LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO IR LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO 2004 M. KOVO 29 D. ĮSAKYMO NR. 3D-130/D1-144 „DĖL MIŠKO ĮVEISIMO NE MIŠKO ŽEMĖJE“ PAKEITIMO

 

2016 m. gegužės 20 d. Nr. 3D-314/D1-366

Vilnius

 

 

1. P a k e i č i a m e Miško įveisimo ne miško žemėje taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. 3D-130/D1-144 „Dėl miško įveisimo ne miško žemėje“:

1.1. Pakeičiame 3.4 papunktį ir jį išdėstome taip:

„3.4. valstybiniuose parkuose ir valstybiniuose draustiniuose (išskyrus šių taisyklių 3.1 papunktyje paminėtus atvejus), jei miško veisimas gali daryti reikšmingą neigiamą poveikį saugomiems kompleksams ir objektams (vertybėms);“.

1.2. Pakeičiame 3.7 papunktį ir jį išdėstome taip:

„3.7. paukščių apsaugai svarbiose teritorijose, patvirtintose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2014 m. kovo 14 d. įsakymu Nr. D1-281 „Dėl paukščių apsaugai svarbių teritorijų nustatymo“, jeigu jose aptinkama Europos Bendrijos svarbos paukščių rūšių, dėl kurių apsaugos negalima įveisti miško pagal Bendrųjų buveinių ar paukščių apsaugai svarbių teritorijų nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. kovo 15 d. nutarimu Nr. 276 „Dėl Bendrųjų buveinių ar paukščių apsaugai svarbių teritorijų nuostatų patvirtinimo“, 2 priedo reikalavimus, išskyrus atvejus, kai saugomos teritorijos direkcija pateikia išvadą, ar galima įveisti mišką saugomoje teritorijoje;“.

1.3. Pakeičiame 3.8 papunktį ir jį išdėstome taip:

„3.8. vietovėse, atitinkančiose gamtinių buveinių apsaugai svarbių teritorijų atrankos kriterijus, kur randamos Europos Bendrijos svarbos augalų ar gyvūnų rūšys ir natūralios buveinės, patvirtintose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2009 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. D1-210 „Dėl vietovių, atitinkančių gamtinių buveinių apsaugai svarbių teritorijų atrankos kriterijus, sąrašo, skirto pateikti Europos Komisijai, patvirtinimo“, dėl kurių apsaugos negalima įveisti miško pagal Bendrųjų buveinių ar paukščių apsaugai svarbių teritorijų nuostatų 1 priedo reikalavimus, išskyrus atvejus, kai saugomos teritorijos direkcija pateikia išvadą, ar galima įveisti mišką saugomoje teritorijoje;“.

1.4. Pripažįstame netekusiu galios 3.9 papunktį.

1.5. Pakeičiame 3.10 papunktį ir jį išdėstome taip:

„3.10. žemės sklypuose, kuriuose įveisus mišką turi būti keičiama pagrindinė žemės naudojimo paskirtis pagal Pagrindinės žemės naudojimo paskirties ir būdo nustatymo ir keitimo tvarkos bei sąlygų aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. rugsėjo 29 d. nutarimu Nr. 1073 „Dėl Pagrindinės žemės naudojimo paskirties ir būdo nustatymo ir keitimo tvarkos bei sąlygų aprašo patvirtinimo“, nuostatas, tačiau vadovaujantis teisės aktų nuostatomis šių žemės sklypų pagrindinę žemės naudojimo paskirtį keisti draudžiama;“.

1.6. Pakeičiame 7 punktą ir jį išdėstome taip:

7. Žemėtvarkos skyrius, gavęs žemės savininko prašymą leisti įveisti mišką jo žemės sklype, jei tai numatyta savivaldybės teritorijos miškų išdėstymo žemėtvarkos schemoje ir sklypas nepatenka į šių taisyklių 3.4, 3.7 ir 3.8 papunkčiuose išvardintas teritorijas, pažymi žemės savininko pateiktame žemės sklypo plane numatomo įveisti miško ribas bei plotą ir išduoda žemės savininkui leidimą (1 priedas) įveisti mišką. Prašymas turi būti išnagrinėtas ir leidimas išduotas per 15 dienų nuo prašymo pateikimo.“

 

