LIETUVOS MOKSLO TARYBOS PIRMININKAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS MOKSLO TARYBOS PIRMININKO 2011 M. lapkričio 28 d. ĮSAKYMO NR. V-200 „DĖL Lietuvos mokslo IR STUDIJŲ INSTITUCIJŲ MOKSLO (MENO) DARBŲ EKSPERTINIO VERTINIMO REGLAMENTO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2017 m. liepos 11 d. Nr. V-167
Vilnius
P a k e i č i u Lietuvos mokslo ir studijų institucijų mokslo (meno) darbų ekspertinio vertinimo reglamentą, patvirtintą Lietuvos mokslo tarybos pirmininko 2011 m. lapkričio 28 d. įsakymu Nr. V-200 „Dėl Lietuvos mokslo ir studijų institucijų mokslo (meno) darbų ekspertinio vertinimo reglamento patvirtinimo“ ir išdėstau jį nauja redakcija (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos mokslo tarybos pirmininko
2011 m. lapkričio 28 d. įsakymu
Nr. V-200 (Lietuvos mokslo tarybos
pirmininko 2017 m. liepos 11 d. įsakymo
Nr. V-167 redakcija)
LIETUVOS MOKSLO IR STUDIJŲ INSTITUCIJŲ MOKSLO (MENO) DARBŲ EKSPERTINIO VERTINIMO REGLAMENTAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Lietuvos mokslo ir studijų institucijų mokslo (meno) darbų ekspertinio vertinimo reglamentas (toliau – reglamentas) nustato Lietuvos mokslo tarybos (toliau – Taryba) ekspertų ir ekspertų grupių, paskirtų vertinti mokslo ir studijų institucijų (toliau – Institucijos) mokslo (meno) darbų (toliau – mokslo (meno) darbai) ir mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros darbų (toliau – MTEP sutartys ir projektai), darbo organizavimo tvarką, pateiktų mokslo (meno) darbų ir MTEP sutarčių ir projektų ekspertinio vertinimo principus bei šio vertinimo rezultatų nustatymo tvarką.
2. Ekspertai ir ekspertų grupės mokslo (meno) darbų bei MTEP sutarčių ir projektų ekspertinį vertinimą atlieka, vadovaudamiesi Mokslo ir studijų institucijų mokslo (meno) darbų vertinimo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2010 m. liepos 10 d. įsakymu Nr. V-1128 „Dėl Mokslo ir studijų institucijų mokslo (meno) darbų vertinimo metodikos“ (toliau – Metodika).
3. Ekspertai ir ekspertų grupės vertina tuos mokslo (meno) darbus bei MTEP sutartis ir projektus, kuriuos Institucijos yra pateikusios Tarybos elektroninėje sistemoje.
4. Humanitarinių ir socialinių mokslo sričių mokslo darbus vertina Tarybos Humanitarinių ir socialinių mokslų komiteto (toliau – HSM komitetas) sudarytos ekspertų grupės, fizinių, žemės ūkio, biomedicinos ir technologijos mokslo sričių mokslo darbus vertina Tarybos Gamtos ir technikos mokslų komiteto (toliau – GTM komitetas) sudaryta ekspertų grupė, visų mokslo sričių MTEP sutartis ir projektus vertina ekspertų grupė, į kurią narius skiria HSM ir GTM komitetai. Ekspertų grupę turi sudaryti ne mažiau kaip šeši nariai, įskaitant grupės vadovą.
5. Meno srities darbus vertina jungtinė ekspertų grupė, sudaryta iš HSM komiteto paskirtų ir Lietuvos kultūros ir meno tarybos pasiūlytų ir HSM komiteto atrinktų ekspertų.
6. Ekspertų grupės tvirtinamos, ekspertinis darbas atliekamas ir už šį darbą apmokama vadovaujantis Ekspertų skyrimo ir veiklos bendrosiomis taisyklėmis, patvirtintomis Tarybos 2014 m. gegužės 26 d. nutarimu Nr. VIII-21 „Dėl Lietuvos mokslo tarybos ekspertų skyrimo ir veiklos bendrųjų taisyklių patvirtinimo“.
