LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO 2002 M. GRUODŽIO 11 D. ĮSAKYMO Nr. 633 „DĖL PROFESIONALIOS MEDŽIOKLĖS PLOTŲ TVARKYMO“ PAKEITIMO

 

2015 m. gegužės 25 d. Nr. D1-444

Vilnius

 

 

1. P a k e i č i u  Profesionalios medžioklės plotų tvarkymo nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. gruodžio 11 d. įsakymu Nr. 633 „Dėl profesionalios medžioklės plotų tvarkymo“ ir išdėstau juos nauja redakcija (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad Profesionalios medžioklės plotų tvarkymo ir naudojimo nuostatų 20 punktas įsigalioja 2016 m. gegužės 1 d.

 

 

 

Aplinkos ministras                                                                                             Kęstutis Trečiokas

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. gruodžio 11 d. įsakymu Nr. 633

(Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2015 m. gegužės 25 d. įsakymo Nr. D1-444

redakcija)

 

PROFESIONALIOS MEDŽIOKLĖS PLOTŲ TVARKYMO IR NAUDOJIMO NUOSTATAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Profesionalios medžioklės plotų tvarkymo ir naudojimo nuostatai (toliau – Nuostatai) reglamentuoja profesionalios medžioklės (toliau – PM) plotų tvarkymo ir naudojimo tikslus ir reikalavimus vykdant medžiojamųjų gyvūnų išteklių naudojimą PM plotuose, tvarkant, prižiūrint, finansuojant, viešinant ar propaguojant PM plotus.

2. Profesionalios medžioklės plotus, kuriuose įgyvendinamos specialios medžiojamųjų gyvūnų populiacijų gausinimo priemonės ir plėtojamas medžioklės turizmas, prižiūri ir profesionaliai tvarko atitinkamos valstybės įmonės miškų urėdijos (toliau – miškų urėdijos).

3. Aplinkos ministerija arba jos įgaliota institucija, gavusi atitinkamą medžioklėtvarkos projekto rengėjų siūlymą, teikia pasiūlymus atitinkamos savivaldybės administracijos direktoriaus sudarytai komisijai medžioklės plotų vienetams sudaryti ir jų riboms pakeisti (toliau – komisija) dėl PM plotų vienetų sudarymo, jų ribų nustatymo ar keitimo. PM plotų vienetai gali būti sudaromi ir jų ribos keičiamos Komisijos iniciatyva, kai tai yra būtina siekiant užtikrinti Lietuvos Respublikos medžioklės įstatymo 8 straipsnio 1 dalyje nustatytus reikalavimus.

4. PM plotų naudotojas yra atitinkama miškų urėdija, kuri organizuoja ir vykdo darbus, susijusius su PM plotų tvarkymu, priežiūra ir naudojimu. PM plotų tvarkymo ir naudojimo kontrolę vykdo Generalinė miškų urėdija.

5. PM plotai tvarkomi ir medžiojamųjų gyvūnų ištekliai juose naudojami vadovaujantis Lietuvos Respublikos laukinės gyvūnijos ir Lietuvos Respublikos medžioklės įstatymais, Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklėmis, Nuostatais ir kitais teisės aktais, taip pat medžioklėtvarkos projektais.

6. Leidimus naudoti medžiojamųjų gyvūnų išteklius PM plotų vienetuose miškų urėdijoms Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. rugsėjo 30 d. įsakymu Nr. 512 „Dėl Leidimų naudoti medžiojamųjų gyvūnų išteklius medžioklės plotų vienete išdavimo tvarkos patvirtinimo“ nustatyta tvarka išduoda atitinkamas Aplinkos ministerijos regiono aplinkos apsaugos departamentas.

7. Vadovaudamosi Lietuvos Respublikos mokesčio už valstybinius gamtos išteklius įstatymu, miškų urėdijos už medžiojamųjų gyvūnų išteklių naudojimą moka nustatyto dydžio mokestį.

