LIETUVOS RESPUBLIKOS ENERGETIKOS MINISTRAS
įsakymas
DĖL lietuvos respublikos energetikos ministro 2009 m. balandžio 16 d. įsakymo nr. 1-37 „DĖL DEGALINIŲ EKSPLOATAVIMO taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo
2016 m. spalio 5 d. Nr. 1-263
Vilnius
P a k e i č i u Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2009 m. balandžio 16 d. įsakymą Nr. 1-37 „Dėl Degalinių eksploatavimo taisyklių patvirtinimo“:
1. Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip:
„Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos energetikos įstatymo 6 straipsnio 2 punktu ir įgyvendindamas 2014 m. spalio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2014/94/ES dėl alternatyviųjų degalų infrastruktūros diegimo (OL 2014 L 307, p. 1) 2 straipsnio 1, 7, 8 ir 9 punktus, 5 straipsnio 2 punktą, 7 straipsnio 1, 2, 3 ir 7 punktus, 11 straipsnio 2 punktą, II priedo 2 punktą ir 3.3 papunktį,“.
2. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintas Degalinių eksploatavimo taisykles:
2.1. Pakeičiu 1 punktą ir jį išdėstau taip:
2.2. Pakeičiu 2 punktą ir jį išdėstau taip:
2.3. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:
2.4. Pakeičiu 4.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.5. Pakeičiu 5 punktą ir jį išdėstau taip:
„5. Taisyklėse vartojamos šios sąvokos ir sutrumpinimai:
5.1. Alternatyvieji degalai – degalai arba energijos šaltiniai, kurie tiekiant energiją transportui bent iš dalies pakeičia degalus, gaunamus iš iškastinės naftos šaltinių, ir kurie gali prisidėti prie transporto dekarbonizacijos bei pagerinti transporto sektoriaus aplinkosauginį veiksmingumą (pvz., elektra, vandenilis, biodegalai, sintetiniai degalai ir parafininis kuras, SGD, suskystintos gamtinės dujos (toliau – SkGD), įskaitant biometaną, SND).
5.2. Balionas – slėginis indas, turintis vienas ar dvejas žiotis ventiliams, flanšams arba atvamzdžiams įsukti, skirtas SGD, SND arba ištirpintosioms dujoms gabenti, laikyti ir naudoti.
5.3. Degalai (skystasis kuras) – skystieji naftos produktai (benzinas, dyzelinas, žibalas ir kt.), kitas organinis skystasis kuras (pvz., biodegalai) arba kelių kuro rūšių mišiniai, išskyrus SND, SGD ir kitus alternatyviuosius degalus.
5.4. Degalinė (degalų papildymo punktas) – statiniai ir (ar) stacionarūs arba mobilūs įrenginiai ir specialiai įrengta teritorija, skirta degalams, SND, SGD ir kitiems alternatyviesiems degalams (išskyrus SkGD) priimti, laikyti, perpilti į kelių transporto priemonės kuro bakus, kilnojamąsias talpyklas ir (ar) balionus.
5.5. Degalų kolonėlė – degalinės įrenginys, skirtas degalams įpilti į kelių transporto priemonės kuro bakus ir (ar) į kilnojamąsias talpyklas, taip pat įrenginys, skirtas kelių transporto priemonių SND, SGD balionams ar jų ryšuliams užpildyti.
5.6. Degalinės skystojo kuro įrenginiai – įrenginiai, skirti skystajam kurui (degalams) priimti, laikyti, perpilti į kelių transporto priemonės kuro bakus.
5.7. Degalinės SND įrenginiai – įrenginiai, kuriais tiekiamos, laikomos SND dujos, užpildomi kelių transporto priemonių SND dujų balionai ar jų ryšuliai.
5.8. Degalinės SGD įrenginiai – įrenginiai, kuriais tiekiamos, laikomos, suslegiamos gamtinės dujos, užpildomi kelių transporto priemonių SGD dujų balionai ar jų ryšuliai.
5.9. Degalinės įrenginių priežiūros žurnalas – duomenų ir informacijos apie degalinės technologinių įrenginių eksploatavimo eigą dokumentas (spausdintas ar skaitmeninėje laikmenoje).
5.10. Degalinės teritorija – žemės sklypas, kurio ribos nustatytos degalinės detaliajame plane, parengtame pagal atitinkamų teisės aktų reikalavimus.
5.11. Dujų balionų ryšuliai – balionų grupė, pagaminta gamykloje, laikantis standartų ar reglamentų reikalavimų, sudaryta iš SGD ar SND balionų, įtvirtinta ant rėmo, turinti uždarymo įrenginius ir sujungimo vamzdyną.
5.12. Kvalifikuotas darbuotojas – asmuo, atestuotas teisės aktų nustatyta tvarka (Taisyklių priedo 7 ir 8 punktai) ir įgijęs reikiamų žinių ir įgūdžių darbui su eksploatuojamais įrenginiais.
