PLUNGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS

TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL PLUNGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2022 m. spalio 27 d. Nr. T1-218

Plungė

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 36 punktu, Lietuvos Respublikos želdynų įstatymo 5 straipsnio 1 dalies 1 ir 2 punktais, Plungės rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Plungės rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisykles (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Plungės rajono savivaldybės tarybos 2020 m. liepos 30 d. sprendimą Nr. T1-161 „Dėl Plungės rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklių patvirtinimo“.

3. Skelbti šį sprendimą Teisės aktų registre ir Plungės rajono savivaldybės interneto svetainėje.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                    Audrius Klišonis

 


 

PATVIRTINTA

Plungės rajono savivaldybės

tarybos 2022 m. spalio 27 d.

sprendimu Nr. T1-218

 

 

PLUNGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Plungės rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklėse (toliau – Taisyklės) nustatoma Plungės rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) teritorijoje ne miško žemėje esančių želdynų ir želdinių apsauga, tvarkymas, priežiūra, fizinių ir juridinių asmenų teisės ir pareigos tvarkant ir prižiūrint želdynus ir želdinius.

2. Taisyklių tikslas – išsaugoti želdynus ir želdinius kaip estetiškai, ekologiškai, istoriškai ir kultūrai svarbius kraštovaizdžio elementus, kurie užtikrintų gamtinio ir kultūrinio kraštovaizdžio stabilumą, gyventojų teisę į jų gyvenimo kokybę gerinančias aplinkos sąlygas.

3. Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos želdynų įstatymu (toliau – Želdynų įstatymas), šio įstatymo įgyvendinamaisiais teisės aktais ir kitais Lietuvos Respublikoje galiojančiais teisės aktais.

4. Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos želdynų įstatyme ir kituose Lietuvos Respublikos teisės aktuose.

5. Taisyklės privalomos visiems Plungės rajono savivaldybės teritorijoje esantiems želdynų ir želdinių savininkams ir valdytojams, želdynus ir želdinius prižiūrinčioms įmonėms, fiziniams ir juridiniams asmenims.

6. Privačioje žemės valdoje esančius želdinius, kurie teisės aktais nepriskirti saugotiniems, savininkai ir valdytojai tvarko savo nuožiūra, nepažeisdami kaimyninių žemės sklypų ir namų valdų savininkų, valdytojų ar naudotojų interesų.

 

II SKYRIUS

ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGA, PRIEŽIŪRA IR TVARKYMAS

 

7. Medžiai ir krūmai priskiriami saugotiniems želdiniams, kai jie atitinka Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu nustatytus kriterijus, pagal kuriuos medžiai ir krūmai, augantys ne miškų ūkio paskirties žemėje, priskiriami saugotiniems ir (ar) Savivaldybės tarybos sprendimu saugotinais paskelbti dendrologiškai, ekologiškai, estetiškai vertingi, kultūros paveldui ir kraštovaizdžiui reikšmingi želdiniai.

8. Leidimas saugotinų želdinių kirtimo, kitokio pašalinimo iš augimo vietos ar intensyvaus genėjimo darbams (toliau – Leidimas) išduodamas pagal Savivaldybės tarybos patvirtintą Saugotinų želdinių kirtimo, kitokio pašalinimo iš augimo vietos ar intensyvaus genėjimo leidimų išdavimo ir prašymų dėl želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos dydžio perskaičiavimo nagrinėjimo ir sumokėtos želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos grąžinimo tvarkos aprašą.

9. Fiziniai ir juridiniai asmenys, atliekantys saugotinų želdinių kirtimo, kitokio pašalinimo iš augimo vietos ar intensyvaus genėjimo darbus, privalo su savimi turėti Leidimą, kai jis būtinas pagal šių Taisyklių 8 punkte nurodytą tvarką, ir parodyti jį tikrinančių institucijų atstovams.

10. Fiziniai ar juridiniai asmenys, norintys kirsti, kitaip pašalinti ar intensyviai genėti nesaugotinus želdinius, augančius valstybinėje žemėje, turi gauti vietos seniūnijos pritarimą, kuris turi būti pateiktas raštu ar el. paštu.