 

II SKYRIUS

PROFESIONALIOS MEDŽIOKLĖS PLOTŲ TVARKYMO IR NAUDOJIMO TIKSLAI

 

8. PM plotai tvarkomi ir naudojami įgyvendinant šiuos tikslus:

8.1. medžiojamųjų gyvūnų gyvenamosios aplinkos sąlygų gerinimas ir apsauga;

8.2. medžiojamųjų gyvūnų gausinimas atsižvelgiant į medžioklės plotų tinkamumą šiems gyvūnams gyventi ir veistis;

8.3. racionalus medžiojamųjų gyvūnų populiacijų valdymas;

8.4. želdinių, žėlinių, medynų ir žemės ūkio pasėlių apsauga nuo laukinių gyvūnų daromos žalos, kad būtų išvengta didesnių pakenkimų miškui ar žemės ūkio pasėliams, naudojamų prevencinių priemonių efektyvumo vertinimas;

8.5. patirties, informacijos ir eksponatų, susijusių su pavyzdiniu kompleksiniu miškų, žemės ir medžioklės ūkio tvarkymu, kaupimas ir propagavimas;

8.6. medžioklės tradicijų puoselėjimas ir medžioklės turizmo plėtojimas

8.7. ekonominis efektyvumas.

 

III SKYRIUS

PROFESIONALIOS MEDŽIOKLĖS PLOTŲ TVARKYMAS, PRIEŽIŪRA IR FINANSAVIMAS

 

9. PM plotų tvarkymas ir priežiūra apima:

9.1. medžiojamųjų gyvūnų gausinimo priemones (aptvarų jiems laikyti įrengimas, gyvūnų laikymas ir paleidimas į laisvę, medžiojamųjų gyvūnų veisimosi ir mitybos sąlygų gerinimas – pašarinių laukelių, šėryklų, druskos laižyklų įrengimas, specialiųjų miško želdinių įveisimas, papildomas žvėrių viliojimas ir šėrimas, dirbtinių lizdaviečių, slėptuvių paukščiams ir dirbtinių vandens telkinių įrengimas, vertingų paukščių mitybai vandenyse augančių augalų veisimas, pilkųjų kiškių auginimas voljeruose ir jų paleidimas į laisvę);

9.2. medžioklės plotų tvarkymo ir priežiūros darbus (technologinis medžioklės plotų tvarkymas – medžioklės bokštelių medžioklei tykojant įrengimas, remontas, perkėlimas, medžioklės bokštelių medžioklei varant įrengimas, proskiebių prakirtimas ir atnaujinimas, aikštelių žvėrims vilioti įrengimas, prevencinių priemonių žvėrių daromai žalai žemės ūkio naudmenoms, miškui, hidrotechniniams įrenginiams sumažinti taikymas, medžioklinių šunų įsigijimas, jų mokymas ir išlaikymas, pirminio žvėrių apdorojimo aikštelių įrengimas, jų sanitarinė priežiūra);

9.3. laukinės gyvūnijos apsaugą (reidų organizavimas, vaizdo stebėjimo kamerų įrengimas, plėšrūnų – lapių, mangutų, kiaunių ir kitų, nepriskirtų saugomoms rūšims, kiekio reguliavimas);

9.4. medžiojamųjų gyvūnų stebėseną ir apskaitą.

10. Gyvūnijos gausinimo, PM plotų tvarkymo, priežiūros ir apsaugos darbus organizuoja ir vykdo atitinkamos miškų urėdijos. Šiuos darbus vykdantiems miškų urėdijų darbuotojams privaloma medžiotojo selekcininko kvalifikacija.

11. PM plotų tvarkymo, priežiūros ir medžioklės turizmo plėtojimo darbai, laukinės gyvūnijos gausinimo ir apsaugos priemonės finansuojamos lėšomis, kurias miškų urėdijos gauna už medžioklių organizavimą, parduotą žvėrieną, suteiktas paslaugas medžiotojams ir kitą veiklą.

