LIETUVOS RESPUBLIKOS

VARTOJIMO KREDITO ĮSTATYMO NR. XI-1253 22, 221, 231 IR 251 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

2022 m. lapkričio 3 d. Nr. XIV-1477

Vilnius

 

 


 

 

1 straipsnis. 22 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 22 straipsnio 2 dalies nuostatą iki dvitaškio ir ją išdėstyti taip:

2. Vartojimo kredito davėjo vadovu, fiziniu arba juridiniu asmeniu ar kartu veikiančiu asmeniu, kuriam tiesiogiai ar netiesiogiai priklausančių balsavimo teisių arba įstatinio kapitalo dalis yra lygi arba viršija 20 procentų arba kuris gali daryti tiesioginį ir (arba) netiesioginį lemiamą poveikį, kaip tai apibrėžta Lietuvos Respublikos įmonių grupių konsoliduotosios atskaitomybės įstatyme, vartojimo kredito davėjo veiklai, negali būti asmuo, atitinkantis bent vieną iš šių sąlygų:“.

2. Papildyti 22 straipsnį 31 dalimi:

31. Jeigu vartojimo kredito davėjo kvalifikuotąją įstatinio kapitalo ir (arba) balsavimo teisių dalį turi juridinis asmuo, šio juridinio asmens organų, išskyrus dalyvių susirinkimą, nariu negali būti asmuo, atitinkantis šio straipsnio 2 dalies 1 punkte nurodytą sąlygą.“

3. Pakeisti 22 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Fizinis arba juridinis asmuo ar kartu veikiantys asmenys, nusprendę įsigyti vartojimo kredito davėjo balsavimo teisių ir (arba) įstatinio kapitalo dalį, lygią arba viršijančią 20 procentų, arba tokią dalį, kuri leistų fiziniam arba juridiniam asmeniui ar kartu veikiantiems asmenims daryti tiesioginį ir (arba) netiesioginį lemiamą poveikį vartojimo kredito davėjo veiklai, privalo pateikti priežiūros institucijai informaciją, reikalingą įvertinti, ar šie asmenys atitinka šio straipsnio 2 dalyje nustatytus reikalavimus. Vartojimo kredito davėjo balsavimo teisių arba įstatinio kapitalo dalies, lygios arba viršijančios 20 procentų, arba tokios dalies, kuri leistų fiziniam arba juridiniam asmeniui ar kartu veikiantiems asmenims daryti tiesioginį ir (arba) netiesioginį lemiamą poveikį vartojimo kredito davėjo veiklai, negali įsigyti fizinis arba juridinis asmuo ar kartu veikiantys asmenys, jeigu jie atitinka bent vieną iš šio straipsnio 2 dalies 1–4 punktuose nurodytų sąlygų ir jeigu negautas priežiūros institucijos pritarimas įsigijimo sandoriui.“

4. Papildyti 22 straipsnį 41 dalimi:

41. Vartojimo kredito davėjas privalo pranešti priežiūros institucijai apie būsimą vartojimo kredito davėjo vadovo pasikeitimą ir pateikti informaciją, reikalingą įvertinti, ar naujai skiriamas arba planuojamas rinkti vartojimo kredito davėjo vadovas atitinka šio straipsnio 2 dalyje nustatytus reikalavimus. Vartojimo kredito davėjo vadovas gali pradėti eiti pareigas, jeigu jis atitinka šio straipsnio 2 dalyje nustatytus reikalavimus ir tik po to, kai priežiūros institucija pritaria jo kandidatūrai.“

5. Pakeisti 22 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

5. Šio straipsnio 4 ir 41 dalyse nurodyti priežiūros institucijos pritarimai išduodami šio straipsnio 7 dalyje nustatyta tvarka.“

6. Papildyti 22 straipsnį 51 dalimi:

51. Priežiūros institucija atsisako pritarti vartojimo kredito davėjo vadovo kandidatūrai arba įsigijimo sandoriui, jeigu asmuo:

1) atitinka bent vieną iš šio straipsnio 2 dalies 1–4 punktuose nustatytų sąlygų;

2) priežiūros institucijai paprašius pateikti trūkstamus ar patikslintus dokumentus, duomenis ir (arba) informaciją, reikalingus sprendimui priimti, per priežiūros institucijos nurodytą terminą nepateikia šiame straipsnyje ir jo nuostatas detalizuojančiuose teisės aktuose nurodytų dokumentų, duomenų ir (arba) informacijos ar pateikia neteisingus dokumentus, duomenis ir (arba) informaciją.“

7. Papildyti 22 straipsnį 91 dalimi:

91. Priežiūros institucija vartojimo kredito davėją, turintį priežiūros institucijos išduotą kredito įstaigos veiklos licenciją, įrašo į viešąjį vartojimo kredito davėjų sąrašą licencijos išdavimo dieną, o vartojimo kredito davėją, turintį kitos valstybės narės priežiūros institucijos išduotą licenciją, – kitos valstybės narės priežiūros institucijos pranešimo, gauto Lietuvos Respublikos bankų įstatymo 20 straipsnyje nustatyta tvarka, gavimo dieną.“

 

2 straipsnis. 221 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 221 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

221 straipsnis. Teisių ir pareigų pagal vartojimo kredito sutartis perleidimas

1. Vartojimo kredito davėjas turi teisę perleisti teises ir pareigas pagal galiojančias vartojimo kredito sutartis tik į viešąjį vartojimo kredito davėjų sąrašą įrašytam asmeniui, išskyrus šio straipsnio 4 ir 5 dalyse nustatytus atvejus.

2. Priežiūros institucija, priimdama sprendimą išbraukti vartojimo kredito davėją iš viešojo vartojimo kredito davėjų sąrašo vadovaudamasi šio įstatymo 331 straipsnio 5 punktu, įpareigoja vartojimo kredito davėją perleisti teises ir pareigas pagal galiojančias vartojimo kredito sutartis kitam į viešąjį vartojimo kredito davėjų sąrašą įrašytam asmeniui.

3. Teisių ir pareigų pagal vartojimo kredito sutartis perleidimo tvarką nustato priežiūros institucija.

4. Šio straipsnio 1 dalyje nustatytas reikalavimas netaikomas, kai specialiosios paskirties bendrovė ar bet koks ne Lietuvos Respublikoje įsteigtas subjektas iš kredito davėjo perima teises ir pareigas pagal kredito sutartis, kaip nustatyta Lietuvos Respublikos pakeitimo vertybiniais popieriais ir padengtųjų obligacijų įstatyme.

5. Šio straipsnio 1 dalyje nustatytas reikalavimas netaikomas vartojimo kredito davėjo teisių ir pareigų pagal vartojimo kredito sutartis perleidimui Lietuvos bankui, Europos Centriniam Bankui ir kitiems Europos centrinių bankų sistemos nacionaliniams centriniams bankams, kai jie atlieka savo funkcijas ir operacijas, nustatytas jų veiklą reglamentuojančiuose teisės aktuose (toliau šiame straipsnyje – funkcijos ir operacijos).

6. Lietuvos bankui, Europos Centriniam Bankui ir kitiems Europos centrinių bankų sistemos nacionaliniams centriniams bankams, kai jie, atlikdami savo funkcijas ir operacijas, perima teises ir pareigas pagal vartojimo kredito sutartis, taikomos tik šio įstatymo nuostatos, reglamentuojančios vartojimo kredito davėjo pareigų vykdymą ir vartojimo kredito gavėjo teisių įgyvendinimą.“

 

3 straipsnis. 231 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 231 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Jeigu pagal Lietuvos Respublikos įmonių atskaitomybės įstatymą vartojimo kredito davėjas privalo sudaryti metinius finansinių ataskaitų rinkinius, jie turi būti audituoti.“

 

