VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS
PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS
VIRŠININKAS

 

 

ĮSAKYMAS

DĖL VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS VIRŠININKO 2004 M. VASARIO 9 D. ĮSAKYMO NR. VA-13 „DĖL METINĖS GYVENTOJO (ŠEIMOS) TURTO DEKLARACIJOS FORMOS IR JOS UŽPILDYMO, TEIKIMO IR TIKSLINIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2023 m. gruodžio 11 d. Nr. VA-92

Vilnius

 

 

Pakeičiu Metinės gyventojo (šeimos) turto deklaracijos FR0001 formos ir jos priedų užpildymo, teikimo ir tikslinimo taisykles, patvirtintas Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. vasario 9 d. įsakymu Nr. VA-13 „Dėl Metinės gyventojo (šeimos) turto deklaracijos formos ir jos užpildymo, teikimo ir tikslinimo taisyklių patvirtinimo“:

1. Pakeičiu 3.2.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.2.1. GTDĮ 2 straipsnio 1 dalies 1, 3, 5–24, 28–33, 35, 38 punktuose nurodytų gyventojų sutuoktiniai ir kartu gyvenantys vaikai (įvaikiai) iki 18 metų, kurie privalo deklaruoti turtą tik tuo atveju, jeigu jie yra nuolatiniai Lietuvos gyventojai.

Nepilnamečių šeimos narių turtą savo deklaracijoje deklaruoja vienas iš tėvų (įtėvių);“.

2. Pakeičiu 4 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

4. GTDĮ 2 straipsnio 1 dalies 1–24, 28–33, 35–38 punktuose nurodyti gyventojai ir GTDĮ 2 straipsnio 1 dalies 1, 3, 5–24, 28–33, 35, 38 punktuose nurodytų gyventojų šeimų nariai privalo deklaruoti tiek Lietuvoje, tiek užsienio valstybėse ataskaitinių metų gruodžio 31 d. turėtą turtą, išvardytą GTDĮ 3 straipsnio 1 dalyje.“

3. Pakeičiu 5 punktą ir jį išdėstau taip:

5. Kandidatai į valstybės politikus ir Europos Parlamento narius, renkamus nuo Lietuvos Respublikos, taip pat kandidatai į GTDĮ 2 straipsnio 1 dalies 5 punkte (nuo 2024 m. sausio 1 d. – išskyrus kandidatus į valstybės tarnautojo pareigas), 6–23, 29–33, 35 ir 38 punktuose išvardytas pareigas privalo deklaruoti tiek Lietuvoje, tiek užsienio valstybėse kalendorinių metų, einančių prieš kalendorinius metus, kuriais jie kandidatavo į tas pareigas, gruodžio 31 d. turėtą GTDĮ 3 straipsnio 1 dalyje nurodytą turtą.

Jei kandidatai į šias pareigas yra deklaravę tų kalendorinių metų gruodžio 31 d. turimą turtą, tai tų pačių ataskaitinių metų gruodžio 31 d. turėto turto iš naujo deklaruoti neprivalo.“

4. Pakeičiu 7.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

7.2. gyventojai, pageidaujantys gauti paramą būstui įsigyti ar išsinuomoti, ir jų šeimų nariai Lietuvos Respublikos paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatyme nustatytais atvejais privalo deklaruoti kalendorinių metų, einančių prieš metus, kuriais pateikiamas prašymas suteikti paramą būstui įsigyti ar išsinuomoti, gruodžio 31 dieną Taisyklių 9 punkte nurodytą turimą turtą, įskaitant kalendoriniais metais gautas pajamas. Pagal Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 94 straipsnio 3 dalies 5 punktą užsieniečiams, kuriems suteikta laikinoji apsauga, siekiantiems gauti būsto nuomos mokesčio dalies kompensaciją, netaikomi Lietuvos Respublikos paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo 10 straipsnio 1 punkte nustatyti reikalavimai, t. y. jiems netaikomas reikalavimas deklaruoti turtą (įskaitant pajamas) GTDĮ nustatyta tvarka.“

