LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL GARANTIJŲ, PASKOLŲ, RIZIKOS KAPITALO PRIEMONIŲ IR VISUOTINĖS DOTACIJOS PRIEMONĖS „DALINIS PALŪKANŲ KOMPENSAVIMAS“, FINANSUOJAMŲ IŠ GRĮŽUSIŲ IR (AR) GRĮŠIANČIŲ LĖŠŲ, ĮGYVENDINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2015 m. balandžio 24 d. Nr. 4-256

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Įgyvendinant finansų inžinerijos priemones grįžusių ir grįšiančių lėšų panaudojimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. rugpjūčio 28 d. nutarimu Nr. 791 „Dėl Įgyvendinant finansų inžinerijos priemones grįžusių ir grįšiančių lėšų panaudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 16 punktu,

tvirtinu Garantijų, paskolų, rizikos kapitalo priemonių ir visuotinės dotacijos priemonės „Dalinis palūkanų kompensavimas“, finansuojamų iš grįžusių ir (ar) grįšiančių lėšų, įgyvendinimo tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Ūkio ministras                                                                                                                Evaldas Gustas

 

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministro

2015 m. balandžio 24 d. įsakymu Nr. 4-256

 

 

GARANTIJŲ, PASKOLŲ, RIZIKOS KAPITALO PRIEMONIŲ IR VISUOTINĖS DOTACIJOS PRIEMONĖS „DALINIS PALŪKANŲ KOMPENSAVIMAS“, finansuojamų iš grįžusių ir (ar) grįšiančių lėšų, ĮGYVENDINIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Garantijų, paskolų, rizikos kapitalo priemonių ir visuotinės dotacijos priemonės „Dalinis palūkanų kompensavimas“, finansuojamų iš grįžusių ir (ar) grįšiančių lėšų, įgyvendinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato garantijų, paskolų, rizikos kapitalo priemonių (toliau visos kartu ar atskirai – garantijų, paskolų ir (ar) rizikos kapitalo priemonės) ir visuotinės dotacijos priemonės „Dalinis palūkanų kompensavimas“ (toliau – priemonė „Dalinis palūkanų kompensavimas“), finansuojamų iš grįžusių ir (ar) grįšiančių lėšų, įgyvendinimo tvarką.

2. Aprašas taikomas garantijų, paskolų ir rizikos kapitalo priemonėms, įgyvendinamoms ar planuojamoms įgyvendinti per kontroliuojančiuosius fondus, ir priemonei „Dalinis palūkanų kompensavimas“, įgyvendinamai pagal 2009 m. balandžio 24 d. sutartį „Dėl visuotinės dotacijos priemonės finansavimo ir administravimo Nr. 11K-024/8-223“, kuriai finansuoti, vadovaujantis Įgyvendinant finansų inžinerijos priemones grįžusių ir grįšiančių lėšų panaudojimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. rugpjūčio 28 d. nutarimu Nr. 791 „Dėl Įgyvendinant finansų inžinerijos priemones grįžusių ir grįšiančių lėšų panaudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Nutarimas Nr. 791), 6.2.2 papunkčiu, planuojama skirti dalį grįžusių ir (ar) grįšiančių lėšų.

3. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Nutarime Nr. 791.

 

II SKYRIUS

REIKALAVIMAI KONTROLIUOJANČIAJAM FONDUI IR KONTROLIUOJANČIOJO FONDO VALDYTOJUI garantijų, paskolų ir rizikos kapitalo priemonių atveju

 

4. Garantijų, paskolų ir rizikos kapitalo priemonės gali būti įgyvendinamos per kontroliuojantįjį fondą, kuris buvo įsteigtas ir kurio valdytojo atranka buvo įvykdyta vadovaujantis 2006 m. liepos 11 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 1083/2006, nustatančio bendrąsias nuostatas dėl Europos regioninės plėtros fondo, Europos socialinio fondo ir Sanglaudos fondo bei panaikinančio Reglamentą (EB) Nr. 1260/1999 (OL 2006 L 210, p. 25), nuostatomis.

5. Kontroliuojantysis fondas, per kurį įgyvendinamos garantijų, paskolų ar rizikos kapitalo priemonės, nurodomas asignavimų valdytojo sprendime dėl grįžusių ir (ar) grįšiančių lėšų skyrimo.

6. Kontroliuojančiojo fondo, per kurį įgyvendinamos garantijų, paskolų ar rizikos kapitalo priemonės, valdytojas turi turėti patirties ir kompetencijos įgyvendinant garantijų, paskolų ar rizikos kapitalo priemones, skirtas verslo subjektams.

