LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO
MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL FERMENTUOTŲ ALKOHOLINIŲ GĖRIMŲ MIŠINIŲ, FERMENTUOTŲ ALKOHOLINIŲ GĖRIMŲ IR NEALKOHOLINIŲ GĖRIMŲ MIŠINIŲ APIBŪDINIMO, GAMYBOS IR PREKINIO PATEIKIMO TECHNINIO REGLAMENTO PATVIRTINIMO
2016 m. sausio 4 d. Nr. 3D-1
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. rugsėjo 15 d. nutarimu Nr. 1120 „Dėl Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos nuostatų patvirtinimo“, 9.17 papunkčiu ir siekdama reglamentuoti fermentuotų gėrimų mišinių ir fermentuotų gėrimų mišinių ir nealkoholinių gėrimų gamybą,
t v i r t i n u Fermentuotų alkoholinių gėrimų mišinių, fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišinių apibūdinimo, gamybos ir prekinio pateikimo techninį reglamentą (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro
2016 m. sausio 4 d. įsakymu Nr. 3D-1
FERMENTUOTŲ ALKOHOLINIŲ GĖRIMŲ MIŠINIŲ, FERMENTUOTŲ ALKOHOLINIŲ GĖRIMŲ IR NEALKOHOLINIŲ GĖRIMŲ MIŠINIŲ APIBŪDINIMO, GAMYBOS IR PREKINIO PATEIKIMO
TECHNINIS REGLAMENTAS
I SKYRIUS
TAIKYMO SRITIS
1. Fermentuotų alkoholinių gėrimų mišinių, fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišinių apibūdinimo, gamybos ir prekinio pateikimo techninis reglamentas (toliau – reglamentas) parengtas pagal Keitimosi informacija apie standartus, techninius reglamentus ir atitikties įvertinimo procedūras taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 20 d. nutarimu Nr. 617 „Dėl Keitimosi informacija apie standartus, techninius reglamentus ir atitikties įvertinimo procedūras taisyklių patvirtinimo“, įgyvendinantį 2015 m. rugsėjo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą (ES) 2015/1535, kuria nustatoma informacijos apie techninius reglamentus ir informacinės visuomenės paslaugų taisykles teikimo tvarka (OL 2015 L 241, p. 1).
2. Šis reglamentas nustato fermentuotų alkoholinių gėrimų mišinių, fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišinių apibūdinimo, gamybos, tvarkymo ir prekinio pateikimo taisykles. Jo nuostatos privalomos visoms Lietuvos Respublikos įmonėms, užsiimančioms fermentuotų alkoholinių gėrimų mišinių, fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišinių gamyba bei pardavimu. Taikant abipusio pripažinimo principą šie gėrimai, teisėtai pagaminti kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje, Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybėje, pasirašiusioje Europos ekonominės erdvės susitarimą, arba Turkijoje, kurie leidžiami tiekti rinkai toje valstybėje, arba šie gėrimai, teisėtai importuoti iš trečiosios valstybės į ES valstybę narę arba Turkiją, kurie leidžiami tiekti rinkai toje valstybėje, gali būti be jokių apribojimų tiekiami Lietuvos Respublikos rinkai, net jeigu šie gėrimai pagaminti vadovaujantis skirtingomis nei Lietuvos Respublikoje tokiems gėrimams taikomomis techninėmis taisyklėmis.
II SKYRIUS
BENDROSIOS SĄVOKOS IR APIBRĖŽIMAI
3. Fermentuotas alkoholinis gėrimas – vienoje iš Kombinuotosios nomenklatūros 2203–2206 pozicijų nurodytas gėrimas, atitinkantis Europos Sąjungos ar Europos Sąjungos valstybių narių nacionalinių teisės aktų reikalavimus: alus, vynas, aromatizuotas vynas, sidras, vaisių vynas, midus.
4. Nealkoholinis gėrimas – vienoje iš Kombinuotosios nomenklatūros 2009 ir 2202 pozicijų nurodytas gėrimas, atitinkantis Europos Sąjungos ar Europos Sąjungos valstybių narių nacionalinių teisės aktų reikalavimus. Geriamasis vanduo nepriskiriamas prie nealkoholinių gėrimų.