4 straipsnis. 251 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 251 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Tarpusavio skolinimo platformos operatoriaus vadovu, fiziniu arba juridiniu asmeniu ar kartu veikiančiu asmeniu, kuriam tiesiogiai ar netiesiogiai priklausančių balsavimo teisių arba įstatinio kapitalo dalis yra lygi arba viršija 20 procentų arba kuris gali daryti tiesioginį ir (arba) netiesioginį lemiamą poveikį, kaip tai apibrėžta Įmonių grupių konsoliduotosios atskaitomybės įstatyme, tarpusavio skolinimo platformos operatoriaus veiklai, negali būti asmuo, atitinkantis bent vieną iš šio įstatymo 22 straipsnio 2 dalyje nustatytų sąlygų.“

2. Papildyti 251 straipsnį 31 dalimi:

31. Jeigu tarpusavio skolinimo platformos operatoriaus kvalifikuotąją įstatinio kapitalo ir (arba) balsavimo teisių dalį turi juridinis asmuo, šio juridinio asmens organų, išskyrus dalyvių susirinkimą, nariu negali būti asmuo, atitinkantis šio įstatymo 22 straipsnio 2 dalies 1 punkte nurodytą sąlygą.“

3. Pakeisti 251 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Fizinis arba juridinis asmuo ar kartu veikiantys asmenys, nusprendę įsigyti tarpusavio skolinimo platformos operatoriaus balsavimo teisių ir (arba) įstatinio kapitalo dalį, lygią arba viršijančią 20 procentų, arba tokią dalį, kuri leistų fiziniam arba juridiniam asmeniui ar kartu veikiantiems asmenims daryti tiesioginį ir (arba) netiesioginį lemiamą poveikį tarpusavio skolinimo platformos operatoriaus veiklai, privalo pateikti priežiūros institucijai informaciją, reikalingą įvertinti, ar šie asmenys atitinka šio straipsnio 2 dalyje nustatytus reikalavimus. Tarpusavio skolinimo platformos operatoriaus balsavimo teisių arba įstatinio kapitalo dalies, lygios arba viršijančios 20 procentų, arba tokios dalies, kuri leistų fiziniam arba juridiniam asmeniui ar kartu veikiantiems asmenims daryti tiesioginį ir (arba) netiesioginį lemiamą poveikį tarpusavio skolinimo platformos operatoriaus veiklai, negali įsigyti fizinis arba juridinis asmuo ar kartu veikiantys asmenys, jeigu jie neatitinka šio straipsnio 2 dalyje nustatytų reikalavimų ir jeigu negautas priežiūros institucijos pritarimas įsigijimo sandoriui.“

4. Papildyti 251 straipsnį 41 dalimi:

41. Tarpusavio skolinimo platformos operatorius privalo pranešti priežiūros institucijai apie būsimą tarpusavio skolinimo platformos operatoriaus vadovo pasikeitimą ir pateikti informaciją, reikalingą įvertinti, ar naujai skiriamas arba planuojamas rinkti tarpusavio skolinimo platformos operatoriaus vadovas atitinka šio straipsnio 2 dalyje nustatytus reikalavimus. Tarpusavio skolinimo platformos operatoriaus vadovas gali pradėti eiti pareigas, jeigu jis atitinka šio straipsnio 2 dalyje nustatytus reikalavimus ir tik po to, kai priežiūros institucija pritaria jo kandidatūrai.“

5. Pakeisti 251 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

5. Šio straipsnio 4 ir 41 dalyse nurodyti priežiūros institucijos pritarimai išduodami šio įstatymo 22 straipsnio 51 ir 7 dalyse nustatyta tvarka.“

 

5 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir taikymas

1. Šis įstatymas įsigalioja 2022 m. gruodžio 1 d.

2. Šio įstatymo 2 straipsnyje išdėstytas Lietuvos Respublikos vartojimo kredito įstatymo 221 straipsnis taikomas iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos sudarytoms vartojimo kredito sutartims.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

Respublikos Prezidentas                                                                                          Gitanas Nausėda

part_39f2de73fde64ca5bbbfb2ef50deadd3_end