KLAIPĖDOS MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL KLAIPĖDOS MIESTO SAVIVALDYBĖS PAPLŪDIMIŲ IR JŲ MAUDYKLŲ ĮRENGIMO, NAUDOJIMO IR ELGESIO JUOSE TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2018 m. balandžio 26 d. Nr. T2-92

Klaipėda

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 36 punktu ir Lietuvos higienos normos HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. sausio 23 d. įsakymu Nr. V‑76 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. gruodžio 21 d. įsakymo Nr. V-1055 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 92:2007 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ patvirtinimo“ pakeitimo“, 6 punktu, Klaipėdos miesto savivaldybės taryba nusprendžia:

1. Patvirtinti Klaipėdos miesto savivaldybės paplūdimių ir jų maudyklų įrengimo, naudojimo bei elgesio juose taisykles (pridedama).

2. Skelbti šį sprendimą Teisės aktų registre ir Klaipėdos miesto savivaldybės interneto svetainėje.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                        Vytautas Grubliauskas

 

PATVIRTINTA

Klaipėdos miesto savivaldybės

Tarybos 2018 m. balandžio 26 d.

sprendimu Nr. TS-92

 

KLAIPĖDOS MIESTO SAVIVALDYBĖS PAPLŪDIMIŲ IR JŲ MAUDYKLŲ ĮRENGIMO, NAUDOJIMO IR ELGESIO JUOSE TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Klaipėdos miesto savivaldybės paplūdimių ir jų maudyklų įrengimo, naudojimo ir elgesio juose taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato reikalavimus Klaipėdos miesto savivaldybės (toliau – Savivaldybė) paplūdimių ir jų maudyklų įrengimui, naudojimui bei elgesiui juose. Šios Taisyklės privalomos visiems juridiniams ir fiziniams asmenims, projektuojantiems, įrengiantiems, įteisinantiems bei naudojantiems paplūdimius ir jų maudyklas, institucijoms ir pareigūnams, vykdantiems paplūdimių priežiūrą ir kontrolę, bei lankytojams.

2. Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. sausio 23 d. įsakymu Nr. V-76 patvirtinta Lietuvos higienos norma HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ (toliau – Higienos norma).

3. Klausimus, nenumatytus šiose Taisyklėse, reglamentuoja įstatymai, Higienos norma, Savivaldybės tarybos sprendimai, Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymai, Mėlynosios vėliavos programos reikalavimai paplūdimiams (šioje programoje dalyvaujantiems paplūdimiams) ir kiti teisės aktai.

4. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos:

4.1. Maudykla – paplūdimio vieta, skirta maudytis dideliam besimaudančių žmonių skaičiui maudymosi sezono metu ir atitinkanti Higienos normos reikalavimus.

4.2. Maudymosi sezonas – laikotarpis nuo birželio 1 d. iki rugsėjo 15 d. arba kitas Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu nustatytas laikotarpis, kurio metu maudyklose galima tikėtis didelio besimaudančiųjų skaičiaus.

4.3. Mėlynoji vėliava – apdovanojimas, suteikiamas tarptautinės nevyriausybinės organizacijos Aplinkosauginio švietimo fondo (Foundation for Environmental Education).

4.4. Paplūdimių ir maudyklų administravimas – veikla, kurią už paplūdimių administravimą atsakinga institucija ar įstaiga atlieka pagal įstatymų ir kitų teisės aktų suteiktus įgaliojimus.

4.5. Paplūdimys – patogus (ilsėtis, sportuoti, maudytis smėlio (žvyro, žvirgždo ar kriauklelių) ruožas, esantis aukščiau atabrado nuolaidžiame paviršinio vandens telkinių (ežerų, upių, tvenkinių, karjerų, užtvankų) ar priekrantės ir tarpinių vandenų krante, įrengtas laikantis Higienos normoje nustatytų sveikatos saugos reikalavimų.

4.6. Paplūdimių teritorija turi būti suskirstyta į atskiras ir atitinkamai pažymėtas funkcines zonas, kurios nurodomos matomoje vietoje esančiame informaciniame stende:

4.6.1. Aktyvaus poilsio, fizinio aktyvumo zona – atitinkamais ženklais pažymėta paplūdimio dalis su atitinkama įranga, skirta sportiniams žaidimams (tinklinis, badmintonas ir kt.).

4.6.2. Bendras paplūdimys – atitinkamais ženklais pažymėta paplūdimio dalis, skirta visų lyčių žmonėms, dėvintiems maudymosi kostiumus.