1.7. Pakeičiame 10 punktą ir jį išdėstome taip:

10. Jeigu žemės sklypas, kuriame pageidaujama įveisti mišką, atitinka visus šiose taisyklėse nustatytus reikalavimus, tačiau savivaldybės teritorijos miškų išdėstymo žemėtvarkos schemoje nepatenka į prioritetinius plotus, kuriuose numatyta įveisti mišką, Žemėtvarkos skyrius, gavęs prašymą įveisti mišką 2.2, 2.3.2, 2.4, 2.5 papunkčiuose nurodytuose žemės plotuose, 2.1 papunktyje nurodytų vietovių plotuose, kurių dirvožemio našumas ne didesnis kaip 39 balai, ir šie plotai yra nemelioruoti arba tuose plotuose melioracijos sistemos teisės aktų nustatyta tvarka nurašytos, bei 2.6 papunktyje nurodytuose žemės plotuose nepriklausomai nuo jų dirvožemio našumo, ir 6 punkte nurodytus dokumentus, parengia žemės sklypo planą su įveisiamo miško ribomis, kuriame pažymi įveisiamo miško ribas bei plotą ir išduoda žemės savininkui leidimą įveisti mišką. Prašymas išnagrinėjamas ir leidimas išduodamas per 30 dienų.“

1.8. Papildome 111 punktu:

111. Jei žemės sklypas, kuriame pageidaujama įveisti mišką, yra šių taisyklių 3.4, 3.7 ir 3.8 papunkčiuose nurodytose teritorijose, Žemėtvarkos skyrius per 5 dienas kreipiasi į saugomos teritorijos direkciją išvados, ar galima įveisti mišką saugomoje teritorijoje, vadovaudamasis Valstybės įsteigtų saugomų teritorijų, neturinčių direkcijų, ir Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijų, nepatenkančių į valstybinius parkus, rezervatus ar biosferos rezervatą, priskyrimo saugomų teritorijų direkcijoms sąrašu, patvirtintu Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktoriaus 2016 m. gegužės 5 d. įsakymu Nr. V-91 „Dėl valstybės įsteigtų saugomų teritorijų, neturinčių direkcijų, ir Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijų, nepatenkančių į valstybinius parkus, rezervatus ar biosferos rezervatą, priskyrimo saugomų teritorijų direkcijoms“. Saugomos teritorijos direkcija prašymą išnagrinėja per 15 dienų ir išvadas teikia vadovaudamasi Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos nustatyta tvarka. Žemėtvarkos skyrius leidimą turi išduoti arba informuoti apie atsisakymą jį išduoti ne vėliau kaip per 30 dienų nuo prašymo pateikimo.“

1.9. Pakeičiame 14 punktą ir jį išdėstome taip:

„14. Įveisto miško duomenys įrašomi į Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastrą:

14.1. kai žemės savininkui skiriama valstybės parama miškui įveisti, – pagal paramą skiriančios institucijos Valstybinei miškų tarnybai pateiktus duomenis per 30 dienų nuo jų gavimo teisės aktų nustatyta tvarka;

14.2. kitais atvejais įveisęs mišką, žemės sklypo savininkas rugpjūčio 1–lapkričio 1 d. (kai želdiniai pasodinti pavasarį, – tais pačiais metais, kai želdiniai pasodinti rudenį, – kitais metais; kai miškas želia savaime ir jo vidutinis amžius ne didesnis kaip penkeri metai – per metus nuo Miško želdinimo ir žėlimo projekto parengimo) kreipiasi į Valstybinės miškų tarnybos teritorinį padalinį (toliau – Teritorinis padalinys) ir teikia prašymą dėl įveisto miško apskaitos ir įrašymo į Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastrą. Su prašymu teikia leidimą įveisti mišką ne miško žemės sklype, Miško želdinimo ir žėlimo projektą ir jo brėžinį. Teritorinis padalinys atlieka įveisto miško apskaitą ir žemės sklypo savininkui per 30 dienų nuo prašymo užregistravimo Teritoriniame padalinyje dienos išduoda pažymą apie miško želdinių / žėlinių apskaitą (2 priedas). Jeigu įveistas miškas atitinka Miško atkūrimo ir įveisimo nuostatų reikalavimus, duomenys per 30 dienų nuo želdinių / žėlinių apskaitos sklype atlikimo įrašomi į Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastrą teisės aktų nustatyta tvarka;

14.3. kai savaime želiančio miško vidutinis amžius didesnis kaip penkeri metai, žemės sklypo savininkas kreipiasi į vidinės miškotvarkos projektų rengėją, atitinkantį Vidinės miškotvarkos projektų rengimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. rugsėjo 1 d. įsakymu Nr. D1-406 „Dėl Miškų tvarkymo schemų ir vidinės miškotvarkos projektų rengimo taisyklių patvirtinimo“, reikalavimus, kuris, vadovaudamasis Miškotvarkos darbų vykdymo instrukcija, patvirtinta Valstybinės miškų tarnybos direktoriaus 2010 m. sausio 14 d. įsakymu Nr. 11-10-V „Dėl Miškotvarkos darbų vykdymo instrukcijos patvirtinimo“, atlieka savaime želiančio miško inventorizaciją ir su Valstybine miškų tarnyba suderintus inventorizacijos duomenis perduoda žemės sklypo savininkui. Žemės sklypo savininkas kartu su minėtais duomenimis Teritoriniam padaliniui teikia prašymą dėl įveisto miško įrašymo į Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastrą ir leidimą įveisti mišką ne miško žemės sklype. Jeigu įveistas miškas atitinka Miškotvarkos darbų vykdymo instrukcijoje nustatytus reikalavimus, duomenys į Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastrą įrašomi per 30 dienų nuo jų gavimo teisės aktų nustatyta tvarka.“.