7. Su vertinamais mokslo (meno) darbais bei MTEP sutartimis ir projektais susijusi konfidenciali informacija gali būti naudojama tik vertinimui atlikti. Mokslo (meno) darbus bei MTEP sutartis ir projektus vertinantys ekspertai turi nepažeisti Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo nuostatų.
II SKYRIUS
EKSPERTŲ GRUPĖS DARBAS
9. Ekspertų grupės vadovas organizuoja ir koordinuoja ekspertų grupės darbą, pirmininkauja ekspertų grupės posėdžiams, yra atsakingas už tai, kad ekspertų grupei pavestas darbas būtų atliktas laiku ir kokybiškai, atitinkamam Tarybos komitetui pateikia ekspertų grupės atlikto vertinimo apibendrinamąjį įvertinimą su išvadomis ir pasiūlymais.
10. Darbų vertinimas susideda iš trijų dalių:
10.1. mokslo (meno) darbų, kuriuos Institucijos priskiria I ir Ip[1] lygmeniui, ekspertinis vertinimas;
11. Institucijos vertinti teikiamus mokslo (meno) darbus priskiria ne tik Metodikos 7 punkte nurodytiems lygmenims, bet ir mokslo (meno) kryptims (ne daugiau kaip trims, nurodydamos kiekvienai mokslo (meno) krypčiai skiriamą darbo dalį procentais).
12. Ekspertų grupė, vertindama I ir Ip lygmeniui priskirtus humanitarinių ir socialinių mokslų sričių mokslo darbus, vadovaujasi originalumo, reikšmingumo ir metodinio pagrįstumo kriterijais.
13. Ekspertų grupė, vertindama I ir Ip lygmeniui priskirtus fizinių, žemės ūkio, biomedicinos ir technologijos mokslų sričių mokslo darbus, vadovaujasi originalumo ir reikšmingumo kriterijais.
14. Vadovaujantis šiais kriterijais, mokslo darbui suteikiamas įvertis nuo 0 iki 5 balų:
15. Ekspertų grupė, vertindama I ir Ip lygmeniui priskirtus meno darbus, vadovaujasi meninės vertės ir profesionalumo, originalumo, novatoriškumo ir žinomumo kriterijais.
16. Remiantis šiais kriterijais, meno darbui suteikiamas įvertis nuo 0 iki 5 balų:
17. II lygmens meno darbus vertinanti ekspertų grupė bendru sutarimu nustato meninių kontekstų požymius ir susitaria dėl kontekstų apibrėžimų. Meno kūrinio eksponavimo (įgyvendinimo, atlikimo) kontekstas – meno kūrinių eksponavimo, įgyvendinimo ar atlikimo vieta (parodų salė, muziejus, galerija, koncertų salė, teatras, kino salė ir kt.) ar renginys (meno festivalis, konkursas ir pan.).
18. Išskirtiniams II lygmens meno darbams, kurių negalima eksponuoti, įgyvendinti ar atlikti pakartotinai, taikomi koeficientai nuo 2 iki 5.
19. Ekspertų grupė, suteikdama balus I ir Ip lygmeniui priskirtiems mokslo (meno) darbams, vadovaujasi vertinamų mokslo (meno) darbų palyginamuoju metodu. Ekspertų grupė, suteikdama balus mokslo (meno) darbams, gali sutarti dėl pusinio balo įvedimo.
20. Ekspertų grupė, vertindama II lygmeniui priskirtus mokslo darbus, cituojamumo rodiklio vertę (Impact Factor) ima tų metų, kada paskelbtas vertinamas darbas.
21. Ekspertų grupė, vertindama II lygmeniui priskirtus mokslo darbus, nusprendžia, ar 01 rūšies mokslo darbą – monografiją ar knygos skyrių – išleidusi leidykla laikytina tarptautiniu mastu pripažinta mokslo leidykla.
22. Ekspertų grupė, atlikusi formalųjį II lygmeniui priskirtų mokslo (meno) darbų vertinimą ir nustačiusi neatitikimus, nurodytus Metodikos 14 punkte, sumažina Institucijos surinktų taškų skaičių, vadovaudamasi Metodikos 15 punkto nuostatomis.