11. Želdynų ir želdinių priežiūros ir tvarkymo darbai vykdomi vadovaujantis Želdynų įstatymu, Taisyklėmis, želdynų projektais, kai tokius projektus privaloma parengti, Lietuvos Respublikos aplinkos ministro tvirtinamomis Medžių ir krūmų priežiūros, vandens telkinių, esančių želdynuose, apsaugos, vejų ir gėlynų priežiūros taisyklėmis.

12. Želdinių sunaikinimu ar sužalojimu yra laikomi tam tikrų medžio gyvybinių funkcijų pažeidimai, kurie nustatomi vadovaujantis aplinkos ministro patvirtinta Žalos aplinkai, sunaikinus ar sužalojus gamtinius kraštovaizdžio kompleksus ir objektus, skaičiavimo metodika. 

13. Įmonės, teikiančios teritorijos priežiūros paslaugas (žolės šienavimo ir kitas) bei kiti juridiniai ar fiziniai asmenys, sužaloję želdinius, privalo atsodinti želdinį ar želdinius, atitinkančius sužaloto želdinio stiebo skersmenį ar atlyginti želdinių atkuriamosios vertės kompensaciją.

14. Želdynai ir želdiniai nuo ligų ir kenkėjų saugomi vadovaujantis aplinkos ministro tvirtinamomis Želdynų ir želdinių sanitarinės apsaugos taisyklėmis.

15. Želdinių apsaugos reikalavimai, vykdant statybos darbus, įskaitant valstybinės reikšmės kelių ir viešosios geležinkelių infrastruktūros kelių ir jų įrenginių statybos ir remonto darbus, nustatomi aplinkos ministro tvirtinamose Želdinių apsaugos, vykdant statybos darbus, taisyklėse.

16. Žaliosios atliekos tvarkomos pagal Savivaldybės tarybos patvirtintas atliekų tvarkymo taisykles. Želdynų ir želdinių savininkai ir valdytojai turi teisę naudoti medieną savo nuožiūra.

17. Želdynų ir želdinių savininkai ir valdytojai privalo saugoti želdynus ir želdinius, tinkamai juos prižiūrėti ir tvarkyti: atlikti kasmetinį medžių ir krūmų genėjimą, nudžiūvusių, pavojų gyventojams, jų turtui, statiniams ar eismo saugumui keliančių medžių ir krūmų kirtimą, medžių ir krūmų atžalų pašalinimą, tręšimą ir kitus želdynų ir želdinių priežiūros darbus, skirtus gerai fizinei ir estetinei želdyno būklei palaikyti.

 

III SKYRIUS

ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ KŪRIMAS IR SODINIMAS

 

18. Želdynų kūrimas apima želdynų planavimo, želdynų projektavimo ir želdynų projekto įgyvendinimo procesus, kurių metu, atsižvelgiant į Želdynų įstatyme nurodytus bendruosius želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo, želdynų kūrimo ir želdinių veisimo principus, formuojami nauji arba pertvarkomi esami želdynai.

19. Želdynų sistemos ar jos dalių ribos numatomos, saugomi ir saugotini želdiniai gali būti pažymimi, sprendiniai dėl atskirųjų ir priklausomųjų želdynų gali būti nustatomi šiuose teritorijų planavimo dokumentuose: savivaldybių ar jų dalių bendruosiuose planuose, detaliuosiuose planuose, inžinerinės infrastruktūros vystymo planuose, specialiojo teritorijų planavimo žemėtvarkos dokumentuose (žemėtvarkos schemose, kaimo plėtros žemėtvarkos projektuose), saugomų teritorijų specialiojo teritorijų planavimo dokumentuose, nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialiojo teritorijų planavimo dokumentuose.

20. Naujiems viešiesiems atskiriesiems želdynams įrengti ar esamiems viešiesiems atskiriesiems želdynams pertvarkyti privaloma parengti želdyno projektą. Viešųjų atskirųjų želdynų statiniams ir įrenginiams rengiami statinių projektai, kai tokių projektų rengimą numato Statybos įstatymas.