Miškų urėdijos, prižiūrinčios PM plotus, medžioklės plėtrai, medžioklėtvarkos projektų rengimui, kai kurioms medžiojamųjų gyvūnų išteklių apsaugos ir gausinimo ir medžiojamųjų gyvūnų daromos žalos prevencijos priemonėms turi teisę gauti finansinę paramą Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos rėmimo programos įstatymo ir Lietuvos Respublikos savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos įstatymo nustatyta tvarka.

12. Jeigu du medžioklės sezonus iš eilės PM plotuose veikla organizuojama nuostolingai, nesilaikant Nuostatų ir kitų teisės aktų reikalavimų, Generalinės miškų urėdijos siūlymu atitinkamas Aplinkos ministerijos regiono aplinkos apsaugos departamentas panaikina miškų urėdijai išduotą leidimą naudoti medžiojamųjų gyvūnų išteklius tame PM plotų vienete ir nustatyta tvarka organizuoja leidimo naudoti medžiojamųjų gyvūnų išteklius išdavimo konkursą.

 

IV SKYRIUS

MEDŽIOJAMŲJŲ GYVŪNŲ IŠTEKLIŲ NAUDOJIMAS PROFESIONALIOS MEDŽIOKLĖS PLOTUOSE

 

13. Medžiojamųjų gyvūnų ištekliai naudojami pagal Aplinkos ministerijos regiono aplinkos apsaugos departamento direktoriaus įsakymu sudarytos savivaldybės Kanopinių žvėrių sumedžiojimo limitų nustatymo komisijų nustatytus limitus ir medžioklėtvarkos projektus.

14. Medžiojamųjų gyvūnų sumedžiojimo limitai PM plotuose nustatomi ir medžioklės organizuojamos Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių nustatyta tvarka.

15. PM plotus prižiūrinčios miškų urėdijos organizuoja pageidaujančių medžioti asmenų registraciją:

15.1. prieš prasidedant einamajam medžioklės sezonui, ne vėliau kaip prieš mėnesį, miškų urėdijos interneto svetainėje ir kitose informavimo priemonėse skelbia informaciją (lietuvių, anglų, vokiečių kalbomis) apie miškų urėdijos prižiūrimuose PM plotuose planuojamas organizuoti medžiokles. Informacijoje nurodomas registracijos laikas (nuo kada iki kada galima užsiregistruoti), registracijos būdas, medžioklių datos, būdai, vieta, didžiausias priimamas į medžioklę dalyvių skaičius, medžiojamųjų gyvūnų sąrašas, įkainiai, registraciją priimančio asmens ryšio duomenys (vardo raidė, pavardė, telefono numeris, elektroninis paštas), kita aktuali informacija;

15.2. pageidaujantys dalyvauti medžioklėse asmenys miškų urėdijoje registruojami miškų urėdo patvirtintos formos Medžioklių registracijos žurnale. Elektroninė Medžioklių registracijos žurnalo forma įkeliama miškų urėdijos interneto svetainėje. Registracijos laikui pasibaigus arba užregistravus didžiausią galimą medžioklę medžiotojų skaičių, apie tai iš karto paskelbiama miškų urėdijos interneto svetainėje. Būsimų medžioklių dalyviai (fiziniai ir(ar) juridiniai asmenys) į medžiokles atrenkami pagal jų užsiregistravimo laiką (pirmumą). Užregistruoti į medžiokles varant asmenys apie tai per 1 darbo dieną informuojami elektroniniu paštu pateikiant planuojamos medžioklės sutarties projektą, kuriame viena iš būtinų sąlygų turi būti apmokėjimo už medžioklę tvarka. Sutartyje nurodomas avansinio mokėjimo (užstato) dydis (ne mažiau kaip 50 proc. medžioklės varant organizavimo paslaugų kainų sumos), kuris apskaičiuojamas medžiotojų skaičių padauginus iš organizacinio mokesčio dydžio, ir užstato sumokėjimo terminas (ne vėliau kaip 5 dienos nuo sutarties sudarymo datos). Medžioklės dalyviui į medžioklę neatvykus ar pažeidus kitas sutartyje nurodytas sąlygas, užstatas negrąžinamas. Asmenys, užregistruoti į medžiokles tykojant ar sėlinant, apie tai per 1 darbo dieną informuojami elektroniniu paštu laisvos formos pranešimu. Vėliausiai užsiregistravusių asmenų prašymai atmetami, jei užsiregistruoja daugiau pageidaujančiųjų nei galima priimti į medžioklę ir apie tai jie informuojami elektroniniu paštu.