5.13. Kilnojamasis degalų išpilstymo įrenginys – iki 10 m3 degalų talpyklą turintis įrenginys, skirtas degalams laikyti ir išpilstyti, naudojamas ūkyje, įmonėje, statybvietėje. Šis įrenginys nėra naudojamas mažmeninei ar didmeninei prekybai degalais.
5.14. Mobilioji talpykla – kelių transporto priemonėje ar priekaboje pritvirtinta talpykla ar cisterna, skirta degalams ir dujoms vežti keliais.
5.15. SND degalinė – specialiai įrengta teritorija kartu su įrenginių ir statinių kompleksu, skirtu kelių transporto priemonių kurui naudojamoms SND priimti ir laikyti, taip pat kelių transporto priemonėse sumontuotiems ir išmontuojamiems (jei tai nustatyta kelių transporto priemonės ar dujų įrangos gamintojo techniniuose dokumentuose) SND balionams pildyti.
5.16. SGD degalinė – specialiai įrengta teritorija kartu su įrenginių ir statinių kompleksu, skirtu kelių transporto priemonių kurui naudojamoms gamtinėms dujoms priimti, suslėgti, laikyti ir kelių transporto priemonių SGD balionams ar jų ryšuliams užpildyti.
5.17. Skystojo kuro degalinė – specialiai įrengta teritorija kartu su įrenginių ir statinių kompleksu, skirtu degalams priimti, laikyti, perpilti į kelių transporto priemonės kuro bakus ir (ar) kilnojamąsias talpyklas.
5.18. SkGD degalinė – SkGD tiekimui skirta degalų papildymo infrastruktūra, kurią sudaro stacionarus ar mobilus įrenginys, priekrantės įrenginys arba mobilus įrenginys.
5.19. Degalinę eksploatuojanti įmonė – juridinis asmuo ar jo padalinys, turintis reikiamos kvalifikacijos ir tinkamai pasirengusius darbui su eksploatuojama degaline ar jos įrenginiais, teisės aktų nustatyta tvarka atestuotus darbuotojus, aprūpintus technine ir technologine įranga, technine dokumentacija, būtina degalinei ar jos įrenginiams saugiai, patikimai ir efektyviai eksploatuoti, pavestoms funkcijoms ar prisiimtiems įsipareigojimams vykdyti bei turintis nustatyta tvarka išduotą atestatą eksploatuoti degalinės įrenginius (Taisyklių priedo 7, 8 ir 9 punktai).
5.20. Ugnies darbai – tai darbai, kuriuos atliekant naudojama atvira ugnis, susidaro kibirkštys, įrankių, įrenginių paviršiai ar medžiagos įkaista iki dujų oro mišinio užsiliepsnojimo temperatūros.
5.21. Viešai prieinamas degalų papildymo punktas – degalų papildymo punktas, kuriame tiekiami alternatyvieji degalai ir kuriuo naudotojai gali naudotis vienodomis sąlygomis. Sudarant galimybę naudotis punktais vienodomis sąlygomis gali būti taikomos tapatumo nustatymo, naudojimosi ir mokėjimo sąlygos.
5.22. Kitos šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos energetikos įstatyme, Prekybos naftos produktais taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2010 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. 1-346 „Dėl Prekybos naftos produktais taisyklių patvirtinimo“, ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.“
2.6. Papildau 61 punktu:
„61. Nuo 2017 m. lapkričio 18 d. įrengtos ar atnaujintos vandenilio degalinės, kuriose tiekiamas dujinis vandenilis, naudojamas kaip degalai motorinėse transporto priemonėse, ir jose naudojami degalų papildymo algoritmai ir įranga turi atitikti specifikacijos ISO/TS 20100 dėl dujinio vandenilio degalų papildymo technines specifikacijas. Šiose degalinėse tiekiamo vandenilio grynumas turi atitikti standarte ISO 14687-2 pateiktas technines specifikacijas. Dujinio vandenilio degalais gali būti pildomos tik tos transporto priemonės, kurių jungtys atitinka standartą ISO 17268 „Motorinės transporto priemonės jungiamieji įtaisai dujinio vandenilio degalams papildyti“.“
2.7. Papildau 431 punktu:
„431. Visose degalinėse jose parduodami degalai turi būti žymimi Prekybos naftos produktais taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2010 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. 1-346 „Dėl Prekybos naftos produktais taisyklių patvirtinimo“ ir ESO standartų, kuriais nustatomos degalų techninės specifikacijos, nustatyta tvarka. Aktuali, nuosekli ir aiški informacija apie parduodamus degalinėse degalus turi būti paprasta, lengvai suprantama ir aiškiai matoma forma pateikta ant atitinkamų siurblių ir jų antgalių. Atitinkamais atvejais, degalinėse nurodant degalų, visų pirma gamtinių dujų ir vandenilio, kainas informavimo tikslais nurodomas atitinkamų degalų vienetų kainų palyginimas. Pateikiant šią informaciją naudotojas neturi būti klaidinamas ir jam neturi būti sukelta painiava.“
2.8. Papildau 1291 punktu: