LIETUVOS RESPUBLIKOS KRAŠTO APSAUGOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL SULAIKYMO PATALPŲ VIDAUS TVARKOS TAISYKLIŲ
PATVIRTINIMO
2018 m. sausio 24 d. Nr. V-88
Vilnius
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro
2018 m. sausio 24 d. įsakymu Nr. V-88
SULAIKYMO PATALPŲ VIDAUS TVARKOS TAISYKLĖS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Sulaikymo patalpų vidaus tvarkos taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato veiklos sulaikymo patalpose organizavimo, karių, sulaikytų Lietuvos kariuomenės drausmės statuto (toliau – Drausmės statutas) nustatyta tvarka ir sąlygomis, uždarymo į sulaikymo patalpas, laikymo jose ir paleidimo iš jų tvarką.
2. Karių, sulaikymo patalpose atliekančių postinio tarnybą, veiklą kontroliuoja karinio vieneto, kuriame įsteigta sulaikymo patalpa, vadas (viršininkas), štabo viršininkas ir budėtojas.
3. Taisyklėse vartojamos sąvokos:
3.1. sulaikymo patalpa – patalpa, skirta Drausmės statuto nustatyta tvarka sulaikytiems kariams laikyti;
3.2. postas – karinio vieneto vado (viršininko) įsakymu apibrėžta teritorija, objektas arba vieta, kurioje postinis (-iai) stebi ir saugo sulaikymo patalpoje laikomus asmenis;
3.3. postinis – karinio vieneto dienos tarnybos karys, stebintis sulaikytuosius ir turintis su šių asmenų apsauga susijusias Taisyklėse numatytas teises ir pareigas;
II SKYRIUS
SULAIKYMO PATALPŲ ĮRENGIMO REIKALAVIMAI
5. Karinių vienetų, kuriuose įrengiamos sulaikymo patalpos, sąrašą nustato Lietuvos kariuomenės vadas.
6. Sulaikymo patalpos turi atitikti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2004 m. rugpjūčio 11 d. įsakymu Nr. V-568 patvirtintos Lietuvos higienos normos HN 56:2004 „Karinė teritorija. Statinių įrengimo ir priežiūros taisyklės“ reikalavimus, nustatytus gyvenamosioms patalpoms.
7. Sulaikymo patalpos įrengiamos taip, kad vienam sulaikytajam tenkantis sulaikymo patalpos plotas būtų ne mažesnis kaip 5 kvadratiniai metrai.
8. Įrengiant sulaikymo patalpas turi būti užtikrinamas sulaikytųjų saugumas, kad jie negalėtų susižaloti patys, taip pat turi būti maksimaliai apribota galimybė daryti žalą sulaikymo patalpoms ir jų inventoriui.
9. Sulaikymo patalpoje kiekvienam sulaikytajam turi būti įrengtas gultas, kurio aukštis nuo grindų – 0,5 m, plotis – 0,6 m.
10. Sulaikymo patalpos įrengiamos taip, kad prireikus postinis galėtų palydėti sulaikytąjį į sanitarinį mazgą tenkinti būtinų higienos poreikių.
III SKYRIUS
VEIKLOS SULAIKYMO PATALPOSE ORGANIZAVIMAS
12. Karinio vieneto, kuriame įrengta sulaikymo patalpa (toliau – Karinio vieneto), vadas (viršininkas) Taisyklių įgyvendinimą užtikrina organizuodamas veiklą sulaikymo patalpoje, taip pat organizuodamas dienos tarnybą taip, kad prireikus sulaikytiesiems prižiūrėti skirtų postinį (-ius).
13. Atsižvelgiant į sulaikytųjų karių skaičių, sulaikymo patalpoje skiriamas toks postinių skaičius, kurio pakaktų tinkamai sulaikytųjų apsaugai užtikrinti.
14. Sulaikytieji turi būti laikomi tokiomis sąlygomis, kurios užtikrintų saugią jų aplinką. Turi būti užtikrinamos sulaikytųjų asmenų teisės ir teisėti interesai. Su sulaikytaisiais turi būti elgiamasi taip, kad būtų išsaugota jų sveikata ir orumas.
15. Karinio vieneto budėtojas sulaikytųjų uždarymą į sulaikymo patalpas organizuoja remdamasis savo surašytu sulaikymo protokolu (1 priedas), jis taip pat organizuoja sulaikytųjų apsaugą ir jų paleidimą.