21. Priklausomųjų želdynų įrengimas ar pertvarkymas numatomas statinių ir įrenginių projektuose, kuriuose būtina įvertinti želdinių inventorizavimo duomenis ir nepriklausomo želdynų ir želdinių eksperto išvadą, kai tokią išvadą parengti būtina pagal Želdynų įstatymo nuostatas, vadovautis priklausomųjų želdynų normomis, teritorijų planavimo dokumentų sprendiniais, statybą ir teritorijų planavimą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimais.

22. Privatiems želdynams įrengti, prižiūrėti ir tvarkyti želdynų projektų rengti neprivaloma. Įrengiant ar pertvarkant privačius želdynus, veisiant želdinius privačioje žemėje, būtina laikytis želdinių sodinimo minimalių atstumų ir priežiūros reikalavimų, nustatomų aplinkos ministro tvirtinamose Želdynų įrengimo ir želdinių veisimo taisyklėse.

23. Fiziniai ir juridiniai asmenys, norintys sodinti želdinius ir įveisti žolinius augalus Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijoje, Savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriui pateikia prašymą su želdinių sodinimo schema. Prašyme turi būti nurodytas planuojamų įveisti želdinių skaičius, rūšys, matmenys.

 

IV SKYRIUS

SAUGOTINŲ MEDŽIŲ IR KRŪMŲ KIRTIMO, PERSODINIMO AR KITOKIO PAŠALINIMO, GENĖJIMO REIKALAVIMAI

 

24. Saugotinų medžių ir krūmų persodinimas vykdomas išimtiniais atvejais, kai nėra galimybės jiems augti toje vietoje, kurioje jie buvo pasodinti – platinant gatves, vykdant statybos ar rekonstravimo darbus, formuojant kraštovaizdį:

24.1. stambūs medžiai persodinami su žemės gumulu, kurio diametras ne mažesnis kaip 2,0 x 2,0 m;

24.2. saugotinų medžių ir krūmų persodinimo darbai vykdomi pagal nustatytąja tvarka parengtą ir patvirtintą atskirųjų ir priklausomųjų želdynų tvarkymo ir kūrimo projektą;

24.3. persodinami sveiki, gerai išsivystę, be mechaninių pažeidimų, šalčio plyšių ir persodinimui paruošti medžiai;

24.4. persodintus medžius privaloma prižiūrėti ne mažiau kaip 3 metus;

24.5. draudžiama persodinti medžius su sausa viršūne, stiebo ir (ar) šaknų puviniu, ligotus, vienašone, nesusiformavusia laja, jų vegetacijos metu.

25. Saugotini medžiai, augantys valstybinėje, savivaldybių ir privačioje žemėje, privalo būti prižiūrimi vadovaujantis Medžių ir krūmų priežiūros, vandens telkinių, esančių želdynuose, apsaugos, vejų ir gėlynų priežiūros taisyklėmis bei kitais Lietuvos Respublikos teisės aktais, reglamentuojančiais želdinių priežiūrą.

26. Draudžiama kirsti, kitaip iš augimo vietos pašalinti ar intensyviai genėti saugotinus medžius nuo kovo 15 dienos iki rugpjūčio 1 dienos, išskyrus atvejus, kai jie kelia pavojų gyventojams, jų turtui, statiniams, eismo ar skrydžių saugumui, taip pat, kai tai būtina remontuojant, rekonstruojant ar tiesiant naują valstybinės reikšmės kelią, įgyvendinant ypatingos valstybinės svarbos projektus.

27. Draudžiama kertant ar genint medžius piliakalnių ar pilkapių objekto teritorijoje, darbams naudoti sunkiąją ar kitą techniką, galinčią pažeisti kultūrinį sluoksnį. Draudžiama rauti kelmus.

 

V SKYRIUS

DRAUDIMAI ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ TERITORIJOSE

 

28. Viešuosiuose želdynų ir želdinių teritorijose draudžiama:

28.1. sodinti intensyviai plintančius šaknų atžalomis augalus, išskyrus apsauginės ir ekologinės paskirties atskiruosius ir mokslinės paskirties želdynus;

28.2. fiziniams ir juridiniams asmenims savavališkai genėti, kirsti ar kitaip šalinti želdinius;

28.3. kirsti, laužyti ar kitaip žaloti (kalti vinis, tvirtinti reklaminius skydus ir kt.) medžius, krūmus, jų šakas, skinti lapus, žiedus, pažeisti šaknis, trypti pomedį;

