Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL Lietuvos Respublikos VALSTYBINIŲ PENSIJŲ ĮSTATYMO nR. i-730 11, 12, 13 ir 14 STRAIPSNIų pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIIP-1120

 

2017 m. lapkričio 29 d. Nr. 974

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 138 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Seimo valdybos 2017 m. spalio 25 d. sprendimo
Nr. SV-S-439 „Dėl įstatymų projektų išvadų“ 3 punktą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė n u t a r i a:

1. Iš esmės pritarti Lietuvos Respublikos valstybinių pensijų įstatymo Nr. I-730 11, 12, 13 ir 14 straipsnių pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIIIP-1120 (toliau – Įstatymo projektas) ir pasiūlyti Lietuvos Respublikos Seimui jį patikslinti pagal toliau teikiamus siūlymus:

1.1. Atsižvelgiant į ribotas valstybės biudžeto galimybes, 2018 m. valstybės biudžeto projekte nukentėjusiųjų asmenų valstybinėms pensijoms padidinti numatoma papildomai skirti 2,45 mln. eurų, siūlome atitinkamai tikslinti Įstatymo projektą, numatant nukentėjusiųjų asmenų valstybines pensijas (toliau – pensijos) didinti ne 20 procentų, o 7 procentais.

1.2. Atsižvelgiant į tai, kad, vadovaujantis Valstybinių pensijų įstatymo 14 straipsnio 7 dalimi, nukentėjusiųjų asmenų valstybinės našlių ir našlaičių pensijos skiriamos ir mokamos asmenims, kurių duomenys apie gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje, o neturinčių gyvenamosios vietos – apie savivaldybę, kurioje jie gyvena, yra įrašyti į Lietuvos Respublikos gyventojų registrą, ir įvertinus Įstatymo projektu siūlomas naujas teisinio reguliavimo nuostatas ir teigiamus laukiamus rezultatus, siūlytina patikslinti Įstatymo projekto 4 straipsnio 4 dalį, kuria keičiama Valstybinių pensijų įstatymo 14 straipsnio 7 dalis, numatant, kad nukentėjusiųjų asmenų našlių ir našlaičių pensijos skiriamos ir mokamos tais atvejais, kai asmenys yra Lietuvos Respublikos piliečiai, gyvenantys Lietuvos Respublikoje, ir ją išdėstyti taip:

4. Pakeisti 14 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:

„Šiame straipsnyje nurodytų asmenų sutuoktiniams ir vaikams (įvaikiams) nukentėjusiųjų asmenų našlių ir našlaičių valstybinės pensijos skiriamos ir mokamos tais atvejais, kai jie yra Lietuvos Respublikos piliečiai, gyvenantys Lietuvos Respublikoje, ir kai jie negauna iš kitos valstybės panašaus pobūdžio pensijos (išskyrus valstybinę socialinio draudimo pensiją) ar kitokios nuolatinės kompensacinės išmokos.“

1.3. Siekiant teisinio aiškumo, siūlytina papildyti Įstatymo projekto 5 straipsnį, kuriuo keičiama Valstybinių pensijų įstatymo 15 straipsnio 6 dalis, nurodant atvejus, kada asmuo turi pateikti dokumentą, patvirtinantį jo gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje, taip pat įvardyti, koks tai turėtų būti dokumentas ir kas jį galėtų išduoti. Atsižvelgiant į tai, siūlytina Įstatymo projekto 5 straipsnio 6 dalį išdėstyti taip:

5 straipsnis. 15 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 15 straipsnį 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