4.6.3. Moterų paplūdimys – atitinkamais ženklais pažymėta paplūdimio dalis, skirta tik moterims.

4.6.4. Nudistų paplūdimys – atitinkamais ženklais pažymėta paplūdimio dalis, skirta visų lyčių žmonėms, nedėvintiems maudymosi kostiumų ar dėvintiems jų dalį.

4.6.5. Pasyvaus poilsio zona – atitinkamais ženklais pažymėta paplūdimio dalis, skirta poilsiui.

4.6.6. Rūkymo vieta – paplūdimyje įrengta ir atitinkamais ženklais pažymėta rūkymo vieta.

4.6.7. Vyrų paplūdimys – atitinkamais ženklais pažymėta paplūdimio dalis, skirta tik vyrams.

4.6.8. Zona, skirta lankytis su gyvūnais, – atitinkamais ženklais pažymėta paplūdimio dalis, skirta lankytis asmenims su gyvūnais.

4.6.9. Visų paplūdimių ribos sutampa su maudyklų ribomis.

4.6.10. Visos maudyklos yra tinkamos maudytis vaikams su suaugusio asmens priežiūra.

4.7. Suinteresuota visuomenė – visuomenės grupės, kurioms daro arba gali daryti įtaką sprendimai, susiję su paplūdimių įrengimu, įteisinimu, paplūdimių sveikatos saugos reikalavimų laikymusi ir maudyklų vandens kokybe, arba kurios domisi tokių sprendimų priėmimo procesu.

4.8. Tarša – mikrobiologinio užterštumo arba melsvadumblių, didžiųjų dumblių ir (arba) jūrinio fitoplanktono ar atliekų buvimas, turintis įtakos maudyklos vandens kokybei ir keliantis grėsmę besimaudančiųjų sveikatai.

5. Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Higienos normoje ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

6. Paplūdimiuose galioja Taisyklių priede nurodyti ženklai ir vėliavos.

 

II SKYRIUS

PAPLŪDIMIŲ IR MAUDYKLŲ ĮRENGIMAS IR NAUDOJIMAS

 

7. Už paplūdimių ir maudyklų administravimą atsakingas Savivaldybės administracijos direktorius.

8. Paplūdimius įrengia, tvarko ir prižiūri, užtikrina poilsiautojų saugą ir paplūdimių sanitarijos reikalavimus, organizuoja maudyklų vandens kokybės stebėseną, teikia informaciją visuomenei apie jos rezultatus biudžetinė įstaiga „Klaipėdos paplūdimiai“ (toliau – paplūdimius eksploatuojanti įstaiga), kuriai paplūdimiai ir jų maudyklos priskiriami eksploatuoti teisės aktų nustatyta tvarka.

9. Prieš kiekvieną maudymosi sezoną Savivaldybės teritorijoje esantys arba rekonstruoti paplūdimiai įteisinami Savivaldybės administracijos direktorius įsakymu.

10. Savivaldybės administracijos direktorius ne vėliau kaip prieš 30 darbo dienų iki sprendimų įteisinti paplūdimius, stebėti maudyklas priėmimo dienos Higienos normos 9 punkte nustatyta tvarka turi informuoti suinteresuotą visuomenę apie šiuos sprendimus. Atsižvelgiant į pagrįstus suinteresuotos visuomenės pasiūlymus, pastabas ir skundus, priimamas sprendimas įrengti ir (ar) įteisinti paplūdimius, stebėti maudyklas. Apie Savivaldybės administracijos direktoriaus priimtus sprendimus įrengti ir (ar) įteisinti paplūdimius, stebėti maudyklas informuojama suinteresuota visuomenė visuomenės susitelkimo vietose, Savivaldybės interneto svetainėje, per vietines (regiono) visuomenės informavimo priemones ne vėliau kaip per penkias dienas nuo sprendimų priėmimo dienos.

11. Savivaldybės administracijos direktorius, atsižvelgdamas į suinteresuotos visuomenės teikiamus siūlymus, pastabas ir (ar) skundus, prieš maudymosi sezoną sudaro numatomų stebėti maudyklų vandens kokybės stebėsenos kalendorinį grafiką. Ši informacija turi būti skelbiama Savivaldybės interneto svetainėje ir pateikta Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centrui.

12. Paplūdimiuose organizuojamiems renginiams teisės aktų nustatyta tvarka turi būti išduoti Savivaldybės administracijos direktoriaus leidimai. Tokių renginių metu gali būti įrengiamos laikinos funkcinės zonos.

13. Savivaldybės tarybos 2017 m. liepos 27 d. sprendimu Nr. T2-185 „Dėl Klaipėdos miesto tvarkymo ir švaros taisyklių patvirtinimo“ patvirtintose Klaipėdos miesto tvarkymo ir švaros taisyklėse yra numatytas draudimas rūkyti Smiltynės miške ir link jūros vedančiuose takuose, visuose pajūrio paplūdimiuose. Rūkyti leidžiama tik specialiai įrengtose rūkymo vietose ir zonose. Rūkymo vietas įrengia paplūdimius eksploatuojanti įstaiga. Rūkymo vietų skaičius priklauso nuo poilsiautojų tankumo atitinkamoje paplūdimio teritorijoje, bet jos įrengiamos ne rečiau kaip kas 100 m.

14. Paplūdimių lankytojams persirengti turi būti įrengiami paviljonai ir (arba) kabinos: vienas paviljonas ir (arba) kabina 50–100 paplūdimio lankytojų. Pagal poreikį, bet ne rečiau kaip kartą per dieną, persirengimo paviljonus, kabinas būtina išvalyti, vieną kartą per savaitę išplauti dezinfekuojamaisiais tirpalais.

15. Paplūdimiuose turi būti įrengti gelbėjimo punktai. Gelbėjimo punkte gali būti ir atestuotas pirminės medicinos pagalbos darbuotojas. Nukentėjusiems asmenims pirmąją medicinos pagalbą suteikia gelbėtojai ir (ar) atestuotas pirminės medicinos pagalbos darbuotojas (jam esant).

16. Gelbėjimo punktų gelbėtojais gali dirbti tik asmenys, kurie yra pasitikrinę sveikatą ir išklausę mokymus Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka.

17. Paplūdimiuose ne arčiau kaip 50 m iki maudyklų turi būti įrengti tualetai, kurie būtų tinkami naudotis ir neįgaliems žmonėms. Pagal poreikį, bet ne rečiau kaip kartą per dieną, tualetus būtina išvalyti, vieną kartą per savaitę išplauti dezinfekuojamaisiais tirpalais.

18. Paplūdimiuose ne rečiau kaip kas 25 m turi būti šiukšliadėžės, o jei nėra galimybių jas pastatyti nurodytu atstumu, paplūdimių prieigose pastatomi nerūšiuotų buitinių atliekų konteineriai su dangčiais. Tokie konteineriai su dangčiais turi būti pastatomi ir didelio poilsiautojų susibūrimo vietose. Nerūšiuotos atliekos turi būti surenkamos ir išvežamos kiekvieną dieną. Konteineriai išvalomi pagal poreikį, bet ne rečiau kaip kartą per dieną, vieną kartą per savaitę išplaunami dezinfekuojamaisiais tirpalais.

19. Paplūdimiuose turi būti pastatyti antrinių žaliavų (popieriaus, stiklo, plastiko) konteineriai. Atliekos iš antrinių žaliavų konteinerių turi būti išvežamos jiems prisipildžius. Išvežus antrines žaliavas konteineriai turi būti išvalyti ir ne rečiau kaip kartą per mėnesį dezinfekuoti.

20. Paplūdimiuose, skirtuose lankytis su gyvūnais, turi būti įrengtos šiukšliadėžės gyvūnų ekskrementams. Šiukšliadėžės išvalomos pagal poreikį, bet ne rečiau kaip kartą per dieną, vieną kartą per savaitę išplaunamos dezinfekuojamaisiais tirpalais.

21. Poilsiautojams matomoje paplūdimio vietoje įrengiamas informacinis stendas, kuriame nurodoma:

21.1. bendra informacija – maudymosi sezono trukmė, paplūdimių ir maudyklų, gelbėjimo postų darbo laikas, sveikatos saugos reikalavimai ir rekomendacijos lankytojams, informacija apie draudimą ir (ar) leidimą lankytis su gyvūnais, oro, vandens temperatūra, kontaktiniai institucijos, atsakingos už paplūdimio ir maudyklos administravimą, telefonai;

21.2. informacija pagal Mėlynosios vėliavos programos reikalavimus (jei paplūdimiui tą sezoną suteikta mėlynoji vėliava);