1.10. Pakeičiame 2 priedą ir jį išdėstome nauja redakcija (pridedama).

2. N u s t a t o m e, kad įsakymo 1.1, 1.2,1.3, 1.6 ir 1.8 papunkčiai įsigalioja 2016 m. lapkričio 1 d. 

 

 

 

Žemės ūkio ministrė                                                                                              Virginija Baltraitienė

 

 

 

 

Aplinkos ministras                                                                                                     Kęstutis Trečiokas


 

Miško įveisimo ne miško žemėje taisyklių

2 priedas

 

(Pažymos apie miško želdinių / žėlinių apskaitą formos pavyzdys)

 

 

VALSTYBINĖ MIŠKŲ TARNYBA

(Valstybinės miškų tarnybos duomenys)

 

Adresatas                                                                                                                    Į (prašymo data)

 

PAŽYMA APIE MIŠKO ŽELDINIŲ / ŽĖLINIŲ APSKAITĄ

 

0000-00-00 Nr. 00-00

 

Vadovaujantis Miško atkūrimo ir įveisimo nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos

aplinkos ministro 2008 m. balandžio 14 d. įsakymu Nr. D1-199 „Dėl Miško atkūrimo ir įveisimo

nuostatų“, ir Miško želdinimo ir žėlimo projektu, patvirtintu 20 __  m.____________________d.,

______________________________________________________________________________

(projektą patvirtinusio asmens pareigų pavadinimas, vardas ir pavardė)

dalyvaujant miško savininkui (patikėtiniui) ___________________________________________

(fizinio asmens vardas ir pavardė, adresas)

______________________________________________________________________________

(juridinio asmens pavadinimas, įmonės kodas, buveinė)

apskaityti miško želdiniai / žėliniai,______________________ jų augimo metais, žemės sklypuose

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

(sklypų adresai, kadastriniai numeriai)

Sklypo Nr.

Įveisto miško plotas, ha

Želdinių / žėlinių plotas, ha

Želdinių / žėlinių rūšinė sudėtis

Projektuota pagal rūšis, tūkst. vnt. plote

Apskaityta gyvybingų medelių pagal rūšis, tūkst. vnt. plote

Reikia atsodinti pagal rūšis, tūkst. vnt. plote

Pastabos (želdinių / žėlinių žuvimo priežastys ir kt.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PASTABA. Želdinių atsodinimas 1, 2-aisiais metais projektuojamas, kai neprigijo daugiau kaip 15 proc. medelių arba želdinių ir žėlinių 3, 4-iaisiais metais neišliko daugiau kaip 20 proc. Miško atkūrimo ir įveisimo nuostatų 4 priede nurodyto tankio arba kai jie sklype auga netolygiai.

 

Įveisto miško duomenys ______________ įrašyti į Lietuvos Respublikos miškų valstybės

kadastrą.                                  (teiktini, neteiktini)

 

Taikytos želdinių / žėlinių apsaugos priemonės pagal Miško želdinimo ir žėlimo projektą ir

nurodymai projektuotoms ir netinkamai atliktoms miško želdinių / žėlinių apsaugos priemonėms

įvykdyti (jei reikia):______________________________________________________________

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

 

Taikytos miško želdinių / žėlinių priežiūros priemonės pagal Miško želdinimo ir žėlimo

projektą ir nurodymai projektuotoms ir netinkamai atliktoms miško želdinių / žėlinių priežiūros

priemonėms įvykdyti (jei reikia):____________________________________________________

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

__________________________          ____________________       _________________________

(Pareigų pavadinimas)                                                (Parašas)                                             (Vardas ir pavardė)

 

 

 

 

 

 

 

Vertinimą atliko:

________________________________

(Pareigų pavadinimas)

________________________________

(Parašas)

________________________________

(Vardas ir pavardė)

 

 

 

 

Pažymą gavau, su vertinimu sutinku:

 

_________________________________

(Juridinio asmens atstovo pareigos)

 

_________________________________

(Parašas)

 

_________________________________

(Miško savininko (patikėtinio) arba juridinio asmens

atstovo vardas ir pavardė)