Nukentėjusiųjų asmenų valstybinės pensijos gavėjui, persikėlusiam nuolat gyventi į užsienį, ši pensija nemokama. Asmenys, kuriems paskirta nukentėjusiųjų asmenų valstybinė pensija, jeigu jie nedeklaravę gyvenamosios vietos Lietuvos Respublikoje ar neįtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniam skyriui iki kiekvienų kalendorinių metų gruodžio 31 d. privalo pateikti seniūnijos, kurios aptarnaujamoje teritorijoje yra asmens faktinė gyvenamoji vieta, o kur jos neįsteigtos arba tose savivaldybių teritorijose, kurios nepriskirtos seniūnijoms, ‒ kito savivaldybės administracijos padalinio valstybės tarnautojo išduotą laisvos formos pažymą, patvirtinančią jų faktinę gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje. Šią pažymą asmenys turi pateikti tik tuo atveju, jeigu gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje patvirtinančios informacijos Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniam skyriui nėra galimybės gauti atitinkamuose valstybės, žinybiniuose registruose arba valstybės, savivaldybių informacinėse sistemose, taip pat jeigu jis negauna šios informacijos iš seniūnijos ar savivaldybės administracijos pagal paskutinį nukentėjusiųjų asmenų valstybinės pensijos gavėjo byloje esančiuose dokumentuose nurodytą asmens gyvenamosios vietos adresą. Jeigu nukentėjusiųjų asmenų valstybinės pensijos gavėjas turi pateikti pažymą, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinis skyrius išsiunčia šiam asmeniui informacinį pranešimą. Toks pranešimas ne vėliau kaip iki kiekvienų kalendorinių metų gruodžio 1 d. siunčiamas asmeniui telekomunikacijų galiniais įrenginiais (vienu iš šių būdų: į asmens, kuris yra Elektroninės gyventojų aptarnavimo sistemos naudotojas, naudotojo sritį; į asmens elektroninių siuntų pristatymo dėžutę Nacionalinėje elektroninių siuntų pristatymo, naudojant pašto tinklą, informacinėje sistemoje; elektroniniu paštu, jei tai nurodyta asmens prašyme skirti pensiją arba užsisakant Valstybinio socialinio draudimo fondo administravimo įstaigų Iniciatyvinio informavimo paslaugą), o kai šiuo būdu išsiųsti pranešimą nėra galimybės, – paštu, paskutiniu asmens gyvenamosios vietos adresu, nurodytu dokumentuose, esančiuose nukentėjusiųjų asmenų valstybinės pensijos gavėjo byloje. Šioje dalyje nurodytais atvejais negavus informacijos apie faktinę gyvenamąją vietą, nukentėjusiųjų asmenų valstybinės pensijos mokėjimas sustabdomas nuo kitų metų sausio 1 d., o šią pažymą pateikus, – atnaujinamas nuo mokėjimo sustabdymo dienos, jeigu teisė gauti nukentėjusiųjų asmenų valstybinę pensiją yra išlikusi.“

2. Kartu atkreipti Lietuvos Respublikos Seimo dėmesį į tai, kad:

2.1. Įstatymo projekto nuostatoms, kuriomis siūloma 20 procentų didinti pensijas, įgyvendinti kasmet reikėtų papildomų valstybės biudžeto lėšų (preliminariais skaičiavimais, 2018 m. prireiktų 7 mln. eurų). Šios lėšos Lietuvos Respublikos 2018 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projekte nenumatytos.

2.2. Lietuvos Respublikos Seime yra užregistruotas Lietuvos Respublikos valstybinių pensijų įstatymo 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1033 (toliau – Įstatymo projektas Nr. XIIIP-1033), kuriuo siūloma didinti valstybinių pensijų bazę, kuri yra pensijų, Lietuvos Respublikos pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinių pensijų ir mokslininkų valstybinių pensijų dydžio matas. Jeigu Lietuvos Respublikos Seimas pritartų Įstatymo projekto Nr. XIIIP-1033 nuostatoms, nukentėjusiųjų asmenų valstybinės pensijos padidėtų 12,07 procento, o tai iš dalies įgyvendintų Įstatymo projekto aiškinamajame rašte nurodytą siūlymą 20 procentų didinti pensijas. Lietuvos Respublikos Seimui pritarus Įstatymo projekto Nr. XIIIP-1033 nuostatoms ir Įstatymo projekto nuostatoms, kuriomis siūloma 20 procentų didinti pensijas, vidutinis pensijos dydis didėtų 34,5 procento (dėl valstybinių pensijų bazės dydžio ir koeficiento padidinimo) ir papildomų lėšų poreikis Įstatymo projekto nuostatoms įgyvendinti, preliminariais skaičiavimais, 2018 m. būtų 7,9 mln. eurų.

2.3. Lietuvos Respublikos Seime užregistruotas Lietuvos Respublikos gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1339 (toliau – Deklaravimo įstatymo projektas), kurio tikslas – supaprastinti gyvenamosios vietos deklaravimą ir nustatyti galimybę asmenims, kurie dėl ne nuo jų priklausančių priežasčių negali deklaruoti savo gyvenamosios vietos, pagrįsdami savo ekonominius, socialinius ar asmeninius interesus konkrečioje savivaldybėje ir nurodydami savo faktinę gyvenamąją vietą konkrečioje savivaldybėje, būti įtrauktiems į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą pagal savivaldybę, kurioje gyvena. Jeigu Lietuvos Respublikos Seimas pritartų Deklaravimo įstatymo projektui, būtų pasiektas Įstatymo projekto aiškinamajame rašte nurodytas teigiamas laukiamas rezultatas, kad pensijų gavėjai, kurie neturės galimybės deklaruoti gyvenamosios vietos, neprarastų teisės gauti šią išmoką. Atsižvelgiant į tai, Įstatymo projektu teikiamas siūlymas skiriant ir mokant pensijas atsisakyti deklaravimo sąlygos ir vietoj jos nustatyti sąlygą gyventi Lietuvos Respublikoje, Lietuvos Respublikos Seimui pritarus Deklaravimo įstatymo projekto nuostatoms, taptų neaktualus.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Saulius Skvernelis

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministras                                            Linas Kukuraitis