lietuvos respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministras
ĮSAKYMAS
Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS PARAMOS GINKLUOTO PASIPRIEŠINIMO (REZISTENCIJOS) DALYVIAMS SKYRIMO IR MOKĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2024 m. birželio 28 d. Nr. A1-436
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos valstybės paramos ginkluoto pasipriešinimo (rezistencijos) dalyviams įstatymo 4 straipsnio 1 ir 2 dalimis:
1. Tvirtinu Lietuvos Respublikos valstybės paramos ginkluoto pasipriešinimo (rezistencijos) dalyviams skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašą (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro
2024 m. birželio 28 d. įsakymu Nr. A1-436
LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS PARAMOS GINKLUOTO PASIPRIEŠINIMO (REZISTENCIJOS) DALYVIAMS SKYRIMO IR MOKĖJIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Lietuvos Respublikos valstybės paramos ginkluoto pasipriešinimo (rezistencijos) dalyviams skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Lietuvos Respublikos valstybės paramos ginkluoto pasipriešinimo (rezistencijos) dalyviams įstatyme (toliau – Įstatymas) nurodytų ginkluoto pasipriešinimo (rezistencijos) dalyviams – kariams savanoriams, kuriems pagal Lietuvos Respublikos pasipriešinimo 1940–1990 metų okupacijoms dalyvių teisinio statuso įstatymą pripažintas kario savanorio teisinis statusas (toliau – kariai savanoriai), skiriamų ir mokamų vienkartinių pašalpų (toliau – vienkartinė pašalpa) ir kario savanorio laidojimo išlaidų kompensacijos (toliau kartu – valstybės parama) skyrimo ir mokėjimo tvarką.
II SKYRIUS
KREIPIMASIS DĖL VALSTYBĖS PARAMOS SKYRIMO
2. Asmuo, Įstatymo 4 straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka kreipdamasis dėl vienkartinės pašalpos skyrimo, turi pateikti šiuos dokumentus:
2.3. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (toliau – Centras) išduotą kario savanorio teisinio statuso pažymėjimą arba Centro išduotą pažymą, patvirtinančią nurodyto teisinio statuso pripažinimą ir jį patvirtinančio pažymėjimo išdavimą;
2.4. jeigu prašoma skirti vienkartinę pašalpą, nurodytą Įstatymo 2 straipsnio 1 dalyje, – asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojų konsultacinės komisijos išduotą išvadą dėl sužalojimo, susijusio su ginkluotu pasipriešinimu kovose, tardymu ar kalinimu;
2.5. jeigu prašoma skirti vienkartinę pašalpą, nurodytą Įstatymo 2 straipsnio 2 dalyje:
2.5.1. prašymo skirti vienkartinę pašalpą pateikimo dieną galiojantį Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos išduotą sprendimą dėl dalyvumo lygio, kuriame dalyvumo netekimas susietas su ginkluotu pasipriešinimu kovose, tardymu ar kalinimu, arba
2.5.2. prašymo skirti vienkartinę pašalpą pateikimo dieną galiojančią Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – NDNT) išduotą darbingumo lygio pažymą, kurioje darbingumo netekimas susietas su ginkluotu pasipriešinimu kovose, tardymu ar kalinimu, arba galiojantį Valstybinės medicininės socialinės ekspertizės komisijos (toliau – VMSEK) išduotą invalidumo pažymėjimą, kuriame kario savanorio invalidumas susietas su ginkluotu pasipriešinimu kovose, tardymu ar kalinimu, arba
2.5.3. NDNT išduotą darbingumo lygio pažymą, kurioje darbingumo netekimas buvo susietas su ginkluotu pasipriešinimu kovose, tardymu ar kalinimu, arba VMSEK išduotą invalidumo pažymėjimą, kuriame kario savanorio invalidumas su ginkluotu pasipriešinimu kovose, tardymu ar kalinimu buvo susietas iki socialinio draudimo senatvės pensijos amžiaus sukakties dienos, jei asmuo yra sukakęs Lietuvos Respublikos socialinio draudimo pensijų įstatyme nustatytą socialinio draudimo senatvės pensijos amžių ir jam nėra nustatytas netektas dalyvumas dėl priežasčių, susijusių su ginkluotu pasipriešinimu kovose, tardymu ar kalinimu.
