VILNIAUS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL VILNIAUS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS 2022 M. GRUODŽIO 22 D. SPRENDIMO NR. T3-363 „DĖL ASMENS (ŠEIMOS), AUGINANČIO (-ČIOS) NEPILNAMETĮ (-ČIUS) VAIKĄ (-US), SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO NUSTATYMO IR SKYRIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2023 m. vasario 2 d. Nr. T3-27

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 18 straipsnio 1 dalimi, remdamasi Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2022 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. A1-448 „Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymo Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“ pakeitimo“ ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2022 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. A1-451 „Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymo Nr. A1-93 „Dėl Socialinių paslaugų katalogo patvirtinimo“ pakeitimo“, Vilniaus rajono savivaldybės taryba  nusprendžia:

1. P a k e i s t i Asmens (šeimos), auginančio (-čios) nepilnametį (-čius) vaiką (-us), socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo (toliau – Tvarkos aprašas), patvirtinto Vilniaus rajono savivaldybės tarybos 2022 m. gruodžio 22 d. sprendimu T3-363:

1.1. 10.1 papunktį ir išdėstyti jį taip:

10.1. užpildytą Prašymo–paraiškos socialinėms paslaugoms gauti SP-8 formą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1 183 „Dėl kai kurių socialinei paramai gauti reikalingų formų patvirtinimo“, kreipiantis dėl socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje, – užpildytą Prašymo gauti socialinę reabilitaciją neįgaliesiems bendruomenėje formą (Aprašo 5 priedas) (toliau kartu – Prašymas), Prašymas gali būti pateikiamas ir socialinio darbuotojo elektroniniame įrenginyje;“.

1.2. 11 punktą ir išdėstyti jį taip:

11. Veikdami asmens (šeimos) ar visuomenės socialinio saugumo interesais, bendruomenės nariai ar kiti suinteresuoti asmenys pateikia Prašymą (Prašymo pagal SP-8 formą priedų pildyti nereikia) ir paaiškinimą, kodėl asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas (nurodomas vardas ir pavardė) negali pats kreiptis dėl socialinių paslaugų skyrimo. Prašymo priedų užpildymo ir reikalingų dokumentų pateikimo klausimais asmenį (šeimą) ar jo globėją, rūpintoją konsultuoja socialiniai darbuotojai, nustatantys asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį.“.

1.3. 53.2 papunktį ir išdėstyti jį taip:

53.2. Kompleksinės paslaugos šeimai – paslaugos, skirtos asmens (šeimos), patyrusio (-ios) sunkumų, gebėjimams savarankiškai spręsti iškilusias problemas stiprinti, siekiant ateityje išvengti galimų didesnių socialinių problemų ir (ar) socialinės rizikos. Į paslaugos sudėtį įeina: individualių ir (ar) grupinių konsultacijų organizavimas ir teikimas asmenims, patiriantiems sunkumų asmeniniame gyvenime ir (ar) šeimoje; savitarpio pagalbos grupių organizavimas ir vedimas asmenims, patyrusiems sunkumų asmeniniame gyvenime ir (ar) šeimoje; socialinių įgūdžių grupių vaikams ir paaugliams organizavimas ir vedimas – vaikų ir paauglių gyvenime reikalingų įvairius socialinius įgūdžius, nuostatas ugdančių teminių grupių užsiėmimai; tėvystės mokymų organizavimas ir teikimas –  paslaugos, teikiamos šeimoms, norinčioms tobulinti ar įgyti tėvystės įgūdžių, siekiant išugdyti geriausias tėvų ir vaikų savybes ir padėti jiems atskleisti savo gebėjimus ir galimybes; šeimos mediacija – paslauga, teikiama neteisminiam civilinių ginčų taikinamajam tarpininkavimui, siekiant ginčus, tarpusavio konfliktus spręsti taikiai; šeimos konsultavimas asmens (šeimos) namuose – konsultacijos asmens (šeimos) namuose (gyvenamojoje vietoje), gimus kūdikiui, nustačius neįgalumą ir (ar) specialiuosius poreikius asmeniui ir  kt.; pavėžėjimo paslauga asmenims (šeimoms), gaunantiems kompleksines paslaugas. Jei nėra galimybių naudotis viešuoju transportu (viešojo transporto nėra arba jis yra, bet neužtikrinama, kad paslaugų gavėjas laiku atvyks į paslaugų teikimo vietą ir dėl to jam negalės būti suteiktos numatytos apimties paslaugos) ar asmeniniu transportu; vaikų priežiūros paslauga teikiama tuo pačiu metu, kai tėvams teikiamos kitos kompleksinės paslaugos, ji gali būti teikiama ne ilgiau kaip 4 val. per dieną visiems tėvams (įtėviams, globėjams).

