LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL TEISINGUMO MINISTRO 2005 M. SPALIO 27 D. ĮSAKYMO NR. 1R-352 „DĖL SPRENDIMŲ VYKDYMO INSTRUKCIJOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2024 m. lapkričio 29 d. Nr. 1R-310
Vilnius
1. Pakeičiu Sprendimų vykdymo instrukciją, patvirtintą Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2005 m. spalio 27 d. įsakymu Nr. 1R-352 „Dėl Sprendimų vykdymo instrukcijos patvirtinimo“:
1.1. Papildau 401 punktu:
„401. Skolininkas, kuris paskutinius 6 mėnesius nedirbo pagal darbo sutartį arba darbo santykiams prilygintų teisinių santykių pagrindu ir buvo registruotas Užimtumo tarnyboje prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Užimtumo tarnyba), pradėjęs dirbti pagal darbo sutartį arba darbo santykiams prilygintų teisinių santykių pagrindu, antstoliui, vykdančiam išieškojimą iš jo, gali pateikti rašytinį prašymą stabdyti išieškojimą iš jo darbo užmokesčio ir jam prilygintų išmokų bei davinių. Jei išieškojimą iš skolininko vykdo keli antstoliai, antstolis apie gautą skolininko prašymą elektroninių ryšių priemonėmis per 3 darbo dienas informuoja kitus išieškojimą iš skolininko vykdančius antstolius, persiųsdamas jiems gautą skolininko prašymą. Išieškojimas iš skolininko darbo užmokesčio ir jam prilygintų išmokų bei davinių stabdomas visose skolininko vykdomosiose bylose.
Prašyme turi būti nurodoma: skolininko vardas, pavardė, darbdavys (jo adresas ir kontaktiniai duomenys). Antstolis, gavęs skolininko prašymą stabdyti išieškojimą, Antstolių informacinėje sistemoje patikrina, ar iš Užimtumo tarnybos yra gauti duomenys apie skolininko įsidarbinimą ir ar skolininkas atitinka kitas CPK 626 straipsnio 4 ir 5 dalyse nurodytas sąlygas, ir parengia patvarkymą sustabdyti išieškojimą iš skolininko darbo užmokesčio ir jam prilygintų išmokų bei davinių. Išieškojimas stabdomas CPK 626 straipsnio 5 dalyje nurodytam terminui.
Patvarkymas sustabdyti išieškojimą siunčiamas skolininkui ir išieškotojui. Jeigu antstolis jau buvo išsiuntęs skolininko darbdaviui patvarkymą dėl išskaitų iš skolininko darbo užmokesčio ir jam prilygintų išmokų bei davinių darymo, patvarkymas taip pat siunčiamas skolininko darbdaviui.“
1.2. Papildau 402 punktu:
„402. Skolininkas, pateikęs prašymą stabdyti išieškojimą iš jo darbo užmokesčio ir jam prilygintų išmokų bei davinių, taip pat antstoliui pateikia duomenis apie gaunamą darbo užmokestį ir nurodo banko sąskaitą, į kurią pervedamas darbo užmokestis. Antstolis, gavęs šiuos duomenis, nustato sumą, kuria asmuo gali disponuoti per vieną kalendorinį mėnesį, ne mažesnę nei skolininko darbo užmokesčio ir jam prilygintų išmokų bei davinių atskaičius mokesčius suma.“
2. Nustatau, kad:
Sprendimų vykdymo instrukcijos
5 priedas
(Patvarkymo dėl skolos išieškojimo forma)
(Herbas)
ANTSTOLIS (vardas, pavardė)
________________________________________________________________________________
Kam: _________________________
Kur: __________________________
Kopija
(išieškotojui)
Kam: __________________________
Kur: __________________________
Kopija
(skolininkui)
Kam: __________________________
Kur: __________________________
PATVARKYMAS DĖL SKOLOS IŠIEŠKOJIMO
_______________________ _______________________
(data) (dokumento Nr.)
Vykdomosios bylos numeris: |
__________________________________________________
|
Skolininkas: |
__________________________________________________ (fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas; juridinio asmens pavadinimas, kodas)
|
Išieškotojas: |
__________________________________________________ (fizinio asmens vardas, pavardė; juridinio asmens pavadinimas, kodas)
|
_______________________________: (išieškojimo dalykas) |
______________________________________________________ (išieškojimo aprašymas)
|
Reikalavimų patenkinimo eilė: |
_________________________________________________
|
Bendra skolos suma: |
__________________________________________________
|
Bendra vykdymo išlaidų suma: |
__________________________________________________
|
Iš viso išieškoma: |
|
Vadovaudamasis (-asi) Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 611, 733–743 straipsniais, reikalauju iš skolininko darbo užmokesčio ir jam prilygintų išmokų ir davinių kiekvieną mėnesį išskaityti:____ proc. nuo skolininko darbo užmokesčio ir jam prilygintų išmokų ir davinių dalies, neviršijančios Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyto vieno minimaliojo mėnesinio atlyginimo (toliau – MMA), ____ proc. nuo skolininko darbo užmokesčio ir jam prilygintų išmokų ir davinių dalies, viršijančios vieną MMA, tačiau neviršijančios dviejų MMA dydžių, ir ___ proc. nuo darbo užmokesčio ir jam prilygintų išmokų ir davinių dalies, viršijančios dviejų MMA dydžius.
