herbas

ŠALČININKŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VAIKO LAIKINOSIOS GLOBOS (RŪPYBOS) ORGANIZAVIMO ŠALČININKŲ RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO TVIRTINIMO

 

2018 m. spalio 25 d. Nr. DĮV-1580

Šalčininkai

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 29 straipsnio 8 dalies 2 punktu, Vaiko globos organizavimo nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. kovo 27 d. nutarimu Nr. 405 „Dėl Vaiko globos organizavimo nuostatų patvirtinimo“, ir Vaiko laikinosios globos (rūpybos) organizavimo nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2002 m. balandžio 18 d. įsakymu Nr. 56 „Dėl vaiko laikinosios globos (rūpybos) nuostatų patvirtinimo“,

t v i r t i n u Vaiko laikinosios globos (rūpybos) organizavimo Šalčininkų rajono  savivaldybėje tvarkos aprašą (pridedama).

Šis įsakymas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Savivaldybės administracijos direktorius                                                                  Josif Rybak

 

 

 

PATVIRTINTA

Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus

2018 m. spalio 25 d. įsakymu

Nr. DĮV-1580

 

 

VAIKO LAIKINOSIOS GLOBOS (RŪPYBOS) ORGANIZAVIMO ŠALČININKŲ RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠAS

 

i SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Vaiko laikinosios globos (rūpybos) organizavimo Šalčininkų rajono savivaldybėje tvarkos aprašas (toliau – aprašas) reglamentuoja Šalčininkų rajono savivaldybės teritorijoje likusiam be tėvų globos vaikui (toliau – vaikas) laikinosios globos (rūpybos) nustatymo, vaiko laikinosios globos (rūpybos) tėvų prašymu nustatymo ir vaiko laikinosios globos (rūpybos) pabaigos tvarką ir pagrindus.

2. Vaiko laikinoji globa (rūpyba) organizuojama vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucija, Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija, Lietuvos Respublikos civilinį procesą reglamentuojančių Europos Sąjungos ir tarptautinės teisės aktų įgyvendinimo įstatymu, Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymu, Civiliniu kodeksu, Civilinio proceso kodeksu, Socialinių paslaugų įstatymu, Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymu, Šeimynų įstatymu, vaiko globą (rūpybą) reglamentuojančiais teisės aktais, aprašu. 

3. Apraše vartojamos sąvokos:

3.1. Vaiko laikinoji globa (rūpyba) suprantamos taip, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse (toliau – Civilinis kodeksas), Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme (toliau – Socialinių paslaugų įstatymas), Vaiko globos organizavimo nuostatuose, Vaiko laikinosios globos (rūpybos) nuostatuose.

3.2. „Globos centras“ ir „budintis globotojas“ suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Socialinių paslaugų įstatyme. Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos 2018-03-28 sprendimu Nr. T-1012 globos centro funkcijas pavesta vykdyti Šalčininkų rajono  savivaldybės vaikų globos namams, Bažnyčios g. 25, Šalčininkai (toliau – Globos centras).

3.3. „Atvejo vadybininkas“ – suprantama taip, kaip ji apibrėžta Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme. Įgaliojimas vykdyti atvejo vadybos funkcijas ir koordinuoti atvejo vadybos procesus suteiktas Šalčininkų socialinių paslaugų centrui, Sodų g. 3A, Šalčininkai (toliau – socialinių paslaugų įstaiga).

4. Vaiko laikinosios globos (rūpybos) nustatymą organizuoja Šalčininkų rajono  savivaldybės socialinės paramos ir sveikatos apsaugos skyrius (toliau – Socialinės paramos skyrius).

 

II SKYRIUS

PAGALBOS VAIKUI ORGANIZAVIMAS

 

5. Pagalbos likusiam be tėvų globos vaikui organizavimas apima:

5.1. pranešimo apie galimą vaiko teisių pažeidimą išnagrinėjimą – jį atlieka Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Vilniaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius Šalčininkų rajone (toliau – Tarnybos teritorinis skyrius);

5.2. vaiko atvejo nagrinėjimą, poreikių suteikti šeimai pagalbą vertinimą, pagalbos plano sudarymą, įgyvendinimą ir peržiūrą, tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatoriaus pagalbą, šeimos stebėseną, atvejo vadybos koordinavimą ir užbaigimą – juos organizuoja ir vykdo socialinių paslaugų įstaiga;

5.3. mobiliosios komandos vaikui ir jo atstovams pagal įstatymą intensyvios pagalbos teikimą – jį organizuoja Tarnybos teritorinis skyrius;

5.4. vaiko laikinosios globos (rūpybos) nustatymą, pakeitimą, pratęsimą ir pasibaigimą – jį organizuoja Socialinės paramos skyrius.