Rekomenduojama asmeniui (šeimai) teikti paslaugų rinkinį, susidedantį bent iš 2 šiame papunktyje nurodytų paslaugų. 

Kompleksines paslaugas šeimai vieno langelio principu organizuoja, o prireikus ir teikia bendruomeniniai šeimos namai.“.

1.4. 59 punktą ir išdėstyti jį taip:

59. Vilniaus rajone gyvenančiam (-čiai) asmeniui (šeimai), teikiamos šios socialinės priežiūros paslaugos:

59.1. pagalba į namus;

59.2. socialinių įgūdžių ugdymas, palaikymas ir (ar) atkūrimas;

59.3. laikinas apnakvindinimas;

59.4. intensyvi krizių įveikimo pagalba;

59.5. psichosocialinė pagalba;

59.6. laikinas atokvėpis;

59.7. pagalba globėjams (rūpintojams), budintiems globotojams, įtėviams ir šeimynų dalyviams ar besirengiantiems jais tapti;

59.8. vaikų dienos socialinė priežiūra;

59.9. palydėjimo paslauga jaunuoliams;

59.10. apgyvendinimas savarankiško gyvenimo namuose;

59.11. socialinė priežiūra šeimoms;

59.12. socialinė reabilitacija neįgaliesiems bendruomenėje.“.

1.5. 60.4 papunktį ir išdėstyti jį taip:

60.4. Intensyvi krizių įveikimo pagalba – socialinių įgūdžių ugdymo, palaikymo ir (ar) atkūrimo, pagalbos, kitų būtinųjų paslaugų (asmens higienos, buitinių ir kt.) suteikimas ir (ar) organizavimas asmeniui (šeimai), siekiant atkurti jo (jos) savarankiškumą, prarastus socialinius ryšius ir padėti integruotis į visuomenę, laikino apgyvendinimo, jei asmuo (šeima) dėl patirto smurto, prievartos, nustatyto vaiko apsaugos poreikio ar kitų priežasčių negali naudotis savo gyvenamąja vieta.

Paslauga teikiama 2 būdais:

·        Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ar jos įgaliotas teritorinis skyrius (toliau – VTAS) vaiko laikinąją priežiūrą organizuoja jį apgyvendindami kartu su jo tėvais ar vienu iš jų arba kitais vaiko atstovais (atstovu) pagal įstatymą, kurie (kuris) nekelia realaus pavojaus vaiko fiziniam ar psichiniam saugumui, socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje. Jei šeimoje yra daugiau vaikų, esant objektyvių priežasčių, kartu su vaiko atstovu pagal įstatymą socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje gali būti apgyvendinami ir kiti jo vaikai, kuriems nebuvo nustatytas vaiko apsaugos poreikis. Apgyvendinimo procedūra atliekama remiantis Vaiko laikinosios priežiūros tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2019 m. gruodžio 20 d. įsakymu Nr. A1-794 (toliau – VLP aprašas). VTAS užpildžius Vaiko laikinosios priežiūros organizavimo socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje aktą (VLP aprašo 2 priedas), kurio originalas lieka VTAS, o kopija – socialinę priežiūrą teikiančiai socialinių paslaugų įstaigai ir vaiko tėvams ar kitiems jo atstovams pagal įstatymą, kurie socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje apgyvendinami kartu su juo (jei kopijos negalima pateikti iš karto, ji socialinę priežiūrą teikiančiai socialinių paslaugų įstaigai ir vaiko tėvams ar kitiems jo atstovams pagal įstatymą įteikiama susitikus arba išsiunčiama registruotu paštu, elektroniniu paštu ar kitomis elektroninių ryšių priemonėmis ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo Vaiko laikinosios priežiūros organizavimo socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje akto surašymo dienos). Vaiko laikinosios priežiūros organizavimo socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje aktas užpildomas, palydėjus vaiką kartu su jo atstovu (atstovais) pagal įstatymą iki socialinę priežiūrą teikiančios socialinių paslaugų įstaigos. Kai Skyriaus darbuotojas iš socialinę priežiūrą teikiančios įstaigos gauna Vaiko laikinosios priežiūros organizavimo socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje akto kopiją, užregistruoja jį ir parengia Sprendimą, kurį pateikia Skyriaus vedėjui pasirašyti. Pasirašytą Sprendimą išsiunčia socialinę priežiūrą teikiančiai įstaigai ir VRSPC.

