RASEINIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL KELEIVIŲ (ĮSKAITANT IR MOKINIUS) VEŽIMO ORGANIZAVIMO, VEŽĖJŲ IŠLAIDŲ (NEGAUTŲ PAJAMŲ), SUSIJUSIŲ SU TRANSPORTO LENGVATŲ TAIKYMU, BEI NUOSTOLIŲ, SUSIDARIUSIŲ KELEIVIŲ VEŽIMO REGULIARIAISIAIS VIETINIO (MIESTO IR PRIEMIESTINIO) SUSISIEKIMO MARŠRUTAIS, KOMPENSAVIMO TVARKOS APRAŠO patvirtinimo
2022 m. birželio 30 d. Nr. TS-193
Raseiniai
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 7 ir 33 punktais, 8 straipsnio 1 ir 3 dalimis, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 36 straipsnio 1, 3 dalimis, Lietuvos Respublikos transporto veiklos pagrindų įstatymo 13 straipsniu, Raseinių rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a :
1. Patvirtinti keleivių (įskaitant ir mokinius) vežimo organizavimo, vežėjų išlaidų (negautų pajamų), susijusių su transporto lengvatų taikymu, bei nuostolių, susidariusių keleivių vežimo reguliariaisiais vietinio (miesto ir priemiestinio) susisiekimo maršrutais, kompensavimo tvarkos aprašą (pridedama).
2. Leisti keleivių vežėjams, vykdantiems keleivių vežimą reguliariaisiais vietinio (miesto ir priemiestinio) susisiekimo maršrutais, skaičiuojant vežėjų nuostolių kompensavimą, taikyti ne didesnį kaip 2 procentų rentabilumą.
3. Pripažinti netekusiu galios Raseinių rajono savivaldybės tarybos 2014 m. rugsėjo 25 d. sprendimą Nr. TS-311 „Dėl keleivių (įskaitant ir mokinius) vežimo organizavimo, vežėjų išlaidų (negautų pajamų), susijusių su transporto lengvatų taikymu, bei nuostolių, susidariusių keleivių vežimo reguliariaisiais vietinio (miesto ir priemiestinio) susisiekimo maršrutais, kompensavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir priedais.
Šis sprendimas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka per vieną mėnesį nuo paskelbimo ar įteikimo suinteresuotai šaliai dienos gali būti skundžiamas Regionų apygardos administracinio teismo Šiaulių rūmams (Dvaro g. 80, LT-76298 Šiauliai).
PATVIRTINTA
Raseinių rajono savivaldybės tarybos
2022 m. birželio 30 d. sprendimu Nr. TS-193
DĖL KELEIVIŲ (ĮSKAITANT IR MOKINIUS) VEŽIMO ORGANIZAVIMO, NEGAUTŲ PAJAMŲ KOMPENSAVIMO VEŽĖJAMS UŽ LENGVATINĮ KELEIVIŲ VEŽIMĄ IR NEMOKAMĄ MOKINIŲ VEŽIMĄ, TAIP PAT KELEIVINIO TRANSPORTO VEŽĖJŲ NUOSTOLIŲ, PATIRTŲ VYKDANT KELEIVINIO KELIŲ TRANSPORTO VIEŠŲJŲ PASLAUGŲ ĮSIPAREIGOJIMUS, KOMPENSAVIMO IŠ RAJONO SAVIVALDYBĖS BIUDŽETO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Keleivių (įskaitant ir mokinius) vežimo organizavimo, negautų pajamų kompensavimo vežėjams už lengvatinį keleivių vežimą ir nemokamą mokinių vežimą, taip pat keleivinio transporto vežėjų nuostolių, patirtų vykdant keleivinio kelių transporto viešųjų paslaugų įsipareigojimus, kompensavimo iš rajono Savivaldybės biudžeto tvarkos aprašas reglamentuoja keleivių (įskaitant ir mokinius) vežimo organizavimą, vežėjų išlaidų (negautų pajamų) dėl transporto lengvatų taikymo bei vežėjų nuostolių, susidariusių dėl būtinų keleivinio kelių transporto paslaugų teikimo vežant keleivius vietinio (miesto ir priemiestinio) reguliaraus susisiekimo autobusų maršrutais, kompensavimą, važiavimo išlaidų kompensavimą mokiniams.
II SKYRIUS
KELEIVIŲ VEŽIMO ORGANIZAVIMAS
3. Raseinių rajono savivaldybėje keleiviai (įskaitant mokinius) vežami reguliariaisiais vietinio (miesto ir priemiesčio) maršrutais, mokiniai taip pat vežami specialaus tipo autobusų maršrutais.
4. Raseinių rajono savivaldybės tarybos patvirtintų keleivių pervežimo vietinio reguliaraus susisiekimo autobusais maršrutų ir specialaus tipo autobusų maršrutų pakeitimai tvirtinami Raseinių rajono savivaldybės administracijos (toliau – Administracija) direktoriaus įsakymu.
5. Naujai atidaromus ir uždaromus vietinio reguliaraus susisiekimo autobusų ir specialaus tipo autobusų maršrutus tvirtina Raseinių rajono savivaldybės taryba.
6. Specialaus tipo autobusų maršrutų įkainiai yra tvirtinami Raseinių rajono savivaldybės tarybos sprendimu.
7. Maksimalų 1 kilometro tarifą keleivių vežimui vietiniais reguliaraus susisiekimo maršrutais tvirtina Raseinių rajono savivaldybės taryba.
8. Keleiviai reguliariaisiais vietinio (miesto ir priemiesčio) maršrutais Raseinių rajono savivaldybėje vežami su 100 % nuolaida.
9. Mokiniai į artimiausią atitinkamą švietimo programą vykdančią mokyklą vežami keleiviniu transportu arba specialaus tipo autobusais. Mokinių važiavimo keleiviniu transportu lengvatas nustato Lietuvos Respublikos transporto lengvatų įstatymas, Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 36 straipsnis. Siekiant užtikrinti švietimo prieinamumą, į artimiausią atitinkamą švietimo programą vykdančią mokyklą ir atgal privalo būti vežami kaimuose, miesteliuose toliau kaip 3 kilometrai nuo mokyklos gyvenantys mokiniai, kurie mokosi pagal priešmokyklinio ir bendrojo ugdymo programas, vaikai, kuriems paskirtas privalomas ikimokyklinis ugdymas, mokiniai, kurie mokosi pagal profesinio mokymo įstaigų ir neformaliojo vaikų švietimo įstaigų programas, taip pat mokiniai, kurie gyvena profesinio mokymo ir bendro ugdymo įstaigų bendrabučiuose, vaikų globos įstaigose, socializacijos centruose.
10. Važiavimo išlaidos per mėnesį kompensuojamos už 8 punkte nurodytus mokinius, mokyklų ar įstaigų darbo dienomis važiavusius į mokyklą ar įstaigą iki 40 km ir atgal vietinio reguliaraus susisiekimo autobusais. Už neformaliojo vaikų švietimo įstaigų mokinių vežimą kompensuojama ir ne darbo dienomis.
11. Važiavimo išlaidos savaitgaliais ir švenčių dienomis parvykti ir sugrįžti į mokymo įstaigas kompensuojamos už mokinius, kurie gyvena profesinio mokymo ir bendro ugdymo įstaigų bendrabučiuose, vaikų globos įstaigose, socializacijos centruose.
III SKYRIUS
NEGAUTŲ PAJAMŲ UŽ MOKINIŲ VEŽIMĄ KOMPENSAVIMAS
13. Vežėjų, įregistruotų Raseinių rajono savivaldybėje (toliau- Savivaldybė), negautos pajamos nemokamai vežant mokinius ir kitus keleivius vietiniais reguliaraus susisiekimo autobusų maršrutais ir specialaus tipo autobusais, atlyginamos pagal sutartis, sudarytas tarp vežėjų ir Savivaldybės.
14. Mokslo metų pradžioje (iki rugsėjo 15 d.) mokymo, ugdymo įstaigos, vadovaujantis Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2020 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. V-2014 patvirtinta Mokinio pažymėjimo išdavimo ir naudojimo tvarka, privalo sutvarkyti mokinio pažymėjimus: pratęsti jų galiojimo terminus, patikslinti važiavimo keleiviniu transportu maršrutą, mokyklos pavadinimą ir kt.
15. Mokymo, ugdymo įstaigos mokslo metų pradžioje (iki rugsėjo 15 d.) ir per mokslo metus, pasikeitus mokinio maršrutui ar važiuojančių mokinių sąrašui, privalo pateikti Adminstracijos Švietimo ir sporto skyriui ir vežėjams mokinių, kurie naudosis vežėjų paslaugomis, sąrašus, patvirtintus ugdymo, mokymo įstaigos vadovo, nurodant mokinio vardą, pavardę, mokinio pažymėjimo Nr., maršrutą, nuo kokios iki kokios stotelės ir kokiomis savaitės dienomis važiuoja. Vežėjai, gavę iš mokymo įstaigų sąrašus, suskaičiuoja važiavusių mokinių dienos ir savaitės bilietų kainas.
16. Pagal pateiktus sąrašus vežėjai apskaičiuoja per mėnesį negautas dėl nemokamo mokinių vežiojimo pajamas (kiekvieną mokslo dieną važiuojantiems mokiniams: mokslo dienų skaičius dauginamas iš dienos bilietų kainos, atskiromis dienomis važiuojantiems mokiniams: savaitės bilietų kainos dauginamos iš 4,3 (52 sav.: 12 mėn.).
17. Pasibaigus ataskaitiniam kalendoriniam mėnesiui, vežėjai iki kito mėnesio 10 d. pateikia Administracijos Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriui ataskaitas apie nemokamai į mokymo įstaigas važiavusių mokinių bilietų skaičių, paskaičiuotas kompensacijas už nemokamą mokinių vežimą. Administracijos Vietinio ūkio ir turto valdymo skyrius gali pareikalauti iš vežėjų ir kitų papildomų dokumentų, kuriais remiantis buvo parengtos ataskaitos.
18. Už ataskaitų pateikimą laiku ir nustatyta tvarka, jų duomenų teisingumą atsako vežėjai, surašę ir patvirtinę šias ataskaitas.
19. Administracijos Vietinio ūkio ir turto valdymo skyrius iš vežėjų gautas ataskaitas apie nemokamą mokinių vežimą kartu su per E. Sąskaitą pateiktomis sąskaitomis faktūromis pateikia apmokėjimui Administracijos Centralizuotos buhalterinės apskaitos skyriui.
20. Savivaldtbės bendrojo lavinimo mokyklų, papildomo ugdymo įstaigų, profesinio mokymo įstaigų, vaikų globos mokiniams, važiuojantiems į mokymo įstaigas maršrutais, kuriuos aptarnauja kitų rajonų vežėjai, patirtos išlaidos kompensuojamos už pateiktus bilietus. Su šiais vežėjais atskiros sutartys nesudaromos. Mėnesiui pasibaigus, mokiniai turi pateikti bilietus savo mokymo įstaigai. Mokiniams priklausančios kompensacijos apskaičiuojamos ir išmokamos vadovaujantis mokymo įstaigos vadovo patvirtinta tvarka.
IV SKYRIUS
NEGAUTŲ PAJAMŲ DĖL TRANSPORTO LENGVATŲ TAIKYMO KELEIVIAMS KOMPENSAVIMAS
21. Savivaldybėje įregistruotų vežėjų negautos pajamos dėl keleiviams suteiktų važiavimo vietinio (miesto ir priemiestinio) reguliaraus susisiekimo autobusais lengvatų, nustatytų Lietuvos Respublikos transporto lengvatų įstatyme atlyginamos pagal sutartis, sudarytas tarp vežėjų ir Savivaldybės.
22. Pasibaigus ataskaitiniam kalendoriniam mėnesiui, vežėjai iki kito mėnesio 10 d. pateikia Administracijos Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriui ataskaitas apie keleiviams su nuolaida parduotus važiavimo vietinio (miesto ir priemiestinio) reguliaraus susisiekimo autobusais bilietus. Ataskaitoje nurodoma nuolaida procentais, parduotų su nuolaida bilietų skaičius, negautos dėl keleiviams suteiktų važiavimo vietinio reguliaraus susisiekimo autobusais lengvatų pajamų atlyginimo dydis eurais. Administracijos Vietinio ūkio ir turto valdymo skyrius gali pareikalauti iš vežėjų ir kitų papildomų dokumentų, kuriais remiantis buvo parengtos ataskaitos.
23. Už ataskaitų pateikimą laiku ir nustatyta tvarka, jų duomenų teisingumą atsako vežėjai, surašę ir patvirtinę šias ataskaitas ir pateikę sąskaitas-faktūras.
V SKYRIUS
VEŽĖJŲ NUOSTOLIŲ KOMPENSACIJŲ APSKAIČIAVIMO TVARKA
25. Įvertinus tai, kad vežant keleivius reguliariais vietinio susisiekimo maršrutais nustatyti vežimo tarifai turi tiesioginę įtaką vežėjų nuostoliams susidaryti, Administracija, išduodanti vežėjams leidimus vežti keleivius vietinio (miesto ir priemiesčio) reguliaraus susisiekimo autobusų maršrutais ir nustačiusi, kad šie maršrutai visuomenei yra reikalingi, tačiau vežėjams nuostolingi, kiekvieną mėnesį šiems vežėjams iš Savivaldybės biudžete tam tikslui numatytų lėšų kompensuoja patirtus nuostolius pagal sudarytas su vežėjais visuomenės aptarnavimo sutartis.
26. Vežėjo patirtų per mėnesį nuostolių kompensacijų, susijusių su viešųjų paslaugų sutartimi, dydžiai apskaičiuojami pagal formulę:
100 + r
K = [((R – R(n)) x M + M(o)) x S] x ––––––––– – (P + A), Eur,
100
kur:
K – vežėjo nuostolių kompensacijos dydis, Eur;
R – planuotas autobusų reisų skaičius reguliaraus susisiekimo maršrutu per mėnesį, autobusams važiuojant iš maršruto pradžios iki jo grįžimo į maršruto pradžią, vnt.;
R(n) – nutrauktų (neįvykdytų) per mėnesį autobusų reisų skaičius, vnt.;
M – reguliaraus susisiekimo maršruto ilgis, autobusui važiuojant nuo maršruto pradžios iki jo grįžimo į maršruto pradžią, km;
M(o) – nulinė rida per mėnesį, reikalinga reguliaraus susisiekimo maršrutui pradėti ir baigti, t. y. rida autobusui važiuojant iš garažo (stovėjimo vietos) į maršruto pradžią prieš pradedant darbą maršrute, o darbą maršrute baigus – grįžtant iš maršruto galinio punkto į garažą (stovėjimo vietą), km;
S – autobuso faktinė 1 km ridos reguliaraus susisiekimo maršrutuose savikaina (vežėjo patirtos dėl keleivių vežimo maršrutuose išlaidos, padalytos iš šiuose maršrutuose atliktos ridos) Eur/km; savikaina nustatoma pagal vežėjo įmonės buhalterinės apskaitos duomenis, sudarytus pagal įmonės patvirtintą apskaitos politiką; (į savikainą turi būti įtrauktos išlaidos, patiriamos keleivių vežimams reguliaraus susisiekimo maršrutais atlikti, tarp jų – tiesiogiai susijusių su šiais vežimais netiesioginių išlaidų (sąnaudų) dalys ir bendrųjų bei administracinių ir finansinės veiklos sąnaudų dalys, tenkančios šiems vežimams);
r– sutartimi tarp kompetentingos įstaigos ir vežėjo nustatytas rentabilumas, įvertinant pagrįstą pelną;
P – už keleivių vežimą reguliaraus susisiekimo maršrutuose per mėnesį faktiškai iš keleivių surinktos pajamos, Eur;
A – priklausančios vežėjams kompensacijos (negautų pajamų atlyginimas) dėl keleiviams teikiamų važiavimo lengvatų, nustatytų Lietuvos Respublikos transporto lengvatų įstatymu, gaunamos iš savivaldybių biudžetų, Eur.
Jei vežėjas aptarnauja daugiau kaip vieną maršrutą, kompensacijos K formulės dalis ((R – Rn) × M + Mo)), išreiškianti vežėjo atliekamą ridą maršrutuose per mėnesį, turi susidėti iš tiek dedamųjų R, Rn, M ir Mo, kiek maršrutų aptarnauja vežėjas, t. y.:
((R – R(n)) x M + M(o)) = ((R1 – R(1n)) x M(1) + M(o1)) + ((R2 – R(2n)) x M(2) + M(o2)) + ... ir t. t.
VI SKYRIUS
VEŽĖJŲ NUOSTOLIŲ KOMPENSAVIMO IŠ SAVIVALDYBĖS BIUDŽETO TVARKA
27. Vežėjų patirti nuostoliai kompensuojami iš Savivaldybės biudžeto pagal viešųjų paslaugų teikimo sutartis, sudarytas tarp vežėjų ir Administracijos dėl būtinų keleivinio kelių transporto paslaugų teikimo visuomenei. Pagal šias sutartis vežėjai, pasibaigus ataskaitiniam kalendoriniam mėnesiui, iki kito mėnesio 25 dienos pateikia Administracijai patirtų nuostolių, susidariusių dėl keleivinio kelių transporto viešųjų paslaugų reguliaraus susisiekimo maršrutuose teikimo, ataskaitas. Kartu su šiomis ataskaitomis vežėjai turi pateikti Administracijai įmonės vadovo ir vyriausiojo finansininko parašais patvirtintas pažymas apie šios tvarkos aprašo IV skyriuje pateiktos formulės sudedamųjų dalių (R, R(n), M, M(o), S, P, A, r) reikšmes, nurodydami, kaip kiekviena iš šių reikšmių buvo nustatyta arba apskaičiuota, ir per E. Sąskaitą pateiktą sąskaitą- faktūrą.
28. Administracija, siekdama įsitikinti vežėjų ataskaitose nurodytų duomenų teisingumu, gali pareikalauti iš vežėjų ir kitų papildomų ataskaitų ar dokumentų, pvz.: buhalterinių ataskaitų apie patirtas išlaidas vežant keleivius reguliaraus susisiekimo autobusais, ataskaitų apie planuotus reguliaraus susisiekimo autobusų reisus ir jų faktišką įvykdymą, maršrutų ridą, nulinę ridą, ir kt., tiesiogiai ar netiesiogiai susijusių su nuostolių skaičiavimais, kurių pagrindu buvo sudaryta ataskaita, arba patikrinti reikalingus dokumentus vežėjų įmonėse. Administracija gali, bet ne ilgiau kaip iki 2 mėnesių, užlaikyti vežėjų patirtų nuostolių kompensavimą tam, kad patikrintų vežėjų pateiktas papildomas ataskaitas ar dokumentus arba patikrintų juos vežėjų įmonėse ir įsitikintų jų teisingumu.
29. Vežėjas, apskaičiavęs, kad per ataskaitinį kalendorinį mėnesį jis patyrė daugiau (mažiau) išlaidų, nei jam buvo kompensuota (atlyginta), turi raštu kreiptis į Administraciją dėl permokos (nepriemokos) grąžinimo (išskaičiavimo) ar sumokėjimo ir pateikti patikslintą atitinkamo ataskaitinio kalendorinio mėnesio ataskaitą ir dokumentų, pagrindžiančių permokos (nepriemokos) susidarymą, kopijas.
30. Administracija, įvertinusi vežėjų ataskaitas ir kitus papildomus dokumentus, kompensuoja vežėjų patirtus per praėjusį mėnesį nuostolius dėl keleivių vežimo vietinio (priemiestinio) reguliaraus susisiekimo autobusų maršrutais.
