KVALIFIKACIJŲ IR PROFESINIO MOKYMO PLĖTROS CENTRO

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL KVALIFIKACIJŲ IR PROFESINIO MOKYMO PLĖTROS CENTRO DIREKTORIAUS 2019 M. GEGUŽĖS 28 D. ĮSAKYMO NR. V1-100 „DĖL ELEKTROS ĮRANGOS, KOMPIUTERINIŲ, ELEKTRONINIŲ IR OPTINIŲ GAMINIŲ GAMYBOS SEKTORIAUS PROFESINIO STANDARTO PATVIRTINIMO“, PAKEITIMO

 

2023 m. rugsėjo 21 d. Nr. V1-227

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Elektros įrangos, kompiuterinių, elektroninių ir optinių gaminių gamybos sektoriaus profesinį standartą, patvirtintą Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centro direktoriaus 2019 m. gegužės 28 d. įsakymu Nr. V1-100 „Dėl Elektros įrangos, kompiuterinių, elektroninių ir optinių gaminių gamybos sektoriaus profesinio standarto patvirtinimo“:

1.   Papildau nauju 6.10 papunkčiu:

6.10. optinių komponentų lazeriams gamybą.“

2.   Papildau nauju 10.1.10 papunkčiu:

10.1.10. lazerių optinių ir mechaninių įtaisų ir jų komponentų surinkėjas.“

3. Pakeičiu 1 priedą ir išdėstau jį taip:

„Elektros įrangos, kompiuterinių,

elektroninių ir optinių gaminių gamybos

sektoriaus profesinio standarto

1 priedas

 

ELEKTROS ĮRANGOS, KOMPIUTERINIŲ, ELEKTRONINIŲ IR OPTINIŲ GAMINIŲ GAMYBOS SEKTORIAUS KVALIFIKACIJOS IR JŲ LYGIAI

Kvalifikacijos pavadinimas

Kvalifikacijos lygis (pagal Lietuvos kvalifikacijų sandaros aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. gegužės 4 d. nutarimu Nr. 535 „Dėl Lietuvos kvalifikacijų sandaros aprašo patvirtinimo“, priedą)

Kvalifikacijos lygis (pagal Europos Sąjungos Tarybos 2017 m. gegužės 22 d. Tarybos rekomendaciją dėl Europos mokymosi visą gyvenimą kvalifikacijų sandaros, kuria panaikinama 2008 m. balandžio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos rekomendacija dėl Europos mokymosi visą gyvenimą kvalifikacijų sąrangos kūrimo (OL 2017 C 189, p. 1)) 

Elektros ir automatinio valdymo skydų surinkėjas

III

III

Elektros įrangos surinkėjas

III

III

Lazerių optinių ir mechaninių įtaisų ir jų komponentų surinkėjas

III

III

Optinių įtaisų surinkėjas

III

III

Automatinių sistemų mechatronikas

IV

IV

Automatizuotos surinkimo linijos operatorius

IV

IV

Elektroninės įrangos derintojas

IV

IV

Elektroninės įrangos surinkėjas

IV

IV

Gamybos įrenginių elektrikas

IV

IV

Automatinių sistemų mechatronikas

V

V

Elektronikos gaminių gamybos meistras

V

V

Elektros įrangos gamybos meistras

V

V

Elektronikos inžinierius

VI

VI

Elektronikos technologas

VI

VI

Elektroninės įrangos technikas

VI

VI

Elektros inžinierius

VI

VI

Elektrotechnikos technologas

VI

VI

Elektronikos inžinierius

VII

VII

Elektronikos technologas

VII

VII

Elektros inžinierius

VII

VII

____________________________________________“.

 

 

4. Papildau 2 priedą nauju 21 punktu:

 

21. Kvalifikacijos pavadinimas: lazerių optinių ir mechaninių įtaisų ir jų komponentų surinkėjas, LTKS III

Kvalifikacijos apibūdinimas

Veiklos objektas: įtaisų, turinčių optinius ir mechaninius įrenginius, ir komponentų lazeriams gamyba, surinkimas ir testavimas.