16. Kiekvienai medžioklei vadovauja miškų urėdo įsakymu paskirtas medžioklės vadovas. Rekomenduojamus minimalius medžioklės PM plotuose įkainius nustato, tvirtina ir viešai skelbia savo interneto svetainėje Generalinė miškų urėdija, įvertindama kaimyninėse užsienio šalyse taikomus analogiškus medžioklės įkainius ir jų pokyčius, atsižvelgdama į gamtines, klimatines ir medžiojamųjų gyvūnų populiacijos būklės sąlygas.

Medžioklės vadovui visais atvejais, o kitiems miškų urėdijos darbuotojams, atvejais, kurie nurodyti šių Nuostatų 18 punkte, įkainiai už medžiojimą netaikomi.

Medžioklės ir teikiamų paslaugų konkrečiame PM plotų vienete įkainius tvirtina miškų urėdas, atsižvelgęs į medžioklės PM plote sąlygas, medžioklių paklausą, teikiamų medžiotojams paslaugų kokybę, mastą, Generalinės miškų urėdijos patvirtintus rekomenduojamus minimalius medžioklės PM plotuose įkainius.

Medžioklės PM plotuose įkainiai konkrečiai medžiojamųjų gyvūnų rūšiai netaikomi Lietuvos Respublikos Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijai priėmus sprendimą dėl ypač pavojingos gyvūnų užkrečiamosios ligos, nustatytos Gyvūnų užkrečiamųjų ligų kontrolės programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2006 m. balandžio 12 d. įsakymu Nr. B1-281 „Dėl gyvūnų užkrečiamųjų ligų kontrolės“, 15 punkte, siekiant sumažinti ligų išplitimo grėsmę arba sureguliuoti tos medžiojamųjų gyvūnų rūšies gausumą. Šių medžioklių organizavimo tvarką nustato Generalinė miškų urėdija.

17. Kai nėra pageidaujančių medžioti PM plotuose dalyvių ir siekiant išvengti didesnės žvėrių daromos žalos žemės ūkio pasėliams, miškui ir melioracijos įrenginiams, suderinus su Generaline miškų urėdija, miškų urėdo įsakymu žemės ir miškų, esančių PM plotuose, savininkams gali būti nustatyti mažesni medžioklių organizavimo įkainiai arba leidžiama medžioti jų netaikant, jeigu jie kreipėsi su rašytiniu prašymu dėl žvėrių daromos žalos pasėliams, miškams ar melioracijos įrenginiams (miškų urėdo įsakymu sudaryta komisija nustatė šią žvėrių daromą žalą) – miškų urėdo nustatytais terminais ir sąlygomis, vadovaujantis Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklėmis – šernus, bebrus;

18. Miškų urėdijos darbuotojai, atliekantys PM plotų tvarkymo, priežiūros ir apsaugos darbus, turi teisę PM plotuose Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių nustatyta tvarka bet kada sumedžioti sužeistus medžiojamuosius gyvūnus.