21.3. informacija apie maudyklą – esama maudyklos vandens klasifikacija (puiki, gera, patenkinama, prasta kokybė), maudyklų vandens kokybės tyrimų rezultatai, bendro pobūdžio maudyklos vandens aprašymas (ne techniniais terminais): taršos šaltiniai, kurie gali turėti įtakos maudyklos vandeniui ir pakenkti besimaudančiųjų sveikatai, melsvadumblių išplitimo galimybės, didžiųjų dumblių ir (arba) fitoplanktono išplitimo galimybės;

21.4. kai paplūdimio maudyklos vandenyje buvo nustatyta trumpalaikė tarša – dienų, kai dėl tokios taršos buvo draudžiama ar nerekomenduojama maudytis, skaičius per praėjusį maudymosi sezoną ir įspėjimai, jei tokia tarša galima ir ateityje;

21.5. išskirtinių situacijų metu – taršos pobūdis ir numatoma trukmė;

21.6. jei paplūdimyje draudžiama arba nerekomenduojama maudytis – draudimas arba rekomendacijos bei jų priežastys;

21.7. jei paskelbiamas nuolatinis draudimas – informacija, kad ta teritorija nebelaikoma maudykla, nurodant priežastis ir nuorodą, kur galima rasti daugiau informacijos;

21.8. Taisyklių 21 punkte nurodytą informaciją galima skelbti ir užsienio kalbomis.

22.  Visuomenės susitelkimo vietose, miesto spaudoje, Savivaldybės interneto svetainėje ir, jei reikia, keliomis kalbomis skelbiama Taisyklių 21.3–21.7 papunkčiuose nurodyta ir ši informacija:

22.1.  jei paplūdimio maudyklos vanduo buvo klasifikuojamas kaip prastos kokybės, – taršos priežastis ir priemones, kurių buvo imtasi siekiant apsaugoti besimaudančiuosius nuo taršos poveikio ir pašalinti taršos priežastis;

22.2. jei paplūdimio maudyklos vanduo buvo paveiktas trumpalaikės taršos, – bendro pobūdžio informaciją apie:

22.2.1. sąlygas, kurios galėjo sukelti trumpalaikę taršą;

22.2.2. galimą taršos trukmę;

22.2.3. taršos priežastis ir priemones, kurių buvo imtasi siekiant apsaugoti besimaudančiuosius nuo taršos poveikio ir pašalinti jos priežastis.

23. Prieš maudymosi sezoną visi paplūdimiuose ir pajūrio užkopėje esantys statiniai ir įrenginiai (tualetai, persirengimo paviljonai ir (arba) kabinos, gelbėjimo  punktai) turi būti suremontuoti, dezinfekuoti bei deratizuoti.

24. Paplūdimiuose maudymosi zonos turi būti pažymėtos plūdurais, o jūroje po audrų maudymosi vietų žymėjimas turi būti patikslintas.

25.  Viršutinis paplūdimių smėlio sluoksnis ne mažiau kaip iki 0,1 m gylio turi būti išvalomas bei išpurenamas (mechaniniu arba rankiniu būdu) ne rečiau kaip kartą per savaitę. Paplūdimių smėlyje nustačius žmogui patogeninių helmintų ar jų kiaušinėlių, turi būti informuojama institucija, atsakinga už paplūdimių ir maudyklų administravimą, ir viršutinis smėlio sluoksnis turi būti išpurenamas ne mažiau kaip iki 0,10 m gylio kuo skubiau, neatsižvelgiant į numatytą darbų grafiką.

26. Paplūdimiai neturi būti užteršti žmogui patogeniškais helmintais ir jų kiaušinėliais. Mėginiai parazitologiniams tyrimams turi būti imami, kaip nurodyta Higienos normos priede.

27. Paplūdimiuose tiekiamo geriamojo vandens kokybė turi atitikti Lietuvos higienos normos HN 24:2017 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2017 m. spalio 27 d. įsakymu Nr. V-1220 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. liepos 23 d. įsakymo Nr. V-455 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ patvirtinimo“ pakeitimo“, reikalavimus.

 

III SKYRIUS

MAUDYKLŲ ĮRENGIMAS

 

28.  Maudyklų vandens kokybė turi atitikti Higienos normos reikalavimus. Paplūdimių, dalyvaujančių Mėlynosios vėliavos programoje, maudyklų vandens kokybė turi atitikti ir Mėlynosios vėliavos programos vandens kokybės kriterijus.

29.  Maudyklose neturi būti duobių. Naujai susiformavusias dugno duobes būtina pažymėti plūdurais.

30.  Iš maudyklų dugno turi būti išvalomos atliekos. Iš jūros maudyklų dugno atliekos turi būti išvalomos po kiekvienos audros.

31. Nustačius trumpalaikę taršą, paplūdimius eksploatuojanti įstaiga:

31.1.  nedelsdama skelbia informaciją visuomenei apie rekomendaciją nesimaudyti paplūdimyje Higienos normoje rekomenduojamu įspėjamuoju ženklu su atitinkamu simboliu ir komunikacijos priemonėmis;

31.2.  organizuoja papildomo mėginio vandens kokybės tyrimams atlikti paėmimą, patvirtinančio taršos įvykio pabaigą, ir kito mėginio, praėjus 7 dienoms nuo trumpalaikės taršos pabaigos, paėmimą.

32.  Siekdama apsaugoti visuomenės sveikatą išskirtinių situacijų atvejais, išplitus melsvadumbliams ar nustačius didžiųjų dumblių ir (arba) jūrinio fitoplanktono išplitimą, paplūdimius ir jų maudyklas eksploatuojanti įmonė ne vėliau kaip per 1 darbo dieną nuo šiame punkte nurodytų aplinkybių atsiradimo dienos uždraudžia maudytis ir paplūdimiuose pastato įspėjamąjį ženklą su simboliu, kuris pateiktas Higienos normos 2 priedo 2 punkte, ir informaciją apie tai skelbia visuomenės susitelkimo vietose, miesto spaudoje, Savivaldybės interneto svetainėje.

 

IV SKYRIUS

DRAUDŽIAMA VEIKLA IR ELGESYS PAPLŪDIMIUOSE IR MAUDYKLOSE

 

33. Savivaldybės įteisintuose paplūdimiuose ir maudyklose draudžiama:

33.1. maudytis arba plaukioti plaukiojimo priemonėmis apsvaigusiems nuo alkoholio, narkotinių ar kitų toksinių medžiagų;

33.2. plaukti arba bristi už plūdurų ar kitų ženklų, žyminčių maudymosi vietų ribas;

33.3. maudytis, esant gelbėjimo poste iškeltai raudonai vėliavai; 

33.4. maudytis vaikams iki 14 metų be suaugusio asmens priežiūros;

33.5. plaukioti mažaisiais, sportiniais, pramoginiais laivais, vandens motociklais, banglentėmis, burlentėmis, jėgos aitvarais, vandens dviračiais ir kitomis vandens transporto priemonėmis;

33.6. plaukioti ant pripučiamų čiužinių, automobilio kamerų, rąstų, lentų ir kitų plaukioti nepritaikytų daiktų;

33.7. vartoti alkoholinius gėrimus, išskyrus teisės aktų nustatyta tvarka įrengtose viešojo maitinimo įmonėse, turinčiose teisę prekiauti alkoholiniais gėrimais;

33.8. rūkyti (išskyrus įrengtas rūkymo vietas);

33.9. lankytis bendruose paplūdimiuose nuogiems asmenims – be maudymosi aprangos;

33.10. važinėtis automobiliais, motociklais, keturračiais motociklais (išskyrus gelbėtojus ir kontrolę vykdančius pareigūnus), vėjaračiais ir kitomis transporto priemonėmis;

33.11.  statyti transporto priemones (automobilius, plaukiojimo priemones, dviračius ir kt.) ne tam skirtose vietose;

33.12.  kilti ir leistis oro transporto priemonėmis (skraidyklėmis, parasparniais ir kt.) tam neskirtose paplūdimių zonose;

33.13.  žaisti sportinius žaidimus ne aktyvaus poilsio zonoje ar sukeliant pavojų poilsiautojams;

33.14.  savavališkai įrengti pramogų įrenginius, sporto aikšteles;

33.15.  įrengti stovyklavietes;

33.16.  kurti laužus;

33.17.  teršti aplinką buitinėmis ir kitomis atliekomis;

33.18.  gadinti ir laužyti informacinius ženklus, suolus, dviračių stovus ir kitą paplūdimių įrangą;

33.19.  skinti į Lietuvos raudonąją knygą įrašytus augalus;

33.20.  ardyti apsauginio kopagūbrio sutvirtinimus;

33.21.  kasinėti ir kitaip gadinti vakarinį apsauginio kopagūbrio šlaitą.

 

V SKYRIUS

ATSAKOMYBĖ IR KONTROLĖ

 

34.  Taisyklių laikymąsi kontroliuoja tam įgaliotų institucijų pareigūnai.

35.  Už Taisyklių nesilaikymą taikoma administracinė atsakomybė teisės aktų nustatyta tvarka.

_______________________