Tipinės darbo priemonės: schemos ir techniniai brėžiniai, elektroniniai ir optiniai testavimo ir matavimo prietaisai, mikroskopai, montavimo ir matavimo įrankiai, apsaugos nuo dulkių taršos, cheminių medžiagų poveikio ir apsaugos nuo elektromagnetinės (lazerio) spinduliuotės priemonės.

Tipinės darbo sąlygos: darbas individualus arba grupinis, dirbama gamybinėse patalpose su specialiais darbo drabužiais, kurie mažina oro taršą ir apsaugo nuo elektromagnetinės (lazerio) spinduliuotės, darbas gali būti pamaininis ir naktinis, darbas gali būti vykdomas lanksčiu grafiku, darbas gali būti ir savaitgaliais bei švenčių dienomis.

Papildoma informacija: kvalifikaciją įgiję asmenys galės dirbti optinius ir mechaninius komponentus lazeriams gaminančiose įmonėse įtaisų lazeriams surinkėjais, surinktų įtaisų testuotojais, derintojais ir bandytojais.

Pagrindiniai kvalifikacijos vienetai (nurodant jų lygį pagal LTKS)

Kompetencijos

Kompetencijų ribos

1. Lazerių optinių ir mechaninių įtaisų surinkimas ir jų komponentų gamyba (LTKS III)

1.1. Nagrinėti technines lazerių optinių ir mechaninių įtaisų surinkimo ir jų komponentų gamybos sąlygas ir skaityti brėžinius.

Įvairių optinių ir mechaninių detalių bei jų mazgų, naudojamų lazerių optinių ir mechaninių įtaisų surinkimui ir jų komponentų gamybai, atpažinimas ir jų kokybės vertinimas. Lazerių optinių, mechaninių įtaisų surinkimo brėžinių ir jų komponentų gamybos techninės dokumentacijos ir standartinių darbo aprašų savarankiškas skaitymas. ISO 10110 standarto reikalavimų žinojimas. Saugaus darbo su lazerių optiniais ir mechaniniais prietaisais instrukcijų žinojimas.

1.2 Paruošti paviršius, medžiagas ir dalis lazerių optiniams ir mechaniniams įtaisams surinkti ir jų komponentams gaminti.

Lazerių optinių ir mechaninių įtaisų surinkimo ir komponentų gamybos pasiruošimui skirtos techninės dokumentacijos skaitymas. Darbo procesuose naudojamų cheminių medžiagų saugos duomenų lapų skaitymas ir vertinimas. Cheminių medžiagų laikymo ir naudojimo instrukcijų žinojimas ir taikymas. Optinių ir mechaninių paviršių valymas ultragarsinio plovimo mašinomis ir mechaninis valymas cheminėmis medžiagomis. Optinių paviršių kokybės vertinimas taikant ISO 10110 bei MIL kokybės standartus.

1.3 Surinkti lazerių optinius ir mechaninius įtaisus ir gaminti jų komponentus.

Lazerių optinių ir mechaninių įtaisų surinkimo ir jų komponentų gamybos techninės dokumentacijos ir standartinio darbo aprašo skaitymas. Lazerių optinių ir mechaninių įtaisų surinkimui ir jų komponentų gamybai naudojamų montavimo ir matavimo įrankių ir prietaisų veikimo ir darbo su jais instrukcijų supratimas. Apsaugos nuo dulkių, cheminių medžiagų poveikio ir apsaugos nuo elektromagnetinės (lazerio) spinduliuotės priemonių žinojimas ir taikymas. Darbas su standartine optine matavimo įranga, matavimo rezultatų vertinimas.

2. Surinktų lazerių optinių ir mechaninių įtaisų ar pagamintų komponentų testavimas ir išbandymas pagal nustatytas procedūras (LTKS III)

2.1. Tikrinti, ar surinkti lazerių optiniai ir mechaniniai įtaisai ir pagaminti jų komponentai neturi defektų ir ar atitinka techninius reikalavimus.

Surinktų lazerių optinių ir mechaninių įtaisų ir pagamintų jų komponentų testavimo ir bandymo techninės dokumentacijos ir standartinio darbo aprašo skaitymas, testavimo ir išbandymo procedūrų sekų žinojimas ir taikymas. Lazerių optinių ir mechaninių įtaisų bei jų komponentų parametrų ir jų galimų nuokrypio ribų žinojimas. Darbas su optinio matavimo prietaisais: optiniu interferometru, spektrofotometru, sferometru, mikroskopu. Surinktų lazerių optinių ir mechaninių įtaisų ir pagamintų jų komponentų defektų tikrinimo procedūrų taikymas. Matavimo rezultatų vertinimas, jų lyginimas su užduotu standartu ir priklausomybių žinojimas.   

Saugaus darbo su optiniais ir lazeriniais prietaisais instrukcijų žinojimas ir taikymas.

2.2. Pašalinti lazerių optinių ir mechaninių įtaisų surinkimo ir jų komponentų gamybos metu atsiradusius defektus.

Lazerių optinių ir mechaninių įtaisų surinkimo ir jų komponentų gamybos metu atsiradusių defektų šalinimo techninės dokumentacijos ir standartinio darbo aprašo skaitymas. Optinių ir mechaninių paviršių valymas ultragarsinio plovimo mašinomis ir jų mechaninis valymas cheminėmis medžiagomis. Defektų šalinimo technologinių sekų ir procedūrų žinojimas ir taikymas pagal iš anksto nustatytus darbo aprašo standartus ir defektų šalinimo procedūrų aprašymus.

Pakartotinis lazerių optinių ir mechaninių įtaisų ir jų komponentų testavimas po jų defektų pašalinimo.  Apsaugos nuo dulkių ir cheminių medžiagų priemonių taikymas šalinant nustatytus defektus.

Reikalavimai asmeniui kvalifikacijai ar savarankiškai jos daliai įgyti (reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai) (jeigu taikomi)

Kvalifikacija suteikiama asmeniui, turinčiam pagrindinį išsilavinimą ir baigusiam profesinio mokymo programą. Kvalifikacija asmeniui taip pat gali būti suteikta, pripažinus neformaliojo mokymosi arba savišvietos būdu ir (arba) iš profesinės veiklos įgytas kompetencijas.

Stojančiajam mokytis pagal kvalifikaciją suteikiančią profesinio mokymo programą taikomi šie reikalavimai: pradinis išsilavinimas ir mokymasis pagrindinio ugdymo programoje arba pagrindinis išsilavinimas.

Kvalifikacijai įgyti taikomi reikalavimai pagal Europos Sąjungos teisės aktus, tarptautines sutartis ar Lietuvos Respublikos teisės aktus (jeigu taikomi)

Netaikomi.

Kompetencijų vertinimo reikalavimai

Kvalifikacijai įgyti reikalingos asmens turimos kompetencijos vertinamos vadovaujantis kompetencijų formuluotėmis ir jų ribų aprašais, kurie išreiškia slenkstinį (minimalųjį) kompetencijos įgijimo lygmenį. Asmens įgytų kompetencijų vertinimas ir pripažinimas vykdomas vadovaujantis švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta ir su ekonomikos ir inovacijų ministru bei socialinės apsaugos ir darbo ministru suderinta asmens įgytų kompetencijų vertinimo tvarka.

Kvalifikacijos atitiktis Europos Sąjungos ir tarptautiniams standartams (jeigu taikoma)

Netaikoma.

“.

 

 

 

Direktorius                                                                                                                Tadas Tamošiūnas