 

III SKYRIUS

SUTARTIES SU KONTROLIUOJANČIOJO FONDO VALDYTOJU BENDROSIOS NUOSTATOS garantijų, paskolų ir rizikos kapitalo priemonių atveju

 

7. Siekiant tęsti esamas ar įgyvendinti naujas garantijų, paskolų ar rizikos kapitalo priemones, atitinkamai keičiama su kontroliuojančiojo fondo valdytoju pasirašyta finansavimo sutartis (toliau – finansavimo sutartis).

8. Finansavimo sutartyje nurodoma:

8.1. investavimo strategija ar investavimo planas su siektinais garantijų, paskolų ar rizikos kapitalo priemonių rezultatais;

8.2. garantijų, paskolų ar rizikos kapitalo priemonių įgyvendinimo stebėsenos nuostatos;

8.3. nuostatos dėl priežiūros komiteto funkcijų;

8.4. nuostatos dėl ataskaitų teikimo;

8.5. nuostatos dėl kontroliuojančiojo fondo valdymo išlaidų apmokėjimo.

 

IV SKYRIUS

FINANSŲ TARPININKŲ ATRANKOS PRINCIPAI IR SĄLYGOS BEI REIKALAVIMAI FINANSŲ TARPININKAMS garantijų, paskolų ir rizikos kapitalo priemonių atveju

 

9. Kontroliuojančiojo fondo valdytojas, jei taikoma, rengia garantijų, paskolų ar rizikos kapitalo priemonių finansų tarpininkų atrankos sąlygų sąvadus, kuriuose nustatomi finansų tarpininkų vertinimo ir atrankos bei garantijų, paskolų ar rizikos kapitalo priemonių įgyvendinimo reikalavimai.

10. Kontroliuojančiojo fondo valdytojo rengiamos finansų tarpininkų atrankos sąlygos naujoms garantijų, paskolų ar rizikos kapitalo priemonėms įgyvendinti turi neprieštarauti Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo ir, kiek taikoma, kitų pirkimų vykdymą reglamentuojančių teisės aktų.

 

11. Kontroliuojančiojo fondo valdytojas su garantijų, paskolų ar rizikos kapitalo priemonių finansų tarpininkais sudaro ir keičia dvišales ar, esant poreikiui, daugiašales sutartis.

 

12. Kontroliuojančiojo fondo valdytojas, turintis teisės aktais suteiktas teises teikti garantijas, kurios prilyginamos valstybės garantijoms, kartu gali būti ir garantijų priemonės finansų tarpininku. Tokiu atveju nėra vykdoma papildoma finansų tarpininkų atranka, o pagrindinės garantijų priemonės sąlygos ir reikalavimai, taikomi finansų tarpininkui, nustatomi finansavimo sutartyje.  

 

 

 

V SKYRIUS

VALDYMO IŠLAIDŲ APMOKĖJIMO PRINCIPAI IR GALIMI MAKSIMALŪS DYDŽIAI garantijų, paskolų ir rizikos kapitalo priemonių atveju

 

13. Kontroliuojančiojo fondo valdytojui kontroliuojančiojo fondo valdymo išlaidos apmokamos šiais būdais:

13.1. padengiant (kompensuojant) patirtas valdymo išlaidas;

13.2. mokant sutartą valdymo mokestį.

 

14. Reikalavimai kontroliuojančiojo fondo valdymo išlaidoms, šių išlaidų apmokėjimo tvarka ir terminai nustatomi finansavimo sutartyje.

15. Kontroliuojančiojo fondo valdymo mokestis per metus negali viršyti 2 proc. kontroliuojančiajam fondui skirto finansavimo iš grįžusių ir (ar) grįšiančių lėšų, skaičiuojant pro rata temporis nuo faktinio finansavimo skyrimo ir (ar) mokėjimo kontroliuojančiojo fondo valdytojui dienos iki garantijų, paskolų ar rizikos kapitalo priemonių užbaigimo arba lėšų grąžinimo asignavimų valdytojui dienos (priklausomai nuo to, kuri data ankstesnė). Laikoma, kad valdymo mokestis neviršija šiame punkte nurodyto ribojimo, jei tokio viršijimo suma yra valdymo mokesčio sumos už atitinkamus metus likutis, kuris liko nepanaudotas ir gali būti perkeltas į atitinkamus metus.

