NARKOTIKŲ, TABAKO IR ALKOHOLIO KONTROLĖS DEPARTAMENTO
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL NARKOTIKŲ, TABAKO IR ALKOHOLIO KONTROLĖS DEPARTAMENTO DIREKTORIAUS 2011 M. BALANDŽIO 20 D. ĮSAKYMO NR. T1-53 „DĖL KEITIMOSI INFORMACIJA APIE NAUJAS PSICHOAKTYVIĄSIAS MEDŽIAGAS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2020 m. gruodžio 11 d. Nr. T1-137
Vilnius
P a k e i č i u Keitimosi informacija apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas tvarkos aprašą, patvirtintą Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus 2011 m. balandžio 20 d. įsakymu Nr. T1-53 „Dėl Keitimosi informacija apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas tvarkos aprašo patvirtinimo“, ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).
PATVIRTINTA
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės
departamento direktoriaus
2011 m. balandžio 20 d. įsakymu Nr. T1-53
(Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės
departamento direktoriaus
2020 m. gruodžio 11 d. įsakymo Nr. T1-137 redakcija)
KEITIMOSI INFORMACIJA APIE NAUJAS PSICHOAKTYViĄsIAS MEDŽIAGAS tvarkos aprašas
I skyrius
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Keitimosi informacija apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja informacijos apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas teikimą Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui (toliau – Departamentas), nustato institucijas, dalyvaujančias keičiantis šia informacija, reglamentuoja informacijos apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas rinkimą ir naudojimą bei šios informacijos tolesnį perdavimą kompetentingoms institucijoms ir Europos Sąjungos institucijoms.
2. Keitimosi informacija apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas tikslas – greitas informacijos apie naujų psichoaktyviųjų medžiagų nustatymą tyrimų laboratorijose, tokių medžiagų sulaikymą, gamybą, prekybą jomis ir jų vartojimą, įskaitant papildomą informaciją apie galimą jų naudojimą medicinos tikslais, gavimas ir perdavimas, siekiant įvertinti naujų psichoaktyviųjų medžiagų sukeliamą riziką visuomenės sveikatai ir nustatyti kontrolės priemones.
3. Apraše naudojamos sąvokos atitinka 1961 metų Bendrojoje narkotinių medžiagų konvencijoje, 1971 metų Psichotropinių medžiagų konvencijoje, Europos Parlamento ir Tarybos 2017 m. lapkričio 15 d. direktyvoje (ES) 2017/2103 kuria, siekiant į termino „narkotikas“ apibrėžtį įtraukti naujų psichoaktyviųjų medžiagų, iš dalies keičiamas Tarybos pamatinis sprendimas 2004/757/TVR ir kuria panaikinamas Tarybos sprendimas 2005/387/TVR (OL 2017 L 305, p. 12) (toliau – Direktyva (ES) 2017/2103), Europos Pralamento ir Tarybos 2017 lapkričio 15 d. reglamente (ES) 2017/2101 kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1920/2006, kiek tai susiję su keitimusi informacija apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas, ankstyvojo perspėjimo apie jas sistema ir jų keliamos rizikos vertinimo procedūra (OL 2017 L 305, p. 1) (toliau – Reglamentas (ES) 2017/2101) ir Lietuvos Respublikos narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatyme apibrėžtas sąvokas.
II skyrius
INFORMACIJOS GAVIMAS IR TEIKIMAS
4. Departamentas organizuoja ir koordinuoja keitimąsi informacija apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas Lietuvos Respublikos mastu, vadovaudamasis Direktyva (ES) 2017/2103 ir Reglamentu (ES) 2017/2101.
5. Informaciją apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas iš Departamento direktoriaus nustatyta tvarka gauna ir Departamentui pagal savo kompetenciją renka ir teikia šios valstybės institucijos:
6. Aprašo 5 punkte nurodytų valstybės institucijų vadovai paskiria kontaktinius asmenis ar padalinį, atsakingą už informacijos apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas iš Departamento priėmimą ir teikimą Departamentui, ir raštu apie tai informuoja Departamentą, taip pat nedelsiant informuoja raštu, jei kontaktinis asmuo ar padalinys yra pakeičiamas.
