herbas

 

KALVARIJOS SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

 

 

SPRENDIMAS

DĖL KALVARIJOS SAVIVALDYBĖS MIESTŲ IR KITŲ GYVENAMŲJŲ VIETOVIŲ TVARKYMO IR ŠVAROS TAISYKLIŲ TVIRTINIMO

 

2014 m. sausio 16 d.

Nr.

T-41-1

Kalvarija

 

 

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr.55-1049; 2008, Nr. 113-4290) 16 straipsnio 2 dalies 36 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi ir Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (Žin., 1985, Nr. 1-1) 5 straipsnio 2 dalimi, 161 straipsniu, Kalvarijos savivaldybės taryba   n u s p r e n d ž i a:

 

1. Patvirtinti Kalvarijos savivaldybės miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisykles (pridedama).

2. Laikyti netekusiu galios Kalvarijos savivaldybės tarybos 2008 m. rugpjūčio 14 d. sprendimą Nr. T-30-5 „Dėl Kalvarijos miesto ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisyklių tvirtinimo“.

 

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

 

Meras                                                                                                                Valdas Aleknavičius

PATVIRTINTA

Kalvarijos savivaldybės tarybos

2014 m. sausio 16 d. sprendimu Nr. T-41-1

 

KALVARIJOS SAVIVALDYBĖS MIESTŲ IR KITŲ GYVENAMŲJŲ VIETOVIŲ

TVARKYMO IR ŠVAROS TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Kalvarijos savivaldybės miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisyklės (toliau – taisyklės) nustato tvarkymo ir švaros reikalavimus, pagal kuriuos nuosavybės, panaudos, nuomos, patikėjimo teise priklausančias arba įstatymų nustatyta tvarka priskirtas teritorijas, statinius (naudojamus ir nenaudojamus bei nebaigtus statyti), gatves, šaligatvius, kiemus, tiltus, viadukus, aikštes, krantines bei pakrantes, bendrosios paskirties parkus ir skverus, miškus, miško parkus, turgavietes, automobilių stovėjimo aikšteles, šachtinius šulinius, lauko tualetus, nenaudojamus sklypus prižiūri ir tvarko fiziniai ir juridiniai asmenys (toliau – asmenys).

2. Šių taisyklių tikslas – užtikrinti, kad visos Kalvarijos savivaldybės gyvenamųjų vietovių teritorijos būtų valomos ir tvarkomos, garantuojant sveikas, saugias bei palankias visuomenės gyvenimo sąlygas, taip pat užtikrinti aplinkos sanitarinę būklę.

3. Taisyklės galioja visoje Kalvarijos savivaldybės teritorijoje, jas privalo vykdyti visi juridiniai ir fiziniai asmenys.

4. Vartojamos sąvokos:

Asmenys – fiziniai ir juridiniai asmenys, įstatymų nustatytu pagrindu esantys priskirtųjų teritorijų savininkai, valdytojai, naudotojai.

Bendrojo naudojimo teritorijos - gatvės, keliai, pėsčiųjų takai, kiemai, tiltai, viadukai, aikštės, upių ir ežerų krantinės bei pakrantes, bendrosios paskirties parkai ir skverai, miškai, miško parkai, kapinės, paplūdimiai, turgavietės, automobilių stovėjimo aikštelės ir kitos valstybės ar savivaldybės žemės teritorijos.

Patobulinta danga – asfaltbetonio arba cementbetonio danga.

Priskirta teritorija – žemės sklypas, įstatymų nustatyta tvarka suformuotas kaip daiktas ir įregistruotas Nekilnojamojo turto registre arba teritorijos, kurias asmenys naudoja iki jų suformavimo ir įregistravimo Nekilnojamojo turto registre.

Sanitarinė priežiūra - higienos normų įgyvendinimas praktikoje, užtikrinant švarą ir tvarką teritorijoje.

Statybvietė – statinio statybos darbų vieta (teritorija, kurios ribos nustatomos statinio projekte, atsižvelgiant į vykdomus darbus, kuri gali sutapti ar nesutapti su statybos sklypo ribomis).

Tvarkytojai – už švarą ir tvarką atsakingi savivaldybės teritorijoje esančio kilnojamojo ir nekilnojamojo turto savininkai, nuomininkai, renginių organizatoriai, prekybininkai ir pan. (įstaigos, jų filialai, įmonės, gamyklos, maldos namai, kariniai daliniai, visuomeninės ir politinės organizacijos, neatsižvelgiant į jų pavaldumą, vaikų mokymo ir ugdymo įstaigos, daugiabučių namų savininkų bendrijos, administratoriai, garažų, sodininkų bendrijos, individualiųjų namų, žemės sklypų savininkai ir kiti).

