Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2001 M. BIRŽELIO 4 D.
NUTARIMO NR. 667 „DĖL VALSTYBĖS PERSKOLINAMŲ PASKOLŲ IR VALSTYBĖS GARANTIJŲ TEIKIMO, SUTEIKTŲ PERSKOLINAMŲ PASKOLŲ GRĄŽINIMO IR VALSTYBĖS GARANTIJŲ ADMINISTRAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2020 m. rugpjūčio 12 d. Nr. 874
Vilnius
Pakeisti Valstybės perskolinamų paskolų ir valstybės garantijų teikimo, suteiktų perskolinamų paskolų grąžinimo ir valstybės garantijų administravimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 4 d. nutarimu Nr. 667 „Dėl Valstybės perskolinamų paskolų ir valstybės garantijų teikimo, suteiktų perskolinamų paskolų grąžinimo ir valstybės garantijų administravimo taisyklių patvirtinimo“:
1. Pakeisti 3.1.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
2. Papildyti 3.1.3 papunkčiu:
3. Pakeisti 3.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:
4. Pakeisti 4.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
5. Pakeisti 6 punktą ir jį išdėstyti taip:
„6. Valstybės garantijos kreditoriams teikiamos:
6.1. Taisyklių III skyriaus nustatyta tvarka dėl:
6.1.3. paskolų, kurios naudojamos Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos įstatyme nurodytų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių apyvartinėms lėšoms papildyti, kai šios lėšos naudojamos strateginiams Lietuvos Respublikos tikslams pasiekti;
6. Pakeisti 9 punktą ir jį išdėstyti taip:
„9. Valstybė, suteikdama valstybės garantiją dėl Taisyklių 6 punkte nurodytų paskolų, įsipareigoja kredito įstaigai padengti dalį, t. y. ne daugiau kaip 80 procentų, valstybės garantuojamo skolininko įsipareigojimų pagal paskolos sutartį, jeigu valstybės garantuojamas skolininkas paskolos sutartyje nustatytais terminais ir tvarka negrąžina paskolos sumos arba jos dalies ir (arba) nesumoka palūkanų. Valstybė, vykdydama valstybės garantiją, kredito įstaigai proporcingai padengia dalį (ne daugiau kaip 80 procentų) valstybės garantuojamo skolininko neįvykdytų arba netinkamai įvykdytų įsipareigojimų (grąžinti paskolos sumą arba jos dalį ir (arba) sumokėti palūkanas). Ši nuostata netaikoma, kai valstybės garantija suteikiama dėl tarptautinių finansų institucijų teikiamų paskolų ir skolinimosi priemonių ekonomikai skatinti.“
7. Pakeisti 10 punktą ir jį išdėstyti taip:
„10. Valstybės garantijos dėl savivaldybių gaunamų paskolų investicijų projektams finansuoti ar dėl skolinimosi priemonių ekonomikai skatinti teikiamos, jeigu atitinkamų metų savivaldybių biudžetuose numatytos su šiomis paskolomis susijusios išlaidos, taip pat numatytos pagal paskolų sutartis priklausančios sumokėti lėšos.“
8. Pakeisti 11 punktą ir jį išdėstyti taip:
„11. Perskolinamų paskolų, išskyrus Taisyklių 3.1.2, 3.1.3, 3.2 ir 3.4 papunkčiuose nurodytas perskolinamas paskolas, ir valstybės garantuojamų paskolų, išskyrus Taisyklių 6.1.4 papunktyje nurodytas skolinimosi priemones ekonomikai skatinti, grąžinimas teisės aktų nustatyta tvarka turi būti užtikrintas šių paskolų grąžinimą užtikrinančiomis priemonėmis (savivaldybės ar kita garantija, turto įkeitimu (hipoteka) ar kitomis priemonėmis), išskyrus tuos atvejus, kai atitinkamame Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarime suteikti perskolinamą paskolą ar valstybės garantiją arba Lietuvos Respublikos Seimo nutarime suteikti valstybės garantiją nustatyta kitaip.“
9. Papildyti 12.32 papunkčiu:
10. Pakeisti 19 punktą ir jį išdėstyti taip:
„19. Už suteiktą valstybės garantiją valstybės garantuojamos paskolos gavėjas arba valstybės garantuojamų ne nuosavybės vertybinių popierių emitentas moka iki 3 procentų paskolos arba valstybės garantuojamų ne nuosavybės vertybinių popierių sumos garantinę įmoką.