·        Atvejo vadybininkas, posėdžio metu nustatęs poreikį bei priėmęs sprendimą dėl intensyvios krizių įveikimo pagalbos socialinę riziką patiriančiam asmeniui (šeimai) organizuoja apgyvendinimą socialinių paslaugų įstaigoje pagal poreikį. Poreikio vertinimas dėl paslaugos nustatymo siunčiamas Skyriui. Skyriaus atsakingas darbuotojas registruoja dokumentą ir teikia Komisijai svarstyti bei sprendimui priimti. Komisijos sprendimas fiksuojamas protokole. Skyriaus darbuotojas, remdamasis protokolu, parengia Sprendimą, kurį pasirašo Skyriaus vedėjas. Pasirašytas Sprendimas išsiunčiamas socialinių paslaugų įstaigai ir VRSPC. Atsakingas skyriaus darbuotojas suveda informaciją į SPIS.

 

 

Paslaugos pavadinimas

 

Kriterijus

 

Apibūdinimas

 

1

 

2

 

3

 

Intensyvi krizių įveikimo pagalba

 

Gavėjai

Vaikai, kuriems pagal Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą nustatyta laikinoji priežiūra, kiti tos šeimos vaikai kartu su jų atstovais (atstovu) pagal įstatymą,

socialinę riziką patiriantys vaikai ir jų šeimos,

kiti asmenys (pvz., smurtą patyrę asmenys, jų vaikai.)

 

 

Teikimo vieta

Socialinių paslaugų įstaigose (pvz., krizių centre),

kitose įstaigose

 

 

Teikimo trukmė / dažnumas

 

Pagal poreikį

 

 

Paslaugos sudėtis

Bendravimas,

psichologinė pagalba,

psichosocialinė pagalba,

laikinas apgyvendinimas,

kasdienio gyvenimo įgūdžių ugdymas ir (ar) palaikymas, ir (ar) atkūrimas (savitvarka, asmens higiena, sveika gyvensena, namų ruoša, namų saugumas, švara ir tvarka, maisto ruošimas, biudžeto planavimas, pinigų taupymas ir valdymas, naudojimasis banko paslaugomis, apsipirkimas, orientavimasis aplinkoje, naudojimasis viešuoju transportu ir kt.),

darbo įgūdžių ugdymas,

apsaugos organizavimas,

kitos paslaugos, reikalingos konkrečiam asmeniui

 

 

Paslaugas teikiantys specialistai

Socialiniai darbuotojai,

individualios priežiūros darbuotojai,

psichologai,

kiti specialistai

 

 

Ypatumai

 

Tame pačiame krizių centre neturi būti apgyvendinami nuo smurto ir (ar) prekybos žmonėmis nukentėję asmenys ir  smurtautojai.“.

 

1.6. 69 punktą ir išdėstyti jį taip:

69. Trumpalaikė socialinė globa – visuma paslaugų, kuriomis asmeniui tam tikrą laiką teikiama kompleksinė, nuolatinės specialistų priežiūros reikalaujanti pagalba ar tęstinės socialinės paslaugos darbo savaitė (paromis).

Paslaugos gali būti perkamos iš kitų savivaldybių ar viešųjų įstaigų bendruomeninių vaikų globos namų, krizių centrų.