Tvarkoma teritorija – tai įstatymų nustatyta tvarka priskirta teritorija (žemės sklypas), suformuota kaip daiktas ir įregistruota valstybės įmonėje Registrų centras. Jeigu teritorijų planavimo dokumentuose teritorija nėra apibrėžta (nurodyta), faktiškai naudojama teritorija laikoma teritorija iki gretimos, teisės aktų nustatyta tvarka priskirtos ar faktiškai naudojamos teritorijos, bet ne daugiau kaip 20 metrų nuo pastatų išorinių atitvarų.

Žemės naudotojas – žemės savininkas arba kitas fizinis ar juridinis  asmuo, kuris naudoja žemę įstatymų, administracinių aktų, teismo sprendimo, sandorių ar kitu įstatymo nustatytu pagrindu.

Kitos reikalavimuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos galiojančiuose teisės aktuose.

 

II. BENDRIEJI TERITORIJŲ TVARKYMO IR ŠVAROS REIKALAVIMAI

 

5. Kiekvienas asmuo prižiūri ir tvarko jam priskirtą teritoriją bei atlieka sanitarinę priežiūrą savo lėšomis arba sudaro atitinkamą sutartį su šiuos darbus atliekančia įmone. Asmuo priskirtoje teritorijoje privalo valyti teritoriją, tvarkyti atliekas, šienauti žaliuosius plotus (vejas, pievas), sugrėbti arba sušluoti lapus, surinkti nukritusias šakas, tvarkyti nutekamuosius griovius, išrauti šaligatvio plytelių plyšiuose ir šalia borto augančias žoles, valyti šaligatvį, nuimti, nugriauti ar išmontuoti neteisėtai įrengtą išorinę reklamą, neatlyginant nuostolių jos savininkui.

6. Seniūnijos organizuoja bei kontroliuoja bendrojo naudojimo teritorijų valymą ir tvarkymą.

7. Asmenys:

7.1. kurie nenori arba neturi galimybių tvarkyti priskirtų teritorijų, turi kreiptis į šias paslaugas teikiančias įmones. Asmenys, kurie netvarko priskirtos teritorijos ir buvo prieš tai įspėti raštu, traukiami įstatymų nustatyta tvarka atsakomybėn. Užteršus teritoriją, aplinka turi būti išvalyta ir sutvarkyta, prireikus - dezinfekuota. Už tai atsako aplinką užteršęs asmuo. Nenustačius teritorijos teršėjo, atsako teritorijos naudotojas;

7.2. turintys sklypą gyvenamojo namo ar kitokios paskirties statiniui statyti ir nepradėjęs statybos darbų, privalo sklypą prižiūrėti (šienauti žolę ir pan.);

7.3. atsakingi už asmeniniame namų ūkyje naudojamo šachtinio šulinio vandens saugą ir kokybę.

8. Pastatus ar sklypus, kurie priklauso keliems asmenims, prižiūrimos teritorijos tvarkymas priklauso visiems proporcingai pagal valdomą pastato ar sklypo dalį. Nesant paskirstymo, atsakomybė tenka visiems asmenims solidariai.

9. Statybos aikšteles ir įvažiavimą į jas prižiūri žemės naudotojas. Jis privalo savo ar samdytą transportą eksploatuoti taip, kad nebūtų teršiamos gatvės. Draudžiama užkasti statybinį laužą ir šiukšles statybos aikštelėse ar už jos ribų bei teršti jų atliekomis aplinkines teritorijas. Pareikalavus žemės naudotojas turi pateikti kontrolę atliekančiam asmeniui dokumentus apie statybos ir remonto atliekų išvežimą į sąvartyną arba įrodyti, kad atliekos panaudotos ūkinėms reikmėms.         

10. Statybvietę privaloma aptverti tvarkinga, saugia tvora ir užtikrinti nuolatinę jos priežiūrą. Tvora nelaikoma tvarkinga ir saugia, jei ji kelia pavojų kitiems asmenims ir (ar) jų turtui, neriboja pašalinių asmenų laisvo patekimo į statybvietę.

