ir patvirtinus, kad komanda suprasta teisingai, komandą užrašo į operatyvinį žurnalą (kai jis yra). Tik po to, vienas ar su kitu darbuotoju (priklausomai nuo operatyvinio aptarnavimo rūšies), vykdo užduotį. Vykdant perjungimus su mobiliaisiais įrenginiais, prijungtais prie dispečerinio valdymo sistemos, darbuotojas gavęs komandą, patvirtina jos gavimą ir supratimą mobiliajame įrenginyje, prijungtame prie dispečerinio valdymo sistemos.“

65Pakeičiu 1550 punktą ir jį išdėstau taip:

1550. Darbuotojas, baigęs perjungimą, apie tai praneša užduotį davusiajam. Pastarasis, gavęs pranešimą apie užduoties įvykdymą, fiksuoja operatyviniame žurnale įvykdymo laiką. Vykdant perjungimus mobiliaisiais įrenginiais, prijungtais prie dispečerinio valdymo sistemos, informacija apie perjungimų įvykdymą yra patvirtinama mobiliuoju įrenginiu.“

66.  Pakeičiu 1551 punktą ir jį išdėstau taip:

1551. Vykdant perjungimus pagal perjungimo lapelį, darbuotojas, gavęs užduotį perjungimui atlikti, ją pakartoja ir patvirtinus, kad suprato teisingai, užpildo arba patikrina jau paruoštą perjungimo lapelį ir suderina su komandą davusiuoju. Jeigu perjungimai bus vykdomi pagal TPL, paruošia jo kopiją, užrašo savo pavardę, pasirašo. Gavęs patvirtinimą, kad perjungimus galima vykdyti, pradeda perjungimus. Vykdant perjungimus su mobiliaisiais įrenginiais, darbuotojas gavęs užduotį patvirtina jos gavimą mobiliajame įrenginyje, prijungtame prie dispečerinio valdymo sistemos ir atlieka perjungimus, jų įvykdymą žymėdamas mobiliajame įrenginyje dispečeriui realiu laiku matant įvykdytas operacijas dispečerinio valdymo sistemoje.“

67Pakeičiu 1556 punktą ir jį išdėstau taip:

1556. Atlikus operaciją, kontroliuojantysis tai pažymi perjungimo lapelyje, arba mobiliajame įrenginyje, prijungtame prie dispečerinio valdymo sistemos, ir abu eina į vietą, kur bus atliekama antroji operacija, ir taip toliau.“

68Pakeičiu 1558 punktą ir jį išdėstau taip:

1558. Baigus perjungimus, lapelyje užrašomas perjungimų įvykdymo laikas, apie įvykdymą pranešama užduotį davusiajam. Vykdant perjungimus mobiliaisiais įrenginiais, prijungtais prie dispečerinio valdymo sistemos, informacija apie perjungimų įvykdymą yra patvirtinama mobiliuoju įrenginiu.“

69Pakeičiu 1565 punktą ir jį išdėstau taip:

1565. Atlikus pokyčius RAA įrenginiuose dokumentacija turi būti atnaujinta įmonėje nustatyta tvarka. Atlikus pokyčius RAA įrenginiuose atnaujinama dokumentacija, informuojami tinklą valdantys operatyviniai darbuotojai. Dokumentacijos atnaujinimas, operatyvinių darbuotojų informavimas vykdomi įmonėje nustatyta tvarka.“

70.  Pakeičiu 1591 punktą ir jį išdėstau taip:

1591. Po kiekvienos operacijos su skyrikliais, skirtuvais, galios skyrikliais ar stacionariaisiais įžemikliais jų tikrąją padėtį reikia tikrinti vizualiai, būtinai visų trijų fazių. Pavaros išjungta padėtis, vienos ar dviejų fazių skyriklių išsijungimas dar nereiškia, kad komutavimo aparatas išjungtas, būtina matyti visų trijų fazių padėtis. Ši nuostata netaikoma vidaus tipo komutaciniams aparatams, kurių gamyklinė konstrukcija yra tokia, kurio peilis atlieka ir skyriklio ir įžemiklio funkciją ir vienu metu gali būti tik vienoje padėtyje.“

71.  Pakeičiu 1592 punktą ir jį išdėstau taip:

1592. Operatyviniams darbuotojams atliekant operacijas su komutaciniais aparatais (jungtuvais, skyrikliais, stacionariaisiais įžemikliais ir kt.) iš nutolusio operatyvinio valdymo punkto ar dispečerinio valdymo sistema, komutacinių aparatų vizualinė apžiūra neatliekama, jungtuvų ir elektros įrenginių padėtis netikrinama.“

72.  Pakeičiu 1617.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

1617.3. patikrinama ar indikatorius veikia (priartinus prie srovinių dalių, tikrai turinčių įtampą) arba panaudojama indikatoriuje sumontuota vidinė patikra, jei tokia yra;“.

73.  Pakeičiu 1654 punktą ir jį išdėstau taip:

1654. Generuojantys šaltiniai dispečerinio valdymo sistemose turi būti žymimi sutartiniu žymėjimu.

Schemose, kurios skirtos tinklo operatyviniam valdymui, generuojantys šaltiniai turi būti pažymėti atskiru sutartiniu žymėjimu.“

 

 

 

Laikinai einantis energetikos ministro pareigas                                                  Dainius Kreivys