Valstybės garantuojamos paskolos gavėjas arba valstybės garantuojamų ne nuosavybės vertybinių popierių emitentas pasirašo su Finansų ministerija susitarimą, kuriame nurodomas garantinės įmokos sumokėjimo terminas.
Konkretų įmokos dydį ir mokėjimo būdą Finansų ministerijos teikimu nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė, atsižvelgdama į valstybės garantuojamos paskolos gavėjo arba valstybės garantuojamų ne nuosavybės vertybinių popierių emitento strateginę reikšmę valstybei, įgyvendinamo investicijų projekto arba valstybės garantuojama paskola arba valstybės garantuojamais ne nuosavybės vertybiniais popieriais finansuojamo tikslo svarbą, imamos valstybės garantuojamos paskolos arba valstybės garantuojamų ne nuosavybės vertybinių popierių emisijos dydį, jeigu Lietuvos Respublikos įstatymuose nenustatyta kitaip. Ši įmoka neimama iš valstybės socialinės apsaugos fondų ir savivaldybių.“
11. Pakeisti III skyriaus pavadinimą ir jį išdėstyti taip:
12. Pakeisti 20 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
13. Pakeisti 20.7 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„20.7. paskolos sutarties tarp kreditoriaus ir juridinio asmens, norinčio gauti valstybės garantiją, valstybės garantuojamų ne nuosavybės vertybinių popierių išleidimo sąlygų, siūlomos pasirašyti valstybės garantijos ir teisinės išvados dėl valstybės garantijos (jeigu imant paskolą ar išleidžiant ne nuosavybės vertybinius popierius, kuriems prašoma suteikti valstybės garantiją, to pageidauja kreditorius) projektus;“.
14. Pakeisti 20.9 papunktį ir jį išdėstyti taip:
15. Pakeisti 27.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„27.2. jeigu suteikiama valstybės garantija dėl paskolos, – kreditorius, valstybės garantuojamos paskolos gavėjas, paskolos arba jos dalies, dėl kurios suteikiama valstybės garantija, suma ir valiuta, metinė palūkanų norma, laikotarpis, kuriam suteikiama valstybės garantija, paskolos tikslinė paskirtis, paskolos arba jos dalies, dėl kurios suteikiama valstybės garantija, grąžinimą užtikrinančios priemonės, vienkartinės įmokos už suteiktą garantiją dydis ir kitos, Finansų ministerijos nuomone, svarbios sąlygos;“.
16. Papildyti 27.3 papunkčiu:
„27.3. jeigu suteikiama valstybės garantija dėl ne nuosavybės vertybinių popierių, – ne nuosavybės vertybinių popierių emisijos maksimalus dydis, valiuta, maksimalus pelningumas, emisijos trukmė, lėšų, gautų išleidus ne nuosavybės vertybinius popierius, tikslinė paskirtis, vienkartinės įmokos už suteiktą garantiją dydis ir kitos, Finansų ministerijos nuomone, svarbios sąlygos.“
17. Pakeisti 29 punktą ir jį išdėstyti taip:
„29. Lietuvos Respublikos Vyriausybei arba Lietuvos Respublikos Seimui (Valstybės skolos įstatymo 6 straipsnio 1 dalyje nustatytu atveju) nutarus suteikti valstybės garantiją dėl paskolos, finansų ministras valstybės garantiją pasirašo tik po to, kai pasirašyta valstybės garantuojamos paskolos sutartis arba kiti įsipareigojamieji skolos dokumentai tarp kreditoriaus ir juridinio asmens, kuriam teikiama valstybės garantija kreditoriui dėl jo teikiamos paskolos (toliau – valstybės garantuojamos paskolos gavėjas), arba tuo pačiu metu, ir jeigu įgyvendinti (jeigu taikoma) Taisyklių 14 punkte nustatyti reikalavimai. Vyriausybei nutarus suteikti valstybės garantiją dėl ne nuosavybės vertybinių popierių, finansų ministras valstybės garantiją pasirašo ne nuosavybės vertybinių popierių išleidimo metu.“
18. Pakeisti V skyriaus pavadinimą ir jį išdėstyti taip:
19. Pakeisti 38 punktą ir jį išdėstyti taip:
„38. Juridiniai asmenys, norintys gauti perskolinamą paskolą, teikiamą jų įgyvendinamam investicijų projektui, bendrai finansuojamam iš Europos Sąjungos fondų lėšų, finansuoti, pateikia Finansų ministerijai šiuos dokumentus:
38.1. prašymą suteikti perskolinamą paskolą, teikiamą investicijų projektui, bendrai finansuojamam iš Europos Sąjungos fondų lėšų, finansuoti ir nurodo reikiamos perskolinamos paskolos sumą, valiutą, trukmę ir panaudojimo laikotarpį (grafiką);
38.2. dokumentus (paraiškos finansuoti projektą iš Europos Sąjungos fondų lėšų kopiją arba investicijų projekto aprašymą ar kita), kuriuose nurodoma:
38.2.2. investicijų projekto tikslas ir finansinė apimtis (projekto vertė ir finansavimo šaltiniai);
38.3. praėjusių 3 ataskaitinių metų metines finansines ataskaitas ir auditoriaus išvadą dėl paskutinių ataskaitinių metų metinių finansinių ataskaitų (netaikoma savivaldybėms);
38.4. juridinio asmens organų, turinčių teisę priimti sprendimus (išduoti leidimus) dėl paskolų ėmimo ir investicijų projekto (verslo plano) įgyvendinimo, šių sprendimų (leidimų) kopijas;
38.5. patvirtinimą, kad juridiniam asmeniui paėmus perskolinamą paskolą nebus viršyti tokiam juridiniam asmeniui ar už jį garantuojančiam juridiniam asmeniui teisės aktų nustatyti atitinkamų metų skolinimosi, skolos ir garantijų limitai, jeigu tokie nustatyti;
38.6. raštą, kuriame nurodoma, kokios bus pateiktos perskolinamos paskolos grąžinimą užtikrinančios priemonės (netaikoma savivaldybėms);
38.7. kai savivaldybė nori gauti perskolinamą paskolą, – savivaldybės tarybos sutikimas, kad, uždelsus įvykdyti prievoles pagal perskolinamos paskolos sutartį ir per Finansų ministerijos nustatytą terminą neįvykdžius prievolių ar jų dalies, Finansų ministerija iš savivaldybės biudžetui priklausančių gauti iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų išskaičiuotų savivaldybės nesumokėtą sumą;
20. Pakeisti 39.1.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
21. Pakeisti 39.1.2.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
22. Pakeisti 39.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„39.4. nutraukia perskolinamos paskolos suteikimo procedūras ir per 2 darbo dienas juridiniam asmeniui, pateikusiam prašymą suteikti perskolinamą paskolą, praneša, kad perskolinama paskola negali būti suteikta, jeigu nustato, kad juridinio asmens įgyvendinamam investicijų projektui bendrai finansuoti negali būti skirtos perskolinamos paskolos lėšos.“
23. Pakeisti 42 punktą ir jį išdėstyti taip:
„42. Lietuvos Respublikos Vyriausybei nutarus suteikti perskolinamą paskolą, finansų ministras arba jo įgaliotas asmuo su juridiniu asmeniu, norinčiu gauti perskolinamą paskolą, pasirašo perskolinamos paskolos sutartį tik tuo atveju, jeigu priimtas sprendimas dėl Europos Sąjungos fondų lėšų investicijų projektui bendrai finansuoti skyrimo ir (jeigu taikoma) įgyvendintos kitos su paskolos suteikimu susijusios sąlygos.“
24. Pakeisti 53 punktą ir jį išdėstyti taip:
„53. Finansų ministerija sistemina, kaupia, saugo ir tvarko duomenis apie suteiktas perskolinamas paskolas ir valstybės garantijas, saugo paskolų sutarčių ir valstybės garantijų dokumentų originalus. Suteiktų perskolinamų paskolų, valstybės garantuojamų paskolų ir valstybės garantuojamų ne nuosavybės vertybinių popierių apskaitą tvarko Finansų ministerija, atsižvelgdama į šių paskolų ir ne nuosavybės vertybinių popierių trukmę, šaltinius ir kitus duomenis, kurių reikia Lietuvos Respublikos valstybės skolai efektyviai valdyti.“
25. Pakeisti 54 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
„54. Administruodama suteiktas perskolinamas paskolas ir prižiūrėdama valstybės garantuojamas paskolas ir valstybės garantuojamus ne nuosavybės vertybinius popierius, kontroliuodama šių paskolų ir ne nuosavybės vertybinių popierių grąžinimo eigą, Finansų ministerija gali taikyti šias priemones (išskyrus dėl suteiktų perskolinamų paskolų atnaujinimo projektams finansuoti ir perskolinamų paskolų draudimo išmokų mokėjimui finansuoti):“.
