LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS CIVILINIO JŪRŲ LAIVYNO UNIFORMOS DĖVĖJIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2015 m. rugpjūčio 21 d. Nr. 3-353(1.5 E)
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos saugios laivybos įstatymo 4 straipsnio 2 dalimi:
1. T v i r t i n u Lietuvos Respublikos civilinio jūrų laivyno uniformos dėvėjimo taisykles (pridedama).
2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 1994 m. lapkričio 11 d. įsakymą Nr. 433 „Dėl Lietuvos Respublikos civilinio jūrų laivyno uniformos pavyzdžių ir jos dėvėjimo taisyklių patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro
2015 m. rugpjūčio 21 d. įsakymu Nr. 3-353(1.5E)
LIETUVOS RESPUBLIKOS
CIVILINIO JŪRŲ LAIVYNO
UNIFORMOS DĖVĖJIMO TAISYKLĖS
1. Lietuvos Respublikos civilinio jūrų laivyno uniformos dėvėjimo taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato civilinio jūrų laivyno uniformos (toliau – uniforma) dėvėjimo tvarką.
2. Darbo metu uniformą dėvi Lietuvos saugios laivybos administracijos darbuotojai, turintys jūrinį laipsnį. Uniformą taip pat turi teisę dėvėti:
2.1. laivo įgulos laivo denio tarnybos ir mašinų skyriaus vadovaujantieji specialistai (toliau – vadovaujantieji specialistai), dirbantys jūrų laivuose ir turintys vadovaujančiųjų specialistų jūrinius laipsnius;
2.2. specialistai, dirbantys jūrinėse įmonėse, įstaigose ir organizacijose, mokslo ir studijų institucijose ir mokymo įstaigose ar valstybės ir savivaldybių institucijose ir turintys vadovaujančiųjų specialistų jūrinius laipsnius;
3. Skiriamieji uniformos ženklai:
3.1. išeiginio kostiumo – antsiuvai ant rankogalių iš aukso spalvos juostos, kurios plotis 11–13 mm;
4. Ant antsiuvų ir antpečių pagal vadovaujančiojo specialisto jūrinį laipsnį atitinkamai gali būti viena, dvi, trys ar keturios aukso spalvos juostos, kurių plotis 11–13 mm.
5. Vadovaujančiųjų specialistų, dirbančių jūrų laivuose, juostų skaičius ant antsiuvų ir antpečių:
5.1. laivų, kurių bendrasis tonažas (toliau – BT) 3000 ir daugiau ir kurių variklių galia 3000 kW ir daugiau:
5.2. laivų, kurių BT 500 ir daugiau, bet mažiau kaip 3000, ir kurių variklių galia 750 kW ir daugiau, bet mažiau kaip 3000 kW:
6. Asmenys, nurodyti Taisyklių 2 punkte, turi teisę dėvėti uniformas su Taisyklių 2 priede pateikiamų pavyzdžių antpečių movomis.
7. Laivų, kurių BT 500 ir daugiau, kapitonai ir laivų, kurių variklių galia 750 kW ir daugiau, vyriausieji mechanikai turi teisę Taisyklių 1 priede nurodyta tvarka tvirtinti prie kasdienės ir išeiginės uniformos šiame priede pateikto pavyzdžio specialiuosius skiriamuosius ženklus.
8. Vadovaujantieji specialistai, dėvėdami uniformas, turi teisę nešioti diržą su sagtimi, pagaminta pagal Taisyklių 3 priede pateiktą pavyzdį.
9. Kepurę su aukso spalvos dirželiu ir emblema, kurioje yra šešių ąžuolo lapų vainikas, turi teisę nešioti laivų kapitonai, vyresnieji kapitonų padėjėjai, vyriausieji mechanikai ir antrieji mechanikai.
10. Kepurę su juodos spalvos dirželiu ir emblema, kurioje yra keturių ąžuolo lapų vainikas, turi teisę nešioti visi kiti vadovaujantieji specialistai.
11. Specialistai, dirbantys jūrinėse įmonėse, įstaigose ir organizacijose, mokslo ir studijų institucijose ir mokymo įstaigose ar valstybės ir savivaldybių institucijose ir turintys vadovaujančiųjų specialistų jūrinius laipsnius, turi teisę dėvėti uniformas su skiriamaisiais ženklais pagal buvusias aukščiausias pareigas laive.
12. Asmenims, dirbantiems jūrinėse įmonėse, įstaigose ir organizacijose, mokslo ir studijų institucijose ir mokymo įstaigose ar valstybės ir savivaldybių institucijose ir neturintiems vadovaujančiųjų specialistų jūrinių laipsnių, darbo drabužių modelius gali nustatyti tų jūrinių įmonių, įstaigų ir organizacijų, mokslo ir studijų institucijų ir mokymo įstaigų ar valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų vadovai.
13. Klaipėdos valstybinio jūrų uosto kapitonas, Lietuvos saugios laivybos administracijos direktorius, jūrinių mokslo ir studijų institucijų ir mokymo įstaigų bei jūrinių laivybos bendrovių vadovai turi teisę dėvėti uniformas su dviejų aukso spalvos juostelių, kurių vienos plotis yra 13 mm, o kitos – 26 mm, antpečiais.