5. Pakeičiu 8 punktą ir jį išdėstau taip:

8. Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos rinkimų kodekso 110 straipsnio nuostatomis, gyventojai, nuo 2022 m. rugsėjo 1 d. aukojantys savarankiškam politinės kampanijos dalyviui, išskyrus asmenis, kurių piniginė auka (aukų suma) vienam savarankiškam politinės kampanijos dalyviui per politinę kampaniją neviršija 0,03 rinkimuose taikomo vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (VMDU) dydžio, suapvalinto iki artimiausios dešimties (toliau – gyventojai, aukojantys savarankiškam politinės kampanijos dalyviui), privalo deklaruoti:

8.1. paskutinių praėjusių kalendorinių metų, einančių prieš metus, kuriais auka teikiama, metines pajamas (kai auka teikiama po einamųjų metų gegužės 1 dienos),

8.2. užpraeitų kalendorinių metų metines pajamas (kai auka teikiama iki einamųjų metų gegužės 1 dienos).

Auką savo rinkimų politinei kampanijai finansuoti teikiantys kandidatai vienmandatėse apygardose ir referendumo iniciatoriai turi deklaruoti ne tik metines pajamas, bet ir GTDĮ nustatyta tvarka pinigines lėšas, turėtas paskutinių praėjusių metų gruodžio 31 d. (kai auka teikiama po einamųjų metų gegužės 1 d.) arba užpraeitų kalendorinių metų gruodžio 31 d. (kai auka teikiama po einamųjų metų gegužės 1 d.).

6. Papildau 81 punktu:

81. Vadovaudamiesi GTDĮ ir Lietuvos Respublikos politinių organizacijų įstatymo nuostatomis, politinės organizacijos nariai, kurių politinės organizacijos nario mokestis per kalendorinius metus yra didesnis nei 360 eurų, privalo deklaruoti paskutinių praėjusių kalendorinių metų gruodžio 31 d. turimą GTDĮ 3 straipsnio 1 dalyje nurodytą turtą, įskaitant per tuos metus gautas pajamas (kai nario mokestis mokamas po gegužės 1 dienos), arba užpraeitų kalendorinių metų gruodžio 31 d. turimą turtą, įskaitant per tuos metus gautas pajamas (kai nario mokestis mokamas iki gegužės 1 dienos).“

7. Pakeičiu 9.1 papunkčio pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

9.1. GTDĮ 2 straipsnio 1 dalies 1–24, 28–33, 35–38 punktuose nurodyti gyventojai turi deklaruoti šį turtą:“

8. Pakeičiu 10 punkto antrąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

„Kartu gyvenantys (bendrą ūkį turintys) sutuoktiniai (nurodyti GTDĮ 2 straipsnio 1 dalies 1, 3, 5–24, 29–33, 35, 38 punktuose) gali užpildyti ir teikti vieną bendrą šeimos deklaraciją arba atskiras gyventojo deklaracijas.“

9. Pakeičiu 101 punktą ir jį išdėstau taip:

101. Jeigu gyventojams ir jų šeimų nariams, jau deklaravusiems ataskaitinių metų (ataskaitinio laikotarpio) turtą (įskaitant pajamas) dėl piniginės socialinės paramos arba paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti ar sumokėto didesnio nei 360 eurų politinės organizacijos nario mokesčio, yra nustatyta pareiga deklaruoti turtą ir dėl ataskaitiniais metais eitų GTDĮ 2 straipsnio 1 dalyje nurodytų pareigų, tai antrą kartą tų pačių ataskaitinių metų deklaracijų jiems pateikti nereikia. Pavyzdžiui, gyventojas 2019-02-15 pateikė deklaraciją dėl paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti (turto deklaracijos 6 laukelyje nurodė 805 deklaravimo priežasties kodą). Gyventojas ataskaitiniais metais ėjo kurias nors Taisyklių 1 priedo I–III skyriuose išvardytas pareigas ir dėl šios priežasties jam taip pat atsirado pareiga deklaruoti turtą (tarkim, kaip valstybės tarnautojui). Antrą kartą pateikti deklaracijos jam nereikia, nes pateiktoje deklaracijoje yra nurodyti ne tik turto, bet ir pajamų duomenys, reikalingi savivaldybės institucijai, nagrinėjant paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti suteikimo klausimą.

Jeigu gyventojams ir jų šeimų nariams, jau deklaravusiems ataskaitinių metų turtą dėl tais metais eitų GTDĮ 2 straipsnio 1 dalyje nurodytų pareigų, atsiranda pareiga deklaruoti tų pačių ataskaitinių metų (ataskaitinio laikotarpio) turtą (įskaitant pajamas) dėl piniginės socialinės paramos arba paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti gavimo, tai tų ataskaitinių metų (ataskaitinio laikotarpio) turto deklaracija turi būti pateikta antrą kartą. Kitaip nei anksčiau pateiktoje deklaracijoje, vėlesnėje deklaracijoje turi būti nurodytas ne tik turimas turtas, bet ir tais ataskaitiniais metais (ataskaitiniu laikotarpiu) gautos pajamos. Pavyzdžiui, gyventojas 2019-02-15 turtą deklaravo dėl ataskaitiniais metais eitų kurių nors Taisyklių 1 priedo I–III skyriuose išvardytų pareigų, tarkim, kaip valstybės tarnautojas (turto deklaracijos 6 laukelyje nurodė 701 pareigybės kodą). Šis gyventojas pageidauja gauti paramą būstui įsigyti ar išsinuomoti, todėl turtą privalo deklaruoti ir dėl šios priežasties. Atsižvelgiant į tai, kad jo pateiktoje deklaracijoje pajamos nebuvo nurodytos, tų pačių ataskaitinių metų deklaracija (6 laukelyje įrašius 805 priežasties kodą) turi būti pateikta, o joje turi būti nurodyti ne tik turto, bet ir pajamų duomenys, reikalingi savivaldybės institucijai, nagrinėjant paramos būstui įsigyti (išsinuomoti) suteikimo klausimą.

Finansinę paskatą pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms gauti pageidaujantiems gyventojams ir jų šeimų nariams, privalantiems deklaruoti turtą ir dėl ataskaitiniais metais GTDĮ 2 straipsnio 1 dalyje nurodytų eitų pareigų ar priežasčių, antrą kartą tų pačių ataskaitinių metų turto deklaracijos teikti nereikia, nesvarbu, dėl kokios priežasties deklaracija jau buvo pateikta.“

10. Pakeičiu 11 punktą ir jį išdėstau taip:

11. Jeigu gyventojas, nurodytas GTDĮ 2 straipsnio 1 dalyje, ataskaitiniais metais nutraukė santuoką (mirė), tai buvęs (mirusįjį pergyvenęs) sutuoktinis turto tų ataskaitinių metų, kuriais santuoka buvo nutraukta (kuriais sutuoktinis mirė), deklaruoti neprivalo, jeigu tokia prievolė jam neatsiranda dėl jo paties tais metais eitų pareigų, paramos būstui įsigyti (išsinuomoti), piniginės socialinės paramos arba finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms gavimo, savarankiškam politinės kampanijos dalyviui teikiamų aukų arba sumokėto politinės organizacijos nario mokesčio.“

11. Pakeičiu 12 punktą ir jį išdėstau taip:

12. GTDĮ 2 straipsnio 1 dalyje nurodytiems gyventojams, išskyrus pageidaujančius gauti piniginę socialinę paramą, atskaitinę turto deklaraciją teikiančius asmenis, nurodytus Taisyklių 6 punkte, ir gyventojus, pageidaujančius gauti paramą būstui įsigyti ar išsinuomoti, GPMĮ 27 straipsnyje yra nustatyta pareiga pateikti ir atitinkamo mokestinio laikotarpio pajamų mokesčio deklaracijas.