11. Netvarkomų, apleistų, nenaudojamų, griūvančių ar turinčių avarinės būklės požymių statinių (nebaigtų statinių, jų konstrukcijų) ir įrenginių savininkai ar naudotojai privalo užtikrinti švarą ir tvarką priskirtoje teritorijoje bei teritorijoje aplink šiuos statinius ir įrenginius, jeigu nešvaros ir netvarkos priežastis yra tokių statinių ir įrenginių atliekos, susidariusios dėl statinių ir įrenginių nusidėvėjimo. Asmenys privalo vykdyti pastatų techninę priežiūrą, laiku juos remontuoti. Neremontuotini (netinkami naudoti) statiniai nustatyta tvarka turi būti nugriauti.

12. Mieste ir kitose gyvenamosiose vietovėse visi gyvenamieji namai, visuomeninės ir pramoninės paskirties pastatai naudotojų lėšomis turi būti pažymėti savivaldybės nustatyto standarto numeriais. Sankryžose kampiniai namai turi būti pažymėti lentelėmis su gatvių pavadinimais, kurios teritorijų naudotojams išduodamos nemokamai.  

13. Ant gyvenamųjų namų, visuomeninės paskirties pastatų turi būti pritvirtinti laikikliai vėliavoms arba stiebai (prie pastatų). Juos įsirengia pastatų savininkai.

14. Visi daugiabučių gyvenamųjų namų butų savininkai, nuomininkai privalo vykdyti daugiabučių namų savininkų bendrijų bei kitų organizacijų, eksploatuojančių daugiabučius namus, priimtus sprendimus ir namo vidaus tvarkos taisykles.

15. Prie visų paslaugas teikiančių ir prekybos taškų turi būti pastatytos šiukšlių dėžės, kurias prižiūri šių taškų savininkai (valdantys statinius nuomos, panaudos ar kitu teisėtu pagrindu).

16. Kvapo koncentracijos ribinė vertė taikoma tik iš ūkinėje komercinėje veikloje, kurioje naudojami stacionarūs taršos kvapais šaltiniai, kylantiems kvapams vertinti. Kvapo koncentracijos ribinė vertė netaikoma: paties asmens ūkinės komercinės veiklos keliamo ir jį veikiančio kvapo atvejais; kvapui darbo vietoje vertinti, avarijų ir ekstremalių situacijų, sukeliančių taršą kvapais, ir jų likvidavimo atvejais.

 

III. MIESTUOSE IR KITOSE GYVENAMOSIOSE

VIETOVĖSE DRAUDŽIAMA

 

17. Bendrojo naudojimo teritorijose draudžiama:

17.1. laikyti įvairią techniką, neeksploatuojamas, techniškai netvarkingas, techninių reikalavimų neatitinkančias transporto priemones ar krauti jų dalis bei stambiagabaričius daiktus, išskyrus specialiai tam įrengtas aikšteles;

17.2. be leidimo sandėliuoti, palikti statybines ir kitas medžiagas bei atliekas;

17.3. važinėti, statyti bei laikyti transporto priemones žaliuosiuose plotuose, kitaip niokoti veją, gėlynus;

17.4. savavališkai įruošti buitinių atliekų ir pramonės įmonių atliekų sąvartynus ar laikinas jų laikymo vietas;

17.5. žaisti sportinius žaidimus tam nepritaikytose vietose;

17.6. važinėti transporto priemonėmis ant užšalusių vandens telkinių;

17.7. plauti transporto priemones tam nenumatytose vietose;

17.8. naudoti prie gatvių esančius žaliuosius plotus daržams;

17.9. važinėti gatvėmis su patobulinta danga vikšrine technika;

17.10. mėtyti nuorūkas, popierius, saulėgrąžų lukštus, kitokias atliekas, gadinti šiukšlių dėžes, atliekų surinkimo konteinerius;

17.11. ganyti gyvulius bei naminius paukščius;

17.12. laužyti, kirsti medžius, krūmus, jų šakas, lapus bei žiedus;

17.13. gaudyti ir naikinti laukinius gyvūnus be nustatytos formos leidimo;

17.14. kabinti ant medžių sūpuokles ir džiauti skalbinius;

17.15. deginti šiukšles, medžių ir krūmų šakas, lapus, nupjautą žolę bei kitas atliekas;

17.16. kūrenti laužus tam nenumatytose vietose;

17.17. klijuoti skelbimus ir kitokią informacinę medžiagą ant medžių, stulpų, pastatų ir statinių bei ant kitų šiam tikslui nepritaikytų vietų. Asmuo, atsakingas už skelbime nurodytą veiklą, privalo užtikrinti, kad skelbimai nebūtų platinami šiam tikslui nenumatytose vietose;