17. Karinio vieneto budėtojas gali atlikti sulaikymo patalpos ir posto apžiūrą bet kuriuo paros metu pats asmeniškai arba pavesdamas tai padaryti kitam kariui.
19. Karinio vieneto budėtojas organizuoja sulaikymo patalpų ir posto apsaugą, laikydamasis Karinės jėgos naudojimo statuto, Taisyklių ir karinio vieneto vado įsakymo dėl dienos tarnybos reikalavimų.
20. Į posto teritoriją be karinio vieneto budėtojo leidimo draudžiama įeiti asmenims, išskyrus postinius, karinio vieneto budėtoją ir padėjėją, taip pat asmenis, tikrinančius tarnybą poste.
21. Postinis apie visus incidentus, susijusius su postinio funkcijų vykdymu, informuoja karinio vieneto budėtoją.
22. Kariams ar kitiems asmenims, išskyrus karinio vieneto budėtoją ir postinius, į postą ir sulaikymo patalpas, kai jose yra sulaikytųjų, draudžiama įsinešti:
23. Sulaikymo patalpoje užtikrinamas:
24. Medicininę pagalbą sulaikytiesiems teikia artimiausia karių sveikatos priežiūros įstaiga (toliau – KSPĮ). Nesant galimybės gauti reikiamos pagalbos iš KSPĮ, karinio vieneto budėtojas kreipiasi į bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112. KSPĮ atstovas, suteikęs pagalbą, rezultatus nedelsdamas fiksuoja „Sulaikytųjų medicininės apžiūros rezultatų registracijos žurnale“ (2 priedas). Duomenis apie medicinos pagalbą, suteiktą ne KSPĮ atstovų, ir sulaikytojo sveikatos būklės duomenis į „Sulaikytųjų medicininės apžiūros rezultatų registracijos žurnalą“ įrašo postinis.
IV SKYRIUS
SULAIKYTŲJŲ UŽDARYMO
IR IŠLEIDIMO IŠ SULAIKYMO PATALPŲ TVARKA
26. Karį į sulaikymo patalpas uždaro postinis pagal karinio vieneto budėtojo surašytą sulaikymo protokolą.
28. Į sulaikymo patalpas neuždaromi kariai, kurie turi akivaizdžių sveikatos sutrikimo požymių arba skundžiasi sveikatos sutrikimu, dėl kurių jiems nedelsiant turi būti suteikta medicinos pagalba. Medicinos pagalbos suteikimas organizuojamas vadovaujantis Taisyklių 24 punktu.
29. Apie kiekvieną sulaikytąjį, įtariamą padarius nusikalstamą veiką, per įmanomą trumpiausią laiką turi būti pranešta Karo policijai.
30. Prieš uždarant sulaikytuosius į sulaikymo patalpą, turi būti atlikta sulaikytojo apžiūra ir daiktų patikrinimas, paimami daiktai, kuriais sulaikytasis gali susižaloti pats ar sužaloti kitus asmenis, taip pat daiktai, kuriuos yra draudžiama turėti karinėje teritorijoje ar kurių civilinė apyvarta yra uždrausta. Asmenį ir jo drabužius gali apžiūrėti tik tos pačios lyties asmuo. Iš sulaikytųjų paimti daiktai įrašomi į „Daiktų paėmimo laikinai saugoti protokolą“ (4 priedas), juos saugo karinio vieneto budėtojas, o sulaikyto kario tarnybai reikalingi laikinai išduoti daiktai (ginklai, šaudmenys, sprogmenys ir pan.) grąžinami KAS institucijai ar jos padaliniui, kuris tuos daiktus išdavė, kiti daiktai grąžinami sulaikytajam paleidimo iš sulaikymo patalpos metu. Ginklai, šaudmenys ir sprogmenys saugomi karinio vieneto ginklinėje.
31. Karinio vieneto budėtojas išleidžia sulaikytuosius išnykus sulaikymo pagrindui arba suėjus 24 valandoms nuo sulaikymo pradžios.
32. Karinio vieneto budėtojas, prieš išleisdamas sulaikytąjį, privalo:
32.2. ne vėliau nei prieš 1 valandą iki sulaikytojo planuojamo išleidimo, informuoti apie tai karį, kurio iniciatyva sulaikytasis buvo sulaikytas;