 

III SKYRIUS

VAIKO LAIKINOSIOS GLOBOS (RŪPYBOS) NUSTATYMAS

 

6. Tarnybos teritorinis skyrius, paėmęs vaiką iš jo atstovų pagal įstatymą ar kitos jam nesaugios aplinkos ir apgyvendinęs Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 43 straipsnyje nustatyta tvarka, ne vėliau kaip kitą darbo dieną kreipiasi į socialinių paslaugų įstaigą su rašytiniu prašymu taikyti vaiko atstovams pagal įstatymą atvejo vadybą. Socialinių paslaugų įstaiga ne vėliau kaip kitą darbo dieną paskiria šeimai atvejo vadybininką ir apie tai raštu informuoja Tarnybos teritorinį skyrių.

7. Paėmus vaiką iš nesaugios aplinkos Tarnybos teritorinis skyrius būtinai pristato jį į gydymo  įstaiga, kad budintis gydytojas apžiūrėtų ir įvertintų vaiko sveikatos būklę, reikalui esant, nukreiptų jį  stacionariniam stebėjimui, ištyrimui ir gydymui. Priėmus sprendimą jo nehospitalizuoti, Tarnybos atstovui pateikia išrašą su nurodyta diagnoze ir rekomendacijomis gydymui, kurį Tarnybos atstovas perduoda Šalčininkų vaikų globos namams ar kitai socialinių paslaugų įstaigai. (Papildomai pateikia informaciją esant galimo smurto požymiams).

8. Socialinės paramos skyrius, raštu gavęs iš Tarnybos teritorinio skyriaus informaciją apie paimtą iš nesaugios aplinkos vaiką (vaikus), kreipiasi į Globos centrą dėl rašytinių rekomendacijų parenkant likusiam be tėvų globos vaikui globėją (rūpintoją) ar budintį globotoją.

9. Globos centras, gavęs aprašo 8 punkte nurodytą kreipimąsi, parenka likusiam be tėvų globos vaikui tinkamą globėją (rūpintoją) ar budintį globotoją. Raštu pateikia Socialinės paramos skyriui rekomendacijas dėl tinkamo globėjo (rūpintojo) ar budinčio globotojo parinkimo.

10. Tais atvejais, kai Globos centras neturi tinkamo socialinio globėjo ar budinčiojo globotojo, Socialinės paramos skyrius, vadovaudamasis centralizuotoje apskaitoje esančiais duomenimis, bendradarbiauja su kitomis savivaldybėmis dėl tinkamo globėjo (rūpintojo) ar budinčio globotojo vaikui parinkimo, tai yra per 3  darbo dienas siunčia pranešimą apie ieškomą globėją.

11. Tais atvejais, kai aprašo 9, 10 punktuose nustatytais pagrindais nerandamas vaikui globėjas (rūpintojas) ar budintis globotojas iki teismas išduos leidimą vaiką paimti iš jo atstovų pagal įstatymą, Socialinė paramos skyrius raštu informuoja tarnybos teritorinį skyrių apie būtinybę nustatyti vaiko globą (rūpybą) vaikų socialinės globos įstaigoje.

12. Tarnybos teritorinis skyrius, gavęs aprašo 11 punkte nurodytą raštą, ne vėliau kaip per 3 dienas jį išnagrinėja ir priima sprendimą pritarti arba nepritarti nustatyti vaiko globą (rūpybą) vaikų socialinės globos įstaigoje.

13. Teismui išdavus leidimą vaiką paimti iš jo atstovų pagal įstatymą, Tarnybos teritorinis skyrius ne vėliau kaip per 3 darbo dienas pateikia Socialinės paramos skyriui nurodymą nustatyti vaikui (vaikams) laikinąją globą (rūpybą). Teismui neišdavus leidimo paimti vaiką, Tarnybos teritorinis skyrius sprendžia dėl vaiko gražinimo šeimai. Išlaidos, patirtos vaiko laikino apgyvendinimo metu, apmokamos iš savivaldybės biudžete numatytų lėšų. Globos centras kreipiasi su prašymu į savivaldybės administraciją dėl faktinių išlaidų kompensavimo.

