LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS METŲ MEDŽIO ATRANKOS KONKURSO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
2016 m. gegužės 9 d. Nr. D1-333
Vilnius
Vadovaudamasis Europos kraštovaizdžio konvencijos 3 straipsniu, 6 straipsnio A ir C dalimis, Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo apsaugos konvencijos 5 straipsnio a punktu, Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymo 10 straipsnio 1 dalies 5 punktu ir 3 dalies 5 punktu, Lietuvos Respublikos kraštovaizdžio politikos kryčių aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 1526 „Dėl Lietuvos Respublikos kraštovaizdžio politikos krypčių aprašo patvirtinimo“, 19.3.3 punktu, Lietuvos kraštovaizdžio politikos įgyvendinimo priemonių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 909 „Dėl Lietuvos Respublikos kraštovaizdžio politikos įgyvendinimo priemonių patvirtinimo“, 3.5 punktu,
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos aplinkos ministro
2016 m. gegužės 9 d. įsakymu Nr. D1-333
LIETUVOS METŲ MEDŽIO ATRANKOS KONKURSO NUOSTATAI
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Lietuvos metų medžio atrankos konkurso (toliau – konkursas) nuostatai (toliau – nuostatai) reglamentuoja konkurso tikslus, informacijos sklaidą, paraiškų teikimo ir kandidatų atrankos tvarką, atrankos kriterijus.
2. Konkurso tikslai:
2.1. išrinkti Lietuvos metų medį (toliau – metų medis), kuris atstovaus Lietuvai Europos metų medžio konkurse;
2.2. identifikuoti Lietuvos vertingiausius medžius, pasižyminčius įspūdinga, unikalia išvaizda, turtinga istorija, kultūrine raida, svarba vietos bendruomenių ir visos Lietuvos gyventojų istorinei sąmonei ir tapatumui;
2.3. skleisti informaciją ir didinti sąmoningumą apie medžius kaip savitus kraštovaizdžio elementus;
II SKYRIUS
KONKURSO ORGANIZAVIMO EIGA IR INFORMACIJOS SKLAIDA
5. Kvietimai dalyvauti konkurse išsiunčiami savivaldybėms, viešosioms bibliotekoms, bendruomenėms, nevyriausybinėms organizacijoms, kurių veikla susijusi su vietovės identiteto išsaugojimu, kraštotyra, gamtosauga, darniu vystymusi. Informacija apie konkursą gali būti skelbiama šių institucijų ir įstaigų interneto svetainėse.
6. Konkursą sudaro 2 etapai:
6.1. I etapas:
8. Konkurso organizatoriai užtikrina, kad informacija apie konkursą (jo tikslus, eigą, paraiškų teikimo sąlygas, medžių atrankos rezultatus, nugalėtoją) būtų pateikiama jų tinklalapiuose, taip pat socialiniuose tinkluose, skelbiama įvairiuose leidiniuose.
III SKYRIUS
PARAIŠKŲ TEIKIMO IR VERTINIMO TVARKA, KONKURSO DALYVIŲ ATRANKA
10. Paraišką dalyvauti konkurse gali teikti fiziniai ir juridiniai asmenys (toliau – paraiškos teikėjai). Konkurse negali dalyvauti Aplinkos ministerijos sudarytos atrankos vertinimo komisijos (toliau – komisija) nariai ir jų atstovaujami juridiniai asmenys.
12. Paraiška teikiama elektroniniu paštu info@am.lt arba paštu: Aplinkos ministerijai, A. Jakšto g. 4/9, LT-01105 Vilnius.
13. Paraiškoje pateikiama:
13.2. augimo vieta (savivaldybė, miestas, miestelis, kaimas, viensėdis, gatvė, gretimybės) ir augimo vietos koordinatės (LKS ir/arba WGS formatu);
13.4. medžio fiziniai parametrai:
13.4.1. apimtis (1,3 m aukštyje arba kamieno pagrinde; jei liemens apimtis siauriausioje vietoje, yra mažesnė nei apimtis 1,3 m aukštyje, nurodomas aukštis, kuriame yra mažiausia apimtis);
13.5. išskirtiniai biologiniai ir dendrologiniai bruožai, medžio unikalumas, išskirtinumas aplinkoje;
13.7. 1‒3 nuotraukos ir (ar) ne daugiau kaip 3 min. videomedžiaga. Vaizdinė medžiaga pateikiama atskiromis elektorininėmis bylomis, kurių pavadinimas prasideda paraiškos teikėjo vardu;
13.9. žemės sklypo, kuriame auga medis, savininko, valdytojo ar nuomininko sutikimas teikti medį vertinimui;
14. Paraiškoje turi būti pateikti paraiškos teikėjo kontaktiniai duomenys: vardas, pavardė, adresas, el. pašto adresas, telefonas.
