Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PAREIGŪNŲ IR KARIŲ VALSTYBINIŲ PENSIJŲ, LIGOS, PROFESINĖS REABILITACIJOS, LIGOS SOCIALINIO DRAUDIMO PAŠALPŲ IR KOMPENSACIJŲ UŽ YPATINGAS DARBO SĄLYGAS KOMPENSAVIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIIP-311
2017 m. rugpjūčio 2 d. Nr. 637
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 138 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Seimo valdybos 2017 m. gegužės 12 d. sprendimo Nr. SV-S-250 „Dėl įstatymų projektų išvadų“ 1.5 papunktį, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
Pritarti Lietuvos Respublikos pareigūnų ir karių valstybinių pensijų, ligos, profesinės reabilitacijos, ligos socialinio draudimo pašalpų ir kompensacijų už ypatingas darbo sąlygas kompensavimo įstatymo projektui Nr. XIIIP-311 (toliau – Projektas), tačiau pasiūlyti Lietuvos Respublikos Seimui Projekto nesvarstyti dėl toliau nurodytos priežasties.
Pažymėtina, kad vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinuoju įstatymu buvo sumažintos ir iki šiol nekompensuotos visos valstybinės pensijos, rentos, slaugos ir priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinės kompensacijos, šalpos kompensacijos, valstybinės socialinio draudimo ištarnauto laiko, našlaičių (maitintojo netekimo), našlių pensijos, valstybinio socialinio draudimo išmokos. Siekiant nepažeisti konstitucinio asmenų lygiateisiškumo principo, būtų tikslinga kompensuoti ir šių socialinių išmokų praradimus. Preliminariais skaičiavimais, lėšų poreikis šių socialinių išmokų praradimams kompensuoti – 221,2 mln. eurų. Atsižvelgiant į tai, kad kompensuojamos sumos būtų mokamos iš valstybės biudžeto, manytina, kad nekompensuotus ekonominės krizės laikotarpiu sumažintus socialinių išmokų ir valstybinių pensijų praradimus išmokėti 2018–2019 metais nebus finansinių galimybių. Lietuvos stabilumo 2017 metų programoje, kuriai pritarta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2017 m. balandžio 26 d. nutarimu Nr. 315 „Dėl Lietuvos stabilumo 2017 metų programos“, numatyta, kad valstybės biudžeto išlaidos 2018 metais nedidės ir bus tokios pat kaip 2017 metais (24 punktas, 10 lentelė). Taip pat atkreiptinas Lietuvos Respublikos Seimo dėmesys į tai, kad jau prisiimtiems ilgalaikiams įsipareigojimams vykdyti 2018 metais iš valstybės biudžeto reikės per 330 mln. eurų. Todėl kompleksiškai spręsti Projekto aiškinamajame rašte nurodytas problemas ir pateikti Lietuvos Respublikos Seimui teisės aktus, susijusius su anksčiau nurodytų išmokų kompensavimu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė numato 2020 metais.