Mokesčių administratorius, remdamasis MAĮ 77 straipsniu, suteikiančiu jam teisę atleisti mokesčių mokėtoją nuo prievolės pateikti mokesčio deklaraciją ar kitus dokumentus tais atvejais, kai reikalinga informacija gaunama iš trečiųjų šaltinių, taip pat ir kitais atvejais, nustato, kad nereikia teikti metinės pajamų mokesčio deklaracijos gyventojams, aukojantiems savarankiškam politinės kampanijos dalyviui, taip pat politinės organizacijos nariams, kurių politinės organizacijos nario mokestis per kalendorinius metus viršija 360 eurų, deklaravusiems pajamas Metinėje gyventojo (šeimos) turto deklaracijoje, jeigu prievolė deklaruoti pajamas neatsiranda ir dėl kitų priežasčių, nurodytų GTDĮ ar GPMĮ (pavyzdžiui, dėl vykdytos individualios veiklos, eitų pareigų ir pan.). Tačiau savarankiškam politinės kampanijos dalyviui aukojantis gyventojas ar politinės organizacijos narys, kurio politinės organizacijos nario mokestis per kalendorinius metus viršija 360 eurų, kuriam prievolė deklaruoti metines pajamas atsiranda ir dėl kitų priežasčių (pavyzdžiui, dėl vykdytos individualios veiklos, jo paties ar šeimos nario eitų pareigų), pagal GPMĮ 27 straipsnį turi pateikti ir metinę pajamų mokesčio deklaraciją, nesvarbu, kad ataskaitinių metų pajamas jie yra deklaravę Metinės gyventojo (šeimos) turto deklaracijos FR0001P priede.

Ir priešingai, savarankiškam politinės kampanijos dalyviui aukojančiam gyventojui (išskyrus auką savo rinkimų politinei kampanijai finansuoti teikiantį kandidatą vienmandatėje rinkimų apygardoje ir referendumo iniciatorių), ataskaitinių metų pajamas deklaravusiam metinėje pajamų mokesčio deklaracijoje, Metinės gyventojo (šeimos) turto deklaracijos pateikti nereikia, jeigu prievolė deklaruoti turtą neatsiranda ir dėl kitų GTDĮ 2 straipsnyje nurodytų priežasčių. Auką savo rinkimų politinei kampanijai finansuoti teikiančiam kandidatui vienmandatėje rinkimų apygardoje ir referendumo iniciatoriui, pajamas deklaravusiam metinėje pajamų mokesčio deklaracijoje, Metinėje gyventojo (šeimos) turto deklaracijoje pajamų deklaruoti nereikia, tačiau šioje deklaracijoje jis privalo deklaruoti Taisyklių 8.2 papunktyje nurodytų ataskaitinių metų gruodžio 31 d. turimas pinigines lėšas, kaip tai nustatyta Rinkimų kodekso 110 straipsnyje.

Politinės organizacijos nariui, kurio politinės organizacijos nario mokestis per kalendorinius metus viršija 360 eurų, Taisyklių 81 punkte nurodytų ataskaitinių metų pajamas deklaravusiam metinėje pajamų mokesčio deklaracijoje, Metinėje gyventojo (šeimos) turto deklaracijoje pajamų deklaruoti nereikia, tačiau šioje deklaracijoje jis privalo deklaruoti ataskaitinių metų gruodžio 31 d. turimą GTDĮ 3 straipsnio 1 dalyje nurodytą turtą.“

12. Pakeičiu 15.1.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

15.1.6. FR0001P priede turi būti nurodomos per ataskaitinį laikotarpį (ataskaitinius metus) gautos pajamos.“

13. Pakeičiu 21 punktą ir jį išdėstau taip:

21. FR0001T priedo 11 laukelyje „Ataskaitiniai metai“ turi būti įrašomi tie kalendoriniai metai, kurių duomenys pateikiami. Šį laukelį užpildo GTDĮ 2 straipsnio 1 dalies 1–23, 26–33, 35–38 punktuose nurodyti gyventojai ir GTDĮ 2 straipsnio 1 dalies 1, 3, 5–23, 28–33, 35, 38 punktuose nurodytų gyventojų sutuoktiniai.“

14. Pakeičiu 28.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

28.1. įsigijimo (faktinė) kaina;“.

15. Pakeičiu 44.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

44.1. faktinė įsigijimo kaina (jei ši vertė yra nurodyta FR0001V priede deklaruojamo turto įsigijimo dokumentuose);“.

16. Pakeičiu 51 punktą ir jį išdėstau taip:

51. FR0001L priede GPMĮ 2 straipsnio 1 dalies 1–24, 27–33, 35–38 punktuose nurodyti gyventojai privalo deklaruoti visas didesnes nei 1 500 eurų lėšas, ataskaitinių metų (ataskaitinio laikotarpio) pabaigoje turėtas tiek Lietuvos, tiek užsienio valstybių bankuose ir ne bankuose, įskaitant ataskaitinių metų (laikotarpio) pabaigoje tebeturimas pasiskolintas pinigines lėšas ir individualios įmonės savininko į savo įmonę įneštas ir neatsiimtas pinigines lėšas.