7. Institucijos, nurodytos Aprašo 5 punkte, turinčios informacijos apie nustatytą naują psichoaktyviąją medžiagą, ją Departamentui teikia nedelsdamos, bet ne vėliau kaip per 14 dienų nuo tokios informacijos gavimo, pateikdamos užpildytą Pranešimą apie naują psichoaktyviąją medžiagą (1 priedas) arba Pranešimą apie mirties ar apsinuodijimo atvejį nuo naujos psichoaktyviosios medžiagos (2 priedas). Tokiu atveju institucijos teikia informaciją, tik jei nauja psichoaktyvioji medžiaga Lietuvoje buvo nustatyta pirmą kartą ir apie tai institucijos nebuvo informavusios Departamento anksčiau.
8. Aprašo 5 punkte nurodytos institucijos pagal kompetenciją teikia informaciją Departamentui apie visas per pirmo bei antro pusmečio ataskaitiniais laikotarpiais nustatytas naujas psichoaktyviąsias medžiagas ne vėliau kaip per 30 dienų ataskaitiniam laikotarpiui pasibaigus. Informacija Departamentui teikiama (elektroniniu paštu) užpildant Departamento pateiktas formas vadovaujantis Reglamentu (ES) 2017/2101 ir Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro reikalavimais.
III skyrius
informacijos teikimas, priėmimas ir perdavimas europos sąjungos institucijoms
9. Departamentas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo 701 straipsnio 2 dalies 5 ir 8 punktais, teikia, priima ir perduoda informaciją apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas per Ankstyvojo perspėjimo sistemą (angl. Early warning system, toliau – EWS).
10. Informaciją apie pirmą kartą nustatytą naują psichoaktyviąją medžiagą bei informaciją apie visas per pirmo pusmečio bei antro pusmečio ataskaitiniais laikotarpiais nustatytas naujas psichoaktyviąsias medžiagas, Departamentas registruoja, analizuoja ir apibendrina. Apibendrintą informaciją teikia Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centrui, laikydamasis Direktyvoje (ES) 2017/2103 ir Reglamente (ES) 2017/2101 nustatytų reikalavimų.
IV skyrius
GAUTOS INFORMACIJOS tolesnis naudojimas
12. Departamentas informaciją, gautą per EWS, registruoja ir apibendrina. Apibendrintą informaciją Departamentas teikia Aprašo 5 punkte nurodytoms bei kitoms suinteresuotoms valstybės ir savivaldybės institucijoms bei viešosioms įstaigoms.
Keitimosi informacija apie naujas
psichoaktyviąsias medžiagas
tvarkos aprašo
1 priedas
(Pranešimo apie naują psichoaktyviąją medžiagą forma)
______________________________________________________________________
(informaciją pateikusios institucijos pavadinimas)
______________________________________________________________________
(juridinio asmens buveinė, kodas, telefono, fakso numeriai, el. paštas)
Narkotikų, tabako ir alkoholio
kontrolės departamentui
PRANEŠIMAS
APIE NAUJĄ PSICHOAKTYVIĄJĄ MEDŽIAGĄ
20 - - Nr.______
_______________________
(sudarymo vieta)
Užpildymo data:
20__-__-__ |
Pranešanti institucija (pažymėti ):
Kriminalistinių tyrimų centras □ Lietuvos teismo ekspertizės centras □ Muitinės laboratorija □ Kita (įrašyti): □ |
1. Cheminis apibūdinimas (įrašyti)
· Cheminis medžiagos pavadinimas (jeigu yra ir tarptautinis nepatentuotas pavadinimas, CAS numeris):
|
|
· Kiti pavadinimai (pavadinimai, kuriais nauja psichoaktyvioji medžiaga yra žinoma): |
|
