VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS VIRŠININKAS
ĮSAKYMAS
DĖL VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS PRIE lIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS VIRŠININKO 2004 M. SPALIO 29 D. ĮSAKYMO NR. VA-172 „DĖL JURIDINIŲ ASMENŲ DUOMENŲ APIE FIZINIAMS ASMENIMS SUTEIKTAS, IŠ JŲ GAUTAS IR GRĄŽINTAS PASKOLAS, ĮSISKOLINIMUS, SUSIJUSIUS SU ATSKAITINGAIS FIZINIAIS ASMENIMIS, GAUTAS DALYVIŲ ĮMOKAS IR APIE IŠMOKAS UŽSIENIO JURIDINIAMS ASMENIMS UŽ SUTEIKTAS PASLAUGAS FR0711 FORMOS IR JOS PRIEDŲ FR0711A, FR0711B, FR0711C, FR0711D, FR0711E, FR0711F UŽPILDYMO IR TEIKIMO MOKESČIŲ ADMINISTRATORIUI TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2016 m. balandžio 25 d. Nr. VA-58
Vilnius
1. Pakeičiu Juridinių asmenų duomenų apie fiziniams asmenims suteiktas, iš jų gautas ir grąžintas paskolas, įsiskolinimus, susijusius su atskaitingais fiziniais asmenimis, gautas dalyvių įmokas ir apie išmokas užsienio juridiniams asmenims už suteiktas paslaugas FR0711 formos ir jos priedų FR0711A, FR0711B, FR0711C, FR0711D, FR0711E, FR0711F užpildymo ir teikimo mokesčių administratoriui taisykles, patvirtintas Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. spalio 29 d. įsakymu Nr. VA-172 „Dėl Juridinių asmenų duomenų apie fiziniams asmenims suteiktas, iš jų gautas ir grąžintas paskolas, įsiskolinimus, susijusius su atskaitingais fiziniais asmenimis, gautas dalyvių įmokas ir apie išmokas užsienio juridiniams asmenims už suteiktas paslaugas FR0711 formos ir jos priedų FR0711A, FR0711B, FR0711C, FR0711D, FR0711E, FR0711F užpildymo ir teikimo mokesčių administratoriui taisyklių patvirtinimo“:
1.1. Pakeičiu 5.6 papunktį ir jį išdėstau taip:
„5.6. apie užsienio juridinių asmenų jiems suteiktas paslaugas Lietuvoje, jei pagal vieną arba keletą per vienerius kalendorinius metus su tuo pačiu asmeniu sudarytų sandorių gautų paslaugų vertė yra lygi arba didesnė kaip 15 000 eurų.
Užsienio įmonės nuolatinės buveinės Lietuvoje, užsienio įmonės filialai, užsienio įmonės atstovybės yra Lietuvos Respublikoje įregistruoti, tačiau neturintys juridinio asmens statuso, todėl neprivalo teikti centriniam mokesčių administratoriui informacijos apie išmokas užsienio juridiniams asmenims už suteiktas paslaugas.
Duomenys turi būti teikiami apie užsienio valstybės juridinius asmenis ar organizacijas, kurių buveinė yra užsienio valstybėje ir kurie įsteigti arba kitokiu būdu organizuoti pagal užsienio valstybės teisės aktus, taip pat bet kuriuos kitus užsienyje įsteigtus, įkurtus ar kitaip organizuotus apmokestinamuosius vienetus (kurie nėra jokiais tikslais įregistruoti Lietuvoje).“
1.2. Pakeičiu 7 punktą ir jį išdėstau taip:
„7. Mokesčių mokėtojai mokesčių administratoriui FR0711 formą turi teikti Mokesčių deklaracijų pateikimo, jų pateikimo termino pratęsimo ir mokesčių mokėtojų laikino atleidimo nuo mokesčių deklaracijų ir (arba) kitų teisės aktuose nurodytų dokumentų pateikimo taisyklėse, patvirtintose Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. liepos 9 d. įsakymu Nr. VA-135 „Dėl Mokesčių deklaracijų pateikimo, jų pateikimo termino pratęsimo ir mokesčių mokėtojų laikino atleidimo nuo mokesčių deklaracijų ir (arba) kitų teisės aktuose nurodytų dokumentų pateikimo“, nustatyta tvarka.
Deklaracija pateikiama elektroniniu būdu per VMI prie FM elektroninio deklaravimo sistemą (http://deklaravimas.vmi.lt), vadovaujantis Dokumentų teikimo elektroniniu būdu taisyklėmis, patvirtintomis Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2010 m. liepos 21 d. įsakymu Nr. VA-83 „Dėl Dokumentų teikimo elektroniniu būdu taisyklių patvirtinimo.“
1.4. Pakeičiu 30.5 papunktį ir jį išdėstau taip:
„30.5. A3 laukelyje turi būti nurodomas fizinio asmens, nuolatinio Lietuvos gyventojo, kuriam buvo suteikta paskola, asmens kodas arba mokesčių mokėtojo identifikacinis numeris. Tuo atveju, kai duomenys teikiami apie nenuolatinį Lietuvos gyventoją, šiame laukelyje turi būti įrašomas požymio ženklas „D“, asmens tapatybę patvirtinančio dokumento serija ir numeris;“.
1.5. Pakeičiu 30.12 papunktį ir jį išdėstau taip:
„30.12. A10 laukelyje turi būti nurodoma visa ataskaitiniais metais suteiktos paskolos suma. Nurodomi duomenys tiek apie tokias ataskaitiniais metais suteiktas paskolas, kurios tais pačiais ataskaitiniais metais buvo grąžintos, tiek ataskaitiniais metais suteiktas paskolas, kurios bus grąžinamos vėlesniais kalendoriniais metais.
Pavyzdys. Tarkime, kad 2016-03-31 fiziniam asmeniui buvo suteikta 1000 eurų paskola (ji yra didesnė nei 600 eurų). Teikiant 2016 metų duomenis, turi būti nurodoma visa suteiktos paskolos suma, t. y. 1000 eurų. Tokiu atveju A8 laukelyje turi būti nurodoma, kada ši paskola buvo suteikta.
Tais atvejais, kai paskola suteikiama dalimis, o paskolos sutartyje nurodyta bendra paskolos suma yra lygi arba didesnė kaip 600 eurų, nurodoma per tuos ataskaitinius metus suteiktos paskolos dalies suma. Jeigu ataskaitiniais metais išmokamos kelios paskolos dalys, tai kiekviena paskolos dalis nurodoma, užpildant atskirą eilutę, kurių kiekvienos A8 laukelyje nurodoma paskolos dalies suteikimo data.
Kai paskola suteikta užsienio valiuta, tai paskolos suma turi būti perskaičiuota į eurus pagal taikomą Europos centrinio banko paskelbtą orientacinį euro ir užsienio valiutos santykį, o tais atvejais, kai orientacinio euro ir užsienio valiutos santykio Europos centrinis bankas neskelbia – pagal Lietuvos banko skelbiamą orientacinį euro ir užsienio valiutos santykį;“.
1.6. Pakeičiu 32.5 papunktį ir jį išdėstau taip:
„32.5. B3 laukelyje turi būti nurodomas fizinio asmens, nuolatinio Lietuvos gyventojo, grąžinusio paskolą ar jos dalį, asmens kodas arba mokesčių mokėtojo identifikacinis numeris. Tuo atveju, kai duomenys teikiami apie nenuolatinį Lietuvos gyventoją, šiame laukelyje turi būti įrašomas požymio ženklas „D“, asmens tapatybę patvirtinančio dokumento serija ir numeris;“.
1.7. Pakeičiu 34.5 papunktį ir jį išdėstau taip:
„34.5. C3 laukelyje turi būti nurodomas fizinio asmens, nuolatinio Lietuvos gyventojo, suteikusio paskolą juridiniam asmeniui, asmens kodas arba mokesčių mokėtojo identifikacinis numeris. Tuo atveju, kai duomenys teikiami apie nenuolatinį Lietuvos gyventoją, šiame laukelyje turi būti įrašomas požymio ženklas „D“, asmens tapatybę patvirtinančio dokumento serija ir numeris;“.
1.8. Pakeičiu 34.12 papunktį ir jį išdėstau taip:
„34.12. C10 laukelyje turi būti nurodoma gautos paskolos suma. Nurodomi duomenys tiek apie tokias ataskaitiniais metais suteiktas paskolas, kurios tais pačiais ataskaitiniais metais buvo grąžintos, tiek apie per ataskaitinius metus suteiktas paskolas, kurios bus grąžinamos vėlesniais kalendoriniais metais.
Pavyzdys. Tarkime, kad 2016-03-20 iš fizinio asmens buvo gauta 1000 eurų paskola (ji yra didesnė nei 600 eurų). Teikiant 2016 metų duomenis, turi būti nurodoma visa suteiktos paskolos suma, t. y. 1000 eurų. Tokiu atveju C8 laukelyje turi būti nurodoma, kada ši paskola buvo suteikta.
Tais atvejais, kai paskola suteikiama dalimis, o paskolos sutartyje nurodyta bendra paskolos suma yra lygi arba didesnė kaip 600 eurų, nurodoma per tuos ataskaitinius metus suteiktos paskolos dalies suma. Jeigu ataskaitiniais metais išmokamos kelios paskolos dalys, tai kiekviena paskolos dalis nurodoma, užpildant atskirą eilutę, kurių kiekvienos C8 laukelyje nurodoma paskolos dalies suteikimo data.
Kai paskola gauta užsienio valiuta, tai paskolos suma turi būti perskaičiuota į eurus pagal taikomą Europos centrinio banko paskelbtą orientacinį euro ir užsienio valiutos santykį, o tais atvejais, kai orientacinio euro ir užsienio valiutos santykio Europos centrinis bankas neskelbia – pagal Lietuvos banko skelbiamą orientacinį euro ir užsienio valiutos santykį;“.