GTDĮ 2 straipsnio 1 dalies 26 punkte nurodyti gyventojai FR0001L priede privalo deklaruoti tik ne Lietuvos bankuose turimas lėšas (t. y. visas užsienyje turimas lėšas (tiek bankuose, tiek ne bankuose) ir Lietuvoje ne bankuose turimas lėšas, kurių bendra suma yra didesnė nei 1 500 eurų.“

17. Pakeičiu 99 punktą ir jį išdėstau taip:

99. FR0001P priedą turi užpildyti tik gyventojai, pageidaujantys gauti piniginę socialinę paramą (įskaitant ir jų šeimų narius), paramą būstui įsigyti ar išsinuomoti (įskaitant ir jų šeimų narius), gyventojai, aukojantys savarankiškam politinės kampanijos dalyviui, politinių organizacijų nariai, per kalendorinius metus sumokėję didesnį nei 360 eurų politinės organizacijos nario mokestį. Pagal MAĮ 77 straipsnį gyventojai, aukojantys savarankiškam politinės kampanijos dalyviui, taip pat politinių organizacijų nariai, per kalendorinius metus sumokėję didesnį nei 360 eurų politinės organizacijos nario mokestį, FR0001P priedo neprivalo užpildyti, jeigu jie ataskaitinių metų pajamas pagal GPMĮ yra deklaravę metinėje pajamų mokesčio deklaracijoje.“

18. Pakeičiu 101 punkto antrąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

Gyventojai, aukojantys savarankiškam politinės kampanijos dalyviui, politinių organizacijų nariai, per kalendorinius metus sumokėję didesnį 360 eurų politinės organizacijos nario mokestį, FR0001P priede turi deklaruoti per deklaracijoje nurodytus ataskaitinius metus visų rūšių visas gautas pajamas, neatėmę sumokėtų (išskaičiuotų) mokesčių (įmokų), taip pat sumokėto pajamų mokesčio sumų.“

19. Pakeičiu 102 punktą ir jį išdėstau taip:

102. FR0001P priede pajamos turi būti nurodomos pagal pajamų rūšis. Piniginę socialinę paramą gauti pageidaujantys gyventojai kiekvieno mėnesio pajamas turi surašyti į skirtingas eilutes (pavyzdžiui, gyventojas turi deklaruoti pajamas nuo 2020-11-01 iki 2021-10-31; nurodytu laikotarpiu jis dirbo ir gavo su darbo santykiais susijusių pajamų 2020 m. lapkričio ir gruodžio mėnesiais bei 2021 m. sausio mėnesį, todėl FR0001P priede šios pajamos turi būti nurodytos skirtingose eilutėse: 2020 m. lapkričio mėnesio – vienoje eilutėje, 2020 m. gruodžio mėnesio – kitoje eilutėje, o 2021 m. sausio mėnesio – trečioje eilutėje). Gyventojai, aukojantys savarankiškam politinės kampanijos dalyviui, ar politinių organizacijų nariai, per kalendorinius metus sumokėję didesnį nei 360 eurų politinės organizacijos nario mokestį, taip pat gyventojai, deklaruojantys turtą pagal Lietuvos Respublikos paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymą, ir šių asmenų šeimų nariai per kalendorinius metus gautas vienos rūšies pajamas turi įrašyti vienoje eilutėje.“

20. Pakeičiu 107 punktą ir jį išdėstau taip:

107. FR0001P priedo P2 laukelyje „Data“ turi būti nurodoma pajamų gavimo data (metai ir mėnuo), kai pajamas deklaruoja piniginę socialinę paramą pageidaujantys gauti gyventojai ir šių asmenų šeimų nariai. Kai pajamas deklaruoja gyventojai, aukojantys savarankiškam politinės kampanijos dalyviui, politinių organizacijų nariai, per kalendorinius metus sumokėję didesnį nei 360 eurų politinės organizacijos nario mokestį, taip pat gyventojai, pageidaujantys gauti paramą būstui įsigyti ar išsinuomoti, ir šių asmenų šeimų nariai, P2 laukelyje turi būti nurodomi tik ataskaitiniai metai, kuriais buvo gautos pajamos.“

21. Pakeičiu 120 punktą ir jį išdėstau taip:

120. Deklaracijos 4 laukelyje „Nuolatinė gyvenamoji vieta“ turi būti nurodoma deklaracijos pateikimo metu gyventojo turima nuolatinė gyvenamoji vieta, kuri pagal GPMĮ 2 straipsnio 30 punktą yra bet kokia vieta, kurioje fizinis asmuo turi galimybę gyventi ir kurią jis įkuria, išlaiko ir naudojasi.