16. Metų medžio konkurso dalyvių atranką I etape vykdo Aplinkos ministerijos sudaryta ir iki gegužės 22 d. patvirtinta komisija.
17. Komisiją sudaro komisijos pirmininkas ir ne mažiau kaip 10 narių:
18. Pasibaigus 6.1.1 papunktyje nurodytam paraiškų teikimo terminui, konkurso organizatoriai siunčia komisijos nariams paraiškų teikėjų pateiktą medžiagą.
19. Komisijos nariai ne vėliau kaip iki rugpjūčio 10 d. raštu pateikia medžių vertinimus 10 balų sistemoje su argumentais pagal priede pateiktus kriterijus.
20. Konkurso organizatoriai ne vėliau kaip iki liepos 7 d. organizuoja komisijos posėdį, kuriame pagal komisijos narių pateiktus vertinimus išrenka ne daugiau kaip 12 medžių, kurie dalyvaus kitame konkurso etape.
21. Atrinktų medžių sąrašas paskelbiamas tinklalapiuose http://www.am.lt ir http://www.arboristai.lt, socialiniuose tinkluose, leidiniuose.
22. Metų medžio konkurso II etape konkurso organizatoriai:
22.3. užtikrina, kad informacija apie medžio biologines savybes, augimo sąlygas, tvarkymą, kultūrinę, istorinę, simbolinę, ekologinę ar kitą medžio svarbą ir išskirtinumą plačiajai visuomenei būtų pateikta suprantama, populiaria kalba;
23. Konkurso koordinatoriai konsultuoja II etapui atrinktų medžių paraiškų teikėjus, kaip turi būti parengta ir patikslinta vaizdinė ir tekstinė medžiaga, kad ją konkurso organizatoriai galėtų tinkamu formatu patalpinti savo tinklalapiuose, viešinti žiniasklaidoje, eksponuoti medžius reprezentuojančių fotografijų parodą elektroninėje erdvėje.
IV SKYRIUS
METŲ MEDŽIO RINKIMAI IR NUGALĖTOJO PASKELBIMAS
25. Teisę balsuoti internete 6.2.2 papunktyje nurodytu laikotarpiu turi kiekvienas fizinis asmuo, naudodamas savo elektroninio pašto adresą.
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
28. Visi rezultatai ir su jais susijusios teisės, įgytos konkurso metu, įskaitant autorines ir kitas intelektinės nuosavybės teises, yra organizatorių nuosavybė.
29. Paraiškos teikėjas garantuoja nuostolių atlyginimą organizatoriams dėl bet kokių reikalavimų, kylančių dėl autorių teisių, patentų, licencijų, brėžinių, modelių, Paslaugų (prekių) pavadinimų ar Paslaugų (prekių) ženklų naudojimo, išskyrus atvejus, kai toks pažeidimas atsiranda dėl organizatoriaus kaltės.
Lietuvos metų medžio
atrankos konkurso nuostatų
priedas
LIETUVOS METŲ MEDŽIO ATRANKOS KONKURSO VERTINIMO KRITERIJŲ LENTELĖ
Eil.Nr. |
Vertinimo kriterijai |
1. |
Medžio vaizdo išskirtinumas |
2. |
Medžio istorijos turtingumas (sąsaja su įvykiu, mitai, legendos) |
3. |
Medžio svarba toje vietovėje (istorinė, estetinė, kraštovaizdinė) |
4. |
Medžio reikšmė bendruomenei (bendruomenės šventės, kiti renginiai) |
5. |
Žymūs žmonės, susiję su medžio istorija |
6. |
Medžio fiziniai parametrai |
7. |
Medžio amžius |
8. |
Medžio vizualinis ryšys su vietove |