19. Miškų urėdijose, prižiūrinčiose PM plotus, gali būti organizuojamos medžioklės, skirtos PM plotų reklamavimui, dalyvių pritraukimui, reprezentavimui:

19.1. PM plotų reklamavimui ir medžioklės tradicijų propagavimui, suderinus su Generaline miškų urėdija, kiekvienoje miškų urėdijoje, prižiūrinčioje PM plotus, gali būti organizuojama viena medžioklė per medžioklės sezoną, kuri apmokama iš miškų urėdijos reprezentacijai skiriamų lėšų;

19.2. valstybės institucijoms, organizuojančioms užsienio valstybių oficialių asmenų vizitus arba užsienio valstybių oficialių asmenų, tarptautinių institucijų ir organizacijų atstovų priėmimą, užsakytos ir su Aplinkos ministerija suderintos medžioklės miškų urėdijų prižiūrimuose PM plotuose organizuojamos be eilės. Šių medžioklių sąrašą sudaro ir informaciją apie šias medžiokles viešai skelbia savo interneto svetainėje Generalinė miškų urėdija ir miškų urėdijos organizuojančios šias medžiokles. Jų organizavimo paslaugas apmoka šias paslaugas užsakiusios valstybės institucijos.

20. PM plotų vienetuose naudojami Medžioklės lapai gaminami Lietuvos Respublikos saugiųjų dokumentų ir saugiųjų dokumentų blankų gamybos įstatymo nustatyta tvarka.

21. Pasibaigus medžioklei, miškų urėdo įsakymu paskirtas medžioklės vadovas surašo žvėrienos priėmimo aktą, kurio formą nustato Generalinė miško urėdija, per tris darbo dienas parengia organizuotos profesionalios medžioklės ataskaitą (Nuostatų priedas). Miškų urėdijose turi būti sudarytos galimybės už suteiktas profesionalios medžioklės paslaugas ir žvėrieną atsiskaityti banko kortelėmis.

22. Medžioklės vadovas privalo:

22.1. žinoti medžioklės organizavimo tvarką ir medžioklę užsakiusių klientų pageidavimus;

22.2. tinkamai vykdyti medžioklės vadovo pareigas, nustatytas Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklėse;

22.3. pranešti visiems medžioklėje dalyvaujantiems medžiotojams apie medžioklės įkainius;

22.4. siekti, kad medžioklėje būtų griežtai laikomasi medžioklės tradicijų ir etikos;

22.5. aptarti ir suderinti su medžiotojais jų įsigytų medžioklės trofėjų paruošimą ir paruoštus trofėjus teikti vertinti medžioklės trofėjų ekspertui.

23. Sumedžiotų PM plotuose žvėrių medžioklės trofėjus turi įvertinti medžioklės trofėjų ekspertas dalyvaujant medžioklės vadovui ir – jei pageidauja – medžioklės trofėjaus savininkui. Jeigu trofėjus išvežamas į užsienį, medžiotojų sumedžiotam kanopinių žvėrių patino trofėjui užpildomas medžioklės trofėjaus įvertinimo lapas, kurio formą nustato Generalinė miško urėdija. Elninių žvėrių trofėjų įvertinimo lapuose nurodoma žvėries atrankos grupė ir pagrindiniai požymiai, kodėl žvėris priskirtas šiai grupei. Į užsienį išvežtų medžioklės trofėjų įvertinimo lapai pateikiami atitinkamoms kasmetinių medžioklės trofėjų apžiūrų komisijoms vadovaujantis Medžioklės trofėjų apžiūros tvarkos, patvirtint Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. kovo 20 d. Nr. 124 „Dėl Medžioklės trofėjų apžiūros ir medžioklės trofėjų ekspertų tarybos“ reikalavimais.