Trumpalaikės socialinės globos paslaugos vaikams, likusiems be tėvų globos (rūpybos), organizuojamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, Lietuvos Respublikos vaiko teisių pagrindų įstatymu, kitais teisės aktais, reglamentuojančiais vaiko globos (rūpybos) organizavimą.

Gavęs iš Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Vilniaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus Vaiko laikino apgyvendinimo aktą, Skyriaus atsakingas darbuotojas rengia Sprendimą dėl Trumpalaikės socialinės globos teikimo vaikams, likusiems be tėvų globos. Sprendimą pasirašo skyriaus vedėjas. Sprendimas siunčiamas socialinių paslaugų įstaigai ir VRSPC. Duomenis apie paslaugos skyrimą į SPIS suveda Skyriaus atsakingas darbuotojas.

 

 

Paslaugos pavadinimas

 

Kriterijus

 

Apibūdinimas

 

1

 

2

 

3

 

Trumpalaikė socialinė globa

 

Gavėjai

Vaikai, likę be tėvų globos

socialinę riziką patiriantys vaikai

vaikai su negalia

 

 

Teikimo vieta

vaikų socialinės globos namuose;

socialinės globos namuose vaikams su negalia;

šeimynose;

bendruomeniniuose vaikų globos namuose;

 

 

Teikimo trukmė / dažnumas

iki vaikui pasibaigs laikinoji globa, bet ne ilgiau nei 18 mėn.;

iki jie bus grąžinti į šeimą, bet ne ilgiau nei 18 mėn.;

psichologinės bei socialinės reabilitacijos įstaigose asmenims, priklausomiems nuo psichoaktyviųjų medžiagų, – iki 18 mėn.;

daugiau kaip 10 val. per parą iki 6 mėn. per metus asmens namuose,

daugiau kaip 10 val. per parą iki 6 mėn. per metus arba iki 5 parų per savaitę neterminuotai institucijoje

 

 

Paslaugos sudėtis

Apgyvendinimas,

psichologinė ir psichoterapinė pagalba ar jos organizavimas,

socialinių įgūdžių ugdymas, palaikymas ir (ar) atkūrimas,

kasdienio gyvenimo įgūdžių ugdymas, palaikymas ir (ar) atkūrimas (savitvarka, asmens higiena, sveikos gyvensenos įgūdžiai, namų ruošos darbai, namų saugumas, švaros virtuvėje ir kitur namuose palaikymas, maisto ruošimas, biudžeto planavimas, pinigų taupymas ir valdymas, naudojimasis banko paslaugomis, apsipirkimas, orientavimasis aplinkoje, naudojimasis viešuoju transportu ir kt.),

darbo įgūdžių ugdymas ir dienos užimtumas (siuvimas, mezgimas, audimas, dailės dirbiniai, keramika) ar jo organizavimas,

laisvalaikio organizavimas,

asmeninės higienos paslaugų (skalbimo ir pan.) organizavimas,

maitinimas (vaikams),

ugdymo organizavimas (vaikams su negalia ir suaugusiems asmenims su negalia iki 21 m.),

esant poreikiui sveikatos priežiūros paslaugos,

kitos paslaugos, reikalingos asmeniui pagal jo savarankiškumą ir poreikius

 

 

Paslaugas teikiantys asmenys / specialistai

Socialiniai darbuotojai,

individualios priežiūros darbuotojai,

sveikatos priežiūros, švietimo, ugdymo, užimtumo ir kiti specialistai“.

 

1.7. 70 punktą ir išdėstyti jį taip:

70. Ilgalaikė socialinė globa – visuma paslaugų, kuriomis visiškai nesavarankiškam asmeniui teikiama kompleksinė, nuolatinės specialistų priežiūros reikalaujanti pagalba.

Paslaugos gali būti perkamos iš kitų savivaldybių ar viešųjų įstaigų BVGN.

Ilgalaikės socialinės globos paslaugos be tėvų globos (rūpybos) likusiems vaikams, kuriems nustatyta nuolatinė globa (rūpyba), organizuojamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, Lietuvos Respublikos vaiko teisių pagrindų įstatymu, kitais teisės aktais, reglamentuojančiais vaiko globos (rūpybos) organizavimą.