· Kitos mėginyje nustatytos psichoaktyviosios medžiagos (jeigu nustatyta, nurodyti pavadinimą ir kiekį/koncentraciją): |
|
2. Sulaikymo aplinkybės (įrašyti)
· Sulaikymas (-ai) (atvejų skaičius, vnt.): · Sulaikytas kiekis (g, kg, ml, l, vnt.): · Sulaikanti institucija: · Data: · Vieta: |
|
3. Nustatymo aplinkybės (įrašyti)
· Nustatanti institucija: · Data: · Vieta: · Nustatytas grynas medžiagos kiekis (g, kg, ml, l, vnt.):
|
|
4. Fizinis apibūdinimas (pažymėti ir įrašyti):
|
|
□Milteliai □Tabletės □Kapsulės □Skystis □Lapeliai/markutės □Kita (įrašyti):
|
· Spalva (įrašyti): · Svoris (įrašyti): · Diametras (įrašyti): · Forma (įrašyti): · Logotipas (įrašyti): · Kita papildoma informacija (įrašyti):
|
5. Aplinkybės (pažymėti ):
□Gabenimas □Gamyba □Platinimas □Vartojimas □Laikymas
· Medžiagos kilmės šalis (įrašyti):
· Medžiagos paskirties šalis (įrašyti):
|
· Gabenimo atveju (pažymėti ):
□Didelio masto □Nedidelio masto □Nėra informacijos □Šalies viduje □Tarptautinis gabenimas
Ar buvo nustatytas organizuotas nusikalstamumas: □Taip □Ne
|
· Gamybos atveju (pažymėti ):
□Didelio masto □Nedidelio masto □Nėra informacijos
Ar buvo nustatytas organizuotas nusikalstamumas: □Taip □Ne
|
|
· Platinimo atveju (pažymėti ):
□Didelio masto □Nedidelio masto □Nėra informacijos
Ar buvo nustatytas organizuotas nusikalstamumas: □Taip □Ne
|
|
6. Kita informacija (įrašyti):
· Kaina (mažmeninė/didmeninė): · Prekursoriai: · Vartojimo būdai: · Kiti žinomi panaudojimo būdai (medicinos, pramonės tikslams ir pan.): · Poveikis sveikatai: · Vartojimo būdai: · Vartotojų grupė: · Galima rizika asmens sveikatai: · Galima rizika socialinei ir ekonominei aplinkai: |
|
___________ _____________________ (vadovo pareigų pavadinimas) (parašas) (vardas ir pavardė) ____________________ (rengėjo vardas, pavardė, telefonas) |
Keitimosi informacija apie naujas
psichoaktyviąsias medžiagas
tvarkos aprašo
2 priedas
(Pranešimo apie naują psichoaktyviąją medžiagą forma)
______________________________________________________________________
(informaciją pateikusios institucijos pavadinimas)
______________________________________________________________________
(juridinio asmens buveinė, kodas, telefono, fakso numeriai, el. paštas)
Narkotikų, tabako ir alkoholio
kontrolės departamentui
PRANEŠIMAS
APIE MIRTIES AR APSINUODIJIMO ATVEJĮ NUO NAUJOS PSICHOAKTYVIOSIOS MEDŽIAGOS
20 - - Nr.______
_______________________
(sudarymo vieta)
Užpildymo data:
20__-__-__ |
Pranešanti institucija (įrašyti):
Valstybinė teismo medicinos tarnyba □ Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba □ Lietuvos teismo ekspertizės centras □ Kita (įrašyti): □
|
Bendroji informacija
· Įvykio data (jei tiksli nežinoma, įrašykite apytikslę): · Įvykio vieta (jei tiksli nežinoma, įrašykite apytikslę): · Įvykio pobūdis (pažymėti ): □Mirtis □Nemirtinas apsinuodijimas · Paciento lytis (pažymėti ): □Vyras □Moteris □Nėra informacijos · Paciento amžius arba gimimo metai (įrašyti): · Kita turima informacija (įrašyti):
|
|
Nustatymo aplinkybės (pažymėti arba įrašyti)
1. Ar cheminės medžiagos (-ų) poveikis buvo analitiškai patvirtintas iš biologinio mėginio, paimto (-ų) iš paciento? □Taip □Ne (pereikite prie 3 kls.) □Nėra informacijos