Gyvenamosios vietos adresas turi būti įrašomas, laikantis Adresų formavimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 23 d. nutarimu Nr. 2092 „Dėl Adresų formavimo taisyklių patvirtinimo“, nustatytos tvarkos, t. y. turi būti įrašoma: savivaldybės pavadinimas; seniūnijos (išskyrus miesto teritorijoje sudarytas seniūnijas) pavadinimas; gyvenamosios vietovės vardas; gatvės pavadinimas; pastato ar pastatų komplekso numeris; korpuso numeris (jeigu suteiktas); buto ar negyvenamosios patalpos numeris; pašto kodas.

Deklaracijos 4 laukelyje įrašius miesto pavadinimą, turi būti paliekamas vienas tuščias langelis, tada įrašomas gatvės pavadinimas, paliekamas tuščias langelis, įrašoma žodžių „gatvė“, „plentas“, „prospektas“ ir pan. santrumpa (g., pl., pr.), praleidžiamas vienas tuščias langelis ir įrašomas namo numeris, kitame langelyje dedamas brūkšnelis ir nurodomas buto numeris.“

22. Pakeičiu 122.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

122.2. GTDĮ 6 straipsnyje nurodyti kandidatai į valstybės politikus ir Europos Parlamento narius turi įrašyti vieną iš 601 ar 602 kodų, o kandidatai į GTDĮ 2 straipsnio 1 dalies 5 (išskyrus nuo 2024 m. sausio 1 d. į valstybės tarnautojus kandidatuojančius gyventojus), 6–23, 29–33, 35, 38 punktuose nurodytas pareigas – 603 kodą (žiūrėti Taisyklių 1 priedo II skyrių);“.

23. Pakeičiu 122.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

122.5. politinių organizacijų nariai, per kalendorinius metus sumokėję didesnį nei 360 eurų politinės organizacijos nario mokestį, turi įrašyti 806 kodą (žiūrėti Taisyklių 1 priedo IV skyrių);“.

24. Pakeičiu 122.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

122.6. gyventojai, aukojantys savarankiškam politinės kampanijos dalyviui, turi įrašyti 803 pareigybės (priežasties) kodą (žiūrėti Taisyklių 1 priedo IV skyrių);“.

25. Pakeičiu 122.10 papunkčio pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

122.10. gyventojai, nurodyti GTDĮ 2 straipsnio 26 punkte, turi įrašyti 910 ar 920 kodą (nuolatiniai Lietuvos gyventojai, kalendoriniais metais sulaukę 18 metų, turi įrašyti 910 kodą, o gyventojai, kalendoriniais metais įgiję teisę nuolat gyventi Lietuvoje, – 920 kodą (žiūrėti Taisyklių 1 priedo V skyrių).“

26. Pakeičiu 122.11 papunkčio pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

122.11. gyventojas, nėjęs GTDĮ 2 ar 10 straipsnyje nurodytų pareigų, o deklaraciją teikiantis kaip turtą deklaruoti privalančio gyventojo sutuoktinis, turi įrašyti 588 ar 788 kodą (atsižvelgdamas į tai, kuriame Taisyklių 1 priedo skyriuje yra nurodytos jo sutuoktinio einamos pareigos). Pavyzdžiui, vienas sutuoktinis yra mokytojas, o kitas – biudžetinės įstaigos vadovas. Mokytojas savo deklaracijoje turi įrašyti Taisyklių 1 priedo I skyriuje nurodytą 588 kodą, nes jo sutuoktinis eina 525 kodu žymimas pareigas ir jų turto deklaracijų duomenys turi būti skelbiami GTDĮ 10 straipsnyje nustatyta tvarka.“

27. Pakeičiu 127 punktą ir jį išdėstau taip:

127. Deklaracijos 14 laukelyje „Deklaracijos rūšis“ X ženklu turi būti pažymima deklaracijos rūšis: šeimos – kai abu sutuoktiniai teikia vieną (šeimos) deklaraciją, gyventojo – kai turtą deklaruoja vienas gyventojas.