14. Socialinės paramos skyrius, gavęs aprašo 13 punkte nurodytą Tarnybos teritorinio skyriaus nurodymą ir atsižvelgęs į Globos centro ir Tarnybos teritorinio skyriaus pateiktus siūlymus dėl fizinio asmens tinkamumo būti vaiko globėju (rūpintoju) ar fizinio asmens tinkamumo prižiūrėti Globos centro globojamą (rūpinamą) vaiką ar šeimynos tinkamumo globoti vaiką (juo rūpintis), parengia savivaldybės administracijos direktoriui teikimą dėl vaiko laikinosios globos (rūpybos) nustatymo ir vaiko laikinojo globėjo (rūpintojo) paskyrimo.

15. Direktoriaus įsakymu per 3 darbo dienas nuo Tarnybos teritorinio skyriaus nurodymo gavimo nustatoma vaiko laikinoji globa (rūpyba) ir paskiriamas vaiko konkretus globėjas (rūpintojas).

16. Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu nustačius vaiko laikinąją globą (rūpybą), šio įsakymo:

16.1. originalas saugomas savivaldybės administracijoje;

16.2. nuorašas pateikiamas vaiko globėjui (rūpintojui);

16.3. viena kopija pateikiama Tarnybos teritoriniam skyriui vaiko laikinajai globai (rūpybai) prižiūrėti ir apskaityti, kita – Socialinės paramos skyriui trumpalaikei socialinei globai organizuoti, globos (rūpybos) išmokai ir (ar) globos (rūpybos) išmokos tiksliniam priedui skirti ir mokėti.

17. Savivaldybės administracija, nustačiusi vaiko laikinąją globą (rūpybą), priima sprendimus dėl jos pakeitimo ir pasibaigimo, globos (rūpybos) išmokos ir (ar) globos (rūpybos) išmokos tikslinio priedo skyrimo bei mokėjimo ir gali šeimai, kurioje globojami vaikai, vadovaudamasi Pagalbos pinigų šeimoms, globojančioms (rūpinančioms) be tėvų globos likusius vaikus, skyrimo ir panaudojimo kontrolės tvarkos Šalčininkų rajono savivaldybėje tvarkos aprašu, patvirtintu Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos 2018 m. kovo 28 d. sprendimu Nr. T-1013, skirti pagalbos pinigus globojamiems (rūpinamiems) vaikams išlaikyti už laikotarpį nuo vaiko paėmimo iš šeimos (teismo nutartimi) iki laikinosios globos (rūpybos) nustatymo. 

18. Vaiko laikinosios globos (rūpybos) vietos ir vaiko globėjo (rūpintojo) keitimas organizuojamas vadovaujantis Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktoriaus tvirtinamomis Vaiko laikinosios globos (rūpybos) vietos ir vaiko globėjo (rūpintojo) keitimo rekomendacijomis.

 

IV SKYRIUS

VAIKO LAIKINOSIOS GLOBOS (RŪPYBOS) TĖVŲ PRAŠYMU NUSTATYMAS

 

19. Vaiko tėvai laikino išvykimo iš Lietuvos Respublikos laikotarpiu, palikdami savo vaiką prižiūrėti pasirinktam fiziniam asmeniui ne ilgesniam kaip aštuoniolikos mėnesių terminui nuo jų išvykimo, prieš 30 kalendorinių dienų iki išvykimo savo gyvenamosios vietos savivaldybės Socialinės paramos skyriui privalo pateikti Vaiko laikinosios globos (rūpybos) nuostatuose nurodytus dokumentus.

20. Socialinės paramos skyrius ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo visų privalomų dokumentų gavimo dienos juos persiunčia Tarnybos teritoriniam skyriui, kad jis atliktų fizinio asmens, norinčio tapti vaiko globėju (rūpintoju) tėvų prašymu, pradinį įvertinimą.

21. Tarnybos teritorinis skyrius, iš Socialinės paramos skyriaus gavęs reikiamus dokumentus, ne vėliau kaip per 20 kalendorinių dienų nuo jų gavimo dienos, patikrina ir įvertina Vaiko laikinosios globos (rūpybos) nuostatuose nurodytą informaciją.