31. Administracija, pasibaigus kalendoriniams metams, gali pareikalauti iš vežėjo pateikti praėjusiais kalendoriniais metais patirtų nuostolių, vykdant keleivinio kelių transporto viešųjų paslaugų įsipareigojimus, ataskaitą. Jeigu metinė pajamų, kompensacijų už lengvatomis besinaudojančius keleivius ir vežėjo nuostolių kompensacijų suma yra didesnė už metinę paslaugos savikainą, nustatytą viešųjų paslaugų teikimo sutarties sudarymo metu (įvertinus rentabilumą), kompetentinga įstaiga turi teisę pareikalauti iš vežėjo išrašyti kreditinę sąskaitą, atitinkamai mažinant metinę vežėjo nuostolių kompensacijos sumą.
VII SKYRIUS
ATSAKOMYBĖ IR SANKCIJOS
32. Už ataskaitų apie patirtus nuostolius dėl keleivių vežimo reguliaraus susisiekimo autobusų maršrutais pateikimą laiku ir nustatyta tvarka, jose esančių duomenų teisingumą atsako vežėjai, surašę ir patvirtinę šias ataskaitas.
33. Administracija, nustačiusi, kad vežėjai sąmoningai pažeidžia įstatymų ar kitų teisės aktų, reglamentuojančių vežėjų veiklos apskaitą ir ataskaitų rengimą, reikalavimus arba su jomis sudarytas sutartis, taip pat klastoja arba iškraipo ataskaitas, nekompensuoja šių vežėjų per ataskaitinį mėnesį, kurį buvo padarytas pažeidimas, patirtų nuostolių arba taiko kitas sutartyje su vežėju numatytas sankcijas, arba gali pagal savo kompetenciją teisės aktų nustatyta tvarka sustabdyti ar panaikinti šiems vežėjams išduotas veiklos licencijas ar leidimus vežti keleivius reguliaraus susisiekimo keleiviniu kelių transportu.
34. Administracija, nustačiusi, kad vežėjai padarė šio tvarkos aprašo 32 punkte minimus pažeidimus, bet jiems už ataskaitinį mėnesį, kurį buvo padarytas pažeidimas (-ai), jau buvo išmokėta patirtų nuostolių dėl keleivių vežimo reguliaraus susisiekimo autobusų maršrutais kompensacija, šios išmokėtos kompensacijos sumą išskaičiuoja iš numatomos už kitą ataskaitinį mėnesį (kitus ataskaitinius mėnesius) išmokėti kompensacijos bei gali pagal savo kompetenciją teisės aktų nustatyta tvarka sustabdyti ar panaikinti šiems vežėjams išduotas veiklos licencijas ar leidimus vežti keleivius reguliaraus susisiekimo keleiviniu kelių transportu.
VIII SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
35. Vadovaujantis šiuo tvarkos aprašu negali būti kompensuojami vežėjų patirti nuostoliai dėl kitokių paslaugų teikimo ar kitokios veiklos, nenurodytų šio tvarkos aprašo 1 punkte, vykdymo. Vežėjų išlaidos dėl šio tvarkos aprašo 1 punkte nurodytų paslaugų teikimo turi būti apskaitomos atskirai.
36. Šis tvarkos aprašas gali būti keičiamas ar papildomas pasikeitus teisės aktų reikalavimams Savivaldybės tarybos sprendimu.
37. Tai, kas nereglamentuota šiame tvarkos apraše, sprendžiama taip, kaip nustatyta Lietuvos Respublikos transporto veiklos pagrindų įstatyme, Lietuvos Respublikos kelių transporto kodekse, Lietuvos Respublikos transporto lengvatų įstatyme, Lietuvos Respublikos švietimo įstatyme ir kituose teisės aktuose. Tvarkos aprašo nuostatos galioja tiek, kiek neprieštarauja tvarkos aprašo 2 punkte nurodytiems ir kitiems Lietuvos Respublikos teisės aktams.