3. Asmuo, Įstatymo 4 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka kreipdamasis dėl kario savanorio laidojimo išlaidų kompensacijos, turi pateikti šiuos dokumentus:
4. Jeigu Aprašo 2.1 ar 3.1 papunktyje nurodytas prašymas teikiamas per atstovą, kartu su prašymu turi būti pateikti:
5. Jeigu Aprašo 2.1 ar 3.1 papunktyje nurodytą prašymą teikia asmuo, pripažintas ribotai veiksniu šioje srityje, kartu su prašymu turi būti pateikti:
5.1. prašymą teikiančio asmens rūpintojo rašytinis sutikimas dėl kreipimosi skirti valstybės paramą;
5.2. dokumentas, patvirtinantis rūpybos nustatymą prašymą teikiančiam asmeniui ir rūpintojo jam paskyrimą;
6. Asmenys dokumentus, nurodytus Aprašo 2.5 ir 3.4 papunkčiuose, teikia tik tuo atveju, jeigu juose nurodytų duomenų nėra registrų, valstybės ir vidaus administravimo informacinėse sistemose arba jie negaunami pagal duomenų teikimo sutartis iš valstybės ir savivaldybių institucijų, įstaigų, įmonių ir organizacijų. Tais atvejais, kai asmenys negali pateikti dokumentų, nurodytų Aprašo 2.3–2.5 ir 3.4 papunkčiuose, Įstatymo 4 straipsnio 1 ir 2 dalyse nurodytos savivaldybių administracijos, skiriančios ir mokančios valstybės paramą (toliau – savivaldybių administracijos) asmens prašymu dėl dokumentų, nurodytų Aprašo 2.3–2.5 ir 3.4 papunkčiuose, gavimo pačios kreipiasi į kompetentingas įstaigas per 5 darbo dienas nuo tokio prašymo gavimo.
7. Aprašo 2.1 ir 3.1 papunkčiuose nurodyti prašymai turi atitikti Asmenų prašymų ir skundų nagrinėjimo viešojo administravimo subjektuose taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 „Dėl Asmenų prašymų ir skundų nagrinėjimo viešojo administravimo subjektuose taisyklių patvirtinimo“, 23 ir 24 punktuose nurodytus reikalavimus dėl asmenų teikiamų prašymų. Juose taip pat turi būti pateikta Aprašo 11 punkte nurodyta informacija, reikalinga išmokėti valstybės paramą, bei pasirinktas vienas iš valstybės paramos išmokėjimų būdų.
8. Aprašo 2.1 ir 3.1 papunkčiuose nurodyti prašymai kartu su visais dokumentais, reikalingais skirti ir išmokėti valstybės paramą, teikiami savivaldybių administracijoms Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo 11 straipsnio 2 dalyje nurodytais būdais.
9. Kai asmuo savivaldybių administracijoms teikia Apraše nurodytų dokumentų ne originalus, o kopijas, jos turi būti patvirtintos dokumentą išdavusios Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės institucijos, įstaigos ar organizacijos, notaro ar kito asmens, įgalioto atlikti notarinius veiksmus, arba konsulinio pareigūno, arba kito kompetentingo užsienio valstybės pareigūno. Užsienio valstybių institucijų išduoti dokumentai turi būti išversti į lietuvių kalbą ir legalizuoti arba patvirtinti pažyma (Apostille), išskyrus atvejus, kai Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse arba Europos Sąjungos teisės aktuose nurodyta kitaip. Asmenims pateikus dokumentų originalus, savivaldybių administracijų valstybės tarnautojai ar darbuotojai, įgalioti tvirtinti dokumentų kopijų tikrumą, padaro dokumentų, išskyrus nurodytų Aprašo 2.2, 3.2, 4.2 ir 5.3 papunkčiuose, kopijas, patvirtina šių dokumentų kopijų tikrumą ir dokumentų originalus grąžina juos pateikusiam asmeniui. Aprašo 2.2, 3.2, 4.2 ir 5.3 papunkčiuose nurodytų dokumentų kopijos nedaromos ir, įsitikinus prašymą teikiančių asmenų tapatybe, šių dokumentų originalai grąžinami juos pateikusiam asmeniui.