22. Tarnybos teritoriniam skyriui priėmus sprendimą dėl neigiamo pradinio įvertinimo dėl siūlomo fizinio asmens tinkamumo tapti vaiko laikinuoju globėju (rūpintoju) tėvų prašymu, nurodo tėvams pasirinkti kitą fizinį asmenį.

23. Socialinės paramos skyriui gavus Tarnybos teritorinio skyriaus teigiamą pradinį vertinimą dėl siūlomo fizinio asmens tinkamumo tapti vaiko laikinuoju globėju (rūpintoju) tėvų prašymu, savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu nuo tėvų rašytiniame prašyme nurodytos jų išvykimo iš Lietuvos Respublikos dienos iki jų grįžimo į Lietuvos Respubliką, tačiau ne ilgesniam kaip aštuoniolikos mėnesių nuo tėvų išvykimo iš Lietuvos Respublikos terminui, nustatoma vaiko laikinoji globa (rūpyba) tėvų prašymu.

24. Nustačius vaiko laikinąją globą (rūpybą) tėvų prašymu:

24.1. paskirtajam vaiko globėjui (rūpintojui) tėvų prašymu netaikomi Vaiko globos organizavimo nuostatuose nustatyto būtino pasirengimo vaiko globai (rūpybai) reikalavimai;

24.2. vaiko laikinosios globos (rūpybos) tėvų prašymu priežiūra vykdoma Vaiko laikinosios globos (rūpybos) nuostatuose nustatyta tvarka;

24.3. globos (rūpybos) išmoka neskiriama vadovaujantis Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymo nuostatomis.

25. Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu nustačius vaiko laikinąją globą (rūpybą) tėvų prašymu, vienas šio įsakymo egzempliorius pateikiamas paskirtajam vaiko globėjui (rūpintojui) laikinajai globai (rūpybai) vykdyti, kitas saugomas savivaldybėje, o šio įsakymo kopija pateikiama Tarnybos teritoriniam skyriui vaiko laikinajai globai (rūpybai) tėvų prašymu apskaityti.

26. Vaiko tėvai privalo ne vėliau kaip per 5 kalendorines dienas nuo grįžimo į Lietuvos Respubliką raštu apie tai informuoti Socialinės paramos skyrių.

27. Savivaldybės administracijos direktorius per 3 kalendorines dienas po informacijos gavimo priima įsakymą dėl vaiko laikinosios globos (rūpybos) tėvų prašymu pabaigos.

 

V SKYRIUS

VAIKO LAIKINOSIOS GLOBOS (RŪPYBOS) PRIEŽIŪRA

 

28. Vaiko laikinosios globos (rūpybos) priežiūra vykdoma Vaiko globos organizavimo nuostatų nustatytais terminais ir tvarka.

 

VI SKYRIUS

VAIKO LAIKINOSIOS GLOBOS (RŪPYBOS) PRATĘSIMAS IR VAIKO LAIKINOSIOS GLOBOS (RŪPYBOS) PABAIGA

 

29. Vaiko laikinosios globos (rūpybos) pratęsimas organizuojamas Vaiko globos organizavimo nuostatų nustatytais terminais ir tvarka.

30. Vaiko laikinoji globa (rūpyba) pasibaigia atsiradus Civilinio kodekso 3.255 straipsnyje nustatytiems vaiko laikinosios globos (rūpybos) pabaigos pagrindams.

31. Atsiradus Civilinio kodekso 3.255 straipsnyje nustatytiems vaiko laikinosios globos (rūpybos) pabaigos pagrindams, išskyrus 3.255 straipsnio 3 punktą, vaiko laikinąją globą (rūpybą) nustačiusios savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymas dėl vaiko laikinosios globos (rūpybos) panaikinimo priimamas ne vėliau kaip per 5 kalendorines dienas nuo anksčiau nurodytų vaiko laikinosios globos (rūpybos) pabaigos pagrindų atsiradimo dienos.

32. Vaiką grąžinus tėvams, savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo dėl vaiko laikinosios globos (rūpybos) panaikinimo originalas saugomas savivaldybės administracijoje, kitas originalas pateikiamas vaiko globėjui (rūpintojui), o jo kopijos – Tarnybos teritoriniam skyriui ir tėvams. Vaiko asmens dokumentai grąžinami jo tėvams.

 

 

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

33. Savivaldybės administracijos, Globos centro, socialinių paslaugų įstaigos ir Tarnybos teritorinio skyriaus renkami asmens duomenys saugomi vadovaujantis Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo nuostatomis.

____________