GTDĮ 2 straipsnio 1 dalies 2, 4, 26, 27, 36 ir 37 punktuose nurodyti gyventojai turtą deklaruoja, pateikdami tik gyventojo deklaracijas, t. y. deklaracijos 14 laukelyje „Deklaracijos rūšis“ X ženklu turi pažymėti langelį „Gyventojo“.“

28. Pripažįstu netekusiu galios 130.3 papunktį.

29. Pakeičiu 130.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

130.6. gyventojų, pageidaujančių gauti piniginę socialinę paramą, sutuoktiniai turi įrašyti 801 kodą, paramą būstui įsigyti ar išsinuomoti pageidaujančių gauti gyventojų sutuoktiniai – 885 kodą, gyventojų, pageidaujančių gauti finansinę paskatą pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms, sutuoktiniai – 807 kodą (žiūrėti Taisyklių 1 priedo IV skyrių).“

30. Pakeičiu 144 papunktį ir jį išdėstau taip:

144. Praėjusių ataskaitinių metų deklaracijos turi būti pateikiamos iki kitų kalendorinių metų gegužės 1 d., išskyrus atvejus, kai GTDĮ 6, 7, 72 straipsniuose nurodyti gyventojai deklaracijas turi pateikti šiuose straipsniuose nustatyta tvarka ir terminais, taip pat kai turtą (įskaitant pajamas) deklaruoja politinių organizacijų nariai, per kalendorinius metus sumokėję didesnį nei 360 eurų politinės organizacijos nario mokestį, kurie deklaracijas pateikti turi dar iki nario mokesčio sumokėjimo.“

31. Pakeičiu 145 punktą ir jį išdėstau taip:

145. Deklaracija ir jos priedai teikiami ir tikslinami, remiantis Valstybinės mokesčių inspekcijos elektroninių paslaugų naudotojų prisijungimo prie Valstybinės mokesčių inspekcijos informacinių sistemų taisyklėmis, patvirtintomis Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2010 m. liepos 21 d. įsakymu Nr. VA-83 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos elektroninių paslaugų naudotojų prisijungimo prie Valstybinės mokesčių inspekcijos informacinių sistemų taisyklių patvirtinimo“, prisijungus prie VMI prie FM elektroninio deklaravimo sistemos realiu laiku (toliau – Valstybinės mokesčių inspekcijos elektroninių paslaugų naudotojų prisijungimo prie Valstybinės mokesčių inspekcijos informacinių sistemų taisyklės).

Deklaracija ir jos priedai teikiami tokiais būdais:

145.1. gyventojai, kuriems pareiga deklaruoti turtą atsirado dėl ataskaitiniais metais jų pačių ir / ar jų sutuoktinių eitų pareigų, išvardytų GTDĮ 2 straipsnio 1 dalyje, arba dėl kandidatavimo į tas pareigas, taip pat turtą deklaruoti privalantys 18 metų sulaukę nuolatiniai Lietuvos gyventojai bei sulaukę 18 metų ir vyresni asmenys, pagal Lietuvos Respublikos įstatymą „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ įgiję teisę nuolat gyventi Lietuvoje, deklaraciją ir jos priedus turi pateikti elektroniniu būdu per VMI prie FM elektroninio deklaravimo sistemą. Pavyzdžiui, elektroniniu būdu deklaracijas pateikti privalo valstybės politikai, valstybės tarnautojai ir jų šeimų nariai, kandidatai į valstybės politikus ir Europos Parlamento narius;

145.2. elektroninėmis paslaugomis nesinaudojantys gyventojai, pageidaujantys gauti piniginę socialinę paramą, paramą būstui įsigyti ar išsinuomoti, pageidaujantys gauti finansinę paskatą pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms, gyventojai, aukojantys savarankiškam politinės kampanijos dalyviui, politinių organizacijų nariai, kalendoriniais metais sumokėję didesnį nei 360 eurų politinės organizacijos nario mokestį, deklaraciją kartu su atitinkamais užpildytais priedais gali atsiųsti paštu arba pristatyti į bet kurią apskrities valstybinę mokesčių inspekciją (toliau – AVMI). Ją gali pateikti pats nuolatinis Lietuvos gyventojas ar jo įgaliotas asmuo.“