5. Natūralios fermentacijos alkoholinis gėrimas – fermentuotas alkoholinis gėrimas, į kurį nėra pridėta etilo alkoholio.
6. Spirituotas fermentuotas alkoholinis gėrimas – fermentuotas alkoholinis gėrimas, į kurį pridėta etilo alkoholio.
7. Fermentuotų alkoholinių gėrimų mišinys – mišinys, sudarytas iš dviejų ar daugiau fermentuotų alkoholinių gėrimų:
7.1. natūralios fermentacijos alkoholinių gėrimų mišinys – mišinys, sudarytas iš dviejų ar daugiau natūralios fermentacijos alkoholinių gėrimų;
8. Fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišinys – mišinys, sudarytas iš fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų.
8.1. natūralios fermentacijos alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišinys – mišinys, sudarytas iš natūralios fermentacijos alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų;
9. Fermentuoto alkoholinio gėrimo ar nealkoholinio gėrimo pusgaminis – mišiniams gaminti skirtas gėrimas, pagamintas pagal fermentuoto alkoholinio gėrimo ar nealkoholinio gėrimo gamybą reglamentuojančio teisės akto reikalavimus, bet neišpilstytas į prekinę tarą.
10. Fermentuotų alkoholinių gėrimų mišinio ar fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišinio pusgaminis – pagamintas, bet į prekinę tarą neišpilstytas fermentuotų alkoholinių gėrimų mišinys ar fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišinys.
III SKYRIUS
PAGRINDINIAI KOKYBĖS REIKALAVIMAI
12. Konkretaus fermentuoto alkoholinio gėrimo pusgaminio kokybės rodikliai turi atitikti šio gėrimo gamybą reglamentuojančiame teisės akte nustatytus kokybės rodiklius.
13. Fermentuotų alkoholinių gėrimų mišiniai turi būti skaidrūs, be nuosėdų ar kitų priemaišų. Jei šio reglamento 3 punkte išvardytų konkrečių fermentuotų gėrimų gamybą reglamentuojančiuose teisės aktuose nustatyta kitaip, mišinių išvaizda gali keistis priklausomai nuo konkrečiam gėrimui nustatytų reikalavimų ir jo kiekio mišinyje.
14. Fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišiniams gaminti naudojami nealkoholinių gėrimų pusgaminiai turi atitikti nealkoholiniams gėrimams teisės aktuose ir (ar) norminiuose dokumentuose nustatytus kokybės, saugos ir kitus reikalavimus. Nealkoholinių gėrimų žaliavos turi atitikti teisės aktuose nustatytus saugos bei kokybės reikalavimus.
15. Fermentuotų alkoholinių gėrimų mišinyje konkrečių fermentuotų alkoholinių gėrimų santykis gali būti įvairus, tačiau mažiausias galimas konkretaus gėrimo kiekis turi būti ne mažesnis kaip 20 tūrio proc.
16. Fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišiniuose konkrečių fermentuotų gėrimų ir nealkoholinių gėrimų santykis gali būti įvairus, tačiau mažiausias galimas konkretaus fermentuoto alkoholinio gėrimo kiekis turi būti ne mažesnis kaip 20 tūrio proc.
17. Fermentuotų alkoholinių gėrimų mišinių ar fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišinių gamyboje panaudojus nors vieną spirituotą fermentuotą alkoholinį gėrimą, mišinys priskiriamas prie spirituotų fermentuotų alkoholinių gėrimų mišinių ar spirituotų fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišinių kategorijos.
IV SKYRIUS
BENDRIEJI GAMYBOS IR TVARKYMO PROCESAI
18. Fermentuotų alkoholinių gėrimų mišiniams ar fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišiniams naudojami konkretūs fermentuotų alkoholinių gėrimų pusgaminiai turi būti pagaminti pagal tų gėrimų gamybą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus.
19. Gaminant fermentuotų alkoholinių gėrimų mišinius ir fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišinius taikomos šios tvarkymo ir technologijos operacijos:
19.3. mišinio gazavimas papildomai prisotinant anglies dioksido (jei mišiniui naudojami konkrečių natūralios fermentacijos alkoholinių gėrimų pusgaminiai);
20. Kiekviena įmonė privalo turėti fermentuotų alkoholinių gėrimų mišinių ir fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišinių gamybos ir apskaitos taisykles, patvirtintas įmonės vadovo ar jo įgalioto asmens. Technologinės instrukcijos rengiamos, tvirtinamos ir registruojamos pagal Maisto produktų gamybos technologinių instrukcijų rengimo, tvirtinimo ir registravimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ir miškų ūkio ministerijos 1997 m. gegužės 12 d. įsakymu Nr. 285 „Dėl Maisto produktų gamybos technologijos instrukcijų rengimo tvarkos“, jei Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija nenustato kitaip.