16. Finansų tarpininkams už garantijų, paskolų ar rizikos kapitalo priemonių įgyvendinimą gali būti dengiamos (kompensuojamos) patirtos valdymo išlaidos ar mokamas sutartas valdymo mokestis, kuris per metus negali viršyti 2 proc. nuo finansų tarpininkui skirto finansavimo garantijų priemonių atveju, 3 proc. paskolų priemonių atveju ir rizikos kapitalo priemonių atveju, skaičiuojant pro rata temporis nuo atitinkamos sutarties su finansų tarpininku pasirašymo dienos iki garantijų, paskolų ar rizikos kapitalo priemonių užbaigimo arba lėšų grąžinimo kontroliuojančiojo fondo valdytojui dienos (priklausomai nuo to, kuri data ankstesnė). Šie ribiniai dydžiai gali būti viršyti, kai, atrenkant finansų tarpininką, patvirtinta būtinybė padidinti šiuos dydžius. Laikoma, kad dengiamos (kompensuojamos) patirtos valdymo išlaidos ar mokamas sutartas valdymo mokestis neviršija šiame punkte nurodyto ribojimo, jei tokio viršijimo suma yra šiame punkte nurodytų valdymo išlaidų ar valdymo mokesčio sumos už atitinkamus metus likutis, kuris liko nepanaudotas ir gali būti perkeltas į atitinkamus metus pagal kiekvieną dvišalę ar daugiašalę sutartį su finansų tarpininku.

17. Kai tas pats subjektas yra kontroliuojančiojo fondo valdytojas ir to paties kontroliuojančiojo fondo finansų tarpininkas, bendras jam nustatytas valdymo mokestis negali viršyti Aprašo 16 punkte nustatytos ribos.

 

VI SKYRIUS

FINANSUOTINI GALUTINIAI NAUDOS GAVĖJAI, FINANSAVIMO SRITYS garantijų, paskolų ir rizikos kapitalo priemonių atveju

 

18. Jei grįžusios ir (ar) grįšiančios lėšos skiriamos esamoms garantijų, paskolų ar rizikos kapitalo priemonėms įgyvendinti, reikalavimai galutiniams naudos gavėjams ir finansavimo sritims keičiami tik esant poreikiui.

19. Įgyvendinant naujas rizikos kapitalo priemones, investuojama į labai mažas, mažas ir vidutines įmones, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme.

20. Įgyvendinant naujas garantijų ar paskolų priemones, finansuojami smulkiojo ir vidutinio verslo subjektai, kaip jie apibrėžti Smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme.

 

VII SKYRIUS

PRIEŽIŪROS KOMITETO STEIGIMAS garantijų, paskolų ir rizikos kapitalo priemonių atveju

 

21. Jeigu ketinama tęsti esamų garantijų, paskolų ar rizikos kapitalo priemonių įgyvendinimą, skiriant joms dalį grįžusių ir (ar) grįšiančių lėšų, kontroliuojančiojo fondo įkūrimo metu įsteigto priežiūros komiteto funkcijos nesikeičia.

22. Jeigu ketinama įgyvendinti naujas garantijų, paskolų ar rizikos kapitalo priemones, šių priemonių įgyvendinimo eigos priežiūrą atlieka kontroliuojančiojo fondo įkūrimo metu įsteigtas priežiūros komitetas, kurio papildomos funkcijos, susijusios su garantijų, paskolų ar rizikos kapitalo priemonėmis, yra šios:

22.1. siūlyti į finansavimo sutarties pakeitimą įtrauktinas nuostatas;

22.2. teikti pasiūlymus ir pritarti kontroliuojančiojo fondo valdytojo pateiktiems finansų tarpininkų atrankos sąlygų sąvadams;

22.3. sekti garantijų, paskolų ar rizikos kapitalo priemonių pažangą ir strategiją pagal pateiktas ataskaitas, rezultatus;

22.4. atlikti kitas finansavimo sutartyje nustatytas funkcijas.

 

VIII SKYRIUS

PRIEMONĖS „DALINIS PALŪKANŲ KOMPENSAVIMAS“ ĮGYVENDINIMO NUOSTATOS

 

23. Priemonei „Dalinis palūkanų kompensavimas“ skyrus papildomą finansavimą iš grįžusių lėšų, šios priemonės įgyvendinimui iš grįžusių lėšų mutatis mutandis taikomos visos priemonės „Dalinis palūkanų kompensavimas“ įgyvendinimo nuostatos. 

 

_______________