24. Medžiotojui raštu pareiškus pretenziją dėl medžioklės organizavimo ar kitų suteiktų paslaugų, medžioklės vadovas privalo nedelsdamas informuoti apie tai miškų urėdą ir imtis priemonių pretenzijoje nurodytiems trūkumams pašalinti. Medžiotojo pretenzija gali būti išdėstyta medžioklės PM plotuose ataskaitoje. Medžiotojui be pastabų pasirašius medžioklės ataskaitoje, vėliau pretenzijos nepriimamos. Kilę ginčai sprendžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

25. PM plotai negali būti nuomojami, perleidžiami juos tvarkyti ir naudoti kitiems naudotojams. Medžioklių organizavimui negali būti sudaromos sutartys: medžioklėms tykojant ir sėlinant – ilgesnės nei vienam sezonui, medžioklėms varant – ne daugiau kaip vienai medžioklei.

 

V SKYRIUS

PROFESIONALIOS MEDŽIOKLĖS PLOTŲ VIEŠINIMAS IR PROPAGAVIMAS

 

26. Miškų urėdijos, prižiūrinčios PM plotus, savo interneto svetainėse pateikia ir nuolat atnaujina informaciją apie PM plotų tvarkymą, priežiūrą, teikiamas paslaugas (PM plotų dydžiai, ribos, žemėlapiai, nuotraukos).

Miškų urėdijos apie organizuojamas medžiokles PM plotuose ir registraciją į jas skelbia savo interneto svetainėse, Lietuvos ir užsienio specializuotose interneto svetainėse, spaudoje.

Informaciją apie šių nuostatų 19.1. punkte numatytų medžioklių organizavimą miškų urėdija skelbia savo interneto svetainėje nurodydama medžioklės dalyvius.

27. Medžioklių PM plotuose tradicijų puoselėjimui ir medžioklės turizmo plėtojimui miškų urėdijos rengia pristatymus (informaciniai stendai, trofėjų eksponavimas, informaciniai filmai, lankstinukai), susijusius su pavyzdiniu kompleksiniu miškų, žemės ir medžioklės ūkio tvarkymu, PM plotų viešinimu, dalyvauja Lietuvoje ir užsienio šalyse organizuojamose specializuotose (miškų, žemės ūkio, aplinkos, medžioklės) parodose, konferencijose, mugėse.

Apie įvykusius tokio pobūdžio renginius ir miškų urėdijų, prižiūrinčių PM plotus, dalyvavimą juose miškų urėdijos skelbia savo interneto svetainėse, spaudoje.

28. Pasibaigus medžioklės sezonui, savo interneto svetainėse skelbia miškų urėdijos PM plotų tvarkymo ir naudojimo ataskaitą.

 

Profesionalios medžioklės plotų

tvarkymo ir naudojimo nuostatų

priedas

 

(Organizuotos medžioklės profesionalios medžioklės plotuose ataskaitos forma)

 

__________________________________________________________

(miškų urėdijos pavadinimas)

 

ORGANIZUOTOS PROFESIONALIOS MEDŽIOKLĖS ATASKAITA

 

_____________ Nr. _______

(data)       

_________________

(sudarymo vieta)

Medžioklės data __________

Profesionalios medžioklės ploto vienetas ________

Medžioklės lapo Nr. ________

 

Eil. Nr.

Medžiotojo

vardas, pavardė

Medžioklės organizavimo įkainis, Eur

Sumedžioti gyvūnai ir jų įkainiai

Trofėjaus įkainis, Eur

Parduotos žvėrienos

Kitos paslaugos (nurodyti)

Iš viso:

rūšis

skaičius, vnt.

lytis

amžius

įkainis

svoris

įkainis, Eur

pavadini-mas

įkainis, Eur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Apmokama medžioklės ir paslaugų suma žodžiais, Eur ..........................................................................................................................................

Medžioklės ir paslaugų įvertinimas pagal kainoraštį: ..............................................................................................................................................

Apmokėjimą patvirtinančio dokumento Nr. ...............................

 

Medžioklės vadovas ................................................................... (Parašas)  (Vardas ir pavardė)

 

Medžioklės užsakovas (medžiotojas/medžiotojų grupės vadovas) (Parašas)  (Vardas ir pavardė)