 

 

Paslaugos pavadinimas

 

Kriterijus

 

Apibūdinimas

 

1

 

2

 

3

 

Ilgalaikė socialinė globa

 

Gavėjai

Be tėvų globos likę vaikai, kuriems nustatyta nuolatinė globa;

vaikai su negalia

 

 

Teikimo vieta

Vaikų socialinės globos namuose;

šeimynose;

bendruomeniniuose vaikų globos namuose;

socialinės globos namuose vaikams su negalia

 

 

Teikimo trukmė / dažnumas

Iki vaikui pasibaigs nuolatinė globa,

iki vaikui sukaks 18 m.

 

 

Paslaugos sudėtis

Apgyvendinimas,

socialinių įgūdžių ugdymas, palaikymas ir (ar) atkūrimas,

kasdienio gyvenimo įgūdžių ugdymas ir palaikymas ir (ar) atkūrimas (savitvarka, asmens higiena, sveikos gyvensenos įgūdžiai, namų ruošos darbai, namų saugumas, švaros virtuvėje ir namuose palaikymas, maisto ruošimas, biudžeto planavimas, pinigų taupymas ir valdymas, naudojimasis banko paslaugomis, apsipirkimas, orientavimasis aplinkoje, naudojimasis viešuoju transportu ir kt.), tvarkant pinigų apskaitą, įsigyjant prekes ir mokant mokesčius, planuojant ir atliekant namų ruošos darbus, bendraujant, savarankiškai tvarkant patalpas, aplinką ir pan.),

darbo įgūdžių ugdymas ir dienos užimtumas (siuvimas, mezgimas, audimas, dailės dirbiniai, keramika ir pan.) ar jo organizavimas,

laisvalaikio organizavimas,

pagalba rengiantis, maitinantis, prausiantis ir kitokio pobūdžio pagalba,

asmeninės higienos paslaugų organizavimas (skalbimo paslaugų ir pan.),

maitinimas,

sveikatos priežiūros paslaugų (slaugos) organizavimas ar teikimas,

kitos paslaugos, reikalingos asmeniui pagal jo savarankiškumo lygį

 

 

Paslaugas teikiantys asmenys / specialistai

Socialiniai darbuotojai,

individualios priežiūros darbuotojai,

sveikatos priežiūros, švietimo, ugdymo, užimtumo specialistai“.

 

1.8. 76 punktą ir išdėstyti jį taip:

76. Sprendime dėl socialinės paslaugos sustabdymo nurodomas socialinių paslaugų teikimo asmeniui (šeimai) sustabdymo laikotarpis bei Įstaigos, kuri teikė paslaugą, pavadinimas. Skyriaus atsakingas darbuotojas sprendimą siunčia socialines paslaugas teikiančiai socialinių paslaugų įstaigai, kurios atstovas informuoja asmenį (šeimą) apie priimtą sprendimą ir VRSPC. VRSPC vadovas, priėmęs sprendimą dėl socialinių įgūdžių ugdymo, palaikymo ir (ar) atkūrimo arba psichosocialinės pagalbos paslaugų sustabdymo, perduoda VRSC socialiniam darbuotojui arba atvejo vadybininkui, kuris informuoja asmenį (šeimą) apie priimtą sprendimą. Asmeniui (šeimai) yra užtikrinama galimybė, pasibaigus sustabdymo laikotarpiui, gauti socialines paslaugas tomis pačiomis sąlygomis, kuriomis paslaugos buvo teikiamos prieš sustabdant jų teikimą. Jeigu per socialinių paslaugų teikimo sustabdymo laikotarpį pasikeičia asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikiai ir gaunamas asmens (šeimos) prašymas ar socialines paslaugas, prieš sustabdant jų teikimą, teikusios įstaigos išvadą dėl kitų socialinių paslaugų skyrimo, asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikis vertinamas ir sprendimas skirti kitas socialines paslaugas priimamas šio Tvarkos aprašo nustatyta tvarka.