17.18. rašinėti, piešti, braižyti ar kitaip terlioti pastatus, tvoras ir statinius;

17.19. laužyti ir gadinti inventorių, įrenginius ir pastatus;

17.20. teršti vandens telkinius, pakrantes ir jų apsaugos zonas atliekomis;

17.21. jei sklypas ribojasi su kitomis gyvenamosiomis valdomis, nelaikyti ilgiau kaip 5 paras atsivežto mėšlo;

17.22. teršti gatvių važiuojamąją dalį purvu nuo nešvarių ratų (važiuoklės) bei iš kėbulo byrančiais teršalais, palikti nesutvarkytą kelio dangą po mėšlo, statybinių ar kitų medžiagų vežimo;

17.23. palikti ir laikyti netinkamus naudoti daiktus ar medžiagas, kurios gali daryti neigiamą įtaką žmonių sveikatai ir aplinkai, sukelti gaisrą;

17.24. krauti atliekas, metalo bei statybinį laužą;

17.25. šluoti sąšlavas į lietaus vandens surinkimo ir kitus požeminių inžinerinių tinklų šulinius, taip pat pilti į juos buitinius ir pramoninius teršalus ar atliekas;

17.26. sandėliuoti barstyti skirtą smėlio mišinį po medžiais, krūmais, ant žaliųjų vejų bei gėlynų;

17.27. krauti sniegą, kuriame yra chloridų, ant vejos ir prie medžių arčiau kaip 1 m;

17.28. rinkti atliekas ir antrines žaliavas (tekstilę, stiklainius, butelius ir kitus daiktus) iš atliekų konteinerių ir iš šiukšlių išvežimo transporto;

17.29. valant gatves, naudoti įrankius, gadinančius gatvių ir šaligatvių (asfaltbetonio, betono ir kitas) dangas;

17.30. sniegą krauti ties gatvių sankryžomis, pėsčiųjų perėjomis, įvažiavimais į kiemus, visuomeninio transporto stotelėmis, mesti į važiuojamąją kelio dalį;

17.31. išmesti atliekas už savo sklypo ribos;

17.32. namų valdose sandėliuoti atliekas, išskyrus kompostą;

17.33. purtyti kilimus, kiliminius takus ar patalynę per daugiabučio namo langus arba balkoną;

17.34. teršti aplinką bet kokiais teršalais, kurie dėl žmonių veiklos patenka į orą, vandenį, dirvožemį ir, veikdami atskirai ar su kitais aplinkos komponentais, gali pakenkti žmonių sveikatai.

 

IV. GATVĖS IR KITOS TERITORIJOS

 

18.  Gatvės sankryžose turi būti pažymėtos pagal Kalvarijos savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintus pavadinimus.

19. Gatvių važiuojamoji dalis, pėsčiųjų takai ir aikštės su patobulinta danga turi būti valomos, o prireikus ir laistomos pagal grafikus, suderintus su seniūnija.

20. Patobulintų dangų važiuojamoji dalis valoma taip, kad nešvarumai nepatektų ant žaliųjų juostų ir šaligatvio.

21. Intensyvaus eismo gatvės karštomis dienomis laistomos seniūno nurodymu. Gatvių laistymo ir valymo mašinas galima pripildyti vandeniu iš atvirų vandens telkinių tik suderinus su atitinkamomis tarnybomis. Naudoti geriamąjį vandenį laistymui draudžiama.

22. Požeminių tinklų eksploatuotojai arba naudotojai:

22.1. eksploatuodami tinklus turi nuolat prižiūrėti, kad požeminių komunikacijų šulinių dangčiai būtų uždaryti ir išlyginti pagal dangos aukštį;

22.2. vykdydami darbus gatvių, aikščių važiuojamojoje dalyje, šaligatviuose, privalo laikytis Kelių eismo taisyklių, užtikrinti eismo dalyvių ir pėsčiųjų saugumą.

23.   Eismo saugumui užtikrinti žiemos metu privaloma:

23.1. pašalinti nuo šaligatvių sniego sluoksnį rankiniu būdu ar naudojant mechanizmus;

23.2. naudoti šaligatvių, gatvių slidumą mažinančias priemones.

24. Sniegą leidžiama išvežti ir versti tik į tam tikslui skirtas vietas. Sniego sąvartynus įrengia ir prižiūri subjektai, sudarę sutartis su savivaldybės administracija.

25. Savivaldybės administracijos samdomi asmenys valo ledą ir sniegą nuo vandentiekio, kanalizacijos šulinių dangčių, lietaus kanalizacijos vandens surinkimo šulinėlių grotelių.