1.9. Pakeičiu 36.5 papunktį ir jį išdėstau taip:
„36.5. D3 laukelyje turi būti nurodomas fizinio asmens, nuolatinio Lietuvos gyventojo, kuriam paskola (ar jos dalis) buvo grąžinta, asmens kodas arba mokesčių mokėtojo identifikacinio numeris. Tuo atveju, kai duomenys teikiami apie nenuolatinį Lietuvos gyventoją, šiame laukelyje turi būti įrašomas požymio ženklas „D“, asmens tapatybę patvirtinančio dokumento serija ir numeris;“.
1.10. Pakeičiu 38.5 papunktį ir jį išdėstau taip:
„38.5. E3 laukelyje turi būti nurodomas fizinio asmens, nuolatinio Lietuvos gyventojo, kuris įsiskolinęs už iš juridinio asmens atsiskaitytinai gautas išmokas, atskaitingo fizinio asmens, kuriam juridinis asmuo yra įsiskolinęs už patirtas išlaidas, arba juridinio asmens dalyvio (fizinio asmens), kuris įmokėjo dalyvio įmoką (įskaitant įmokas akcijoms apmokėti, nuostoliams padengti ir kitas), asmens kodas arba mokesčių mokėtojo identifikacinis numeris. Tuo atveju, kai duomenys teikiami apie nenuolatinį Lietuvos gyventoją, šiame laukelyje turi būti įrašomas požymio ženklas „D“, asmens tapatybę patvirtinančio dokumento serija ir numeris;“.
1.11. Pakeičiu 40.8 papunktį ir jį išdėstau taip:
„40.8. F6 laukelyje turi būti nurodomas paslaugos rūšies kodas (nuo 1 iki 6), kuris pasirenkamas iš atitinkamų paslaugų rūšių kodų, nurodytų FR0711F priedo lapo apačioje.
Paslaugų rūšies kodai ir jų reikšmės yra šios:
1 – statybai būdingų paslaugų veikla, kuri apima statybą, remonto darbus, rekonstrukciją ir projektavimą, EVRK „F“ sekcijoje „Statyba“ išvardytas veiklas bei kitas su statyba susijusias veiklas;
2 – mašinų, įrengimų ir įrenginių instaliavimas, priežiūra, projektavimas, remontas;
3 – informacinių paslaugų veikla, kurią apima ir EVRK „J“ sekcijoje „Informacija ir ryšiai“ išvardytos veiklos;
4 – profesinė, mokslinė ir techninė veikla, kurią apima EVRK „M“ sekcijoje išvardytos veiklos bei su valdymu ir konsultavimu susijusios veiklos;
5 – administracinė ir aptarnavimo veikla, kurią apima EVRK „N“ sekcijoje išvardytos veiklos bei kita susijusi veikla, taip pat nuoma;
6 – kita neišvardyta veikla.
Vertinant, kuriai paslaugų rūšiai priskirti ir kokį paslaugų rūšies kodą nurodyti F6 laukelyje, turi būti atsižvelgiama, bet neapsiribojama tuo, kuriai veiklos klasei pagal ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių (EVRK) yra priskiriama atitinkama suteiktų paslaugų rūšis. Paslaugos yra laikomos suteiktos Lietuvoje, kai jos yra faktiškai suteiktos Lietuvos Respublikos teritorijoje. Kiekvienu atveju juridinis asmuo turi įvertinti paslaugų suteikimo būdą ir vietą. Paslaugos faktiškai suteikiamos Lietuvos Respublikos teritorijoje, kai, pavyzdžiui, užsienio juridinis asmuo (įmonė) atsiunčia savo atstovą (darbuotojus, techninę įrangą) į Lietuvą tam, kad šis suteiktų tam tikras paslaugas. Tai gali būti paslaugos, susijusios su statyba, mašinų ar įrenginių instaliavimu, konsultavimo, projektavimo, montavimo veikla, remontu ar priežiūra ir kt.
Tais atvejais, kai sandoris(-iai) sudarytas(-i) ir išmokos pagal sandorį(-ius) mokamos užsienio juridiniam asmeniui, o paslaugos teikiamos ne tiesiogiai, o per atstovus / subrangovus, tai informacija turi būti teikiama. Paslaugos laikomos atliktos Lietuvos Respublikos teritorijoje tuomet, kai visa arba nors dalis paslaugų yra atliekama Lietuvos teritorijoje paties užsienio juridinio asmens atstovų (darbuotojų) arba per atstovus / subrangovus.
Jeigu užsienio juridinis asmuo suteikė visas paslaugas (pavyzdžiui, konsultavimo paslaugas) raštu, telefonu ar internetinio ryšio priemonėmis ir faktiškai į Lietuvą nebuvo atvykęs, tokios paslaugos nebus laikomos suteiktos Lietuvoje, kadangi pagal faktą jokios paslaugos Lietuvos Respublikos teritorijoje nebuvo atliktos;“.