Socialinių paslaugų teikimas nesibaigus sprendime dėl sustabdymo nurodytam socialinių paslaugų teikimo sustabdymo laikotarpiui atnaujinamas, kai socialinis darbuotojas arba atvejo vadybininkas pateikia raštu Skyriui arba VRSPC argumentuotą informaciją, kad išnyko priežastys, dėl kurių paslauga buvo sustabdytą. VRSPC atsakingas darbuotojas paruošia pranešimą, kurį pasirašo VRSPC  vadovas. VRSPC atsakingas darbuotojas SPIS ištrina informaciją dėl paslaugos sustabdymo. Skyriaus atsakingas darbuotojas registruoja gautą socialinio darbuotojo arba atvejo vadybininko raštą bei teikia Komisijai svarstyti ir sprendimui priimti. Komisijai priėmus sprendimą dėl sustabdytos paslaugos atnaujinimo, Skyriaus darbuotojas paruošią pranešimą, kurį pasirašo Skyriaus vedėjas. Skyriaus atsakingas darbuotojas SPIS ištrina informaciją dėl paslaugos sustabdymo.“.

2. P a p i l d y t i Tvarkos aprašo 60 punktą naujais 60.11. ir 60.12. papunkčiais ir išdėstyti juos taip:

60.11. Socialinė priežiūra šeimoms – paslaugos, teikiamos sunkumų patiriančiai šeimai, turinčiai vaikų (krizė, socialinių įgūdžių stoka, priklausomybės, smurtas, vaikų nepriežiūra ir pan.), siekiant ją įgalinti savarankiškai rūpintis savo vaikais ir tinkamai juos prižiūrėti, savarankiškai spręsti problemas, užtikrinti emocinę ir psichologinę gerovę, palaikyti glaudesnį santykį su socialine aplinka, stiprinti šeimos narių gebėjimus prižiūrėti, pozityviai auklėti ir ugdyti vaikus nuo gimimo, padėti šeimai sukurti vaikų raidai palankią aplinką ir išvengti socialinės atskirties.

 

 

Paslaugos pavadinimas

 

Kriterijus

 

Apibūdinimas

 

1

 

2

 

3

 

Socialinė priežiūra šeimoms

 

Gavėjai

Socialinę riziką patiriančios šeimos ir jų vaikai,

vaikus su negalia ar raidos sutrikimais auginančios šeimos ir jų vaikai,

asmenų su negalia šeimos ir jų vaikai

 

 

Teikimo vieta

Šeimos namuose, socialinių paslaugų įstaigoje, viešosiose erdvėse (pagalba apsiperkant, lankantis kitose įstaigose ir pan.)

 

 

Teikimo trukmė / dažnumas

Socialinio darbuotojo apsilankymas šeimos namuose – nuo 1 iki 7 kartų per savaitę,

individualios priežiūros darbuotojo apsilankymas šeimos namuose – iki 10 val. per savaitę,

socialinių paslaugų įstaigoje – pagal poreikį socialinio darbuotojo sprendimu (kai reikalinga kitų specialistų pagalba (pvz., psichologo) ar jei taip organizuoti paslaugas yra efektyviau) arba pagal šeimos narių poreikius (asmeninės higienos ir priežiūros paslaugų organizavimas, maitinimo organizavimas ir kt.)

 

 

Paslaugos sudėtis

Bendravimas,

socialinių įgūdžių ugdymas, palaikymas ir (ar) atkūrimas,

motyvavimas siekti teigiamų pokyčių šeimos gyvenime,

kitų pagalbos priemonių pagal šeimos narių poreikius organizavimas (psichosocialinės ar intensyvios krizių įveikimo pagalbos, psichologinio konsultavimo, vaikų dienos socialinės priežiūros, piniginės paramos, užimtumo, sveikatos priežiūros, švietimo ir ugdymo, socialinio būsto, specialiųjų pagalbos priemonių ir kt.),

pagalba šeimos nariams prižiūrint mažamečius vaikus ir vaikus su negalia, užtikrinant jų saugumą, įgūdžių ugdymą ir poreikių tenkinimą pagal vaiko amžių,

kitų specialistų teikiamų paslaugų pagal poreikius organizavimas (psichologo, dietologo, gydytojo,  kineziterapeuto ir kt.)