23. Ekspertų grupė, vertindama MTEP sutartis ir projektus, įvertina, ar pagal šias sutartis ir projektus atlikti darbai atitinka Frascati vadove (Frascati manual, 2015 m.) mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros darbams keliamus reikalavimus.
24. Konfidencialios sutartys ir projektai, apie kurių MTEP pobūdį Institucija negali pateikti pakankamų įrodymų, nėra vertinamos ir iš tokių sutarčių ir projektų gautos lėšos neįskaitomos.
25. Lėšos, gautos iš dalyvavimo tų tarptautinių programų veiklose, kurios išvardytos šio reglamento priede, įskaitomos arba neįskaitomos pagal tai, kaip nurodyta priede.
26. Vertindama mokslo (meno) darbus, MTEP sutartis ir projektus, ekspertų grupė siekia bendros nuomonės. Nepavykus pasiekti bendros nuomonės, balsuojama. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemia ekspertų grupės vadovo balsas.
27. Jeigu mokslo darbas yra paskelbtas keliomis kalbomis leidiniuose, kurių ISBN (tarptautinis standartinis knygos numeris) arba ISSN (tarptautinis standartinis serijinio leidinio numeris) yra skirtingi, tai institucijos teikia darbą viena kalba savo nuožiūra; jei darbas pateiktas visomis išleistomis kalbomis, ekspertų grupė palieka darbą ta kalba, kurio unikalus kodas yra mažiausias, o kitomis kalbomis pateiktus darbus išbraukia.
28. Galutinis ekspertų darbo grupės rezultatas – ekspertų grupės vadovo parengtas apibendrinamasis visų ekspertų grupei paskirtų darbų įvertinimas, su kuriuo turi teisę susipažinti kiekvienas ekspertų grupės narys.
III SKYRIUS
VERTINIMO REZULTATŲ TIKSLINIMO IR APELIAVIMO TVARKA
30. Vertinimo rezultatus paskelbus Tarybos svetainėje, Institucijos gali kreiptis į Tarybą, prašydamos pataisyti klaidas, atsiradusias įvedant ar apdorojant bibliometrinę informaciją. Institucijų prašymus ekspertų grupės įvertina bei Institucijas apie tai informuoja Metodikoje nustatytais terminais.
31. Apeliacijos priimamos tik dėl MTEP sutarčių ir projektų vertinimo rezultatų, pateikiant papildomą informaciją. Apeliacijos Tarybai pateikiamos ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po vertinimo rezultatų paskelbimo jos svetainėje. Taryba ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo termino teikti apeliacijas pabaigos informuoja Institucijas apie apeliacijų svarstymo rezultatus.
Lietuvos mokslo ir studijų institucijų mokslo (meno) darbų ekspertinio vertinimo reglamento
priedas
TARPTAUTINIŲ PROGRAMŲ PROJEKTŲ PRIPAŽINIMAS MOKSLINIŲ TYRIMŲ IR EKSPERIMENTINĖS PLĖTROS DARBAIS IR JŲ LĖŠŲ ĮSKAITYMAS
Eil. Nr. |
Tarptautinė programa, susitarimas, prioritetas (specifinė programa) |
A (pripažįstama MTEP darbais) |
B (nepripažįstama MTEP darbais) |
Lėšų įskaitymo apimtis, proc. |
1. |
„Horizontas 2020“ (angl. Horizon 2020) |
|
|
|
1.1. |
Kokybiškas mokslas (angl. Excellent Science) |
visa, išskyrus B |
Koordinavimo ir paramos veiklų (angl. Coordination and Support Action), tarp jų ir Tyrėjų nakties (angl. Researchers Night) bei Idėjų pritaikomumo (angl. Proof of Concept) projektai |
100 |
1.2. |
Pramonės subjektų lyderystė (angl. Industrial Leadership) |
visa, išskyrus B |
Koordinavimo ir paramos veiklų (angl. Coordination and Support Action) projektai, Mažų ir vidutinių įmonių pirmosios fazės instrumento (angl. SME Instrument - Phase 1) projektai |
100 |
1.3. |
Visuomeninio pobūdžio uždaviniai (angl. Societal Challenges) |
visa, išskyrus B |