III SKYRIUS
VALSTYBĖS PARAMOS SKYRIMAS IR MOKĖJIMAS
10. Savivaldybių administracijos:
10.1. sprendimus dėl vienkartinių pašalpų skyrimo ir mokėjimo priima ir apie juos informuoja asmenis Viešojo administravimo įstatymo nustatyta tvarka ir terminais, o šias pašalpas išmoka per 10 darbo dienų nuo šių sprendimų priėmimo dienos;
10.2. kai kreipiamasi dėl kario savanorio laidojimo išlaidų kompensacijos skyrimo ir mokėjimo:
10.2.1. sprendimus dėl kario savanorio laidojimo išlaidų kompensacijų skyrimo ir mokėjimo priima, apie juos informuoja asmenis ir šias kompensacijas išmoka ne vėliau kaip per 24 valandas nuo prašymų ir visų dokumentų (duomenų), reikalingų skirti ir išmokėti šias kompensacijas, gavimo savivaldybių administracijose dienos, jeigu prašymai, nurodyti Aprašo 3.1 papunktyje, pateikiami per 10 darbo dienų nuo teisės į kario savanorio laidojimo išlaidų kompensacijas atsiradimo dienos. Jeigu kario savanorio laidojimo išlaidų kompensacija turi būti išmokėta ne darbo dieną ar švenčių dieną, ji išmokama pirmą po jos einančią darbo dieną;
10.2.2. jeigu laidojantis asmuo dėl kario savanorio laidojimo išlaidų kompensacijos kreipiasi vėliau negu per 10 darbo dienų nuo teisės į šią kompensaciją atsiradimo dienos, sprendimus dėl kario savanorio laidojimo išlaidų kompensacijų skyrimo ir mokėjimo priima ir apie juos informuoja asmenis Viešojo administravimo įstatymo nustatyta tvarka ir terminais, o šias kompensacijas išmoka per 10 darbo dienų nuo šių sprendimų priėmimo dienos.
11. Valstybės parama pervedama į asmens, kuriam paskirta valstybės parama, asmeninę sąskaitą per Lietuvos Respublikoje, kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje ar Europos ekonominei erdvei priklausančioje Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybėje narėje įregistruotą kredito įstaigą ar kitą mokėjimo paslaugų teikėją. Lietuvos Respublikos teritorijoje gyvenantiems asmenims valstybės parama gali būti išmokama savivaldybių administracijų Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka parinktose mokėjimo įstaigose (jų padaliniuose) arba šių įstaigų (jų padalinių) pristatomos paramos gavėjams į namus pagal gyvenamąją vietą, kurioje jie faktiškai gyvena. Valstybės parama gali būti išmokama savivaldybės administracijos kasoje.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
12. Savivaldybių administracijų sprendimai dėl valstybės paramos skyrimo ir (ar) mokėjimo, taip pat jų veiksmai (neveikimas) skundžiami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
13. Asmens duomenų, gautų įgyvendinant Aprašą, tvarkymo tikslai: asmens, jo atstovo ir teisę gauti valstybės paramą turinčių asmenų identifikavimas, prašymų skirti valstybės paramą nagrinėjimas, valstybės paramos skyrimas, mokėjimas, lėšų, skiriamų valstybės paramai mokėti, apskaita.
14. Įgyvendinant Aprašą, asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių asmens duomenų apsaugą ir tvarkymą, nuostatomis.