28.4. leisti iš medžių sulą, pjaustinėti medžio žievę, daryti kitus mechaninius medžio pažeidimus;

28.5. kabinti ant medžių laidus, sūpuokles, virves ir kita;

28.6. mindžioti gėlynus, vejas;

28.7. važinėti sportinėmis ir be variklio transporto priemonėmis, išskyrus tam skirtus takus;

28.8. be leidimo važiuoti motorinėmis transporto priemonėmis, kur neįrengta kieta danga;

28.9. plauti visų rūšių transporto priemones;

28.10. deginti atliekas, lapus, šakas, kūrenti laužus ne tam skirtose vietose;

28.11. be leidimo statyti palapines, laikinus statinius, reklaminius skydus;

28.12. gaudyti ir naikinti paukščius, žvėris, smulkiąją fauną, ardyti skruzdėlynus;

28.13. pilti šiukšles, buitines atliekas, pakuotes, sugrėbtus lapus, sniegą (išskyrus neužterštą druskomis ir nukastą nuo želdyne esančių takų) ir kt.;

28.14. valyti sniegą nuo stogų, neapsaugojus želdinių.

 

VI SKYRIUS

ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ SAVININKŲ IR VALDYTOJŲ TEISĖS IR PAREIGOS

 

29. Želdynų ir želdinių valdytojai ir savininkai privalo:

29.1. saugoti želdynus ir želdinius, tinkamai juos prižiūrėti ir tvarkyti, užtikrinti želdinių gerovę;

29.2. leisti želdynus ir želdinius inventorizuojantiems specialistams, pateikusiems asmens dokumentą ir Savivaldybės institucijos išduotą patvirtinimą raštu apie Savivaldybės pavedimu atliekamus inventorizavimo darbus, atlikti inventorizavimo darbus, šviesiu paros metu darbo dienomis įeiti į teritorijas, kuriose auga želdiniai, ir atlikti inventorizavimo darbus;

29.3. nenaudoti invazinių rūšių augalų želdynams įrengti ir nesodinti invazinių rūšių augalų, išskyrus istorinius želdynus.

29.4. taikyti kovos su kenkėjais ir ligomis priemones.

30. Želdynų ir želdinių savininkai ir valdytojai turi teisę:

30.1.   nustatyti želdynų lankymo sąlygas (laiką, renginių organizavimo tvarką, lankytojų teises ir pareigas).

30.2. sudaryti sutartis su fiziniais ir juridiniais asmenimis dėl želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros, kovos su augalų ligomis ir kenkėjais;

30.3. Viešųjų želdynų savininkai ir (ar) valdytojai turi teisę apriboti ar uždrausti lankymąsi šiuose želdynuose, kai juose vykdomi priežiūros ir tvarkymo darbai. Apie priimtą sprendimą apriboti ar uždrausti viešojo želdyno lankymą viešųjų želdynų savininkai ir (ar) valdytojai privalo paskelbti Savivaldybės interneto svetainėje (kai viešojo želdyno savininkas ir (ar) valdytojas yra Savivaldybės institucija) ir želdynų informaciniuose stenduose, jeigu tokie įrengti, ne vėliau kaip prieš 3 (tris) darbo dienas iki numatytų apribojimų pradžios.

30.4. Viešųjų atskirųjų želdynų kūrimo, želdinių sodinimo, apsaugos, priežiūros ir tvarkymo darbus ar dalį jų Savivaldybė gali suteikti teisę atlikti gyvenamosios vietos bendruomenėms, daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijoms, sodininkų bendrijoms, nevyriausybinėms organizacijoms ar kitiems juridiniams asmenims, taip pat Savivaldybė turi teisę iš šių asmenų priimti savo nuosavybėn neatlygintinai perduodamus sodmenų kokybės reikalavimus viešųjų želdynų įrengimui ir želdinių viešosiose erdvėse sodinimui atitinkančius želdinius, sudarydamos sutartis dėl bendradarbiavimo želdynų kūrimo, želdinių sodinimo, apsaugos, priežiūros ir tvarkymo srityje. Savivaldybė, prieš sudarydama bendradarbiavimo sutartį, privalo įsitikinti, kad gyvenamosios vietos bendruomenės, daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijos, sodininkų bendrijos, nevyriausybinės organizacijos ar kiti juridiniai asmenys galės užtikrinti Želdynų įstatymo VII skyriuje nustatytų reikalavimų laikymąsi.