Koordinavimo ir paramos veiklų (angl. Coordination and Support Action) projektai, Mažų ir vidutinių įmonių pirmosios fazės instrumento (angl. SME Instrument - Phase 1) projektai, ERA-NET COFUND projektai, Ikikomercinių viešųjų pirkimų bendrojo finansavimo veiklų (angl. Pre-commercial Procurement Co-fund Actions) ir inovatyvių sprendimų viešųjų pirkimų bendrojo finansavimo veiklų (angl. Public Procurement of Innovative Solutions Co-fund Actions) projektai |
100 |
2. |
7BP/H2020 ERA-NET1 (COFUND) schemos programa BiodivERsA2 |
visa |
- |
33 |
3. |
7BP/ H2020 ERA-NET (COFUND) schemos projektas M-era.Net |
visa |
- |
33 |
4 |
7BP/H2020 ERA-NET COFUND) schemos projektas EuroNanoMed 2 |
visa |
- |
33 |
5. |
H2020 ERA-NET COFUND schemos programa ENSUF |
visa |
- |
33 |
6. |
7BP ERA-NET schemos projektas Sumforest |
visa |
- |
33 |
7. |
Jungtinė Baltijos jūros mokslinių tyrimų ir plėtros programa BONUS (angl. Joint Baltic Sea Research Programme) |
visa |
- |
50 |
8. |
Lietuvos–Šveicarijos programa „Moksliniai tyrimai ir plėtra“ (angl. Lithuanian-Swiss Cooperation Programme „Research and Development“) |
visa |
- |
85 (skirtų Lietuvos institucijoms) |
9. |
Europos tarpvyriausybinio bendradarbiavimo programa mokslo ir technologijų srityje COST (angl. European Cooperation in Science and Technology) |
– |
visa |
– |
10. |
Šiaurės ir Baltijos šalių bendradarbiavimo projektai, susiję su inovacijomis sveikatos ir gerovės srityse LILAN (angl. Living Labs in the North) |
visa |
- |
100 |
11. |
Lietuvos–Baltarusijos bendradarbiavimo programa mokslo ir technologijų srityje (angl. Lithuanian–Belarus Partnership Programme for Bilateral Cooperation in the Field of Science and Technologies) |
– |
visa |
– |
12. |
Bendra Lietuvos–Latvijos–Kinijos (Taivano) mokslinių tyrimų programa (angl. Joint Lithuanian–Latvian–Chinese (Taiwanese) Tripartite Cooperation Programme in the Fields of Science and Technologies) |
visa |
- |
100 (gautų iš Kinijos (Taivano)) |
13. |
Dvišalio bendradarbiavimo mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros srityje Lietuvos ir Prancūzijos integruotos veiklos programa „Žiliberas“ (angl. Lithuanian–French Programme “Gilibert” for Bilateral Cooperation in the Fields of Culture, Education, Science, Technology and Technique) |
– |
visa |
– |
14. |
Lietuvos ir Ukrainos bendradarbiavimo programa mokslinių tyrimų ir technologijų srityje (angl. Lithuanian–Ukrainian Cooperation Programme in the Fields of Research and Technologies) |
– |
visa |
– |
15. |
Lietuvos mokslo tarybos ir Japonijos mokslo finansavimo agentūros „Japan Society for the Promotion of Science“ (JSPS) projektai |
visa, išskyrus B |
projektai rengti seminarus |
0 |
16. |
Lietuvos ir Valonijos–Briuselio dvišalio bendradarbiavimo mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros srityje programa (angl. Lithuanian–Wallonian (Brussels) Programme for Bilateral Cooperation in the field of Research and Technology Development) |
– |
visa |
– |
17. |
Šveicarijos stipendijų fondo Sciex-NMSch programa (angl. Sciex - Scientific Exchange Programme NMS.CH) |
– |
visa |
– |
18. |
Europos mokslinių tyrimų, technologijų plėtros ir bendradarbiavimo programa (EUREKA) |
visa |
– |
0 |
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
1 – ERA-NET, ERA-NET COFUND – nacionalinių mokslo programų koordinavimo Europos mokslinių tyrimų erdvėje priemonės
_________________
[1] jei Institucija nėra mokslo kryptyje pateikusi penkių I lygmens darbų, gali papildomai teikti trūkstamus iki penkių I lygmens darbus