Jeigu iš skolininko turi būti išieškoma pagal kelių antstolių patvarkymus, išskaitytos lėšos turi būti paskirstomos pagal CPK 754 straipsnyje nustatytą reikalavimų patenkinimo eilę, proporcingai kiekvienam tos pačios reikalavimų patenkinimo eilės išieškotojui priklausančiai sumai.
Išskaitytas sumas prašau pervesti į antstolio depozitinę sąskaitą Nr. __________________________,
esančią _________________________________________________________________________ ,
(kredito įstaigos pavadinimas)
nurodyti skolininko vardą, pavardę ir vykdomosios bylos numerį.
Jeigu pinigus bus vėluojama pervesti daugiau kaip 15 dienų, privalote apie tai pranešti antstoliui ir nurodyti vėlavimo priežastis.
Sumas išskaityti ir pervesti reguliariai iki visos sumos išieškojimo arba antstolio nurodymo.
Jeigu skolininkas atleidžiamas iš darbo, apie tai nedelsdami privalote pranešti antstoliui.
Informuoju, kad už antstolio reikalavimo neįvykdymą, pavėluotą išskaitymą ir išmokėjimą teismas gali skirti iki trijų šimtų eurų baudą už kiekvieną nevykdymo dieną (CPK 585 straipsnis).
Pagal CPK 743 straipsnį, ar teisingos išskaitos iš skolininko darbo užmokesčio bei kitų jam prilygintų išmokų ir ar jos nusiųstos antstoliui, kontroliuoja išieškotojas. Jei išieškotojas dėl pateisinamų priežasčių negali patikrinti, ar išskaitos teisingos, jo prašymu tai patikrina patvarkymą vykdyti vykdomąjį dokumentą dėl piniginių lėšų išieškojimo surašęs antstolis. Darbdavys privalo sudaryti sąlygas išieškotojui susipažinti, ar išskaitos daromos tinkamai.
Jeigu skolininkas išlaiko nedarbingus šeimos narius, esant jo rašytiniam prašymui, antstolio patvarkymu išskaitos iš darbo užmokesčio bei kitų jam prilygintų išmokų dalies, viršijančios MMA, gali būti mažinamos po dešimt procentų kiekvienam išlaikytiniui, tačiau taip mažinant negali būti sumažinta įstatymų ar teismo nustatyta dalis.
Vadovaujantis CPK 510 ir 512 straipsniais, dėl antstolio procesinių veiksmų ar atsisakymo procesinius veiksmus atlikti gali būti paduodamas skundas raštu antstoliui, kurio veiksmai ar atsisakymas juos atlikti skundžiami. Kai skundžiami pavaduojančio antstolio ar antstolio atstovo veiksmai arba atsisakymas juos atlikti, skundas pateikiamas pavaduojamo ar atstovaujamo antstolio kontorai. Skundas gali būti paduodamas ne vėliau kaip per 20 dienų nuo tos dienos, kurią skundą paduodantis asmuo sužinojo arba turėjo sužinoti apie skundžiamo veiksmo atlikimą arba atsisakymą jį atlikti, bet ne vėliau kaip per 90 dienų nuo skundžiamo veiksmo atlikimo.
Jeigu skundą paduodantis asmuo pageidauja, kad nagrinėjant skundą būtų taikomos laikinosios apsaugos priemonės, jis vieną skundo egzempliorių taip pat pateikia apylinkės teismui, kurio veiklos teritorijoje yra antstolio kontoros buveinė. Teismas laikinųjų apsaugos priemonių taikymo klausimą išsprendžia CPK nustatyta tvarka.
Skundą antstolis išnagrinėja per 5 darbo dienas nuo jo gavimo ir priima patvarkymą. Jeigu antstolis atsisako patenkinti skundą, skundas kartu su patvarkymu ir vykdomąja byla persiunčiamas apylinkės teismui, kurio veiklos teritorijoje yra antstolio kontoros buveinė.
Pranešu, kad, vadovaujantis CPK 605 straipsniu, kiti procesiniai dokumentai Jums bus įteikiami elektroninių ryšių priemonėmis per Antstolių informacinę sistemą, išskyrus CPK nustatytus atvejus, kai dokumentai bus siunčiami registruotąja pašto siunta. Prisijungti prie Antstolių informacinės sistemos galite interneto svetainėje adresu www.antstoliai.lt savo tapatybę patvirtinę elektroniniu parašu, mobiliuoju parašu ar per elektroninės bankininkystės sistemas.
Taip pat turite teisę:
1) pateikti antstoliui prašymą procesinių dokumentų elektronines kopijas Jums siųsti Jūsų nurodytu elektroninio pašto adresu;
2) pateikti antstoliui prašymą tik elektroninių ryšių priemonėmis siųsti Jums ir tuos procesinius dokumentus, kurie, vadovaujantis CPK nuostatomis, turi būti įteikiami registruotąja pašto siunta. Dokumentus įteikiant tik elektroninių ryšių priemonėmis, nebūtų skaičiuojamos ir iš Jūsų išieškomos vykdymo išlaidos, susijusios su procesinių dokumentų įteikimu registruotąja pašto siunta.
Antstolis ________________________________________________
(parašas) (vardas, pavardė)