 

VII SKYRIUS

ASMENŲ TEISĖS IR PAREIGOS

 

31. Asmenys turi teisę:

31.1. lankytis viešuosiuose želdynuose, laikydamiesi Želdynų įstatymo, Savivaldybės ar kitų viešųjų želdynų savininkų ar valdytojų patvirtintų lankymo taisyklių reikalavimų;

31.2. teikti Savivaldybei, kitiems dokumentų, kuriuose numatomas želdynų ir želdinių kūrimas, pertvarkymas arba tvarkymas, rengėjams ir želdynų projektų užsakovams pasiūlymus dėl teritorijų planavimo dokumentuose, želdynų projektuose, statinių ir įrenginių projektuose siūlomų sprendinių viešųjų želdynų kūrimo, želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo klausimais;

31.3. Savivaldybių ar kitų viešųjų želdynų savininkų ir (ar) valdytojų nustatytomis sąlygomis ir tvarka padėti saugoti, prižiūrėti ir tvarkyti viešuosius želdynus ir želdinius;

31.4. gauti informaciją apie želdynų ir želdinių inventorizavimą, apskaitą, planuojamus ir vykdomus želdynų ir želdinių tvarkymo darbus, išduotus leidimus kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius, pertvarkomus želdynus;

31.5. teikti pasiūlymus valstybės ir savivaldybių institucijoms dėl naujų viešųjų želdynų kūrimo, esamų viešųjų želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo;

31.6. Savivaldybės tarybos nustatyta tvarka dalyvauti želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisijos posėdžiuose;

31.7. teisės aktų nustatyta tvarka apskųsti valstybės ir savivaldybių institucijų, želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisijos, pareigūnų, fizinių ir juridinių asmenų veiksmus, kai jie pažeidžia teisės aktuose nustatytus želdynų kūrimo, želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo, želdinių veisimo reikalavimus.

32. Bendruomeninės organizacijos, daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijos, sodininkų bendrijos, nevyriausybinės organizacijos ar kiti juridiniai asmenys turi teisę neatlygintinai vykdyti viešųjų atskirųjų želdynų kūrimo, želdinių sodinimo, apsaugos, priežiūros ir tvarkymo darbus ar dalį jų ir (ar) neatlygintinai perduoti savivaldybių nuosavybėn želdinius, sudarę sutartį su Savivaldybe dėl bendradarbiavimo želdynų kūrimo, želdinių sodinimo, apsaugos, priežiūros ir tvarkymo srityje. Bendruomeninės organizacijos, daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijos, sodininkų bendrijos, nevyriausybinės organizacijos ar kiti juridiniai asmenys, vykdydami bendradarbiavimo sutartyse nustatytus sutartinius įsipareigojimus, privalo užtikrinti Želdynų įstatymo VII skyriuje nustatytų reikalavimų laikymąsi. Bendruomeninių organizacijų, daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijų, sodininkų bendrijų, nevyriausybinių organizacijų ar kitų juridinių asmenų savivaldybių nuosavybėn perduodami želdiniai turi atitikti aplinkos ministro nustatytus sodmenų kokybės reikalavimus viešųjų želdynų įrengimui ir želdinių viešosiose erdvėse sodinimui.

33. Asmenys, lankydamiesi viešuosiuose želdynuose, privalo saugoti želdynus ir želdinius.

 

VIII SKYRIUS

LĖŠŲ, REIKALINGŲ VIEŠŲJŲ ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGAI, PRIEŽIŪRAI IR TVARKYMUI, VIEŠŲJŲ ŽELDYNŲ KŪRIMUI IR ŽELDINIŲ VEISIMUI, ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ INVENTORIZAVIMUI, VIEŠŲJŲ ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ BŪKLĖS EKSPERTIZĖM ATLIKTI, SKYRIMO TVARKA

 

34. Viešųjų želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo, viešųjų želdynų kūrimo ir veisimo, želdynų ir želdinių inventorizavimo, viešųjų želdynų ir želdinių būklės ekspertizės atlikimo darbai finansuojami iš:

34.1. Savivaldybės biudžeto lėšų;

34.2. valstybės biudžeto lėšų;

34.3. Europos Sąjungos lėšų;

34.4. Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšų;

34.5. kitų lėšų.