26. Valant ledą ir sniegą nuo gyvenamųjų namų bei pastatų stogų, lietvamzdžių ir balkonų, būtina aptverti šaligatvius bei gatves prie pastatų.

27. Įvykus eismo įvykiui, kaltas asmuo, kelių policijai įforminus įvykį, sutvarko įvykio vietą, surenka stiklų duženas, šiukšles, kitus teršalus, sutvarko sugadintus kelio ženklus ir statinius. Kalto asmens nesant, kelių policija organizuoja sugadintų transporto priemonių nugabenimą į saugojimo aikštelę, ir informuoja kelią prižiūrinčią instituciją apie eismo įvykio padarinius.

28. Maudyklas įrengia, aprūpina inventoriumi ir tvarko savivaldybės administracijos samdomi subjektai, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos sveikatos ministerijos patvirtintomis higienos normomis.

29. Maudyklose reikia palaikyti tinkamą švarą ir tvarką. Atliekoms rinkti turi būti pastatyti konteineriai.

30. Maudyklų teritorijose viešieji tualetai turi būti pastatyti ne mažesniu kaip 50 m atstumu iki maudymosi vietų.

31. Maudymosi vietose griežtai draudžiama plauti skalbinius ir maudyti gyvūnus.

32. Srutas ir mėšlą privaloma tvarkyti teisės aktų nustatyta tvarka.

33. Turgavietėse ir viešose vietose prekyba vykdoma tik pagal Kalvarijos savivaldybės tarybos patvirtintas prekybos turgavietėse (prekyvietėse) bei prekybos viešose vietose taisykles.

34. Kalvarijos savivaldybės teritorijoje esantys želdiniai prižiūrimi ir tvarkomi vadovaujantis Kalvarijos savivaldybės tarybos patvirtintomis Kalvarijos savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklėmis.

35. Kapinės ir jose esantys želdiniai tvarkomi ir prižiūrimi vadovaujantis Kalvarijos savivaldybės tarybos patvirtintomis Kapinių tvarkymo taisyklėmis.

36. Gyvūnus galima laikyti vadovaujantis Kalvarijos savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtintomis Gyvūnų laikymo Kalvarijos savivaldybės teritorijos gyvenamosiose vietovėse taisyklėmis.

37. Renginiai organizuojami vadovaujantis Kalvarijos savivaldybės tarybos patvirtintomis Renginių organizavimo Kalvarijos savivaldybės viešosiose vietose taisyklėmis.

38. Atliekos tvarkomos vadovaujantis Kalvarijos savivaldybės tarybos patvirtintomis Atliekų tvarkymo taisyklėmis.

39. Jei pastate, kuriame žmonės gyvena, dirba ar verčiasi kita veikla, nėra pagal projektą įrengtos kanalizacijos, pastato savininkai, naudotojai privalo turėti fekalijų išgriebimo duobę, lauko tualetą arba biotualetą, pagal suderintą sklypo planą pastatytą nurodytoje vietoje. Savininkai ar naudotojai turi sudaryti sutartis su fekalijų vežėjais. Pareikalavus kontrolę vykdančiam asmeniui, privaloma pateikti sutartį su fekalijų, skystų atliekų vežėjais. Skystoms atliekoms rinkti įrengiamos sandarios talpos su grotelėmis kietoms frakcijoms atskirti. Kad būtų patogiau išvalyti, grotelės turi būti išimamos ar atidaromos.

40. Duobę reikia valyti atsižvelgiant į jos pripildymą, bet ne rečiau kaip kartą per pusmetį. Dėl valymo reikia kreiptis į tam teisę turinčius subjektus, dokumentus apie išvalymą saugoti metus.

 

V. ŽEMĖS DARBŲ VYKDYMAS

 

41. Kalvarijos savivaldybės bendro naudojimo teritorijoje pradėti vykdyti žemės darbus galima tik gavus statybos leidimą arba įgaliotų savivaldybės ir valstybės tarnautojų raštiškus pritarimus pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos patvirtintą statybos techninį reglamentą „Žemės darbai“ bei Kalvarijos savivaldybės tarybos nustatytą tvarką.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

42. Taisyklių laikymosi kontrolę vykdo Kalvarijos savivaldybės administracijos valstybės tarnautojai bei policijos pareigūnai.

43. Šių Taisyklių reikalavimus pažeidę fiziniai ir juridiniai asmenys atsako pagal Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 161 straipsnį.

________________________________