32. Pakeičiu 146 punktą ir jį išdėstau taip:

146. Prie teikiamų deklaracijų jokių pažymų ar sandorius patvirtinančių dokumentų pridėti nereikia, išskyrus atvejus, kai turtą (įskaitant pajamas) deklaruoja GTDĮ 2 straipsnio 1 dalies 24 ir 28 punktuose nurodyti gyventojai. GTDĮ 2 straipsnio 1 dalies 24 ir 28 punktuose nurodyti gyventojai pažymas ar sandorius patvirtinančius dokumentus turi pateikti, mokesčių administratoriui pareikalavus.“

33. Pakeičiu 148 punktą ir jį išdėstau taip:

148. Popierinę deklaraciją teikiantys gyventojai AVMI turi pateikti vieną deklaracijos egzempliorių. Jeigu pačiam deklaruojančiajam yra reikalingas vienas deklaracijos egzempliorius, tai gali būti pateikti du deklaracijos egzemplioriai, vienas iš jų su gavimo žyma grąžinamas deklaruojančiajam.“

34. Pakeičiu 149 punkto antrąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

„Jeigu kandidatai į politikus ataskaitinių metų turtą ir pajamas jau yra deklaravę, tai, kandidatuojant, jau deklaruotų ataskaitinių metų turto ir pajamų pakartotinai deklaruoti nereikia.“

35. Pakeičiu 152 punktą ir jį išdėstau taip:

152. Nustatęs, kad gyventojas, suteikęs auką savarankiškam politinės kampanijos dalyviui, arba politinės organizacijos narys, per kalendorinius metus sumokėjęs didesnį nei 360 eurų politinės organizacijos nario mokestį, neturėjo pakankamai pajamų aukai suteikti ar politinės organizacijos nario mokesčiui sumokėti ir / ar kad jo pajamos nebuvo apmokestintos įstatymų nustatyta tvarka, apie atliktą tikrinimą ir jo metu nustatytus pažeidimus mokesčių administratorius turi informuoti Vyriausiąją rinkimų komisiją.“

36. Pakeičiu 159 punktą ir jį išdėstau taip:

159. Elektronine forma teikiama deklaracija turi būti patvirtinta elektroniniu parašu arba kitu būdu, užtikrinančiu ją pateikusio asmens tapatybę ir nurodytu Valstybinės mokesčių inspekcijos elektroninių paslaugų naudotojų prisijungimo prie Valstybinės mokesčių inspekcijos informacinių sistemų taisyklėse.

37. Pakeičiu 1 priedo II skyriaus trečiąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

„603

Kandidatai į pareigas, nurodytas GTDĮ 2 straipsnio 1 dalies 5–23, 29–33, 35 punktuose

(galioja, deklaruojant 2022 m. ir ankstesnių metų gruodžio 31 d. turimą turtą);

Kandidatai į pareigas, nurodytas GTDĮ 2 straipsnio 1 dalies 5 punkte (išskyrus kandidatus

į valstybės tarnautojus), 6–23, 29–33, 35, 38 punktuose (galioja, deklaruojant 2023  m. ir

vėlesnių metų gruodžio 31 d. turimą turtą)“.

 

38. Pakeičiu 1 priedo II skyriaus ketvirtąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

„688

601–602 kodais pažymėtų kandidatų sutuoktiniai

(galioja, deklaruojant 2022 m. ir ankstesnių metų gruodžio 31 d. turimą turtą)“.

 

39. Pakeičiu 1 priedo IV skyriaus antrąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

„803

Gyventojai, aukojantys savarankiškam politinės kampanijos dalyviui“.

 

40. Pakeičiu 1 priedo IV skyriaus penktąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

„806

Politinės organizacijos nariai, per kalendorinius metus sumokėję didesnį kaip 360 eurų politinės organizacijos nario mokestį“.

 

 

 

Viršininkas                                                                                                           Edita Janušienė