21. Kiekvienam fermentuotų alkoholinių gėrimų mišiniui ir fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišiniui turi būti parengta receptūra, kurią tvirtina įmonės vadovas ar jo įgaliotas asmuo. Receptūroje turi būti nurodyti:
21.3. konkrečių fermentuotų alkoholinių gėrimų pusgaminių fizikiniai, cheminiai ir organoleptiniai rodikliai bei gėrimų kiekiai;
21.4. nealkoholinių gėrimų pusgaminių fizikiniai, cheminiai ir organoleptiniai rodikliai bei jų kiekiai;
22. Fermentuotų alkoholinių gėrimų mišinių ir fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišinių gamybos ir tvarkymo kiekvieno proceso parametrus, naudojamą įrangą, kontrolės ir valdymo procesus nustato įmonė pagal naudojamų konkrečių fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų rūšis, kiekius ir kitus ypatumus, tačiau visi gamybos ir tvarkymo procesai turi būti atliekami taip, kad gėrimas būtų saugus ir kokybiškas, o gamybai naudojami konkretūs fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų pusgaminiai ir gatavi fermentuotų alkoholinių gėrimų mišiniai ir fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišiniai atitiktų šio reglamento ir kitų Lietuvos Respublikos teisės aktų bei taikomų normatyvinių dokumentų nuostatas.
23. Pagal patvirtintas gamybos ir apskaitos taisykles įmonės atsakingi asmenys žurnaluose ir (arba) kituose nustatytos formos dokumentuose daro įrašus apie konkrečių fermentuotų alkoholinių gėrimų pusgaminių priėmimą bei išdavimą, gamybos ir tvarkymo procesų eigą: nurodomi panaudotų konkrečių fermentuotų alkoholinių gėrimų pusgaminių ir gatavo mišinio kiekiai, kiti reikiami duomenys.
24. Fermentuoti alkoholinių gėrimų pusgaminiai priimami į įmonę ir joje saugomi pagal įmonės vadovo ar jo įgalioto asmens patvirtintas priėmimo ir saugojimo taisykles ar kitą analogišką procedūrą, atitinkančią Lietuvos Respublikoje galiojančių teisės aktų reikalavimus. Įmonės viduje konkretūs fermentuotų alkoholinių gėrimų pusgaminiai priimami iš įmonių sandėlių pagal įmonėje nustatytą išdavimo ir apskaitos tvarką. Priimant konkrečius fermentuotų alkoholinių gėrimų pusgaminius, tikrinama jų kokybė ir galiojimo laikas pagal įmonės vadovo ar jo įgalioto asmens patvirtintą instrukciją.
25. Fermentuotų alkoholinių gėrimų mišinių ir fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišinių pusgaminiai įtraukiami į apskaitą, perduodami saugoti ir saugomi pagal įmonės vadovo ar jo įgalioto asmens patvirtintas instrukcijas, kurios turi būti parengtos laikantis Lietuvos Respublikoje galiojančių teisės aktų.
26. Fermentuotų alkoholinių gėrimų mišinių ir fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišinių pusgaminiams nuskaidrinti gali būti naudojamos tik tokios medžiagos, kurios veikia mechaniškai ar adsorbcijos būdu ir kurios po to gali būti pašalinamos, neliekant jokių arba liekant mišiniuose tik tokioms liekanoms, kurios nesukelia pavojaus vartotojų sveikatai. Naudojamos medžiagos ir procesai neturi pakeisti mišinių gamybai naudotų konkrečių fermentuotų alkoholinių gėrimų pusgaminių skonio ir kvapo.
27. Fermentuotų alkoholinių gėrimų mišiniai ir fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišiniai turi būti tvarkomi laikantis 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 852/2004 dėl maisto produktų higienos (OL 2004 specialusis leidimas, 13 skyrius 34 tomas, p. 319) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2009 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 219/2009 (OL 2009 L 87, p. 109), ir Lietuvos higienos normos HN 15:2005 „Maisto higiena“, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. rugsėjo 1 d. įsakymu Nr. V-675 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 15:2005 „Maisto higiena“ patvirtinimo“, reikalavimų.
