LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRO 2005 M. BIRŽELIO 30 D. ĮSAKYMO NR. ĮV-318 „DĖL NEKILNOJAMOJO KULTŪROS PAVELDO OBJEKTŲ STEBĖSENOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2014 m. lapkričio 5 d. Nr. ĮV-786
Vilnius
Pakeičiu Nekilnojamojo kultūros paveldo objektų stebėsenos taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2005 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. ĮV‑318 „Dėl Nekilnojamojo kultūros paveldo objektų stebėsenos taisyklių patvirtinimo“:
1. Pakeičiu 9 punktą ir jį išdėstau taip:
„9. Fiksavimo metu nustatomas kultūros paveldo objekto būklės kitimas (objekto fizinė būklė ir objekto aplinkos būklė lyginamos su ankstesnių apžiūrų metu bei nekilnojamosios kultūros vertybės pase užfiksuotomis būklėmis). Įrašius naują kultūros paveldo objektą į Kultūros vertybių registrą, pirmą kartą atliekant tokio objekto stebėseną, jo fizinė būklė ir aplinkos būklė lyginamos su vertinimo tarybos akte fiksuota būkle.
Kultūros paveldo objekto apžiūros metu užfiksuota jo fizinė būklė įforminama kultūros paveldo objekto būklės patikrinimo aktu dviem egzemplioriais, iš kurių vieną egzempliorių Departamento teritorinis padalinys pateikia Departamentui, o savivaldybės paveldosaugos padalinys – Departamento teritoriniam padaliniui. Kitas kultūros paveldo objekto būklės patikrinimo akto egzempliorius saugomas Departamento teritoriniame padalinyje arba savivaldybės paveldosaugos padalinyje Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka.“
2. Pakeičiu 12 punktą ir jį išdėstau taip:
„12. Kultūros paveldo objekto būklės kaita aprašoma ir išreiškiama penkių balų sistema pagal šias balų reikšmes: 1 balu vertinamos nekilnojamosios kultūros vertybės, kai būklė labai pablogėjo (objektas sunyko, buvo sunaikintas stichinių nelaimių ar neteisėta veikla, sunyko ar buvo sunaikinta daugiau kaip 50% objekto, aplinka apleista, netvarkoma, daugėja vizualinės taršos šaltinių, ir dėl to nesiimama jokių priemonių), 2 balais – būklė blogėja (objektas nenaudojamas/naudojamas ir nyksta dėl valdytojo nevykdomos ar nepakankamos priežiūros, buvo apardytas stichinių nelaimių ar neteisėta veikla, sunyko ar buvo apardyta iki 50% objekto, aplinka netvarkoma, yra vizualinės taršos šaltinių, dėl kurių panaikinimo nesiimta jokių priemonių, ar tokių šaltinių daugėja), 3 balais – būklė nepakito (objektas yra naudojamas ir valdytojas nuolat vykdo priežiūros darbus, objektas nenaudojamas, bet jame atliekami/atlikti tyrimai, avarijos grėsmės pašalinimo, apsaugos techninių priemonių įrengimo ar kiti neatidėliotini saugojimo darbai, objektas užkonservuotas, imamasi priemonių apsaugoti objektą nuo neigiamo aplinkos poveikio, aplinka tvarkoma nereguliariai, yra vizualinės taršos šaltinių, dėl kurių panaikinimo nesiimta jokių priemonių), 4 balais – būklė gerėja (objektas yra naudojamas ir valdytojas nuolat vykdo priežiūros darbus, laiku šalinami atsiradę defektai, objekte atlikti/atliekami remonto, konservavimo darbai arba objekte atliekami restauravimo, pritaikymo ar atkūrimo darbai, aplinka tvarkoma, nuolat prižiūrima, vizualinės taršos šaltinių nėra arba imamasi priemonių juos panaikinti), 5 balais – būklė labai pagerėjo (objektas restauruotas, pritaikytas ar atkurtas, aplinka sutvarkyta, nuolat prižiūrima, vizualinės taršos šaltinių nėra), vertinant:
3. Pakeičiu 14 punktą ir jį išdėstau taip:
„14. Stebėsenos apibendrinimą ir prognozavimą sudaro:
14.1. išvados apie kultūros paveldo objektų fizinės būklės ir objekto aplinkos, įtakojančios jo būklę ir apžvalgą, būklės kitimo tendencijas;