35. Kitų, negu nurodyta Taisyklių 34 punkte, želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros, tvarkymo, želdynų kūrimo ir želdinių veisimo darbus finansuoja jų savininkai ir (ar) valdytojai.

36. Lėšos, reikalingos viešųjų želdynų ir želdinių apsaugai, priežiūrai ir tvarkymui, viešųjų želdynų kūrimui ir želdinių veisimui, želdynų ir želdinių inventorizavimui, viešųjų želdynų ir želdinių būklės ekspertizėms atlikti, planuojamos vadovaujantis Savivaldybės lygmens ir (ar) vietovės lygmens kompleksinio ir specialiojo teritorijų planavimo dokumentais, želdynų projektais, Savivaldybės strateginiu plėtros planu ir (ar) Savivaldybės strateginiu veiklos planu ir kitais dokumentais.

37. Finansavimas skiriamas šioms priemonės:

37.1. naujiems želdiniams (pvz., medžių, krūmų ir lianų sodinukams, gėlių sėkloms ir pan.) įsigyti ir veisti (pvz., medžiams, krūmams, lianoms, vejoms ir gėlynams sodinti ir pan.);

37.2. medžių ir krūmų priežiūrai (pvz., medžiams ir krūmams laistyti, tręšti, dirvožemiui purenti, mulčiuoti, medžiams ir krūmams šalinti, genėti, apsaugai nuo ligų ir kenkėjų, kitiems medžių ir krūmų priežiūros darbams);

37.3. gėlynų, vejų priežiūrai;

37.4. želdynų kūrimo ir želdinių veisimo, pertvarkymo darbams atlikti, informaciniams ženklams įrengti;

37.5. želdynų kūrimo, tvarkymo ir pertvarkymo projektams rengti;

37.6. atskirųjų želdynų žemės sklypų kadastriniams matavimams atlikti ir įrašymui į Nekilnojamojo turto kadastrą;

37.7. Savivaldybės teritorijoje esančių želdynų ir želdinių inventorizavimui ir apskaitai atlikti, inventorizavimo įrangai įsigyti;

37.8. želdynų ir želdinių tvarkymo įrangai įsigyti;

37.9. želdynų ir želdinių būklės stebėsenos programai rengti ir vykdyti, želdynų ir želdinių būklės stebėsenai atlikti, želdynų ir želdinių būklės stebėsenos duomenų bazėms kurti ir tvarkyti, želdynų ir želdinių būklės stebėsenos programos įgyvendinimo priemonėms, jų vykdymui reikalingoms medžiagoms ir įrangai pirkti;

37.10. Savivaldybės želdynų ir želdinių tvarkymo, želdynų kūrimo, želdinių veisimo programai rengti;

37.11. želdynų ir želdinių būklės ekspertizėms atlikti;

37.12. želdinių sanitarinės būklės gerinimo darbams atlikti (pvz., mokslininkų rekomendacijoms parengti, mokslininkų rekomendacijoms įgyvendinti reikalingoms medžiagoms pirkti ir panaudoti rekomendacijose nurodytoms priemonėms įgyvendinti);

37.13. pavojų keliančių ir sergančių medžių šalinimo darbams atlikti (pvz., medžių nukirtimas, kelmų šalinimas ar žeminimas iki žemės paviršiaus, žemės paviršiaus (šaligatvio dangos) sutvarkymas išrovus kelmą ir pan.);

37.14. medžių ir krūmų genėjimo, medžių gyvybingumo palaikymo ir šakų smulkinimo darbams;

37.15. Savivaldybės darbuotojų, susijusių su želdynų ir želdinių apsauga, priežiūra ir tvarkymu, mokymui ir (ar) kvalifikacijos kėlimui;

37.16. dokumentacijai, reikalingai išvardintoms priemonėms įgyvendinti, rengti;

37.17. kitoms Želdynų įstatyme ir šio įstatymo įgyvendinamuosiuose teisės aktuose numatytoms priemonėms.