1.1. Ar iš paciento paimto biologinio (-ių) mėginio (-ų) analizė patvirtino ir kitų cheminių medžiagų ar vaistų poveikį? □Taip □Ne □Nėra informacijos
2. Įrašykite medžiagos (-ų), paimtos (-ų) iš paciento, mėginio analizės rezultatus:
2.1. Mėginyje rastos medžiagos kiekis (mg, g, ml):
2.2. Kitų rastų medžiagų kiekiai (mg, g, ml):
2.3. Mėginyje rastos medžiagos pavadinimas:
2.4. Kitų rastų medžiagų pavadinimai:
2.5. Biologinė medžiaga, kurioje cheminė medžiaga (-os) nustatyta (pvz., kraujas, šlapimas): □Kraujas □Šlapimas □Kita (įrašyti):
2.6. Nurodykite ar mėginys (-ai) paimtas iš gyvo ar iš mirusio asmens: □Iš gyvo asmens □Iš mirusio asmens □Nėra informacijos
2.7. Nurodykite mėginio ėmimo vietą (pvz., šlaunikaulis) (įrašyti):
2.8. Nurodykite mėginio (-ių) analizės metodą (-us) (įrašyti):
3. Ar asmuo vartojo medžiagas ar vaistus, kurie nebuvo analitiškai patvirtinti biologiniame mėginyje (-iuose)? □Taip □Ne □Nėra informacijos
Jeigu „Taip“ įrašykite: 3.1. Kokias medžiagas asmuo vartojo: 3.2. Kokį kiekį medžiagos asmuo vartojo (mg, ml, vnt.): 3.3. Kokiu būdu asmuo vartojo medžiagas: □Per burną □Per nosį įkvepiant □Intraveniškai □Nėra informacijos □Kita (įrašyti):
3.4. Kokios fizinės formos medžiagą (-as) vartojo asmuo? □Milteliai □Tabletės □Kapsulės □Skystis □Nėra informacijos □Kita (įrašyti):
3.5. Ar buvo paimtas medžiagos (-ų), kurią (-ias) vartojo asmuo, mėginys? □Taip □Ne □Nėra informacijos 3.5.1. Jeigu „Taip“, kas buvo nustatyta paimtos medžiagos (-ų) mėginyje ir kokios koncentracijos (įrašyti):
3.6. Iš kur asmuo įsigijo medžiagą (-as), kurią vartojo? □Pirko internetu □Iš draugų/pažįstamų □Iš narkotikų prekeivio □Nėra informacijos □Kita (įrašyti):
4. Jeigu asmuo mirė, ar buvo nustatyta mirties priežastis? □Taip □Ne □Nėra informacijos
4.1. Jeigu „Taip“, įrašykite mirties priežastį:
5. Jeigu asmuo nemirė (t. y. nemirtinas apsinuodijimas), kodėl įvykis buvo laikomas svarbiu: □Kilo pavojus gyvybei □Nebuvo pavojaus gyvybei, tačiau būtinas gydymas ligoninėje □Dėl nuolatinės ar reikšmingos negalios □Nėra informacijos □Kita (įrašyti):
6. Jeigu asmuo nemirė (t. y. nemirtinas apsinuodijimas), kokios buvo šio įvykio pasekmės pacientui: □Visiškai pasveiko □Pasveiko, tačiau liko pasekmės (įrašyti kokios):
□Nepasveiko, dar sveiksta □Nėra informacijos □Kita (įrašyti):
|
|
Įvykio aplinkybės (įrašyti)
· Apibūdinkite įvykį kuo detaliau, įskaitant simptomus ir klinikinius požymius; · Įtraukite susijusius tyrimus ir laboratorinius duomenis; · Išvardykite bet kokį gydymą ligoninėje, įskaitant paskirtus vaistus ir dozes;
Įrašyti*:
*Jei informacijos nėra, įrašykite „Nėra informacijos“.
|
|
Papildoma informacija (pažymėti arba įrašyti)
· Įrašykite bet kokią su įvykiu, susijusią papildomą informaciją (pvz., ligos istorija, alergijos, kraujo spaudimas, vartojami vaistai, nėštumas ir pan.):
· Ar šis atvejis susijęs su kitais apsinuodijimo/mirties atvejais? □Taip □Ne □Nėra informacijos
Jeigu „Taip“ įrašykite visą turimą informaciją apie kitus panašius atvejus (pvz., kiek ir kokių atvejų):
|
|
___________ _____________________ (vadovo pareigų pavadinimas) (parašas) (vardas ir pavardė) ____________________ (rengėjo vardas, pavardė, telefonas) |
______________________
PASTABA. Formos laukus, kuriems informacijos neturima, palikti neužpildytus.