28. Gamybos tikrinimas:
28.1. įmonėje nustatomos išsamios konkrečių fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų kokybės tikrinimo instrukcijos, kurias tvirtina įmonės vadovas arba jo įgaliotas asmuo;
28.2. įvairūs rodikliai nustatomi ir kokybė tikrinama įmonės laboratorijoje arba prireikus kitose akredituotose laboratorijose. Kokybės rodikliams nustatyti taikomi oficialiai Lietuvoje įteisinti analizės metodai. Gali būti taikomi kiti nustatyta tvarka įforminti analizės metodai, bet tik tuo atveju, jei gauti rezultatai, įvertinus metodų leidžiamas tikslumo, pakartojamumo ir atkuriamumo vertes, atitinka nurodytuosius Lietuvos standartuose. Nesutarimo atveju rezultatai tikrinami akredituotose nešališkose laboratorijose oficialiai įteisintais analizės metodais.
29. Paruošti mišiniai priduodami Valstybinės metrologijos tarnybos nustatyta tvarka išmatuotose ir kalibruotose talpyklose pagal sugraduotą lygio matavimo skalę pagal įmonės vadovo ar jo įgalioto asmens patvirtintas instrukcijas. Nuostata netaikoma, jei mišiniai ruošiami srautiniu būdu ir tiesiogiai perduodami į pilstymą.
30. Fermentuotų alkoholinių gėrimų mišiniai ir fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišiniai, kurių kokybės rodiklių atitiktis teisės aktų reikalavimams patvirtinama atestuotos laboratorijos išduotu kokybės dokumentu, pilstomi į stiklinius ir polietilentereftalato (PET) butelius, metalinius indelius ar kitokią sandariai uždaromą tarą. Tara ir jai uždaryti naudojami kamščiai turi būti pagaminti iš 2004 m. spalio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1935/2004 dėl žaliavų ir gaminių, skirtų liestis su maistu, ir panaikinančio direktyvas 80/590/EEB ir 89/109/EEB (OL 2004 L 338, p. 4), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2009 m. birželio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 596/2009 (OL 2009 L 188, p. 14), ir Lietuvos higienos normos HN 16:2011 „Medžiagų ir gaminių, skirtų liestis su maistu, specialieji sveikatos saugos reikalavimai“, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. gegužės 2 d. įsakymu Nr. V-417 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 16:2011 „Medžiagų ir gaminių, skirtų liestis su maistu, specialieji sveikatos saugos reikalavimai“ patvirtinimo“, reikalavimus atitinkančių medžiagų.
31. Fermentuotų alkoholinių gėrimų mišinių ir fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišinių kiekis pakuotėje turi atitikti Fasuotų prekių ir matavimo indų techninio reglamento, patvirtinto Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2015 m. rugsėjo 25 d. įsakymu Nr. 4-594 „Dėl Fasuotų prekių ir matavimo indų techninio reglamento patvirtinimo“, reikalavimus.
32. Fermentuotų alkoholinių gėrimų mišinių ir fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišinių mikrobiologinė sauga turi atitikti 2005 m. lapkričio 15 d. Komisijos reglamento (EB) Nr. 2073/2005 dėl maisto produktų mikrobiologinių kriterijų (OL 2005 L 338, p. l), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2015 m. gruodžio 15 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 2015/2285 (OL 2015 L 323, p. 2), nuostatas.
V SKYRIUS
PREKINIS PATEIKIMAS
33. Fermentuotų alkoholinių gėrimų mišinius ir fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišinius galima laikyti pardavimui ir parduoti vartotojui, jeigu jie atitinka receptūrų, šio reglamento ir kitų teisės aktų reikalavimus.
34. Mišiniai, parduodami vartotojams ir priskirti prie fermentuotų alkoholinių gėrimų mišinių ar fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišinių, turi atitikti 7 ir (ar) 8 punktuose apibrėžtai kategorijai nustatytus reikalavimus. Jeigu mišinys pagamintas iš konkrečių fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų taikant leidžiamus gamybos procesus, tačiau neatitinka šiame reglamente nustatytų reikalavimų, jis negali būti vadinamas fermentuotų alkoholinių gėrimų mišiniu ar fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišiniu.