14. Draudžiama:
14.1. dėvėti uniformą neturint atitinkamo vadovaujančiojo specialisto jūrinio laipsnio, išskyrus asmenis, numatytus Taisyklių 13 punkte;
14.2. dėvėti uniformą su skiriamaisiais ženklais, nepriklausančiais pagal turimą vadovaujančiojo specialisto jūrinį laipsnį ar einamas pareigas;
15. Laivo įgulos laivo denio tarnybos ar mašinų skyriaus eiliniams jūrininkams jūrinė uniforma nenumatoma. Laivo savininkas gali nustatyti savo laivuose darbo drabužių modelius.
16. Lietuvos saugios laivybos administracijos, valstybės įmonės Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos, laivybos srityje dirbančių juridinių asmenų vadovaujantieji pareigūnai turi teisę dėvėti darbinę uniformą su įmonės valdymo organo patvirtintu savo įmonės, įstaigos firminiu ženklu, kuris turėtų būti tvirtinamas ant uniformos kairės rankovės.
17. Lietuvos Respublikos civilinio jūrų laivyno uniformos gamybos ir dėvėjimo priežiūrą vykdo Lietuvos saugios laivybos administracija.
Lietuvos Respublikos civilinio jūrų laivyno uniformos dėvėjimo taisyklių
1 priedas
SPECIALIŲJŲ SKIRIAMŲJŲ ŽENKLŲ PAVYZDŽIAI
Specialusis skiriamasis ženklas tvirtinamas prie kasdienės ir išeiginės uniformos – švarko, megztinio ar marškinių – dešinėje krūtinės pusėje. Tais atvejais, kai uniformos – švarko, megztinio ar marškinių – dešinėje pusėje yra kišenė, specialusis skiriamasis ženklas tvirtinamas virš kišenės.
LAIVŲ, KURIŲ BT 500 IR DAUGIAU, KAPITONO SPECIALUSIS SKIRIAMASIS ŽENKLAS
Kapitono ženklas yra ovalo formos keturių reljefinių lygių.
Ženklo plotis – 35 mm, aukštis – 50 mm.
Viršutinėje dalyje apskritime iškilūs geltono metalo Gediminaičių stulpai.
Apatinėje dalyje figūrinis inkaras.
Nuo Gediminaičių stulpų iš abiejų pusių iki inkaro smaigalių leidžiasi grandinė.
Inkaro centre geltonos spalvos sekstantas. Nuo inkaro smaigalių žemyn iš abiejų pusių bangelės.
Tarp sekstanto ir Gediminaičių stulpų – medį imituojanti inkaro detalė.
Nuo inkaro smaigalių iki Gediminaičių stulpų – kiaurymė, kurią dalija į dvi dalis inkaras.
LAIVŲ, KURIŲ GALIA 750 kW IR DAUGIAU, VYRIAUSIOJO MECHANIKO SPECIALUSIS SKIRIAMASIS ŽENKLAS
Mechaniko ženklas yra ovalo formos keturių reljefinių lygių.
Ženklo plotis – 35 mm, aukštis – 50 mm.
Viršutinėje dalyje apskritime iškilūs geltono metalo Gediminaičių stulpai.
Apatinėje dalyje figūrinis inkaras.
Nuo Gediminaičių stulpų iš abiejų pusių iki inkaro smaigalių leidžiasi grandinė.
Inkaro centre geltonos spalvos laivo sraigtas.
Nuo inkaro smaigalių iš abiejų pusių bangelės.
Tarp sraigto ir Gediminaičių stulpų – medį imituojanti inkaro detalė.
Nuo inkaro smaigalių iki Gediminaičių stulpų – kiaurymė, kurią dalija į dvi dalis inkaras.
____________
Lietuvos Respublikos civilinio jūrų laivyno uniformos dėvėjimo taisyklių
2 priedas
ANTPEČIŲ MOVŲ PAVYZDŽIAI
Antpečių movos yra stačiakampio formos, 70–90 mm ilgio ir 50 mm pločio, gaminamos iš tamsiai mėlynos spalvos audinio. Movos viršutinė dalis pakietinama plastmasės plėvele, turi išlaikyti formą. Mova turi atitinkamą skaičių skersinių 11–13 mm pločio aukso spalvos juostelių, išdėstytų nuo apatinio antpečio movos krašto (apačia laikoma vieta prie peties) 3–5 mm atstumu viena nuo kitos, ir skiriamąjį ženklą – inkarą arba sraigtą.
Laivo įgulos laivo denio tarnybos vadovaujančiųjų specialistų antpečių movos turi skiriamąjį ženklą inkarą, o mašinų skyriaus vadovaujančiųjų specialistų antpečių movos – sraigtą.
Skiriamasis ženklas turi būti išsiuvinėtas aukso spalvos siūlais 3–5 mm atstumu nuo viršutinio antpečio movos krašto (viršumi laikoma vieta prie kaklo). Skiriamojo ženklo – inkaro arba sraigto – skersmuo yra 16–18 mm.
______________________________
Lietuvos Respublikos civilinio jūrų laivyno uniformos dėvėjimo taisyklių
3 priedas
DIRŽO SAGTIES PAVYZDYS
Diržo sagtis gaminama iš poliruoto geltono metalo (žalvario ar vario). Diržo sagties detalės, skirtos diržui įverti, prilituojamos prie sagties. Atskirai gaminamos sagties detalės (inkaras kartu su laivo vairu ir Gediminaičių stulpais) ir tvirtinamos prie sagties pagal patvirtintą pavyzdį. Sagtis pritvirtinama prie 33 mm pločio juodos spalvos odinio diržo.
______________________________