 

 

Paslaugas teikiantys specialistai

Socialiniai darbuotojai

Individualios priežiūros darbuotojai

 

 

Ypatumai

Paslauga gali būti pradedama teikti be šeimos (vieno iš suaugusių šeimos narių) prašymo ir teikiama tarpusavio susitarimo ir bendradarbiavimo su šeima pagrindu, derinant paslaugos teikimo laiką pagal šeimos narių interesus ir numatant lankstų darbo grafiką (galimybę teikti paslaugas ne darbo valandomis, ne darbo dienomis)“.

 

60.12. Socialinė reabilitacija neįgaliesiems bendruomenėje – kompleksiškai pagal negalios pobūdį, sunkumą ir specifiką teikiamos socialinių, savarankiško gyvenimo, mokymosi, darbinių įgūdžių ugdymo, palaikymo ar atkūrimo paslaugos, kuriomis siekiama įgalinti asmenis su negalia savarankiškai gyventi bendruomenėje, ugdytis ir dalyvauti darbo rinkoje ar užimtumo veikloje.

 

 

Paslaugos pavadinimas

 

Kriterijus

 

Apibūdinimas

 

1

 

2

 

3

 

Socialinė reabilitacija neįgaliesiems bendruomenėje

 

Gavėjai

Vaikai su negalia ir jų šeimos (globėjai)

 

 

Teikimo vieta

Įvairiose institucijose (NVO, socialinių paslaugų įstaigose).

Atsižvelgiant į asmens su negalia poreikius, paslaugos gali būti teikiamos ir asmens namuose

 

 

Teikimo trukmė / dažnumas

Paslaugos teikiamos pagal nustatytą poreikį bei sudarytą individualų planą. Paslaugos poreikis asmeniui peržiūrimas kasmet, tačiau jos teikimo trukmė asmeniui ne ilgesnė nei 3 metai, pagrindinės paslaugos turi būti teikiamos ne mažiau kaip 4 kartus per mėnesį

 

 

Paslaugos sudėtis

Pagrindinės paslaugos:

Socialinių ir (ar) kasdienių savarankiško gyvenimo įgūdžių, gebėjimų ugdymas ir (ar) palaikymas, ir (ar) atkūrimas, suteikiant bendrąsias žinias ir praktiškai mokant spręsti dėl negalios buityje ir (ar) aplinkoje kylančias problemas,

mokymosi, užimtumo ir (ar) darbinių įgūdžių ugdymas, atkūrimas ir (ar) stiprinimas, padedant pasirengti dalyvauti darbo rinkoje ir (ar) įsidarbinti, ir (ar) išsilaikyti darbo vietoje ar dalyvauti užimtumo veikloje

Papildomos paslaugos:

palydėjimas ir (ar) transporto organizavimas,

aktyvaus judėjimo ir sveikos gyvensenos įgūdžių ugdymas,

saviraiškos įgūdžių ir meninių gebėjimų lavinimas ir (ar) palaikymas,

individuali ir (ar) grupinė emocinė-psichologinė pagalba, savitarpio paramos grupės

 

 

Paslaugas teikiantys specialistai

Socialiniai darbuotojai ir kiti specialistai (pvz.,  individualios priežiūros darbuotojai, psichologai, specialieji pedagogai, tiflopedagogai, ergoterapeutai,  surdopedagogai, įvairių terapijų (pvz., užimtumo, meno ir pan.) specialistai ir pan.)

 

 

Ypatumai

Socialinę reabilitaciją neįgaliesiems bendruomenėje sudaro 2 pagrindinės paslaugos. Papildomos paslaugos, nurodytos šiame papunktyje, gali būti teikiamos pagal asmens poreikį. Paslaugos konkrečiam asmeniui su negalia teikiamos pagal jo negalios pobūdį (pvz., teikiant paslaugas klausos negalią turintiems asmenims, turi būti užtikrintas paslaugos teikimas tiesiogiai lietuvių gestų kalba, nesant galimybės ‒ vertimas į gestų kalbą ir pan.), atsižvelgiant į jo poreikius, tiek grupėmis, tiek individualiai“.

 

3. Skelbti šį sprendimą Teisės aktų registre ir Vilniaus rajono savivaldybės tinklalapyje.

 

 

 

Savivaldybės merė                                                                                               Marija Rekst