38. Lėšos viešųjų želdynų ir želdinių apsaugai, priežiūrai ir tvarkymui, viešųjų želdynų kūrimui ir želdinių veisimui, želdynų ir želdinių inventorizavimui, viešųjų želdynų ir želdinių būklės ekspertizių atlikimui numatomos Savivaldybės biudžete ir Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiojoje programoje.

39. Lėšų poreikį ateinančių metų Savivaldybės biudžete Savivaldybės administracijos seniūnijos ir kiti Savivaldybės administracijos skyriai, atsakingi už šių Taisyklių 37 punkte nurodytų priemonių vykdymą, pateikia Savivaldybės administracijos Finansų ir biudžeto skyriui iki kiekvienais metais nustatomo Savivaldybės biudžeto išlaidų sąmatų ir programų pateikimo termino.

40. Lėšų poreikį ateinančių metų Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiojoje programoje Savivaldybės administracijos seniūnijos ir kiti Savivaldybės administracijos skyriai, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos įstatymu, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšų naudojimo rekomendacijomis, skelbiamomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos interneto tinklalapyje ir kitais Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiąją programą reglamentuojančiais teisės aktais, pateikia Savivaldybės administracijos Vietos ūkio skyriui kasmet prieš biudžeto programų sudarymą.   

41. Lėšos viešųjų želdynų ir želdinių apsaugai, priežiūrai ir tvarkymui, viešųjų želdynų kūrimui ir želdinių veisimui, želdynų ir želdinių inventorizavimui, viešųjų želdynų ir želdinių būklės ekspertizių atlikimui skiriamos pagal Savivaldybės administracijos seniūnijų ir kitų Savivaldybės administracijos skyrių pateiktus lėšų poreikio skaičiavimus ir finansines galimybes.

42. Savivaldybės tarybai patvirtinus einamųjų metų Savivaldybės biudžetą ir Savivaldybės Aplinkos apsaugos rėmimo specialiąją programą, Vietos ūkio skyrius rengia Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymus ir kitus lėšų panaudojimui reikalingus dokumentus.

43. Savivaldybės administracijos seniūnijos ir kiti Savivaldybės administracijos skyriai, atsakingi už šių Taisyklių 37 punkte nurodytų priemonių vykdymą, inicijuoja viešuosius pirkimus viešųjų želdynų ir želdinių apsaugai, priežiūrai ir tvarkymui, viešųjų želdynų kūrimui ir želdinių veisimui, želdynų ir želdinių inventorizavimui, viešųjų želdynų ir želdinių būklės ekspertizių atlikimui.

44. Iškirtus medžius bendrojo naudojimo teritorijose, mediena yra realizuojama arba kitaip panaudojama Savivaldybės reikmėms. Už medžių vertės nustatymą, užpajamavimą, panaudojimą ir nurašymą atsakingos Seniūnijos.

45. Tikslinės lėšos, gautos kaip želdinių atkuriamosios vertės kompensacija, Savivaldybės ižde kaupiamos bendros sąskaitos Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšų šaltinyje. Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšos naudojamos remiantis Savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos įstatymo nuostatomis.

46. Administracijos Buhalterinės apskaitos skyrius surinktas lėšas už želdinių atkuriamąją vertę perveda į Savivaldybės iždą, bet ne rečiau, kaip kartą per ketvirtį.

 

IX SKYRIUS

TAISYKLIŲ KONTROLĖ IR ATSAKOMYBĖ UŽ JŲ PAŽEIDIMUS

 

47. Šių Taisyklių laikymosi kontrolę užtikrina Savivaldybės administracijos atsakingi specialistai ir Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse nurodyti pareigūnai.

48. Fiziniai ir juridiniai asmenys, pažeidę šių Taisyklių reikalavimus, traukiami atsakomybėn Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka. Padaryta žala gamtai atlyginama kitų susijusių Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

 

X SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

49. Šios taisyklės gali būti keičiamos, papildomos ir panaikintos Plungės rajono savivaldybės tarybos sprendimu.

 

_____________________

part_46cf7b28d74b486a8fea33769753e43c_end