26. Pakeisti 56.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
27. Pakeisti 58 punktą ir jį išdėstyti taip:
„58. Kai keičiamos paskolos ar skolos grąžinimo sąlygos, valstybės lėšomis grąžinama valstybės garantuojama paskola arba išperkami valstybės garantuojami ne nuosavybės vertybiniai popieriai ir dėl to su valstybės garantuojamos paskolos gavėju arba valstybės garantuojamų ne nuosavybės vertybinių popierių emitentu sudaroma arba keičiama skolos grąžinimo sutartis ir po prievolės įvykdymo termino pabaigos dėl valiutų kursų pasikeitimo valiuta, kuria turi būti mokama, nuvertėja, perskolinamos paskolos arba skolos grąžinimo sutartyje šio skolininko įsipareigojimai padidinami atsižvelgiant į valiutų kursų pasikeitimą iki sutarties sudarymo (pakeitimo).“
28. Pakeisti 59 punktą ir jį išdėstyti taip:
„59. Perskolinamos paskolos gavėjui, valstybės garantuojamos paskolos gavėjui arba valstybės garantuojamų ne nuosavybės vertybinių popierių emitentui iškėlus bankroto bylą arba Finansų ministerijai priimant sprendimą dėl skolos išieškojimo, šių skolininkų įsipareigojimai apskaičiuojami atsižvelgiant į valiutų kursų pasikeitimą iki teismo nutarties iškelti bankroto bylą įsiteisėjimo arba Finansų ministerijos sprendimo priėmimo.“
29. Pakeisti 61 punktą ir jį išdėstyti taip:
„61. Valstybės garantuojamos paskolos gavėjai arba valstybės garantuojamų ne nuosavybės vertybinių popierių emitentai privalo ne vėliau kaip prieš 30 dienų iki paskolos sutartyse arba ne nuosavybės vertybinių popierių išleidimo dokumentuose nustatyto mokėjimo termino pranešti Finansų ministerijai ir Lietuvos Respublikos valstybės kontrolei apie galimą sutartinių įsipareigojimų nevykdymą.“
30. Pakeisti 63 punktą ir jį išdėstyti taip:
„63. Valstybės garantuojamų paskolų gavėjai ir valstybės garantuojamų ne nuosavybės vertybinių popierių emitentai kas mėnesį, bet ne vėliau kaip iki kito mėnesio 5 dienos, privalo pagal Finansų ministerijos nustatytą tvarką pateikti jai valstybės garantuojamų paskolų arba valstybės garantuojamų ne nuosavybės vertybinių popierių panaudojimo ir grąžinimo ataskaitas.“
31. Pakeisti 64 punktą ir jį išdėstyti taip:
„64. Perskolinamos paskolos, valstybės garantuojamos paskolos gavėjai (išskyrus bankus ir savivaldybes) ir valstybės garantuojamų ne nuosavybės vertybinių popierių emitentai privalo perskolinamos paskolos, garantuojamos paskolos disponavimo ir (arba) valstybės garantuojamų ne nuosavybės vertybinių popierių galiojimo laikotarpiu iki kiekvienų metų birželio 1 d. pateikti Finansų ministerijai praeitų metų metines finansines ataskaitas ir auditoriaus išvadą, kito laikotarpio auditoriaus išvadą Finansų ministerijos iniciatyva, taip pat informaciją apie esamas ir atidaromas naujas sąskaitas kredito įstaigose, kredito įstaigų sąskaitų ir kitų rekvizitų, nurodytų sutartyse arba valstybės garantuojamų ne nuosavybės vertybinių popierių išleidimo dokumentuose, pasikeitimus.“
32. Pakeisti 65 punktą ir jį išdėstyti taip:
„65. Valstybės ir savivaldybių institucijos ir įstaigos, kurių reguliavimo sričiai priskirtas perskolinamos paskolos, valstybės garantuojamos paskolos gavėjas arba valstybės garantuojamų ne nuosavybės vertybinių popierių emitentas, ir viešosios įstaigos, kurioms pavesta atlikti investicijų projektų įgyvendinimo priežiūrą, kontroliuoja investicijų projektų įgyvendinimo eigą, šių paskolų arba ne nuosavybės vertybinių popierių lėšų naudojimą pagal tikslinę paskirtį ir apie tai kas pusmetį praneša Finansų ministerijai (ir Lietuvos Respublikos valstybės kontrolei, kai perskolinamą paskolą arba valstybės garantuojamą paskolą gavo valstybės, savivaldybės įmonė arba akcinė bendrovė, kurioje valstybei arba savivaldybei priklausančios akcijos suteikia ne mažiau kaip 2/3 balsų).“