35. Mišiniai ženklinami pagal Lietuvos higienos normos HN 119:2014 „Maisto produktų ženklinimas“, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. gruodžio 24 d. įsakymu Nr. 677 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 119:2014 „Maisto produktų ženkinimas“ tvirtinimo“, kitų teisės aktų, reglamentuojančių alkoholinių gėrimų ženklinimą, bei šio reglamento 36 punkto reikalavimus.
36. Etiketėje ar kitu būdu pateikiamoje informacijoje, be 35 punkte nurodytuose teisės aktuose nustatytų reikalavimų, papildomai turi būti nurodoma:
36.2. mišinio sudėtis, nurodant konkrečių fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų kategoriją, jos sudėtį (jei to reikalaujama tą gėrimą reglamentuojančiame teisės akte), kiekį tūrio proc.;
36.3. mišinio kategorijos, nurodytos reglamento 7.1, 7.2, 8.1 ar 8.2 papunkčiuose, apibūdinimo visi žodžiai turi būti pateikiami to paties šrifto, dydžio ir spalvos raidėmis bei vienoje vietoje;
36.4. fermentuotų alkoholinių gėrimų mišiniai ir fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišiniai negali būti apibrėžiami jungiamaisiais žodžiais ar frazėmis, tokiomis kaip „panašus į“, „rūšies“, „tipo“, „aromato“ ir pan., su bet kuriuo šio reglamento 3 punkte išvardytu konkrečiu fermentuotu alkoholiniu gėrimu;
36.5. draudžiama fermentuotų alkoholinių gėrimų mišinių ir fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišinių etiketėse vartoti simbolius, žodžius ar nurodyti kitą informaciją, jei tokia nuoroda draudžiama konkretų fermentuotą alkoholinį gėrimą reglamentuojančiame teisės akte ar standarte;
VI SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
37. Fermentuotų alkoholinių gėrimų mišinių ir fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišinių gamintojai, importuotojai, įvežėjai bei jų pardavėjai turi užtikrinti, kad jų gaminamų, importuojamų, įvežamų ir parduodamų gėrimų prekinis pateikimas atitiktų šio reglamento reikalavimus, išskyrus išlygas, nurodytas šio reglamento 2 punkte.
38. Kiekviena Lietuvos Respublikoje pagaminto fermentuotų alkoholinių gėrimų mišinio ir fermentuotų alkoholinių gėrimų ir nealkoholinių gėrimų mišinio partija privalo turėti atitiktį patvirtinančius dokumentus, išduotus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos patvirtintos laboratorijos. Laboratorijų, turinčių teisę išduoti alkoholio produktų atitiktį patvirtinančius dokumentus, sąrašas patvirtintas Lietuvos Respublikos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2004 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. B1-617 „Dėl Laboratorijų, turinčių teisę išduoti alkoholio produktų atitiktį patvirtinančius dokumentus, sąrašo patvirtinimo “. Įmonės, turinčios teisę pagal sutartį naudotis nustatyta tvarka atestuotų kitų institucijų ar įmonių maisto produktų kokybės tyrimo laboratorijų paslaugomis, remdamosi šių laboratorijų išduotais konkretaus fermentuoto alkoholinio gėrimo tyrimo protokolais, gali išduoti iš tų konkrečių gėrimų pagaminto fermentuotų alkoholinių gėrimų mišinio partijos, kuriai buvo atlikti tyrimai, atitikties deklaraciją.
39. Kompetentingai institucijai pareikalavus, turi būti pateikiama informacija apie mišinio gamybos technologiją ir procesus, mišinio gamyboje panaudotų konkrečių fermentuotų alkoholinių gėrimų gamyboje panaudotų žaliavų ir medžiagų sudėtį, kokybę bei kilmę.
40. Atitiktį patvirtinantys dokumentai yra išduodami ir tvarkomi pagal Alkoholio produktų atitiktį patvirtinančių dokumentų išdavimo taisyklių, taikomų parduodant, laikant ir gabenant alkoholio produktus, patvirtintų Lietuvos Respublikos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2008 m. vasario 7 d. įsakymu Nr. B1-96 „Dėl Alkoholio produktų atitiktį patvirtinančių dokumentų išdavimo taisyklių, taikomų parduodant, laikant ir gabenant alkoholio produktus, ir alkoholio produktų atitiktį patvirtinančių dokumentų įforminimo reikalavimų patvirtinimo“, reikalavimus.